Flintstone haring Opnieuw zinloos geweld in Vlaardingen Jongepier verbrijzelt eigen nationale record Gouden Tip u Misdaad aan kinderen Zomersluiting Langdurig werklozen verplicht aan de slag Scholieren naar Verenigde Staten KUNSTGEBITTEN m l k5V P* V: v Ouderenwerk luidt noodklok: Vrijwilligers zijn hard nodig Werk aan de weg INGEZONDEN BRIEF Fietsers van rechts krijgen voorrang HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 12 JULI 2000 28 - 1442 Veel lezers zijn geschokt door de gewelddadige dood van de 10 jarige Nienke. Nel Andeweg-van Brakel bracht haar gevoelens onder woor den middels onderstaand gedicht. Een vlinder in de ruimte, is veiliger dan een kind. die wordt met rust gelaten, vliegt vrij door weer en wind. Onveilig zijn de kinderen, op weg naar school of huis. ten prooi aan onverlaten. en oversekst gespuis. Een vlinder kan nog vliegen, zelfs als die wordt belaagd. maar vogelvrij zijn de kinderen. is het niet godgeklaagd Nel Andewegvan Brakel SCHIEDAM - De bibliotheek aan het Wibaut is van 10 tot en met 21 juli gesloten. Klanten kunnen in die periode terecht bij de centrale bibliotheek aan het Stadserf en in Bibliotheek Noord aan het Bachplein. Info 2465700/4708320 Mensen die al geruime tijd een bijstandsuitkering hebben, wor den verplicht deel te nemen aan 'sociale activering', oftewel zin volle maatschappelijke bezighe den. Dat is de strekking van een wetsvoorstel van minister Ver meend (Sociale Zaken en Werk gelegenheid), die daarmee de kans op terugkeer op de arbeids markt wil vergroten. Gemeenten hebben de mogelijk heid om betrokkenen tijdens deelname aan sociale activering te ontheffen van de actieve solli citatieverplichting. In de toelich ting op het wetsvoorstel schrijft de minister dat 'indien tijdens deelname aan deze activiteiten de mogelijkheid op werk zich aandient, het accent daar op moet liggen, inclusief het opleg gen en controleren van de nood zakelijke verplichtingen'. Met andere woorden: sociale active ring mag niet het einddoel zijn. SCHIEDAM/DEN HAAG - Yvo de Jong en Ivo Broeren, beiden gymnasium vijf leer ling van het Stedelijk, hebben voor hun inzending voor het 'World War II Oral History Project' de hoofdprijs gewon nen. De prijs, een reis naar de Ver enigde Staten, werd donder dag uitgereikt door de Ameri kaanse ambassadeur in Den Haag. Beide Yvo's werden door hun geschiedenisdocen te Ninette Verheul voorgedra gen om aan het project deel te nemen. Het project betrekt middelba re scholieren bij het verzame len van verhalen van Ameri kaanse soldaten en Neder landse burgers die de bevrij ding van 1945 meemaakten. Het is een onderdeel van het 'Millennium Project' van de Amerikaanse ambassade. De Schiedamse scholieren moeten hun prijs delen met leerlingen van het Insula Col lege in Dordrecht. Tandprothetische Praktijk Veringmeier Volgens het Algemeen Dagblad lijkt de kraam te komen uit het tijdperk van Fred Flintstone... maar lekker dat die haring is. Vers van het mes. Rood op de graat, fris en zilt. Een 8 als cij fer en vierde in de Nationale Ha ringtest. Dat doen ze in de Bran- dersstad beter dan in het haring- bolwerk Vlaardingen. De twee kramen uit die stad ver dienden respectievelijk een 4,5 en een 1,5. Er was wel wat bac teriologische nabesmetting, maar toch kreeg de Schiedamse haringkraam een groot compli ment van het landelijke dagblad. Vooral de temperatuur van het zilvervisje werd geroemd: 6,8 graden bij een buitentempera tuur van 31 graden Celsius. Wat zou het geheim zijn van de jeneverneuzen zijn om zo'n heerlijk zeebanket te presente ren? Ach, arme Vlaardingers die het moeten doen met een veel min der product. De rijke Schie damse gourmets gaan een zomer vol haringgenot tegemoet... zomaar lekker happen bij dat ou derwetse kraampje op de hoek van de