Docenten scholen bij Beet! 19; JONGE Brood uit de hemel IsiiSlllv Burgerlijke stand Kanonskogels ten toon Schatten van mensen in Nieuwe Stadsblad Schmierman expositie in Liduinapaviljoen Placebo pakt positief uit aan Gastronomie de Schie J SCHIEDAM ONDER 4 OGEN Bestelwagens uit woonstraten Fortis Theater aan de Schie presenteert programma: KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 3 MEI 2000 18 - 1442 SCHIEDAM - Twintig docenten van het Albeda College Techniek Schiedam gingen vorige week op excursie bij Fontijne BV in Vlaardingen om hun kennis over de mode.Het wereldwijd opere rende bedrijf produceert specia le machines en produktielijnen voor met name de auto-industrie en houdt de school al jarenlang op de hoogte van de ontwikke lingen in deze technieken. Zo schonk Fontijne in 1982 al een besturingsrobot aan de school zodat toekomstige werk tuigbouwers konden trainen met de modernste technieken. Een aantal leerlingen vond een baan bij het bedrijf waar jaarlijks ook een aantal stagiaires praktijk kennis opdoet. SCHIEDAM - De bewonersver eniging Schiedam Oost consta teert dat er in de wijk vaak con flicten ontstaan tussen chauffeurs van bedrijfswagens en bewoners die zo'n grote auto voor hun raam geparkeerd krij gen. Vooral oudere bewoners klagen veel bij de BVSO dat ze het he le weekeinde tegen zo'n gevaarte aan moet kijken, dat licht uit hun huis weghoudt. De chauffeurs zijn veelal bewoners uit de buurt, die de bedrijfswagens voor het weekeinde of de nacht mee naar huis nemen. Soms is dat voor het gemak, al leen maar voor het woon-werk- verkeer, vaak is het hoofdzaak om de wagen dichtbij te hebben, omdat men bijvoorbeeld oproep dienst heeft als servicemonteur. Om enige controle op de wagens te kunnen hebben, parkeren ze die het liefst in de straat. Er zit vaak immers kostbaar gereed schap in. De BVSO meent daarom, dat beide partijen een beetje gelijk hebben. De cahuffeurs hebben het recht aan hun kant, omdat ze volgens de APV auto's me^ een lengte tot 6 meter en hoogte tot 2,35 in de straat mogen parke ren. Maar de BVSO vindt tegelijker tijd ook, dat het probleem een zodanige vorm aan heeft geno men, dat er reden is in te grijpen. Voorzitter Jan Klijn en secreta ris/penningmeester Johan Jon gen hebben de gemeente ge vraagd of het mogelijk is de APV aan te passen zodat lang- parkeren van grote be- drijfsbussen in woonstraten niet meer is toegestaan. Omdat men bedrijven en kleine zelfstandigen daarvan niet de dupe wil laten worden, stelt men voor speciale zones in de wijken aan te wijzen waar de auto's wel licht met enige bewaking, kun nen worden gestald. In eigen wijk heeft men daar voor de Reaumarstraat/-Dr.Zah- menhofstraat in gedachten. Een betere oplossing ontstaat op kor te termijn. Onder het keerspoor van de me tro, het spoor naast de Louis Raemaekersstraat. komt een lege ruimte. Klijn en Jongen denken dat deze heel goed in te richten zou zijn als stallingsplaats voor bedrijfswagens: 'er kunnen zelfs grote garageboxen worden gerealiseerd en geëxploiteerd'. JENEVER VOORDEEL Weduwe Visser Jonge Jenever lOOcl t O 99 22^9 6ereód JENEVER ANNO 1 879 GALLGALL Geen oranjezonnetje boven Schiedam op Koninginnedag, wel een overvliegende colonne vliegtuigen die brood kwam af gooien boven Vlaardingen. De vliegtuigen gingen de lucht in voor een herhaling van Opera tie Manna, die 55 jaar geleden plaatsvond. Toen dropten de