Kuip kleurt vast oranje bij EK-eoneert René Froger Supportersgidsen doen de waarheid geen recht aan De kolder in de kop Oranje cabrio-bus maakt tijdens EK ritjes door stad Schiedamse tovert woning al vroeg om in oranje oase Oud-Oranje haalt 12 mille op 9 EURO 2000 Cultuur en sport tijdens EK op vijftien Europapleinen ReiferT/aH DE HAVENLOODS Niet iedereen heeft evenveel zin in EURO 2000. In zijn weke lijkse column in Sportweek ergert Mart Smeets zich aan alle oranjereclame op TV. Hij ver zucht: "Het is tijd om enige weken op vakantie te gaan." Maar: "Helaas moet ik werken." Wie er helemaal geen zin meer in heeft is commentator Hugo Walker. Hij kreeg van de NOS de wedstrijden Slovenië- Joegoslavië en Roemenië- Engeland in Charleroi toegewe zen, maar niet Engeland- Duitsland, in zijn ogen de meest interessante wedstrijd in Charleroi. Walker heeft nu maar besloten het EK aan zich voorbij te laten gaan. Ook voor de Noorse spits Ole Gunnar Solskjaer is EURO 2000 niet heilig. Hij verklaarde de, in juni geplande, bevalling van zijn vrouw belangrijker te vinden dus is het nog maar de vraag of Solskjaer bij de Noorse selectie zit. *De RET zet tijdens het EK een speciale EK-tram in. De tram rijdt vanaf aanstaande zaterdag een toeristische route door de stad. Op de tram bevindt zich een lichtkrant waarop het laatste EK-nieuws te volgen is. Ook heeft de RET door diverse kun stenaars uit deelnemende landen speciale EK-dagkaarten laten ontwerpen. Tijdens EURO 2000 zijn de dagkaarten voor f7,50 te koop. *En u dacht dat Rotterdam met zijn finale het middelpunt van EURO 2000 was? Fout! vanuit het zuiden van het land bereikt ons een speciale krant over "bruisende EK-stad Vaals." Het Limburgse dorp bij het drielan denpunt zal tijdens het EK gast heer zijn voor het Duitse elftal en ziet dat als reden om zichzelf uitgebreid te profileren. Deze week stellen we ander maal de prangende vraag: Hoe ver komt Oranje? Het volk is als vanouds vol vertrouwen, en dit optimisme wordt zoals altijd gevoed door enkele deskundigen langs de lijn. Willem van Hanegem windt er in zijn analy se voor het AD geen doekjes om: "Ik kan er niet onderuit, hier spreken we van de absolute favoriet, ondanks een zware poule." Voetbalpublicist Hugo Camps is sceptischer zo blijkt uit een interview met het Vara TV Magazine. Hij zet zijn kaarten op de nationalistische oerkrach ten bij onze oosterburen: "Duitsland is een toernooiploeg. Die spelers kunnen zich drie weken lang het lazarus spelen voor volk en hymne. Belgen en Nederlanders kunnen of willen hun eigen volkslied niet meezin gen; Duitsers wel. Hun nationale trots, de basis van het succes, gaat vele keren verder dan die van een stel parvenu's, dat een enkele keer gezamenlijk voor Oranje speelt, maar verder in saamhorigheid versnipperd is over Barcelona, Manchester en Turijn." Vorige week probeerden we de kansen van Oranje te berekenen. Dat was sowieso tegen beter weten in, maar er bleek ook nog een cruciale passage te zijn weg gevallen uit de krant. Het betrof het gegoochel met het zoge noemde EK-quotum, oftewel: het aantal behaalde punten tij dens de kwalificaties (of oefen wedstrijden) gedeeld door het aantal gespeelde wedstrijden. Volgens dit criterium is Tjechië topfavoriet. Het won alle tien wedstrijden in de kwalifica tieronde en kwam uit op het maximaal haalbare EK-quotum van 3. Zweden (2,75) en Spanje (2,63) zijn de nummers 2 en 3 op deze lijst van EK-quota. Op de allerlaatste plaats, met een scha mel quotum van 1, staat (en dit was vorige week weggevallen) Nederland. "Wist je dat 49 procent van de mensen die thuis naar een wed strijd van het Nederlands Elftal kijken, vrouw is?" Die vraag stelt Monique Rijkaard aan een verslaggever van het Philips Oranje Magazine. De vrouw van de bondscoach blijkt fervent Oranje-fan en is ambassadrice van Vriendinnen van Oranje, de enthousiaste vrouwelijke sup- portersgroep van het Nederlands Elftal. Er wordt wel eens laatdunkend gedaan over de schrijfvaardig heid van sportjournalisten, maar wat te denken van de volgende typering van