Roparun heeft einde van groei bereikt Arie Dekker rijdt dit jaar in een keer door naar Parijs Roparuntaart eten voor nazorg kankerpatiënten ROPARUN Roparun steunt talloze projecten Vrijwilligers al blij met hap eten Lopers moeten eerste deel estafetteloop zelf fietsen Ossendrechtse toestanden tot aan de Belgische grens DE HAVENLOODS 22 - 1229 Onder de noemer 'leven toevoe gen aan de dagen, waar geen da gen meer aan het leven toege voegd kunnen worden' probeert de Stichting Roparun de levens omstandigheden van kankerpa tiënten te verbeteren. Met de op brengst van de loop van dit jaar zal weer een groot aantal grote en kleine projecten worden on dersteund. Daarbij is vooral ge kozen voor projecten die met een eenmalige bijdrage in het zadel geholpen kunnen worden, zonder dat direct een afhanke lijkheidsrelatie ontstaat. Bijdragen gaan er dit jaar bij voorbeeld naar het 'Roparun Fonds' in het Sophia Kinderzie- kenhuis.-de Dr. Daniël den bloed Kliniek voor de aanschaf van onder andere speciale matrassen en een drietal 'bladderscans', 'palliatieve zorg om de hoek' in het Roparunhuis De Spreng in Beekbergen en de Roparuncen- trum in Dordrecht, een voorlich tingsproject voor vrouwen met borstkanker in het Waterlandzie- '-kenhuis in Purmerend, het Zie kenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom, waar elektrisch instel bare relaxstoelen voor oncolo- giepatiënten en een hometrainer modig zijn, de "Vereniging Ou ders, Kinderen en Kanker voor de organisatiekosten van bijeen komsten en gespreksgroepen, diet Emma Kinderziekenhuis AMC in Amsterdam dat in de Polikliniek Kinderen een kijk doosproject realiseert om de nieuwe polikliniek zo kind- en ^oudervriendelijk mogelijk te maken en het Roparun Kleine ^Projecten Fonds dat kleine, maar vaak zeer belangrijke aankopen 'financiert. Om het internationale karakter van de Roparun te onderstrepen gaan ook weer bijdragen naar frankrijk. Zo worden diverse projecten in het Parijse Höpital i.Necker en het Hópital André AJrégoire in Montreuil onder steund. Het hele jaar door is het bestuur ,van de Roparun bijna dagelijks bezig met het voorbereiden van •opnieuw een editie van de esta fetteloop. Op het kantoor is Thea Van der Noord er samen met Margriet, Tanja en Jolanda écht elke dag zoet mee. In aanloop naar de Roparun en vooral tij dens het evenement .zetten nog eens honderden vrijwilligers 'zich in voor het welslagen. Zo trekken 21 vrijwilligers van checkpoint naar checkpoint om te controleren of alle team de af stand ook reglementair afleggen. Een zestien man tellend motor team doet datzelfde langs tussen de checkpoints in, daarbij gade geslagen door een zevenkoppige wedstrijdleiding. Natuurlijk is er een medisch team (acht perso nen) en zijn twee vrijwilligers vrijgemaakt om op eventuele ca lamiteiten in te spelen.Onder weg zijn er nog meer mensen die een stukje van de organisatie op zich nemen. Het grootste team is dan echter al doorgereisd naar Parijs, waar niet minder dan 34 vrijwilligers vooral de veiligheid op het terrein bewaken. Ieder jaar zijn weer meer vrijwil ligers bezig om de estafetteloop in goede banen te leiden. Toch is het voor die vrijwilligers niet zomaar een paar dagen Parijs. "Niet voor niets zoeken wij de vrijwilligers in de eerste plaats onder bekenden," benadrukt Thea van der Noord. "Voor alle •vrijwilligers is het gewoon kei hard' werken en het kost je nog eens geld ook. Je mag al blij zijn als je op tijd een hap eten krijgt, want ook dat schiet er nog wel eens bij in." Een recordaantal van 150 teams verschijnt op 31 mei aan de start voor de negen de Roparun. Waar andere jaren nog wel eens teams afvielen in de aanloop naar de non-stop estafetteloop