100 schatten Ram Katzir voltooit beeld Frankeland mmm SCHIEDAM Kortweg Info Schiedamse souvenirs PvdA raadslid vreest spraakverwarring in Sveaparken AUTOSERVICE EIGENRAAM Het Nieuwe Stadsblad SPORT LANGS DE WATERWEG HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 18 MEI 2000 20 - 1475 SCHIEDAM *In het Vlietland-ziekenhuis is 23 mei van 20 tot 22 uur een gra tis voorlichtingsavond en ten toonstelling van het Astma fonds, het thema is; 'Het gebruik en belang van medicijnen bij luchtwegklachten'. Met een blaastest kan de conditie van de luchtwegen worden gemeten. Van tevoren aanmelden via tel. 2044316 of 2044317. Spreek uren voor patiënten door pa tiënten in het Vlietland-zieken huis. De Nederlandse Hyperven- tilatievereniging Rotterdam dinsdag 23 mei van 10 tot 12 uur. Nederlandse Vereniging Van Rugpatiënten 'De Wervelkolom'- donderdag 25 mei van 10 tot 12 uur. Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden afd. Rot terdam donderdag 25 mei van 14 tot 16 uur. Stichting Phoenix (medicijnverslaving) woensdag 24 mei van 14 tot 16 uur. Patiën ten die niet worden behandeld in het Vlietland ziekenhuis zijn ook welkom op de spreekuren. *Voor vrouwen met een uitke ring en met een minimum inko men is er 24 mei van 9 tot 11 uur een info-ochtend in het Emanci patiecentrum aan de Broersvest 142. Er wordt uitleg gegeven over rechten en plichten bij bijzondere bijstand. Voor info: tel. 4734545 In Thurlede, Nieuwe Damlaan is zaterdag een rommelmarkt en braderie, muziek, rad van avontuur en schminken. Voor in fo: tel. 4093200. OUDERENWERK Vrijwilligers gezocht voor de visiteclubs in zorgcentrum Thurlede (maandag) en zorg centrum Spaland (donderdag). Meer informatie via tel. 2486888 Anneke van Gurp. Vrijdag 29 september organi seert het ouderenwerk in samen werking met de gemeente een rijvaardigheidsrit voor oudere automobilisten 'Broem'. Het vindt plaats in de Woudhoek, Heijermansplein 35, deelname staat open voor automobilisten van 50 jaar en ouder die in Schiedam wonen, kosten f25,-, aanmelden kan bij de diverse dienstencentra's of bij het ge meentelijk informatiepunt in de Stadswinkel. Voor info: bij buro verkeer en vervoer tel. 2465404 of ouderenwerk tel. 2486890. Zaterdag is er een rommel markt in de 4 molens van 10 tot 16 uur, gratis, tussen 12 en 14 uur een optreden van Big Band OBK. zondag is er koffie-in- loop van 11 tot 13 uur in de 4 molens, gratis, dinsdag is er bin go van 14 tot 16 uur in Oost, kosten f7,-, woensdag country ochtend van 10 tot 13 uur in de 4 molens, entree f10,- incl. lun ch, voorverkoop vanaf 22 mei. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 Een kaars die herinnert aan de brand in molen de Walvisch, een kwintetspel dat de monumenten van de stad in beeld brengt en echte Schiedamse molenbonbons, ge vuld met jenevercanache. Ner gens anders dan in Schiedam zijn die unieke souvenirs van ei gen bodem verkrijgbaar. En wel in 'Querickes Schiedam', de souvenirwinkel aan de Nieuwe Passage waarvoor gedeputeerde Dekker de deuren opende bij de start van de Kunstestafette 2000. Geen gewone winkel maar een kunstproject naar een idee van de franse kunstenaar/filosoof Bernard Quericke. Quericke ontwikkelde de drie Schiedamse souvenirs en heeft nog een vijf tal andere ontwerpen in petto zo als een dekbedovertrek en wc- rol met gedichten van Piet Paal- tjens. Onder