in de regio De lekkere romantische spanning van samen lopen in het donker' 20-Sportenweekeinde: twee dagen vol spectaculaire hoogtepunten! Wandeldagtochten langs De Snerttram beleeft zijn 'zomerprimeur' Evenementen Agenda De Nachtstrandwandeling viert zijn 25-jarig jubileum Lekker in beweging bij Thé Dansant' 20 - 1003 Wat maakt de Nachtstrandwandeling tussen Hoek van Holland en Scheveningen nu zo speciaal? Is het de lekkere romantische spanning die het in de nachtelijke uren lopen langs de vloedlijn met zich mee brengt? Is het dat je samen met ruim drieduizend anderen wan delend aan het nachtbraken bent? Iedereen heeft zijn eigen antwoord op de vraag die tot nogtoe al 24 keer gesteld is. In de nacht van 24 en 25 juni is de Nachtstrandwan-deling toe aan zijn 25e editie en zullen weder om duizenden mensen hun bij zondere uitdaging aangaan. 'Om exact 24.01 uur zal op het strand van Hoek van Holland de startbei klinken en worden de eerste passen gemaakt', weet Anneke Verheijen, namens de dienst Recreatie Rotterdam bij de Nachtstrandwandeling be trokken. 'Vervolgens wacht de gezamenlijke 'beklimming' van het duin en lonkt het Noordzeestrand voor een mas sale wandeling met familie, vrienden, kennissen, collega's of gewoon lekker-in-je-eentje. Lopen over het zand met, als het een beetje mee wil zitten, tegen het eind van de voettocht een prachtige zondagse zonsopgang als beloning voor de fysieke inspanning.' Uiteraard is ook de stichting Ruim Baan (sinds 1967 als orga nisator betrokken bij de Nachtstrandwandeling) van de partij met zijn vele vrijwilligers. Voor de deelnemers betekent dit dat ze mogen rekenen op een 'bakkie koffie' of een kom soep onderweg. Historie 'Iedereen heeft zo zijn eigen reden om mee te doen', weet Anneke Verheijen. 'De een geldt als een doorgewinterde wande laar die het heerlijk vindt om in een aantrekkelijke ambiance 'kilometers te maken', een ander ziet de Nachtstrandwan-deling als een prima training voor de Vierdaagse van Nijmegen, num mer drie ziet deelname als een 'mooie gewoonte' en nummer vier doet zo maar voor de lol mee.' Het door De Havenloods, Stadsradio Rotterdam, de dienst Recreatie Rotterdam door Stichting Ruim Baan te organi seren evenement kent een lange historie, die in 1965 begon met een bescheiden initiatief van een groepje jongeren. Bij de tweede editie van de Nachtstrandwandeling kregen Ruim Baan en de Fed.Rotterdam het heft in handen. Van lieverlee won het spektakel steeds meer aan populariteit. Zo ontwikkelde het deelnemersaantal zich van 139 in 1976, via 1300 in 1979 naar 2108 in 1993 en 3700, vorig jaar. Voor wat betreft het evenement van 24/25 juni wordt gegokt op minimaal een evena ring van het laatstgenoemde aantal wandelaars die na afloop van het nachtelijke feest onge twijfeld moe maar voldaan huis waarts keren in de wetenschap dat men volgend jaar weer van de partij is. Paketten Voor de mensen die deel willen nemen aan de 17 kilometer lange Nachtstrandwandeling 2000 biedt de organisatie vier arrangementen. Wie kiest voor Pakket A betaalt alleen voor de wandeling (kosten 7,50 gulden). Valt de keuze op Pakket B dan reist men met eigen vervoer naar Hoek van Holland om vervolgens mee te wandelen naar Scheveningen en zich van daaruit per bus terug te laten brengen naar het startpunt, (kosten 17,50 gulden). Bij Pakket C reist men als deelnemer aan de Nachtstrandwandeling met eigen- of openbaar vervoer naar Rotterdam-Zuidplein (halte touringcarperron, tegenover Boerhavestraat) om van daaruit vervoerd te worden naar Hoek van Holland. Na afloop van de wandeling brengt de bus de deelnemers via Rotterdam Centraal Station terug naar het Zuidplein, (kosten 25 gulden). Wie gebruik maakt van Pakket D kiest voor Rotterdam Centraal Station (touringcarperron Conradstraat) als opstapplaats voor de bus naar Hoek van Holland. Deze touringcar rijdt 'v*: naar Hoek van Holland en staat in Scheveningen te wachten om de 'Pakket D'-bezitters weer terug te brengen naar Rotterdam CS of het Zuidplein (kosten 25 gul den). 