Broersvest/Lange Kerk straat. De winnaar van de test is trouwens 't Vispaleis aan de Ko ningin Emmaboulevard 1 in Hoek van Holland. door Wim Schelberg SC HI EDAM/VL AARDIN GEN - Al sinds jaar en dag is de Stichting Ouderenwerk in de weer voor ouderen. Voor een deel draait de stichting op professionals. Een niet gering aandeel in het werk hebben echter ook de vrijwilligers. En die zijn steeds harder nodig. Bijvoorbeeld voor de maaltijd voorziening van de stichting. Als ouderen niet voor zichzelf willen of kunnen koken, kun nen zij een beroep doen op de stichting Ouderenwerk. Zo kunnen zij warme maaltijden thuis laten bezorgen of aan schuiven aan een van de vele 'eettafels' in Schiedam en Vlaardingen. Oscar de Pauw is zo'n vrijwilli ger. Op de maandag en op woensdag of vrijdag bezorgt hij maaltijden bij ouderen. Toen de 57-jarige ptt-er met de vut ging, zocht hij naar een zinnige bezig heid. Hij koos voor het ouderen werk. 'Je komt thuis en dan zeg je: ja, ik moet toch wat. Ik las in de krant een stukje over vrijwil ligers bij het ouderenwerk'. Zo is het begonnen. Inmiddels is hij dertien jaar vrijwilliger. 'Het moet wel een beetje je instelling zijn; het moet eigenlijk al in je zitten', aldus Oscar. Bij de Driemaasstede wordt een grote kar met maaltijden naar buiten gereden. Stuk voor stuk zijn ze verpakt in isolatiedozen. Uit elke doos steekt een strookje papier met het routenummer, het adres en - natuurlijk - het menu. Vier vrijwilligers gaan de onge veer veertig maaltijden bezor- De maaltijdbezorgers doen het voor de mensen die het nodig hebben, ze verdienen er niets aan. gen. Soms is het wat meer; soms wat minder. De vier man nemen heel Schiedam-Noord voor hun rekening. Allemaal tussen twaalf en een uur 's-middags. "Het moet wel met een uurtje bekeken zijn, want mensen willen natuur lijk graag op tijd eten", zegt Os car. Twaalf dozen verdwijnen geroutineerd in de kleine witte Toyota. 'Ik heb nu een makkie', licht hij toe. Maar soms worden wel eens achttien maaltijden per vrijwilliger bezorgd. Maar altijd wordt er op gelet dat iedereen ongeveer evenveel doet. Veel meer dan bezorgen 'In principe in het steeds hetzelf de verhaal: je belt aan en geeft de maaltijd af. Natuurlijk wens je mensen een smakelijk eten. Soms moetje ook wat meer aan dacht besteden, omdat iemand bijvoorbeeld reuma heeft, of ge neigd is de maaltijd zo uit het doosje te eten. Dan snij je het vlees voor, of je dekt even de ta fel'. Het hoort er allemaal bij. 'De doelgroep is dus heel geva rieerd', aldus Oscar, 'En het gaat altijd om mensen die tijdelijk of permanent niet in staat zijn om hun eigen maaltijd te verzorgen. Want het is natuurlijk niet zo, dat zomaar iedereen kan laten bezorgen'. Vaak kiest men voor bezorging op maandag, woens dag en vrijdag. Maar in principe zou iemand de hele week maal tijden kunnen laten bezorgen. Ook in het weekend. En moch ten de kosten voor de maaltijden een bezwaar vormen, dan is het mogelijk een bijdrage van Socia le Zaken direct verrekend te krij gen in de maaltijdprijs. Die is normaal acht gulden vijftig. In het weekend elf gulden. Er kan ongeveer een week tevoren een keuze gemaakt worden uit twee menu's. Alles wordt voor de vrijwilligers geregeld. Als zij voorrijden, staan de maaltijden klaar. De route wordt voor hen gepland. Voor iedereen ligt een lijst klaar met de bezorgadressen in de goede volgorde. Vanzelfspre kend is er een vergoeding voor het aantal gereden kilometers. 'En er wordt wel eens wat voor vrijwilligers gedaan', zegt Os car. 'Dagje uit, een etentje of een kerstpakket. Maar in principe doe je het daar natuurlijk niet voor. Je doet het voor de mensen die het nodig hebben'. En dat is best wel eens veeleisend. Omdat er maar zo weinig vrijwilligers zijn, ontstaan er al snel proble men als er uitval is door bijvoor beeld ziekte of door vakanties. Daarom zijn meer mensen no dig. En niet alleen voor maaltijd bezorging. Het werk geeft wel veel voldoe ning. 