geallieerden duizenden broden voor de hon gerige Nederlanders. Dit feit werd zaterdag herdacht door wederom een enorme hoe veelheid broden naar beneden te werpen boven de inmiddels lang niet meer zo hongerige bevol king. Ruim een uur na afgesproken tijd (het was inmiddels half drie) kwamen ze dan toch over: de Poolse, Engelse en Amerikaanse Lancasters, Spitfires, Harvards en een Herculesvliegtuig. Het vliegfestijn oogstte veel be kijks, en evenzoveel bewonde ring voor hen die hun leven waagden in de oorlog. SCHIEDAM - Hij staat erom bekend dat zijn fans de tent letterlijk afbreken en met bier overgieten, de band Nor maal. Niettemin durft Fortis Theater aan de Schie het aan om de groep van Benny Joling op 6 oktober in het Schie- damse theater te laten optreden. Maar dit theaterconcert ,van Normaal heet dan ook 'Zitten' verklaart Peter Mul der, hoofd programmering van het theaterkoppel De Schie/Teerstoof die opmerkelijke keuze. Opmerkelijke voorstellingen in het nieuwe theaterprogramma zijn ook de Percussie kookshow, het optreden van 'Les Petites Frap- pes' en 'Adolf een toneelvoorstelling waarin het gedachte goed van Hitier aan de kaak wordt gesteld. De Schiedamse theaters bieden het publiek in het nieuwe sei zoen circa 130 voorstellingen van beroepsartiesten, waaronder Youp van 't Hek, Henk West broek, Hans Dorrestijn en Nelly Frijda in majoretteteam. Op het programma staan drie ei- Peter Mulder en Sylvia Mattens van de Fortis Bank presenteren, muzikaal omlijst, het nieuwe programma gen producties: de Nacht van het Cabaret, de Nacht van de Blues en Latin Dance Night. De nieu we Nederlandse Rap Hip Hop muziektheatervoorstelling Rapi- do beleeft in Theater aan de Schie zijn première. Het gaat goed met het Fortis Theater aan de Schie dat nu zijn derde seizoen ingaat. In het tweede seizoen trok het theater 88.000 bezoekers, 13.000 meer dan het eerste jaar. 'We zitten nu al zo vol dat er soms geschip perd moet worden, maar dat is een prettig knelpunt' aldus Mul der. Een vervelende knelpunt, de ontoereikende afzuiginstallatie, wordt nog deze zomer verbeterd, belooft hij. Theaterspektakel Show musical, maar ook ope ra en operette, nemen in het ge varieerde theaterprogramma een nadrukkelijke plaats in met on dermeer 'Spirit of Dance', mu ziekspektakel The Jubilee Show, 'Buddy' en de musical Rent, een Joop van de Ende theaterspekta kel met enorme decors. Muziek theatergezelschap Orkater maakt zijn debuut in Schiedam met de voorstelling Houdini. 'Eén van de toppers van het nieuwe sei zoen', verwacht Mulder. De Poolse Staatsopera van Gdansk brengt Tosca van Pucci ni, Rigoletto wordt indrukwek kend op de planken gezet door de Nationale Opera van Molda- Les Petites Frappeswordt een van de grootste verrassingen van het nieuwe theaterseizoen vie en de nationale opera van Boekarest voert Aïda op. Het enige professionele operettege zelschap van Nederland, Opera Comique Amsterdam brengt dit seizoen het engelstalige The Mi kado. Speciaal op de jeugd en familie gericht zijn het ballet De Notenkraker en de musical Krui meltje, maar uiteraard ook het wintercircus, met roofdieren, een trapeze act en acrobaten. Zorgenkindje Op het gebied van klassieke mu ziek beleeft het theater een expe riment als 27 oktober Carmina Burana wordt vertolkt door de 140 koor en orkestleden van het 'Nationaal Philharmonisch'. Alle grote producties vinden plaats in het Theater aan de Schie, de kleine in de Teerstoof. 