Onthaasten in de Limousin Lac de Vassivière uitvalsbasis aan het water Wevers van Aubusson zijn met hun tijd meegegaan Historisch Limoges biedt ondergronds bijna net zoveel als erboven Alleen de vorm van de boot doet nog aan vroeger denken Alles wat over porselein uit Limoges te weten valt Colofon lil 7 Collonges la Rouge vooral goed voor mooie plaatjes 28 - 1229 J 5 4 Frankrijk is voor Nederlanders nog altijd de buitenland se vakantiebestemming nummer een. En ondanks de explosfëf gestegen belangstelling voor verre reizen lijkt bet re niet op dat daar op korte termijn verandering in zal komen. Bretagne, de Dordogne en de kuststreek van zuidwest Frankrijk en Zuid-Frankrijk trekken jaarlijks grote aantallen Nederlandse toeristen. Voor wie extreme drukte wil ontlopen en toch een groot aanbod natuur en cultuur, in combinatie met prettige temperaturen, zoekt is de Limousin een goed alternatief. Het niet minder dan 1000 hecta re grote Lac de Vassivière is één van de belangrijkste toeristische trekpleisters van de dunst bevolkte regio van Frankrijk. De drie departementen die gezamenlijk de Limousin vor men tellen maar net meer inwo ners dan de gemeente Rotterdam. Alleen het aantal toeristen dat jaarlijks de omge ving van het veelzijdige meer aandoet is al groter; al gauw zo'n miljoen. De vele ontspannings- en watersportmogelijkheden die het gebied biedt moeten eigen lijk verrassend genoemd wor den. Ze doen althans niet ver moeden dat het nog maar dertig jaar gelden is dat voor een toe ristische aanpak van de regio gekozen werd. Anno 2000 maakt het meer het met zes stranden, alle mogelijke watersportfaciliteiten, niet min der dan 300 kilometer wandel pad en een snufje cultuur in de vorm van een beeidenroute en het door de befaamde architect Aldo Rossi ontworpen museum voor moderne kunst, de omge ving een perfecte vakantiebe stemming voor vooral gezinnen met jongere kinderen. Groot voordeel van het binnen een dag met de auto bereikbare gebied is dat de omgeving ook tal van mogelijkheden biedt voor het geval het eens niet zo goed "weer is of het na een aantal dagen op of,rond het water wel weer even genoeg is geweest. De Limousin blijkt veel meer te bieden dan de in kuddes leven de bruine koeien, die bij vleesliefhebbers zo populair zijn. Wie op zoek is naar infor matie over Limoges komt bijna automatisch uit bij een schat aan gegevens over het porselein dat de stad nou eenmaal wereldbe kendheid gegeven heeft. Zowel industrieel porselein, inmiddels veelal door kunststof vervangen, als hoogwaardig porselein voor huishoudelijk gebruik wor den vanuit Limoges over de hele wereld geëxporteerd. Je zou bijna vergeten dat Limoges een stad is die zowel kerkelijk als wereld lijk van historische beteke nis is. Wie meer wil weten over de geschiedenis van de stad kan natuurlijk een naslagwerk uit de bibliotheek halen of desnoods op internet de historische gege vens van de 'porseleingegevens' proberen te scheiden. Met een wandeling door de stad komt de geschiedenis pas echt tot leven. Vooral als dat gebeurt nadat de schemering is ingevallen onder leiding van een stadsgids als Jean-Michel Imbert. Niet alleen is het daarbij genieten van de prachtig uitgelichte gebouwen in zowel het geestelijk als het wereldlijk centrum van de stad, vooral is het het gevoel één te worden met een stad die een zeer rijke geschiedenis kent. Jean-Michel Imbert is Limoges. Volgens eigen zeggen kan hij zijn familiegeschiedenis in de stad in ieder geval tot in de der tiende eeuw terugvoeren. Maar dat is maar een heel klein onder deeltje uit het ongelooflijk ken nisvat waaruit de man put, die al vanaf zijn zestiende toeristen door de stad leidt. Fascinatie voor geschiedenis in het alge meen en voor Limoges in het