'Voor alle pakketten geldt dat ze inclusief festiviteiten, but ton, herinnering alsmede soep, koffie en thee zijn', voegt Wel eens in een draken- boot gevaren of de sensatie van paintball gevoeld? Zin om kennis te maken met 'dual-slalom' of mee te doen aan een workshop 'Free Style Wild Water Canoeing' onder leiding van een echte wereldkampioene? Aspiraties om een professio nele stormbaan te bedwingen of te leren schieten als Robin Hood? Tijdens het 20-sporten weekeinde dat op 27 en 28 mei aanstaande gehouden wordt in het Hoge Bergse Bos kun je alle kanten op. Als kijker (gratis) of als durfgra- ge deelnemer (12,50 gulden voor alle sportonderdelen). 'We krijgen prachtig weer op 27 en 28 mei', zegt Loes Prinsen met haar meest ont wapende glimlach. 'Er is door de organisatie van het 20-sportenweekeinde een milde temperatuur en een uitbundig schijnend zonne tje besteld.' Het moge duidelijk zijn: de bij Buitensportcentrum Tiekamp werkzame Rotterdamse laat geen mogelijkheid onbenut om het door haar organisatie en Ski SkateCenter Bergschenhoek in samen werking met de dienst Recreatie Rotterdam, Stadsradio Rotterdam en De Havenloods georganiseerde eve nement tot een succesvolle hap pening te maken. 'In de loop van de voorbije drie jaar zijn we denk ik goed in geslaagd om in kaart te brengen wat mensen wel en niet leuk vinden om geduren de zo'n weekeinde te doen. Het resultaat is dat we een even uitgebalanceerd als verrassend programma kunnen aanbieden waarin ruimte is gemaakt voor tal van nieuwe sporten.' De eerste noviteit is meteen bij aankomst op het 20-sportenter- rein waarneembaar. De met medewerking van de Koninklijke Land- en Luchtmacht opgezette storm baan. 'Een gigantisch uitdagend onderdeel', weet Prinsen. 'De militairen zorgen voor profes sionele begeleiding'. Nieuw is ook het programmaon derdeel 'paintball', een disci pline die zich in de loop de jaren in den lande heeft ontwikkeld tot een zeer gewilde sport met een hoog sensatiegehalte en een hoop lol. De introductie van 'dual-slalom' betekent zelfs een regelrechte primeur voor Nederland. 'De deelnemers hieraan moeten op een speciale mountain bike een parcours afleggen op de ski baan', doet Prinsen het principe uit de doeken. 'Deze tak van sport is in Amerika een aardige rage, maar bij ons nu nog onbe kend. Daar zal na het 20-sporten weekeinde zeker verandering in komen. Wij hebben de primeur en daar zijn we ontzettend blij mee.' Ook bijzonder is de aanwezig heid van de uit de Verenigde Staten afkomstige Karin Knight die de liefhebbers tijdens een clinic zal laten kennismaken met 'Free StyleWild Water Canoeing'. Nu we het toch over vaartuigen hebben: wat te den ken van het kano-polotoernooi waarbij teams uit geheel Nederland in diverse klassen de strijd aangaan op een watervlak te van 20 bij 30 meter. Apart is zeker ook de mogelijk heid om te duiken of een rit te maken op een vier of zes slede honden (originele Husky's) voortgetrokken kar. Verder kan er aan ATB-fietsen gedaan wor den, zijn er voortreffelijke inline skate-faciliteiten en kan er aan paardrijden, disc golf en para- penten gedaan worden. 