nhuis Bou m -Ta) KORTWEG Oude schoenmakerij in Streekmuseum Anderson Vaarereensuit! Brons en kleur in het Zonnehuis Fancy Fair 't Ambacht Gezinsdienst voor Uganda Frans Kuil geeft groot deel van zijn tijd aan hulpverlening in Namibië M DONDERDAG 13 APRIL 2000 15 - 1516 VLAARDINGEN - 'Bronzen beelden in een zee van kleuren' is de titel van een expositie van drie kunstenaars, die wordt gehouden in het Zonnehuis. Er zijn werken te zien van Maddy Boon en Lies de Jongh, die in een geheel eigen stijl schilderij en maken met voornamelijk fel le kleuren. Daarnaast is er beel dend werk van Willy Reppel. Zij exposeerde al in diverse musea en galeries in binnen- en buiten land. In het verleden hield zij zich bezig met textiel, maar in de loop der jaren heeft zij haar aandacht verschoven naar het maken van bronzen beelden. De expositie wordt geopend op 12 april om 15.15 uur. De werken zijn daarna nog te zien tot en met 22 mei. VLAARDINGEN - Basisschool 't Ambacht houdt op zaterdag 15 april een grote fancy fair in haar gebouw aan de Chrysantstraat. Bezoekers kunnen zich verma ken met een Rad van Avontuur, en struinen langs bakken met speelgoed, boeken, platen en nog veel meer. Een derde deel van de netto-opbrengst is bestemd voor Kinderdagcentrum Zonnehof. De rest van het geld wordt geïn vesteerd in leermiddelen op het gebied van de communicatie technologie. De fancy fair duurt van 10.00 tot 16.00 uur. VLAARDINGEN - De Vlaar- dingse Zeekadetten trekken er zaterdag 15 april op uit met hun schip Assam II. Tijdens de tocht, die door de Rotterdamse haven voert, kunnen jongeren tussen de 11 en 15 jaar kennis maken met diverse facetten van het leven op een schip. Op de brug zien ze hoe de navigatie werkt en mogen ze zelf achter het roer plaatsnemen. Ook leren ze wat de bemanning doet, als de nood aan de man is. Na een dag varen zijn de kinderen op de hoogte van wat er allemaal op een echt schip komt kijken. De Assam II vertrekt om 10.30 uur vanaf haar ligplaats aan de Westhaven plaats, en keert uiterlijk 16.30 uur terug aan het Westerhoofd in de Buitenhaven. Deelname is gratis. Aanmelden kan bij de heer Aaldijk op telefoonnummer 474 32 50 (na 18.00 uur). VLAARDINGEN - Tijdens de gezinsdienst op 17 april in de Vredeskerk wordt het projectlied van Uganda gezongen. Dat niet alleen; de kinderen vertellen het verhaal van Noach, er wordt gebeden en ook het aapje Bunga speelt een rol. De viering gaat uit van het regenboogverhaal en staat in het kader van Vastenaktie 2000 'Je bent niet alleen op de wereld'. De dienst vangt aan om 17.00 uur. Michel de Maat gaat voor een snelle tijd in Rotterdam VLAARDINGEN - Met span ning wordt uitgekeken naar de prestatie van Fortuna-atleet Mi chel de Maat op de Rotterdamse marathon, die zondag plaats vindt. De Vlaardinger gaat voor een snelle tijd. "Vorig jaar sep tember liep ik een voetblessure op waardoor ik enkele maanden niet heb kunnen trainen, maar begin dit jaar ben ik weer voor zichtig begonnen en alles wijst er nu op dat ik weer helemaal fit ben," aldus De Maat, die twee jaar geleden een snelle 42 kilo meter en 195 meter liep in Rotterdam van 2 uur en 16 minuten. "Als het weer mee werkt wil ik aanstaande zondag weer rond deze tijd vertrekken van de Coolsingel. Alleen is het te hopen, dat ik in een groepje kan lopen met atleten die weg gaan op deze tijd. Kom ik alleen te lopen, dan zal het moeilijk worden," aldus de Vlaardinger, die vorig jaar als 'haas' fungeer de van Irma Heeren. "Maar dat is mij toch niet zo goed bevallen. Het tempo lag te laag en ik kon daarom niet goed in mijn ritme komen. Dit jaar kies ik voor mijn eigen race in Rotterdam." Ook atleten van de triathloriver- eniging Rijnmond verschijnen aan de start van de marathon. De groep bestaat uit Jan van Bennekom, Nico Groenewegen, Koert Kleyburg, David