Notoire grappenmakers op podium Rotown 4r Muzikaal meesterwerk over menselijk lijden Nieuwe klucht met Bruni Heinke Cheech Wizard en Room 101 in De Vlerk Faber en Zuiderhoek in Bocht en Bumpers Extra voorstellingen van Oliver! Jong talent gezocht FACT, al vijfentwintig jaar doorgangshuis voor nieuw toneeltalent: 14 - 1002 Vrijdag 7 april FILM 21.00 Mifune's last song, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. THEATER 20.15 Jeroen van Merwijk Bavo Galama, Het Kruispunt, Barendrecht;. 20.15 Erik Bley, Isala Theater, Grote Zaal, Capelle a/d IJssel. 20.15 De Berini's, Theater a/d Schie, Schiedam. Zaterdag 8 april FILM 21.00 Dance of Dust, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 20.15 Joop Visser, Isala Theater, Grote Zaal, Capelle a/d IJssel. 22.00 Sjako!, Rotown. THEATER 20.15 Fred Delfgaauw, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. 20.15 Toneelvereniging St. Leonardus, SCC De Goote, Brielle. 20.15 De Berini's, Theater a/d/ Schie, Schiedam. Zondag 9 april JEUGD 14.30 Sjakie en de chocoladefa briek, Isala Theater, Grote Zaal, Capelle a/d IJssel. MUZIEK 12.00 Een beker Poolse aarde, Isala Theater, Kleine Zaal, Capelle a/d IJssel. 14.00 Lunchconcert, Theater de Schuurkerk, Maassluis. 21.00 Primal Scream Nighttown. 22.00 Bauer, Rotown. Woensdag 12 april THEATER 20.15 De bitterzoet, Isala Theater, Grote Zaal, Capelle a/d IJssel. Donderdag 13 april FILM 21.00 Tango, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. THEATER 20.15 De Bitterzoet, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. 20.15 Urbanus, Het Kruispunt, Barendrecht. Wegens overweldigend succes speelt de musicalklassieker Oliver! drie extra voorstellingen op 6, 16 en 23 april in het Rotterdamse Luxor Theater. Alleen al in Rotterdam zijn er tot nu toe 30.000 kaarten voor de musical verkocht. In de Nederlandse versie wordt de hoofdrol afwisselend gespeeld door Arjan Ederveen en Willem Nijholt en vertolkt Mariska van Kolck de vrouwelijk hoofdrol. Oliver! is nog tot 30 april te zien in het Luxor Theater. Informatie bellen met 010 - 413 83 26. Als onderdeel van het Wereldhaven Festival 2000 vindt op zaterdag 2 september naast de Erasmusbrug weer de finale plaats van de Tempo Team Havenpop Award. Vanaf 13.00 uur zullen zes talentvolle bands strijden om de hoofdprijs: een CD-opname ter waarde van f 8500,-. Bands die hiervoor in aanmerking willen komen, kun nen contact opnemen met de Stichting Wereldhaven Festival: 010 - 436 48 44. Zij krijgen dan een inschrijfformulier met wed strijdreglement toegestuurd. Voor 5 mei dienen die, vergezeld met een demo en info over de band, te worden geretourneerd. Voorafgaand aan de finale is er zaterdag 17 juni vanaf 15.00 uur een voorronde in het theater van Nighttown. Uit het ingezonden materiaal worden 12 groepen geselecteerd die tijdens de voor ronde gaan uitmaken wie de zes finalisten worden. De organisa tie is op zoek naar jonge, talent volle groepen uit de regio Rotterdam, Zuid-Holland en Zeeland, bestaande uit minimaal drie personen die met name eigen materiaal spelen. Rotown, normaal gesproken toch een muziekpodium, biedt dinsdag 11 april de ruimte voor een viertal grappenmakers. In het kader van de Lucky Strike Comedy Night zullen vanaf 21.30 uur Kevin Gildea (IRL), Kelley Rodgers (USA), Javier Guzman (NL) en Reg Hunter (USA) het podium aan de Nieuwe Binnenweg 19 betreden voor een avondje stand-up come dy. Master Of Ceremonies - ofwel degene die de lolbroeken deze avond met vlotte kwinksla gen aan- en afkondigt - is de welbekende en door velen gevreesde