Schrijvenderwijs COLOFON 0 0 0 3 Gü 8' van de Maand Op koopzondag 2 juli zijn de winkels geopend van 12.00 lot 17.00 uur. Vooral veel zonnestralen voor hoogbejaarde dichteres Zien, horen, voelen, ruiken, proeven op z'n Schiedams of... Japans! a ~l Deze pagina is een uitgave van het Cen trummanagement Schiedam, het overkoe pelend orgaan van de winkeliersverenigin gen Hoogstraat, Dam, Broersveld, Broers- vest, Nieuwe Passage, culturele instellin gen en banken. Eindredactie Lay Out Foto's Maya Geerst Natascha Koelhof Roel Dijkstra Iedere maand zet de fotograaf van het Nieuwe Stadsblad «er klant a§ de foto bij een van de winkeliers die zijn aangestoten bij het Cen trummanagement Schiedam Deze klant ont vangt een waardebon van honderd gulden, de Fotosnip'; de2e maand bleek het de hoogste tijd voor Mehmed Kilci, wam hij was de geluk kige winnaar bij juwelier Leen van Es aan de Hoogstraat! Hij was al vaker voorbij de etalage gelopen want hij had daar een prachtig horloge gezien en wilde deze nu samen met zoontje Zubeyr van dichtbij gaan bekij ken. Niet alleen slaagden vader en zoon direct, maar ze vielen tot hun grote verbazing ook nog eens in de prijzen! De gewonnen 'snip' werd dan ook terplekke verzilverd als aandeel van het totale aankoopbedrag. Er valt overigens heel wat meer te zien in de markan te winkel van Leen en Annemarie van Es. Naast een keur aan horloges in vele merken, maten en prijsklas sen, vindt je er ook klokken, goud en zilver. Vijf jaar geleden nam Leen van Es jr. de zaak over van zijn va der, Leen van Es Sr., die de zaak zo 'n 27 jaar eerder als klokkenzaak begon. 'We hebben hierin nog altijd een regiofunctie,weet Van Es. 'Niet alleen is de collectie vooral de laatste tijd enorm uitgebreid, want we spe len ook in op trends. Klokken kun je tegenwoordig in elk gewenst materiaal verkrijgen. Van welk materiaal deze ook gemaakt is, klokken hebben ook wel eens onderhoud nodig en Van Es jr. ziet ook de klokken, heel vroeger nog verkocht door zijn vader, terug in zijn winkel, bijvoorbeeld voor een schoonmaakbeurt of reparatie. Ja, we hebben als vanouds een trouwe klantenbinding. n de zomer krijg je altijd vakantiekriebeis. Je denkt dan al gauw 'over de grens' en natuurlijk, het 'Euro 2000'-spektakel versterkt dat gevbel nu nog meer! Daarom worden de komende weken door het 'Cen trummanagement' de 16-landen banieren gehesen in de vlaggenmasten die door het gehele centrum staan geplaatst. Er zijn overigens voor meerdere thema's nieuwe banie ren vervaardigd. Denk maar aan St. Nicolaas, Kerst, Mo lens en Genever. Nu dus deze kleurige landenvlaggen. Het centrummanagement sluit met deze nieuwe vlag gen mooi aan bij bijvoorbeeld de Passage en Broersveid welke helemaal in 'Oranjestemming' verkeren! Heeft u niet zoveel op met voetballen, dan krijgt u er toch een blij, vakantiegevoel van Wouter Kalkman, Centrummanagement/W.V. Broers- vest. Totaal onverwacht maar niet minder blij verrast werd onlangs een bewoon ster van Zorgcentrum Franqois HaverSchmidt be zocht door de redactie van deze pagina. Met haar ge dicht 'Winkelfeest' werd mevrouw Van der Hoek-van Gent (geb.9-12-1903) de eerste winnares van onze nieuwe rubriek 'Schrijven- derwijs'. 'De klokt tikt lang zaam, minuten verstrijken tot uren, zelfs de levensklok tikt door, hoe lang het ook mag duren....' Het dichten zit mevrouw van der Hoek kennelijk in het bloed, want schijnbaar moeiteloos rol len de prachtigste gedich ten, die ze ooit eens ge schreven heeft, uit haar mond. En ze heeft in het verleden wel vaker met een gedicht of rijm een geld- prijsje gewonnen. 