de noemer 'Message in a bottle' worden er vanaf eind mei videoclips over Schiedam ver toond, gemaakt door leerlingen van basisschool De SCHIEDAM - Woont u str aks op, in of aan Kellgren holm, Fjelddal, Arboga borg, Borasborg (met een cirkeltje boven de a), Fa- lunborg, Landskronaborg, Skaraborg, Sunsvallborg, Visbyborg, Kalixfors, Ume- fors, Indalfors ofTorne- fors? Is het 'de' of 'het'? Hoe spreek je het uit? En hoeveel telefoontjes zijn no dig voordat alle instanties die namen goed in hun computers hebben staan? Als de borgen genoemd zijn naar Zweede steden, zoals Upsa- laborg naar de stad Upsala (maar wie kent Arboga, Falun of Kiru- na), moet het dan niet ook Göte- borgborg zijn? Hoe verzakken straks de huizen aan het Moras- dal (moras moeras)? Is de Bergmanholm genoemd naar de bekende filmster Ingrid of de beroemde regisseur Ing- mar? Geen van beide, maar naar de litterator Hjalmar Fredrik Elgérus Bergman (1883 - 1931 Ooit wat van gelezen? Waarom worden wel Carolus Linneaus 1707 - 1778), Johan Hendri Kellgren (1751 - 1795) en Alfred Bernard Nobel 1833 - 1896) maar niet de staatsman Olaf Palme vernoemd? Waarom bestaat voor de straatnaamge- ving in Sveaparken het alfabet kennelijk ineens uit meer dan de 26 letters die we op school heb ben geleerd? Waarom worden zoveel Zweedse steden be noemd, behalve die ene die elke Schiedammer kent, Stockholm? Edwin Westenberg (PvdA) had zo wel een aantal vragen over de voorgestelde straatnaamgeving voor Sveaparken. Tot ongenoe gen van burgemeester Reinier Scheeres, die aangaf dat amen dementen wel mogelijk zijn, maar onelegant zouden zijn te genover de straatnamencommis- sie die er veel onderzoek voor had verricht. Westenberg vond de namen niet herkenbaar, niet uitspreekbaar en niet schrijfbaar, en verwachte vooral problemen bij het elektro nisch opslaan en weergeven van de Zweedse namen. In Sveadal worden de straten ge noemd naar landschapstypen. Het Skogdal (skog woud), Fjelddal (fjeld woeste berg vlakte), Fjorddal en Betedal (be te weide). In Sveaborg heten de straten straks naar Zweedse steden, in Sveafors naar Zweed se rivieren zoals de Urne, Indal en Torne, in Sveaholm naar Zweedse kunstenaars en weten schappers. Tot ongenoegen van Judith Boertjes (GroenLinks) blijkt zich daaronder slechts één vrouw te bevinden, de schrijfster en voorvechtster van vrouwen rechten Fredrika Bremer (1801 - 1865). Westenberg was eigenlijk maar over één naam tevreden, die van het Betedal, waarvan zijn fractie verwacht dat die binnen de kort ste keren Bentedal zal worden genoemd, naar fractiegenote Zij develd. Op aandringen van Wes tenberg werd de lijst van namen nog niet vastgesteld, en werd al leen besloten over de straat naamgeving in Sveaholm, waar het op korte termijn noodzake lijk is. Daar komen de Bergman holm, Bremerholm, Linnaes- holm en Kellgrenholm. Over de rest van de naamgeving in Sveaparken zal de Schiedam se politiek zich nog nader bera den. door Chrit Wilshaus SCHIEDAM - 'Van Bernardus van Clervaux leerde ik: al les opmerken, veel door de vingers zien en weinig corrige ren. Dat was altijd mijn slogan', aldus Piet Jongbloed (60). Gisteren nam hij afscheid als chef van 'zijn' Stadsreini ging; 'Daarnaast probeer ik mij open te stellen voor signa len. Je kunt er vergif op innemen dat er iets mis is met ie mand die er onverzorgd uitziet, terwijl hij er doorgaans goed uitziet. In zo'n geval kun je op z'n minst belangstel ling tonen.' Jongbloed had oog voor de mensen om hem heen en maakte zich op velerlei gebied verdienstelijk. Dat bleef niet onopgemerkt. Burgemeester Scheeres kwam de verraste reinigingsman tijdens zijn afscheidsreceptie een koninklijke onderscheiding aanbieden. Hij is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Samenwerken, rechtvaardigheid en dienstbaarheid stonden altijd hoog in het vaandel van Piet Jongbloed. 