'Je moet er in het baggeren tegen kunnen van huis te zijn' W MEGA JACKPOT BON VOOR MILJOENEN m Daar gaat weer een auto vól met geld! 31 '4oii 9 MILJOEN BON VOOR EEN AUTO MET 1 MILJOEN pOttSGfS f 4.500.000 4.500.000 /20'T Êt jgWfÊÊÊÊ WWtÊÊk MM# Beroepsinformatie f§TADS\ IradioJ m K I N 01 l Jfy I I I I Stuur de bon in en pok üw kans in de Sponsor Loterij! 7- Mar informatie: LOTERIJ V 20-1018 Elke week een ander beroep in woord en beeld op woensdagavond tussen 21.30 en 22.00 uur bij Stads Radio Roterdam en op donderdag of vrijdag in deze krant. Mike Wokke (28) werkt momenteel op de winzuiger 'Kil' van Boskalis-Oosterwijk BV. Het schip ligt ter hoogte van Maassluis bij kilometerpaal 1016 en laadt baggerschepen met zand. Hop perzuigers zorgen voor de aanvoer vanuit de Noordzee. Mike: 'Ze klappen het bij ons in de put en wij zuigen het in de beun schepen.' Mike begon bij deze firma als dekknecht en is kort ge leden gepromoveerd tot tweede schipper. Op de LTS koos Mike voor de rich ting elektrotechniek. 'Ik wilde wat met m'n handen gaan doen. Als kleine jongen was ik al technisch ingesteld en altijd bezig met scha kelaartjes, lampjes enzovoorts.' Toch bleek het voor hem niet de juiste keuze geweest te zijn. Hij deed een beroepskeuzecursus. Uit de bus kwam. dat het varen hem wel lag. 'M'n vader zat in de offshore. Op dat moment was er weinig werk. Dus geen toekomst voor mij. Daar om koos ik voor de bagger.' Mike ging naar de baggerschool in Delf zijl. 'M'n neef zat ook in de bagger. Zijn verhalen spraken me wel aan. Bovendien kon ik m'n handen laten wapperen.' Slechts één jaar zat hij in Delfzijl. De school werd name- lijk samengevoegd met de locatie Noorderhelling van de Havenvak school in Rotterdam, waar Mike de studie afmaakte. In totaal twee jaar basisopleiding en twee jaar in het toenmalige leerlingstelsel. Hij werkte in die leren/werken periode bij drie bedrijven. Bij Vries en van de Wiel uit Noord-Holland mocht hij nagenoeg alleen onderhouds werk doen. Bikken, verven, smeren, dek afsluiten. Bij Den Dekker uit Lisse leerde Mi ke veel tijdens z'n werk in Drenthe op cutterzuiger 'Hensbroek 1'. 'Door het verschillende werk. Draaien op de zuiger, gasolie tan ken, tussenstation checken, pompen open maken en stenen eruit halen, op het stort op de sjovel, pompen controleren enzovoorts.' Tenslotte kwam hij bij Boskalis terecht. In te genstelling tot het halfjaartje bij de andere bedrijven, bleef Mike bij dit bedrijf een jaar werken. 'Op ver schillende zuigers gewerkt, op de werf gelopen en schepen omge bouwd.' Een leerzame en fijne pe riode hem. Op 20-jarige leeftijd was Mike klaar met z'n opleiding. Het wachten was op z'n oproep de dienstplicht te vervullen. Ondanks dat gegeven, kon hij vanwege een enorm personeelstekort bij Boskalis als dekknecht in vaste dienst ko men. 'Toen kwam het verlossende bericht dat ik uitgeloot was.' Daar door kon hij in 1992 definitief bij zijn huidige werkgever aan de slag in het baggeren. Mike kwam in eerste instantie op de 'Kil', met daarop hoofdschipper Jaap van Duijn. De man aan wie hij later z'n promotie tot tweede schip per te danken heeft gehad. Maar zo snel ging dat niet. Mike kwam na melijk na twee jaar bij een andere ploeg terecht. Die mensen lieten hem alleen maar het werk van een dekknecht doen. Mike was echter ambitieus en wilde later schipper worden. 'Ik kreeg bij hen niet de kans om me te bewijzen, waar te maken en verder te ontplooien.' On danks dat hij z'n goede wil toonde door onder andere cursussen te vol gen zoals cutter, overleven op zee, brandbestrijding en EHBO. Dat be viel Mike absoluut niet. Hij nam het initiatief en vroeg weer bij Jaap aan boord van de 'Kil' te mogen gaan werken. Vorig jaar werd aan zijn verzoek voldaan. 