'Ach,' zegt ze bescheiden. 'Het is toch niet zo byzonder wat ik doe?' Hetgeen onmiddde- lijk wordt tegengesproken door een medewerkster van het zorgcentrum. 'Me vrouw laat geen gelegen heid voorbijgaan of ze maakt er een prachtig ge dicht voor!' Mevrouw van der Hoek werd bijna een eeuw geleden geboren en heeft sindsdien heel veel le venservaring opgedaan. Maar ze trachtte altijd de zonzijde van iets te zien, ook in moeilijke tijden. In veel van haar gedichten heeft de dichteres deze op soms humoristische, maar vaak ook vlinderlichte wijze verwoordt; velen bevatten een hoog gehalte aan wijze levenslessen en liefdevolle raad. En hoewel haar kinderen en kleinkinderen al dikwijls hebben gezegd dat haar ge dichten uitgegeven zouden moeten worden, bewaart de dichteres haar werk heel bescheiden in schriftjes.... Het gedistilleerd Museum aan de Lange Haven 74-76 in Schiedam en het Hahus- hika Memorial Museum of Sake in de Japanse stad Nishinomiya 'hebben iets met elkaar'. Beiden herden ken, op geheel eigen wijze, het 400-jarige bestaan van de betrekkingen tussen Ne derland en Japan. Omdat er van oudsher reeds een zeer goede be trekking tussen Japan en Schiedam bestaat, opende Het Gedistilleerd Museum de tentoonstelling 'Sake op de korrel, rijstwijn in Schie dam.' Het Sake-museum in Japan op zijn beurt wijdt gelijktijdig een tentoonstel ling aan het Nederlands Gedistilleerd, met name de Schiedamse Jenever, ter wijl in het Gedistilleerd Mu seum Japans oudste en be kendste alcoholische drank, de rijstwijn 'sake' centraal staat. In het Schiedamse museum is te zien hoe sake wordt geproduceerd. De tentoonstelling laat door middel van byzondere voorwerpen, maar ook fo to's en schilderijen, de lan ge historie en de promi nente rol van Sake in de Ja panse cultuur zien. Natuur lijk wordt ook het motto van het museum aan de Lange Haven, de beleving van de vijf zintuigen: zien, horen, ruiken, voelen en proeven, niet vergeten! Zien kun jer een keur aan oude etiketten, miniaturen, en oude reclamefilmpjes; te horen zijn diverse oude drinkliedjes. Voelbaar is ook de gloed die onder de aan wezige brandersketels van daan komen, waardoor je zelfs het harde bestaan van de vroegere branders knechten kunt 'in'-voelen. Geproefd mag er worden in het sfeervolle proeflokaal dat het museum rijk is. Naast sake kun je ook nip pen aan het assortiment je nevers, likeuren en bitters die Nederland 'onder de kurk' telt. Aardig is ook om hier de geschiedenis van het Nederlands Gedistillerd in optima forma te aan schouwen. De uitwisselingsexpositie, die aandacht schenkt aan de 'nationale' dranken van Nederland en Japan, jene ver en sake, beiden nauw verbonden met de geschie denis, tradities, gewoonten en cultuur, duurt nog tot 24 september 2000. Opening stijden: di. t/m za.: van 12.00 tot 17.00 uur. Zon- en feestdagen: van 12.30 tot 17.00 uur. (Toegangsprijzen volw. fl. 8,50, MJK gratis.) Informatie: 010-4261291. Voor mevrouw Sheikrojan is een dagje rondkijken in het Schiedamse winkel centrum echt een leuk uit stapje. Zelf woonachtig in Rotterdam (dan ben je toch wel wat gewend) er vaart ze de Schiedamse binnenstad als heel gezel lig. Sinds kort doet ze haar inkopen vaak vergezeld door de nieuwe man in haar leven, haar 7,5 maan den oude zoontje Ra'ies. Die laat het allemaal van uit zijn riante kinderwa genpositie over zich heen komen. Vooral kledingza ken hebben mevrouw Sheikrojan's interesse. Verder mist ze hier wel een 'tropische' winkel. De drie vrienden Rosanda (13), Edson (14) en Ilias (14) zijn vaak in het winkel centrum te vinden. Ze ken nen elkaar van de Schie damse Praktijkschool, maar wonen ook in de buurt (Ilias: 'Mijn vader is bakker. Koningin Beatrix is eens in onze winkel ge weest!') en wanneer er dus geen huiswerk ligt te wachten, spreken ze regel matig in de stad af. 