Kroniek van de Hargmolen in Kethel en Spaland in boekvorm Spectrumfestival nog groter dan voorheen Vier nieuwe gezichten in selectie Pollux Rijnmond fietst naar Hollands Midden Dievegge wil eigen tas terug Kortweg Info Pokkenvaccinaties in Vlietland CDA maakt zich zorgen Lager allooi Regionale cursus voor vrijwilligers palliatieve zorg nieuw in de regio Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM DONDERDAG 6 JULI 2000 27 - 1475 SCHIEDAM - Het CDA maakt zich grote zorgen over de perso- neelssituatie in de gemeente: 'We lezen vaker over vertrek kende ambtenaren dan over nieuwkomers, daarmee stijgt on ze ongerustheid'. De zorgen worden gedeeld met de rest van de raad en het college. Op ver zoek van het CDA komt het col lege nu met een regelmatige rap portage die een beeld geeft van het ziekteverzuim, openstaande en opgevulde vacatures en tijde lijk ingehuurde medewerkers. De raad hoopt dat de rapportage tot een omwenteling kan leiden. SCHIEDAM - Een 39- jarige winkeldievegge nam maandag middag de benen nadat zij door winkelpersoneel van een kle dingzaak in de Passage was be trapt tijdens het stelen van kle ding. De vrouw werd achter volgd door een personeelslid en gooide haar last van twee tassen van zich af. Later bleek dat de vrouw ook haar eigen tas had weggegooid, met daarin een paspoort en een handtelefoon. In de loop van de avond wilde de vrouw haar tas ophalen bij het politiebureau. De vrouw werd direct in de kladden gegrepen in ingesloten. SCHIEDAM Zondag is er in voorlichtings centrum De Groene Raat, Harre- weg 19 een themamiddag; snoeien van bomen en strui ken, m.m.v. Dick van Leeuwen, aanvang 13.30 uur. Voor infor matie: afdeling Natuurontwikke ling tel. 2465522. Er zijn ook di verse voorbeeldtuinen zoals een boerentuin en ecologische tuin te bezichtigen van 12 tot 16 uur. Zaterdag is er een inloopcon cert in de Grote Kerk, aanvang 15 uur, gratis, het wordt deze keer door de alt Truus van Olst verzorgt ze zingt o.a. de Wesen- donk-lieder van Wagner en en kele liederen van Richard Strauss, zij wordt begeleid door Wim Madderom. OUDERENWERK In zorgcentrum Spaland is za terdag een Thé-dansant om 14 uur, dinsdag 11 juli is er bingo om 14 uur. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 Dromen van succes is één ding, de top bereiken heel iets anders. Er lachen toch nog vier toe schouwers om de man met het handtasje. De straattekenaar met theatrale gaven, ging er zaterdag voor in winkelcentrum Spaland. Hoe goed hij ook kan tekenen, hoe leuk hij ook is, de droom van het succes wordt wellicht nooit realiteit. De man trad op in het kader van het Spaland Street Festival voor artiesten van lager allooi. De minimumloners onder de artiesten verdienen hun brood op straat, in kroegen en op klei ne festivals. Ze werken voor maar één ding: naamsbekend heid. Het is de dood of de gla diolen want ze breken zelden door. Doen ze hun kunstjes voor zichzelf of om de toeschouwer te vermaken? Is het ijdelheid of een roeping om het land te door kruisen als artiest van lager al looi? De hunkering naar het ster rendom zit in de genen opgeslo ten.en die droom blijft voorle ven, die is van alle tijden! door Ger van Veen WATERWEG - Het lijden is al groot genoeg, niet alleen voor degenen die gaat sterven maar ook voor zijn of haar geliefde, familieleden en vrienden. Het lichamelijke en psychische ge vecht kan weken duren. Als je een stervende begeleidt, lijkt het of er niets anders meer is dan dat. Geen ontspanning, geen sociaal leven en geen en kele lach. Het kan anders. In de regio staan vrijwilligers klaar om te helpen met ster vensbegeleiding. Dan kan de partner van de stervende een middagje gaan vissen of een ochtendje de stad in. Even ont spannen om er weer tegenaan te kunnen. Het heet palliatieve zorg en is opgezet door Zorg centrum