in de re Evenementen Agenda Cees laat ze zweven tot 'ze misselijk van het draaien en de limonade zijn' Zomertheater voor kinderen 'Vaak zijn de shows waarbij iets fout gaat het beste Rozentuin opnieuw middelpunt van Zomerpodiumweken Zuid ^atejg 27 - 1003 Gedurende het zomerseizoen, wanneer de meeste theaters gesloten zijn, zal in deze krant in plaats van een UIT-pagina een tweewekelijkse Evenementenpagina te vinden zijn. Op deze pagina wordt melding gemaakt van grote en kleinere festiviteiten die zich binnen de regio afspelen. Dus niet altijd meteen naast de deur maar wel binnen een redelijke reistijd. Want wie trekt er bij goed weer nou niet regelmatig op uit? In de weken dat deze pagina niet in de krant zit, wordt een speciale agenda geplaatst waarin zoveel mogelijk evenementen verkort worden aangekondigd. telefoon 010-4766586. Paul van Schaik Met de voorstelling Quidam slaat Cirque du Soleil voor het eerst in haar zestienjarige geschiedenis haar kamp op in Rotterdam. Op de parkeer plaats naast Ahoy wordt het totale concept van het voor velen zo langzamer hand slaapverwekkende begrip circus in felle kleu ren overgeverfd. Dit wordt vreemd genoeg bewerkstel ligd door de dieren op stal te laten. Die rol wordt over genomen door geraffineer de belichting en 'perfect timing'. De gedeelde harts tocht van het totale gezel schap tenslotte tilt het begrip circus naar het vlak der schone kunsten. Met als overweldigend resultaat een voorstelling waarbij de Dikke Deur en Pipo zich als basisschoolleerlingen op een universiteit zouden voe len. Quidam is een van de zeven voorstellingen van Cirque du Soleil, die op verschillende plek ken in de wereld worden opge voerd. De Europese tournee startte in maart 1999 in Amsterdam en voert langs ste den tot eind 2002. Voor circusartiesten betekent opgenomen worden in het gezel schap van het zonnecircus in de eredivisie spelen. Alle tweeën vijftig artiesten zien bij Quidam een jeugddroom in vervulling gaan. In Barcelona, waar de voorstel ling in februari te zien was, schilderde Mark Ward (34) voor deze krant zijn persoonlijke ver haal. Veel veelzijdiger Ward speelt een clownesk karak ter dat het publiek animeert voordat de voorstelling start en ook daarna een centrale figuur in de show blijft. Hij tart daarbij het noodlot met dartpij 1 en hoe pel. Mark is niet de eerste vertolker van de clownsrol. De bedenker van zijn karakter, John Gilkey koos na vier jaar Quidam voor een andere uitdaging. Het kostte Ward, die eigenlijk klas siek ballet en acrobatiek als ach tergrond heeft, zo'n twee jaar om zich met behulp van video-opna mes de trucs van zijn voorganger eigen te maken en de rol zijn eigen kleur te geven. 'Hiervoor danste ik bij het Chicago City Ballet, maar ik heb hier meer het gevoel dat ik me kan ontplooien als veelzijdig artiest', lacht hij terwijl hij een been in zijn nek legt, een sigaret opsteekt en met zijn andere hand met drie ballen begint te jongle ren. 'Sorry, ik moet altijd een beetje in beweging blijven. *Het geheim van een goede act is routine, weet je,' verontschuldigt hij. Stoïcijns vervolgt hij daarna zijn verhaal: 'Vooral met die pijlen en hoepel heb ik flink moeten oefenen. Het zijn grote, lange, dunne pijlen en a l s ze niet op dat dartboard maar op mijn hoofd terecht komen, gaan ze goed diep.' Waarvan hij het bewijs levert door zijn shirt omhoog te doen trots zijn litte kens te tonen. Een van de gemis te pijltjes heeft een complete ravage aangericht. Op zijn don kere borst zijn witte vlekken te zien van inmioddels geheelde pijlwonden. Ook het vlees van zijn hand bleek niet bestand tegen een metalen dartpijl die van een paar meter hoogte neer daalde. 