'Ik mocht bij hem zuigen, de sproeiers bedienen, knij pen, bonnen maken, de marifoon opnemen. Noem maar op.' Na een half jaar kwam er een vacature aan boord voor een tweede schipper. Jaap vroeg Mike of hij dat wilde. Om tot de MBO-opleiding bak- schipper/dekknecht toegelaten te worden moet je minimaal zestien jaar zijn. Het is in principe een tweejarige dagopleiding (BOL). Zijn er voldoende aanmeldingen, dan is een combinatie van leren en werken mogelijk (BBL). Je wordt opgeleid voor de startfunctie van dekknecht op baggermaterieel, met de mogelijkheid om door de stromen naar de functie van zui gerbaas/schipper. Met dit diploma op zak, kan je verder studeren en bijvoorbeeld de driejarige oplei ding tot baggeraar gaan volgen. Genoemde studies kunnen in deze regio bij het Scheepvaart en Transport College Rotterdam gedaan worden. Voor nadere infor matie: telefoon: 010-294 12 34; website: www.stc-r.nl. Daarover hoefde hij natuurlijk niet lang na te denken. Mike werd de resterende vier maanden klaarge stoomd door Jaap. Machinst Teun van Rhijn bracht hem tevens veel bij op het technische vlak. 'Ze heb ben me continue achter die pijp ge zet. Produktie, produktie en nog eens produktie. Ik moest laten zien dat ik het werk echt kon doen. Niet een paar uur, maar over een hele dag gezien. Je moet constant scherp blijven.' Twee maanden geleden werd Mike olficieel tweede schip per. De werkzaamheden van een dek knecht kunnen wel eens per schip verschillen. Maar doorgaans moet hij te smeren, bikken, schuren, schilderen, schoonmaken, bood schappen doen en koken.' Eigenlijk een manusje van alles en met alle respect de laagste functie aan boord. 'Toch moetje dat werk zeker niet onderschatten. Een goede dek knecht is heel belangrijk. Er zijn er maar weinig, die dat echt goed kun nen. Ze worden daarna meestal schipper. Iedereen is in principe ge lijk aan boord, want we moeten het toch met z'n allen doen.' Als twee de schipper zorgt Mike hoofdzake lijk voor het laden van de beunsche pen. Hij zuigt het zand uit de put en vult daarmee de baggerschepen, die langszij komen. Zo wordt het zand verder vervoerd naar de diverse lo caties. 'Ik voel me heel trots en heb het idee nuttig werk te doen.' Het werd gezien z'n leeftijd ook wel tijd dat Mike geen dekknecht meer was. 'Als je te lang dekknecht blijft gaan ze wel een beetje op je neerkijken. Ze zeggen het niet, maar dat gevoel heb ik wel. Ze verwachten dat je voor een bepaalde leeftijd door stroomt. Anders gaan ze aan je ca paciteiten twijfelen. Daarom is dat werk uitermate geschikt voor jonge mensen. Je moet er alleen wel tegen kunnen van huis te zijn.' Mike heeft hard moeten werken voor z'n pro motie. 'In deze tijd valt het geluk kig wel mee om sneller door te stro men. Maar je moet natuurlijk wel eerst laten zien dat je het kan.' Nog een paar maanden proeftijd. Dan is hij officieel tweede schipper bij Boskalis. 'Gewoon doorgaan en goed m'n best doen. Zorgen dat ik geen brokken maak. Dan komt het wel goed.' Mike denkt voorlopig wel enkele jaren tweede schipper te blijven. 'Zolang ik hier op deze schuit blijf zitten, kan het voor mij niet stuk.' Port of Rotterdam umcu-U/aA Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samenwerking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Mega Jackpot van de Nationale Postcode Loterij valt In de Postcode Loterij kunt u miljoenen guldens aan prijzen winnen waaronder de Mega Jackpot die kan oplopen tot 14 miljoen gulden. Na maanden van spanning is de Mega Jackpot, van inmiddels 9 miljoen gulden, gewon nen in Utrecht. Op het win nende lotnummer is 4,5 miljoen gulden gevallen. Maar de gelukkige deelne mer heeft nóg een lot en is nu dus 4.704.545,45 gulden rijker! Volgens de spelregels delen ook de andere deelnemers met loten in dezelfde postcode in de Mega Jackpot. Dat werd dus een gigantisch Straatprijsfeest in Utrecht voor de schatrijke win naars van deze mega-prijs. Ook winnen? Grijp uw kans en bestel nü uw (extra) loten! Want hoe meer loten u heeft, hoe groter uw kans op alle prijzen! Bea Post Nationale Postcode Loterij voor 3524 JN 016 in Utrecht te verdelen onder de 23 lotnummers in dezelfde postcode 204.545,45 per lot) De KIEN-getallen van zondag 14 mei 04 06 07 18 33 47 52 54 59 60 87 91 SMa ik wi! karts maken op alle prijzen in de Nationale Postcode Loterij, inclusief de Mega Jackpot, de PostcodeStraat- prijzen en de wekelijkse Kienprijzen, Hiermee steun ik 28 goede doelen. O 3 x 12,50 (drie