Goed onderhoud van goten is heel belangrijk ONROEREND GOED Met een laag jaarinkomen toch een huis kunnen kopen Het aantal sloopwoningen neemt toe door veroudering CDA wil Nationaal Erfgoed Fonds voor financiering monumentenzorg Schone kavel of een vuilnisbelt? Rentevaste periode niet altijd even vast Infomagazine over het kopen van huis De hypotheekrente staat welis waar nog steeds zeer gunstig, maar is toch de afgelopen maan den iets gestegen. Het is koffiedik kijken hoe de rente er volgend jaar bijstaat, maar het kan gebeuren dat hij weer gaat dalen. Wie net een hypotheek heeft afgesloten met een korte rente vaste periode en door de eventu ele daling van de rente -of juist het vooruitzicht dat hij weer flink kan gaan stijgen- toch lie ver een lange rentevaste periode zou willen, kan hier nog veran dering in brengen. Vooral als de dagrente niet of maar weinig is gedaald ten opzichte van de hui dige rente, zal daar geen of een geringe boete voor in rekening gebracht worden. Eventuele kosten en boete zijn fiscaal aftrekbaar. Tevens bestaat er de mogelijkheid tot rentebe middeling. Informeer eens bij de hypotheekinstelling naar de mogelijkheden, de kosten en de gevolgen voor de maandlast. Eindelijk is het dan zover. Een jarenlange droom kan verwezenlijkt worden. Een eigen huis, maar dan wel helemaal naar eigen wensen vormgegeven naar eigen inzicht. De bouwtekeningen zijn er en zelfs de te bebou wen kavel ligt binnen hand bereik. Voordat het droomhuis gebouwd kan worden, is het echter natuurlijk wel zaak om zeker te weten dan de kwali teit van de grond goed is en dat er geen adders in het gras ronddolen. Het is dan aan te bevelen om in het koopovereenkomst een voorwaarde op te nemen die ontbinding van het contract mogelijk maakt als verontrei niging wordt aangetroffen. Mocht de verkoper op de hoogte zijn geweest van eventuele verontreiniging en dit verzwegen hebben, kan hij aansprakelijk gesteld wor den voor het herstel van de grond. De koper moet dan wel kun nen aantonen dat de verkoper daadwerkelijk van de veront reiniging op de hoogte was. DE HAVENLOODS Hij is er weer, de nieuwe 'Kopen en Wonen'. Het eerste nummer van dit jaar is een speciale uitga ve en ligt nu bij de NVM-make- laar, de notaris en in de tijd schriftenwinkel. Nummer één staat in het teken van de Maand van het Huis, een nieuw evene ment dat in maart voor het eerst wordt georganiseerd en waarbij een groot aantal detaillisten betrokken is. Reden voor 'Kopen en Wonen' om een spe ciaal katern in te voegen. Naast dit extra katern zit 'Kopen en Wonen' vol met nuttige infor matie over kopen en verhalen en handige tips over wonen. Natuurlijk ontbreekt het laatste nieuws over makelaars, hypothe ken en andere financieringsvor- men niet. De nieuwe 'Kopen en Wonen' is dan ook dit keer weer een echte aanrader voor iedereen die op het punt staat een huis te kopen. Kopen en Wonen kost fl. 6,95 en is te vinden bij de NVM-make- laar, de notaris en in de tijd- I schriftenwinkel. De Wet Bevordering Eigen Woningbezit (BEW), dat uiterlijk 1 juli 2000 ingevoerd zou moeten zijn, biedt ook mensen met een jaar inkomen lager dan 40.000 gulden de mogelijkheid om een huis te kopen. De overheid helpt dan namelijk een handje mee met de maandlasten door een premie van fl. 45,- tot ft. 295,- per maand beschikbaar te stellen en voor de overdrachtsbelasting vrijstelling te verlenen. Uiteraard moet er wel aan een aantal voorwaarden voldaan worden om in aanmerking te komen voor deze premie. Zo mag de finan cieringslast niet hoger zijn dan fl. 183.000,- vrij op naam. Tevens mag de koper niet jonger zijn dan 23 jaar en moet de koper mini maal drie jaar een woning gehuurd hebben. Ook de hypotheek- vorm ligt vast. Wie in aanmerking wil komen voor de subsidie ver plicht zich namelijk tot een spaarhypotheek waarbij de rente voor minimaal vijftien jaar wordt