HER ft DER Werknemers krijgen recht op deeltijdwerk 'We kunnen bijna alle vragen beantwoorden Geen smartengeld voor zoekgeraakte herinneringen Kodak Kodak Zware piekeraars leggen grote druk op huisarts Bakkers geven klant een 'koekje van eigen deeg' Toppers (m/v) op het gebied van contractbeheer Facilicom Tijd voor vis .met brood Fietsweerbericht op internet Recht op gelijkwaardig of beter alternatief bij overboektng 24 'ir Bedrijfsdicnsten DONDERDAG 6 JULI 2000 27-480 De Nederlander eet in vergelij king met andere Europeanen maar weinig vis. Tot groot ver driet van het Nederlands Visbureau, dat met een serie gra tis receptenboekjes het tij wil keren. Voor het pas verschenen deeltje sloegen de vispromotors de han den ineen met het Voorlichtingsbureau Brood. Want 'traditioneel ingestelde consumenten eten juist vis bij de broodmaaltijd en in mindere mate bij de warme maaltijd', weet het Visbureau. Het receptenboekje 'Tijd voor Vis' is verkrijgbaar bij viswin kels en supermarkten. De recep ten zijn ook te vinden op internet www.tijdvoorvis.nlof bel de gratis informatielijn (0800- 9080). De ANWB introduceert een internetservice voor fietsers. In samenwerking met Meteo Consult stelt de ANWB speciaal elke dag voor twintig regio's een weerbericht samen. Het bericht geeft de weersver wachtingen voor de volgende dag om 09.00 uur 's ochtends en 17.00 uur 's middags. Het weer bericht is volledig afgestemd op de fietser. De belangrijkste weerelementen worden genoemd: windkracht en -rich ting, de temperatuur en de kans op neerslag. Op basis van deze gegevens wordt een kwalificatie van het fietsweer gegeven: van slecht tot uitstekend. De nieuwe service is in eerste instantie bedoeld voor de 1,3 miljoen menselijks die dagelijks op de fiets naar het werk gaan. Maar ook de recreatieve fietser kan de weersvoorspelling gebruiken voor het plannen van een fietstocht. ANWB-leden kunnen gratis een abonnement nemen op het ANWB Fietsweerbericht. Zij krijgen dan dagelijks een e-mail met daarin de weersprognose voor een regio naar keuze. Voor het incidenteel opvragen van de fietsweerprognose kan iedereen terecht op ANWB City. Het ANWB Fietsweerbericht is te raadplegen op www.anwb.nl/jletsweer. Via dit adres kunnen ANWB-leden zich aan- en afmelden voor de mail service. 'Hoe gaat het ermee?' 'Goed' zou je verwachten, maar vaak is het antwoord 'Druk, druk, druk'. Voor die mensen is er goed nieuws. Vanaf 1 juli heeft een werknemer het recht om minder uren te gaan werken. Dit staat in de Wet Aanpassing Arbeidsduur. De wet geldt voor bedrijven met meer dan tien werknemers. In principe moet de werkgever met het verzoek akkoord gaan. Alleen als het bedrijf daardoor in ernstige problemen komt, mag de werkgever 'nee' zeggen, bijvoorbeeld als er niemand is om het werk over te nemen of als er juist niet voldoende werk is om iemand langer'te laten wer ken. Als werknemer en werkge ver het hierover niet eens wor den, kunnen zij naar de rechter stappen. Die neemt dan de beslissing. Er liggen nog meer plannen op stapel die het combi neren van werk en privé eenvou diger moeten maken. Onder andere voor een betere regeling van het ouderschapsverlof. Iedere werknemer heeft recht op ouderschapsverlof voor kinde ren tot acht jaar. Uit een lande lijk onderzoek blijkt echter dat lang niet iedereen gebruik maakt van deze regeling. Dat komt onder meer doordat het ouderschapsverlof niet betaald wordt. Voor veel mensen is het finan cieel niet mogelijk om ouderschapsverlof op te nemen. Daarom wil de regering een fis cale maatregel die het voor werkgevers aantrekkelijker maakt om ouderschapsverlof gedeeltelijk te betalen. Voor informatie over specifieke regelingen kan men terecht bij de informatietelefoon van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (0800-9051) of op de