r1 ONBEZORGD OP VAKANTIE? Doorstart De Erker Verbeelding van obsessie Schilderijen in de bieb VOMI zoekt familie van gesneuvelden Popfestival en Hollandse hits REGEL NU UW ANWB REISVERZEKERING HL) ïi,w™e" T» 0800-0503 Dagje varen met het Rode Kruis Dorenbos en Breukers winnen tennistoernooi Kampioenschap tonnetje steken KUNSTGEBITTEN Tillen en praten is de beste manier om er van af te komen Muziek, sport, cultuur, theater en kinderspelen j HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 5 JULI 2000 27 - 1442 imker i Fabricage In eigen fabriek Warmte-lsolerend en onderhoudsvrll Dubbele beglazing Snelle levering kunststof kozijnen 10 laar garantie Concurrerend in prils James Wattweg 18 - Vlaardingen Telefoon 010-4349833 SCHIEDAM - In de bibliotheek aan het Stadserf is tot en met 5 augustus een expositie te zien met schilderijen en objecten van de 21-jarige Schiedamse schil deres Pien Westerveld. Pien laat zich voor haar acrylschilderijen inspireren door de natuur en het verre Oosten. De thema's zijn ondermeer bloemmotieven en maskers. Naast schilderen schept zij zelf papier en maakt papier van zijdevezels. Deze technieken heeft ze geleerd van kunstenaar Adrianus van Otter- loo. In het papier zijn allerlei na tuurlijke materialen verwerkt zo als wol, gedroogde bloemen en papiersnippers afkomstig van vuurwerk. Van de verzamelde papiertjes heeft ze schalen en miniatuur tempels gemaakt die te zien zijn tijdens de tentoon stelling in de bibliotheek. SCHIEDAM De Erker maakte vrijdag, de laatste onaf hankelijke dag van het wijkcen trum, een feestelijke 'doorstart'. Het bestuur verklaart: 'Vijftien jaar geleden verplichtte de ge meente het wijkcentrum om een zelfstandige stichting te worden, nu heeft de gemeente De Erker verplicht om deze onafhankelij ke status op te geven per 1 juli. Geen reden tot vreugde, maar ook geen reden om bij de pak ken te gaan neerzitten.' Iedereen uit de wijk en daar bui ten was die hele vrijdag welkom en werd getracteerd op koffie met gebak en 's middags een af- scheidsborrel. Die middag ging ook de film 'het geheim van De Erker' in première. Tegelijkertijd werden er twee nieuwe activiteiten ge presenteerd, het videocentrum (dat ambities heeft om filmre portages te maken over het leven in Schiedam) en de opening van het Marokkocentrum. Het ge heel werd opgeluisterd met mu ziek. Ook dit jaar zullen verspreid over 3 podia zo'n 29 bands en artiesten optreden bij het Maasboulevardfestival. Op vrijdag en zaterdag zijn er optredens in tenten, zodat ook bij slecht weer het een prima festi val wordt. Zo'n 24 bands zullen op vrijdag en zaterdag optredens ver zorgen. Zaterdag zijn dat onder andere: Jammah Tammah met echte Ska-Groove! Op hun muzikale wereldreis worden telkens weer nieu we bronnen aangeboord: je moet van goede huize komen wil je nu je heupen, voeten en/of andere ledematen nog stil houden! De Band Zonder Banaan. De zevenkoppige, dwaze band die 19 februari het nieuwe album 'Eeuwig duurt het langst' gepresenteerde. Op 19 juni stonden ze nog op Parkpop in Den Haag, op 8 juli zullen ze uitglij den in Schiedam! Op vrijdag treedt ondermeer op: The Urn, een Ne derlandse rockband die garant staat goede balans tussen muzikale skills en rouwe emotie! Verder treden op Coco Haely, 010-Project, Feverdream, De Remoons, Barcode, Rock of ages, HYPERLINK 'mailto:M@rsh', Raise Kain, Stenchtown, The Apers, The Tabasco's en Let's Quit. De laatste jaren heeft 't Maasboulevardfeest een traditie opgebouwd met Het Hollandse