'Je had John moeten zien... Die had een heel gat in zijn oor,' bagatelliseert Mark zijn eigen verminkingen. Het geheim van succes Tijdens een performance is improvisatie een onmisbare kwaliteit. Alleen schmink is niet voldoende om de glimlach op te houden wanneer een dartpijl een andere richting verkiest. Ward: 'Concentratie, repetitie en improvisatievermogen zijn de belangrijkste waarden voor een circusartiest.' Waarop hij op de tafel springt, een salto maakt, in de lucht grist, neer komt en weer gaat zitten. 'Een mug' toont hij, pakt zijn jongleerbal- len weer op I en praat verder. Het geheim van het suc ces van Cirque du Soleil is dat de uit alle spe lers de beste kwaliteiten naar boven worden gehaald. Quidam is dan ook rond de karakters bedacht. Het creatie ve team, onder leiding van regisseur Franco Dragone, heeft een enorme hoeveel heid video's van artiesten beke ken, de beste geselecteerd en is pas daarna het verhaal gaan schrij ven. De kwaliteit van Cirque du Soleil ligt volgens Ward in het herkennen van talent. 'Het team ziet iets aan je wat hen bevalt. Dat kan je haar zijn, of een bepaalde oogopslag. Wie uitverkoren wordt en daarna bereid is om hard te werken, kan er zeker van zijn dat het beste wat in je zit naar boven wordt gebracht.' Ward legt de jongleerballen weg, gaat op zijn hoofd staan en pelt in dat standje een sinaasappel. Om onverstoorbaar te vervol gen: 'De kunst van het improviseren is om een fout vóór je te laten werken. Als iemand uit het publiek je bij voorbeeld dwars boomt door niet mee te werken, pak je die terug bij elke kans die je krijgt. Dat vindt de rest van het publiek altijd geweldig. Vaak zijn de shows waarbij iets fout gaat de beste. In Oostenrijk was er een keer geen redden aan. Er zat een man in het publiek, van een jaar of zeventig, die vriende lijk naar me glimlachte. Ik zag dat hij raar haar had. Perfect! Want ik had dringend een slacht offer nodig. Ik duw zijn haar omhoog en draai er een hoorn van. Wordt'ie toch kwaad en begint meteen te stompen, te schreeuwen en te krab- Zelf noemt hij het ook 'een uit de hand gelopen hobby'. Want welke fullti me werknemer staat er in het weekend nou vroeg op om andermans kids zoet te houden. Cees dus. Samen met Mare trekt hij - gewa pend met de zelfgebouwde zweefmolen, koperen bel, cassetterecorder én een koelkastje drankjes langs kinderfeesten, braderieën, sportmanifestaties en ander evenementen. Deze zomer is hun sprookjesmo len alweer voor de elfde keer vaste trekpleister van de Rotterdamse Rozentuin voor ouders met kroost. Want terwijl pa en/of moe met een glaasje in het gras liggen, laat Cees de kids wel zweven. Desnoods tot 'ze misslijk van het draai en en de limonade zijn.' 'Het was als geintje bedoeld", vertelt Cees na elf jaar. 'Zomaar een ideetje van twee kerels die niet stil kunnen zitten en toeval lig een werkplaats met spullen hadden. Het eerste plan was een rad maar daar zaten qua veilig heid én technisch net iets teveel haken en ogen aan. Dus werd het een zweefmolen waar we één zomer de boer mee op wil den. Nou, je ziet het...' Gaandeweg de rit bleek het plan zo aan te slaan bij zowel initia tiefnemers als klanten dat van Stoppen geen sprake kon zijn. En nog steeds niet. 