Lewington, Fer Peters, Ronald Tertoolen, Edwin de Vette, Simon Voogt, Koos de Vos, Leon van de Wilde en Joke Ritman. door Peter Spek VLAARDINGEN - Al meer dan vijf jaar werkt Leo van Leeuwen met een groep mensen die bezig is af te rekenen met haar versla vingsprobleem. Dit gaat op een heel speciale manier en uniek voor Nederland. Centraal in de therapie staat het hardlopen. Leo van Leeuwen, beleidsmede werker bij het Boumanhuis, het centrum verslavingszorg Zuid- Holland, ziet steeds meer dat verslaafden die na een goede voorbereidingsperio de prestaties leveren bij het hardlopen zich ook in de maatschappij na hun ver slavingsprobleem beter weten te handhaven. Leo van Leeuwen kan boven staande niet wetenschappelijk bewijzen, maar feit is wel dat hij deze ontwikkeling in zijn groep ziet. "Ik wacht op een psycho loog die dat voor mij kan uitzoe ken, maar zichtbaar is wel dat ik in de afgelopen vijf jaar al het nodige succes heb geboekt met cliënten die via deze runningthe- rapie van hun verslavingspro bleem zijn afgekomen," aldus Leo van Leeuwen. Het centrum verslavingszorg Zuid-Holland, onderdeel van het C.A.D. Waterweg Noord aan de Van Hogendorplaan, gaat ook dit jaar weer met een grote groep deelnemen aan de marathon van Rotterdam, die zondag op het programma staat. "Het is natuur lijk niet zo, dat wij onze cliënten zomaar laten lopen, daar gaat een lange voorbereidingsperiode aan vooraf," zegt Van Leeuwen, zelf ook een hartstochtelijk lief hebber van het hardlopen. "Ruim vijfjaar geleden kwamen wij via een van onze medewer kers, de toenmalige voorzitter van de atletiekvereniging Fortuna Henk Schutte, in contact met het hardlopen. Er werd voorzichtig begonnen onderleiding van enkele trainers van Fortuna met het opstellen van een trainingsprogramma. De goede resultaten lieten niet lang op zich wachten," aldus Leo van Leeuwen. Zelfvertrouwen "Wij proberen via deze running- therapie de verslaafden aan bij voorbeeld alcohol, drugs en gokken weer op het goede pad te zetten door ze weer zelfvertrou wen te geven en het gevoel bij te brengen dat ze weer bij de maat schappij horen. Met het hardlo pen doen ze ook weer sociale contacten op en dat geeft ze een positieve beleving van de heden daagse samenleving, een gevoel dat vaak door hun verslavings probleem volledig is verdwe nen," is de uitleg van Van Leeu wen. Veel deelnemers aan deze runningtherapie hebben voor hun verslaving ook aan sport gedaan. "Maar," zegt Leo van Leeuwen, "dat is geen reden om mensen die helemaal niet aan sport gedaan hebben zomaar uit te sluiten. Iedereen kan op zijn niveau deelnemen. Bij Fortuna kan onder leiding van Aad Stolk op diverse niveaus getraind wor den. Voor het eerst hebben wij dit jaar ook een vrouw in de groep zitten en dat geeft toch weer een aparte sfeer." Al is de marathon van Rotterdam een hoogtepunt in de runningthera pie, er wordt ook deelgenomen aan sportevenementen in Apeldoorn en Eindhoven om het wedstrijdritme vast te houden. Fortunaschild Enkele weken geleden kreeg Leo van Leeuwen als waardering voor zijn initiatief bij de atle tiekvereniging het Fortunaschild uitgereikt. "Dat was wel een ver rassing voor mij, maar geeft wel aan dat onze werkwijze in brede sportkringen wordt geaccep teerd. Zover zelfs dat de ruim 35 deelnemers aan de marathon van Rotterdam zondagavond door sportwethouder Aart Kool in het zonnetje worden gezet," besluit Leo van Leeuwen. door Maya Geerst VLAARDINGEN - Vanaf 1985 onderhield de Katholieke broeder Frans Veringmeier vanuit Namibië een uitvoerige correspondentie met zijn Vlaardingse neef Frans Kuil over zijn bevindingen onder de daar levende stammen, maar ook over de oprukkende verstedelijking en de situatie in de 'Thuislanden'. Veringmeier zag het als zijn roeping om in Namibië, een zuidwest Afrikaans land dat 22 keer zo groot