Sjaak Bral, de man achter het Groen/Geile boekje, het Haags dictee en schrijver van teksten voor Paul van Vliet, s Kevin Gildea behoort tot de top van de komische tak van zowel de Ierse radio als televisie. Een lijst van ontelbare tv-program- ma's staan op zijn CV, waaronder enkele voor de Engelse BBC. Hij is niet alleen op de Engelse tv te zien, maar schrijft ook voor Comedy Nation van de BBC. De Amerikaan Kelley Rodgers werkte in het verleden al met bekende acteurs en stand up comedians als Chevy Chase, Eddy Murphy en Jay Leno en schijnt de beste imitaties van beroemdheden als Jimi Hendrix, Keith Richards en Mick Jagger neer te zetten. Rodgers (foto) werd door de Delftsche Courant al omschreven als 'een meester in het genre'. Javier Guzman werd onder de rook van Rotterdam geboren. Hij won de eerste stand-up comedy beurs uit de geschiedenis die hem door het VSB Fonds werd uitgereikt;. Over de laatste stand-up come dian, de Amerikaan Reg Hunter, was de buitenlandse pers ook al lovend: 'a comic genius' noemde de Edinburgh Evening News hem. Hunter is een beer van een kerel die zijn reusachtige omvang naar eigen zeggen dankt aan de combinatie van een American Football-carrière en een passie voor Burger King. Met zijn scherpe observaties over de relatie tussen mannen en vrouwen kan hij bij iedereen het schaamrood op de kaken tover en. Met andere woorden: hij zegt wat iedere man denkt en wat geen enkele vrouw wil horen. Hunter was al eerder te zien bij de het NPS-programma Comedy Factory. Lucky Strike Comedy Night, 11 april in Rotown, toe gangsprijs bedraagt f 15,- (f 12,50 met studentenkaart). Voor meer informatie en reserveren, bellen met 010 - 436 26 69. door RAYMOND ROTTEVEEL FACT geldt al vijfentwintig jaar ais hét productiehuis voor jonge, talentvolle en ambitieuze toneelregisseurs. Om dit heuglijke feit te vie ren, wordt van donderdag 6 tot en met zaterdag 8 april een bijzonder en zeer divers jubileumprogramma, FACT ACTS, gepresenteerd in en om de Rotterdamse Schouwburg. Toekomstige en vroegere FACT- regisseurs zullen gedurende deze dagen verschillende voorstellin gen neerzetten. Zo maakt Bart Danckaert 'Op de hoogte/Reddingspoging/Onzin' gebaseerd op vroeg prozawerk van Thomas Bernhard. Een lange, associatieve keten van gedachten, waarnemingen en reflecties over de mensen uit Bernhards naaste omgeving en zijn werk als rechtbankverslag gever vormen in deze voorstel ling het beeld van een jonge, zoekende schrijver. Daarnaast maakt Carina Molier in coproductie met Toneelgroep Amsterdam een 'pilot' van het stuk 'Ruigoord', waarin een pro minente rol is weggelegd voor live gemixte video, spel en geluid. Molier presenteert deze korte voorstudie - de volledige voorstelling is pas in december 2000 te zien - in samenwerking met Joop Admiraal, Janni Goslinga, Arie de Mol, Gerardjan Rijnders, Karen Claes, Henk Bakker en Lotte Proot. Tussen de twee voorstellingen in de Grote Zaal neemt FACT het publiek in tien kleine groepen mee naar plekken in en om het gebouw voor een presentatie van intieme voorstellingen, tekstle zingen of een openbare repetitie. De voormalige Calypso-bio scoop is één van de tijdelijke locaties buiten de schouwburg waar FACT gebruik van zal maken. Verder brengt FACT een jubileumboek uit waarin wordt teruggeblikt op de 77 voorstel lingen van 52 regisseurs uit de FACT-geschiedenis. Een exposi tie, een video-jukebox van voor stellingen uit het FACT-archief en een 'levende leestafel' van toneelteksten maken deel uit van het uitgebreide jubileumpro gramma. Groot productieapparaat Ernst Braches maakte een kleine tien jaar geleden zijn eerste, zelf geschreven voorstelling, 'Philip', voor FACT. Sinds een half jaar is hij als één van de twee artistieke leiders die het gezelschap telt, medeverant woordelijk voor het aantrekken van nieuwe talentvolle regis seurs. 