'Je bezorgt niet alleen een maaltijd. Je maakt ook even een praatje of kijkt hoe het ermee gaat. Een paar weken geleden vond ik nog een vrouw op de grond. Die is meteen opgeno men in een verpleeghuis. Het ge beurt weliswaar vrij plotseling, maar in feite heb je het al zien aankomen. Juist omdat je de mensen een beetje leert kennen. En soms is er dan ook overleg met de stichting. Mensen hebben wel eens meer nodig dan alleen maaltijden. Dat is ook een beetje je verantwoor delijkheid'. Om vrijwilliger te worden kan men zich aanmelden bij de stich ting ouderenwerk, telefoonnum mer (010) 248 68 88. Natuurlijk is er meer te doen dan alleen het bezorgen van maaltijden. Ook het organiseren van activiteiten in de dienstencentra vergt veel man- en vrouwkracht. Oscar de Pauw: 'Ik denk wel eens: ik hoop dat ik zelf nooit in zo'n si tuatie kom. Maar dat weetje na tuurlijk nooit van te voren. Het leven kan raar lopen. En dan is het fijn om te weten, dat er men sen zijn, die hetzelfde ook voor mij zouden doen'. VLAARDINGEN - De politie is op zoek naar getuigen van een mishandeling die zaterdag 10 ju ni jongstleden plaatsvond op de Lepelaarsingel in Vlaardingen. Een 54jarige Vlaardinger is daarbij gewond geraakt. In eer ste instantie werd verondersteld dat hij door de klappen een her senschudding had opgelopen. Na enkele dagen kreeg het slachtoffer meer klachten, en in het ziekenhuis bleek dat tussen het hersenvlies en de schedel een bloeding was ontstaan. Hij is toen onmiddellijk voor een ope ratie overgebracht naar het Wes teinde Ziekenhuis in Den Haag. Op de bewuste zaterdagavond rond 20.15 uur reed de man in zijn auto over de Lepelaarsingel in de richting van de Spechtlaan. Hij stond voor de verkeerslich ten met de Zwanensingel, toen een bestuurder in een witte auto naast hem stopte. Deze stapte uit en sloeg zonder enige aanleiding tegen de buitenspiegel van het slachtoffer. Door het geopende portierraam sloeg de dader enke le malen hard tegen het hoofd van de Vlaardinger, die daarbij ook enkele verwensingen kreeg te incasseren. Inmiddels was het slachtoffer uitgestapt en heeft uit verdediging de dader teruggesla gen. Een onbekende vrouw die bij de dader in de auto zat heeft deze meegetrokken, waarna zij zijn gevlucht. Inmiddels is het slachtoffer uit het ziekenhuis ontslagen, en zit weer thuis. Hij overziet de ge beurtenissen van de bewuste avond in opperste verbijstering. "Ik weet niet wat ik fout zou hebben gedaan in het verkeer," verklaart hij tegenover deze krant. "Het is onbegrijpelijk dat iemand zó reageert. Ze zouden hem zijn rijbewijs moeten af pakken en hem nooit meer te ruggeven. En hij zou toch ten minste de verzekering en het zie kenhuis schadeloos moeten stel len." Het slachtoffer heeft vol gens een medewerker van het ziekenhuis 'geluk' gehad. De klappen hadden hem in principe even fataal kunnen worden als bij het voorval in januari, waar bij Daniel van Cotthem om het leven kwam. Tijdens het incident zijn er in ie der geval twee automobilisten gestopt, van wie de politie hoopt dat zij verdere inlichtingen kun nen geven. Het gaat om een be stuurder van een blauwe BMW, een bestuurder van een licht blauwe Amerikaanse auto en een van een goudkleurig voertuig. Zij, maar ook andere getuigen of mensen die meer informatie kunnen geven over het ongeval of betrokkenen worden verzocht contact op te nemen met de poli tie Vlaardingen op telefoonnum mer 010274 01 05. Wegens werkzaamheden is de A20 op vrijdag 14 juli vanaf 21.00 uur afgesloten. Het betreft de rijbaan vanuit Gouda in de richting van Hoek van Holland tussen het Kleinpolderplein en het