Jonge, jonge! M KORTWEG Schatten van mensen in Nieuwe Stadsblad ZONNEBI BOON SCHIEDAM BRILMODE Neuzen in oude misdaadboeken Tijd voor gemeente archief KUNSTGEBITTEN Martienerkoor pakt muzikaal uit bij 30-jarig jubileum Gemeente Vlaardingen verwacht komende jaren flinke financiële meevallers 92-jarige bewoner siert Sint Jacobs Gasthuis op met zelfgemaakte kunst Een speeldoos type 'Forte piano' Tandprothetische Praktijk Veringmeier GALL&GALL GALL&GALL liwh HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 31 MEI 2000 22 - 1442 SCHIEDAM - In juni, de maand van het spannende boek, stelt verzamelaar Larry de Roo, een deel van zijn collectie tentoon in de bibliotheek aan het Bach- plein. De nadruk ligt daarbij op oude misdaadboeken, van on dermeer Havank, Ivans en Ed ward Multon. Maar ook minder bekende auteurs komen aan bod. Ook boeken van Edward Mul ton, waarvan weinigen weten dat hij een Nederlander was die op een flatje in Overschie woonde. Ook worden dossierromans ge toond die geheel zijn opge bouwd uit proces verbalen, foto materiaal, aanwijzingen in de vorm van haarlokjes, afgebrande lucifers of zelfs stukjes gordijn met bloedspatten. En wat te den ken van het boek 'Het mysterie van de uitgedoofde lamp' (1937) waarin meesterdetective Arie Arend de moord oplost op een tot dan toe onbekende man in een pand aan de Lange Haven in Schiedam. Verder zijn er nog meer curiositeiten op misdaad- gebied te zien. Voor geïnteres seerden ligt er ook een beknopt overzicht van de Nederlandse misdaadliteratuur. De Roo heeft na zo'n 20 jaar verzamelen een grote collectie opgebouwd maar is volgens ei gen zeggen nog steeds op zoek naar vele honderden ontbreken de titels. De boeken uit het de tective genre werden letterlijk en figuurlijk stukgelezen, zodoen de is er veel bij het oud-papier verdwenen. Maar ongetwijfeld moeten er op zolders, in kelders of in rommelkamers nog detecti ves te vinden zijn. Eigenaren kunnen daar Larry de Roo heel gelukkig mee maken. SCHIEDAM - Maandag vond voor de 15e keer het project 'Tijd voor het gemeentearchief' plaats in het Gemeentearchief op het Stadserf 1 in Schiedam. Het project voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs ging van start met een toneelstuk waarin Vadertje Tijd de leerlin gen een reis door de tijd liet ma ken. Het stuk werd geschreven door Jacqueline vd Veer, het decor was ontworpen en uitgevoerd door de Schiedamse beeldend kunstenaar Marcel War- menhoven. Na het toneelstuk gingen de leerlingen aan de slag met het, voor archieven, unieke compu terprogramma Skopeo, waarin ze ondermeer hun eigen straat op foto konden vinden. Bols Jonge Jenever lood 99 SCHIEDAM - Het Martiener koor van Schiedams pakte zon dagmiddag muzikaal uit. Het ge mengd koor, dat in deze krant vorige week abusievelijk als 'mannenkoor' werd aangeduid, vierde het 30-jarig bestaan die middag met jubileumconcert 'We are the world' in Theater aan de Schie. Het opvallend veel dames tellen de Martiener koor kreeg daarbij medewerking van het 50 stem men tellende koor Expression uit Vlaardingen en de Rotter damse gospelgroep Spiritual Im pression. Het Martiener koor repeteert op maandagavond van 19.45 tot 21.30 uur in De Werf aan de Kcrkweg 46c in Schiedam-Ket- hel. Belangstellenden zijn daar welkom. Voor info: tel. 2732757/2484150. door Peter Braad VLAARDINGEN - Het lijkt de gemeente Vlaardin gen financieel voor de wind te gaan. Het boekjaar 1999 werd afgesloten met een positief saldo van ruim 2,8 miljoen gulden, voor het jaar 2000 wordt een voor deel van 3,1 miljoen voor speld. Meevallers zijn een hoger dividend van de Bank Nederlandse Ge meenten, minder uitgaven aan de Zalmsnip en een ho gere uitkering uit het Ge meentefonds. Tegenvallers zijn er op verkeer, sociaal- cultureel werk en onder wijs. Een en ander blijkt uit de zogeheten manage mentrapportage, een soort tussenbegroting, die vrijdag werd gepresenteerd door wethouder H. Roijers van Einanciën. 