'Die regisseurs moeten zich wel al op één of andere manier gemanifesteerd hebben voordat ze bij FACT binnen komen,' zegt Braches. 'Ze moe ten het talent hebben, oorspron kelijk zijn, maar ook de ambitie hebben om met een groot pro ductieapparaat te werken. Sommige regisseurs zijn bij voorbeeld helemaal niet geïnte resseerd om een voorstelling in de Grote Zaal van de schouw burg neer te zetten. Nu we zo'n vijf jaar geleden met FACT van de kleine naar de grote zaal zijn verhuisd, is dat wel een belang rijk verschil. Een kleine zaal biedt bijvoorbeeld meer flexibi liteit en wendbaarheid.' Volgens Braches moet FACT meer worden gezien als een soort van kweekvijver voor jong talent. 'FACT is een plek waar mensen met talent een voorstel ling maken die ze anders niet hadden kunnen maken. We bie den ze de mogelijkheden en een groot productieapparaat. Tegelijk is FACT een doorgangs huis waar zich steeds nieuwe, getalenteerde toneelmakers mel den. FACT schuift als het ware met generaties mee. Je ziet ook nu pas bij zo'n terugblik op 25 jaar FACT dat sommigen verder zijn gegroeid, bekend zijn geworden en anderen niet. Het is bij ons ook een beetje de dood of de gladiolen. Daarmee bedoel ik dat er ook mensen zijn geweest die bij FACT hun Waterloo heb ben gevonden, omdat ze moeite hadden om met een groter pro ductieapparaat te werken. Dat is ook wel iets waar ik op let als ik op theaterscholen en in kleine zaaltjes op zoek ga naar mogelij ke regisseurs voor FACT. Ik kijk of zo iemand de stap kan maken om een voorstelling voor de Grote Zaal te houden. Waar wil hij heen, wat is de richting? Dat zijn de vragen die ik stel. Waar een FACT-regisseur aan moet voldoen? Hij moet talent hebben natuurlijk, oorspronkelijk zijn en de ambitie hebben om een grote re productie te maken. De gedre venheid moet er wat dat betreft dan ook van af spatten.' FACT ACTS, van 6 t/m 8 april in Rotterdamse Schouwburg. Voor meer informatie bellen met 010-436 79 97. Eén van de geliefdste werken van Johann Sebastian Bach is de wereldberoemde Matthaus Passion. Centraal staat het lij densverhaal van Christus dat vol muzikale schoonheid en met grote ontroering en betrokken heid wordt verteld. Grote koren, koralen en aria's brengen het evangelieverhaal op adembene mende wijze. Ook in dit grote jubileumjaar van Bach - 250 jaar geleden stierf de componist - wordt de traditie van vele uitvoe ringen van de Passion in Nederland voortgezet. Dinsdag 18 april voeren het befaamde Tsjechische jongenskoor Boni Pueri en het Philharmonisch Orkest uit Hradec Kralové hét meesterwerk van Bach uit in concertgebouw De Doelen. De kracht van de Matthaus Passion ligt in de weergaloze wijze waarop Bach het lijden van één mens als zinnebeeld van al het menselijk lijden weet om te zetten in pakkende muziek. Hierdoor kan de luisteraar zich makkelijker inleven in één van de grootste drama's van de Christelijke beschaving. Bach werkte in zijn tijd uitsluitend voor het jongens- en mannen koor van de St. Thomas Kirche in Leipzig. Hij schreef de Passion dan ook voor de stem men van jongens en jonge man nen, met hun heldere dictie en flexibele toonvorming. De bele venis van deze Matthaus Passion is een openbaring op zichzelf, nu dit te horen is op een wijze zoals dit slechts zelden gebeurt. Boni Pueri werd opgericht in 1982 en geldt als één van de beste (jon- gens)koren van de wereld. Het bestaat uit 300 jongens en jonge mannen tussen de zes en vijfen twintig jaar. De klank en de zui verheid van Boni Pueri wordt overal bijzonder hoog geprezen. Zo ook tijdens de concerten in 1998 en 1999. 