is als Nederland maar desalniettemin slechts een inwoneraantal van 1,75 miljoen inwoners telt, te arbeiden onder de allerarmsten. "Er moet hier zoveel vernieuwd worden," schreef hij. "Maar gezien de beschikbare midde len gaat dat heel moeizaam." Mede door de ervaringen van Broeder Frans ontwikkelde er zich bij zijn Vlaardingse neef Frans Kuil als kind al een grote bewondering en voorliefde voor de Missie. Het boek Gastheer in het groot waarin Conrad Hilton beschrijft hoe hij grote projecten als het bouwen van ziekenhuizen, suc cesvol ondersteunde met found- raising en galaparty's, bracht Kuil op het idee om ook geld bij een te halen voor Frans Veringmeiers levensopdracht in Namibië. In samenwerking met Groot- Vlaardingen startte in 1989 zijn actie 'Geef Broeder Frans een kans!' Dit leverde destijds een stroom van reacties en fl. 100.000,— op, waarmee Veringmeier huizen-, scholings- en irrigatieprojecten kon opstar ten. Op 25 juni 1990 overleed Broeder Frans vrij plotseling. Zijn missieplaats wordt nu inge vuld door de 82-jarige broeder Martin van de Avoirt uit Leiden, die ondanks zijn hoge leeftijd met minstens evenveel elan het werk sindsdien voortzet. Ook hij wordt geconfronteerd met zorgwekkende gezinssitu- m i komt de praktijk. www.nn.nl Nationale-Nederlanden aties, armoede, uitzichtloosheid en fatale ziekten, zoals aids. "Er zijn tegenwoordig bijna geen jonge mensen meer met een 'roeping' voor de missie," aldus de broeder. Nog altijd verzorgt hij drie kerk diensten/missen per zondag, wat impliceert dat hij om zijn 'mis sie-staties' te bereiken zo'n 500 kilometer per keer moet afleg gen. Het missiegebied beslaat vele honderden kilometers. Gelukkigerwijs heeft Memisa onlangs een bus ter beschikking gesteld, waarmee twee missie zusters wekelijks naar verschil lende missie-staties kunnen 'crossen'. Ook liggen er verge vorderde plannen voor uitzen dingen van de eigen 'Radio Elisabeth' via een groot aantal eigen lokale zendstations. De reeds aanwezige lokaties missen in veel gevallen echter nog goede zendapparatuur. Armoede Tien jaar na die spontane Vlaardingse actie, doen Frans en Joke Kuil verslag van de eigen ervaringen, opgedaan tijdens hun reis door Namibië. De meer dan duizend foto's die het paar onderweg naar de ver schillende missieposten heeft gemaakt, tonen een zeer uiteen lopend landschap en de omstan digheden waarin de verschillen de bevolkingsgroepen verkeren. Na de bosrijke hoogvlakten in het noorden gaat het gestaag richting zuiden, met als einddoel Gabis. Geconfronteerd met aan houdende regenval ontvouwt zich voor het gezelschap een enorm waterlandschap waarin de rivieren buiten hun oevers treden. De plaatselijke bevol king verkeert even in jubelstem ming want wat normaal een droge, dorre en kale uitgestrekte vlakte is manifesteert zich nu in een groene oase. Niet voor lange duur, want het water, dat niet wordt opgevan gen, verdwijnt doorgaans even snel weer als het gekomen is. Na het passeren van Windhoek, een stad die qua luxe kan con curreren met Parijs of Londen, neemt onderweg de armoede gaandeweg toe. De schamele behuizing waarin gecultiveerde natuurvolken wonen, zijn dik wijls met minimale middelen opgezet en niet echt berekend op veel hemelwater. Na een flinke regen- en onweersbui staat een gezin ont redderd bij de dode kadavers van tien van hun bokken - hun hele bezit - die door de bliksem getroffen zijn. In een zinken krot ligt een magere oude vrouw. Ze is al dertien jaar ziek maar straalt desondanks dankbare blijheid uit wanneer ze bezoek vafi de missie krijgt. Op veel plaatsen zetten, bij gebrek aan nieuwe missiezusters en broe ders, inlandse leken zich in om het hartverwarmende werk onder de armen te doen. Op de missiekostscholen ontvangen kinderen nu de meest primaire zaken als goede voeding en onderwijs, gezien