Hypotheek als spaarpotje voor een goede 'oude dag' Verzekeringskamer neemt acceptatienorm onder de loep Kosten van huis gaan verder dan alleen de koopprijs ONROEREND GOED Notariswet heeft averechts effect Rekensom helpt bij de zoektocht Wat betekent dat woord eigenlijk? Paars komt belofte huisbezitter niet helemaal na, maar. Tweede kamer beslist: beëdiging makelaars afgeschaft Versterking positie van bestemmingsplan en het vereenvoudigen van de rechtsbescherming Vanaf 1 oktober 1999 geldt de nieuwe notariswet met daarbij een nieuw tarievenstelsel. Notarissen mogen de prijzen van hypotheek- en transportakten binnen een bandbreedte vaststel len, boven of onder het oude tarief. In het familierecht geldt een maximumtarief, dat een stuk hoger ligt dan het oude. Het nieuwe tarievenstelsel zou moe ten leiden tot meer concurrentie in deze branche en meer concur rentie leidt vaak tot prijsdalin gen. De verwachting was, dat de tarieven voor het familierecht zouden stijgen en die van de onroerend goed praktijk zouden dalen, maar uit onderzoek van de Consumentenbond blijkt dat de nieuwe wet een averechts effect heeft: veel notarissen heb ben hun tarieven verhoogd, een flink aantal zelfs tot aan het maximum. De consument is hierdoor slechter af dan voor 1 oktober 1999. Onder druk van consumentenorganisaties is de notariswet sinds 1 oktober 1999 aangepast.. Aan de hand van de resultaten van het onderzoek zal de Consumentenbond er bij het kabinet op aandringen om het maximumtarief van de band breedte te verlagen. Het onder zoek is gepubliceerd in de Con- sumentengeldgids van maart. Enthousiasme wil het gezonde verstand nog wel eens behoorlijk beïnvloeden en als eenmaal het besluit is genomen om te gaan kijken naar een koophuis, is de kans groot dat men 'verliefd' wordt op een woning die men achteraf helemaal niet blijkt te kunnen betalen. Om teleurstel lingen te voorkomen is het dus beter om eerst eens uit te (laten) rekenen in welke prijsklasse gezocht kan worden. Die prijs klasse zal grotendeels afhangen van het hypotheekbedrag dat verkregen kan worden. Maar waarop wordt dat gebaseerd, en is het maximale hypotheekbe drag zelf in te schatten? Er zijn twee zaken pepalend voor de maximale hypotheek: de hoogte van het (vaste) inkomen en de executiewaarde van het huis. De executiewaarde is de waarde van het huis bij gedwongen verkoop. Gemiddeld is deze 85% van de waarde bij vrije verkoop. Meestal wordt tot 125% van de executiewaarde verstrekt. Op basis hiervan wordt de hypo theekrente bepaald. Om zelf een indicatie te krijgen over het mogelijke hypotheekbedrag geldt het volgende rekensomme tje: Neem het bruto jaarinkomen (inclusief 13e maand en vakan tiegeld) en vermenigvuldig het met vier. Dat is ongeveer het bedrag dat geleend kan worden. Wie een hypotheek met NHG aanvraagt, kan de gehele koop som, inclusief bijkomende kos ten, financieren. Eigen geld is dan meestal niet nodig. Voor het verkrijgen van deze Nationale Hypotheek Garantie moet men wel voldoen aan enkele eisen. Wie tot op de cent nauwkeurig wil weten in welke prijsklasse de koopwoning gezocht moet wor den en/of meer informatie wil over de NHG kan natuurlijk altijd vrijblijvend even binnen stappen bij een hypotheekadvi seur of informeren bij een geld- verstrekker. Wie voor het eerst een huis gaat kopen, kan te maken krijgen met allerlei termen, waarbij de bete kenis wellicht niet helemaal dui delijk zijn. Wat betekent bijvoor beeld de term 'vrij op naam'? Deze term -meestal terug te vinden in afgekorte vorm (v.o.n.)