'T CENT 21,' I Paasfeest op kinderboerderij en in heemtuin 't Hoefblad Schatten van mensen in Nieuwe Stadsblad Gastronomie aan de Schie Wethouder houdt 100 schatten ten doop SCHIEDAM Wil je 'm?j Bloedstollende circusacts ORANJE Gouden 'if 4.99 2.99 ^2.90 gff 2.89 6 ^7.95 3.43 Burgerlijke stand Groen licht maar weinig geld voor restauratie kapel en panden KUNSTGEBITTEN U wilt toch ook het beste voor uw Fiat 169>) Y t Puntverlies Musis GALLGALL 16? Tandprothetische Praktijk Veringmeier Autobedrijf J. van der Voorde HET HUIS 2 3 4 5 7 -53? 4.79 8 23? 1.89 9 10 -22?1.89 w HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 19 APRIL 2000 16 - 1442 Geboorteaangiften: Thomas z.v. Hunstad; Shania d.v. Scheffers en Somers; Lydia d.v. Leenheer; Melanie d.v. Sch- wan en van der Linden Muhammed z.v. Ak Suwaynie; A.L. d.v. Azir en René Jean Francois; Teun z.v. Bleijenberg en Sla; Maxim RG. z.v. de Rooij en Odding; Marijn z.v. Maagdenberg en Stieber; Fenne P.R d.v. van Schaften en van 't Hart; Laurens D. z.v. de Ronde en Manetsgruber Aangetekend: V. Yildirim 18 jr. en N. Car 20 jr., C.A. Steenbergen 27 jr. en C.J. Lemmens 26 jr., R. Smit 34 jr. en F. Lien 29 jr., W.A. van Hoek 26 jr. en L. Bijl 23 jr., R. van Schaick 41 jr. en E.A. van Veen 39 jr., H.F. Meijers 26 jr. en C.M. Kamp 24jr., J.A. Carels 32jr. en B. Moring 22jr. Gehuwd of Partnerschap: C.H. van Vliet 39 jr. en S. van Dijk 35jr.P.J.E. Niemeijer 29 jr. en M.C. Snijders 22 jr., H.J. den Olden 52 jr. en F. Bou- zalmat 31 jr., F. Spier 37jr. en R.T. Giandomenico 33 jr., Ros- han Chandimal Ranaweera 30 jr. en H.W.M. van Steen 37 jr. Overleden: D. Wiese man, 55 jr.; 0. Akba man, 67 jr.; C. de Man vr., 56 jr., echtgenote van: A. van den Tol; M.S.L. van Kampen vr., 78 jr., geh. gew. met: P.J. Middendorp; J.A. Maan Voogd Bergwerf vr., 52jr., echtgenote van: J. Zeeman; A. Nagelhout man, 86jr.; J.M. van Eijk vr., 77jr., geh.gew. met: F. Tindal; E.J. Noordegraaf vr., 77jr., echtgenote van: K. Bus- scher. SCHIEDAM - Met nog twee play-off speeldagen voor de boeg hebben zowel de dames van Musis Cad Inside als de heren van Ons/Almela be langrijke punten laten liggen. Beide Schiedamse bowling teams wisten zich echter wel te handhaven aan de top van de kampioenspoules van de ere-divisie nationale trio league. De dames leden tweemaal een nederlaag en hielden aan de wedstrijden in Oosterhout slechts 4 punten over. De voorsprong op Qubica en Den Bosch slonk daardoor tot negen punten. De mannen hebben fen marge van vijf punten op achtervolger Duivendrecht en zeven op Zutphen. Een glansrol was in Oosterhout weggelegd voor Johnny Fransen, die op weg leek naar een perfect game maar na tien strikes toch struikelde en uitkwam op 288. N00RDEINDE 2 SCHIEDAM-KETHEL TELEFOON 010-470 68 74 www.pash.nl WHISKY VOORDEEL William Lawson's r Whisky 70d -\ 99 25^ Het waren bloedstollende acts die de artiesten van het gloed nieuwe circus Wiekini donder dagavond in Schiedam voor schotelden aan hun ademloze publiek. De leeuwentemmer liet zijn woest brullende roofdieren opzitten en pootjes geven en ook beren en olifanten dansten ge hoorzaam naar de pijpen van hun fraai uitgedoste trainers. Het zag er allemaal heel profes sioneel uit tijdens de circusshow in de Margriethal waar het pu bliek uit z'n dak ging, maar het waren toch echt amateurs die hier hun circusdebuut maakten. De leerlingen van basisschool De Wieken sloten hun project 'circus' af met een schitterende voorstelling voor vrienden en fa milie. Waarin clowns de zaal amuseerden met grappen en grollen en jongleurs opmerkelijk