Swingende wereldmuziek in Bibliotheektheater Paul van Vliet gaat commercieel maar niet om z'n eigen zakken te vullen Aantrekkelijk alternatief voor voetbalhaters Avondvullend Black Gospel Concert Kidsgids Tip KiPS De Parade trapt af a Hl ImJ I IT Startschotlaatste nieuwe'op 27juli in het Circustheater m i DE HAVENLOODS 23 - 1002 Vrijdag 9 juni FILM The Straight Story, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 20.15 Rotterdam Young Philharmonic, de Doelen, gr. zaal. 12.45-13.15 Orgelpauze-con- cert, Grote of St. Laurenskerk. THEATER 20.15 Larf, Rotterdamse Schouwburg, gr. zaal. Zaterdag 10 juni FILM 21.00 Happiness, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 20.15 Ruth Jacott, de Doelen, gr. zaal. 15.00 Bach 18 Leipziger Chorale, Grote of St. Laurenskerk. THEATER 19.30 5 geen sprookje (12+), Rotterdamse Schouwburg, kl. zaal. VARIA 09.00-17.00 Pinkster markt, Ridderkerk (centrum). '10.00-17.00 (Pinkster) Vlooienmarkt, Sporthal Margriet, Schiedam. Zondag 11 juni FILM 19.30 Het laatste Joegoslavische nationale voetbalelftal, Lantaren/Venster. MUZIEK 23.00-05.00 Superbimbo, Maastheater. 20.00-23.00 Jamsessie, Muziek Café De Buurman. THEATER 14.30 Op bezoek bij meneer Green, Rotterdamse Schouwburg, gr. zaal. VARIA 10.00-17.00 (Pinkster) Vlooienmarkt, Sporthal Margriet, Schiedam. Maandag 12 juni FILM 19.30 My little chickadee, Lantaren/Venster. THEATER 14.30 Op bezoek bij meneer Green, Rotterdamse Schouwburg, gr. zaal. Infotainmentcenters, Diverse locaties, Rotterdam. 06.00-16.00 Jaarmarkt, Dorpskern van Heenvliet. 10.00-17.00 Pinkster Vlooienmarkt, Sporthal Margriet, Schiedam. Dinsdag 13 juni FILM 21.30 Matias, Lantaren/Venster. MUZIEK 22.00 Pascal Vermeer Quintet, Jazzcafé Dizzy. THEATER 20.15 Omhoog die stok, Rotterdamse Schouwburg, gr. zaal. VARIA Infotainmentcenters, locaties, Rotterdam. diverse Woensdag 14 juni MUZIEK 20.15 Beroemde symfonieorkes ten, de Doelen, gr. zaal. 20.00 Tsjechov, Luxor Theater. THEATER 20.15 Omhoog die stok, Rotterdamse Schouwburg, gr. zaal. VARIA 19.30 Off the record, Lantaren/Venster. De Parade Museumpark. -19.30 Off the record - presenta ties, Rotterdamse Schouwburg, kl. Zaal. Donderdag 15 juni FILM The Legend of 1900, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. 19.30 Who the hell is Juliette? Lantaren/Venster. MUZIEK 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest, de Doelen, gr. zaal. 12.45 Middagpauze-concert, Grote of St. Laurenskerk. China, Mexico, Japan, de Molukken, Oost- en West- Europa en Java. Op zaterdag 10 juni neemt R'chestra met hun programma 'Het weeshuis' het publiek van het Bibliotheektheater mee op een muzikale wereldreis. Na het concert wordt er gedanst in de foyer op de swingende ritmes van een DJ. The R'chestra bestaat uit 6 muzikanten die allemaal op hun eigen gebied een grote podiumervaring heb ben opgedaan in binnen- en bui tenland. Zo hebben Nels Busch (bas) en Henk Wanders (percus sie) allebei ruim tien jaar in de Frank Boeijen Groep gezeten. Frans van Greffen (fluiten) heeft gewerkt in Japan en doceerde aan het Arnhems conservatori um, Martin Fautoeboen (gitaar) speelde in diverse funkformaties en in Trio Trés Hombres, Johnny Rahaket (viool) heeft onder andere bij het Folkloristisch Danstheater in Amsterdam gewerkt en Chris Burki speelde bij de straatmuziekgroep Kladderadatsch en in Mex Lindo (Mariachi). De ervaringen van deze 6 uitzonderlijke muzikan ten bij elkaar maakt dat de muziek die ze spelen, afwijkt van al het andere. Door deze ver schillende ervaringen hebben ze een compleet eigen stijl ontwik keld. Ze gaan verder dan norma le pop, folklore of klassieke muziek. Ze geven niet toe aan de starheid van anderen en breken door de opgelegde beperkingen die wortelen in ras, tijd of milieu heen. Ook werken ze samen met andere disciplines zoals dans en theater. Alle arrangementen die ze spelen zijn van eigen hand. Een DJ die onder andere Zuid- Amerikaanse muziek draait sluit de avond af in de foyer van het Bibliotheektheater. The R'chestra speelt op zaterdag avond 10 