onze bondscoach in Voetbal International. "Rijkaard bezit een soeverein soort charis ma, dat twijfel weerkaatst." Pure poëzie. Rcnc Froger en zijn fans namen op hun eigen manier een voor schotje op EURO 2000. Waar vele andere evenementen vanwege het slechte weer afgelast moesten worden, ging Frogers EK-concert in de Kuip zondagavond gewoon door, Vijftigduizend mensen zorg den voor een oranje gekleurde Kuip. Ze zongen massaal mee met hits als This is the Moment en de uitvoering van voetballied You Never Walk Alone van speciale gast Lee Towers, In de TV-serie van de TROS waar bekende Nederlanders op bezoek gaan bij spelers van het Nederlands elftal is Froger binnenkort te zien als hij in Schotland een bezoekje brengt aan ex-Feycnoorder Giovanni van Bronekhorst die afgelopen zater dag met zijn club Glasgow Rangers de Schotse beker vero verde. Van Bronekhorst scoorde het eerste doelpunt in de met 4-0 van Aberdeen gewonnen wed strijd. Een reizende karavaan trekt in Rotterdam tijdens het EK langs vijftien plei nen om cultuur, sport en media te bieden. Met onder meer voetbal, basketbal, streetdance en skate wil de Europapleinen-Karavaan sportdeelname van de stadsbewoners stimuleren. De karavaan, die is opgezet door organisatiebureau De Denkindustrie in opdracht van de dienst Recreatie Rotterdam, doet van 10 tot en met 24 juni elke dag een ander plein aan. Om de betrokkenheid van de wijken te vergroten wordt van de bewoners verwacht dat ze zelf activiteiten organiseren. Hiervoor worden ze beloond met facilitaire ondersteuning en trak tatie met een sportief en cultu reel programma naar keuze, dat door de karavaan wordt georga niseerd. Op cultureel gebied schotelt de organisatie muzikale optredens van acts, deejays en theatergroepen voor. Vijftien wijken hebben het aanbod gretig aangenomen. Een aantal daarvan was héél enthousiast, weet producent Timo van Schaik. Zo bieden Zevenkamp en Kralingse Veer een heel uitgebreid programma en ook IJsselmönde en Hoek van Holland hadden snel van alles voor elkaar. Heel inventief is de wijk Cool aan de slag gegaan, vindt hij. De wijk kent een groot aantal bewo ners van Spaanse komaf en de karavaan komt daar op bezoek als Spanje voetbalt. 'Een en een is twee' dachten de wijkbewo ners en met workshops Spaanse dans, optredens van Spaanse muziekgezelschappen, heeft de wijk er een hele Spaanse dag aan gekoppeld. Van Schaik: "We hebben ons gericht op achterstandswijken, maar andere wijken konden ook reageren. Er is geen selectie gemaakt met voorrang voor de wijk met de meeste achterstand. De keuze is wel beïnvloed door veiligheidsgaranties die de poli tie kon afgeven. Het Afrikaanderplein is om deze reden afgevallen. De politie kon daar in verband met wedstrijden in het Feyenoordstadion onvol doende ondersteuning bieden." Toernooi Alle wijken hebben gekozen voor het organiseren van een voetbaltoernooi. De Europapleinenkaravaan levert daarvoor een opblaasbare boar ding om de velden af te bakenen, naast de standaard faciliteiten als mobiel kantoor en toilet en EHBO voorzieningen. Ook skaten, waarvoor de organi satie professionele begeleiding biedt en een parcours met ramps (hindernissen red.) levert, is een populaire activiteit die door zeven pleinen is gekozen. Een flink aantal koos bovendien voor klimmen, Thai Bo en acrobatiek. Tegenover de onbekende sporten als flagball, ultimate frisbee en diskgolf stonden de wijken nog wat onwennig, volgens Van Schaik: "Zonde want dat zijn hele leuke sporten. De onbe kendheid met de sport vormde toch een belemmering. En voor ultimate frisbee heb je aardig wat ruimte nodig. Daar was wel interesse in maar die deelge meentes konden geen geschikt terrein vinden." De pleinen die een sportevene ment organiseren konden naast een sporttraktatie ook iets kiezen uit de culturele map. Zo wordt straks op een aantal pleinen aan theatersport gedaan. Het publiek kan ingrijpen in de regie van het theaterstuk dat wordt gespeeld door amateurgezelschappen. Er wordt veelvuldig geschminkt, met henna geverfd en er zijn Braziliaanse trommels