- komt voornamelijk voor bij een nieuwbouwhuis en zorgt er voor dat de bijkomende kos ten meestal lager zijn dan bij de aankoop van een bestaande woning. Vrij op naam houdt namelijk in dat de verkoper de feitelijke verkoopkosten betaalt, zoals verkoopakte en kadaster- kosten. Bij nieuwbouw wordt geen overdrachtsbelasting be taald maar BTW, voor rekening van de verkoper. De kosten ver bonden aan de hypotheek en eventueel courtage voor de makelaar blijven voor rekening van de koper. De term kosten koper (k.k.) betekent precies het tegenovergestelde: alle kosten bij aankoop van de woning zijn voor rekening van de koper. Hieronder vallen bijvoorbeeld de notariskosten, de overdrachts belasting en eventuele taxatie kosten. Deze kosten lopen vaak op tot 11 a 12% van de aankoop prijs. Er zou niet aan de renteaf trek van de hypotheek wor den gerommeld. Dat beloof de Paars met de hand op het hart. Het tegendeel is waar. Met de invoering van het nieuwe belastingstelsel krijgt de huisbezitter met een hoog inkomen namelijk met een lager percentage aftrek hypotheekrente (50 procent in plaats van 60 procent) te maken. Paars is nu ook akkoord gegaan met een hypotheekrenteaftrek van maximaal dertig jaar. De renteaftrek voor hypo theken na die dertig jaar geldt alleen nog maar voor wat meer aan hypotheek is opgenomen. De PvdA, VVD, CDA en D66 beloofden de huisbezitters dat er in het Belastingstelsel 21ste eeuw niets zou veranderen wat betreft de aftrek van de hypo- theekrente. Binnen de PvdA was er verdeeldheid, maar premier Kok hield zijn poot stijf. Althans tot voor kort, zo blijkt nu uit het akkoord gaan met een beperkte beperking van de aftrek van rente op hypotheken. Oneigenlijk gebruik Wie na dertig jaar na het jaar 2001 zijn woning met een hypo theek van 200.000 gulden inruilt voor een duurder huis van 400.000 gulden, kan nog maar renteaftrek genieten van 200.000 gulden. Wordt een in 2001 gekocht huis met een hypotheek van 200.000 gulden tien jaar later verkocht om naar een duur dere woning te verhuizen, dan kan de rente gedurende nog 20 jaar worden afgetrokken. De rente over het verhoogde bedrag hypotheek, mag dertig jaar wor den afgetrokken. Paars ging met de nieuwe rege ling akkoord om een stokje te kunnen steken voor het oneigen lijk gebruik van de hypotheek renteaftrek. Nu is het mogelijk om rente te blijven aftrekken, zonder een cent van de hypo theek af te lossen. Je hele leven lang. Of door het geld van een verkocht huis te besteden aan een boot, auto of caravan. Het CDA ging akkoord onder de voorwaarde dat er niet gerom meld wordt aan de termijn van 30 jaar. Het CDA wilde ook dat de huisbezitter die zijn hypo theek gedeeltelijk of geheel aflost wordt beloond met een korting op het huurwaardefor fait. Het voorstel haalde het ech ter niet. Het zou een te grote aanslag op de schatkist zijn, was het verweer van Paars. Wie voor 2001 een huis met een hypo theek koopt zit snor. Hypotheken afgesloten voor 2001 hebben geen last van de nieuwe regeling. De kogel is door de kerk. De NVM heeft geprobeerd om het kabinet op andere gedachten te brengen, maar het mocht niet baten: de beëdiging en titelbescher- ming van makelaars wordt afgeschaft. Het wetsvoorstel dat minister Korthals van Justitie bij de Tweede Kamer heeft ingediend is onlangs aangenomen en de beëdigde makelaar zal plaats moeten maken voor een certificeringregeling voor vastgoedadviseurs en makelaars. De Vereniging Bemiddeling Onroerend goed (VBO), de op één na grootste brancheorgani satie voor makejaars en bemid delaars met zeshonderd leden, vindt de afschaffing, in tegen stelling tot de eerdergenoemde NVM, een goede zaak. 