over meer dan vijfhonderd kilometer, heeft de organi satie geen annuleringen hoeven te noteren. "Er staan zelfs nog acht teams op de reservelijst," zegt al gemeen projectleider Thea van der Noord, die in de laatste weken nog meer uren steekt in het evene ment dat negen jaar gele den begon met de inmid dels veelbesproken wedden schap van haar echtgenoot. Al voordat de inschrijving voor de Roparun van dit jaar geopend werd, stonden veel nieuwe teams op de stoep om het nieuwe mil lennium op een bijzondere spor tieve manier te kunnen begin nen. Toch heeft Thea van der Noord niet het idee dat daardoor de belangstelling voor de loop van dit jaar zo groot is. "Teams die met 2000 in het achterhoofd informatie aanvroegen hebben zich over het algemeen uiteinde lijk niet ingeschreven. Natuur lijk, er zijn uitzonderingen zoals het Millenniumteam, maar dat gaat echt maar om een enkel team. Het merendeel zou net zo goed ingeschreven hebben als het om de 2001-editie ging." In de afgelopen jaren werd het maximum aantal deelnemende teams steeds verder opgerekt. Volgens Thea van der Noord is met 150 het maximum echt be reikt. "In verband met de veilig heid kunnen we onmogelijk meer dan 150 teams meene men," legt de projectleider uit. "Je moet je indenken dat al die 150 teams hun voertuigen mee nemen. Dat heeft er nu al toe-ge leid dat het de 13 kilometer on mogelijk is met voertuigen op het parcours te komen. Maar ei genlijk wordt de teams geadvi seerd de eerste zestig kilometer niet met voertuigen op het par cours te komen. De kans is na melijk groot dat ze vast komen te zitten, waarmee de lopers niet afgelost kunnen worden. Dat be tekent dus dat de lopers het eer ste deel van de Roparun zelf de fiets op zullen moeten. Nee. 150 teams is echt het matje." Na de start op de Coolsingel om 13.00 uur, gaan alle lopers voor een promotieloop via de Scheid- amsedijk, Erasmusbrug, Wil lemsplein, Laan op Zuid, 2e Rosestraat, Bijerlandselaan, Groene Hilledijk, langs de Dr. Daniël den Hoek Kliniek en ver volgens over de Dordtse Straat weg, Slinge, Langenhorst, Olde- gaarde en Zuiderparkweg naar Ahoy'. Daar zullen de 150 start lopers om 15.00 uur aan het ech te werk beginnen. Het team dat de wisselbeker in de vorm van een bronzen Roparunner in ont vangst mag nemen aan het begin van de feestavond in Parijs, wordt donderdagavond rond 20.30 uur bij de finish in de Pa rijse buitenwijk Dugny ver wacht, waar de tenten dit jaar weer in de omgeving van het mi litaire vliegveld Le Bourget op geslagen worden. "Nadat we vo rig jaar noodgedwongen op een kleiner terrein moesten finishen en bivakkeren, hebben we nu het terrein van twee jaar geleden weer ter beschikking," vertelt Thea van der Noord om er opge lucht aan toe te voegen dat een groep zigeuners na een verblijf van een paar dagen inderdaad volgens afspraak weer vertrok ken is. "Het terrein is gereno veerd en er is volop ruimte voor alle teams." E-mail Bij aankomst kunnen de deelne mers al lezen dat de vele achter blijvers hebben meegeleefd met hun inspanningen. Als deze ten minste een e-mail gestuurd heb ben om hun familieleden, vrien den, bekenden en loopmaatjes een hart onder de riem te steken. Via www.roparun.nl komen al deze mensen te weten hoe ze hun e-mail kunnen sturen. Al de ze blijken van steun worden in Parijs uitgeprint, zodat iedereen er kennis van kan nemen. Doordat Hemelvaartsdag dit jaar extreem laat valt, wordt de Ro parun later in het jaar gelopen dan ooit. Nóg later is de slot- avond die weer Ahoy' plaats vindt. "Dat heeft alles met het EK te maken," weet Van der Noord. "We weten eigenlijk nog maar kort dat we op 8 juli in Ahoy' terechtkunnen. In verband met de vakanties is dat wel