Meerpaal/Wetering, Thurlede, Zonnehuis, Termi nale Thuiszorg en de oproep- centrale Schiedam. Om de vrijwilligers zo goed mogelijk voor te bereiden op het lood zware onderwerp, organiseren de samenwerkende organisa ties een regionale cursus, spe cifiek gericht op stervensbege leiding. Het doel van de palliatieve zorg is mensen te helpen op een goe de een waardige manier te laten sterven. Na uitbehandeling is het een noodzaak dat de patiënt zich zo goed mogelijk voelt. Rust, vervulling van eigen wensen, pijnbestrijding en het welbevin den van de patiënt staat daarbij voorop. Het sterven kan weken duren. Als partner, familielid of vriend ben je 24 uur per dag ac tief als hulpverlener. Dat is zwaar, mogelijk te zwaar voor een gewone sterveling. De vrij willigers bieden de helpende hand om de last wat lichter te maken. Nee, ze zijn geen oppas \Yl maar een verzorger. Palliatieve zorg is een vorm van communi catie. Iedere patiënt reageert an ders. De één berust, de ander kan de hele dag huilen of schel den. Maar hoe ga je met dat gro te verdriet of die verbale agres sie om? Wat verwacht je van de verwerking van de rouwfase? De organisatie geeft de vrijwilligers een basiscursus, die op heel veel vragen antwoord geeft. Nel de Jong van de Terminale Thuis zorg is cursuscoördinator en weet van de hoed en de rand: 'Inhoudelijk vraagt het heel veel van de mens. Een vrijwilliger moet het hoofd koel houden in panieksituaties en ondersteu nend zijn binnen het familiepro ces. Want de hele familie stqrft een beetje mee. Een vrijwilliger mag niet optreden als verpleeg kundige, maar moet, als het er op aankomt, wel lichte zieken verzorgende acties kunnen on dernemen. Er moet toegeleefd worden naar de laatste wensen die de stervende heeft'. De zorg centra in de regio hebben aparte kamers beschikbaar gesteld om mensen te laten sterven. Om ringd door eigen spulletjes wordt de thuissituatie nagebootst. Ook hier worden vrijwilligers inge zet. Sommigen vinden dat ge ruststellend, daar in de zorgcen tra altijd een professional klaar staat om bij echte paniek in te springen. Diepere psyche Volgens De Jong bestaat er geen ideale vrijwilliger. 'De meeste mensen die er voor kiezen, kie zen bewust', zegt ze. 'Het is de diepere psyche van het sterven en het begeleiden, waarvoor een keus gemaakt wordt. Een goede vrijwilliger moet flexibel zijn, terminale patiënten kun je im mers niet plannen Ze moeten zich in kunnen leven in de ander en de eigen grenzen bewaken. Dat is heel belangrijk, je mag zelf niet de dupe van het werk worden'. In de zaal waar de cursus wordt gegeven zijn de vrijwilligers in spe net bezig verpleegkundige Marijke Vis uit bed te halen. Vis werkt niet mee om de situatie zo goed mogelijk na te bootsen. Cursusleider Coby Onderdelin- den staat haar vrouwtje: 'Als je neus verandert gaan je voeten mee, anders zegt je rug 'krak'. Handen onder de knie en draai en, klemmen en wiebelen. Ho, ho, ho... kijk nou uit, ze gaat vallen'. Steeds waarschuwt On- derdelinden voor een goed ge bruik van de rug. 'De meeste klachten in de gezondheidszorg zijn rugklachten', waarschuwt ze. 'We willen dat voorkomen, anders blijft er geen vrijwilliger over'. De cursisten zijn in het begin nog wat onwennig maar Vis, De Jong en Onderdelinden leveren uitstekend werk af. Het vertrou wen is er en de handelingen gaan steeds beter. Ondank het zware onderwerp, wordt er flink gela chen, maar ook serieus en kei hard gewerkt. Liesbeth van Os begeleidde haar man acht we ken in zijn sterven. Ze wilde hem niet alleen laten. Toch wilde ze er best wel eens eruit, gewoon even een doorbraak in een zwaar proces. Om lotgenoten toch dat momentje rust te geven, schreef ze zich in als cursist. Leny Hof man vroeg zich af of ze het aan zou kunnen. Ze maakte het mee met haar ouders. Dat gaf voldoe ning. Haar