'De consument is gediend met een transparante markt, gegaran deerde kwaliteit en gezonde concurrentie; dat ontbrak tot nu toe,' aldus VBO voorzitter Joël E. van der Reijd. Ook de 'vereniging eigen huis' vindt het afschaffen van de eed voor makelaars een goede stap: 'Certificering van de branche waarbij een acceptabel kennisni veau van de makelaar wordt gevraagd is ruimschoots vol doende. Periodieke toetsingen door de certificerende instelling van kennisniveau en vaardighe den moeten dan de kwaliteit op termijn garanderen. Dit alles zal ons inziens leiden tot meer con currentie waardoor makelaars meer naar de wensen van de consument moeten luisteren. Hierdoor wordt de dienstverle ning aan de consument verbe terd. Dat de NVM de werkzaam heden van de makelaar tot aca demisch niveau wil opkloppen, is niet in het belang van kopers en verkopers van woningen. De 'vereniging eigen huis' hoopt dat door meer concurrentie de nu 'boven academisch niveau' lig gende tarieven naar een redelijk niveau dalen'. Volgens Joël E. van der Reijd van de VBO is het een goede zaak dat een nieuwe marktorde ning orde op zaken stelt in de branche. 'Jarenlang is in de branche door makelaars gepretendeerd dat alleen zij de door de consument gewenste kwaliteit konden leve ren. Inmiddels is uit onderzoek gebleken dat de dienstverlening van vastgoedbemiddelaars niet onderdoet voor die van make laars, ondanks beëdiging en titelbescherming van laatstge noemden', aldus Van der Reijd. 'De beëdiging en titelbescher ming van makelaars - waarbij een éénmalig examen recht geeft op een levenslange titel - is niet meer van deze tijd. De consu ment van vandaag vraagt kwali teit en een product dat is afge stemd op zijn persoonlijke woonwensen.' Het kabinetsvoorstel biedt, via de certificeringregeling, alle vastgoedbemiddelaars in de markt de mogelijkheid zich op uniforme wijze te kwalificeren. Bovendien garandeert een perio diek examen - karakteristiek voor een certificeringregeling - dat zij up to date blijven terwijl tot nog toe een beëdiging voor het leven geldig was. Een regis ter, waarin de aldus gekwalifi ceerde vastgoedbemiddelaars danwel makelaars zich kunnen inschrijven, maakt deze groep makkelijk herkenbaar voor de consument. De transparantie in de markt zal hiermee toenemen. Het optuigen van een certifice ringregeling kost tijd. De bran che is hier, in de Stuurgroep Certificering Makelaars die door Economische Zaken is ingesteld, reeds enige tijd mee bezig. Teneinde een vacuüm tussen de afschaffing van beëdiging en titelbescherming en de aanvang van de certificeringregeling te voorkomen, heeft de Kamer besloten dat de afschaffing per 1 januari 2001 ingaat. Op die datum moeten alle partijen er wat betreft de certificeringrege ling uit zijn. Wettelijke maatregelen om bestemmingsplannen bij de tijd te houden, een wettelijke bestemmingsplanverplichting voor de bebouwde kom en zonodig het Rijk en de provin cie de mogelijkheid geven een bestemmingsplan zelf te kunnen vaststellen. Dat zijn enkele voorstellen in de dis cussienota 'Op weg naar een nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening' van minister Pronk (VROM). Deze nota bevat voorstellen voor een fundamentele herziening van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Daarin staat het bestemmingsplan centraal. Na een discussie met zowel de poli tiek als de vakwereld zal in 2001 een wetsvoorstel naar de Raad van State worden gestuurd. Het wetsvoorstel zelf zal naar ver wachting in 2002 aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Bij deze herziening van de WRO staan zes speerpunten centraal: de versterking van de positie van het bestemmingsplan, het ver helderen en vereenvoudigen van de rechtsbescherming van bur gers, het uitwerken van eenvou diger en snellere procedures, het bevorderen van samenhang tus sen ruimtelijk beleid van ver schillende overheden, het bevor deren dat vastgesteld ruimtelijk beleid snel uitgevoerd wordt en zorgen voor een