'Bovendien hanteer de ik altijd het uitgangspunt: ik ben er voor jullie, en jullie zijn er voor mij!' Toen Jongbloed tot chef werd gebombardeerd, zoals hij zelf zegt, wist hij eigenlijk niet zo goed wat hem overkwam. 'Al snel werd me duidelijk dat ik stevig in mijn schoenen moest staan, en dat ik vooral op het thuisfront moest kunnen terug vallen. Gelukkig is dat altijd het geval geweest. Je persoonlijke omstandigheden bepalen voor een belangrijk deel of je met ple zier naar je werk gaat. Een aan tal collega's werden echte vrien den van me. Dat was voor mij een kostbare ervaring. Boven dien schuwen mensen die echt om je geven complimenten of kritiek niet. Er wordt wel eens gezegd dat het personeel het ka pitaal is van een onderneming. Ik zou daar graag aan toe willen voegen, dat de medewerkers het kloppend hart van het bedrijf moeten vormen.' 'De laatste dertig jaar is de reini ging echt een vak geworden', al dus Jongbloed. 'Ook de oplei dingseisen zijn strenger gewor den. Daarnaast staat het onder werp Milieu tegenwoordig hoog op de (politieke) agenda. Met het oog op de werkgelegenheid vind ik het echter belangrijk dat de overheid een vinger in de rei- nigingspap blijft houden.' Het komende halfjaar heeft Piet Jongbloed zich voorgenomen het wat rustiger aan te gaan doen, maar of dat er gezien zijn vele vrijwilligerswerk ook van komt, valt nog maar helemaal te bezien. 'Daarnaast zijn er na tuurlijk ook nog de kleinkinde ren', zegt Jongbloed. 'Nee tijd om me echt te vervelen, zal ik niet krijgen.' Piet Jongbloed, die gebruik maakt van de FUR (Flexibele Uittredingsregeling), begon in 1970 als chef opzichter. In 1976 werd hij chef van de Buitendienst. Vanaf 1980 was hij Hoofd van de Reiniging. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres geeft zaterdag op het museumplein het startsein voor het festival van de grote Schie damse Proeverij in het Stedelijk Museum Schiedam. Het muse um is die dag tot 21 uur open en gratis toegankelijk. Elk uur geeft een van de deelne mers aan de tentoonstelling '100 Schatten van mensen' een korte rondleiding langs hun keuzes uit de schatkamers van het museum. Roeland Beijderwellen geeft van 18.30 tot 19 uur in de aula van het museum een klassiek piano concert. Daarna treedt in de aula een Shanty koor op. SCHIEDAM - Het door kunstenaar Ram Katzir gemaakte beeld voor wooncentrum Frankeland wordt vrijdag om 16 uur onthuld bij het ge bouw aan de Liduinastraat. De onthulling van het kunstwerk vormt tegelijkertijd de officiële in gebruikname van het nieuwe entreegebied van Frankeland. Ram Kat zir won vorig jaar met zijn ontwerp de VSB (nu Fortis) Prijs beel dende kunsten. Er kwamen 61 reacties binnen op de landelijke op roep voor de ontwerpwedstrijd, waaruit drie kunstenaars werden ge selecteerd om een ontwerp voor Frankeland te maken. Daaruit werd het werk van