juni om 20.30 uur in het Bibliotheektheater, Hoogstraat 110. De toegang bedraagt fl. 22,50. Met een CJP/Pas 65+/R'dam Pas fl. 20,-. Meer informatie via 010- 2816262. door Els Neijts Paul van Vliet heeft 'genoeg van alles'. In materiële zin wel te verstaan. Daarom én omdat hij behoefte heeft aan 'iets extra's' in zijn leven, stopt hij na zijn nieu we show die op 27 juli in première gaat met zijn reguliere theatercarrière. Na die datum is hij nog wel in te huren - door theaters én voor commerciële doel einden - maar gaan zijn gage en energie rechtst reeks naar Unicef. Van Vliet vond deze beslissing dusdanig persoonlijk dat hij hem niet uitsluitend op papier maar ook in levende lijve de wereld in wilde sturen. Daartoe ontving hij afgelopen week genodigden in zijn eigen Paul van Vliet- lounge van het Scheveningse Kurhaus. De cabaretier toonde zich merkbaar ingenomen met de nieuwe wending die hij na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd - hij wordt op 10 september vijfenzestig - aan zijn leven gaat geven. 'We hebben gespaard' 'Na 40 jaar theater met tweeën twintig programma's, samen goed voor een reistijd van veer tig keer de wereld rond' memo reerde hij levendig, 'rees steeds duidelijker de vraag Wat wil je nou Van Vliet? Wéér naar Winschoten? Mijn ervaringen met Unicef hadden al een nieuwe dimensie aan mijn leven toegevoegd. Anders dan als toerist ben ik op plekken geweest waar het leven het zwartst is. Terwijl me hier - waarschijnlijk omdat het econo misch goed gaat - steeds vaker exorbitant hoge bedragen wor den geboden als ik ergens op commerciële basis wil optreden. Bedragen die ik nooit voor mezelf zou kunnen vragen. Maar wél voor Unicef! De mensen zullen zich mis schien afvragen Is de man dan binnen? Nee!, maar we hebben gespaard. Tot mijn eenenvijftig- ste heb ik me nooit met mijn oudedagsvoorziening bezig gehouden. Gelukkig heb ik een verstandige boekhouder. Die heeft dat toen goed geregeld en inmiddels heb ik genoeg aan wat ik heb. Niet dat ik nou verlicht ben, maar ik kan steeds beter zonder spullen.' 'Nog één keer met volledige bepakking' Voordat Paul van Vliet zich totaal - en duidelijk met hart en ziel - voor Unicef gaat inzetten, gaat hij nog één keer 'met volle dige bepakking de theaters langs met Tekens van leven. Dit wordt geen nieuwe show maar een keuze uit het repertoire van de laatste vijfentwintig jaar. Geen Best of.en ook geen komische typetjes als Majoor Kees maar vooral tijdloze liedjes die Van Vliet in dit stadium van zijn car rière nog 'onverminderd motive ren'. Deze songs worden omwil le van het evenwicht afgewisseld met verhalen en conferences in dezelfde sfeer. Ook deze keuze is indirect door Unicef ingege ven. Van Vliet: 'De vroegere Unicef-ambassadeur Danny Kaye liet al zien dat je ernst met humor moet brengen en wat leuk is met ernst. Daarom zing ik in Tekens van leven levensliederen met een statement maar niet uit nostalgie. Hits doe ik ook niet. Het programma bestaat uitslui tend uit datgene wat nu belang rijk voor me is, Teksten die nu gelden. Waarschijnlijk zal Paul van Vliet in het najaar van 2001 met een serie voorstellingen in het gloednieuwe Luxor staan maar wie daar niet op kan wachten zal naar Scheveningen moeten. In de eerste week van Euro 2000 biedt de Rotterdamse Schouwburg met een zeer uiteenlopend programma een aantrekkelijk alterna tief voor de voetbalhaters onder ons. Een overzicht van het komende program ma. LARF van Victoria Josse De Pauw (Gent). Regisseur en acteur Josse de Pauw brengt samen met een heleboel acteurs en musici muziektheater rond het thema 'macht'. Drie acteurs nemen de gedaantes aan van gestoorde vorsten. Vorsten die worden gedreven door de waan zin van de macht. Eenmaal gegrepen door machtswellust is er geen ontkomen meer aan. De voorstelling krijgt gaandeweg het karakter van een grote 'jam sessie' waarin iedereen 'zijn ding' doet met en naast de ande ren. Bij LARF zijn verder com ponist Peter Vermeersch, beeld houwer Koen Tinei en muzikant Roland van Campenhout betrok ken. Aan