Beste studenten in de prijzen KORTWEG SCHIEDAM Kindermoord; niet te bevatten Geen koopavond wel koopzondag Open avond kindertuinen Iets meer dan een vierkante meter ruimte per leerling CDA-fractievoorzitter Paul van Mansum: Restauratie Stadhuis Overleg gemeente/bewoners mislukt AUTOSERVICE EIGENIMAM Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 29 JUNI 2000 26 - 1475 Kindermoord in Schiedam. Het is niet te bevatten. Het blijft dag en nacht in je hoofd spoken. Het Beatrixpark is al jarenlang on veilig. Er gebeurt veel meer dan de mensen weten. Er hadden al lang in zo'n groot parkcomplex - met speeltuin en kinderboerde rij - 3 parkwachters met scooter in continudienst moeten zijn. Van 8 tot 8 uur. Liefst gewezen mariniers. De politie heeft ande re prioriteiten. Er wordt met vele vele miljoe nen in het rond gesmeten. Het b&w college moet nu zijn con clusies trekken en ontslag ne men. Reden; grove herhaaldelij ke verwaarlozing van het behar tigen van de belangen, veilig heid en het welzijn van de Schie- damse bevolking. Het kind hebben wij hiermee niet terug. Het massale medele ven kan het leed maar iets ver wachten. Verweij, Schiedam SCHIEDAM - Vanavond is er geen echte koopavond in Schie dam. In verband met de halve fi nale voetballen zijn de winkels in het centrum vrijwel allemaal dicht, net als overal elders in het land. In het centrum van Schie dam zijn de winkels zondag ove rigens wel open, dan is het 'koopzondag'. SCHIEDAM - De ruim 425 deelnemers van de Kindertuinen en hun begeleiders houden woensdagavond 5 juli tussen 18.30 en 20 uur een open avond op Park Kethel (Harreweg) en Vijfsluizen (Vlaardingerdijk). Voor de jongste bezoekers en de tuinierende kinderen is er een leuke verrassing. Iedereen is welkom tijdens de open avond. De door het natte weer opgelo pen achterstand is inmiddels aar dig ingehaald; de tuintjes staan er mooi bij, een deel van de groente is al geoogst. Bezoekers van de open dag kun nen om 19.15 uur mee met een rondleiding over en rondom de kindertuinencomplexen, waarbij uitleg wordt gegeven over, de historie, milieuvriendelijk moes tuinieren en de ontwikkeling van en rondom het complex. Zo komt bijvoorbeeld de metro vlakbij tuincomplex Vijfsluizen te liggen. Wie er meer van wil weten kan bellen: tel. 2465521. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 De studenten die de beste afstudeerresultaten behaalden in MBO Bouwkunde werden vori ge week door voorzitter ing. D. van Well van AVBB Waterweg in de prijzen gezet in het Schiedamse Bouwhuis Rijnmond. Daar wer den uit de vele nominaties de beste studenten gekozen van Albeda en Zadkine vestigingen uit regio Rotterdam gehuldigd. Bij de Albeda vestiging Schiedam stonden Ronny Nijs, Peter Arkesteijn en Robbert Mouthaan genomi neerd voor de prijs. Peter Arkesteijn werd tot winnaar uitgeroepen en kreeg 500 gulden plus een oorkonde, voor Ronnie Nijs en Robbert Mouthaan was er een eervolle vermelding en attentie. De drie toppers uit Schiedam hadden na hun geslaagde stageperiode in het bedrijfs leven direct een baan; Nijs bij Van Esteren, Mouthaan bij BAM en Arkesteijn bij Van der Vorm. De bouw is in Nederland een belangrij ke bedrijfstak die -inclusief installatiewerk- vorig jaar een omzet haalde van 85,5 miljard, 10% van het bruto nationaal product. door Wim Schelberg SCHIEDAM - Ramen kun nen niet meer open en de ventilatie is slecht. Er zijn te weinig toiletten die bo vendien vaak niet goed werken. Lokalen zijn met hun 42 vierkante meter te klein om de grote groepen (soms 37 kinderen) te her bergen. Het schoolhoofd voert oudergesprekken in een nis op de gang en de lo gopediste zit in de hal op de kleuterafdeling. Een perso- neelskamer is er niet eens. De gangen zijn vol met uit puilende kasten, compu ters, tafels, stoelen en spe lende kleuters. Alles tegen een decor van muren waar de verf van afbladdert, scheurende granitovloeren en oproepen aan ouders voor de grote schoonmaak aan het eind van elk school jaar. De Jozefschool oogt oud; hij ruikt oud. De Jo zefschool