goede handha ving. De belangrijkste voorstellen in de discussienota zijn dat het Rijk en de provincie voor belangrijke onderdelen van hun beleid zelf een bestemmingsplan kunnen opstellen; dat het toezicht van het Rijk en de provincie op beleid waar geen rijks- of pro vinciaal belang in het geding is, komt te vervallen; dat het 'bij de tijd houden' van bestemmings plannen wordt vergroot door het invoeren van een eenvoudige actualiteitsverklaring bij onge wijzigd beleid en een vereen voudigde herzieningsprocedure en sancties op het niet tijdig actualiseren; dat een bestem mingsplanverplichting voor de bebouwde kom wordt overwo gen; dat de handhaving wordt versterkt door overtredingen van het bestemmingsplan aan de Wet op de economische delicten te koppelen, handhavingsambtena- ren meer bevoegdheden te geven en het gemeentelijk handha- vingsniveau te verhogen; dat, naast het Rijk en de gemeenten, ook de provincies de bevoegd heid krijgen bepaalde projecten van begin tot eind onder eigen regie uit te voeren (provinciale projectenprocedure); dat aan een in een PKB (Planologische Kernbeslissing) of in een streek plan opgenomen bindende uit spraak een uitvoeringstermijn wordt gekoppeld en dat de besluitvormingsprocedures en rechtsbescherming worden afge stemd op de Algemene wet bestuursrecht (Awb), waardoor ze inzichtelijker en transparanter worden. De WRO is door de vele wijzi gingen in de afgelopen dertig jaar onoverzichtelijk geworden en moet ook op de Algemene wet bestuursrecht (Awb) worden afgestemd. Verder zijn het Rijk en de provincie door langdurige procedures en onduidelijke ver deling van verantwoordelijkhe den niet meer voldoende bij machte de ruimtelijke ordening op een goede manier te regisse ren. Met het oog op. de uitvoe ring van deel 1 van de Vijfde nota over de Ruimtelijke Ordening wil minister Pronk de verantwoordelijkheden en bevoegdheden van de overheden opnieuw definiëren. Uit onderzoek blijkt dat veel Nederlanders er op vertrouwen dat hun inkomen na hun pensio nering voldoende zal zijn, maar deskundigen vragen zich af of deze houding positief of naïef is. Het bekende Engelse spreek woord 'better safe than sorry' (vrijvertaald: liever zekerheid dan spijt achteraf) is op deze situatie zeer toepasselijk en wie met plannen loopt om een woning te kopen, kan een eigen woning uitstekend combineren met 'de oude dag'. Hypotheken en pensioenen heb ben op het eerste gezicht weinig met elkaar te maken. Toch kan een slim financieel beleid nü voor een ruimere financiële positie later zorgen. Het meest simpele voorbeeld is de woning geheel af te lossen, zodat deze hypotheekvrij is op het moment dat de pensioengerechtigde leef tijd is bereikt. Dan hoeft er immers geen rente en aflossing meer betaald te worden, waar door het wonen veel goedkoper wordt en er geld over gehouden kan worden. Een voordeel dat huurders nooit zullen hebben. Het is verstandig om nu alvast na te denken wat er met het opgebouwde kapitaal gedaan kan worden, want een hypotheek aflossen betekent tegelijkertijd kapitaal opbouwen. Er zijn aller lei fiscaal aantrekkelijke opties voorhanden waarbij een gedeelte van dit opgebouwde kapitaal aangewend kan worden om het maandelijks besteedbaar inko men na de arbeidsperiode te ver hogen. Daarnaast is er een aantal speci fieke producten die als aanvul ling op de hypotheek kunnen dienen. Zo is het mogelijk gelijktijdig met de hypotheek een lijfrenteverzekering te laten meelopen. Na de looptijd van de hypotheek keert deze maande lijks een aanvulling op het pen sioen uit. Deze constructie is vooral handig voor mensen met een bedrijfsspaarregeling. De bedrijfsspaarregeling kan name lijk gebruikt worden om de pre mie voor de lijfrenteverzekering