een ongunstig moment, maar in ie der geval zullen tegen die tijd de sponsorbijdragen van de meeste teams binnen zijn." In 1999 zorgden 127 deelne mende teams voor een opbrengst van meer dan 2,5 miljoen gul den. Een schone taak voor de 150 teams van 2000 op dat be drag te overtreffen. door DICK SNIJDERS Vol verbazing staren een man en een vrouw een hardloper na, die in de nachtelijke uren voorbij rent alsof zijn leven er van afhangt. Ze halen de schou ders op bij het zien van de man, die ook nog eens wordt geflankeerd door een tweetal fietsers en wande len verder door de anders verlaten straat. Op zoek naar nog een afzakkertje. Het is morgen tenslotte toch een vrije dag... In veel plaatsen langs het par cours van de Roparun kan dit paar ook tijdens de 2000-editie van de estafetteloop dit wande lingetje maken. Maar het aantal plaatsen waar feestgedruis de saaiheid moet verdrijven onder weg naar Parijs groeit. Ossend- recht is bij mensen die de afge lopenjaren aan de Roparun heb ben deelgenomen bekend. Geïnspireerd door dat succes slaan elders ook loopteams, middenstanders, horeca en ver schillende organisaties de han den ineen. Ook Bergen op Zoom, Oude Tonge en Hooger- heide willen 'Ossendrechtse toestanden'. En nog voordat de loop goed en wel van start is, worden de lopers feestelijk naar de herstart begeleid tijdens de promotieloop. Op initiatief van de winkeliersvereniging Boule vard Zuid zijn de Beijerlandse- laan en de Groene Hilledijk van Roparunvlaggen voorzien en zijn diverse etalages door winke liers met Roparunartikelen inge- richt. Door een verandering in het parcours liepen de deelne mers aan de Roparun vorig jaar voor het eerst door Oude Tonge. Doordat lopers van AV Flakkee al jaren aan de loop deelnemen waren veel inwoners wel vaag bekend met de Roparun. "Maar toch waren vorig jaar de meeste mensen verbaasd over wat er al lemaal voorbij kwam," vertelt Adwin Pesch, die de verrichtin gen van de Flakkee-lopers als medewerker van de lokale om roep al jaren van nabij volgt. "Voor het eerst zagen de mensen dat het toch wel wat meer was dan wat lopertjes." Op initiatief van Pesch' lokale omroep wordt op 31 mei van de doorkomst in Oude Tonge een feestelijke gebeurtenis gemaakt. Wat dat precies gaat inhouden blijft spannend tot het laatste moment, maar in ieder geval zal de omroep zelf een soort barret je exploiteren en is het de bedoe ling dat alle teams met de nodi ge herrie worden ontvangen. Ook de gemeente en vooral de middenstand zijn uitgenodigd zich bij de feestelijkheden aan te sluiten. "Maar daar moet je je nog niet teveel van voorstellen," blijft Adwin Pesch voorzichtig. "Ik denk dat dat iets is dat moet groeien. Net zoals bij Ossend- recht gebeurd is." Aan de haak In Ossendrecht zelf is het feest de afgelopen jaren steeds groter geworden en als Jan van den Burg van de Ossendrechtse L'O- slopers geloofd mag worden komt daar dit jaar nog een schepje bovenop. "Er gebeurt weer een heleboel," klinkt het trots. "Er staan verschillende verlichte carnavalswagens en er wordt zelfs een hoogwerker in gezet. Diverse bandjes zorgen weer voor muziek langs het par cours. Voor het publiek hebben we een leuke prijsvraag. Ruud van Big Brother, die met de da mes van Girls on the Run mee gaat als masseur, is ook bij ons aanwezig. Het publiek moet het gewicht van Ruud raden en Ruud moet uiteindelijk aan een soort vleeshaak gewogen wor den." Van den Berg vermoedt dat hij allerlei activiteiten vergeet, maar geeft aan dat hij trots is dat een plaatselijk hotel tien patiënten van de Dr. Daniël den Hoed Kli niek samen met hun partners te gast heeft om de doorkomst mee te maken en vervolgens daar te overnachten. Zij kunnen er