is oud. "Dit is niet meer bevorderlijk voor het schoolse gebeuren", aldus het schoolhoofd, Mar El- sendoorn. Al sinds 1921 is de school ge vestigd aan de Nassaulaan. In 1992 werd de inmiddels ook ver ouderde dépendance aan de Stadhouderslaan betrokken. Dat was precies de reden waarom al enige tijd over nieuwbouw wordt nagedacht. Helaas liggen echter tussen denken en doen een aan tal praktische bezwaren. Terwijl toch alles is gedaan om die zo veel mogelijk te voorkomen en in goede banen te leiden. Daar om begint het schoolbestuur en de Stichting Interstedelijk Ka tholiek Onderwijs (SIKO) een nieuw informatieoffensief om aan buurtbewoners en de ouders nog eens duidelijk te maken waarom nieuwbouw op de kop van de Warande niet langer op zich kan laten wachten. Want ei genlijk is er al te lang uitgesteld. Regelmatig werd de datum voor de eerste paal in de agenda gezet en weer doorgestreept. Er ont stonden gaande het proces aller lei verhalen. "We hebben be hoefte om ons eigen verhaal te genover alle andtre verhalen te zetten", zegt Theo Riemersma, sinds augustus algemeen direc teur van de SIKO. "Want op de ze manier wordt de situatie al leen maar ingewikkelder". Zo nam de SIKO zelf een advocaat in de arm en werd ook een com municatiedeskundige ingehuurd. "Mensen in het onderwijs weten wel veel, maar lang niet alles. Dus wilden we ons in het com municatietraject goed laten on dersteunen. Mensen hebben recht op eerlijke en objectieve informatie". Daarom verschijnt deze week een speciale bewo nerskrant, waarin nog eens de hele geschiedenis passeert. Ook wordt een nieuwsbrief aan de ouders van leerlingen uitgereikt. Met nieuwbouw in het achter hoofd was een noodoplossing voor ongeveer een jaar een optie. Maar men had nooit gerekend op zoveel strubbelingen. Toch is alles gedaan om het con tact tussen school en omwonen den zo goed mogelijk te laten verlopen. Ze werden schriftelijk geïnformeerd. Ook zijn zes voorlichtingsavonden gegeven en kon altijd contact worden op genomen met het schoolbestuur en de SIKO Dat heeft ondermeer geleid tot aanpassingen in de bouwplannen. Er wordt geluids- werend materiaal gebruikt - ze ker Voor de speelplaatsen. En er wordt van alles aan gedaan om de parkeerdruk voor het gebied zoveel mogelijk te beperken in de breng- en haalmomenten. Ook werd het gebouw zo laag mogelijk gehouden en werd het aangepast aan de omgeving. Omdat het grootste deel van het perceel is volgebouwd, is de kans dat het schoolgebouw een 'hangplek' voor de jeugd wordt gering. Zelfs de eventuele over last door 'kletsende' ouders wordt beperkt: zij kunnen bin nen, in het amfitheater, wachten op kun kinderen. Tenslotte wordt zelfs de oudste en grootste pla taan van Schiedam niet de dupe van de nieuwbouw. Speciaal voor deze boom werd advies in gewonnen bij Huib Sneep, de boomdeskundige bij de gemeen te. Mar Elsendoorn: "Als je een nieuw gebouw hebt en er staan een paar van die doorgeschoten paardenbloemen voor de deur, dan is dat niet zo leuk". Er is dus alle lof voor architect René Mee- re die een ontwerp maakte dat past in de omgeving en het groen behoudt. Desondanks gingen omwonenden hernieuwd in beroep tegen de nieuwbouw. Verwacht wordt dat de arrondis- sementsrechter te Rotterdam in augustus uitspraak doet. Dan kan wellicht definitief de datum voor de eerste paal genoteerd worden. Misschien gaat het om wonenden niet eens zozeer om de nieuwbouw. Misschien had den ze gehoopt meer inspraak te hebben in de herbestemming van het oude gebouw. Maar daarin heeft het schoolbestuur en SIKO nu juist niets te zeggen. Intussen dringt de tijd. Een noodoplossing mag ook niet de finitief zijn. Riemersma: "Het is belangrijk om te weten hoe ein dig dit proces is en wanneer er weer perspectief is om verder te gaan. Het is belangrijk om de Jo zefschool een gebouw te gunnen waar die school recht op heeft. We zijn als SIKO reuze trots op deze school die gewoon inhou delijk een heel goede school is. En dan is het prettig als dat ook in een gebouw kan dat past in deze