'Op dit moment ben ik nog niet helemaal te vreden, maar dit is leuker dan moeten bezuinigen.' De VVD-bewindsman van Fi nanciën is niet volledig tevreden omdat de administratieve orga nisatie op het stadhuis beter kan. Volgens de liberaal hoef je 'niet dagelijks aan het huishoudboekje te denken, maar de begroting moet secuur gebeuren'. Ook mag het college van burgemeester en wethouders en het Centraal Ma nagement Team (CMT) van alle directeuren van de diverse ge- i Voordeel komt voornamelijk in handen van de gemeente via de Zalmsnip. meentelijke diensten 'niet non chalant' achterover gaan leunen. "Een positief financieel resultaat ontslaat ons echter geenszins van de opdracht een pakket dekkings maatregelen voor de nu gecon stateerde, grotendeels structurele, tegenvallers te treffen." Want tegenvallers zijn er wel de gelijk ook. Voor betaling van schadevergoeding in het kader van de reconstructie van de Ke- sperweg moet rekening worden gehouden met een extra uitgave van 190.000 gulden. Daarnaast vertonen de inkomsten uit ha vengelden een dalende tendens, vorig jaar zelfs oplopend tot vier ton en de komende jaren structu reel tot twee ton. Structurele meerkosten zijn er ook bij het on derwijs, met name bij het leer lingenvervoer. Dan gaat het om 200.000 gulden. Een andere gro te aanslag op het budget is de loonkostenontwikkeling in het kader van de cao-Welzijnswerk, waarvoor meer geld nodig is: 382.785 gulden. Maar zoals gezegd zijn er ook flinke meevallers. In de aandeel houdersvergadering van de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) in mei van dit jaar is besloten om de dividenduitkering te verhogen, hetgeen voor Vlaardingen een voordeeltje van ruim twee ton be tekent. Bij de uitkeringen in het kader van de zogeheten Zalmsnip in 1998 en 1999 is een bedrag van 230.000 gulden onbesteed gebleven als gevolg van de leeg stand van woningen. Via het Ge meentefonds wordt de honderd gulden aan gemeenten uitgekeerd op basis van het aantal huizen. Door een bijstelling van dit aantal wordt het voordeel nu geschat op een ton. Uit het Gemeentefonds, de jaarlijkse bijdrage van de over heid, wordt 5,5 miljoen meer ver wacht. "Met betrekking tot de be dragen bestaat in dit stadium nog geen voldoende zekerheid, zodat de nodige voorzichtigheid dient te worden betracht bij de eventu ele aanwending van de verwachte meeropbrengst", aldus B en W. Aan de gemeenteraad, die eind juni over de managementrappor tage (marap) vergadert, wordt voorgesteld het positieve resul taat van 2.859.000 gulden te ver delen: zo'n 1,3 miljoen voor lo pende zaken en 1,5 miljoen toe voegen aan de algemene reser ves. "We moeten constateren dat het ons voor de wind lijkt te gaan, al moeten we nog wel een kwali teitsslag maken als het gaat om de administratieve organisatie. Het gaat nu nog om een prognose en we zitten pas in mei. Wel is het zo dat het voor het eerst sinds ja ren gemakkelijker gaat. Maar we moeten voorzichtig blijven", be sluit Roijers. door Justine Huffmeijer SCHIEDAM - De wandel gangen van het Sint Jacobs Gasthuis zien er stil en ver laten uit. De zachtgele mu ren van het verzorgingste huis zijn echter druk ver sierd met kleurige mozaïe ken. De maker van deze kunstwerken is de 92-jarige bewoner meneer J.H. Post. 'Zevenendertig zijn het er in totaal', zegt hij trots ter wijl hij voor één van zijn mozaïeken blijft staan. De collectie mozaïeken bestaat uit een serie provinciewa pens, maar ook een aantal stillevens zijn onderdeel van zijn verzameling. Tweeënnegentig jaar geleden werd meneer Post geboren. 'Zo lang ik me al kan herinneren heb ik altijd van 'prummelwerk' ge houden', zegt hij. 