Katzir gekozen. Zijn voorstel werd beloond met 20.000 gulden en nog eens 15.000 voor de realisatie van het 'fascinerende beeld'. Vier Schiedamse sporters naar Special Olympics SCHIEDAM - Aan de Special Olympics European Games voor men sen met een verstandelijke handicap zullen vier Schiedamse sporters deelnemen. Het evenement wordt van zaterdag 27 mei tot en zaterdag 4 juni gehouden in Groningen. Rick van der Linden, Albert Bos, Bas Groenendijk en Rita Knol zijn lid van het GJVW Schiedam en zal deelnemen aan twee zwemnum- mers. Om zo sterk mogelijk op de startblokken te verschijnen trainen ze al maandenlang iedere woensdagavond drie kwartier in Zwembad Zuid. Ook is er een trainingsweekeinde geweest in Egmond. De bij eenkomst werd vooral benut om de 25 Nederlandse zwemmers en de zes coaches met elkaar kennis t6e laten maken. Op woensdag 10 mei werd de totale Nederlandse ploeg bestaande uit 71 sporters en 24 coaches in het Land van Ooit in Drunen officieel overgedragen aan de chef de mission en haar assistent. De Olympiade-gangers kregen toen tevens de officiële kleding uitgereikt. Nooit eerder is er in Europa zo'n grootschalig sportevenement voor mensen met een verstandelijke handicap gehouden. In Groningen wordt gerekend op de komst van 2000 sporters uit vijftig Europese en Europees-Aziatische landen. De sporten die worden beoefend zijn at letiek, basketball, bowling, gymnastiek, paardrijden, tafeltennis, ten nis, voetbal, wielrennen, zeilen en zwemmen. Judo en korfbal zijn aan het programma toegevoegd als demonstratie-sport. Ooievaars zoekt basketballers De Invalidensportvereniging De Ooievaars zoekt beginnende basket ballers met een handicap, die willen gaan spelen in de Stimulerings divisie rolstoelbasketball. Ook valide spelers, die om medische rede nen niet meer lopend mogen spelen en graag basketball spelen kun nen zich melden. In de stimulerings-divisie worden steeds - eenmaal per maand - een aantal ronden van 2 a 3 wedstrijden gespeeld. Het aantal ronden is zes a acht. Ook voor men sen, die niet ruim in hun tijd zitten ligt hier een kans, omdat zij, zo als in een reguliere competitie, niet iedere week in actie hoeven te ko men. Eventueel mogen niet-gehandicapte familieleden (met een maximum van twee per team) meespelen. Uiteraard wordt er van hen wel ver wacht, dat ze dat rollend doen. Belangstellenden kunnen zich melden bij Fred Dekker, tel. 010- 4269053 of 010-4701683. A-jeugd Excelsior'20 wint KNVB-beker Een wonderschoon doelpunt van Jacco Lansbergen besliste zaterdag de KNVB-bekerfinale tussen de Al-elftallen van Excelsior'20 en Alexandria'66 in Schiedams voordeel. Het schot over een afstand van zeker dertig meter liet de Rotterdamse doelman volkomen kansloos en bracht de eindstand op 2-1. In de voorronden hadden de jeugd spelers van toekomstig tweedeklasser Excelsior'20 achtereenvolgens HOV, Zwaluwen, VDL, SVVSMC, Neptunus en Hion verslagen. Alexandria leek zeker in de beginfase - toen de Exelsior-opbouw ge smeerd liep - een makkelijk neembare laatste horde. Het overwicht bracht de Schiedammers na 20 minuten de verdiende voorsprong. Net als de beslissende goal vertrok dit doelpunt op grote afstand van een Schiedamse schoen (Marco Clarijs). Hoewel Excelsior'20 het ini tiatief hield knokte Alexandria zich enigszins terug in de wedstrijd en kreeg zowaar kansen, waardoor