eigen ervaringen leg de de basis voor een carrière als vrijwilliger. Ook Wim Smits putte uit een triest verleden. Hij verzorgde gedurende acht maanden een vriendin. Daarna wilde hij ook zijn moeder verzorging geven, het kon niet, ze was te zwak en stierf in een ziekenhuis. Ze staan samen sterk om ook het laatste stukje leven van de mens wat aangenamer te maken. Nel de Jong hoopt dat meer mensen een beroep doen op de vrijwilligers omdat het proces van sterven al zwaar genoeg is. Aanmelding voor de cursus en info over palliatieve zorg kan verkregen worden bij de Thuis zorg, tel. 010- 246 73 00 SCHIEDAM/KETHEL - Vrij dag vond in 't Oude Raedthuys de presentatie plaats van een nog niet eerder op schrift ge steld stukje Kethelse geschie denis. In het boek 'Niet alle tij den zijn eender... Kroniek van de Hargmolen in Kethel en Spaland', komen op heldere manier zowel de geschiedenis als de dagelijkse molenaar spraktijk aan bod. Ook biedt het boek ruim informatie over de rol die hoogheemraad schappen en polderbesturen nu en in het verleden gespeeld hebben in het functioneren van Nederland. Dat land heeft als nadeel dat het voor een groot deel onder de zeespiegel ligt en het is dus zeker een kunststukje te noemen, dat ge noemde bestuurslagen erin ge slaagd zijn duurzaam gebruik te maken van zowel het water als de bodem. In Nederland werden in het be gin van de twintigste eeuw veel watermolens gesloopt, om plaats te maken voor dieselgemalen en later elektrische installaties of zelfs onbemand werkende gema len. De Hargpolder maakte alles mee, totdat ruim 25 jaar geleden de poldergeschiedenis 'ophield', omdat het gebied als zelfstandi ge bemalingseenheid werd op geheven. Het boek behandelt dan ook het historisch wel en wee van de polder vanaf het ont staan ervan in de twaalfde eeuw tot 1973. Het is mede dankzij de in 1984 overleden auteur en zoon van de laatste molenaar, W.A. Korpershoek, dat in Ne derland meer belangstelling is ontstaan voor deze manier van waterbeheersing en de land schappelijke waarde daarvan. 'Door zijn werkzaamheden op de afdeling Molens van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft hij zich op natio naal niveau ingezet voor hun be houd. Sterker nog, mede door zijn inzet zijn er vele molens ge restaureerd en hebben ze soms hun oorspronkelijke functie her kregen', aldus Arie Korpers hoek, kleinzoon van de laatste molenaar.'Niet alle tijden zijn eender...' is opgebouwd uit twee hoofdstukken. Het eerste hoofd stuk behandelt de geschiedenis van de Hargmolen en gaat in op de meer praktische kant van het molenaarsbedrijf. Het hoofdstuk geeft een duidelijk beeld van twee eeuwen molenaarspraktijk en vult aan wat er tot nu toe over de Kethelse geschiedenis is ge publiceerd. Ook komen herinne ringen van de auteur aan bod. Hij maakte als kind het dagelijks leven op de molen van nabij mee. In de laatste maanden van de oorlog was hij werkzaam als machinist van de Hargmolen. Dat alles levert een aantal anek dotes op die het verhaal zijde lings enorm versterken en verle vendigen. Het tweede hoofdstuk gaat voornamelijk in op de structuur van de Hargpolder en in bredere zin het hoogheem raadschap van Delfland. Onder meer het ontstaan van de Polder vaart komt aan de orde. Die schijnt in het boek de enige con tinue en onverstoorbare getuige van de geschiedenis. Ook is een aantal pikante zaken te lezen. Bijvoorbeeld de 'molenmeester- kwestie', de grote vergissing van het spoorwegexploitatiebedrijf en de onenigheid over een dui ker. De laatste pagina's van het boek bieden verklarende woor denlijsten, een uitgebreid naam register en overzichten van de verschillende bij het molenbe- drijf betrokken personen. Ook is er een beknopte genealogie van de familie Korpershoek, die uit het familiealbum een deel van de vele foto's beschikbaar