website van het minis terie www.minszw.nl Bijna iedereen in Nederland kent de naam Postbus 51 en de gratis 0800-8051 Infolijn. Maar waarom zou iemand dit nummer bellen? Door de spotjes weten we al dat de brommer naar de rijbaan is 'verhuisd', we zuinig moeten zijn met energie en dat MAVO en VBO tegen woordig VMBO heet. Maar weten we ook wanneer de schoolvakanties volgend jaar vallen, hoe werk en privé te combineren zijn en wat je mag bijverdienen met vakantiewerk? Rita Marselis is één van de voor lichters van de Postbus 51 Infolijn. Soms heeft iemand een spotje gezien op televisie en belt dan voor aanvullende informa tie. Ook bellen mensen omdat ze niet weten welk ministerie of andere overheidsinstelling ze kan helpen. 'We krijgen bijvoor beeld vaak vragen over huursub sidie. Mensen denken soms ten onrechte dat ze hiervoor in aan merking komen', vertelt Rita Marselis. Huursubsidie is een van de vele onderwerpen waar over dit jaar geen spotje is gemaakt, maar waar Postbus 51 wel informatie over heeft. De r05T5U5 51 voorlichters beantwoorden de meest uiteenlopende vragen over de Rijksoverheid. Rita is dan ook van alle markten thuis. 'Van vragen over kinderbijslag tot vragen over alimentatie, we kun nen ze bijna allemaal beant woorden. Als we het antwoord niet hebben, verwijzen we bel lers door naar de instantie die ze wel verder kan helpen. Ook stu ren we vaak een folder toe, zodat iemand thuis rustig alles kan nalezen.' Laatste nieuws Jarenlang was het alleen moge- Michiel is net terug van een rondreis door Egypte. Prachtig was het. Zoveel indrukken. Zoveel mooie beelden. Hij liep de hele tijd met zijn fototoestel in de aanslag, maar kon natuur lijk niet alles op de foto zetten. Al heeft hij heel wat fotorolletjes volgeschoten. Maar liefst zes, met 36 opnamen elk. Vandaag zouden ze klaar zijn... Wat is hij benieuwd. Zouden de foto's net zo mooi zijn als zijn herinnerin gen? Bij de fotowinkel wacht hem slecht nieuws. Zijn fotorolletjes zijn zoek. De ontwikkelcentrale kan ze nergens vinden. De win kel biedt hem gratis zes nieuwe rolletjes aan. Maar daar heeft Michiel al die mooie herinnerin gen aan Egypte niet mee terug. Hij wil schadevergoeding. Niet dat hij die foto's daarmee terug krijgt, maar het verzacht de pijn Een heerlijk hotel. Vlakbij het strand. Uitzicht op zee. Zwembad erbij. En een uitge breid ontbijtbuffet-Een heer lijk vooruitzicht. Ellen en Kees hadden hun koffers al gepakt toen het reisbureau belde. Met een trieste mede deling: het hotel was overboekt. En helaas, voor hen was er geen kamer meer. Maar niet getreurd, zei de vriendelijke dame van het reisbureau. Ze had gelijk een ander hotel uitge zocht. Ellen en Kees snelden naar het reisbureau. Waar hen een grote teleurstelling wachtte. Het andere hotel lag vijf kilometer van het strand. tenminste een beetje. Kan Michiel schadevergoeding eisen? Aangezien het hier gaat om niet- materiële schade, heeft Michiel geen recht op smartengeld. Het Burgerlijk Wetboek biedt alleen in bepaalde gevallen recht op smartengeld. Die gevallen staan duidelijk omschreven. Bijvoorbeeld lichamelijk letsel door een ongeval of aantasting van eer en goede naam. Het kwijtraken van fotorolletjes hoort er niet bij. Hoeveel ver driet Michiel daar ook over heeft. Hij zal het met zijn herin neringen moeten doen. Meer informatie bij de Consumentenbond, telefoon 070-445 45 45 of www.Consumentenbond.nl. had een piepklein zwembadje en kon geen uitgebreid ontbijt serveren. Een stuk minder aantrekkelijk dus. Wat nu? Volgens de reisvoorwaarden van het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (ANVR) FUJ1COLOR coLöRPwwra heeft men recht op compen satie. Het kan zijn dat men het daar vóór vertrek niet over eens kan worden. Accepteer het aanbod van het reisbureau dan onder protest. En zet dit