'Daar gaan we mee door' verze kert Mulder. Maar hij verhult niet dat het 27 jaar oude theater tje met zijn 'wel erg kleine podi um' een 'zorgenkindje' is dat hard aan een grondige renovatie beurt toe is. Maar wat de optre dens betreft is er aan kwaliteit geen gebrek. 'De Schiedamse theaters bieden u wederom een spetterend theaterseizoen' verze kert directeur Paul van Oort in het nieuwe programma. 13 t/m 21 april 2000 Geboorteaangiften Maxime d.v. van Ardennen-van der Lee: Thom z.v. Stempher-Jansson; Luuk z.v. Lima Lopes-Reef: Bonnie d.v. Merk- Bellai Merk: Alamtaj d.v. Hosseini-Sha- riefi-Fard: Mika N. z.v. Sluijters-van Leeuwen: Tess d.v. Melief-van Leeuwen; Jordin d.v. den Dikkenboer- Faber: Sajeepan z.v. Thamoram-Pavala- malar Thanapalasingam; Rafia d.v. Khan-Zaitoon Bi Samadi; Coen z.v. Leenslag - Smit: Prilissa A. d.v. Boer- Poldervaart: Züleyha D, d.v. Alkan-Al- kan; Figen d.v. Cantürkoglu; Ikra N. d.v. Yaman-Yaman Aangetekend M.A. Chang 29 jr. en E. Cohen 25 jr.; D. Koevermans 29 jr. en C.A. van der Windt 27 jr.; E. Verhaal 33 jr. en D. Gosens 27 jr.; P.F.L.A. van Adrichem 29 jr. en H. van Hoog 31 jr.; M.P. van Leenen 30 jr. en F.F.F.J.W. Nooitrust 29 jr.; R.H.L. Mattijs 30jr. en M. Hagens 30 jr.; P. Wuisman 30 jr. en D. de Lange 27 jr.; R. van Bellen 28 jr. en C. van Splunter 27 jr.; A.G.P. Wessels 53 jr. en Y.M. Kramer 47 jr.; P.F.M. Biesheuvel 28 jr. en K.A.M. Snijders 32 jr.; J.C. van Maurik 63 jr. en H. Gouweloos 55 jr.; L. Bom 30 jr. en M. Mol 19 jr. Gehuwd/partnerschapsregistratie R.E. Haaf 42 jr. en M.L. Riera 29 jr.: J. van Baardewijk 26 jr. en TC Bos 25 jr.; R. Snoek 34 jr. en B.C.C. Pico 26 jr.; P.J.L. Driessen 33 jr. en I.T. van Mil 28 jr.; R. Hulshof 23 jr. en M.R. Geluk 21 jr.; A. Muis 26 jr. en J. Waqué 25 jr.; M. Kooijman 36 jr. en C.E. Admiraal 34 jr.; W.J. ten Wolde 36 jr. en P.A.C.C. Ligthart 30 jr.; E.T. de Jong 46 jr. en C.V van Renswoude 35 jr.; K. Ta- chi 29 jr. en K. Berkane 23 jr.; R. Smit 35 jr. en F. Lien 29 jr.; J. Door- nink 28 jr. enA.A.E. van der Linde 29 jr.: R. den Hollander 32 jr. en P. Siebél 27 jr.; D.l. Hoogstad 55 jr. en J.A. van der Post 49 jr. Overleden G. van Kampen man 79 jr.: G. Koppenhagen vrouw 72 jr. weduwe van P. Harte; D. de Vries man 78 jr.; P. Westein man 61 jr.; P.J. Kapel vrouw 80 jr. gehuwd met P.J. Leensma; A. Boks man 83 jr.: J.C. Spaan vrouw 88 jr. weduwe van J.P. Tomasini; L. van der Ley vrouw 71 jr. gehuwd met A.J. Bak; H. Dijkshoorn man 68 jr.; A. Nieuwboer vrouw 82 jr. weduwe van M.W. Meester; P. Cohen vrouw 22 jr.; P. Reherman vrouw 81 jr. weduwe van L.P. Verlinde; J.van Ingen vrouw 61 jr.; M.C.E. van den Berg vrouw 75 jr. ge huwd met J.J. Schipper; W.L.H. van Veen man 72 jr.; C.J.M. Bekking vrouw 56 jr. gehuwd met J. de Bie; H. van der Ree vrouw 89 jr. weduwe van A. Koever mans; J. Krabbendam vrouw 53 jr. ge huwd met A. Boer; H. van Hilst vrouw 87 jr. gehuwd met M. de Jong. FOTO: Hans Maas met zijn ijzeren kanonskogels Dwalend door het museumdepot werd op de zolder met oude meube len mijn aandacht getrokken door een schoenendoos zonder deksel. Er lagen 7 a 8 ijzeren kogels in, van uiteenlopende omvang en ge- wicht.Meteen kreeg ik een associatie met mijn jeugd, waarin ik in Amsterdam de studie Lichamelijke Opvoeding deed. Met heel wat van dit soort kogels had ik gestoten, uiteraard het meest met die van het zogenaamde herengewicht (6,25 kg). Maar mijn kogels waren niet zo roestig en verweerd. Toen drong het tot mij door: dit zijn geen kogelstoot-kogels, maar originele kanons kogels! Meteen zag ik het beeld voor me van een grote zeeslag tus sen prachtige zeventiendeUeuwse zeilende oorlogsschepen, hoorde ik het gieren van overvliegende ijzeren ballen en de explosies na een voltreffer.Mijn keuze voor de tentoonstelling in 2000 was toen snel gemaakt: de oudste en meest roestige van het stel moesten het zijn. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum van Schiedam viert zijn 100-jarig jubileum met een bijzondere tentoonstel ling. '100 schatten van men sen is de naam van de expo sitie waarbij 100 leden van de Historische Vereniging in de depots hebben gezocht naar bijzondere voorwerpen uit de historische collectie van het museum. In deze krant laten we de komende tijd een aantal van die speur ders aan het woord over de 'schatdie zij opdiepten. Zij geven uitleg over waarom dat voorwerp van hun keuze zo speciaal is. Als derde in de reeks vertelt Hans Maas deze week zijn verhaal over de kanonskogels die de nodige herinneringen bij hem wak ker riepen. SCHIEDAM - Terwijl Rotter dam brandde, 10 mei 1940, na het oorlogsbombardement dat een deel van de stad van de kaart veegde, ontsprong Schiedam de dans. De werven werden niet of nauwelijks gebombardeerd. De schilder I.J.M. Schmierman (18751950) uitte zijn dankbaar heid daarvoor via eén schilderij waarop de heilige Liduina de stad, met name de St. Liduina- kerk, de St. Janskerk en de Gro te kerk, tegen de bommen be schermt. De kerken stonden symbool voor Schiedam en haar bevolking. Vele Schiedammers hebben thuis een replica hangen van het schilderij, die werden na de oorlog huisaanhuis verkocht, of hadden de beeltenis op een bidprentje staan. In samenwerking met het Stede lijk museum en de familie Sch mierman, houdt het Luidinapa- viljoen deze hele maand een ex positie van de verzamelde wer ken van Schmiermann. Zijn in het paviljoen wonende 88jarige dochter vertelt de bezoekers graag over de achtergronden van de werken van haar vader. De dochter van de schilder woont in het Schiedamse Liduinapavil joen. Sommige zaken van het heden weet zij niet meer precies, maar de werken van haar vader weet ze nog goed te benoemen. Zij bracht in haar jeugd menig uurtje door in zijn atelier. Zij opent vandaag de expositie in het paviljoen aan de Sint Lidui- nastraat 20, naast huize Franke- land. Die expositie is dagelijks van 10 tot 20 uur te bezichtigen. Hunkertijd. noem ik dit deel van het jaar, als ik 's morgens huiverend op het perron sta en een ijzig wind door alles heen giert. Hunkertijd omdat ik me tegen de zoveelste depressie teweer snel door te denken aan de zomer, aan landen en plaatsen waar de zon 'altijd' schijnt en waar het leven luchtig wordt geleefd. Het kleine restaurant aan het strand waar je blootsvoets aan tafel schuift om te genieten van een even eenvoudige als smakelijke lunch. En terwijl de regen in stromen blijft vallen denk ik aan een van mijn favorieten: Risotto Pandrone Gerecht: Risotto Receptuur: 1,25 ltr. Lichte bouillon zout-peper 1 ui, fijn gehakt saffraan 50 gr. boter 350 gr. risotto 1 fles droge witte wijn Bereidingswijze: Fruit de ui glazig met de saffraan, roer de risotto door de ui en bak dit. Voeg de'witte wijn toe en breng het aan de kook. Voeg langzaam de bouillon eraan toe, beetje