tijd. Een school met een amfitheater. Wauw". SCHIEDAM - Met de verkoop van de aandelen van het Bouwfonds Nederlands Gemeenten verdiende Schiedam onlangs 8,6 miljoen gulden. In het kader van de overname van het Bouwfonds door de ABN Amro bank bood deze bank de gemeenten bovendien de mogelijkheid deze op brengst in een speciaal fonds te storten. De bank stelt ren teloos eenzelfde bedrag ter beschikking, zodat de gemeen ten over het dubbele bedrag van hun inleg kunnen be schikken voor projecten op het gebied van de volkshuis vesting. De CD A-raadsfractie diende on langs een initiatiefvoorstel in om 5 miljoen in dit fonds te storten om zo 10 miljoen beschikbaar te krijgen voor enkele van de vele projecten die in Schiedam nodig zijn. Fractievoorzitter Paul van Mansum is teleurgesteld dat b&w de raad ontraden het initia tiefvoorstel van zijn fractie aan te nemen. Van Mansum: 'Een aantal argumenten die b&w aan voeren ter onderbouwing van dat negatief advies, kloppen gewoon niet. 'Als we dit hadden willen doen, hadden we er al in 1996 toe besloten', luidt het. Maar nu is de situatie heel anders dan in 1996. Het belangrijkste verschil is dat ABN Amro het bedrag nu verdubbelt. De vijf miljoen die wij in het fonds willen storten, blijven gewoon eigendom van de gemeente en vloeien te zijner tijd ook terug naar Schiedam. Al die tijd blijft het deel uitmaken van de algemene reserve. We ra ken de zeggenschap er nooit over kwijt, maar kunnen inte gendeel de reikwijdte verdubbe len. Door vijf miljoen van de ver koop uit de aandelen Bouwfonds te oormerken voor projecten op het gebied van de volkshuisves ting, krijgen we tweemaal dat bedrag beschikbaar om uit te ge ven in de vorm van 'zachte' le ningen, met een laag renteper centage. In 1996 was er nog geen sprake van grote stedenbe leid of van alle plannen die we hebben.' 'Het CDA heeft voor gesteld', aldus Van Mansum, 'deze tien miljoen te besteden aan de particuliere woningver betering in Oost. Er is 74 mil joen nodig in de hele stad, waar van een kwart in Schiedam-oost. Alleen al in Oost is van 385 par ticuliere woningen het herstel van de funderingen dringend noodzakelijk. Door gebruik te maken van dit fonds komt de op lossing van een deel van dit pro bleem binnen bereik.' Ook ande re argumenten van het college zijn volgens Van Mansum, die daarover contact heeft gehad met de bewindvoerders van het fonds, niet juist: 'Het college stelt dat vanaf 2004 het aanwij- zingsrecht van de gemeente met tien procent vermindert, maar dat is niet waar. De contante waarde van rentevoordeel voor Schiedam ligt ruim boven de 1 miljoen gulden. Het college gaat uit van een bepaalde renteder ving, maar ook die berekening klopt niet. Ze vergelijken heel verschillende dingen. De kosten voor het lenen van het extra geld bedragen 0,5 Maar dat bete kent niet dat het geld daarvoor ook moet worden uitgeleend. Ons is gebleken dat de meeste gemeenten dat doen tegen 2,5 die keuze kunnen we zelf ma ken. Het college stelt dat we 6 rente zouden kunnen realiseren, maar afgezien van de vraag of we dat werkelijk halen, gaat het voorbij aan de belangrijkste re den waarom het CDA aan het fonds wil meedoen: de verdub beling van de inleg. Zo schep je een krachtig instrument dat je in staat stelt een substantieel aantal gevallen van particuliere wo ningverbetering mogelijk te ma ken. Als je afhankelijk blijft van uitsluitend de marktpartijen zal dat waarschijnlijk nooit lukken. Het is het verschil tussen stapje voor stapje of volle kracht voor uit op het gebied van de kwali teitsverbetering van het woon- milieu in Schiedam oost.' Van Mansum wijst er tenslotte op, dat andere gemeenten samen al 300 miljoen gulden in het fonds hebben gepompt. 