te horen ter verhoging van de wedstrijds panning. Verder zijn overal bandjes en deejays te horen en kan worden genoten van het straattheater van Kaal en Haar. Mediashow Wijkbewoners worden tot actie aangespoord met het mediaon- derdeel. Met digitale foto-, video en geluidsopnames, kun nen ze een verslag van de dag maken of een sportthema kiezen voor een reportage, die dezelfde dag op de internetsite www.match-it.org wordt ten toongesteld. Met mediashow Villa Rotterdamma, naar voorbeeld van het sportprogramma Barend en van Dorp tijdens de WK in Frankrijk, wordt het spektakel voorts gecompleteerd. Presentatoren Nelli Cooman en John Buijsman verzorgen op een podium een show waarbij Rotterdamse topsporters worden geïnterviewd over hun drijfveren zodat bezoekers worden gemo tiveerd om te gaan sporten. Klokslag 18.00 uur worden alle bezigheden gestaakt om geza menlijk op een groot beeld scherm van de wedstrijden te genieten. Iedere supporter die Rotterdam de komende zomer tijdens Euro 2000 bezoekt, wordt verrast met een supportersgids. Het boekje is bedoeld om de supporter uit den vreemde kennis te laten maken met de gebruiken van de Nederlanders en wat er van een voetbalfan wordt ver wacht en wat niet. Natuurlijk is het gidsje ook een visitekaartje van de stad Rotterdam. Wat wordt een buitenlandse supporter wijsgemaakt en wat moet hij met een korreltje zout nemen? Als het aan burgemeester Ivo Opstelten ligt, komen er meer supporters naar de finale in De Kuip dan er in werkelijkheid in het stadion passen. Er mogen van de burgervader 64.000 sup porters naar binnen, en dan zit De Kuip bomvol. Dat kan je wel zeggen voor een stadion met een capaciteit van 51.000 stoeltjes. Het wordt dus dringen in de sky- box. Maar het chauvinisme gaat nog verder. De finale is, lezen we in het voorwoord, de belang rijkste voetbalwedstrijd in Europa van de laatste vier jaar. Franse supporters, met de strak ke 3 - 0 tegen Brazilië nog in het achterhoofd die dit gidsje in handen krijgen, mikken het drukwerk bij het lezen van deze nonsens direct op straat, hoewel op bladzijde 45 staat vermeld dat dit niet mag. Verwarring dus vanaf de eerste pagina. De wet houder van Sport en Recreatie doet er nog een schepje boven op, en prijst in zijn voorwoord de diergaarde Blijdorp aan. 'Maar we komen toch om voet- bal te kijken?' vraagt een verbij sterde hooligan zich af. Dat is dus nog maar de vraag! Onjuistheden De argeloze Noor en Spanjaard gaan er volgens de gids vanuit getrakteerd te worden op kaas, tulpen, koeien en klompen. Is de gemiddelde buitenlandse sup porter zo naïef? Ze weten toch buiten onze landsgrenzen inmid dels wel wat er hier te koop is en wat niet. Koeien en klompen in een wereldstad! Maar gelukkig: Rotterdam doet hier niet meer aan mee. Er is hier ruimte voor moderne architec tuur. En op het Eendrachtsplein kan je anoniem je drugs laten testen. Voor het geval dat je echte rommel zou snuiven of slikken. Waarschijnlijk hebben die buitenlandse voetbalfanaten het idee drie weken zonder betutteling lekker te kunnen feesten, maar dat valt vies tegen. Fijn een dagje naar de dieren tuin, en er mag op straat niet gedronken worden. Geen alco hol, wel te verstaan. Hoe is dat te controleren? Direct met de bere den politie eroverheen? Het is nog maar de vraag of de politie de balans tussen tolerantie en 'zero-tolerance' weet te vinden. De vriendelijke toon waarop de harde maatregelen in het gidsje worden verwoord, sticht in ieder geval verwarring. Rotterdam is 'the city of the final'. Het wordt een groot voetbalfeest, althans daar rekenen de meeste mensen op. De benadering van de sup porters in het supportersgidsje maakt dat het gidsje waarschijn lijk nauwelijks gelezen wordt. Het wordt in slechts vier talen afgedrukt, dus er zijn hoe dan ook voetbalvrienden die niet verstaan hetgeen ze lezen. Het aantal onjuistheden in het gidsje zijn hier ook debet aan. Het EK van 1988 in Duitsland met Frank Rijkaard in de gelederen laten de samenstellers probleemloos in 1995 plaatsvinden. Dat vinden de buitenlandse supporters