Hits Festival. Landelijk bekende Nederlandstali ge artiesten geven optredens op de Maasboulevard. Dit jaar zullen de Hollandse Hits op zondag te beluisteren zijn, in de open lucht op een enorme podiumwagen. Dit jaar zijn de artiesten: John van Krimpen, Ad van Opstal, Spiros, Ria Valk en De Havenzangers. De jonge Griekse zanger Spiros laat alle meidenharten sneller kloppen. Hij scoorde onlangs een grote hit gescoord met het nummer 'De Aarde Beeft'. Ria Valk staat al jaren aan de top. Wie kent haar niet van 'Worstjes op mijn borstjes', 'Leo, ben je vannacht weer dronken ge weest' en 'Hou je echt nog van mij Rocking Billy'. Na een korte uit stap als actrice in ondermeer 'Zeg eens Aaa', is Ria weer volledig te rug in de muziek. Ze zal van de Maasboulevard één groot feest ma ken. De Havenzangers scoorden hits met onder andere 's Nachts na tweeën en 'Trouw niet voor je veertig bent'. Op de Maasboulevard zal het dak niet naar beneden komen om 2 uur 's nachts maar om 4 uur 's middags. Zij zullen dan op het buitenpodium de bezoekers uit hun daken laten gaan op hun vele hits. WATERWEG - De afdeling 'Nieuwe Waterweg Noord' van het Rode Kruis gaat op negen september voor de veertigste keer uit varen met de mps. IJsselströon over de Zuid-Hollandse wateren. Met maar liefst 250 minder valide en hulpbehoevenden ouderen en minder valide jongeren uit de regio aan boord, zal het schip het ruime sop kiezen. Een team van veertig vrijwilligers, waaronder een arts en twee ver pleegkundigen, doen er alles aan om het de gasten naar de zin te ma ken. De IJsselstroom is aangepast voor rolstoelgebruikers en met dieet en medicijnen wordt rekening gehouden. Het schip ligt in sep tember afgemeerd in de Voorhave te Schiedam. Het vertrek is om ne gen uur, het schip wordt terugverwacht om vijf uur. De dagtocht wordt georganiseerd door de samenwerkende groepen van Schiedam, Overschie, Vlaardingen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de plaatselijke locaties van het Rode Kruis of bij het coördinatiepunt in Schiedam. Tel. 010- 4268013 (werkdagen van 9 tot 12) STRIJEN - Sander Dorenbos en Fenny Breukers hebben afgelopen weekeinde in Strijen het tennistoernooi van Bonaventura gewonnen. Dorenbos versloeg in de herenfinale van het jaarlijks terugkerende evenement Patrick Raterink met 6-2 en 6-1. Breukers won in de da mesfinale in twee sets van Emmy Brix. De C2-speelster stond Emmy Brix in totaal vijf games toe. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum is van 1 juli t/m 20 augustus de tentoonstelling 'verbeelding van obsessie'. Daaraan nemen 37 kunstenaars deel, veelal uit Schiedam zelf. Zij hebben speciaal voor deze tentoonstelling kunstwerken gemaakt die 'obsessies' in al haar invalshoeken laat zien bij deze tweede expositie in het kader van het 100-jarig bestaan van het museum. Veel werken nemen stelling tegen oorlog, hebzucht, vraatzucht, 24- uurs economie, egocentrisme en verslaving. Soms is het ironisch of met een kwinkslag uitgebeeld. Ook de plezierige obsessies zijn te zien: verliefdheid, liefde en de kunstenaar als 'het schilderbeest'. Het thema heeft zeer gevarieerde en verrassende werken voortgebracht. De expositie wordt zaterdag geopend met een doorlopend program ma van 11 tot 17 uur. SCHIEDAM - De gemeente voert gesprekken met de Ver eniging Oud Militairen Indië- gangers over het plaatsen van een gedenkteken voor in voormalig Nederlands-Indië (1945-1950) 29 overleden mi litairen uit Schiedam. Het ge denkteken komt vermoedelijk