de financiële situatie is er voor een handjevol kinderen maar een kans op voortgezet onderwijs. Hoe deze generatie met de hier opgedane kennis verder kan, is nog onduidelijk. Vaak vervalt zo'n kind na de kostschoolperio de eenmaal weer thuis in armoe de terug. Oplossen van problemen Frans Kuil kon zijn bedrijf (Frans Kuil Events - red.) gun stig overdoen en heeft nu tijd om zich verder te beraden op de hulpverleningsproblematiek in Namibië. Terwijl de regering van dat land, volgens Kuil, haar uiterste best doet, moet er ook volgens R.K. bisschop Antonilio Chiminello, domicilie houdende in Namibië, nog heel veel gebeuren om het land te helpen naar een hoger niveau en zo het welzijn van de bevolking te bevorderen. Naast medische hulp aan zieke aids-patiënten denkt men de oplossing van het aids-probleem op de langere termijn voor een groot deel te kunnen vinden in een mentaliteitsverandering. "Iedereen vindt het daar gewel dig om een portable radio te hebben," weet Kuil. "Door opvoedkundige radioprogram ma's, met essentiële onderwer pen als gezin, seksualiteit en preventie uit te zenden bereik je zelfs de meest onbereikbare gebieden!" Bisschop Chiminello zal op uit nodiging van Kuil in juni naar Vlaardingen komen. Lezers, die op de een of andere wijze willen helpen, mogen hun reacties opsturen naar de redactie van deze krant, onder vermelding van 'Namibië - 20Ö0'. Ook tips voor afgedankte maar nog goed bruikbare zendappara tuur zijn van harte welkom. VLAARDINGEN In filmtheater het Zeepaard draaien de volgende films: 14 april om 21 uur a Mid- summernight's Dream (Michael Hoffman), matinee 15.30 uur. Zaterdag Tango (Carlos Saura). Vrijdag is er een koffie en thee-middag van 13.30 tot 15.30 uur voor allochtone vrou wen in 't Nieuwlant, bingo in de Bijenkorf van 14 tot 16 uur, toe gang 0,50, om 20 uur 'De Hoogste Tijd' (musical) in de stadsgehoorzaal, kosten 00,- kortingsprijs f27,50 voor kinde ren f25,-. Zaterdag en zondag van 12 tot 17 uur museumweek end in het visserijmuseum, gra tis, bingo-dansant in De Deel van 20.30 tot 24 uur, toegang gratis, bingokaart verplicht, om 20 uur 'De Hoogste Tijd'. Zondag van 14 tot 16 uur Thé- dansant in de Bijenkorf, solis tenavond om 18.30 uur (Vlaardingerband en Leger des Heils), gratis om 15 uur 'De Hoogste Tijd'. Dinsdag 18 april van 19.30 tot 22 uur, geschiede nis van Vlaardingen in De West, gratis, schaakclub van 20 tot 22.30 uur in 't Nieuwlant, toegang fl,-. Woensdag 19 april; kinderclub van 14 tot 16 uur (6 t/m 12 jaar) in 't Nieuwlant, kos ten fl ,50 van 14 tot 16 uur seni orenbingo in De Deel, toegang gratis, bingokaart verplicht. Donderdag 20 april; bingo van 10 tot 11.30 uur in De Babberspolder, toegang 0,50, van 12.45 tot 13.15 uur een lun chconcert door Aad Zoutendijk in De Grote Kerk, gratis, 20 uur een lezing historische vereni ging, in De Valkenhof (Westwijk), gratis, om 20 uur 'Eine nacht in venedis, Johann Strauss Jr. Hoofdstad Operette in de stadsgehoorzaal, toegang f47,50, kortingsprijs f45,-. De vereniging van ouders en verwanten van mensen met een verstandelijke handicap organi seert voor verstandelijk gehan dicapten een playbackshow. Maandag 17 april in clubge bouw de Voggel, Broekweg 82, aanvang 19 uur. Zaterdag is er een postzegel ruilbeurs in de Lijndraaier, Baanstraat 4, van 10 tot 16 uur, toegang gratis. De CJV organiseert campad- venture van 19 t/m 26 augustus voor jongeren van 13 t/m 16 jaar kampweken in Amerongen, met spel, avontuur, disco en survival. Voor informatie: CJV, Wm. Beukelszoonstraat 49, tel. 4351721. Omroep Vlaardingen start het progamma kortsluiting op vrij dag van 21 tot 22 uur met o.a. muziek uit de jaren '80 en '90, een gamerubriek en prijsvraag. Zaterdag is er een vlooien markt in De Pijpelaar vanaf 9 uur, kramen te huur voor fl 5,- vrijdagavond vanaf 