bedreven uitpakten met ringen en ballen. Aan talent geen ge brek in Schiedam werd die avond duidelijk in de sporthal. SCHIEDAM - Hoog oplopende kosten en uitblijvende sub sidies maken het de Stichting Beschermd Stadsgezicht moeilijk om in Schiedam de geplande restauratie van his torische panden en de kapel op de voormalige rooms ka tholieke begraafplaats uit te voeren. Bij de onlangs gestar te restauratie van twee historische panden aan de Westmo lenstraat en Elzensteeg zag de stichting zich geconfron teerd met aanmerkelijke prijsstijgingen op de bouwmarkt. Voor de restauratie van de kapel en de twee bijgebouwen zijn in middels alle voorbereidingen getroffen. 'Alle daarvoor beno digde vergunningen zijn binnen. Maar het financiële aspect baart nog veel zorg' schrijft de stich ting in haar jaarverslag. Van de benodigde 1,3 miljoen gulden is officieel pas ruim zeshonderdui- zend gulden aan bijdragen toe gezegd. Kapel en bijgebouwen vormen samen een rijksmonument, maar de rijkssubsidie die de Rijks dienst voor de Monumentenzorg bijdraagt dekt bij lange na de restauratiekosten niet. 'Bij de start van het nieuwe mil lennium was de definitieve hoogte van de rijkssubsidie nog niet eens bekend' zo schetst de stichting de financiële perikelen. Tegenvallende becijferingen en het afwijzen van Europese sub sidies op grond van 'louter amb telijke criteria' vormden onver wachte hindernissen. Roemeense kerk Met man en macht wordt mo menteel gewerkt om het reste rende bedrag bijeen te krijgen voor de restauratie van de kapel die als maatschappelijk/cultureel centrum en kerkgebouw moet gaan dienen voor de Roemeense gemeenschap. Daarbij krijgt de stichting veel steun van de Roemeense ambassade en de Roemeens-orthodoxe parochie. Maar niet iedereen werkt mee. Stichting Beschermd Stadsge zicht constateert: 'Het is te be treuren dat veel grote instellin gen en bedrijven, die soms zake lijke belangen hebben in Roe menië, onze verzoeken om fi nanciële steun meenden te moe ten afwijzen. Bijdragen van de Holding Mij Daamen uit Gorin- chem en van het Prins Bernhard Cultuurfonds met elk tiendui zend gulden waren daarentegen hartverwarmend.' De stichting geeft de moed ove rigens niet op en schrijft: 'Bij de benadering van de potentiële be gunstigers wordt steeds gewezen op de belangen van een eigen kerkgebouw voor de 4.000 Roe menen in Nederland en daar naast de grote betekenis van een Roemeens maatschappelijk en cultureel centrum. Met dit laat ste kan de integratie van deze bevolkingsgroep in onze samen leving in belangrijke mate wor den bevorderd en aan discrimi natoire krachten het hoofd wor den geboden.' Het scheepsmodel van Bark Soolo is de 'schat' die stadge noot Willem A. van der Hidde bijdroeg aan de bijzondere jubi leumtentoonstelling in Het Ste delijk Museum van Schiedam. Hij legt uit: 'Ik beschouw dit model als een kunstvoorwerp dat verbonden is met de geschie denis van Schiedam Als zodanig hoort het thuis in het museum. Maar ook als zodanig dient het tentoongesteld te worden. Als het kan vaak of permanent.' Het model stelt voor de op schaal nagebouwde kopie van barkschip Soole uit de vorige eeuw. Uit de zeilvaarttijd, de tijd van houten schepen en mannen van staal. De dwarsgetuigde driemaster werd in 1843 op werf de Nijverheid in Schiedam ge bouwd voor de eveneens Schie damse rederij De Groot, Roe- lants en Co. De Soolo werd on der andere gebouwd op mee te kunnen doen in de handelsvaart op Nederlands-Indie. Nederland is klein; de koloniën waren dat de modelbouwer ook het echte schip heeft mogen aan