Vitamine B6-gehalte bij ouderen niet optimaal KunstRai 2000 biedt gevarieerd overzicht Nieuwe dienstregeling NS vanaf 28 mei Nieuwe campagne voor basisscholieren HER DER 'Klaar voor het Belastingplan' Uitgevers lanceren favoriet.nl Hotels op internet Waterkampioen Festival Enkhuizen Maand van het Spannende Boek 1 20-1001 Het vinden van een hotel is er met de komst van www.internet- hotel.nl een stuk eenvoudiger op geworden. Op de site zijn alle, officieel geregistreerde, hotels van Nederland te vinden. Of het nu gaat om een low-budgethotel, een familiehotel of een zakenho- tel; alle informatie is gratis op te vragen en de hotels kunnen on line geboekt worden. De hotels zijn ingedeeld per woonplaats en provincie. Van alle hotels zijn de adresgegevens te vinden, maar ook de prijzen en bijzonderheden. Van steeds meer hotels zijn foto's beschik baar en er zijn directe links naar de eigen homepages van de hotels. Naast de indeling van de hotels per woonplaats of provin cie kan er ook gezocht worden op aanbiedingen en arrangemen ten. Daarnaast biedt de site informa tie over vacatures, opleidingen en trainingen in de horeca. Het is ook mogelijk om als werkzoe kende in de horeca een gratis vermelding op de site te krijgen zodat de horecaondernemer met de werkzoekende in contact kan komen. Voor het eerst houdt de Waterkampioen, het watersport tijdschrift van de ANWB, op 3 en 4 juni het Waterkampioen Festival Enkhuizen. In het histo risch centrum en aan de water kant van Enkhuizen kunnen bezoekers kennismaken met allerlei facetten van de water sport. In een aantal zalen van de Nieuwe Doelen, het Stadhuis en de Drommedaris houden auteurs en medewerkers van de Waterkampioen 'avontuurlijke' en 'technische' lezingen. Femmie Goudswaard vertelt een verhaal over een reis rond de wereld en Leen Oosterling beschrijft zijn tocht naar de Middellandse zee over de Franse kanalen en rivieren. Dick en Elly Koopmans vertel len welk (zeil)schip je nodig hebt om rond de wereld te varen. Verder meldt Bart Kleton hoe je motorstoringen kan voorkomen. Hans Jansen geeft tips over tui gen van zeilboten en meteoro loog Wim Zikkenheimer neemt de toehoorders mee terug naar de beruchte storm van 7 juni 1997 en vertelt hoe dit soort stormen ontstaat. Op het water kunnen bezoekers meevaren met de snelle boten van de KNRM of de waterpolitie en zeilen op een schip van de bruine vloot. Een aantal zeil- en motorschepen is bemand met ervaren instructeurs die de kneepjes van het zeiltrimmen en manoeuvreren bijbrengen. De vereniging 'Vrouwen zeilen' is aanwezig om vrouwen beter te leren zeilen en speciaal voor kin deren zijn er piratenspelletjes met de Scouts of wordt er zeilles gegeven in Optimisten. In de straten van Enkhuizen staan tientallen kraampjes met water sportartikelen. In Waterkampioen 10, die 19 mei verschijnt, zit een program maboekje met alle activiteiten en feiten. Toegangsprijs is 7,50 gulden voor abonnees op ver toon van de bon. Niet-abonnees betalen 12,50 gulden. Wie een Pas 65+ of CJP heeft krijgt, net als kinderen, 5 gulden korting. Het nieuwe belastingstelsel dat volgend jaar in werking treedt, heeft ingrijpende gevolgen voor alle onderdelen van de persoon lijke financiën. De nieuwe regels gelden voor iedereen. Maar wat betekent dat nu eigenlijk in de praktijk? De gevolgen van de nieuwe belas tingregels zijn op een overzich telijke manier opgeschreven in het boek 'Klaar voor het Belastingplan 2001' van de Consumentenbond. 