vastgezet. Het inkomen of vermogen zal iedere vijf jaar opnieuw worden bepaald en de subsidiebijdrage zal dan worden bijgesteld. Die sub sidie loopt loopt in principe gelijktijdig af met de rentevaste perio de. Voor mensen die na vijftien jaar nog steeds onvoldoende inko men hebben om de maandelijkse lasten zonder hulp te betalen, bestaat er een soort afkoopregeling. De subsidie wordt betaald door een besparing op de huursubsidie die niet meer betaald hoeft te worden aan de eigenaar-bewoners. Tot de doelgroep van de regeling worden ongeveer 200.000 gezin nen gerekend. De verwachting is dat de komende tien jaar jaarlijks daadwerkelijk circa 20.000 gezinnen de subsidie zullen aanvra gen. Het is geen leuk klusje, maar wel belangrijk: het onderhoud van de goten van het huis. Het wordt vaak te lang uitgesteld en wie dan ein delijk op een hoge, zwiepende ladder handmatig de rottende bladeren en verlaten vogelnestjes uit de goot gaat scheppen, kan soms tot de conclusie komen dat het te laat is. Door een optredende verstopping is het noodzakelijk om een deel van de riolering open te breken. De mogelijke ellende is te voorkomen met een afdoende en simpel systeem: de gootdrain. Deze kuststof gaaselementen van drie meter lengte moeten achter elkaar in de goot gelegd worden. Deze elemen ten zorgen ervoor dat de bladeren niet meer aan elkaar koeken op de bodem van de goot, maar op de mazen van het gaas blijven liggen. Daar drogen de bladeren en waaien na verloop van tijd vanzelf weg. De waterafvoer wordt op geen enkele wijze door het systeem gehin derd. Voor het aanbrengen van de gootdrain is geen speciaal gereed schap nodig. Met een mesje of een schaar worden de gaaselementen op lengte gemaakt. Een extra bevestiging is niet nodig, de spanning in de elementen houdt het gaas op zijn plaats. De gootdrain wordt gemaakt van een combinatie van nieuwe en hergebruikte stoffen. Het systeem is compleet recyclebaar en daarom een uiterst- milieuvrien delijke oplossing voor het bladerenprobleem in de goten. De goot drain is verkrijgbaar in vrijwel elke bouwmarkt. Alles gelijkvloers, vaak een prachtig uitzicht, geen pas serende -en nieuwsgierige voetgangers, geen tuin om te onderhouden en een zekere vorm van anonimi teit. Kiezen voor een appar tement heeft zo z'n voorde len en de keuze tussen een eengezinswoning en een appartement is vaak een hele bewuste. Niet alleen de woonvormen zijn verschil lend, ook bij het kopen van een appartement komen andere zaken 'om de hoek kijken' dan bij het kopen van een eengezinswoning. Zo krijgt de koper van een appartement te maken met appartementsrecht. Juridisch gezien is een heel flatgebouw, net als een 'gewoon' huis, één zaak. Het flatgebouw moet dan ook eerst gesplitst worden in appar tementen door middel van een notariële akte: de 'splitsingsak- te'. Hierdoor worden de apparte menten in juridisch opzicht afzonderlijke zaken. Een appar tement kan een deel zijn van een flatgebouw, maar ook van een verbouwd pakhuis of van een grote eengezinswoning die in twee of meer delen is opge splitst. Wie een appartement wil kopen, koopt dus in principe niet het appartement, maar het apparte mentsrecht, het recht om in het appartement te wonen. Volgens de wet wordt onder apparte mentseigenaar dan ook verstaan 'de gerechtigde tot een apparte mentsrecht', want naast de daad werkelijke woning, koopt men ook een deel van het gebouw. De grond, de lift, het dak, de voor zieningen... iedere eigenaar van een appartement in het gebouw is een stukje eigenaar van de onderdelen van het gebouw die niet afzonderlijk verdeeld kun nen worden. Aan de akte van splitsing zijn ook enkele regels verbonden. In dit reglement is bijvoorbeeld onder meer geregeld welke schulden en (onderhouds- of verzekerings-) kosten voor reke ning komen van de apparte mentseigenaars. Verder wordt bij de akte verplicht