bijzonder is de simpele verkla ring voor Imberts alweer bijna 25-jarige gidsgeschiedenis. Tijdens een rondgang door de stad vertelt Imbert over de geschiedenis van de stad die ligt op een kruispunt van pelgrims routes en daarmee met name in het kerkelijk centrum nog altijd iets van de Middeleeuwen ademt, Maar de geschiedenis van de stad gaat veel verder terug. Al aan het begin van de jaartelling bepaalden Romeinse invloeden het eerste uiterlijk van de stad. Dat blijkt vooral als Imbert zijn gasten op een toetje trakteert. Via een deur en een trap leidt Imbert zijn groep naar een plaats waar 365 dagen per jaar een temperatuur van 13 gra den Celsius heerst. Wat aanvan kelijk een wat ruim uitgevallen kelder lijkt, blijkt slechts een klein stukje van een complete ondergrondse stad, waarbij ver schillende delen en verdiepingen in verschillende perioden gegra ven zijn. Nog altijd is niet precies duide lijk waar precies wat onder zit. "Het kan zo zijn dat als je in Limoges over straat loopt de weg onder je voeten wegzakt en er nooit meer iets van je wordt ver nomen," grapt Imbert. Om ver volgens serieus over te gaan op een anekdote over een vriend die elders in de stad zijn oog op een pandje had laten vallen. "Hij vroeg zich af of daar misschien ook iets onder zat en ik had het idee dat dat wel eens het geval zou kunnen zijn. Na de koop van het pand bleek dat ook het geval. Vier verdiepingen maar liefst. Met in de derde wel een heel bij zondere verrassingen. Daar lag een wijnvoorraad uit het begin van de negentiende eeuw opge slagen. Bordeaux, Cognac. Ik heb bij hem een wijn uit 1815 gedronken en die was nog per fect!" Limoges is een stad die nog vele verrassingen kent. Het onde raardse gangenstelsel moet nog goed in kaart gebracht worden en ook boven de grond valt er nog veel te ontdekken. Jean- Michel Imbert brengt zijn gasten overal. Met als uitstekend einde een ambachtelijk gebrouwen biertje uit de huisbrouwerij van St. Martial op het terras op het place Denis-Dussoubs. Wie een wandeling door de stad wil maken onder begeleiding van Imbert of één van zijn colle ga's kan daar een afspraak voor maken via de plaatselijke toeris teninformatie. Drie eeuwen geleden bouwden stoere arbeiders gabares waarmee ze vanaf Sfrontour de rivier Dordogne afzakten in de richting van Bordeaux. In de omgeving van de wijn stad werden de met eiken en kastanjehout geladen boten verkocht, waarna een lange en niet ongevaar lijke voettocht terug naar huis volgde. De Dordogne heeft, nadat er in totaal vijf dammen gebouwd zijn, niet meer het wilde en gevaarlijk van vroeger. Toch doet een tochtje op een gabare de tijd van vroeger nog altijd een beetje herleven. In Spontour ligt een vijftal gabares gereed om kleine en grotere groepen toeristen iets van het verleden te laten proe ven. De boten zijn tegenwoor dig van een motor voorzien, zodat ze ook weer naar de plaats van vertrek terug kunnen keren, maar met die motor wordt wel ongeveer een snelheid gehaald die drie eeuwen geleden al gebruikelijk was. Maar daar mee houdt de gelijkenis ook wel zo'n beetje op, geeft Salustiano Hernandez, eigenaar van de vloot, toe. "Vroeger kon op deze boten ongeveer twintig ton hout vervoerd worden," legt hij uit. "De reis over de rivier die soms plaatselijk maar enkele centimeters diep was, kon alleen in het voorjaar of in de herfst gemaakt worden. Echt varend duurde de reis misschien maar enkele dagen, maar in de praktijk kon het wel dertig dagen duren voordat de plaats van bestemming was bereikt. Dan moest bijvoorbeeld na twee dagen gewacht worden op een volgend hoog water om de plat te boot weer een stukje verder te krijgen." De echte vaartijd om het voor wijnvaten en de wijnteelt bedoelde hout aan de westkust af