Giessenplein. Op maandag 17 juli om 5.00 uur 's morgens wordt de rijbaan weer openge steld voor het verkeer. De afslui ting is noodzakelijk om het oude viaduct te verbinden aan het nieuwe viaduct waarmee de afrit zal worden verlengd. Ter plaatse wordt beton gestort dat enige da gen trillingsvrij moet uitharden. Het verkeer op de rijbaan vanuit Hoek van Holland richting Gouda ondervindt op de A20 geen hinder van het werk. Het verkeer wordt gedurende de af sluiting omgeleid. De routes zijn aangeduid met het cijfer 6. In de bouwvakvakantie (14 juli tot 14 augustus) voert Rijkswa terstaat werkzaamheden uit aan de N3. Het gedeelte vanaf de Burgemeester Keijzerweg in Pa- pendrecht tot de aansluiting op de Provinciale weg in Dordrecht wordt in die periode in beide richtingen voor al het personen autoverkeer afgesloten. Een om leidingroute wordt aangegeven en via publicaties bekend ge maakt. Voor vrachtverkeer, bus sen, landbouwvoertuigen en hulpdiensten blijft in beide rij richtingen één rijstrook open. De Merwedebrug blijft voor (brom-)fietsers toegankelijk al moeten zij wel rekening houden met een versmald fietspad en een verkeerslichtinstallatie. Doorgaand verkeer wordt gead viseerd te rijden via het knoop punt Ridderkerk-Zuid, de geëi gende route voor doorgaand ver keer. Lokaal bestemmingsver keer Papendrecht-Dordrecht (vi ce versa) wordt eveneens omge leid via de A15 en de A16. In Dordrecht dienen de omlei dingborden te worden gevolgd. Woon-werkverkeer naar bedrijf sterreinen De Staart, Merwede- polder en Oosteind kan gebruik maken van het lokale wegennet, de fiets of het openbaar vervoer dat in een hogere frequentie rijdt. Automobilisten worden ge adviseerd zoveel mogelijk ge bruik te maken van het openbaar vervoer of de fiets. Om de door stroming van het verkeer op de Al6 te bevorderen, worden de vluchtstroken langs de verbin dingswegen op het Knooppunt Ridderkerk-Zuid ingericht als rijstroken. De politie zal streng controleren op het (oneigenlijk) gebruik van het afgesloten deel van de N3 door personenauto's. Ook zal op de Merwedebrug gecontroleerd worden op de dan geldende snel heidslimiet van 50 kilometer per uur. De controles worden uitge voerd met camera's en intensieve surveillance. Om de weggebruiker een alter natief te bieden heeft Rijkswa terstaat de frequentie van een aantal buslijnen verhoogd, een extra vroege rit vanuit Papend recht naar Dordrecht ingezet en kunnen voor het gebruik van de bus en Waterbus speciale N3 week- en maandkaarten gekocht worden. De speciale N3 week kaart (25 gulden) en maandkaart (75 gulden) zijn geldig op de buslijnen en de Waterbus in de gemeenten Dordrecht, Papend recht en Sliedrecht. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de gemeen tehuizen van Dordrecht, Papend recht en Sliedrecht tegen inleve ring van de ingevulde kortings bon uit de folder of advertentie en tegen contante betaling. De afsluiting is nodig wegens re novatiewerkzaamheden aan de Merwedebrug en omdat het wegdek van de N3 tussen de Burg. Keijzerweg en de Wantij- brug aan vernieuwing toe is. Aan de Papendrechtse kant wor den aan beide zijden van de weg over 300 meter geluidwerende schermen geplaatst. Al deze werkzaamheden worden tegelij kertijd uitgevoerd. Voor het beantwoorden van vra gen heeft Rijkswaterstaat tijde lijk een gratis informatienum mer geopend, 0800-222 40 02. Voor actuele verkeersinformatie wordt verwezen naar Teletekst of www.ftleplan.info.nl. GEMERT/SCHIEDAM - De Schiedamse waterskister Marjolein Jongepier heeft afgelopen weekend het Nederlands record op het on derdeel 'Figuren' aangescherpt. De 20- jarige scoorde tijdens wed strijden op de Rooye plas in Gemert met een prachtig nieuw par cours, met daarin twee 'flips', een puntenaantal van 5380. Ze ver brijzelde hiermee haar eigen