doelman Marco Krommenhoek en kele malen kordaat moest optreden. Uiteindelijk moest hij toch bui gen voor een droge schuiver van de spits van Alexandria. De tweede helft had alle kenmerken van een echte bekerfinale. Bovendien ont stonden er voor beide doelen kansrijke momenten. De beslissing viel pas vijf minuten voor het laatste fluitsignaal. Een door Alexandria uitverdedigde bal dwarrelde toen voor de voeten van Jacco Lansber gen, die zich geen moment bedacht en vanaf dertig meter raak schoot. De Excelsior-voetballers verdienden een grote beker en - ter herinnering - een medaille. Het team wordt geleid door trainer Ri chard Gravendijk en leider Altan Haleplioglu. SVVSMC ontneemt Feyenoord illusie SVVSMC is de hoofdklasse door een 4-1 zege op SC Feyenoord dichter genaderd. De ploeg van trainer Gijs Zwaan heeft zondag op Vakenoord aan een simpel gelijkspel voldoende om de strijd om pro motie naar de hoofdklasse voort te zetten. Via treffers van Dos Santos, Jan Brokling en Galina de Sousa(2) kwa men de Schiedammers aan hun riante zege. Mocht SVVSMC hoofd klasser FC Feyenoord zondag inderdaad opnieuw bedwingen dan wacht hen een laatste duel tegen de winnaar van de tweekamp tussen DWV en Westlandia. HBSS heeft het stuntje van vorig jaar herhaald. Op het veld van Smitshoek lieten de Schiedammers geen spaan heel van tegenstander NBSVV De zaterdagclub verraste zijn aanhang met een 4-1 zege en zorgde er daarmee voor, dat het voor het tweede achtereenvolgende jaar een degradatiewedstrijd in winst omzette. SVDPW-trainer Rob van Vliet, die volgend seizoen HBSS gaat lei den, kan met opgeheven hoofd verhuizen. De Schiedammers ver sloegen Blijdorp met 2-0 en maakten daarmee de weg vrij voor pro motie naar de vierde klas. SPORTAGENDA voor donderdag 18 t/m woensdag 24 mei VOETBAL - zondag: SC Feyenoord-SVVSMC(14 uur). DAMESVOETBAL: zaterdag PPSC-Zevenhoven( 14.30 uur); zon dag Hellevoetsluis-Hermes DVS(12 uur). CRICKET: zaterdag Hilversum-Hermes DVS(da); zondag Quick/H-Excelsior'20, Harga 11 uur Hermes DVS-Gandhi. HANDBAL: zaterdag SVS-Ventura(da); zondag ASC-DWS(da), Harga 13.45 uur Ventura-Gemini(h). HOCKEY: zondag veld Alphen 11 en 14 uur promotiewedstrijden Asvion(da). HONKBAL: zondag Bijdorp 14 uur Schiedam-Ridderkerk Row dies 2. KORFBAL: zaterdag PKC 8-ODI( 16 uur); zondag Harga-Zwijnd- recht( 14.30 uur). SOFTBAL: zaterdag HCAW-Schiedam(da); dinsdag Sparks-Schie- dam(da). TOERFIETSEN: zondag Harga start wielerbaan 8.30 uur Maas(sen)tocht 150 km. Berichten voor de sportredactie Berichten voor de sportredactie kunnen per fax aangeleverd worden via het nummer 010-5913733. Voor clubbladen en op schrift gestel de berichten zijn de volgende redactie-adressen beschikbaar: Het Nieuwe Stadsblad, Westhavenkade 14, Vlaardingen of Van Beetho- venlaan 4, 3144AS Maassluis. jloods verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax :'(010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53,67,38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS foto: ED DEWAERHEIJT Tongbrekende straatnamen als Kellgrenholm en Arbogaborg Stadsreiniging zwaait Piet Jongbloed uit met koninklijke onderscheiding Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 De A-jeugd besliste de strijd met een wondehchoon doelpunt in hun voordeel n« w VSS MtitoW üfD VA' 1

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3