'Die zien wel de grote voordelen. Maar de Schiedamse rekenwon ders zeggen dat het niet verstan dig is. Volgens het CDA bewijs je de volkshuisvesting in Schiedam een heel slechte dienst als je de ze kans laat lopen.' SCHIEDAM - Maandagavond beslist de gemeenteraad over het voorstel om twee ton ter be schikking te stellen voor een on derzoek naar de restauratie van het stadhuis aan de Grote Markt, een van de 228 rijksmonumen ten in de Schiedamse binnen stad. Zowel casco als interieur dienen ingrijpend gerestaureerd te wor den, terwijl gas, licht en ventila tie moeten worden gemoderni seerd. Door een restauratie-ar chitect wordt daarvoor een res tauratieplan opgesteld. Gelijktij dig dient een haalbaarheidson derzoek te worden uitgevoerd, als onderdeel waarvan naar nieu we bestemmingen voor het stad huis wordt gezocht: 'het duurza me behoud van dit monument kan worden gewaarborgd door een financieel gezonde exploita tie'. Gedacht wordt aan een res taurant of eetcafé op de begane grond van het stadhuis. Op grond van de uit te voeren on derzoeken moeten de nieuwe be stemming en de herstelkosten van het stadhuis worden vastge steld. Voor een deel van de res tauratiekosten wordt een beroep gedaan op het 'Kanjerfonds' voor monumenten die om hun beeld bepalende en cultuurhistorische waarde van grote belang zijn (de zogenaamde kanjers). Na restau ratie zal de functie van de trouw zaal op de eerste verdieping in ere worden hersteld. Gedurende de restauratie vormt de aula van het stédelijk muse um aan de Hoogstraat de vervan gende trouwlocatie in Schiedam. SCHIEDAM Vrijdag van 14 tot 16 uur is er in dienstencentrum de 4 mo lens, Nieuwe Damlaan 766 een bijeenkomst over depressies bij ouderen na afloop krijgen de aanwezigen de brochure; Achter een lachend gezicht uit gereikt. *In de Havenkerk, Lange Ha ven 70 is 2 juli om 15 uur een Amerikaanse middag m.m.v. de Terry's uit New York, (kom in jeans en cowboy hoed). Na de dienst is er een barbecue en men kan in de boekenwinkel kijken. ""In bibliotheek Stadserf kunt u zich opgeven voor een gratis catalogusinstuctie op maandagmiddagen van 14 tot 15 uur en vrijdagochtend van 9.30 tot 10.30 uur in de maand juli, opgeven aan de balie. Voor info: mevr. J. Oste tel. 2465724/ 2465700. ""Zaterdag, de Dag van de Ar chitectuur, organiseert Woon- promotie Schiedam een rond leiding door in het centrum, waarbij gediscussieerd kan worden over de 'houdbaar heidsaspecten' van deze gebou wen. De gratis rondleiding starten nij het Woon Informa tiecentrum aan het Stadserf. Vanaf 11 uur vertrekt elk half uur een nieuwe groep. De laat ste wandeling is om 15 uur. Voor info en aanmelden: tel. 2730122. *Van maandag 3 juli t/m 13 au gustus is de Burg. van Haar- enlaan tussen Parkweg en Plein 40-45 afgesloten. In De Grote Kerk is 1 juli een inloopconcert om 15 uur van het Schiedams pianoduo, Les Contrastes. In de Linduinakapel (Franke- land) is 2 juli een eucha ristieviering om 9.15 uur; voorganger is pater J. van Schagen met cantor Sjef Enge- ring. ""Zaterdag is er van 10 tot 14 uur de ZOS radio live te belui steren vanuit het Stedelijk Mu seum op kanaal 91,5 fm van het kabelnet, met diverse gas ten. ""Zaterdag 1 juli zal Jop uit De Bus in het progamma Broodje Chris van Radio Schiedam dat tussen 12 en 14 uur wordt uitgezonden, een telefonisch interview geven. De luisteraars kunnen vragen stellen, stuur dan een briefkaart met naam, telefoonnr. en de vraag naar: Radio Schiedam t.a.v. Broodje Chris, Postbus 4030, 3102 GA, Schiedam of bel zaterdag tus sen 11 en 13 uur naar 4263600. Het is te beluisteren op 96.1 op de kabel of 106.7 in de ether. Tamboer, Trompetter en Ma- jorettenkorps Juliana orga niseert zaterdag van 10 tot 16 uur een rommelmarkt rond het clubgebouw aan de Wilde- straat 38, de opbrengst wordt gebruikt voor nieuwe ins trumenten. Er zijn allerlei attracties en er is ook een sponsorloop voor Enschede. ""Het Rode Kruis afdeling Nieuwe Waterweg Noord orga niseert 9 september een dagje varen met het mps. IJssel- stroom op de Zuidhollandse wateren, de IJsselstroom is aangepast voor rolstoelgebrui- kefs, met dieet en medicijn wordt rekening gehouden. Op zaterdagochtend ligt de IJssel stroom afgemeerd in de Voor haven te Schiedam (duur van 9 tot 17 uur), aanmelden bij de plaatselijke locaties van het Rode Kruis of op het coördina tie punt te Schiedam