ver moedelijk vrij vreemd: zo speel je in Oranje en word je Europees Kampioen en vijf jaar later ben je al bondscoach. Maar goed, dat kan allemaal in Rotterdam, 'the capital of football.' Voetbalsupportersgids De 'voetbalsupportersgids' van uitgever Mondria is ruimer van opzet, overzichtelijker en minder chauvinistisch. Ook het moralis tische gehalte ligt duidelijk lager. In De Kuip gaan volgens de beschrijving 'ruim 50.000 mensen' en dat benadert de wer kelijkheid wel wat beter dan in het supportersgidsje dat gratis wordt verstrekt. Uitgever Mondria geeft de gids alleen in het Nederlands uit, het boekje is dus ongeschikt voor de buiten landse supporter. De tips en wetenswaardigheden over de speelsteden zijn uitge breid en duidelijk omschreven. Zelfs een bezoek aan de rosse buurt van Amsterdam wordt sterk aanbevolen. Het is tenslot te niet alle dagen feest. Opvallend is de negatieve manier waarop in het boekje burgemeester Opsteken op de korrel wordt genomen. 'Zo zal hij (Opstelten) niet schromen om de aanvangstijden van wed strijden in De Kuip te wijzigen als hij dat nodig vindt. Reden zou kunnen zijn dat er in Charleroi rellen uitbreken' en 'Dat zo'n uitspraak het moreel van 'onze jongens' kan aantas ten, interesseert burgemeester Opstelten schijnbaar geen bal!' Inmiddels is gelukkig duidelijk dat Opsteken hier anders over denkt. Zo wil hij de huldiging van Oranje op de Cootsingel en hoe meer mensen in De Kuip, hoe gezelliger het wordt. Als nu ook de drooglegging in de praktijk nog mee valt, wordt het een geslaagd feest, aldus de suppor tersgids. De supporters uit bin nen- en buitenland wachten inmiddels ongeduldig af. 22-1046 'We willen de jongens op onze manier een hart onder de riem steken', vertelt Cor Milot, eige naar van een reisbureau in Rotterdam-Zuid. Milot heeft zijn cabrio-bus in het oranje omgedoopt. Tijdens EURO 2000 wil Milot met zijn bus door de stad rijden voor iedereen die belangstelling heeft in een ritje; dat kan een leuke toeristische route door de stad zijn of een tochtje van Centraal Station naar de Kuip. 'Wat we precies gaan doen, staat nog open. Iedereen is natuurlijk nog een beetje angst vallig over het weer, maar wat mij betreft gebruiken we de bus voor het huldigen van het Nederlands elftal. Ja, natuurlijk wordt Nederland gewoon eerste, dat komt wel goed, hoor. 'We zijn echt helemaal gek van voetbal, mijn vriend en ik kijken echt alles, nee, niet in het stadion, hoor, op TV', aan het woord is de 62- jarige Hennie de Boer uit Schiedam. Ze kan haast niet wachten tot EURO 2000 begint en heeft dan ook vast haar huis aan de Rotterdamsedijk versierd. 'We hadden nog veel spullen van twee jaar geleden liggen. Toen, tijdens het WK in Frankrijk, zijn we zelfs nog op TV geweest met ons versierde huis. De meeste spullen hebben we gewoon in de speelgoedwinkel gekocht, 'alleen dat bord hebben we zelf gemaakt. Ik verwacht heel veel van het EK, maar ik denk niet dat Nederland kampioen wordt, al hoop ik het natuurlijk wel. Nee, ik heb geen idee wie het wel wordt.' EURO20OG MAAK fff Sfjt mST VAN ff Een sterren-voetbalteam, met oud-internationals als Ben Wijnstekers, Peter Houtman, Adri van Tiggelen en Willy van der Kerkhof, heeft zaterdag voor de ook door het Nederlands elf tal gesteunde actie Spieren voor Spieren gevoetbald. Tegen een team, bestaande uit Spijkenisser voetballers, won het sterrenteam met 3-4. Van Tiggelen en Wijnstekers behoorden tot de doelpuntenmakers. Na afloop kon een cheque van 12.000 gul den worden overhandigd aan een vertegenwoordiger van de stich ting Spieren voor Spieren. Ook konden de fans op handtekenin genjacht bij bijvoorbeeld Peter Houtman (zie foto). Wie voorbeelden heeft van voetbalgekte, bel 010 - 4699708 1 loods - x^; Ihl YW iKlUUl Vi l Reizende karavaan spoort wijkbewoners aan tot actie In veel wijken kan gevoetbald worden op een veldje met opblaasbare boarding Foto: JOEP V/D PAL/COR VOS i o hH it Üft kt m Foto: LEUNIS VERLINDE Foto: LEUNIS VERLINDE foto PETER DE BRUYN

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 7