een vereniging van eigenaars opgericht, waar van elke appartementseigenaar automatisch lid is. Deze vereni ging kan onder meer regels stel len voor het gebruik van gemeenschappelijke zaken. Dit alles tezamen vormt het apparte mentsrecht. Wie een nieuw of bestaand appartement koopt, wordt dus mede-eigenaar van het complex. De gezamenlijke bewoners heb ben een aantal rechten en plich ten en zij dragen gezamenlijk bij aan het onderhoud van het gebouw. Dat wordt geregeld via de Vereniging van Eigenaren, waarvan alle bewoners verplicht lid zijn. In een appartement kan de eigenaar niet zomaar zijn of haar gang gaan. Sommige han delingen die de waarde van het gebouw beïnvloeden, zoals een verbouwing, moeten worden gemeld. Verder krijgt de koper van een appartement(srecht) te maken met extra maandelijkse kosten. De Vereniging van Eigenaren heeft geld nodig om de servicekosten te kunnen opbrengen. Uit deze servicekos ten wordt het dagelijkse onder houd gefinancierd, zoals klein onderhoud, schoonmaakkosten, onderhoud van gemeenschappe lijk plantsoen en verzekeringen. Ook worden hieruit reserves voor groot onderhoud opge bouwd. Meestal is alles goed geregeld; soms echter is een Vereniging van Eigenaren te weinig actief. Dan wordt er bij voorbeeld niet of onvoldoende gereserveerd voor groot onder houd. Toch is bij een gemeente lijke verplichting tot groot onderhoud de Vereniging van Eigenaren aansprakelijk. Ook kan er soms sprake zijn van een restschuld van de vorige eige naar. Wie plannen heeft om een appartement te kopen, dient deze zaken dus zorgvuldig na te gaan. Staatssecretaris Remkes van VROM heeft tien voor beeldprojecten aangewezen die een subsidie krijgen in het kader het project Loket Bouwen en Wonen. Doei van dit project is het bevor deren van een meer klant vriendelijke en geïntegreer de dienstverlening aan de burger op het gebied van bouwen en wonen; de één loket-formule. Voor de voorbeeldprojecten heeft Remkes de komende drie jaar in totaal een subsidie bedrag van 2,5 miljoen gul den beschikbaar gesteld. De dienstverlening op het gebied van bouwen en wonen is nu nog vaak versnipperd over verschillende organisaties en onvoldoende toegesneden op de vraag van de burger. Om dit te verbeteren, heeft het Ministerie van VROM vorig jaar het start sein gegeven aan het landelijke project 'Loket Bouwen en Wonen'. De bedoeling is dat gemeenten, woningcorporaties, het Kadaster, VROM en ook com merciële partijen, zoals make laars, vaker en beter gaan samenwerken in een gemeen schappelijk bouwen- en wonen loket. Uiteindelijk moet de con sument op een plek terechtkun nen met al zijn vragen over bijvoorbeeld het kopen of huren van woonruimte, huursubsidie, (ver)bouwvergunningen en zorgdiensten. In het project speelt de ontwik keling van internettechnologie (het loket bij de burger thuis) een belangrijke rol. Het project Loket Bouwen en Wonen loopt tot 2003 en maakt onderdeel uit van het programma 'Overheidsloket 2000'. In het project werkt VROM nauw samen met de VNG, Aedes - ver eniging van woningcorporaties- het Kadaster, de Vereniging Eigen Huis, de Woonbond, het Nationaal Woninginstituut en met het programmabureau Overheidsloket 2000 van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. In het kader van het landelijke project 'Loket Bouwen en Wonen' hebben gemeenten en woningcorporaties in totaal der tig projectvoorstellen ingediend. Uiteindelijk is aan tien projecten de voorbeeldstatus toegekend. De tien uitgekozen projecten zijn het Woonservice Centrum Groningen, het Wonenplein Amsterdam, het Woontrefpunt Maasdelta en de projecten van de gemeenten Enschede, Hoorn, Maassluis, Nijmegen, Oegstgeest, Rheden en Uden. De exacte hoogte van de toege kende subsidie per project wordt naar verwachting aan het eind van deze maand bekend gemaakt en ligt tussen de 50.000 en 200.000 gulden per jaar. Daarnaast