ONBEZORGD OP VAKANTIE? 11 Getuigen aanrijding jongetje gezocht Zeekadet Sascha Fontijn op survival in Canada De toppertjes dag SCHIEDAM 1.99 2.99 Amivedi dieren KUNSTGEBITTEN Tovenaars en heksen in actie REGEL NU UW ANWB REISVERZEKERING GASTOUDERS GEZOCHT! 3.50 Foto expositie Natuur in de Stad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 28 JUNI 2000 26 - 1442 Bij Amivedi Schiedam staan de volgende gevonden dieren gere gistreerd. Gevonden 23/5 Zw witte poes, gevonden Voorburglaan; 25/5 Zw witte poes ong. 12 jaar bef. Tot buik wit, 4 witte voeten, gevonden Antonimuysstraat West; 25/5 Cypers met witte poes gesingal- eerd, gevonden Schaperlaan Nieuwland; 6/6 rode cyperse poes, witte kin klein wit beije ongeveer 1 jaar, gevonden om geving Admiraal de Ruyter- sftaat; 3/6 Zw kater, witte buik, snoet, voeten (overleden), ge vonden Kethelplein, rijksweg a4; 30/5 Poes ongeveer 14 jaar muisgrijs met wit/rood tuigje om, gevonden Nij hofplein/ Woudhoek; 2/6 Bast. Herder teef 11/2 a 2 jaar, gevonden B.K laan; 30/5 Cypersekat geslacht? witte voeten, achter sok, gevon den Veeartsweg; 8/6 Reuen Bast. Schapendoes ongeveer 2 en 6 jaar; 11/6 Cypers met rode poes, witte bef, 2 donkere streepjes boven ogen, gevonden Admiraal de Ruyterstraat; 12/6 Rood witte poes 3 jaar blauwe v/b voor sok ken, gevonden Rotterdamsedijk; 12/6 Witte kat met rode vlekken ongeveêr 7 jaar, gevonden pr. Fr. Hendrikstraat; 9/6 Zw labrador reu ongeveer 2 jaar, gevonden Nolenslaan Nieuwland; 10/6 Poes cypers rood ongeveer 3 jaar groene ogen, gevonden Vlaar- dingendijk; 14/6 Kitten 5 a 6 we ken cypers, gevonden v. Olde- barneveldstr. Nieuwland. 14/6 Kater 1 jaar ongecast. witte tenen bef. kin achter 1 poot een halfe sok andere poot tenen, (cy pers wit) gevonden Fortunaweg gorzen. 13/6 Zw. Poes klein wit puntje op borst 5 jaar, groen bandje, Kaatje, omgeving Oostsingel; 22/5 Rode kater 3 jaar, onge cast.omgeving Sint Linduinastr. West; 7/6 Rode gecast, kater 10 jaar, knip in oor, Remi, omge ving Abrikozegaarde spaland; 5/6 Poes cypers,linkerkant neus witte vlek, voeten wit, buik wit, bef 11 jaar, omgeving Marconi straat centrum; 5/6 Kruising pers/zwart 3jaar, omgeving Wa rande; 31/5 Zw poes met witte bef, snuit,poten,buik, zwarte vlek neus, Pablo, omgeving Rv- Benslaan; 4/6 Kater ongecast. 2 jaar beetje wit nek, grote kop, zwart wit, omgeving RvBens- laan; 4/6 kater, ongecastreerd 2jr beetje wit in nek, grote kop zw/wit omgeving BvH laan; 9/6 Woepie licht rode streep over neus, vlekje rood in bek, beige voetjes, omgeving Bosboomlaan West. SCHIEDAM - ln de Stads- winkel aan het Stadserf 1 werd donderdag de foto tentoonstelling 'Natuur in de Stad' geopend. Bij die gelegenheid werden ook de winnaars bekendge maakt van de vorige maand gehouden fotowedstrijd. De eerste prijs ging naar mw. C.W. van Dalen uit Schiedam, zijn won een verrekijker ter waarde van 345,-. Tweede werd mw. C. Wijnhort-Vrijland uit Vlaar- dingen die met cadeaubonnen ter waarde van 150,- werd beloond. Het fotoboek 'Landschappen in Nederland' ging naar derde prijswinnaar dhr M.J. Bikker uit Schiedam. Tandprothetische Praktijk Veringmeier Heksen en tovenaars gaven za terdag de toon aan in de Schie- damse Verzetsheldenbuurt. De Vereniging van Eigenaren koos voor het kinderfeest, dat jaarlijks wordt georganiseerd, dit