'Klaar voor het Belastingplan 2001' onderscheidt zich van andere uitgaven door de belas tingbetaler als uitgangspunt te nemen en niet het wetsontwerp. De belastingbetaler leest wat de nieuwe Belastingwet inhoudt en wat de financiële consequenties zijn voor zijn eigen situatie. Het boek is te bestellen bij de Consumentenbond via telefoon nummer 070-445 45 5 of via de website www.consumenten- bond.nl en kost 34,50 gulden. Bij ouderen die volgens de richt lijnen van gezondheidsinstanties voldoende vitamine B6 binnen krijgen met de voeding kan het gehalte aan vitamine B6 in het bloed toch aan de lage kant zijn. Dit blijkt uit een in Groot- Brittannië uitgevoerd onderzoek bij mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder. Een verhoging van het vitamine B6 gehalte in het bloed zou een bijdrage kunnen leveren aan de afweer tegen ziektes en aan een beter geheu gen. Het onderzoek bij ouderen in Groot-Brittannië was onderdeel van een nationaal voedingson derzoek waarbij zowel thuiswo nende ouderen als ouderen in tehuizen werden betrokken. De groep onderzochte ouderen is representatief voor de Britse bevolking. Uit het onderzoek blijkt dat bij een kwart van de thuiswonende ouderen en bij bijna de helft van ouderen die in tehuizen verblijven het vitamine B6 gehalte in het bloed lager is dan wenselijk wordt geacht. Het feit dat het gehalte aan vita mine B6 in het bloed van oude ren niet altijd optimaal is ook geconstateerd in verschillende onderzoeken bij Nederlandse ouderen en in het Europese SENECA onderzoek. De bete kenis van een te laag vitamine B6 gehalte in het bloed is niet helemaal duidelijk. Aangetoond is dat extra inneming van vitami ne B6 bij ouderen bijdraagt aan het handhaven van een adequate afweer tegen ziektes. Ook is bij ouderen een positief verband gevonden tussen het vitamine B6 gehalte in het bloed en het presteren bij een aantal geheu- gentesten. Uit het onderzoek blijkt ook dat een laag gehalte aan vitamine B6 samengaat met een hoog homocysteïnegehalte in het bloed. Dat vergroot moge lijk het risico op hart- en vaat ziekten. De onderzoekers toonden tevens aan dat het gehalte aan vitamine B6 in het bloed samenhangt met de hoeveelheid vitamine B6 in de voeding van de ouderen. Beide dalen met de leeftijd. Toch blijkt de inname van vitamine B6 bij de ouderen in dit onder zoek te voldoen aan de richtlij nen die door het Britse Ministerie van Volksgezondheid zijn opgesteld. Dat komt omdat in Groot-Brittannië, net als in Nederland, de aanbeveling voor de inneming van vitamine B6 gekoppeld is aan de hoeveelheid eiwit in de voeding. Door de lage hoeveelheid eiwit in de voe ding van ouderen pakt de aanbe veling voor vitamine B6 bij ouderen hierdoor misschien wel te laag uit. In de Verenigde Staten is daarom onlangs de koppeling met eiwit losgelaten en is de aanbeveling voor de gewenste inneming van vitamine B6 voor mensen boven de 50 jaar verhoogd. Bron: TNO De KunstRAI is ook dit jaar zes dagen lang de grootste galerie van Nederland. Van woensdag 7 tot en met maandag 12 juni zijn 160 vooraanstaande galerieën uit binnen- en buitenland verzameld onder het dak van de RAI in Amsterdam. De 16e KunstRAI toont kunst liefhebbers het beste op het gebied van actuele vernieuwende kunst, traditionele figuratie, oudere moderne kunst, glas en sieraden. Veertig op avantgarde georiënteerde galerieën presenteren zich geza menlijk in het Art Amsterdampaviljoen. Daarnaast zijn er diverse omlijstende activiteiten zoals de presentatie van 25 hoogtepunten uit de kunstverzameling van Jan des Bouvrie en de expositie van nooit eerder getoond fotomateriaal 'Jamais Vu' van de beroepsvereniging van fotografen GKf. De KunstRAI is zowel Eerste als Tweede Pinksterdag geopend. Naast hedendaagse kunst zijn ook werken van grote namen van wel eer, als Appel, Lucebert en Lewitt present op de KunstRAI. Voor de liefhebbers van hedendaags glas biedt de beurs een cluster promi nente galerieën die zich heeft toegelegd op deze kunstvorm. Ook 'draagbare kunstwerken' zijn op de KunstRAI traditiegetrouw in ruime mate vertegenwoordigd. Een aantal galerieën