bij beetje. Roer de boter door het meng sel. U kunt natuurlijk ook komen proeven in Hosman Frères Bistrot Auberge, tel: 010 - 426 40 96. Reserveren mogelijk P.S. Op vertoon van dit recept krijgt u Risotto met truffel bij uw Hoofdgerecht. ZAKELIJK BEKEKEN SCHIEDAM - De naam Placebo betekent letterlijk nep-medicijn; een medicijn zonder werkzame bestanddelen dat alleen een psychologische werking heeft op de mens. Aan de Schiedamse Hoogstraat is Placebo een ver rassend ogende kledingzaak, voornamelijk gericht op de uit- gaans/partyscene. Door een groot deel van de bevolking wordt deze scene geassocieerd met het gebruik van stimuleren de middelen die prettige gevoe lens opwekken. Bij Placebo krijgt de drager dezelfde prettige gevoelens door het dragen van de kleding, zonder stimulerende middelen te hoeven gebruiken. 'Helaas wordt het woord Place bo (dus:nep) vaak ten onrechte begrepen' signaleert Angelique Renard van Placebo. 'Sommige passanten denken dat gekopieer de kleding wordt verkocht, ter wijl dit niet het geval is.' De kle ding waar het hier om gaat is af komstig van de Schiedamse ont werper Peter Domenie die zich sinds 5 jaar met een eigen label op de markt begeeft. In die 5 jaar heeft hij samen met zijn com pagnon Angelique Renard, die de verkoop van het produkt ver tegenwoordigt, winkels in Nederland en België als klant van de merken In Construction, Alice-D in Wonderland en Do minion kunnen begroeten. Do minion is een exclusieve linge- rielijn, In Construction met zijn verrassende combinaties van materialen is de hoofdlijn die bij Placebo wordt verkocht, evenals de goedkopere zijlijn hierop Ali ce-D. 'Het interessante van deze zeer betaalbare designerskleding is dat de kans klein is dat je ie mand met hetzelfde kledingstuk tegenkomt. Van ieder item wordt slechts een gelimiteerd aantal op de markt gebracht. Dat maakt het dragen van Placebo-kleding zo uniek' aldus Angelique. Onze ervaring is dat vooral vrou wen een voorkeur voor contact lenzen hebben. Nu zou u mis schien denken dat vrouwen ijde- ler zijn en dus liever geen bril dragen, maar dat is niet de voor naamste reden. De meeste vrou wen dragen regelmatig make-up en zijn gewend om hun ogen aan te raken. Overigens zijn make-up en contact lenzen geen vriendjes, integendeel zelfs. Daarom is het heel belangrijk om make-upproducten op waterbasis aan te schaffen. In de meeste make-up zitten olie-elementen die als ze in contact met traan- vocht komen (lx wrijven is meestal al genoeg) aanslag op de lenzen veroorzaken. Vaak nog erger voor contactlenzen zijn rei nigingsproducten voor het verwij deren van oogmake-up. Juist die zijn vaak op oliebasis omdat olie op milde wijze reinigt. Kijk daar om goed op de verpakking of laat u voorlichten bij een goede parfu merie of drogist. Wij geven elke contactlensdraagster in ieder geval het advies om altijd eerst de lenzen in te zetten en daarna de make-up aan te brengen, 's Avonds eerst de lenzen uitne men en daarna pas de make-up verwijderen. Zo heeft u de minste kans op problemen! eRGr Even voorruitdromen pifflIillBgiilli- WEDUWE VISSER GENSTILLEEKO foto: ED DEWAERHEIJT Normaal, De Kast, Hooligans en musical Buddy Holly in Schiedam foto: RICHARD HOOGEVEEN foto: HERMAN BERT1AU Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 foto SJEF VAN DUIN foto: ED DEWAERtlEIJT i --* - - -

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 7