Schip van knackebrot I Z De toppertjes dag SCHIEDAM Gastronomie aan de Schie 1.49 4.19 1.59 2.99 Dierenverzorgers op excursie Gehandicapte kinderen in Fort Drakensteijn Gratis zomerstage in DrieMaasStede KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier Peter Groeneweg: Betrokkenheid medewerkers groter dan burger denkt Na run op MTB nu meer vraag naar Hybride fiets Zakelijk bekeken 71 1 l L 49^) HET HUIS Mannenkoor viert 30 jaar met concert i Schoentjes voor sprookjesprinses 1 2 9 10 4.58 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 24 MEI 2000 21 - 1442 SCHIEDAM - Een team van verstandelijke gehandicapte be zoekers van dagcentrum Spa- land zorgt trouw voor de levende haven van dierenpark De Drie span in de tuin van verpleeghuis De Drie MaasStede. Ter gele genheid van het vijfjarig bestaan van het Dierenpark werden de 18 deelnemers van dat team on langs getrakteerd op een rondlei ding achter de schermen van het wat groter uitgevallen dieren park Blijdorp in Rotterdam. In De Driespan voeren ze het be heer over de caviastal, een ko nijnenflat, een volière, een kip penren, een konijnenbuit en een schapenwei. De dieren zijn zo wel voor verzorgers als voor de bewoners van De Drie MaasSte de van bijzondere betekenis. De dieren bieden gezelschap, ver groten het gevoel van eigen waarde, bevorderen de bewe ging, activeren de zintuigen en geven ontspanning. Regelmatig brengen de verzorgers dieren naar de afdelingen van het ver pleeghuis waar bewo ners, die niet naar buiten kun nen, met ze kunnen knuffelen of gewoon van hun aanwezigheid genieten. Zo leefde een bedlege rige vrouw, waarmee nauwelijks contact mogelijk was, helemaal op door de komst van een paar konijnen, waarna ze spontaan over de dieren uit haar eigen ver leden begon te vertellen. Ook buurtbewoners met kinderen of kleinkinderen zijn regelmatige bezoekers van het dierenpark. Dat werd vijfjaar geleden opge zet omdat de bewoners van het verpleeghuis graag dieren in de tuin wilden, maar geen moge lijkheden hadden om ze te ver zorgen. Dagcentrum Spaland zocht naar mogelijkheden voor begeleid- en beschut werken waardoor men sen' met een meervoudige handi cap kunnen integreren in de maatschappij. Bijkomend voor deel was dat het dagcentrum er varing had met het opzettèn Van dierenprojecten. Na een ont moeting tussen beide partijen kreeg het project al snel vorm. SCHIEDAM - Fort Drakensteijn krijgt vrijdag 26 mei bezoek van kinderen en begeleiders van kin derdagcentrum voor verstande lijk en/of lichamelijk gehandi capte kinderen 'Zonnehof uit Vlaardingen en peuterspeelzaal Pippeloentje uit Schiedam. Fort Drakesteijn is een bijzondere speeltuin waar alle kinderen sa men kunnen spelen, ook kinde ren die gehandicapt zijn. De werkgroep Fort Drakensteijn heeft daarvoor een gratis arran gement georganiseerd. Vrijdag ochtend komen de groepen kin deren klauteren, schommelen, racen en draaien op de aange paste speeltoestellen en een be zoek brengen aan pannenkoek huis 't Sonnetje. Op de kinder boerderij ontdoet een schapen scheerder een schaap van zijn wollige vacht en kunnen konij nen worden geknuffeld. SCHIEDAM - Verpleeg- en re activeringscentrum DrieMaas Stede biedt jongeren/scholieren ook dit jaar de gelegenheid om mee te doen aan het succesvolle project 'gratis zomerstage'. Zo dat zij zich op een boeiende en gevarieerde manier kunnen oriënteren op de gezondheids zorg en kennis maken met de wereld van de zieke ouderen. Jongeren vanaf 14 jaar kunnen deze zomervakantie 10 dagen deelnemen aan die stage in de periode van 10 t/m 21 juli en van 14 t/m 25 augustus. Zij zijn 2 tot 3 uur per dag als vrijwilliger ac tief en kunnen kiezen uit ver schillende activiteiten. Zonder een spart verf en andere kunstenaarsattributen werden zaterdag bij de artoteek opmer kelijk kunstwerken gemaakt. Waarbij een volledig uit knacke brot opgebouwd schip van Mo- ritz Ebinger een van de blikvan gers vormde. Evenals een jurk van fondant en opmerkelijk stil leven. Schiedammers werden uitgeno digd om bij de opening van de expositie 'Baklava stilleven en zoethout' de attributen voor dat stilleven aan te dragen en daar aan werd grif gehoor gegeven. De meest uiteenlopende voor werpen op het gebied van 'eten en drinken' werden aangesleept om in het grote kunstwerk opge nomen te worden. Zoals eieren, een vergiet een bijzondere fles, mandarijnen en muesli repen. De leveranciers van al die onder delen kregen als beloning het eetbare kunstwerkje 'het he melsgerecht' van Hanneke Pie- deriet in ruil. Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - Peter Groeneweg werd ruim veertig jaar ge leden in Tuindorp geboren. Zijn wooncarrière bracht hem in contact met de meeste Schiedamse wijken: via 'een voor die tijd zeer moderne luxueuze woning met een lavet en een kolenhok beneden' in Nieuwland, Z-flat in Groenoord en Proveniershuis op de grens van centrum en oost woont hij nu in Zuid. Kort na het begin van de vorige raadspe riode, we schrijven 1994, toen vier PvdA-ers gelijktijdig uit de gemeenteraad stapten, was Peter een van hun opvol gers. Hij werd meteen fractievoorzitter en maakte in die rol indruk. Bij de collegevorming twee jaar geleden werd hij wethouder van sociale zaken en werkgelegenheid, wel zijn en volksgezondheid. Bij de wisseling ten gevolge van het vertrek van Adri Reijnhout veranderde zijn portefeuil le eerder deze week in stedelijke vernieuwing, volkshuis vesting, welzijn en volksgezondheid. Het facilitair bedrijf ging op het laatste moment aan zijn neus voorbij en werd alsnog aan partijgenoot Aad Wiegman gegund. 'Ik had het niet gedacht, maar ik zal de onderdelen sociale zaken en werkgelegenheid toch mis sen. Inhoudelijk, omdat het een complex terrein is dat steeds in beweging is, en persoonlijk. Ik heb in de afgelopen twee jaar aardig wat mensen bij sociale zaken, het bureau voor werk en scholing en de BGS leren ken nen en hun betrokkenheid bij het beleid en het werk, met name bij de bewoners van Schiedam, mo gen meemaken.' Groeneweg kijkt terug op twee jaar wethou derschap op het gebied van so ciale zaken en werkgelegenheid waarin veel gebeurde. 'Er was een boete opgelegd door het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid, die kon wor den afgewend door met goed ge volg een verbetertraject te door lopen. De medewerkers van so ciale zaken hebben in de laatste weken van het vorig jaar in extra tijd zeer gemotiveerd oude voor raden weggewerkt, met als resul taat dat er een positieve accoun tantsverklaring is afgegeven op grond waarvan een beschikking van het ministerie wordt ver wacht dat de boete is kwijtge scholden.' Peter is tevreden over de versnelling van de jaarlijkse verantwoordings vers lagen, waardoor de kwaliteit van de be- leidsformulering wordt ver hoogd: 'Er is sprake van open discussies met een aantal opties op tafel.' Ook op de vergroting van het bereik van de inkomens ondersteunende maatregelen kijkt hij met enige gepaste trots terug. In zekere zin komt de por tefeuillewisseling op het goede moment: 'De evaluatie van het 7-sporig integraal werkgelegen heidsbeleid is net afgerond, er ligt een prachtig rapport voor het project sociale activering van het bureau voor werk en scholing en de kadernotitie voor het scho- lings- en activeringsbeleid is on langs in de commissie vastge steld. Daarin is vastgelegd dat we de komende maanden verder gaan werken aan de intensive ring van het premiebeleid.' Peter Groeneweg geeft op die manier invulling aan zijn uitspraak tij dens de laatste algemene be schouwingen 'de voorkeur te ge ven aan uitstroombevorderende premies boven inkomensonder steunende, omdat die het moge lijk maken te investeren in de nieuwe baan of het additionele werk.' Toch is natuurlijk niet al les af. Tot de belangrijke over te dragen dossiers rekent Peter Groeneweg het centrum voor werk en inkomen. 'Schiedam loopt voorop met een pilot voor het cliëntvolgcommunicatiestel- sel. Iemand hoeft dan maar een maal informatie te geven, die vervolgens door andere instan ties kan worden ingezien en be nut.' De extreme verkorting van de wachtlijst van de BGS baart hem zorgen,'evenals de realisatie van het fonds voor werk en inko men. 