brengt eigentijd se sieraden van nationale en internationale kunstenaars. KunstRAI 2000 is open van woensdag 7 juni tot en met maandag 12 juni (Tweede Pinksterdag). De beurs is op woensdag 7 juni van 18.00 tot 22.00 uur geopend en van vrijdag 9 tot en met maandag 12 juni van 11.00 tot 19.00 uur. Op donderdag 8 juni is de beurs open van 11.00 tot 22.00 uur (koopavond). De toegangsprijs bedraagt 20 gul den per persoon. Houders van een CJP of Pas 65 betalen 17,50 gul den. Kinderen tot 12 jaar, mits onder begeleiding, hebben gratis toe gang. Op de internetsite www.kunstrai.nl staan naast nieuws en achtergronden alle feiten en cijfers, speciale evenementen en een exposantenlijst met links naar de sites van de deelnemende galerieën. Veronica Digitaal BV en IDG Communications ondertekenden onlangs een intentieverklaring voor de start van een geheel nieuwe website: www.favoriet.nl. De site moet het gebruik van internet mak kelijker en vooral leuker maken, melden de initiatiefnemers. De pagi na's worden onderhouden door zogenoemde 'filiaalhouders'. Favoriet.nl zal bestaan uit een verzameling webpagina's over zeer breed uiteenlopende onderwerpen. Deze pagina's worden onderhou den door de filiaalhouders; elk expert in een of meerdere onderwer pen. De bezoeker wordt op Favoriet.nl in staat gesteld om eigen web links toe te voegen, waardoor de informatie een sterk persoonlijke tint kan krijgen. Veronica en IDG beogen voor alle pagina's een 'hoogwaardig redactioneel niveau' door een groot aanbod van infor matie zoals weblinks, nieuwsberichten, discussieplatforms en zoek mogelijkheden. Een centrale eindredactie draagt zorg voor regelma tige kwaliteitscontrole van de site. De site vindt haar oorsprong in een nieuw opgerichte BV De eerste 250 filiaalhouders krijgen gezamenlijk een aandeel van 25 procent in de BV en de filiaalhouders die later instappen krijgen een optierege ling aangeboden. f i In Nederland en de omringende landen gaat op zondag 28 mei de nieuwe treindienstregeling in. Naast een aantal opvallende uit breidingen en veranderingen zijn er over het hele land ver spreid veel kleine verschuivin gen van vertrektijden. Ook in het verkeer met het buitenland wij zigt er het nodige. De belang rijkste wijzigingen op een rijtje: Tussen Haarlem en Leiden wordt het nieuwe station Hillegom geopend. Hier gaat twee keer per uur een stoptrein Haarlem Leiden Den Haag CS v.v. stoppen. Het aantal treinen tussen Haarlem en Leiden wordt hierdoor verhoogd van vier naar zes per uur; Station Amsterdam De Vlugtlaan wordt gesloten ten behoeve van de aanleg van de 'Hemboog', die over enkele jaren rechtstreeks treinverkeer van Zaandam naar Schiphol mogelijk maakt. Het naastgele gen station De Vlugtlaan van de GVBringsneltram blijft wel in gebruik; Na vele jaren bouwen is de capaciteit van het station Schiphol en de spoortunnel onder de luchthaven verdubbeld. Hierdoor verdwijnt een bron van vertragingen en worden aanslui tingen in Leiden verbeterd, waardoor onder andere de verbinding van Schiedam en Delft naar Schiphol en Amsterdam ZuidWTC een stuk sneller wordt; De vertrektijden van de treinen van het Nachtnet verschuiven enkele minuten; De spoorlijnen van Groningen naar Nieuweschans, Delfzijl en Roodeschool gaan over naar NoordNed. NSkaartjes blijven geldig op deze lijnen; De nieuwe hogesnelheidstrein ICE International rijdt van 1 juni tot en met 31 oktober dagelijks van Amsterdam CS naar de EXPO 2000 in Hannover; Bestemmingen in ZuidFrankrijk worden sneller en makkelijker bereikbaar door de ZonTHALYS die iedere zater dag van 24 juni tot en met 26 augustus rechtstreeks van Amsterdam naar Valence gaat rijden; Veranderingen en verbeterin gen in de verbindingen van Nederland met Berlijn, Dresden, Praag en Milaan; De stations Amsterdam CS, Rotterdam