te kunnen leveren bedroeg naar schatting zo'n vijf dagen. De weg terug nam zeker een maand in beslag. "Na de ver koop van het hout hadden de mannen een grote hoeveelheid geld op zak," vertelt de boot eigenaar met een half Spaanse afkomst. "Uit angst voor struik rovers werd altijd in groepjes terug gereisd. Dat kostte dus nogal wat tijd, alleen al het wachten totdat er voldoende mannen waren om de tocht te aanvaarden." Lekker dobberen Dat wachten is er nu niet meer bij. In gedachten kan nog wel een voorstelling gemaakt wor den bij een reis over de Dordogne, ergens aan het begin van de achttiende eeuw, in prak tijk is de overeenkomst ver te zoeken. Maar dat maakt twee uurtjes, of misschien wel een hele dag lek ker dobberen op het water er niet minder plezierig om. Misschien is het nu nog vooral het beeld van bananenbomen langs de oevers dat de link vormt met die tijd. "Indertijd werden door de mannen alle mogelijke zaden uit Bordeaux terug mee naar huis genomen," strooit Hernandez met één van zijn vele wetenswaardigheden. "Door de relatief hoge tempera tuur in het dal van de Dordogne bleken veel planten hier welig te tieren. De hoge temperatuur in combinatie met de exotische plantengroei maakt dan ook dat dit gebied de Rivièra van de Limousin wordt genoemd." Terwijl de aan boord aanwezige accordeonist nog maar eens een deuntje speelt, blijkt Hernandez nog veel meer te weten. Bijvoorbeeld over een excentrieke dame die haar huis niet wilde verlaten toen het water veel hoger kwam nadat de dammen waren aangelegd en over het feit dat zij weigerde elektriciteit aan te laten leggen in haar huisje dat daarna nog nauwelijks bereikbaar was. Wat maakt het uit dat alleen de vorm van de boot nog aan vroe ger doet denken? Wie wil laat zich vertellen over hoe het eeu wen terug geweest moet zijn. Wie dat niet wil geniet gewoon van het uitzicht op de rivier die zo ingrijpend veranderd is, maar nog altijd spectaculaire oevers kent. In het hoogseizoen vertrekken er elke dag verschillende boten op vaste tijden om groepjes toeristen een stuk van de rivier te laten zien. Voor 37 franc per persoon (kinderen van 5 tot 15 jaar 22 franc) kan al een tocht gemaakt worden. "Wij varen met grote en kleine groepen," benadrukt Hernandez. "Eigenlijk is alles mogelijk. Dit jaar hebben we zelfs op 2 janu ari gevaren." En dat is niet zo raar, want behalve voor het maken van een verkennende tocht is een gabare ook geschikt voor bijvoorbeeld groepen vissers. Zij kunnen een boot voor een hel dag huren om hun hengel in de rijke viswateren van de hui dige Dordogne uit te werpen. Het klinkt wat stoffig: een wandkledenmuseum. Ondanks de hernieuwde belangstelling die door allerlei weefcursussen wordt gestimuleerd, zal het musée départemental de la tapis serie in Aubusson niet bij ieder een op voorhand tot de verbeel ding spreken. Toch is een bezoek meer dan de moeite waard. Al was het alleen maar om te zien dat de kunst waar Aubusson zijn bekendheid door geniet met zijn tijd is meegegaan. Bij wandkleden wordt al snel gedacht aan enorme wandversie ringen die in Middeleeuwse kas telen de verschillende vertrek ken verfraaien. Het museum in het stadje dat gerust het centrum van de weefkunst genoemd mag worden, laat zien dat ook nu nog kleden gemaakt worden die per fect passen bij de entourage van deze tijd. Naast bijzondere wereldlijke en geestelijke afbeeldingen die in vroeger tij den op wandkleden zijn vereeu wigd, zijn dan ook tal van wer ken te zien die door een samen werking van een hedendaagse kunstenaar en een wever van één van de weefateliers in Aubusson tot stand gekomen zijn. Opmerkelijk zijn de werken waarin verschillende technieken tot één kunstwerk zijn gecombi neerd. Opvallend voorbeeld daarvan is