tel. 4268013. OUDERENWERK Zaterdag is er zater dagavondbal in de Woudhoek van 20 tot 23 uur, entree f2,50. Maandag 3 juli zomerkoersbal in Oost van 14 tot 16 uur. Don derdag 13 juli yoga les in Oost van 10 tot 11 keer, kosten f3,50, opgeven voor 6 juli. Vrijdag 14 juli country dan sen in Oost van 10 tot 11 uur, opgeven voor 7 juli. ""In zorgcentrum Spaland is 1 juli bingo, aanvang 14 uur, iedere vrijdag is er een oecumenische weeksluiting van 19 tot 20 uur. SCHIEDAM - Bewoners van de Aletta Jacobsstraat (in de volks mond 'het hoge hekkenplein') zijn kwaad weggelopen uit het overleg met de gemeente. De ge meente stuurde hen maandag een brief met het verzoek het overleg te hervatten. Burge meester Reinier Scheeres: 'Niet alleen hield de overlast van de jongeren aan, het dreigde zelfs nog erger te worden. We hebben toen een bijeenkomst belegd waar we voorstellen op tafel hebben gelegd en met de bewo ners besproken. Helaas is die avond niet zo goed verlopen. De gemoederen raakten verhit en er konden geen conclusies worden getrokken. We hebben intussen een brief aan de bewoners ge stuurd met het verzoek de draad van het overleg weer op te pik ken, want net zoals zij willen wij graag een oplossing vinden.' De afgelopen dagen is het een stuk rustiger geworden in de straat, mede dankzij verscherpt toe zicht. 'Maar', aldus de burge meester, 'het is natuurlijk geen probleem dat zich vanzelf op lost. Het toezicht heeft gehol pen, maar de jongeren zijn nog steeds als voorheen aanwezig. Voor een structurele oplossing zullen we activiteiten moeten ondernemen en voorzieningen treffen. Er is een gesprek met de jongeren geweest, waarin zij enig begrip hebben getoond voor de reacties op hun aanwe zigheid. Via de jongerenwerker en het wijk- en buurtbeheer wordt al dat overleg verder inge vuld. We hopen dat we er bin nenkort met de omwonenden alsnog uitkomen.' Daags na het mislukken van het overleg met de bewoners werden de fractievoorzitters door de bur gemeester ingelicht. Toen Yorick Haan (SP) dat in een commissie aan de orde wilde stellen, wei gerde wethouder Peter Groene- weg hierover in de openbaarheid te praten. Maandag zorgde Scheeres in een andere commis sievergadering alsnog voor openheid. Haan: 'Des te groter is mijn verbazing dat Groeneweg zo gepikeerd reageerde toen ik het onderwerp aan de orde stel de. Je kunt de verantwoording over contacten van de gemeente met burgers, ook als ze niet ver lopen zoals je had gewild, niet naar de beslotenheid van het fractievoorzittersoverleg verleg gen.' Haan was dan ook blij dat de burgemeester alsnog voor openheid had gekozen. Scheeres hield het erop dat de eerdere weigering van Peter Groeneweg de materie in een openbare com missie te bespreken 'misschien een misverstand' betrof. OEVER MAASBOULEVARD TE SLECHT VOOR WATER- NETSTEIGER - Ten behoeve van waternet, de toeristisch/recreatie ve verbinding over het water tussen verschillende steden in de regio, heeft de gemeente geld beschikbaar gesteld voor de aanleg van een steiger aan de Maasboulevard waar de schepen kunnen afmeren. Geld ook voor de verbetering en bewegwijzering van de route naar het cen trum. Bij het voorbereiden van de aanleg van de steiger bleek de oe ver echter in zodanig slechte staat, dat het onmogelijk js de steiger te realiseren voordat eerst de oever wordt hersteld. Er is een ingeni eursbureau ingeschakeld om de situatie in beeld te brengen en te ad viseren over de maatregelen die getroffen dienen te worden. Vervol gens kan bepaald worden welke extra kosten er mee gemoeid zullen zijn en moet dat geld in de gemeentebegroting worden gevonden. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk jloods verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8,30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, tel. privé (0T0) 4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS S~ v - Sint Jozefschool is te klein en te oud voor 't lesgeven 'B&W doen Volkshuisvesting tekort' raMBBp! Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3