op papier. Dan is het eventueel een schadevergoe ding. Wie de schadevergoeding van het reisbureau te laag vindt, dient binnen een maand na de vakantie een heeft men bij overboeking recht op een gelijkwaardig of een beter alternatief. Dus in het geval van Ellen en Kees, een hotel dat net zo dicht bij het strand ligt en minstens even luxe is. Is het aangebo den alternatief minder, dan mogelijk om na vakantie verder te gaan met onderhandelen over een schadevergoeding. Het alter natief dat het reisbureau biedt kan ook altijd afgewezen worden. Zelfs ai is het beter. Dan gaat de reis niet door en krijgt men het geld terug en brief aan het reisbureau te sturen. Zet daarin hoe hoog de schadevergoeding, naar eigen mening, zou moeten zijn. Zet er ook duidelijk bij waarom het aangeboden bedrag te laag gevonden wordt. Is er met het reisbureau niet uit te komen, dan kan men naar de Geschillencommissie Reizen stappen. De reisorga nisatie moet dan wel aange sloten zijn bij de ANVR en de melding moet binnen drie maanden na terugkomst gedaan worden. Er moet dan klachtengeld aan de Geschillencommissie (tussen de 75 en 125 gul den, afhankelijk van de reissom) betaald worden. Dit krijgt men weer terug als men door de Commissie in het gelijk wordt gesteld. De Geschillencommissie Reizen is te vinden aan de Surinamestraat 24, 2585 GJ Den Haag, telefoon Ö7Ö- 310 53 10. lijk om per brief de overheid een vraag te stellen. In 1995 kwam de Postbus 51 Infolijn en nu is overheidsinformatie 24 uur per dag beschikbaar via de internet site www.postbus51.nl. Vanaf deze site is het makkelijk doorsurfen naar ministeries en andere overheidsinstanties. De site geeft antwoord op veel gestelde vragen en het laatste nieuws op overheidsgebied. Is de informatie niet te vinden op de site dan kan een e-mail uit komst bieden. Binnen twee werkdagen is de e-mail beant woord door een voorlichter. Susanne Stoop is één van de medewerkers die zich bezighou den met de site. Het mooiste van de site vindt zij de rubriek 'Vandaag in het Nieuws'. Deze rubriek met nieuws van de Rijksoverheid is te vinden op de startpagina. 'Via deze rubriek kan de bezoeker doorsurfen naar achtergrondinformatie en ver- volgpagina's over de nieuwson derwerpen. Voor mijzelf is het leuk omdat ik mijn creativiteit in deze opmaak kwijt kan', vertelt Susanne. Internetters die het toch prettig vinden om informatie op papier te lezen, kunnen folders bestel len via de site. Ongeveer 350 duizend Nederlanders worden geconfron teerd met het fenomeen overmatige bezorgdheid, oftewel Gegeneraliseerde Angststoornis (GA). Dit uit zich als onophoudelijk piekeren en tobben over normale dagelijkse gebeurtenissen gedurende tenminste zes maanden. Het 'chronisch piekeren' gaat vaak gepaard met lichamelijke klachten, zoals slaap- en concentratieproblemen, rusteloos heid, snel vermoeid zijn, prikkelbaarheid en spierspan ningsklachten. In opdracht van het farmaceutische bedrijf Wyeth-Lederle (Hoofddorp) heeft het NIPO, ter gelegenheid van de introductie van een 'anti-piekerpil', een onderzoek onder 260 huisartsen uitgevoerd. Daaruit blijkt dat piekeraars en tobbers een zware belasting voor de huisartsenpraktijk vormen. Deze categorie patiënten vergt immers veel extra (consult)tijd in de spreekkamer. Maar liefst 80 procent van de huisartsen in Nederland meldt dat het consult bij deze patiënten langer dan gemiddeld duurt. Zij hebben bovendien een grotere kans door hun arts te worden beschouwd als zeurpiet. Uit het NIPO-onderzoek blijkt dat huisartsen die de meeste overma tig bezorgde patiënten zien, ongeveer 73 patiënten in de praktijk heb ben die elk gemiddeld 12 keer per jaar met piekerklachten op het spreekuur komen. Volgens 92 procent van de huisartsen functioneren overmatig bezorgde patiënten vooral op sociaal gebied