het werk dat ter gele genheid van het 150 jarig bestaan van de postzegel gemaakt werd. Aan beide zijden loopt de afbeelding op het wand kleed vloeiend over in bewerkte stukken graniet. Helemaal passend bij het idee dat de weefkunst van alle tijden is, is de tentoonstelling die nog tot 1 oktober te zien is in het museum. In tal van werken wor den tijd en jaargetijden verbeeld waarbij de wevers alle gelegen heid gekregen hebben de meest fantastische kleuren in hun kle den te verwerken. In kleden die lang geleden werden gemaakt, in kleden die in de eerste helft van de twintigste eeuw geweven werden in kleden die nog maar net uit het atelier komen. De toegangsprijs tot het museum bedraagt 20 franc. Kinderen betalen 15 franc. In 1863 werd in Limoges de beroemde porseleinfabriek van Bernardaud gesticht. Op dezelf de plaats maakt Michel Bernardaud inmiddels de vierde generatie, nog altijd porselein dat over de hele wereld gewild is. Liefhebbers die de porselein hoofdstad van de wereld aan doen, kunnen van de gelegen heid gebruik maken om zich alles over het productieproces te laten vertellen. Over de verhou dingen van het gebruikte materi aal, over de temperatuur (1400 graden Celsius) waarbij gebak ken wordt, over het feit dat het materiaal tijdens de verhitting maar liefst 14 procent krimpt en over een niet minder dan 35 meter lange tunneloven waar het porselein tergend langzaam door schuift om uiteindelijk zijn hard heid te krijgen. De decoratie van het porselein vormt een apart hoofdstuk dat uiteraard alle aan dacht krijgt en ook wordt gede monstreerd. Liefhebbers van het materiaal dat Marco Polo in de dertiende eeuw vanuit het Verre Oosten introduceerde en dat vanaf het eind van de zestiende en het begin van de zeventiende eeuw hier zijn populariteit kreeg, kun nen hun hart ophalen aan alle mogelijke feiten die over de pro ductie te vergaren zijn. Na afloop is in ieder geval duidelijk waarom het porselein zo duur is. Wie genoeg geld meebrengt wordt dan ook gelijk inde gele genheid gesteld bijvoorbeeld een aardig koffieservies aan te schaffen. In de Middeleeuwen vormde de Limousin een gebied dat talloze pelgrims doortrokken, met voor al Santiago de Compostela als eindbestemming. Nog altijd zijn daar restanten van terug te vin den. Een wel heel goed bewaard restant daarvan is het plaatsje Collonges la Rouge. In de plaats waar alle gebouwen uit kenmer kend rode stenen zijn opgetrok ken zetelt ook de vereniging Tes plus beaux villages de France'. En niet voor niets. Toch heeft een bezoek aan het plaatsje iets onwezenlijks. Zonder iets af te doen aan de schoonheid van de historische gebouwen, maakt Collonges la Rouge eerder de indruk een museum te zijn dan een plaatsje met enige levendigheid. Voor het fotoboek is een bezoek aan het dorp met andere woorden een absolute must, maar voor wie iets van de sfeer van vroeger wil proeven kan een wandeling door Collonges la Rouge op een teleurstelling uitlopen. Een bezoek aan één van de vele gale ries en winkeltjes kan dan wel licht tot troost dienen. Tekst en foto's: Dick Snijders Meer informatie over de Limousin is aan te vragen bij het Frans verkeersbureau Maison de la France, tel. 0900-1122332 (f 1,- per minuut) In het museum worden tot 1 oktober werken getoond die de jaargetijden uitbeel den, zoals Jean Picart le Doux''Le Temps', in 1987 gemaakt bij Atelier Richeline Henry in Aubusson Bernard Rancier werkt aan een modern kleed Een decorateur bewerkt het kostbare porselein Het porselein krijgt zijn hardheid door verhitting bij 1400 graden Celsius Met een gabare over de schitterende Dordogde Een heel fotorolletje volschieten in het pittoreske plaatsje is geen enkel pro bleem

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13