op de begraafplaats Beuken hof. Schiedam voegt zich daarmee bij de 34 gemeenten in Zuid-Holland-Zuid waar al zo'n gedenksteen is geplaatst. De VOMI zoekt nog fami lie/nabestaanden van overle den militairen om ze een uit nodiging te kunnen sturen voor de onthulling van het ge denkteken. Het gaat om Klaas Bakker( 1918), Izaak Cats- man(1925), Paul Johan Dors man! 1925), Pieter van der Gaag(1926), Franciscus van Harmelen( 1919), Pieter de Bok(1925), Abraham Hendri- kus de Pater( 1911Christi- aan Marius Planije( 1925), Jo hannes Solinger( 1926), Jo hannes Bernardus Jacobus van der Waard(1921), Leen- dert Wessel(1925) en Robert Werff (1922). Nabestaanden kunnen contact opnemen met het Comitélid Gedenkteken Schiedam, de heer Th. Van Son, tel. 4711990. SCHIEDAM - Na het daverende succes van Schiedam Proms be reidt muziekvereniging St. Rad bout zich nu voor op het vol gende evenement, het jaarlijkse kampioenschap 'tonnetje ste ken', op de eerste zondag in sep tember. Dan vormt het plein bij de Jacobuskerk in Kethel weer strijdtoneel voor die Open Ne derlandse Kampioenschappen en zullen velen afdalen om na een mislukte poging de ring te steken met een nat pak huis waarts te keren. Tot genoegen van het publiek. Duidelijk is nu al dat Schiedam Proms volgend jaar ook een ver volg gaat krijgen. Mogelijk dan wel met Karin Pieters, die dit maal niet kon optreden. Zij was persoonlijk betrokken bij de ramp in Enschede en kan nu nog steeds niet optreden. Karin werd in Schiedam vervangen door Sharon Scheffer, die het publiek tot enthousiasme wist te bren gen. Ook dansgroep Jam werd op het laatste moment vervan gen door een dansgroep van Bal let en Dansschool Schiedam. Ondanks de korte voorbereiding zorgden zij voor een leuke on derbreking van het programma en ondersteunden dansend de klanken van Village People. Tandprothetische Praktijk Veringmeier SCHIEDAM - Een man zit eenzaam voor het raam zijn dagen te tellen. Hij voelt zich niet lekker in zijn vel zitten. De kinderen hebben het maar druk. Ze komen slechts met zijn verjaardag en met Kerst even langs, en af en toe geven ze een belletje. Zijn vrouw is vorig jaar overleden. Hem rest niet meer dan zich in te graven in zichzelf, houdt hij zich voor. Langzaam aan, maar steeds dwingender, komt de geestelij ke afgrond nabij. Zijn somber heid is omgeslagen in een ziek te. De man is depressief. Het komt bij iedereen wel eens voor: je voelt je niet lekker, de dagen voelen zwaar, en je er vaart je omgeving als een don kergrijze wolk. Dat duurt soms een paar uur, of misschien een paar dagen, maar dan is het ge voel weer verdwenen. Met een beetje ontspanning ben je zo weer uitje dip. Maar wat als het weken of zelfs maanden aanhoudt? Dat luste loosheid eigenlijk een alledaags gevoel is? Dan is de kans groot dat iemand geestelijk niet in or de is, en kan men spreken van een depressie. Op zo'n moment is het raadzaam hulp te zoeken, bijvoorbeeld bij de huisarts of de Riagg. Fred Mastenbroek (arts) en Frans Rietstap (verpleegkundi ge) zijn gespecialiseerd in gees telijke ziekten en werkzaam op de afdeling Ouderen van de Riagg in Vlaardingen. Zij geven op dit moment in de regio voor lichting over depressie bij oude ren. Hoewel een depressie niet leeftijdgebonden is, komt deze ziekte over het algemeen vaker voor bij ouderen dan bij jonge ren. Vandaar dat zij zich tijdens de bijeenkomsten richten op de eerstgenoemde groep, maar de kenmerken van depressie zijn voor vrijwel elke leeftijd gelijk. Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen die tot een depres sie kunnen leiden, legt Masten broek uit. Verlies van een dier baar persoon, zoals in het boven staande voorbeeld, kan iemand helemaal radeloos maken. Maar ook het verlies van de eigen li chaamskracht: door de ouder dom worden sommige functies minder vitaal, en daardoor moei lijker bruikbaar. Ziektes zoals van virussen of kanker zijn ook vaak de boos doener, evenals (gebruik van) sommige medicijnen, het karak ter van iemand, of zijn sociale omstandigheden. Mensen ont dekken niet altijd even snel dat ze geestelijk in zware storm zit ten, en sommigen zullen het zelfs glashard ontkennen. Maar achter dat lachende gezicht gaat een ziekte schuil, die grote gaten slaat in het persoonlijk welzijn, en soms ook in dat van anderen. Frans Rietstap gaat tijdens de bijeenkomsten in op de omgang met depressieve ouderen. Wat moet je doen als je ontdekt dat iemand in een depressie zit? Al lereerst is tonen van begrip heel erg belangrijk. Zonder begrip ontstaat er geen gevoel dat men serieus genomen wordt. Luiste ren is eveneens heel prettig. Maar dan wel zonder advies te geven. Dus niet: 'Je zou eigen lijk eens dit of dat moeten doen', want daar wordt de zieke alleen maar zieker van. Gewoon luiste ren is voldoende. Wel is het raadzaam de depressieve per soon te motiveren om hulp te zoeken. En om praktische hulp te geven. Zoals een boodschapje voor hem doen, of helpen met koken. Maar het mag natuurlijk ook weer niet doorschieten, want dan treedt gewenning op. Bekend zijn de situaties waarin de man- telzorger, die praktische hulp bood, eigenlijk op den duur alles voor de zieke oploste en uitein delijk zelf depressief werd. Dat kan ook niet de bedoeling zijn. Zelf kunnen depressieve mensen hun ziekte de baas worden door een regelmatig leefpatroon en het onderhouden van sociale contacten. Isolement doet op den duur geen goed voor de geestelijke gezondheid. Tenzij men zich juist daar heel geluk kig in voelt. Maar dan is men ook niet depressief. Volgens Rietstap is de combina tie van 'pillen en praten' de bes te remedie om een depressie te lijf te gaan. Daarvoor is het mo gelijk met mantelzorgers in con tact te treden, naar een ontmoe tingsplek te gaan, of met leef tijdgenoten op te trekken, waar bij tegelijkertijd een behande ling is te volgen met antidepres siva (medicijnen). En dus vooral achter dat raam vandaan komen, waar men alleen maar de leegte van een troosteloze dag inkijkt. Voor informatie of hulp kan men altijd contact opnemen de huisarts, en met de RIAGG Rijnmond Noord West, geves tigd aan de Westhavenkade 85 in Vlaardingen. De afdeling Ouderen is te bereiken onder nummer 010-445 34 58, Afde ling Preventie op 010-445 34 97. SCHIEDAM - In het week einde van 7, 8 en 9 juli is het weer Maasboulevard feest. Het evenement voor iedereen, dat jaarlijks zo'n 50.000 bezoekers trekt! Muziek, sport, cultuur, kin deractiviteiten, theater, echt te veel om op te noemen! Het Maasboulevardfeest is uniek in de regio, aangezien het volledig georganiseerd wordt door gewone buurt bewoners. Een groepje Gorzenaren komt elk jaar zo rond januari bij elkaar om in hun vrije tijd en ge heel belangeloos een groots evenement op te zetten op een van de mooiste plekjes van Schiedam. Gewoon om een leuk feestje te bouwen met de hele stad. Een groot aantal bedrijven, in stellingen en de gemeente zor gen voor sponsorgelden en sub sidies. Daarnaast zijn er zo'n 150 vrijwilligers voor de bezoekers en de organisatie druk