'Toen ik twaalf jaar oud was heb ik zelf en fiets in elkaar geknutseld en in die tijd een fiets hebben was heel wat!' Op vijfenzestigjarige leeftijd maakte meneer Post zijn eerste mozaïek. 'Ik had het mozaïek werk bij één van mijn collega's op de Technische Hogeschool gezien. Prachtig vond ik het. Al die mooie kleine fonkelende Meneer Post praat over zijn mozaïeksteentjes als één van de dierbaarste en be langrijkste dingen in zijn leven steentjes. Het is tegenwoordig echt een soort passie van me ge worden lacht Post. 'Een leven zonder kan ik me niet voorstel len.' Terwijl hij aan zijn kleine hobbytafel scherven van een blauw schoteltje af knipt met een grote tang legt Post de tech nieken van het mozaïeken uit. 'Door de jarenlange ervaring leer je jezelf steeds betere me thoden aan. Vroeger sloeg ik met een hamer en een natte doek kopjes en schoteltjes kapot en maakte daar mozaïeken van. Nu knip ik met een tang kleine stuk jes van de schoteltjes af.' Ook de manier waarop Post aan zijn ma teriaal komt is de laatste paar ja ren erg veranderd. 'Toen ik net begon kocht ik op de markt schoteltjes en kopjes voor een kwartje. Nu is dat gelukkig niet meer nodig, ik krijg alles. Men sen hebben het tegenwoordig zo goed dat ze van alles weggooi en.' Post haalt een grote plastic zak tevoorschijn met tientallen kopjes en schoteltjes erin. Een prachtig klein paars kopje met een gouden oortje haalt Post uit de zak. Dit zijn kleuren die je met kant en klare mozaïeksteen tjes uit de winkel nooit zou kun nen krijgen. Juist zelf de ge schikte kleuren en materialen kunnen vinden is voor mij een extra uitdaging.' 'Internationaal succes' De mozaïeken van meneer Post zijn erg populair in het verzor gingstehuis. Regelmatig ver koopt hij enkele stuks. Maar het zijn niet alleen de bewoners van het Sint Jacobs Gasthuis die Post blij maakt met zijn werk. 'Mijn mozaïeken hangen over de hele wereld', zegt hij trots. 'Zo heb ben een aantal familieleden van mij in Amerika, Duitsland en Noorwegen mozaïeken van mij aan de wand hangen. Zelfs in Italië is er een mozaïek van mij te bewonderen.' Post zijn succes heeft volgens hem zelf deels te maken met de heersende trend van het mo zaïek. 'Je ziet in steeds meer winkels allerlei meubels, vazen en andere decoratiespullen van mozaïek te koop.' De techniek van Post is volgens hem echter uniek. 'De meeste mozaïeken bestaan uit hoekige vormen, maar na jarenlange ervaring kan ik ook ronde vormen maken. En juist dat is zo ontzettend mooi.' Meneer Post moet er niet aan denken om het mozaïeken op te moeten geven. 'Niets doen is vind ik maar niks dus zolang ik het kan blijven doen blijf ik heerlijk mozaïeken, want het is voor mij een prachtige tijdpasse ring!' Roltrap per kraan - Vrijdag morgen werd in het nieuwe me trostation Troelstralaan de rol trap op zijn plaats gehesen door een mobile kraan. De plaatsing werd versneld uit gevoerd omdat het terrein steeds minder begaanbaar werd gedu rende de bouw. SCHIEDAM Karien de Steenhuysen Piters van Art Impression stelt haar collectie schilderijen van 9 t/m 12 juni tentoon op de buiten- beurs Excellence in het Belgi sche Lanaken. Het gaat om re plica's van authentieke schilde rijen van oude meesters als Van Gogh, Renoir en Monet. Nieuw zijn de bijzondere kopieën van Bouguereau, die slechts in be perkte oplage worden geschil derd. Art Impression biedt geïn teresseerden korting aan op de toegangsprijs van de beurs 15,- ipv 22,50). Voor info: 4702560. De Hisorische Vereniging or ganiseert 3 juni een excursie naar Nijmegen, vertrek 8 uur vanaf de parkeerplaats van het voormalige Hemaplein/ Kreu- pelstraat met een touringcar, koffie, een stadswandeling, een bezoek bij stadsbrouwerij 'De Hemel', lunch, een rit door het 'Rijk van Nijmegen', afscheids- consumptie. Opgeven