schouwen. Er zijn zoveel goede details. Het model zou dan dus zo'n honderdvijftig jaar oud zijn. Schip en model zijn bewapend met 2x7 kanonnen, opgesteld op het bovenste dek. De ver schansing is vrij hoog opgetrok ken, als een echte borstwering. Geweerschutters en kanonniers vonden er goede dekking. De witgeschilderde baan op de zwarte huid vertoont eveneens 2 x 7 geschutspoorten. Die zijn echter loos, maar van een af stand versterkte het wel het ima go van een bark: Houd rekening met mij. Enkele details zoals de grote sloepen geven aan dat het schip behalve voor het vervoer van lading ook geschikt was voor het vervoer van troepen. Het goed weergegeven boeg beeld stelt een inlandse gezags drager voor in voorname kledij met veel goud. Ik weet nu wat ik me moet voorstellen van het zus terschip, de in 1846 in de vaart gebrachte bark Loopuyt, waarop mijn overgrootvader Martinus van der Hidde kapitein was, Al les waard om herinnerd te blij ven. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL 'n borrel van klasse voor een lage prijs Jonge jenever Oranje Vieux Oranje fi95 U belt, wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14' Telefoon 4265997 95 groot. Bij elkaar vele tientallen malen de grootte van Nederland. Er was dus lading te vervoeren. De markten voor de producten lagen in Europa: Amsterdam, Londen, Antwerpen, Bremen, Hamburg, Men voer bij toer beurt voor de Nederlandsche Handel Maatschappij of... in de wilde vaart. Een prettige bij komstigheid was dat de bouw van het schip werd gegund aan werf de Nijverheid in onze stad. De plaatselijke werkgelegenheid werd er door bevorderd. En dat was nodig. De werf was gelegen op de hoek van de Buitenhaven en de rivier de Maas, tot dan Galgoord geheten. De uitvoering van het model doet vermoeden SCHIEDAM - Op le Paasdag, zondag 23 april, zijn er diverse paas- activiteiten in de kinderboerderij en heemtuin in het Prinses Beatrix- park. Een heuse paashaas deelt er eieren uit. In de kinderboerderij kan de jeugd vanaf 12 uur eieren zoeken en schilderen, in de heem tuin gaat om 13.30 uur een speurtocht van start bij de hoofdingang. Zowel volwassenen als kinderen kunnen op zoek gaan naar grote zelfgemaakte paaseieren waaraan een vraag is verbonden. Als via de eieren een woord is ontdekt, is de zoektocht volbracht. De activitei ten zijn gratis. Dierenverzorgers vertellen in de kinderboerderij iets over kuikens aan de hand van 'levend materiaal' en via de tentoon stelling 'Er als de kippen bijzijn' die tot 9 mei te zien is. Voor meer informatie kan gebeld worden naar Natuurontwikkeling, tel. 2465522 of de kinderboerderij, tel. 4707844. 5e Industriestraat 39, 3133 EL Vlaardingen Tel. 010 - 434 81 57 SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum van Schiedam viert zijn 100-jarig jubileum met een bijzondere tentoonstelling. '100 schatten van mensen' is de naam van de expositie waarbij 100 leden van de Historische Vereniging in de depots hebben gezocht naar bijzondere voorwerpen uit de historische collectie van het museum. In deze krant laten we de komende tijd een aantal van die speurders aan het woord over de 'schat' die zij opdiepten. Zij geven uitleg over waarom dat voorwerp van hun keuze zo speci aal is. Als eerste in de reeks vertelt Willem A. van der Hidde deze week zijn verhaal over het model van bark de Soolo. V, Sr Geen cake, geen brood Een van die kleine dingen die een verblijf in een Frans hotel altijd weer ver uittillen boven het alledaagse, is het ontbijt. En dan bedoel ik een goed voorziene dis, met verschillende soorten