bezig tij dens de drie festivaldagen op het terrein. Zonder deze vrijwilli gers zou er geen feest zijn. Bij zonder aan 't Maasboulevard feest is ook dat bijna alle activi teiten gratis zijn. Of het nu kin dertheater of popfestival is. Het is een echt familiefestival. Er zijn activiteiten voor kinderen, rommelmarktstruiners, pop- en rockliefhebbers, sportfanaten, waaghalzen, Hollandse Hits- fans, dierenliefhebbers enz. Dit jaar pakt de organisatie groots uit. Vooral het muziek aanbod is sterk uitgebreid. De vrijdagavond staat in het teken van het grootse uitgaansverleden van Schiedam. De tenten worden ingericht als gezellige kroegen. In de Goudsbloem geven dans groepen vanaf 20 uur demon straties. De eerste avond begint om 21 uur het popfestival met optre dens van Fluff, The Urn en Doo Doo's cafe. In de Hollandse kroeg wordt het regionale single 501 dartstoernooi gehouden. Be ginners en gevorderden in deze sport kunnen hun kunsten verto nen en de bekers winnen. In schrijven kan nog tot 1 uur voor het toernooi. Op zaterdagmid dag- en avond gaat het grootste popfestival van regio Rotterdam, na Metropolis, verder. In totaal treden zo'n 22 bands op verdeeld over drie podia in tenten. Waar onder Coco Haely, 010-Project, Feverdream, De Remoons, Bar code, Rock of Ages, HYPER LINK 'mailto: M@rsh', Raise Kain, Stenchtown, The Apers, The Tabasco's, Let's Quit, Jam mah Tammah en De Band zon der Banaan. De zondag wordt als vanouds weer zeer feestelijk door Het Hollandse Hits Festival. Dit jaar vertolken vijf artiesten vanaf 12 uur het Hollandse Lied: John van Krimpen, Ad van Opstal, Spiros, Ria Valk en De Haven zangers zijn te zien en te belui steren op het buitenpodium. Voor de sportievelingen zijn er alle drie dagen toernooien. Op vrijdagavond dus het single 501 darts toernooi, zaterdag het jeugd/voetbaltoernooi en skate- land (halfpipe-circuit) en zondag het voetbaltoernooi. Daarnaast zijn alle vertrouwde ingrediën ten aanwezig zoals de rommel markt, verenigingsmarkt, lucht kussens, ponyrijden en feest- markt. De kinderen hoeven zich niet te vervelen. Op beide dagen kunnen zij ravotten en spelen in de Woonplus kinderpretmobiel. Na het succes van vorig jaar komt er ook dit jaar een mini- kermis, die voor volwassen eveneens leuk is. Op een hoogte van 26 meter kan vanuit het reu zenrad uitgekeken worden over Schiedam en de Nieuwe Maas. Er is meer dan 250 m2 kinder- plezier en zoals altijd is deskun dige begeleiding aanwezig, 't Maasboulevardfeest wordt ge houden op 7,8 en 9 juli op de Maasboulevard in Schiedam. Er zijn parkeerplaatsen en een be waakte fietsenstalling. Voor meer informatie kan je terecht op de website; www.maasboule- vardfeest.nl. Voor inschrijven en info gelden de volgende tel.nrs: voetbaltoer nooi 4732651jeugdvoetbaltoer- nooi 4736217; feestmarkt rommelmarkt 053-4331777; darttoernooi 4734456; werving vrijwilligers 4734456 of 4269560; algemene informatie en sponsorinformatie 06- 55861263; algemene organisatie 06-50275897. j I o a d s Showroom geopend van maandag t/m zaterdag van 9.00-15.00 uur. Vraag geheel vrijblijvend prijs op voor het leveren en plaatsen van uw kozijnen. -<*»¥■ I Kom langs! <5x71 '!e' gratis: ANWB Verzekeringen: betrouwbaar en zeker A/Vl Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Depressie is meer dan alleen maar een sombere gedachte Maasboulevardfeest wordt grootser dan ooit tevoren Het is steevast dringen geblazen voor het buitenpodium V

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 11