'We han teren het motto 'Kijken, Durven en vooral Doen', aldus Prinsen. 'Waarbij er voor iedereen de ruimte is om zicht optimaal uit te leven. Of het nu gaat om deel name aan de verschillende tak ken van sport of gewoon als toe schouwer van bijvoorbeeld een demonstratie. Het kan allemaal in een lekker sfeertje en met de zekerheid van een heerlijke dag voor het hele gezin. Op beide dagen staan ervaren en enthousiaste instucteurs klaar om iedere deelnemer nieuwe sportervaringen te laten beleven. Kortom: we maken er twee gran dioze dagen van. Het 20-sporten weekend mag je simpelweg niet missen!' Kaartverkoop bij de kantoren van De Havenloods (zie colof on) en bij de dienst Recreatie Rotterdam (Coolsingel 6). De paden op, de lanen in met de Dienst Recreatie Rotterdam en De Havenloods. Ook deze zomer valt er weer volop te genieten van de mooiste wandeltochten langs de allermooiste plekjes. Te beginnen op 4 juni wanneer het nieuwe Leidse museum Naturalis wordt bezocht en Noordwijk wordt verkend. Op 18 juni kan genoten worden van de Midden Delfland-tocht en een visite aan de Maeslantkering. Landgoed Schovenhorst en het Oude Ambachtenmuseum Terschuur staan op het wandelprogramma van 25 juni en een op 2 juli kun nen de liefhebbers van recreatief loopplezier zich uitleven in de Alblasserwaard, alwaar de Kinderdijkse molens, ooievaars dorp Het Liesvelt en Gorinchem met een bezoekje worden ver eerd. 'In de voorgaande jaren waren de wandelingen onder het motto 'Meedoen in Rotterdam' een enorm succes', vertelt Anneke Verheijen, werk zaam bij de dienst Recreatie Rotterdam. 'In 2000 hopen wij een en ander nog te overtreffen'. De populariteit van de wandelin gen hebben alles te maken met de wijze waarop ze zijn georga niseerd en het sterk gereduceer de tarief dat wordt gehanteerd. 'Deelname aan een van de wan delingen kost slechts een tientje per persoon', geeft Anneke Verheijen aan. 'Da's geen geld, zeker niet wanneer je beseft dat de deelnemers in bussen ver voerd worden naar de plaatsen waar we gaan wandelen.' Ook het gegeven dat de organi satie samenwerkt met experts als Groenservice Zuid-Holland, het recreatieschap Midden Delfland, Rijkswaterstaat, Stichting Schovenhorst, Staatsbosbeheer, het Hoogheemraadschap Alblasserwaard/Vijfheerenlande n, Stichting Streekcentrum Ooievaarsdorp Het Liesvelt en de VVV Gorinchem is een garantie voor maximale kwali teit. De wandelcyclus begint op 4 juni met de trip 'Naturaüs/Noordwijk', 'De bus vertrekt die zondag om 9.15 uur van het Zuidplein en om onge veer 9.30 uur van de Conradstraat naast het Centraal Station', vertelt Anneke Verheijen. 'Daarna rijden we naar het nieu we Naturalis-museum in Leiden. In het aangrenzende 17e -eeuw- se Pesthuis wordt een kopje thee of koffie aangeboden. Vervolgens krijgt iedereen twee uur de tijd om het museum te bekijken. Na de lunch (voor eigen reke ning) vertrekken we naar het inf ocentrum van Staatsbosbeheer in Noordwijk. Van daaruit neemt de gids de wandelaars mee voor een anderhalf uur durende wan deling in het bos- en duinenge bied rond Noordwijk. Tegen vie ren staat de bus klaar en rijden we terug naar Rotterdam'. Twee weken later, op (vaderdag) 18 juni, staat evenals vorig jaar de wandeling bij de Krabbeplas centraal. Ook hier geldt dat de bus om 9.15 uur vanaf het Zuidplein vertrekt en een kwar tiertje later de reizigers oppikt vanaf de Conradstraat. Bij