span nende thema voor de buurtjeugd tot 10 jaar. Een heel legertje fraai uitgedoste en knap ge schminkte kleine tovenaars en heksen kwam die middag een se rie speciaal op hun ideeën toege sneden activiteiten afwerken. Zo was er rattenstaart happen, pad den gooien, een heksenrace en het spel der zwarte magie. En ook tovercirkels ontbraken uiter aard niet. Het bijzondere kinder feest werd afgesloten met een groots opgezette buurtbarbecue. Zo'n honderd buurtbewoners kwamen een vorkje meeprikken in de Van Hellendoornstraat. SCHIEDAM - De een wijt het aan leeftijdverschillen; de ander spreekt van een cultuurkloof. Een derde wijst op ge brekkige communicatie tussen gemeente en jongeren. Om aan de discussie zonder eind nu een eind te maken, kwam Bosch Film Amsterdam met een opmerkelijk initiatief. Amsterdamse jongeren waren de acteurs van hun eigen werkelijkheid. In de film die het resultaat was, 'De straat is van ons!... en de toekomst ook', kregen problemen waar jongeren mee te maken hebben ruimschoots de aandacht. Met de film willen Peter Bosch en Julia von Graevenitz in verschillende steden de discussie op gang brengen tussen jongeren en gemeente. Bosch Film noemt hen uitdagend 'probleemjongeren'. Maar dat zijn het niet. Het zijn wel jongeren die moeilijk bereikbaar zijn. Ondanks de over vloed aan mobiele telefoons. Vorige week werd in Zaal Beat rix de slotmanifestatie georgani seerd. Er waren ongeveer 120 jongeren uitgenodigd en een vijftigtal leden van de 'gevestig de orde'; wethouders, raadsle den, welzijnswerkers en politie. Het weer was misschien de re den dat de opkomst laag was. Uiteindelijk waren er een ruime veertig jongeren aanwezig. Ge nodigden uit het tegenkamp wa ren hiermee vergeleken heel ver in de minderheid. Toch verdien de het initiatief van Bosch Film een mooier slotaccoord. Het ini tiatief is in principe eenmalig. Amsterdam geeft alleen een voorzet. De gemeente en jonge ren zelf moeten de contacten daarna voortzetten. "De jonge ren roepen erom", aldus Julia von Graevenitz. "De gemeentes daarentegen vinden het ontzet tend moeilijk. Het gaat tenslotte om een pubergroep." De ge meente, zo stelt Von Graevenitz, communiceert vooral met de be ter opgeleide jongeren. Dat is te gebrekkig. "Door ook andere jongeren in de discussie te be trekken moet een sneeuwbalef fect ontstaan.". Het Amsterdam se initiatief werd al nagevolgd in Den Haag, Dordrecht en Schie dam. Na de zomervakantie zijn Zwolle, Den Bosch en Lelystad nog aan de beurt. De bedoeling is dat er een kennismaking plaatsvindt tussen de mensen die over jongeren gaan en de jonge ren van de betreffende stad zelf. Per stad wordt ongeveer een maand voor het project uitge trokken. Er moet een uitwisse ling van gedachten plaatsvinden. Die gedachten zijn in elke stad anders. Jongeren hebben een an dere werkelijkheid, vindt Von Graevenitz. "Op het moment dat je een gevoel krijgt van die an dere werkelijkheid, dan kun je daar veel meer mee dan met cij fers en statistieken.". In de afgelopen tijd werden vijf bijeenkomsten georganiseerd, telkens voor een twintigtal jon geren. Daarbij passeerden vele onder werpen de revue. "Jongeren in Schiedam vallen ontzettend mee", aldus Von Graevenitz. Ze vinden het wel gezellig. Over het algemeen zijn de jongeren rede lijk enthousiast