slecht. Overmatige bezorgdheid resulteert, volgens de artsen, vooral in arbeidsverzuim (65 procent) en een verminderde interesse in sex (58 procent). Een minderheid (40 procent) van de ondervraagde artsen signaleert dat deze patiënten kampen met overmatig alcoholgebruik, terwijl drugsgebruik door 25 procent van de artsen wordt gemeld. Het merendeel van de huisartsen behandelt de patiënt zelf met behulp van gesprekken en soms met antidepressiva of kortdurend rustgeven de medicatie. Een groot deel (50 procent) van de artsen start een behandeling om de kwaliteit van leven van de patiënt te verbeteren. Een kwart (24 procent) van de artsen geeft aan dat een goede behan deling minder werkbelasting voor de huisarts oplevert, vooral omdat de patiënt minder vaak terug komt voor een consult. Om iedere belangstellende nader laten kennis te kunnen laten maken met het bakkersambacht, wordt op woens dag 4 oktober voor het eerst de Dag van de Warme Bakker georganiseerd. Initiatiefnemer is de Stichting DAMP, een samenwerkingsverband van diverse organi saties in de brood- en banketbranche. We zien dat het publiek steeds meer vragen heeft over de berei ding van producten. Maar men ziet of spreekt de bakker bijna nooit. Wij willen de afstand tussen de winkel en de bakkerij klei ner maken. Op zo'n dag kunnen bakkers eens horen welke wensen en vragen consumenten hebben als het gaat om brood en banket. Voor de bakker is het een uitgelezen kans om zijn klanten in de praktijk te laten zien hoe hij dagelijks in de weer is om verse pro- duet en te bakken aldus Kees van het Hof, coördinator van de Dag van de Warme Bakker. Het is de bedoeling dat de klant in sommige gevallen ook zelf plaatsneemt achter de deegmachine, de rijskast of de oven. Sommige bakkers laten hun klanten zelf brood bakken. In andere bakkerijen wordt gedemonstreerd hoe taart, suikerwerk of gebak wordt gemaakt. Nederland telt nog ruim drieduizend ambachtelijke brood- en ban ketbakkerijen. Hoeveel bedrijven meedoen aan de open dag is nog met bekend. 'Wij hopen op een substantieel deel', zegt Van het Hof. 'want we willen zoveel mogelijk mensen laten kennismaken met de bereiding van hun dagelijkse voedsel.' De Dag van de Warme Bakker valt in de jaarlijkse Week van het Brood die wordt gehouden van 2 tot en met 7 oktober. Facilicom is een succesvolle organisatie op het gebied van facilitaire dienst verlening. Wij leveren diensten op het gebied van schoonmaak, beveiliging, catering en uitzenden. Wij zijn actief op nationaal en internationaal terrein en met meer dan 14.000 medewerkers realiseren wij een omzet van ruim 750 miljoen gulden. Door onze continue groei zoeken wij voor ons hoofdkantoor een: Commercieel administratief medewerker (m/v) Samen met andere teamleden ondersteun je de rayonmanagers door middel van het verzorgen en vormgeven van offertes, bevestigingen en overige correspondentie Je beschikt over MBO werk- en denkniveau. Belangrijk is dat je de Nederlandse taal mondeling en schriftelijk goed beheerst en dat je kunt omgaan met tekstverwerkingsprogramma's. Bij ons kom je te werken in een gezellig en jong team dat er helemaal voor gaat. Het behalen van resultaten hebben wij hoog in het vaandel staan. Wij hebben een informele sfeer en humor is bij ons zeker op zijn plaats. Als je wilt meegroeien met onze succesvolle onderneming dan bieden wij daar alle mogelijkheden toe! Bel voor meer informatie: Samantha Visser, afdeling Contractbeheer, (010) 298 11 71. Je schriftelijke sollicitatie kun je zenden aan: Catharina van Westen- brugge, afdeling Personeelszaken, Postbus 144, 3100 AC Schiedam. Op onze internetsite kun je meer te weten komen over onze organisatie: www.facilicom.nl Postbus 51 is meer dan spotj e op radio en televisie -r

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 7