'Iedereen is blij met je', geeft Cees eerlijk toe 'en dat is een lekker gevoel. Je hebt alleen maar te maken met vrolijke men sen, kinderen én volwas senen. Dat maak je niet iedere dag mee. Toch?' Gezellige samenscholingen Voor het grote geld hoeven de heren het in ieder geval niet te doen. 'Je komt overal", benoemt Cees het voordeel 'maar het brengt je nergens' relativeert hij meteen weer. 'Soms krijg je een bedrag per dagdeel en soms gaat het per ritje. Als je dén slecht weer treft of een wijk waar mensen niet veel geld uit te geven hebben, houd je echt niks over.' Hetgeen hem totaal niet uit lijkt te maken. Wie Cees en Mare al eerder in de Rozentuin zag, weet maar al te goed dat aan het eind van de middag er heel wat gratis ritjes vergeven worden en dat sommige ouders zelfs een drankje in hun hand gedrukt krijgen. Hetgeen menigmaal tot gezellige samenscholing leid de. Cees vindt de meeste kinde ren leuk al wil hij ze niet van zichzelf en: 'Leuke kinderen hebben vaak ook leuke moe ders.' Nóg een prettige bijkom stigheid van het 'bijbaantje'. Inmiddels heeft hij echter zijn grote liefde ont ben. Het karakter dat ik speel neemt echter geen genoegen met een nee. Het blijft de baas. Dus ik denk: 'gewoon nog een keer te pakken nemen' en loop terug. Begint hij wéér te slaan. Zijn vrouw hield hem ondertussen bij zijn benen vast en het publiek viel helemaal stil. En ik dacht: 'Mijn god wat heb ik gedaan. Iedereen denkt dat ik die man heb willen vermoorden. De hele show geruïneerd.' Dus gauw de stagemanager opdracht gegeven om hem een presentje aan te bie den. Bleek dat de man niet door had dat mijn act deel van de show was.' Mark laat zich achterover vallen en blijft voor dood liggen. De eerste voorstelling van Cirque dü Soleil is op 12 juli. Het gezelschap blijft drie weken. voldoend rondje i eedraaien daarvoor is wel een Tijdens de zomervakantie kun je bij TheaterWest van 7 juli tot 18 augustus elke vrij dagmiddag om 14.30 uur een kindervoorstelling bekijken. De voorstellingen zijn voor kinderen vanaf 4 jaar. Er zijn ook voorstellingen voor het hele gezin. Wil je een pro gramma overzicht of reserve ren bel dan met Theater West, TheaterWest, Westzeedijk 513, Rotterdam Delfshaven (t.o. van Gent Loos) Heb je zelf nog leuke tips voor in de Kidsgids, dan kun je bellen met de redactie Kidsgids Rotterdam 010- 8909060 kontje klem Nighttown presenteert voor de komende 9 zomerweken een nieuw concept: Sunburst. Tij dens The Sun Burst (di Nighttown zullen de negen zaterdagavon den onderverdeeld worden in bescher mingsfactoren, beginnend 1 juli met de Pre Factor met Lucien Foort, Di San. Deze avond zal een light-progressivepercussive upsweeping techno sound ten gehore bren gen om iedereen al in een warme zwoele sfeer te brengen.En dat terwijl Fly zijn nieuwste 2 step platen in de basement uit de speakers zal laten knallen. Voor wie deze zomer niet naar Spanje, Turkije of de Malediven gaat, maar toch gra^gi°,P.reis w"' ^'cdt de City Safari een ontdekkingsreis door eigen stad aan. City Safari biedt de kans om net als op vakantie in eigen land ook eens op een onbekend a res binnen te stappen of een zijstraatje in te slaan in een oude stadswijk. City Safari aat zien dat een ontdekkingsreis direct om de hoek begint. City Safari Iaat de reiziger kennis maken met het dagelijks leven in de eigen stad. Met mensen die hij anders nooit zou ontmoeten. In een deel van de stad waar hij anders nooit een voet zo.u zetten, n de zomermaanden juli en augustus is er iedere zaterdag gelegenheid om op City Safari te gaan. De ontdekkingsreis start om 14:00 uur en eindigt om 18:30 uur. Reizigers kunnen zich aanmelden bij City Safari op telefoonnummer 010. 