'Enerzijds krijgen de ge meenten meer beleidsvrijheid, maar anderzijds ook meer finan ciële verantwoordelijkheid. Nu betaalt de gemeente 10% van de uitkeringen zelf, straks wordt dat 25%. Wanneer de gemeente dus effectief het aantal werklozen te rugdringt, heeft zij er zelf ook voordeel bij. Maar als we onder de norm presteren, lopen we een risico van een miljoen gulden per jaar.' Bij de portefeuilleverdeling twee jaar gelden werd overeengeko- men dat Peter Groeneweg na twee jaar stadsvernieuwing en volkshuisvesting zou overnemen van Adri Reijnhout. Hij was werkzaam op dat terrein in Rot terdam, maar in de controleren de sfeer. Het leek hem daarom nodig, er die pauze in te lassen. Ook in dat opzicht kwam de tus sentijdse wijziging dus goed uit, hij kan nu alsnog naar de plek waar zijn voorkeur naar uitging, zonder de last van het onmiddel lijke verleden. Hij kijkt uit naar de dossiers die hij krijgt overge dragen, zoals ouderenhuisves ting, samenwerking met de so ciale verhuurder en Sveaparken. 'SWWV was een vrijwel niet- fysieke portefeuille. Nieuw is ook de invloed op de kwaliteit van de bebouwde omgeving: de architectonische kwaliteit van de nieuwbouw en de restauratie van gezichtsbepalende momumen- ten zoals het stadhuis op de Gro te Markt.' Peter Groeneweg kijkt terug op twee geslaagde jaren en uit naar nieuwe uitdagingen in de ko mende twee jaar. Hij geeft toe de hooggespannen verwachtingen over zijn wethouderschap niet altijd waar te hebben kunnen maken. 'Hoewel je misschien ook wel moet vaststellen dat die verwachtingen te hoog gespan nen waren. Ik had op verschil lende terreinen graag sneller ac tie willen nemen, maar de mate rie bleek vaak weerbarstiger dan verwacht. Wat ik misschien ook onvoldoende doe, is het claimen van de gerealiseerde zaken als mijn resultaten. Er zijn immers zoveel mensen, "binnen en buiten de gemeentelijke organisatie, die er aan bijdragen. Ondanks alle berichten over medewerkers die buiten de stad wonen is hun be trokkenheid bij de stad veel gro ter dan de burger denkt.' SCHIEDAM Nederland herstel de de afgelopen jaren zijn natio nale vervoermiddel, de fiets, in ere. Steeds meer mensen klim men in de pedalen om files te ontlopen, de gezondheid te be vorderen en geruisloos en schoon de natuur op te zoeken. De komst van de mountainbike resulteerde in een heuse trend. Maar die run op de mtb is in middels wat minder hevig. 'Er is nu vooral veel vraag naar hybri de fietsen', verklaart de heer van Rietschoten, eigenaar van het gelijknamige Tweewielerpaleis aan de Kamerlingh Onneslaan 82 in Schiedam. De uniseks fiets lijkt het te winnen van de klas sieke dames en herenrijwiel. Bij Tweewielerpaleis van Rietscho ten komen dezer dagen met na me veel vutters zo'n moderne variant uitzoeken. Daarnaast is er de speciaal uitgeruste stads- fiets 'voor de boodschappen' in trek. Niet alleen het royale assortiment fietsen en alles wat daar bij hoort, inclusief fietskle- ding, ondergaat jaarlijks een vernieuwing, ook het Tweewie lerpaleis gaat met zijn tijd mee. 'De zaak bestaat 60 jaar, het is een van de oudste van Schiedam' vertelt Van Rietschoten die de inrichting van zijn bedrijf on langs grondig renoveerde. 'Wij zijn lid van Bike Totaal, een or ganisatie waarbij zo'n 200 zaken in Nederland zijn aangesloten. Bike Totaal heeft een restyling ondergaan en wij hebben de zaak in die stijl aangepast." Het is duidelijk: de fietsbranche gaat nadrukkelijk met zijn tijd mee. 'Maar' verzekert Van Rietscho ten 'de service en garantie zijn bij ons nog steeds als vanouds!' i kunststofkozijnen V- Fabricage lii eigen fabriek Warmte-isolerend en onderboudsvrii Dubbele beglazing Snelle levering 10 laar garantie Concurrerend in prils James Wattweg 18 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 ntmn jBffiOL SCHIEDAM - Het Schiedams Mannenkoor viert het 30-jarig bestaan zondag 28 mei vanaf 14 uur met een jubileumconcert in de hal van het VSB-Theater aan de Schie. Met medewerking van het 50 stem men tellende koor Expression uit Vlaardingen en de Rotterdamse gospelgroep Spiritual Impression. Het zangspektakel voert het als motto: 'We are the world'. Dankzij subsidie en sponsoring uit het VSB/Fortisbank-Fonds is de toegangsprijs