is aan zeven andere projecten een bijzondere status van kennispartner gegeven, te weten: de gemeenten Alkmaar, Amersfoort, Deventer, Haren, Moerdijk, Tilburg en Utrecht. Zij krijgen ieder een eenmalige tegemoetkoming in de kosten. PRIMOS, het Prognose-, Informatie-, en Monitoring Systeem, biedt een prognose van de toekomstige ontwikkeling van de bevol king, de huishoudens en de kwantitatieve woningbehoefte op nationaal en regionaal niveau. Met behulp van een monitoringsysteem wordt jaarlijks nagegaan in hoeverre de voorspelde en de feitelijke ontwikkelingen met elkaar overeenkomen. Voor het Rijk dient deze raming om inzicht te krijgen in de toekomstige nieuwbouwopgave. De woningbehoefte wordt in belangrijke mate bepaald door de ontwikkeling van het aantal huishoudens. Door nieuwbouw kan in die behoefte worden voorzien. Er is echter niet alleen nieuwbouw nodig om de groei van het aantal woningbehoevende huishoudens op te vangen, maar ook om het huidige woningtekort in te lopen en ter vervanging van woningen die in de komende jaren gesloopt zullen worden. Verwacht wordt dat het aantal woningen dat jaar lijks wegens technische en economische veroudering gesloopt wordt, geleidelijk toeneemt. Om in de groei van de woningbe hoefte te voorzien, moeten er tot het einde van de Vinex-periode 445.000 woningen worden bijgebouwd. In de periode 2005 - 2009, ook wel 'Actualisatie Vinex' genoemd, is de jaarlijkse uitbrei dingsbehoefte wat lager dan in de Vinex-periode omdat het aantal huishoudens steeds minder snel groeit. Bij een gelijk blijvend woningtekort bedraagt de totale nieuw- bouwbehoefte tot en met het jaar 2004 584.000 woningen. Bij een productie van bijna 700.000 woningen zou het huidige woningte kort in 2005 (in theorie) dus gereduceerd zijn tot nul. Als het aan het CDA ligt, wordt er een Fonds opge richt voor het onderhoud van historische monumen ten. In dit Nationaal Erfgoedfonds kunnen over heid, bedrijfsleven en parti culieren participeren. Het CDA stelde dit tijdens het Algemeen Overleg over monumentenzorg op 23 maart voor. 'Bij monumentenzorg is steeds sprake van een zigzag beleid. Eerst stelt de overheid een flink bedrag ter beschikking om ach terstallig onderhoud weg te wer ken, terwijl even later het budget weer ingekrompen wordt. Op deze manier lopen we achter de feiten aan. Het beleid is teveel gericht op restauraties en te wei nig op onderhoud en instand houding. Wij willen dat nieuwe achterstanden voorkomen wor den; restaureren heeft geen zin als er daarna geen onderhoud volgt.' licht woordvoerster Marry Visser-van Doorn toe. Het CDA pleit voor de oprich ting van een Nationaal Erfgoedfonds. In dit fonds, gevoed door overheid, particu lieren en bedrijfsleven kunnen kennis, ervaring en financiële middelen gebundeld worden. Monumentenzorg drijft immers op de inzet van vele vrijwilligers die zich in hun vrije tijd inzetten voor behoud van monumenten. Deze vrijwilligers hebben meer ondersteuning nodig. Via het Nationaal Erfgoedfonds kunnen kleinschalige projecten niet alleen financiële ondersteuning krijgen, maar kan ook uitwisse ling van ervaringen plaatsvin den. De financiering van het behoud van monumenten moet zo breed mogelijk gedragen worden. Particuliere, bedrijven en onder nemers, institutionele financiers, overheid (gemeenten, provincies en Rijk) en particuliere fondsen kunnen via zo'n fonds blijk geven van het belang dat zij nationaal erfgoed. De overheid Fonds moeten geven door 100 hechten aan het behoud van zou een eerste impuls aan dit miljoen te storten. loods Foto: LEUNIS VERLINDE Foto: LEUNIS VERLINDE Foto: LEUNIS VERUNDE Koper van appartement is wettelijk 'gerechtigde tot appartementsrecht' Project bevordert klantvriendelijke en geïntegreerde dienstverlening Foto: LEUNIS VERLINDE Foto: LEUNIS VERUNDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13