436 35 67. wandelingen en de bekendmaking van de winnaars architectuurprijsvraag. Voor het eerst worden op 7,8 en 9 juli de Zuid-Hollandse Waterdagen georgani seerd. Dit nieuwe zomerevenement is een initiatief van de provincie Zuid-Holland. Op 7 juli worden de Waterdagen geopend door Marcel Vissers, gedeputeerde voor Cultuur. 1 ïjdens de Waterdagen kan het publiek kie zen uit ruim honderd activiteiten, allemaal in het teken van water en waterbeheersing Alle activiteiten zijn te vinden in het gratis programmamagazine. Dit magazine ligt vanaf 27 juni bij de ZuidHollandse vestigin gen van Albert Heijn, VVVs, gemeentehui zen en bibliotheken in ZuidHolland. Het programma is ook te vinden op de website www. waterdagennl Het nieuwe Luxor in aanbouw moet die hem vaak vergezelt. Dus dames alleenstaande moe ders: Helaas! Zomerpodium is van 9 juli tot en met 27 augustus weer het klop pend hart van Rotterdam Zo-merfestivals. Ook dit jaar biedt het Museumpark in Rotterdam op zondagmiddag tussen 14.00 en 19.00 uur het Rozentuinpro-gram ma, kin- derateliers, Mr Zapp Pieinbisocoop, en Mr Zapp's pink Party. Uiteraard zijn ook het skate- en brommerparcours uitgelegd. Nieuw zijn de Kinderuit-markt op 27 augus tus, Jong! Dance Nights, Fern Only Work Out en Noche Caribense. Het Rozentuinprgamma van 9 juli aanstaande bevat ondermeer een optreden van clown Pontilo. In verband met het Europees Kampioenschap voetbal vindt de Dag van de Architectuur - afwijkend van de rest )'an ^et 'and In Rotterdam plaats op zater dag 8 juli -000. Het thema is 'De architect en het ontwerp'; hoe denkt de architect over wonen, werken, studeren en uitgaan? Hoe komt dit tot uitdrukking in het ontwerp? Het publiek komt tijdens deze dag op verschil lende manieren in aanraking met de archi tect en zijn ontwerp; rondleidingen, presen taties, bus- en bootexcursies, architectuur- Henk Westbroek Consorten en Trockener Kecks zijn zondag de trekpleis tersvan het 25e Spijkpop-festivai in het Spijkemsser park Waterland. Het gratis toe gankelijke festival begint om 13.00 uur en loopt door tot ongeveer 22.00 uur. In de tus sentijd zien de bezoekers behalve de twee trekkers ook Beyond 93, Buiten Adem Suburbs, Grof Geschut, Travolta's Mmdmenders en Caesar aan zich voorbij komen. Westbroek treedt volgens de pro grammering van 14.45 tot 15.45 uur op en de Trockener Kecks spelen van 16.50 tot I /.50 uur. Het geheel wordt aan elkaar d°0r Maud Hawinkels van de VARA. Spijkpop wordt omlijst met een kra- menmarkt en tal van kinderactiviteiten. Voor durfals wordt een klimwand neergezet. Tussen metrostation Spijkenisse-Centrum en het park rijden gedurende het festival (pendel)bussen, de lijnen 85 en 86. Meer informatie is te vinden op de internet-site www.event.nl/spijkpop. t^enementeii Cirque du Soleil slaat voor het eerst haar tenten op in Rotterdam SÖtflS Kievim uit' foto: JANSSEN DE KIEVITH

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13