CS, Den Haag CS en Utrecht CS krijgen de benaming 'Centraal' in plaats van CS. Om de reizigers te attenderen op de kleine veranderingen in ver trektijden, die soms het verschil tussen halen of missen van een trein kunnen uitmaken, start NS vanaf 21 mei een informatie campagne onder het motto 'Zoek de verschillen'. De nieuwe dienstregeling is zoals altijd verkrijgbaar in de vorm van het Spoorboekje en de NSReisplanner. Nieuw is dit jaar de Planner Plus, een cdrom die naast ver trek en aankomsttijden uitge breide informatie geeft in tekst en beeld over onder meer de route naar/van het station per auto, op de fiets of te voet en over voorzieningen op de sta tions. Voor internationale treinreizen verschijnen eind mei het Spoorboekje buitenland en de Treinplanner Internationaal. Het aantal inline-skaters dat het afgelopen jaar in een ziekenhuis moest wor den behandeld is in één jaar tijd gestegen met maar liefst veertig procent. Stichting Consument en Veiligheid, NOC*NSF, WN, Skatebond Nederland, Vroom Dreesmann en K2 Skates hebben onlangs het start sein gegeven voor een nieu we campagne Veilig Skaten. Naarmate skaten populairder wordt, stijgt ook het aantal onge lukken. Stonden in 1998 nog zo'n 1,5 miljoen mensen regel matig op de skates, inmiddels schat men dit aantal op ruim 2 miljoen. In 1998 belandden 9200 ongelukkige skaters bij de eerste hulp, in 1999 waren dat er 13.000. Ten opzichte van 1994 heeft zich zelfs een vertienvou diging voorgedaan van het aan tal skaters met letsel. Val Letsel opgelopen door een skate-ongeval is vaak ernstiger dan verwondingen bij een gemiddeld sportongeval. Voor zover bekend overleden de afge lopen periode drie mensen naar aanleiding van een ongeluk tij dens skaten of skeeleren; twee na een val (1999) en één door een botsing met een vrachtwa- De Amerikaanse auteur David Baldacci heeft op uitnodiging van de Stichting CPNB het geschenkboekje voor de twaalf de Maand van het Spannende Boek geschreven. Het geschenk boekje met de titel 'Nachtwerk' vertelt het verhaal van Joan Kinkade, eigenaresse van een succesvol adviesbureau, en een seriemoordenaar die in haar buurt opereert. Ieder die tijdens de Maand van het Spannende Boek voor ten minste 29,50 gul den aan algemene boeken koopt, ontvangt het geschenkboekje gratis. David Baldacci, advocaat, debu teerde in 1996 met 'Het recht van de macht'. Dit boek werd verfilmd met en door Clint Eastwood. Zijn derde thriller, 'Vuil Spel', werd door president Clinton uitgeroepen tot zijn favoriete boek van 1998. Begin dit jaar verscheen Baldacci's Onder het motto 'Ontdek de ver filmde thriller' staan dit jaar de etalages en presentatietafels van boekhandels en bibliotheken in het teken van spannende boeken die dienden tot filmscenario. Enkele voorbeelden van succes vol verfilmde thrillers zijn: 'De schreeuw van het lam' van Thomas Harris (Silence of the Lambs met Jodie Foster en Anthony Hopkins) en 'Dag van de jakhals' van Frederick Forsyth (Day of the Jackal met Edward Fox). Meer dan 230 binnen- en buiten landse deelnemers tonen van 28 mei tot en met 1 juni op land goed Beeckestijn in Velsen-Zuid de nieuwste creaties op het gebied van binnen- en buitenar chitectuur. Bezoekers van de Home and Garden Fair kunnen bovendien, en dat is nieuw dit jaar, lezingen bijwonen over actuele onderwerpen op het gebied van kunst en antiek. Nieuwe trends in tuinarchitec tuur komen bijvoorbeeld van Dick Beijer, de bekende Haarlemse tuinarchitect. Hij ver wierf internationale faam met zijn ontwerpen waarin rechte vormen en volmaakte cirkels de basis vormen voor symmetri sche, sobere en heldere creaties. Zelf noemt hij het 'beeldhouwen met groen'. De man die zelfs Elton John tot zijn cliënten mag rekenen, tekent op de Fair voor een groot project op de hoofdas van het