over Schiedam. Veiligheid was hier, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld Dordrecht, helemaal geen issue. Onder de jongeren bestaat over het alge meen geen angstige sfeer. Ze voelen zich veilig in Schiedam: het is net een groot dorp. "Schie dammers zijn een collectief sa men", zeggen de jongeren. Maar: Schiedam is wel een beet je zeikerig. Toch was er ook kri tiek. Vooral op het punt van het multiculturele Schiedam. Er is te weinig begrip; te weinig toleran tie, vinden de jongeren. Mis schien speelt er bij racisme zelfs een generatieprobleem, omdat ouderen zich te weinig inspan nen om Schiedamse jongeren uit alle culturen te begrijpen. Nog zwaarder woog misschien wel de houding van de gemeente. Die belooft veel en doet niets, aldus de jongeren. De overheid weet niet hoe ze met de jeugd moet omgaan. Het gedrag van de poli tie is te dominant. Je kunt je er niet tegen verdedigen en soms gaan ze zelfs af op je huidskleur. Geen geringe punten van kritiek. Al die onderwerpen werden sa mengevat in de Schiedamse jon- gerenfilm: "Schiedam word wakker!". Weinig raakvlakken De Amsterdamse film, die het eerst vertoond werd, had weinig raakvlakken met de Schiedamse situatie. Het hele scala aan jon- gerenproblemen passeerde. Er werden thema's aangeroerd als vooroordelen en discriminatie, prostitutie, misdaad, generatie conflicten, Aids, probleemsitu aties binnen en over cultuurgren zen heen, relatieproblemen: het leek onwaarschijnlijk veel voor een film. Toch paste alles netjes. Voor Amsterdam. Want in Schiedam, zo bleek later, speelden heel an dere zaken een rol. "Dit soort dingen gebeurt in Schiedam niet", was een van de reacties na de film. Wat gebeurt er dan wel in Schiedam? Volgens de jonge ren bitter weinig. De meestge- hoorde klacht betreft het volledi ge ontbreken van uitgaansmoge lijkheden. En dan denken de jon geren niet aan café's, want de kroegen in Schiedam zijn 'dood' vinden ze. Een disco zou daaren tegen zeer welkom zijn. Of dan tenminste een plaats waar je echt kunt uitgaan. Dat is er niet in Schiedam. Dus moeten jongeren hun zuurverdiende geld uitgeven aan de taxi om na een avond stappen in Rotterdam weer thuis te komen. En dat is kwalijk. "Je hebt toch geld nodig om voor een meisje een drankje te kun nen kopen", is een reactie. "Of voor jezelf meer dan twee bier tjes", een andere. door Chrit Wilshaus SCHIEDAM - Het St. Jan de Doperkoor, voorheen be kend als het Jongerenkoor St. Jan de Doper, houdt op te bestaan. Zondag 25 juni liet het nog één keer van zich laten horen tijdens de viering in de St. Jan de Do- perkerk in Schiedam. Re den om te stoppen is het verschil van inzicht tussen het koor en de kerkleiding over het genre te zingen lie deren. En dat heeft weer al les te maken met de liturgi sche koers die de laatste ja ren is ingeslagen. Dirigent Dick Nels was vanaf de start bij het jongerenkoor be trokken, en had de laatste vie rentwintigjaar tevens de leiding. "Pater Ribberink, die het koor in 1966 oprichtte, vroeg mij des tijds erbij te komen, omdat ik klarinet speelde. In de jaren ze stig, na het Tweede Vaticaans Concilie, werd het steeds meer gebruikelijk, dat in de katholie ke kerken ook Nederlandse lie deren werden gezongen. Voor een deel werd dit gedaan door Jongerenkoren. Zij zongen ei gentijdse