aan komst in het restaurant Krabbeplas staat een heerlijk geurend bakkie koffie of thee klaar waarna de wandelschoe nen gestrikt kunnen worden en men onder leiding van een erva ren gids 'oer-Hollands' land schap voor de kiezen krijgt. Rond 13.15 uur komt de bus voorrijden en voert de reis naar de Maeslantkering in de Nieuwe Waterweg. Over deze laatste schakel in het befaamde Deltaplan komt men alles te weten via eigen indrukken, film, een rondleiding en het zien van een maquette. Rond 16.00 uur stapt iedereen in de bus en wordt de terugreis naar Rotterdam aanvaard. Een week later, op zondag 25 juni, staat op de al eerder genoemde vertrektijden een heel bijzondere nieuwe wandeltrip te wachten die ditmaal in de richting van Terschuur voert. Ook hier staan koffie en thee klaar. Na het con sumeren van de warme drankjes is er alle gelegenheid om zelf op ontdekkingsticht uit te gaan in het locale museum waar niet alleen oude ambachten te zien zijn, maar ook antieke speelarti- kelen, gereedschappen, werktui gen en huishoudelijke artikelen. Kortom: een visite met een hoog 'nostalgie-gehalte'. Na de lunch rijdt de bus naar het 150 jaar oude landgoed Schovenhorst, waarvan het bos zich kenmerkt als een van de fraaiste van de Veluwe. Onderdeel van het wandelpro gramma vormt de rondleiding van een zeer ter zake kundige gids die de wandelaars en pas sant nog even kennis laat maken met een unieke beeldenexposi tie. Na afloop van deze zeer aan sprekende dag staat de bus om 15.30 uur klaar om het reisgezel schap terug te brengen naar Rotterdam. Wandeltocht 4 vindt plaats op 2 juli. Ditmaal start de bus zijn motor om 9.15 uur op de Conradstraat en om 9.30 uur op het Zuidplein waarna eerst Kinderdijk wordt aangedaan. Ook hier mogen de wandelaars rekenen op een kopje koffie of thee bij aankomst, waarna een molen bezichtigd kan worden. Na het middaguur zet de wande laarskaravaan koers richting het Ooievaarsdorp te Liesvelt waar Anneke Verheijen er aan toe. Wie besluit om met eigen ver voer naar Hoek van Holland te trekken dient eenmaal daar aan gekomen de borden 'Nachtstrandwandeling' te vol gen. Vanaf de parkeerplaats pen delen twee gratis taxitreintjes tussen 21.30 uur en 00.30 uur naar het startbureau. Kaartverkoop bij de kantoren van De Havenloods (zie colof on) en bij de dienst Recreatie Rotterdam (Coolsingel 6). Wat is er leuker dan samen met familie, vrienden of kennissen gezellig door Rotterdam te rij den per originele 'Snerttram'? Het bijzondere vervoermiddel beleefde van de winter zijn 'vuurdoop' en mocht zich bij die gelegenheid een paar maanden lang verheugen in overweldi gend grote belangstelling van het publiek. Reden genoeg om het initiatief deze zomer in de maanden juni en juli een vervolg te geven, zo vindt men bij de dienst Recreatie Rotterdam. 'De voorbije winter zat de tram stevig volgeboekt', vertelt Ans Paerel namens de gemeentelijke dienst. 'Toen bleek het initiatief met name een schot in de roos voor mensen die in alle rust en comfortabel de stad wilden bekijken en bij die trip oude vrienden en kennissen uitnodig den om onder het genot van een drankje, een hapje en uiteraard een kop snert volop te genieten van onze mooie Maasstad.' Gedurende de winter reed de speciale tram (een jaren zestig model met 42 zitplaatsen en cateringfaciliteiten) op vrijdag, zaterdag en zondag door de Rotterdamse wijken. In juli en augustus zijn de zaterdag- en de zondagmiddagen gereserveerd voor de bijzondere 'sightseeing tour'. Wie interesse heeft