de voorstelling zal ver der een grote muzikale formatie van een zestiental musici mee doen. Vrijdag 9 (Nederlandse première) en zaterdag 10 juni in de grote zaal, aanvang 20.15 uur. Op Bezoek Bij Mr. Green met John Kraaijkamp en Dirk Zeelenberg. Na twee jaar weer terug op de planken, speelt Kraaijkamp de rol van de bejaar de meneer Green, die zich na de dood van zijn vrouw in zijn New Yorkse flat heeft teruggetrokken. De jonge yup Ross, gespeeld door Dirk Zeelenberg, moet als taakstraf de oude man zes maan den lang wekelijks bezoeken, omdat hij hem bijna van de sok ken heeft gereden. Meneer Green moet daar aanvankelijk niets van hebben, maar langza merhand ontstaat er band tussen de twee mannen die, hoe ver schillend ook, een ding gemeen hebben: ze zijn beiden joods. De rol van Meneer Green is John Kraaijkamp op het lijf geschre ven, want behalve een groot komisch talent is hij ook een weergaloos dramatisch acteur, die moeiteloos vertedering en ontroering weet los te maken, zondag 11 en maandag 12 juni in de grote zaal, aanvang 14.30 uur. Omhoog Die Stok! met Nelly Frijda, Peer Mascini e.v.a. (m.m.v. Christelijk Fanfarecorps IJsselmonde). Met een keur van bekende spelers bezorgt Omhoog Die Stok! u een dave rende avond. Speelde de vorige editie (De Gidsen) zich nog af in kringen van scouts, nu draait het allemaal om het wel en wee van een majorettevereniging. De voorzitter (Peer Mascini) is een machtswellusteling; zijn vrouw (Nelly Frijda) poetst de laarsjes, haalt de panty's op en voorziet uniformen van nieuwe knopen, terwijl de penningmeester waakt over het zwarte geld. Dit in een competitie waarin corruptie en bedenkelijke jurybeslissingen eerder regelmaat dan uitzonde ring zijn. Onder het motto 'Omhoog die stok!' vallen er rake klappen en komt niemand onge schonden uit de strijd. Omhoog Die Stok! is een muzikale voor stelling vol hilarische taferelen waaraan wordt meegewerkt door Christelijk Fanfarecorps IJsselmonde uit Rotterdam. Te zien op dinsdag 13 en woensdag 14 juni, aanvang 20.15 uur. Bring My Family Back door jon gerentheatergroep. In november '99 was DOX voor het eerst met Bring My Family Back te gast in een bijna uitverkochte Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg tijdens het jonge- rentheaterfestival ACT. De enthousiaste reacties achteraf waren terecht, want Bring My Family Back is niet minder dan een dans/theaterfeestje. 17 Utrechtse jongeren tussen de 16 en 22 met roots in zo'n beetje alle werelddelen groeven in hun familieverleden en kwamen terug met kisten vol komische gebeurtenissen, pijnlijke erva ringen, bizarre dromen en fanta sieën. Over een vader die op de WC in slaap valt, een jongen die niet kan tongzoenen, een meisje met te korte beentjes, Romeo Julia in Drenthe en meer. Wie er toen niet bij was, krijgt op vrij dag 9 juni een nieuwe een kans want DOX heeft de voorstelling op veler verzoek hernomen. Een absolute aanrader. Vrijdag 9 juni, aanvang 20.30 uur. Off The Record-presentaties. In de eerste helft van '99 werkten Theater Lantaren/Venster en de Rotterdamse Schouwburg samen bij de uitvoering van ON/OFF; een experimenteel educatief project waarbij leerlin gen en docenten van middelbare scholen gecoacht werden door theatermakers en -medewerkers bij het maken van hun theater voorstelling. Bij Off The Record werken Theater Lantaren/Venster en de Rotterdamse Schouwburg opnieuw op dezelfde manier, maar op bescheidener schaal samen met de vier scholen die aan ON/OFF '99 deelnamen: Het Olympus College, Erasmiaans Gymnasium, OSG Wolfert van Borselen en de CSG Maarten Luther. Het resultaat daarvan is op 14 en 15 juni te zien in Lantaren 1 en de Kleine Zaal van de Rotterdamse Schouwburg (aanvang 19.30 uur). Voor meer informatie over bovenstaande voorstellingen: 010-411 81 10. In december nog in een uitverkochte Kleine Zaal en nu in de Grote Zaal van Theater Zuidplein: 'The Ultimate Black Gospel Concert'. De volgende artiesten en groepen treden deze avond op: The Inspirational Community Gospel Choir, Tylio Lobman Ultimate