stelde. Uiteindelijk dus een verhaal van verandering en continuïteit. Maar ook een verhaal over de in zet van mensen, zoals bestuurs leden en molenaars. Het is, kort om, een aantrekkelijk en lees baar boek, waarin je al lezende tot de ontdekking komt dat niet alle tijden eender zijn. Uitgever Ruud Aret: 'Het boek is natuurlijk vooral interessant voor Schiedam- en Kethelverza- melaars'. Aret heeft als uitgever inmiddels al een aantal publica ties over Kethel verzorgd. "Ook mensen met interesse in de meer technische kant van het mole naarsbedrijf komen met dit boek aan hun trekken". Wegens het specifieke karakter van het boek is de oplage gering. Het gaat om in totaal 650 exemplaren. Geïn teresseerden moeten er dus snel bij zijn! 'Niet alle tijden zijn een der... Kroniek van de Hargiftolen in Kethel en Spaland', door W.A. Korpershoek. Uitgegeven door Boekhandel Mercurius, ISBN 9080074152. 'Het boek kost 42,50, telt 120 pagina's en circa 70 illustraties, foto's en kaarten. SCHIEDAM - In de vitrine van de centrale hal van het Vlietland Ziekenhuis in Schiedam is een expositie te bezichtigen over al les wat met pokkenvaccinatie te maken heeft. Te zien zijn onder meer oude entingboekjes, pok- kenbrieijes en naalden, pennen en mesjes waarmee de entstof werd ingediend. In Nederland werd in de negentiende eeuw pokkenvaccinatie van regerings wege verplicht gesteld; zonder pokkenbriefje mochten de kin deren niet naar school. Na de tweede wereldoorlog was vacci natie in het gebruikelijk entsche ma opgenomen. Een 23- jarige kok uit Somalië was in 1977 de laatst bekende pokkenpatiënt. Op 8 mei 1980 verklaarde de Wereld Gezondheid Organisatie de wereld vrij van pokken, daar mee is de pokkenvaccinatie beëindigd. Alle getoonde mate rialen heeft het ziekenhuis te leen gekregen van de Stichting Medisch Farmaceutisch De Grif fioen te Delft. De expositie maakt onderdeel uit van de serie 'Geneeskunst van 150 jaar geleden', waar tel kens voorwerpen worden ge toond die vroeger gebruikt wer den in de gezondheidszorg. SCHIEDAM - De plannen yoor het Spectrumfestival 2001 zijn nog grootser dan die van de af gelopen jaren. De organisatie verwacht het festijn op de lande lijke evenementenkaart te kun nen zetten. Zoveel mogelijk op tredens blijven gratis toeganke lijk maar in een aantal gevallen zal in de nieuwe opzet entree- heffing noodzakelijk zijn. Ook nu blijft de multiculturele insteek gehandhaafd maar het terrein wordt steeds meer ver legd naar andere doelgroepen. Met een bredere benadering van het begrip 'multicultureel' zal het Spectrumfestival 'multidis ciplinair' worden. Sinds 1992 is het festival onlosmakelijk ver bonden met het multiculturele. Het accent lag daarbij vooral op de ontmoeting tussen mensen met de meest uiteenlopende cul turele achtergronden. Met de nieuwe aanpak wil de organisa tie nog steeds dezelfde doelgroe pen bereiken maar zal het terrein ook verleggen naar andere groe pen. Dat zoiets lukte merkte de organisatie in 1996 en 1997, toen veel jongeren het festival bezochten voor een special. Er is in de nieuwe opzet een even wichtige aandacht voor toneel, cabaret, straattheater, moderne dans, beeldende kunst en moder ne muziek. Tevens zal er een groot aantal publiekstrekkers worden geprogrammeerd. De uitvoerenden zullen zowel van westerse- als niet westerse kom af zijn. De organisatie wil geen scheidslijn meer trekken tussen de verschillende culturen maar veel meer integratie van de ver schillende onderdelen. Het festi val vindt plaats op zaterdag 16 en 17 juni 2001. Er zullen twee maal zoveel velden van het Beat- rixpark worden gebruikt als voorheen. Het festival kan rekenen op een bezoekersaantal van tussen de 75.000 en 100.000. Ook worden er velden gebruikt die niet op el kaar aansluiten. Als een huis met kamers zal elk veld zijn inrich ting en