voor een rit met de 'Snerttram' kan vanaf maandag 22 mei voor de zater- men alles te weten komt over deze legendarische vogelsoort. Rond 14.30 uur is het weer instappen geblazen voor het slotakkoord in Gorinchem. Een gids is terplekke om de wande laars rond te leiden in het cen trum van deze oude vesting- dagse trip boeken bij de Rotterdamse VVV en voor de zondagse tour bij de kantoren van De Havenloods. Meerijden op het even fraai als feestelijk versierde voertuig kost 29,50 gulden per persoon. Verder wordt een speciaal en prettig geprijsd (25 gulden) twee gangen 'trammenu' samen gesteld dat in de sfeervolle ambiance van de opstapplaats genuttigd kan worden. Zin in een lekker partijtje dansen? Gewoon spontaan de vloer op en heerlijk bewegen temidden van vele andere enthousiastelingen? In dat geval is de datum zondag 4 juni het waard om met dikke letters in de agenda te schrij ven. Dan staat in het kader van 'Meedoen in Rotterdam' een feestelijk 'Thé Dansant' op het programma. Het aardi ge van dansen is dat iedereen, jong en oud, er vrolijk van wordt en er maximaal plezier aan beleeft. Alleen daarom al is het de moeite waard om op 4 juni bij Creadans de Klerk naar binnen te stappen en tus sen 14.00 uur en 17.00 uur gezellig bezig te zijn op de live-muziek van een orkestje. Uiteraard staan de medewer kers van Creadans de Klerk daarbij klaar om iedere bezoeker te helpen met de uitvoering van de juiste pas jes of advies te geven en vra gen te beantwoorden. Dat de sfeer-volle middag de deelnemers slechts vijf gul den per persoon kost (inclu sief een kopje thee of koffie), is een ander positief aspect. Creadans de Klerk is te vin den aan de Schiestraat 16-18 (nabij het Hofplein) in het centrum van Rotterdam. Om mee te doen aan het 'Thé Dansant' kan men zich dage lijks van 9.00 tot 16.00 uur aanmelden bij Recreatie Rotterdam, Coolsingel 6, 5e etage te Rotterdam, bij Creadans de Klerk, van maandag tot en met donder dag van 19.00 tot 21.00 uur of bij de volgende kantoren van De Havenloods: Prins Hendrikkade 16-18 te Rotterdam, Westhavenkade 14 te Vlaardingen, Ele-men- tenweg 44 te Spijkenisse, Oostdijk 53 te Oud- Beijerland of Poldermolen 1 te Papendrecht. 'Kortom: we hebben weer een programma waarin iedereen wel iets van zijn of haar gading kan vinden', stelt Anneke Verheijen tevreden vast. 'Wij raden de deelnemers aan om goed schoeisel onder te binden en de kleding aan te passen aan de weersomstandigheden. Op die manier wordt het wandelingenkwartet extra leuk om mee te maken.' Voor meer informatie kunnen potentiële wandelaars terecht bij de dienst Recreatie Rotterdam via telefoonnum mer 010-417 32 96. 21 mei Zuidersterioop, Capelle aan den IJssel. 26 t/m 28 mei Dordt in Stoom, Dordrecht 27 mei 27ênTs meihe eSSent,a' danCe ga£hering> 4^' Rotterdam. ^Festival 2000, Het Park (bij de Euromast) Rotterdam. £emdP Kick"off Concert' Feyenoordstadion Rotterdam. Roparun. 3 juni Nautische Dag, Numansdorp 3 juni Haring- en Bierfeest, Vlaardingen. 3 juni t/m 20 augustus *federZ'n ei§e" voetba!'> Kunsthal Rotterdam. Rotterdamse Kunstdagen, Binnenrotte Rotterdam. 9VmW25jon1 200°' Lantaren/Venster Rotterdam. Theaterfestival 'De Parade', Museumpark Rotterdam. Paardenmarkt, Numansdorp. 17 t/m 23 juni 31 stePoehy International Festival, Rotterdamse Schouwburg. De Pingel, Schouwburgplein Rotterdam 24 en 25 juni nachtstrandwandeling. enementen «rchieffoto: LEUNIS VERLINDE archieffoto: JANSSEN DE K1EV1TH SSëéL.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9