voor 27 mei schriftelijk met een aanmel dingsformulier, kosten f72,- Voor info: dhr. Plaisier tel. 4266475. In de Grote Kerk zijn er de volgende inloopconcerten, 3 ju ni: Kees Passchier, orgel en Roel van Raay, trompet, 10 juni: Jac. Vinke, piano, 17 juni: Ada Waal boer, sopraan, 24 juni: Petra Veenswijk, hoofdorgel, toegang vrij, aanvang 15 uur. *De Bavo RNO Groep organi seert in samenwerking met Zad- kine Zorg een Beroeps Begelei dende Leergang tot verpleeg kundige in september, duur 4 jaar werken+leren. Bij aanvang van de opleiding wordt een leer/arbeidsovereenkomst geslo ten, eerste 9 maanden zakgeld! regeling daarna salaris. Voor in-| fo: tel. 4734050 of 4536683. *In de openbare bibliotheek,- Stadserf 1 is t/m 26 juni een ex-» positie te zien met schilderijen!!' en tekeningen (o.a. landschap pen en afbeeldingen van dieren en goden) van de Schiedamse? kunstenares Thijs Ouwehand.J Voor info: Sandra de Wit? 2465700/2465724. Het emancipatieeentum orga-? niseert een basiscursus verga-? deren, duur 6 weken van 30 mei,; t/m 4 juli op dinsdag van 9.15 tob 11.15 uur, kosten f75,- in Het? Gebouw, Broersveld 142, kin-? deropvang mogelijk f2,50 per kind per keer. Voor aanmelding' informatie: tel. 4734545. OUDERENWERK In dienstencenrum de 4 mo lens aan de Nieuwe Damlaan? 766, is 23 juni van 14 tot 16 uur; een voorlichtingsbijeenkomst' over 'depressies bij ouderen' de! aanwezigen krijgen na de bijeen-.; komst de brochure; achter eea lachend gezicht. Depressie bij ouderen. Voor info of aanmelden (niet verplicht) via tel. 4705500 van 9 tot 12 uur. De 'schal 'die Fabrique de Genève opdiepte uit de depots van het Ste delijk Museum is een speeldoos van het type 'Forte pianoEen van hout en metaal gemaakt kunstwerkje waarvan het bouwjaar niet be kend is. Fabrique verklaart: 'Dit was in z 'n tijd ongetwijfeld een duur appa raat. Het um1 dus maar voor weinigen weggelegd op deze manier da gelijks te kunnen genieten van de melodieën van beroemde compo nisten. Gelukkig is dit nu niet meer voorbehouden aan 'de gegoede klasse. Ik luister vaak naar muziek van de radio of van CD. ook naar wat wij nu 'klassiek 'noemen. Deze muziekdoos doet je erbij stilstaan, dat zoiets vroeger niet vanzelfsprekend was. Techniek fascineert mij ook: door de pinnetjes in de rol van het apparaat zou je dit zelfs als een digitaal instrument kunnen beschouwen. Zo 'n muziekdoos is ook in dat opzicht een voorloper van onze CD-speler! Fabrique de Genève luistert naar de klanken van de antieke speeldoos SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum van Schiedam viert zijn 100- jarig jubileum met een bijzondere tentoonstelling. '100 schatten van mensen' is de naam van de expositie waarbij 100 leden van de Histo rische Vereniging in de depots hebben gezocht naar bijzondere voor werpen uit de historische collectie van het museum. In deze krant la ten we een aantal van die speurders aan het woord over de 'schat' die zij opdiepten. Zij geven uitleg over waarom dat voorwerp van hun keuze zo speciaal is. Deze week vertelt Fabrique de Genève zijn ver haal over een speeldoos van het type 'Forte piano'. De nieuwste collectie v.a. Tevens leverbaar: zonneglazen met extra UV-filter of de speciale Zeiss Skylet glazen voor een verhoogd contrast. Schiedam Hof van Spaland 5 Telefoon: (010) 4701730 l Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Geniet, maar drink met mate. Aanbieding is geldig t/m 4 juli 2000 en zolang de voorraad strekt. Voor uw dichtst bijzijnde Gall Gall, bel: 023 - 56 60 555. www.gaCl.nl I ■i'W1 'Dit is leuker dan bezuinigen' Koto RONALD STAM 'Een leven zonder mozaïeken kan ik me niet voorstellen' foto: RONALD STAM foto: Sjef van Duin vraag naar de voorwaarden '"V- - i i

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 5