lotnummers) D 2 x 12,50 (twee lotnummers) Q 1 x 12,50 (één lotnummer) O de heer D mevrouw m"1 Postcode Straatprijs 1562 GR in Krommenie met 4 winnende loten 25.000,- PER LOT en voor 1562 GR 036 extra: een BMW! Postcode Loterij Friends NATIONALE Kijk zondag 21 mei: 22.00 uur TROS TV2 en bel tot maandag 22.00 uur 0909 0055 (99 cpm) om kans te maken op een Pelgrim Party Grill of Espresso apparaat LOTERIJI Meer informatie: www.postcodeloterij.nl of bel: 0900-300 1500 (35 cpm) SPONSORBINGO 13 MEI getal 1 t/ra 22 30 16 37 15 43 21 01 28 33 25 04 40 06 23 12 20 42 Heeft u met deze getallen een volle kaart, dan wint u de ThuisBingo van 25.000,- getal 23 t/m 36 10 45 1.000,- 35 10, 36 100,- 32 9,- 19 50,- 34 /8r 09 27 1 30,- 11 f6.- 126 25^ 08 11.11.46-009 BINGO SURPRISE 20 MEI 2000 Sharp Viewcam Hans Anders Oranje zonnebril l Ék y mm De Sponsor Loterij heeft deze maand een auto met maar liefst 1 miljoen gulden erin weggegeven! Het winnende echtpaar uit Dwingeloo is nu de trotse eigenaar van een gloednieuwe VW Beetle. En zij kunnen voortaan naar wens genieten van het enorme geldbedrag van 1 miljoen gulden! Laat üw kansen niet liggen en vul vandaag nog de bon op deze pagina in. Want elke maand gaat er een auto vól met geld uit. En maakt u als sponsor van vele goede doelen kans op alle fantastische Geluksdagprijzen en Bingoprijzen van de Sponsor Loterij. r' i i Adres: Postcode: Plaats:. I L S NEDERLANDSE WERKEN in Wereldhaven Rotterdam door: HOGER HUYS rondvaart met de Nieuwe Maze of een van de drie havenverras singspakketten. In deze serie 'werken in wereldha ven Rotterdam' zijn verschillende beroepen in woord en beeld gebracht. Welk beroep wordt op de tekening uitge beeld? Als u het juiste antwoord weet maakt u kans op twee kaarten voor de speciale havenrondvaart door de Rotterdamse haven op 6 juni a.s. of een havenverrassingspak ket.Schrijf uw antwoord op een briefkaart en stuur uw kaart voor 25 mei naar: De Winnaar rondvaart: T.Bout (Schiedam) Havenpakketten: M.A. de Wit (Rotterdam), H.S.vd Bosch (spijke- nisse), D.W.A. Riechelman (Puttershoek) Oplossing 4 mei: Waterklerk Winnaars delen 9 miljoen gulden jm m A. u.b. uw keuze aankruisen en verder 'mvutien in biokletters. Deelname houdt in aanvaarding van het reglement, op aanvraag verkrijgbaar bij Ledenservicetel. 0900 300 1500(35 cpm). Ik machtig u hierbij tot wederopzegging om eenmaal per maand de inleg voor de maandelijkse trekking en eenmaal per jaar voor de extra trekking van nevenstaande rekening af te schrijven. Naam Adres Postcode Plaats: (Postibank nummer: Bei mij bij een prijs boven 10.000,- Tel: Datum: Handtekening: 140.00.05 Bon uitknippen en in een envetop (zonder postzegel) opsturen neer: Nationale Postcode Loterij, Antwoordnummer 19503,1100 VM Amsterdam. |^e loterij is goedgekeurd door de Staatssecretaris van Justitie onder nummer L.O. 890/0098/831.5 d.d. 19/1M997. Zetfouten voorbehouden O O O O 00 rH WHÊKHHKHÊÊHKÊKHÊÊHUKKÊtHtKtÊÊÊÊKtHKKÊKKKF www. sponsorloterij .nl www.wineensponsor.nl ledenservice: 0900-300 1400 (35 cpm) Iet Bijman Nederlandse Sponsor Loterij Zetfouten voorbehouden de heer (S'JH, ik wil een auto met daarin 225.000 gulden of zelfs 1 miljoen winnen. En maak dan naast de prijzen in de maandelijkse trek- Naam: kingen kans op tienduizenden Bingoprijzen! Met deze geluksdagen wil ik winnen: dag maand jaar Lot 1 mevrouw Lot 2 Lot 3 (Post)bank nummer: Bel mij bij een prijs boven 10.000,- Geboortedatum: (dag-maand-jaar) Tel: Voor elk lot worden drie cijfers toegevoegd aan de inge vulde geluksdag. Ik machtig u hierbij tot wederopzeg ging voor elke maandelijkse trekking en de jaarlijkse Extra Trekking f. 10,- per lot van nevenstaande rekening af te schrijven. Deelname houdt in aanvaarding van het reglement, op aanvraag verkrijgbaar, tel. 0900-300 1400 (35 cpm). Bon opsturen (zonder postzegel) naar: Nederlandse Sponsor Loterij, Antwoordnummer 875, 1100 VG Amsterdam. De loterij is goedgekeurd door de Staatssecretaris van Justitie onder nummer L.O. 730/0002/829 d.d. 19/12/1997. Datum: Handtekening: 140.00.05

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 31