slechts 10,-, inclusief con sumptie en openbaar vervoer. Kaarten zijn verkrijgbaar via de koren, de VVV en slagerij van Selm in het Hof van Spaland: info tel. 4715763. Dertig jaar geleden werd het Mannenkoor opgericht als koortje met de-lagere-school-net-verlaten-hebbende 'tieners' die in de Jacobskerk zongen. Nu is het een 26 leden tellend koor, waarvan twee vanaf het begin, met een gemiddelde leeftijd die hoger ligt dan 30 jaar. Er wordt gerepeteerd op maandagavond van 19.45 tot 21.30 uur in De Werf aan de Kerkweg 46c in Schiedam-Kethel. Belangstel lenden zijn er welkom. Voor info: tel. 2732757/2484150. Koninklijk gerecht Een recept waaraan de Zomer- koning hoogstpersoonlijk zijn medewerking verleent, is met recht een koninklijk gerecht. Als het dan ook nog om een specia liteit gaat die de naam draagt van één van de meest tot de verbeel ding sprekende vorstenhuizen uit de geschiedenis, dan begrijpt u al dat het om iets bijzonders gaat. En dat doet het. De Ro manoffs hielden niet alleen van eieren, Faberg was hofleveran cier zoals u weet, ze waren even eens dol op zoetigheid. En hier is dan het verband met de zo- merkoning: Aardbeien Ro manoff saus. Ik zou bijna zeg gen: dodelijk lekker... Gerecht: Aardbeien Romanoff sauce Receptuur: 50 gr. Suiker, 2,5 dl. Room, 1,5 dl. Crème de cassis, 1/5 dl. Wodka, 1 eetl. Honing, 3 eidooiers, 1 blaadje ge latine, 1 klein doos je aardbeien Bereidingswijze: Room, suiker, honing, wodka en crème de cas sis koken. Afbinden met eidooi ers, zeven en gelatine toevoegen. Afkoelen en kleine stukjes aard bei erbij doen. De staafmixer er in en pureren. U kunt natuurlijk ook komen proeven in Hosman Frères Bis- trot Auberge. Tel. 010- 4264096. Reserveren mogelijk. P.S. Op vertoon van dit recept krijgt u bij binnenkomst een glas Kirr Royal. Neeltje Boersma viel voor een paap witte schoentjes uit omstreeks 1880 toen ze haar keuze maakte voor de jubileumtentoonstelling van het museum. Zij vertelt: 'In het depot van het Stedelijk Museum Schiedam kwam ik in een donker kamertje met kledingstukken. Bij binnenkomst vielen mij veel objecten op: helmen, een lange paarse cape en een paar mooie slippertjes. Maar toen ik mijn blik even naar rechts wierp zag ik ze: de witte schoentjes. Ze waren uit een sprookje gewandeld en in een donker depot achter gebleven. De schoentjes straalden in het donker, ze wilden weer naar buiten waar ze gezien kunnen worden. Ze schreeuwden om aandacht. Het zijn echte prinsessenschoentjes die aan de voeten van een sprookjesprinses horen. En tot mijn verbazing hoort bij de schoentjes een mooie trouwjurk en een hoed. In dit geheel zou ik best willen trouwen. Jammer, het past me vast niet!' 1 mms m v 7 Oh Ijsbergsla per krop, van 2A& Ch Hamburgers 100 gram, van J^65' voor 0.95 kilo®®©©,van JLSSO' •voor voor 8.50 OhWitte of bruine bolletjes of witte puntjes qQ zak 6 stuks, van JLOfT voor l.O" 2 halen, 1 betalen: Oh Magere of halfvolle kwark 2 bekers 500 gram, van j6r7fT vQor 3.39 2 halen, 1 betalen: Ola kinderijsjes o.a. split snackpack of Tom Jerry /I QQ 2 pakken naar keuze van .S/tfT voor 3 halen, 2 betalen: Nutricia chocomel 3 pakken 1 liter, van ür87" voor ChVruchtenlimonadesiroop o.a. aardbeien, bus 0.75 liter, van -5T9T voor 8 Smiths chips zak 200 gram, van 2^5 voor Calvé pindakaas naturel, pot 600 gram, van 359" voor 2 halen, 1 betalen: Bounty White keukenpapier Q qq 2 pakken 2 rollen, van j&TS' voor j.. I J I oods Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg rrjet uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 foto: RICHARD HOOOEVEEN Terugdringen aantal werklozen nu extra voordelig voor Schiedam Peter Groeneweg: Wisseling van de wacht komt op een goed moment fMo ED DEWAERHENT m i*. Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van <5.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. ;c;92501 r- f~! J Zilveren fotolijstje, 7 x 10 cm ovaal. RKNÉ WOLS JUWELIERS Hoogstraat 50 3111 HJ Schiedam Telefoon: OIO - 486 86 19 w - "A" WW#™***** ■y G '/f 7 *i.*i 8 CO Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart t/m 28 mei as.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 7