terrein. Ook het werk van Marcel van Dijk en Dick den Boef, de bloemdecorateurs van Oogenlust, wordt een blik vanger van formaat. Achter de grote vijver verzorgen zij drie maal per dag demonstraties. Op de groenmarkt worden de meest uiteenlopende bijzondere plan ten, heesters en bloemen getoond en verkocht door gespe cialiseerde kwekers. Evenals voorgaande jaren maakt de Home and Garden Fair weer allerlei uitstapjes naar andere decoratiemogelijkheden dan fleurig en groen. Voor wie toch louter voor bloemen komt: de Larense Tuinkamer verzorgt een heel bijzondere presentatie waarin rozen en een tafel met stoelen een rol spelen. Een mys terieus spel van licht en bloe men. De tafel wordt gedekt met water. Het tijdschrift Origine Kunst Antiek verzorgt dit jaar, in samenwerking met de grootste kunstuitleen uit Amsterdam, het Kunstpaviljoen. Hier wordt een expositie gehouden die dagelijks wisselt, en er worden lezingen gehouden met actuele onderwer pen. Home and Garden fair is zondag 28 mei tot en met woensdag 31 mei geopend van 10.00 uur tot 21.00 uur. Donderdag 1 juni (hemelvaartsdag) kan men er tussen 10.00 en 18.00 uur terecht. Toegang bedraagt 30 gulden (na 18.00 uur: 20 gul den). Kinderen van 7 tot en met 12 jaar en groepen vanaf twintig personen betalen respectievelijk 15 en 25 gulden. Kinderen tot zeven jaar gratis. Voorverkoop via het RAI Amsterdam Bespreekburo, tele foon 020-549 19 02. Meer infor matie op internet: www.home- and-garden.nl. gen (2000). De oorzaak van nagenoeg alle verwondingen is, weinig verras send, een val. In 95 procent van de ongevallen ging het daarbij om een val waar geen andere verkeersdeelnemer bij betrokken was. In 2 procent van de onge vallen werd het letsel veroor zaakt door een botsing met een fiets, brommer en auto. Botsingen met bijvoorbeeld hek ken en muren waren goed voor 3 procent. Skaters vallen meestal door te struikelen en door gebrek aan skatevaardigheden. Vaak kunnen ze niet goed remmen. Een val wordt veelal met gestrekte armen opgevangen, terwijl pols en handbescherming niet zelden ontbreken. Dit levert ernstige fracturen en verwondingen aan pols, hand en knie op. Ook vallen nogal wat skaters vanuit een stilstaande houding. Een dergelijke val wordt vaak opgevangen door ellebogen en onderarmen. Hier kan elleboog bescherming ernstig letsel aan elleboog en onderarm voorko men. Jonge kinderen vormen nog steeds de grootste risicogroep. Hoewel hun aandeel in het totaal aantal slachtoffers afneemt, blij ven kinderen in de leeftijdscate gorie van 5 tot en met 14 jaar ook in 1999 (51 procent) de grootste risicogroep. De toene mende populariteit van het fit ness-skaten verklaart de stijging van het aantal slachtoffers in de leeftijdscategorie 25 tot en met 44 jaar van 21 procent in 1998 naar 27 procent in 1999. Nieuwe campagne Consument en Veiligheid heeft op 8 mei 2000 met haar samen werkingspartners K2 Skates, Vroom Dreesmann, NOC*NSF, vereniging Veilig Verkeer Nederland en de Skatebond Nederland in Den Haag het startsein gegeven voor een campagne 'veilig skaten'. De campagne is gericht op kin deren uit de groepen 5, 6, 7 en 8 van de basisschool. Basisscholen in Den Haag en Maastricht hebben als eerste kennisgemaakt met de principes van veilig skaten: het dragen van beschermingsmiddelen, het aan leren van de juiste skatevaardig heden (rij-, rem- en valtechnie- ken), verkeersregels en veilig verkeersgedrag. In totaal zullen gedurende de actieperiode van 8 tot en met 26 mei dertig basis scholen in twaalf grote steden in Nederland deelnemen aan deze campagne. jloods Krenten, Akomfe Anwtenjsm «jteusr Sulveste# Af«s!Mt!a»A!!'s«l Amswnfe» Mitef* foto: LF.UNIS VERLINDH Aantal skateongevallen stijgt fors Huis- en tuinarchitectuur foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13