'We gaan echt niet alleen maar zo slenteren, hoor, we ko pen ook wel vaak iets van ons zakgeld.' Met name 'gave,' 'kickende' schoe nen hebben hun interesse en die zijn er genoeg in Schiedam! Patrick Van Haen en Elvira van der Schee zijn goede vrienden en gaan regel matig samen de stad in. Op de dag van dit inter view heeft Patrick juist iets te vieren want hij is ge slaagd en kan die avond zijn VWO-diploma opha len. Omdat Patrick een dag eerder al op straat is geïn terviewd door een iimona- defabrikant, mag Elvira nu het woord doen. Ze is nog al modebewust en koopt graag met regelmaat nieu we kleren. Ze slaagt hierin goed, maar, zo meent zij: 'Schiedam zou nog wel wat meer 'trendy' mode winkels erbij kunnen heb ben. Telefoneren met je arm in het (oranje) gips, de 21-ja- rige Javid Mamand draait er zijn hand niet voor om. 'Van de fiets gevallen,' ver ontschuldigt hij zich. 'Zo je ziet, ik ben voor Oranje!' De in Schiedam woonach tige voetballiefhebber maakte zo'n vier jaar gele den nog deel uit van de Twentse sport-selectie en deed aan harde vechtspor ten.Totdat zijn ouders naar hier verhuisden. Inmiddels is hij helemaal 'ingebur gerd'. Ik ben een man van de dag, ik pas me overal aan'. Overigens, disco- theekgangers herkennen hem nog dikwijls als 'Rot terdamse' D.J.! Met het onderstaand gedicht is mevrouw Van der Hoek-Van Gent (97) deze maand, schrijvenderwijs, fi. 50,-- rijker geworden. Namens het Centrummanagement Schiedam Van harte gefeliciteerd! Winkelfeest. Winkelen in Schiedam is voor mij een feest! Dat is het trouwens altijd geweest. Als meisje van 5 jaar, werd ik (door grote broer) er op uitgestuurd. Maar wel werd er stiekum om een hoekje gegluurd! Als ik daar nu aan denk, krijg ik nog de balen, want, ik moest toen 'een stuiver sla-raak' halen. De winkelier voldeed lachend aan mijn verzoek, en gaf mij grinnikend een paar tikjes op mijn broek! En zo kan ik op m'n oude dag veel verhalen. Soms donk're wolken, maar ook veel zonnestralen! En, al komt het eindstation steeds naderbij, zo hoor ik er ook nog een beetje bij! Mevrouw van der Hoek van Gent, Schiedam. Schrijft u graag? Kent u een aardige anekdote of heeft u zelf iets leuks beleefd in Schiedam? Uit u zich graag ly risch over uw stad in dichtvorm? Dan is dit uw kans! Stuur uw pennevruchten naar onze redactie en maak kans op een waardecheque van fl. 50,--, u aangeboden door het Centrummanagement Schiedam. Het winnen de verhaal of gedicht wordt hieronder afgedrukt! Stuur uw verhaal (van maximaal 300 woorden), gedicht of lim- merick(*) op naar: Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 52, 3130 AB Vlaardingen, onder vermelding van 'Schrijven derwijs'. Ingezonden werk wordt niet geretourneerd.) f Schiedam centrum l® Schiedam gaat wereldwijd v 2* Aan de hand van. onder meer, traditioneel sakeservies, worden rituelen en ceremonies rond het drinken van sake in beeld gebracht. Sake in Gedistilleerd Museum Japanse 'vaatjes' sake. (foto's: Hon Dijkstra.) 1

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 8