Groove, Johan Herbert, The Harvest Projecten Angèle Olivacce. Black Gospel muziek hoort traditioneel thuis in de zwarte Amerikaanse kerk. De muziek is ontstaan in de tijd van de slaver nij op de katoenplantages tijdens de zware arbeid. De oorspronkelijke songs zijn dan ook vaak zonder instrumentale begeleiding. Later werden instrumenten toegevoegd. In de heden daagse gospel kun je duidelijk invloeden horen uit de jazz, blues, rock, funk en reggae. De teksten zijn eenvoudig, positief en heel persoonlijk, voor jong en oud. The Harvest Project bestaat uit een groep jonge gospelmuzikanten en vocals die nummers van Fred Hammond en Carman zingen en spelen. Johan Herbert, grondleg ger van de 'Gobi'- stijl (Gospel Bigi Poku); een mengelmoes van Caribische muziekstijlen met Kaseko. Hij zingt in het Sranantongo, Engels en Nederlands over situaties en gebeurtenis sen die vooral jongeren aanspreken. Het gospelkoor The Inspirational Community Gospel Choir is afkomstig uit Tilburg. De swingende klanken, het uitbundig hand geklap en de beat 2orgen ervoor dat de voeten van de grond komen. The Inspirational Community Gospel Choir treedt voor deze gelegenheid met de volgende gastartiesten: Linda Wagenmakers, o.a. de musical 'Miss Saigon', Tv-serie 'Westenwind' en zij was de afgevaardigde van Nederland tijdens het Eurovisie Songfestival 2000. Tarif Heljanan, achtergrondzan ger bij Total Touch, Ruth Jacott en Gordon. Dewie Lopulaan, bekend van top 1 0-hits "Aint Nobody" en "Ready Or Not" met de groep Course. Ze heeft ook deelgenomen aan het Nationale Songfestival. Angèle Olivacce, 19 jaar, geboren op St. Maarten en afkomstig uit een Gospelfamilie is de verrassing van de avond. Deze jonge gospel zangers heeft door haar vocale talenten en de kwaliteiten van haar songteksten vele aanbiedingen uit de VS gekregen. Kidsgids Rotterdam komt eraan! Kidsgids is een gids voor gezin nen met kinderen van 0 tot 12 jaar, waarin alles staat wat Rotterdam kinderen te bieden heeft. Er wordt druk gewerkt aan deze gids, die in november zal verschijnen. Wij zijn altijd op zoek naar leuke dingen voor in de gids, als je suggesties hebt, bel dan met de redactie 010 - 890 90 60. Als voorproefje geeft Kidsgids samen met de Havenloods om de twee weken op de evenemen tenpagina een leuke uittip voor kinderen. Op kinderboerderij De Kraal ligt dagelijks tussen 8 en 12 uur een rugzak klaar vol spullen waarmee je een leuke wandeling kunt maken door het Kralingse bos en Kralingen-Crooswijk. Er zit bij voorbeeld een verrekijker, een vergrootglas en een opdrachten boekje in. De rugzak is gratis te gebruiken, maar je moet wel een legitimatiebewijs meenemen. Er zijn zes rugzakken, dus het is verstandig om van tevoren te bellen. Kinderboerderij De Kraal, Lange Pad 60, Rotterdam, telefoon 010-4523666. De aftrap van de traditionele en altijd spectaculaire Parade vindt komend weekend plaats in het Museumpark in Rotterdam. Het pro gramma van deze tiende editie is wederom een 100 live gepresen teerd mengsel van voorstellingen en attracties. Het grootste nacht clubspektakel dat Nederland ooit gekend heeft, komt voor rekening van Loes Luca en haar orkest. Toneelschap B&D speelt Cowboys, terwijl Isa Hoes en Marc-Marie Huijbregts het komische drama De Consulentes presenteren. Maar dit zijn slechts enkele voorbeelden van het bonte rariteitenkabinet dat tot zondag 25 juni de tenten in Rotterdam opslaat. Het is de bedoeling dat het publiek zich op het festivalterrein laat ver leiden door artiesten die hun voorstelling aanprijzen. Voor degenen die zich niet willen onderwerpen aan dit spel van vraag en aanbod bestaat de mogelijkheid om van tevoren een kaartje te kopen voor een Paradevoorstelling. Van tien voorstellingen is een klein deel van de beschikbare kaarten vanaf heden in de voorverkoop verkrijgbaar. Voor meer informatie bellen met 033 - 465 45 77 of www.depara- de.nl. JI o o d s foto: HENK BRAAM 'Wat wil je nou nog Van Vliet? Wéér naar Winschoten? Foto: Janssen De Kievith

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 11