brood en vien- noiserie. De croissant behoeft geen verdere introductie. Een stukje stok, een bolletje en, tja wat is het eigenlijk? Het heeft de vorm en het rulle, gelige deeg van een cakeje maar dat is het niet. Zo'n verse brio che met een flinke lik echte boter en pure jam is ronduit een feest. En herinnert je er aan dat het leven eigenlijk bedoeld is om te leven zon der mobieltje, internet en aex. Gerecht: Briochedeeg Receptuur: 1/2 kg. bloem 300 gr. boter 20 gr. suiker 15. gr, gist 10 gr. zout 1 dl. Water 5 eieren Bereidingswijze: 1100 gr. bloem met gist tot een dun deeg kneden 1-1 11/2 uur rij zen) 2) rest van de ingrediÜnten tot een stevig deeg kneden en met het dunne deegje vermengen en verder laten rijzen. 3) Deeg 2 keer terugslaan tijdens het rijzen 4) Dit in een cakeblik 1/3 vullen en afbakken 5 minuten op 160- C en 10 minuten stomen op 175- C. U kunt natuurlijk ook komen proeven in Hosman Freres Bistrot Auberge, tel: 010 - 426 40 96 (reserveren mogelijk). P.S. Op vertoon van dit recept krijgt u kaas na het Hoofdgerecht. SCHIEDAM - Wethouder Haf kamp verrichtte zaterdag in het "Stedelijk Museum Schiedam de opening van de tentoonstelling '100 Schatten van mensen'. Een expositie waarbij voorwerpen tot leven komen door de verhalen die mensen erbij vertellen. De tentoonstelling loopt door tot 18 juni. Het getal '100' staat daarbij niet op zichzelf. Met die 100 schatten van mensen viert het museum haar 100-jarig bestaan. De ceremoniële start van de bij zondere tentoonstelling vormde zaterdag tevens de start van het eeuwfeest van het Stedelijk Mu seum. '100 schatten' is de eerste van drie jubileumtentoonstellingen. Van 1 juli tot 20 augustus is 'Je weet niet watje ziet' het motto in het Stedelijk Museum. Zo'n 35 Schiedamse kunstenaars laten in hun gezamenlijke expositie nieuw en bestaand werk zien waarbij het begrip 'obsessie' als uitgangpunt dient. 'In het licht van 100 Vrienden' is de naam van de derde jubileum tentoonstelling die van 2 sep tember tot 29 oktober te zien is in het museum aan de Hoog straat 112. Deze kunstpresenta tie is samen met de Vrienden van het Stedelijk Museum opgezet. 100 vrienden kozen uit de de pots hun lievelingswerk uit de collectie moderne kunst. 1 Cd Witte asperges 500 gram CFl Huistraiteur verse soepen o.a. Italiaanse tomaten of champignon, zak 400 ml ClIVerse Schotse zalmfilet graatloos, verpakt, per 100 gram dIVarkensfiletrollade 500 gramTZztff 8.65 n AA kilo©®©© ^45cri.Q.yU ClIGebraden beenham 100 gram dl Luxe Paasbrood met amandelspijs doos 1000 gram Hertog roomijs met stukjes, o.a. aardbei, bak 750 ml Coca-Cola fles 1.5 liter 2e halve prijs: Appelsientje met vruchtvlees 2 pakken 1 liter Smiths superchips zak 200 gram Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart. loods n LAWJON «M ILUKyUO Beschermd Stadsgezicht kampt met financiële problemen Scheepsmodel de Soolo is nauw verbonden met historie Schiedam 5 Y* Scheepsmodel van de 'Soolo', 1845, hout en metaal, 86x116x19,5 cm fotö: SJEF VAN DUIN per liter per liter ID. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tei. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 14 krt. gouden bi«colomng met briljant, 0.04 et. in gladde zetting. ncmn J-IÏTTIOL RENK HOLS Hoogstraat 50, 3111 HJ SoMedam Telefoon; OIO - 426 89 19 t<Aï&'AMfr.' Wethouder Hafkamp houdt '100 schatten'ten doop foto: RICHARD HOOGEVEEN Onze top 10 p Aanbiedingen zijn geldig t/m 23 april a.s. in AH-supermarkten met een cijfercode ©(2)©© of tenzij anders aangegeven.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 7