teksten op eigentijdse melodieën. Ik vind het heel jam mer dat dit nu niet meer kan, en men gekozen heeft voor het zin gen van gezangen en psalmen. Jongeren voelen daar echter niets voor. De Werkgroep Litur gie, de pastores en het kerkbe stuur maken evenwel liever ge bruik van de nieuw aangeschafte bundel. De kentering kwam ove rigens ongeveer zes jaar gele den. Door de liturgische koers wijziging hield op een gegeven moment de helft van het koor het al voor gezien." Het Jongerenkoor St. Jan de Do per werd bij een groot deel van de kerkgangers (zowel mannelij ke als vrouwelijke) al gauw pop ulair, en bleef dat tot op de dag van vandaag. "Op het hoogte punt van ons bestaan hadden we ruim vijftig leden, en werden we begeleid door een combo", aldus Nels. "Persoonlijk, maar ik weet zeker dat dit voor veel meer mensen geldt, bewaar ik onder andere goede herinneringen aan de fijne en goed verzorgde vie ringen, de weekends dat we met het koor uit gingen en de Kerst concerten. Ook ontstonden er in al die jaren vele (soms blijven de) relaties. Het koortje van circa veertien le den dat nu nog over is, heeft, naar nu dus blijkt tevergeefs, ge probeerd het tij te keren. Helaas komt aan het tijdperk jongerenli turgie met het opheffen van dit koor een einde in de parochie van St. Jan de Doper." Nels be nadrukt dat koor en kerkleiding, ondanks het verschil van inzicht, op een goede manier uit elkaar gaan. 0800-0503 ANl STICHTING KINDEROPVANG SCHIEDAM SCHIEDAM - Op de kruising van de Swammerdamsingel en de Boerhaavelaan vond donderdagmiddag 15 mei een aanrijding plaats waarbij een 6-jarig jongetje gewond raakte. Toen het kind de straat wilde oversteken werd hij geraakt door een vermoedelijk goudkleuri ge Mercedes. De bestuurder van die auto reed na de aanrijding door in de richting van de Rotterdamsedijk. Het jongetje werd met een dubbele beenbreuk naar het Schielandziekenhuis overgebracht. De politie is op zoek naar de bestuurder van de goudkleurige Mercedes. Het gaat vermoedelijk om een licht getinte man, mogelijk afkomstig uit Indonesië, van 30 a 40 jaar oud, met halflang stijl haar. Ook ge tuigen van het ongeval worden verzocht zich te melden via tel 2740205. SCHIEDAM - Het gebeurt niet iedereen dat een van de leiders van je vereniging even bij je thuis op visite komt om te ver tellen dat je bent uitgekozen om gratis drie weken naar Canada te gaan. En toch was dit is precies wat de Schiedamse zeekadet Sa scha Fontijn onlangs overkwam. Al dertig jaar onderhouden de Nederlandse en Canadese zeeka- det-organisaties nauwe vriend schapsbanden met elkaar, met als bekroning de jaarlijkse uit wisseling van kadetten. Gekozen worden voor 'de Canada-trip' wordt gezien als een bijzondere blijk van erkenning, en een eer die men niet zomaar krijgt: hij moet verdiend worden. Doel van de uitwisseling is om de kadet ten kennis te laten maken met zusterorganisaties, en wat het kadettenleven in andere landen 'allemaal inhoud. Sascha heeft inmiddels al kennisgemaakt met de kadetten van de andere Ne derlandse korpsen waarmee zij het avontuur gaat beleven, en een eerste indruk opgedaan van wat hen allemaal te wachten staat. Zo zal zij deelnemen aan zeiltochten, roeien, sport en spel, excursies, bergbeklimmen, en bezoeken aan zomerkampen van Canadese kadetten. Er