nationale record uit 1998, dat op 5200 punten stond. Naast een eerste plaats met 'Figuren' won zij ook de onderdelen Slalom en Schansspringen. Het leverde haar met 1750 punten het 'Overall Dames en Heren Klassement' op. Jongepier heeft zich in de Verenigde Staten optimaal voorbereid voor de komende wedstrijden. Ze maakt deel uit van het University Waterskiteam. Ko mend weekend verdedigt zijn op de Bosbaan in Amsterdam haar vijf voudige Nederlandse titel. Met ontsteltenis heb ik het dra ma over Nienke vernomen. Ik wil de ouders, vrienden en vrien dinnen dan ook veel sterkte wen sen in deze droevige tijden. Ik ben in de pen geklommen omdat ik met mijn zoon een schietpartij heb meegemaakt. Dat is een heel vervelend iets. Kinderen kunnen, nu het nog lekker laat licht is, niet eens bui ten spelen omdat er zo'n malloot rondloopt. Ik denk dat wij mo gen blijven leven omdat deze 'mensen' hun keuze niet op ons laten vallen. De politie werkt hard om het voor ons en onze kinderen zo veilig mogelijk te houden op straat. Maar wij zijn overgeleverd aan de gekken, die volgens mij niet weten welk een schade ze aanrichten, niet alleen aan de ouders maar aan iedereen er omheen. Op dit moment speelt mijn zoon buiten, ik waarschuw hem steeds... wat hij wel of zeker niet moet doen. Misschien ben ik een zeur maar het is niet meer zo als vroeger. Ik hoop, dat als er iemand iets gezien heeft, hoe onbelangrijk dan ook, dat hij de politie in schakelt. Alleen daardoor kan de dader gegrepen worden. Niet dat je kind veilig is... maar het brengt wel rust. Waarom heb je eigenlijk kinderen of waarom wil je ze hebben. Als je zulke dingen meemaakt ga je wel eens twijfelen aan de maatschappij. Ik heb bij de school van Nienke met mijn collega's de straat een beetje schoongemaakt. Ik zat in mijn veegmachine en zag al die volwassenen en kinderen netjes gekleed en met bloemen. Om eerlijk te zijn schaamde ik mij dat ik daar schoon moest maken, maar echt, er was om gevraagd. Ik kon mij geen houding geven omdat ik zelf ook huilde. Ik voelde het verdriet dat daar aan wezig was, omdat het zo dichtbij is en je al die ouders met hun kinderen ziet. Je hebt dan nie mand waar je even bij terecht kan. Het leven gaat gewoon door, zeggen de mensen. Dat klopt. Toch is het op zo'n moment niet te bevatten. Omdat er zoiets ergs gebeurd is, staat de wereld even tjes stil. Hans Henrichs Fietsers die van rechts komen, krijgen vanaf mei 2001 in Neder land voorrang op ongeregelde kruisingen. Daarmee komt een ein de aan de uitzonderingspositie van Nederland in Europa. Sinds de Duitse bezetting hebben fietsers die van rechts komen in Nederland geen voorrang op auto's. De Nederlandse fietsers moesten uit de weg voor de, meestal Duitse, motorvoertuigen. In het verleden is al vaker gewezen op de inconsequentie van de re gel. Bij de overeenkomst tussen rijk, provincies en gemeenten over het aanpakken van de verkeersonveiligheid is daarom afge sproken de regel te veranderen. Eigenlijk stond de verandering ge pland voor komende december. Maar gemeenten vonden dat ze te weinig tijd hadden voor een vei lige invoering. Half april maakte minister Netelenbos bekend dat het mei 2001 zal worden. Vanaf die datum moeten fietsers dus voorrang krijgen op al die kruisingen waar de voorrang niet is ge regeld met borden of haaientanden. De regel heeft trouwens nog een consequentie: ook ruiters van rechts hebben voorrang. -J Sm y Zilveren oorstekers met zirkonia. In drie verschillende modelten verkrijgbaar. Per paar Hoogstraat 50, 81X1 HJ Sohiedam Telefoon: OIO - 426 89 i» jloods Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Foto: ED DEWAERHEIJT Maaltijdbezorging is meer dan het afleveren van een pakketje eten Foto: RONALD STAM

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9