te betalen. BronHuis Hypotheek De gestegen koopkracht, met name bij tweeverdieners, de gedaalde lange rente, de versoepeling van hypotheekvoorwaarden en een ach terblijvend aanbod van woningen hebben geleid tot een snelle stij ging van de hypothecaire kredietverlening, vooral ook in vergelijking met de omringende landen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek ging het bij meer dan de helft van de vorig jaar afgesloten hypotheken om oversluitingen en aan het opnemen van een tweede hypotheek. In de in het kwartaalbericht van de Nederlandsche Bank van septem ber jongstleden gepubliceerde risicoanalyse, wordt gesteld dat met name de starters op de woningmarkt zich in een kwetsbare positie bevinden. Dit komt vooral doordat deze groep dikwijls de grenzen van de maximale hypothecaire financiering heeft gezocht, een gemiddeld genomen hoge consumptiequote kent en over relatief wei nig financiële buffers beschikt. Tijdens Kamervragen over de explosieve groei van het aantal hypo theekleningen, stellen de minister van Financiën en de staatssecreta ris van VROM vast dat de financieringslasten van deze categorie star ters tot nog toe beperkt blijven doordat tegenover de hoge huizen prijzen en hypotheken relatief lage rentelasten stonden. 'Voorts moet worden bedacht dat deze jonge starters wellicht minder kwetsbaar zijn voor schokken omdat hun arbeidsmarktpositie relatief goed is.' Wel deelt de overheid de zorg van de Nederlandsche Bank over de meer risicovolle hypotheekverstrekkingen (boven 75% van de execu tiewaarde). De Verzekeringskamer verricht momenteel een onder zoek naar hypotheekverstrekking door verzekeringsondernemingen. In dit onderzoek worden onder meer de acceptatienormen van verze keraars in de jaren negentig hierbij betrokken. De rapportage van het onderzoek wordt begin mei 2000 verwacht. Wie voor zichzelf heeft berekend dat een koopwoning van (bij voorbeeld) fl. 300.000,- financieel haalbaar is, moet niet vergeten dat er aan het kopen van een huis nog meer kosten kleven. Kosten die gemiddeld oplopen tot tien procent van de koopsom. In dit voorbeeld komt dit dus op fl. 30.000.- extra. Flink bezuinigen op deze kosten is geen optie, want de meeste zijn wettelijk verplicht of onafwendbaar: de overdrachtsbelasting 6%) en notaris- en kadasterkosten voor de eigendomsakte. Verder zijn er kosten in verband met de financiering: notaris- en kadas terkosten voor de hypotheekakte, taxatiekosten en afsluitprovisie voor de hypotheek. Eventueel kan men te maken krijgen met cour tage voor de makelaar en kosten verbonden aan de Nationale Hypotheek Garantie. Bij een nieuwbouwhuis is een deel van deze kosten voor rekening van de verkoper, maar dan moet er weer rekening gehouden met hypotheekrente tijdens de bouw. Goed nieuws is er ook. De fiscus helpt namelijk mee een aantal van deze onkosten financieel te dragen. In het jaar dat de hypotheek is afgesloten zijn de notariële kosten (inclusief btw) van hypotheekakte en kadastrale rechten, de afsluitprovisie (tot een maximum), taxatiekosten, bemiddelings- kosten en kosten voor het aanvragen van NHG, kosten voor hypo theekadvies verhuiskosten (wie voor het werk moet verhuizen), oversluitkosten (wie overstapt op een andere hypotheek), boete rente (als meer wordt afgelost dan is toegestaan) en bouwrente (geldend voor de bouwperiode na het moment van aankoop) namelijk aftrekbaar. Wie voor 2001 huis koopt zitsnor' Foto: JANSSEN DE KIEVITH Vereniging Eigen Huis hoopt dat tarieven nu naar redelijk niveau dalen Foto: LEUNIS VERLINDE Discussienota wijst weg naar nieuwe Wet op de Ruimtelijke Ordening Foto: FOTODIENST WEGENER SIJTHOFF WEEKBLADEN Foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 11