dan getuige van zijn dat de lopers of hun begelei dende fietsers ook dit jaar weer wat aangeboden krijgen. Geen bier dit keer, tot opluchting van de organisatie. "Dat was ook wel gevaarlijk met dat glaswerk," geeft de teamcaptain van de Lo- slopers toe. "Dit jaar hebben we een bakker zo Ver weten te krij gen dat er Parijse bollen klaar staan met het L'Oslopers-logo er op. Is wel zo toepasselijk." Prijs voor ludieke teams Zes van de acht lopers van het LU Runningteam komen uit Hoogerheide. Bij wijze van uit zondering hebben ze van de wedstrijdleiding toestemming gekregen om de 1200 meter tot aan de kerk gezamenlijk af te leggen. Langs de kant moet dan het nodige publiek staan, dat overigens niet alleen oog voor de eigen lopers moet hebben. "Alle lopers komen onder een soort erebogen door die in het cen trum bij Café De Witte Raaf worden opgesteld," vertelt Ri chard van Stel, die de organisa tie van de plaatselijke activitei ten onder zijn hoede heeft. "Sa men met de middenstand en on ze sponsor wordt èr voor alle teams iets leuks van gemaakt. Ieder team dat zich op een ludie ke manier meldt krijgt als aan denken van LU een soort spon sorpakket. Daarnaast heeft de middenstand een kleinigheidje voor iedere teamvertegenwoor diger. Onder de drie ludiekste teams wordt een geldbedrag ver loot, dat namens hun team aan de Roparun geschonken kan worden. Of wij dat bedrag nou pakken of een ander team, maakt ons niets uit. Als het maar bij het doel terechtkomt." 19 bandjes Nu dit jaar het parcours door de binnenstad van Bergen op Zoom leidt, wil de Brabantse stad Os sendrecht naar de kroon steken. Van de verschillende teams uit de gemeente hebben vier teams daarvoor de handen ineengesla gen. "Dat gaat in buitengewoon goede harmonie," laat een en thousiaste Leon van Loon, zelf van de Spado Runners, weten. Als opwarmertje richten V&D en de plaatselijke VVV een spe ciale Roparunetalage in. Maar er wordt door veel meer mensen en organisaties bijgedragen aan de feestelijkheden. "De politie zorgt ervoor dat ge vaarlijke kruisingen worden af gezet. We hebben aan alle men sen langs het parcours vanaf Halsteren tot en met het einde van Bergen op zoom gevraagd huizen te versieren met vlaggen en dergelijke. Langs het par cours zullen in totaal 19 bandjes voor muziek zorgen, terwijl drie speakers hun commentaar zullen geven. Dorstige bandleden zul len door de plaatselijke cafés van drank worden voorzien." Van Loon noemt verder nog op tredens van een linedancegroep, een live uitzending van het plaatselijke radiostation, maar vooral een muziekkraam die midden op de markt geplaatst moet worden. "Dat lijkt ons erg leuk. Het is de bedoeling dat de lopers daar pal langs worden ge leid." Leon van Loon vindt de mede werking van de gemeente Ber gen op Zoom totnogtoe wat te leurstellend, maar hij gaat er vanuit dat dat na het verwachte succes van dit jaar anders zal worden. "Als de gemeente dit al lemaal ziet, kunnen ze het draai boek misschien volgend jaar over nemen." Tot aan de Belgische grens is de gezelligheid dit jaar wel verze kerd. Daarna wordt het onver mijdelijk minder. Met nog een paar gezellige hoogtepunten. Bij checkpoint 4, na 157 kilometer, is het Roparun promotieteam aanwezig om de lopers de (eer ste) nacht door te helpen. Het Dr. Daniël Den Hoed Kliniek Steunpunt slaat de tenten op bij het plaatsje Saultain. ongeveer twaalf kilometer na het eerste Franse checkpoint. Daarna is het stug doorgaan tot dat in Parijs onder veel feestged ruis de emoties de vrije loop ge laten kunnen worden. De Rotterdamse Banketbakkerij L.J. Vroon verkoopt sinds vorige week speciale Roparuntaartjes. De taartjes met amandelspijs en noten gaan f 8,50 per