discipline krijgen. Zo kan de bezoeker zich door het feest heen zappen. Bij het cen trale punt, het restaurant, kan niet alleen gegeten en gedronken worden maar ook is er een groot videoscherm waar fragmenten worden getoond van optredens die elders op het festival plaats vinden. De organisatie koos als rode draad 'Zintuigen en Con trasten'. De meest uiteenlopende tegenstellingen zijn te zien, voe len, ruiken, proeven horen en vooral te ervaren. De geschatte kosten voor het evenement lig gen rond het half miljoen. VLAARDINGEN - Na het mis sen van de promotie naar de eer ste klas (door op de laatste com petitiedag te verliezen van het Haagse HDS) heeft Pollux de handdoek niet in de ring ge gooid. Het hockeyteam van coach Ronald Jacobs maakt zich op voor de revanche en is niet van zins om zich opnieuw op het laatste moment de kaas van het brood te laten eten. Wel zal de ploeg het moeten stellen zonder routinier Mano Rodrigues, die besloten heeft om in een lager team te gaan spelen. Ook Rafael van der Ven keert - geteisterd door een rug blessure - niet terug, terwijl Sjoerd Dijkstra weer bij een Am sterdamse club gaat spelen. Nieuw zijn Marcel Antons, Lex Braam, Jimmy Couhig en Pim Oostrom. Antons wilde vorig seizoen de overstap al maken, maar besloot bij nader inzien toch bij overgangsklasser Victo ria te blijven. Daarvan kreeg hij spijt en meldde zich alsnog in de Broekpolder. Lex Braam volgt zijn broer Martijn, die vorig jaar naar Pollux kwam. Jimmy Cou hig komt van Voorne, waar hij jarenlang de steunpilaar van het elftal was. Pim Oostrom is af komstig uit Bergen op Zoom, studeert in Rotterdam en trainde het afgelopen seizoen al enige keren met Pollux mee. De competitie begint op zondag 10 september. Pollux is inge deeld in de 2e klas A en speelt tegen De IJssel, Spijkenisse (beiden gepromoveerd uit de 3e klas), Dordrecht, Gouda, Groen Geel, HDS, Kieviten, Tempo, Tempo'34, Warande (gedegra deerd uit de ie klas) en Zwart Wit. Ter voorbereiding op de compe titie speelt Pollux oefenwedstrij den tegen Ommoord, Gouda, Asvion, Rotterdam 2, Ring Pass en Capelle. WATERWEG - Toerclub Rjnmond organiseert op zondag 9 juli een fietstocht over 150 kilometer. De rit draagt de naam 'Zilktocht' en voert de deelnemers naar het gelijknamige plaatsje nabij de bollens treek. Vanaf 7.30 uur kunnen deelnemers zich melden in het clubge bouw van TC Rijnmond op het wielerbaancomplex in het Schiedam- se sportpark Harga. De vertrektijd is 8.00 uur. De route voert de fiet sers eerst naar Nootdorp en Pijnacker. Daarna volgen Leidschendam, Rijnsburg en Noordwijk. Na 64 kilometer wordt in De Zilk gerust. Vervolgens doorkruist men de bollenstreek en Hollands Midden op weg naar Leimuiden, Nieuwkoop en Boskoop. De tocht wordt door ervaren fietsers begeleid. Deze kennen de route en zorgen ervoor, dat de groep bijeen blijft. Ze helpen bij pech. De gemiddelde snelheid is maximaal 25 km/uur. Deelnemers dienen in het bezit te zijn van een trim- of racefiets. Bovendien is het gezien de lengte van de tocht be langrijk om over een goede conditie te beschikken. loods verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010)4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 lood De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4,699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Foto: HANS KEIJZER Ieder mens is uniek, ook in het allerlaatste stukj e van het leven Als je je neus verandert moeten je voeten meegaan, anders kost het je je rug. Foto: ED DEWAERHEIJT Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 peüGEOtJ U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk rópór.isjinuj Er zijn maar 650 exemplaren voorradig van het boek 'Kroniek van de Hargmolen in Kethel en Spaland'... wees er dus snel bij.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3