20.30 uur kunnen de spullen neergelegd worden. Voor info: tel. 4343841. In de Montessorischool, Seringenstraat 110, in Maassluis is een gratis info-avond/ochtend op 19 april, om 19.30 uur, over emotioneel lichaamswerk. Voor info: Koos en Jannie Broer tel. 0174-281526. Zaterdag kan er naast de Rehobothkerk aan de Insulindestraat kleding ingele verd worden voor de stichting Mensen in nood. Tevens is er een boekmarkt waar ook puz zels en lp's te koop zijn. Bazar, rommelmarkt, loterij en rad van avontuur, is er vrijdag van 15 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur, in het kerk centrum Holy, Reigerlaan 47. In zwem-en recreatiebad De Kulk kunnen 21 april van 12.30 tot 13 uur eieren geraapt wor den (voor kinderen t/m 9 jaar), daarna is er een zweminstuif tot 15.30 uur, kosten f6,-. Meer informatie: bij de receptie tel. 2483333. OUDERENWERK In dienstencentrum Soenda, Soendalaan 4, wordt 15 mei een computerhoek geopend voor 55+ die willen leren omgaan met internet en computer, hiervoor zijn nog vrijwilligers nodig. Voor informatie: tel. 4454511 (Anja van Beek tussen 9 en 12 uur). Vrijdag van 14 tot 16 uur is er bingo, kosten 0,50. Zondag is er een Thé-dansant van 14 tot 16 uur, gratis, beide in de Bijenkorf. Dinsdag is er een lezing met dia's over de geschiedenis van Vlaardingen in dienstencentrum West van 20 tot 22 uur, gratis. In de Bijenkorf is 28 april van 12.30 tot 14 uur de maaltijd van de maand kosten fl 0,- voor 24 april opgeven. VLAARDINGEN - Je ziet ze bijna niet meer, die oude schoenma kers die dat gedegen handwerk afleveren. Sinds de hakkenbar zijn plaats vond in de huidige maatschappij, is de oude schoenmakers werkplaats uit het stadsbeeld verdwenen. Om het publiek te laten zien hoe het in tijden van weleer was, heeft het Streekmuseum de heer R. Bakker (oud-schoenmaker aan de Korte Dijk) bereid gevonden om tijdens het museumweekend van 15 en 16 april diverse demonstraties te verzorgen. Verder is er een boekentafel met een schat aan anti quarische boeken over het volksleven in Vlaardingen en Vlaardingen tijdens de bezettingstijd. Vanaf een piek kan de boekenkast bijgevuld worden. Naast de boeken zijn er onder andere veel publicaties over begintijd van de Historische Vereniging Vlaardingen en het vooroor logse jeugdboek 'De Vergulde Hand' van Adri van Witsenburg. Onthullend zijn de films die worden gedraaid over de Vlaardingse arts Moerman uit 1981 en 1982. In de films interviews met de veel besproken arts en beelden van Hoogstad. Uiteraard is de ten toonstelling 'Als een dief in de nacht', over Vlaardingen tijdens de meidagen van 1940, de hoofdschotel op het museumweekendmenu. Zaterdag en zondag geopend van 14.00-16.00 uur. Kethelweg 50. Na de theorie komt de praktijk. www.nn.nl Nationale-Nederlanden n/\f f Hardlopen uitstekende therapie voor oplossen van verslavingsprobleem Het welzijn van de bevolking leeft op onder de handen van de missie Heb je binnenkort je HAVO-, VWO- of MBO-diploma? En ben je op zoek naar een uitdagende baan in de commerciële richting? Kom dan naar de vacaturemarkt van Nationale-Nederlanden op: 25 en 26 april in Den Haag, Prinses Beatrixlaan 35 van 17.00 uur - 21.00 uur 2 en 3 mei in Rotterdam, Weena 505 van r 7.00 uur - 21.00 uur. Een routebeschrijving kun je vinden op onze website en anders kun je bellen naar (070) 513 80 97. Heb je binnenkort je HAVO-, VWO- of MBO-diploma? En ben je op zoek naar een uitdagende baan in de commerciële richting? Kom dan naar de vacaturemarkt van Nationale-Nederlanden op: 25 en 26 april in Den Haag, Prinses Beatrixlaan 35 van 172x1 uur - 21.00 uur 2 en 3 mei in Rotterdam, Weena 505 van 17.00 uur- 21.00 uur. Een routebeschrijving kun je vinden op onze website en anders kun je bellen naar (070) 523 80 97. 39HI:

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13