stuk kosten. Van dat bedrag gaat f 2,50 naar projecten voor nazorg van kankerpatiënten. Tot en met de start van de estafetteloop op 31 mei zullen de taar tjes te koop zijn in de zaken van Vroon aan de Walenburgerweg 78, de Lusthofstraat 54 en de Statenweg 113 te koop. Met de oude touringcar, die hij ooit voor zijn raceteam aan schafte, trok Arie Dekker al twee keer naar Parijs met het Ropa- runteam van de Krimpense bajes 'De IJssel'. Afgelopen jaar werd de touringcar verkocht met de afspraak dat deze nog één keer gebruikt zou kunnen worden voor de 2000-editie van de Ro parun. De afspraak viel in dui gen, maar toch gaat Dekker weer naar Parijs. Met man en macht wordt ge werkt om de nieuwe trailer voor het raceteam in gereedheid te brengen. De oorspronkelijke planning om de enorme opleg ger voor het eerst met de pink sterdagen gebruiksklaar te heb ben is aangepast toen bleek dat van de afspraak om de bus nog eens te gebruiken in het honderd liep. Weliswaar is de nieuwe op legger veel te groot om langs het parcours van nut te kunnen zijn, maar toch kan het Krimpense team de hulp van Arie Dekker goed gebruiken. "Het circuit van Zandvoort wordt wel eens de duurste camping van Nederland genoemd," vertelt Dekker. "Vaak moet je al dagen vooraf aanwe zig zijn en dan is het handig als je over je eigen slaapplaatsen be schikt. Vandaar dat we al direct zes vaste slaapplaatsen hebben ingebouwd. Daarnaast zit er een complete keuken in en is er een aardige leefruimte." In 1997 en 1998 werd de oude bus van Dekker gebruikt om de lopers die aan hun rust toe waren naar de volgende wissfelplaats te vervoeren. Naast een riante zit ruimte beschikte de bus over een slaapgedeelte, waarvoor op de metaalwerkplaats van de Krim pense bajes bedden waren ge last. "Dat zullen ze dit jaar wel missen," realiseert de eigenaar van het gelijknamig garagebe drijf in Krimpen aan den IJssel zich. "Wel zullen ze mijn aggre gaat gebruiken om in de camper de maaltijden op te kunnen war men, maar het wordt toch een stuk minder ruim." Na alle vermoeienissen onder weg volgt voor de lopers van 'De IJssel' dit jaar in Parijs wel een luxer situatie dan zij vorige jaren hebben meegemaakt. Naast de slaapplaatsen in de op legger, is het nieuwe voertuig namelijk ook voorzien van de mogelijkheid om er een grote tent aan vast te ritsen. Kant en klaar staat de combinatie de lo pers in de nacht van donderdag op vrijdag op te wachten. "Zelf heb ik dit jaar dus niet zoveel te doen. Ik hoef eigenlijk alleen maar in de zon te zitten en te wachten," aldus de man die zijn voorheen van het begin tot het eind achter het stuur zat. "Nou ja, ik kan vast de tap aansluiten." Hoewel van Arie Dekker niet de buitensporige inspanning van de vorige edities wordt verwacht, is hij wel weer veel tijd kwijt. Meer tijd dan hij zich eigenlijk kan permitteren. "Maar door het doel wat er achter zit 'ga ik toch weer mee," zegt hij vol overtui ging. "Ieder jaar worden er toch weer miljoenen opgehaald voor het goede doel. Dat is wat mij betreft absoluut de reden om mee te werken. Dat ik er onder weg niet bij ben is wel jammer, maar zo erg vind ik dafrook weer niet. De eerste keer was natuur lijk een hele belevenis, waarbij je nauwelijks idee had wat je te gemoet ging. Vorige keer was dat een stuk minder, hoewel al les toen wel lekker liep, en nu weet ik het wel zo ongeveer. Hoe dan ook lever ik op deze manier mijn bijdrage." MÊemÊÊi Thea van der Noord Negende Roparun feest voor lopers en (Nederlands) publiek foto. LEUNJS VERLINDE Onderweg in Antwerpen Arie Dekker is elke avond in de weer om de trailer in gereedheid te brengen foto JANSSEN érbE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13