'De stilte na het slotkoor was veelzeggend' en 'De hemelse schoonheid van lij den' waren slechts enkele van de vele loftuitingen die het koor ten deel viel. De Matthaus Passion, dinsdag 18 april in de Doelen (aanvang 19.30 uur), voor meer informatie bellen met 010-217 17 17. Het had de mooiste dag van hun leven moeten worden: de trouwdag van Laurens Lindeman en Romy de Kruif. Ze hadden alles zo goed geregeld. De bruidssuite in het luxe hotel; het idyllisch trouwkapel- letje in de nabije omgeving; de aanwezigheid van en de receptie voor hun beste vrienden en familieleden. Alles was gedaan om het onver getelijk te maken. En onvergetelijk werd het. Want wie had nou gedacht dat Laurens' beste vriend en trouwgetuige, maar ook een mysterieuze verloofde, de moeder van de bruid, de receptionist van het hotel en het hoofd van de huishouding, de oorzaak zouden zijn van een opeenstapeling van misverstanden en een complete chaos? 'Trouwens, hoeveel vrouwen trouwen Laurens?' is een toneelstuk met bekende (televisie)acteurs als Bruni Heinke, Simone Rooskens en Guido Jonkers. De klucht is donderdag 6 april te zien in Theater Zuidplein (aanvang 20.15 uur). Voor meer informatie bellen met 010 -481 65 00. Het betreft geen uitverkoop benadrukt de organisatie, maar podium De Vlerk biedt donderdag 6 april wel vier bands voor slechts een tientje. Bovendien gaat het hier om groepen die in het verleden al bewezen hebben borg te staan voor kwaliteit. Bindende factor van deze avond is de CD-presentatie van boekingsbureau Moonchild waar de optredende groepen - Cheech Wizard (foto), Room 101, Curfish en Shirtlifter - zich allen hebben aangesloten. De Rotterdamse inbreng wordt verzorgd door Cheech Wizard en Room 101 die zich in de Maasstad al een zekere cult-status hebben verwor ven. Cheech Wizard bracht onlangs hun nieuwe CD Hence uit, een album waarop neurotische noise, kraut rock, allerhande psychedelica en onnavolgbare ritmewendingen het geluid bepalen. Room 101 vier de pas geleden nog hun tienjarig jubileumfeestje in Rotown. In die periode groeide het eendimensionale punkgeluid van de band naar een meer melodieuzere en eigentijdse aanpak. De Moonchild Agency CD-presentatie, 6 april (aanvang 21.30 uur) in De Vlerk, Westblaak 80. Voor meer informatie bellen met 010-411 68 00. foto 'Bocht en Bumpers' is een nieu we komedie van Paul Haenen, ook wel bekend als Dominee Gremdaat Margreet Dolman. Het stuk beschrijft het leven van Bert Bocht, een man die chirurg had willen worden. Zijn studie medicijnen verliep naar wens, maar hij kwam door omstandig heden in de autobranche terecht. Lange tijd ging hij er vanuit dat het verkopen van auto's, een baantje als werkstudent, een tij delijke zijweg zou zijn, maar hoe groter zijn succes werd en hoe meer hij ging verdienen, hoe moeilijker het werd om er weer uit te stappen. In het stuk zien we Peter Faber in de rol van Bert en kruipt Olga Zuiderhoek in de huid van diens vrouw Els. Bocht en Bumpers is vrijdag 14 april te zien in de Grote Zaal van Theater Zuidplein. foto: RONALD EMANUEL 'Het is bij FACT een beetje de dood of de gladiolen' -f.,::. foto: MAARTEN EVENHUIS foto: ED DEN OUDEN foto: LOTTE STEKELENBURG DIMITRI HAKKE

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 17