staat er zelfs ook nog een heuse meerdaagse overlevingstocht op het programma.... Het grootste deel van het bezoek, dat plaats vind tussen 17 juli en 8 augus tus, zal plaatsvinden aan de Ca nadese westkust, rond Vancou ver en Vancouver-eiland, waar zich ook een van de grootste zeekadetkampen bevindt Maar er zal ook genoeg tijd beschik baar zijn om meer van het prach tige land te ontdekken natuur lijk! Dienst Doend Kwartier meester (een soort aanstaand groepsleider bij het korps) Sa scha dankt deze eer aan haar grote inzet, sportiviteit, enthou siasme en kameraadschap bij het Schiedamse zeekadetkorps, en met de selectie van deze VWO-3 scholiere zullen Schiedam en diens zeekadetten goed verte genwoordigd zijn aan de andere kant van de oceaan. Het enige dat Sascha door deze reis zal moeten missen, is het landelijke zomerkamp in Nederland, waar aan zij met het Schiedamse korps zou deelnemen, maar zo als zij zelf zegt: "als ik moest kiezen tussen Canada of lande lijk zomerkamp, is het eigenlijk geen keus....Canada dus! Zo'n kans krijg je maar een keer, en zomerkampen komen er nog ge noeg..." Naast uitwisselingen met Canada onderhoud de Ne derlandse Zeekadetorganisatie ook contacten met landen als Engeland, Japan, Zweden, Bel gië, Zuid-Afrika, HongKong en de Verenigde Staten. Jongens en meisjes die eens vrijblijvend kennis willen maken met het Schiedamse zeekadetleven, kun nen contact opnemen met de commandant van het korps, ir L.J.van Ewijk, telefoon 010- 4732533. Wie weet staan zij in een paar jaar óók wel oog-in-oog met een echte Mountie. 1 Chiquita bananen kilo, van voor 2 2e halve prijs: 0(1 Hollandse garnalen i n /i o 2 bakjes 100 gram, van 2L&90~ voor lU.4c 3 Oh Gehakt half om half 500 gram 3353.95 kilo van 1Q3QT voor O.y U 4 Oh Goudse kaas licht belegen 48+ van ISdKT voor 9.90 5 OhWildgebakken brood heel, van 3Jr!r voor 3 halen, 2 betalen: 6 Haagen Dazs roomijs 1Q7A 3 bekers a 500 ml, van J2335T voor JL yU 7 Oh Huiswijn o.a. rood, wit of rosé 3 flessen a 1 liter, van T7r97~ voor 11.98 voor 8 DubbelFrisss 3 pakken 1 liter, van 335T 9 Smithschips /ion 3 zakken a 200 gram, van J&AZ' voor 4.0U 10 Huggies luiers mini, midi, maxi, maxi+ of junior ~J A CiQ 3 voordeelpakken, van H2AT voor /HwO Vermist Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Klacht jongeren: Schiedamse kroegen zijn zo goed als dood St. Jan de Doperkoor stopt ermee De koorleden tijdens hun laatste optreden foto RICHARD HOOOEVEEN Kom langs! bij een van onze ANWB-winkels Bel gratis: ANWB Verzekeringen: betrouwbaar en zeker Gastouderbureau Schiedam is op zoek naar enthousiaste gastouders. Vindt u het leuk om kinderen op te vangen en te verzorgen, dan is gastouderschap misschien iets voor u. De opvang vindt plaats bij u thuis en u kunt zelf aangeven op welke dagen en tijden u opvang zou willen bieden. De vergoeding is vanaf 1 januari 2000 4.50 per uur per kind. Het GOB vraagt 25.- inschrijfgeld. Heeft u interesse of vragen neem dan vrijblijvend contact op met Simone Brockhus-Jansen of Ank de Gier van het Gastouderbureau, Van Ostadelaan 120, 3117 XM Schiedam. Tel. 010-4265819. Hoogstraat 50, 3111 HJ Schiedam Telefoon: OIO - 426 89 19 .Tyrr- Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart t/m 2 juli a.s.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 11