KORTWEG SCHIEDAM Wie is wie? Opleiding EHBO Kopen en eten in 'De Weerklank' Expositie Sluimer Twee inbraken Goemanfeest Hennepkwekerij ontmanteld Logeerhuis Schiedam stuit op onbegrip van buurt Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 13 JULI 2000 28 - 1475 SCHIEDAM - Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Nieuwe Waterdag Noord organiseert ko mend seizoen weer een oplei ding voor het eenheidsdiploma EHBO. De cursus start op 5 sep tember en wordt gegeven door een kaderinstructeur, een arts en een lotusmedewerker. De oplei ding is op de dinsdagavond van 20:00-22:00 uur in de Van Be verenstraat. Reanimatie is een onderdeel van de cursus. Kosten zijn 185 gulden. Info 434 27 00/426 80 13 SCHIEDAM - De komende zomermaanden gaan de activiteiten van ontmoetings huis 'De Weeklank' gewoon door. Op woensdag 2 augustus is de Wereldwinkel present. Een aantal veel gevraagde artike len, zoals koffie, thee, wijn, speelgoed chocolade en schrijfwaren zijn verkrijgbaar. Op 3 augustus is er voor slechts vijf piek en twee kwartjes de gezellige soepmaaltijd. Lekker en ge zond. De warme maaltijden zijn op donderdag 13 juli en donderdag 17 augustus. Voor zes gulden vijftig je buik rond eten. Voor de (soep)maaltijden inschrijven bij de Weerklank of telefo nisch (471 80 090) SCHIEDAM - Cobie Sluimer den Ouden exposeert tot 10 sep tember in verzorgingstehuis Spaland. Met olieverf schilderij en, aquarellen en knipwerk. Ze is geïnspireerd door plaatjes van Hummels en kaarten van Jetses. Haar belangrijkste boodschap is om te laten zien dat niemand te oud is om creatief bezig te zijn. Iedere dag tussen negen en vijf uur. SCHIEDAM - In twee wonin gen in de Celsiusstraat werd dinsdagochtend ingebroken. Uit één woning werd een identiteits kaart weggenomen, in de andere woning werden enkele kasten doorzocht. Het is onbekend of daar ook iets gestolen is. De po litie stelt een onderzoek in. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 Schiedam is weer een unieke speelplaats rijker. Tussen de RJ. Troelstralaan en de Burgemees ter van Haarenlaan ligt de speel plaats Buurtpost Goeman. De buurtpost heeft samen met de kinderen uit de wijk een unieke speelplaats gecreëerd. Gisteren was de feestelijke opening met oud Hollandse spelletjes en lek kere hapjes uit verschillende landen. De kinderen leverden een prach tige prestaties door op houten panelen tien prachtige kunst stukjes voor de buitenmuren te maken. Heuse kunst in de open bare ruimte dus. De volwassen bewoners van de wijk zetten ook hun beste beentje voor door ge zamenlijk de keldermuren- en deuren opnieuw te schilderen. Op het grasveld van het binnen terrein zijn speeltoestellen en bankjes geplaatst. De buurtbewoners gedroegen als echte jongens en meisjes van Jan de Wit door een achteraf veldje om te toveren naar een prachtig binnenterrein. Woonplus finan cierde het project. SCHIEDAM In de Linduinakapel (Franke- land) is zondag om 9.15 uur een eucharistieviering; voorganger is pater J. Schagen met cantor Sjef Engering. OUDERENWERK In Spaland is zaterdag 15 juli een verrassingsmiddag om 14 uur, 22 juli is er een terrasmid dag om 14 uur, 25 juli is er bin go om 14 uur, iedere vrijdag avond is er een oecumenische weeksluiting van 19 tot 20 uur. Woensdag 19 juli is er bingo in de 4 Molens van 13.30 tot 16 uur, kosten f7,- (6 ronden), don derdag 27 juli is er bewegen op muziek in Oost van 10 tot 11 uur, entree f3,50 opgeven voor 20 juli, 27 juli is er een vis- maaltijd in de Woudhoek van 11.30, tot 14 uur, kosten f 10,- van te voren inschrijven, vrijdag 28 juli maaltijd van de maand in Oost van 12 tot 13 uur, kosten f8,25 opgeven voor 25 juli, iede re dinsdag gratis soos in Oost van 13 tot 16 uur, gratis. SCHIEDAM - Gisterenmorgen ontmantelde de politie een hen nepkwekerij op de Vlaardinger- dijk. In een slaapkamer werden 145 planten en diverse groeibe- nodigdhedem aangetroffen. De hele partij is in beslag geno men. De bewoner van het pand werd ter plaatse aangehouden. REGIO - Milieudefensie heeft ruim tweehonderd bedrijven op een rijtje gezet die volgens om wonenden een risico vormen voor de buurt. Slechts acht mel dingen kwamen uit de, bovenge middeld bedrijvige, regio Rijn mond. Volgens Wijnand Duy- vendak, adjunctdirecteur van Milieudefensie, moeten alle be drijven die in geval van een on geluk levensbedreigend zijn voor omliggende wijken uit de buurt van huizen verdwijnen. Milieuminister Pronk wil alleen vuurwerkbedrijven uit woonwij ken verwijderen. 'Sinds de ramp in Enschede kij ken bewoners anders aan tegen gevaarlijke bedrijven in hun buurt', verklaarde Duyvendak bij de overhandiging van het 'Dossier Meldpunt gevaarlijke bedrijven' aan het ministerie. 'Dat de kans op een ramp klein is, interesseert de mensen niet meer. Ze willen weten wat hen te wachten staat in het ergst denk bare geval.' Aan de andere kant wordt een gevaarlijk bedrijf in de buurt vaak niet herkend en meer dan eens zouden omwo nenden slecht geïnformeerd zijn over het bedrijf op de hoek, stelt Milieudefensie. De 224 gemelde bedrijven zijn dan ook maar het topje van ijsberg, wordt ver moed. Het Meldpunt gevaarlijke bedrijven werd 14 mei, vlak na de ramp bij S.E. Fireworks, geo pend. Tot en met 19 juni kwa men er 224 meldingen binnen, variërend van bedrijven met gro te koelinstallaties met ammo niak, chloorfabrieken, opslag van bestrijdingsmiddelen en vuurwerk, een sojameelprodu- cent tot benzinestations met LPGtanks. Ook het transport van gevaarlijke stoffen door woon wijken werd gemeld. Opmerke lijk is een melding uit Hengelo. In één pand, midden in een woonwijk, ligt 17 duizend kilo vuurwerk opgeslagen én is een tankstation met duizenden liters benzine, euro en diesel geves tigd. Of neem de flat van tien hoog in Den Haag, waar op de begane grond vuurwerk, verf en garages zijn te vinden. Uit de re gio Rijnmond kwamen meldin gen binnen van een bedrijf dat pesticiden verkoopt (Baren- drecht), vervoer van gevaarlijke stoffen over rijksweg A13, een vuurwerkopslagplaats, een gara gebedrijf, een autobedrijf annex benzinestation, de vuilverbran ding (Rotterdam), een bedrijf in scheepstouwen en doeken in teer (Schiedam) en een benzinesta tion en garagebedrijf op acht meter afstand van woonhuizen, met basisscholen aan de voor en achterkant (Vlaardingen): Ook het vervoer van gevaarlijke stof fen in goederentreinen die in Rotterdam en Barendrecht vlak langs bebouwd gebied razen, is gemeld. Het verbaast de regio nale milieudienst DCMR niet dat er relatief weinig klachten uit de Rijnmond komen. 'Het zit hier vol met bedrijven die be paalde risico's met zich mee brengen en dat is algemeen be kend', meldt DCMRzegsman René Kuijper. Van berusting of struisvogelmentaliteit is volgens hem geen sprake. 'Bewoners weten goed waar ze aan toe zijn. Er zijn diverse platforms, zoals de Shell Burenraad. Daar staan bewoners kritisch tegenover het bedrijf, maar wel positief kri tisch.' Bovendien worden de be drijven steeds opener. 'Zo'n ver haal als van de DSM in Geleen (daar werd een blauwzuurlek 'onder de pet' gehouden, red.) is hier bijna ondenkbaar. Als er iets gebeurt, wordt het gelijk op straat gegooid.' Voor alle duidelijkheid: het dos sier vermeldt niet in hoeverre de bedrijven daadwerkelijk een ge vaar voor de omgeving zijn. Al hoewel de milieudienst erkent dat er 'morgen altijd een ongeval kan plaats vinden', wordt bena drukt dat de Rijnmonder zich weinig zorgen hoeft te maken. In het onlangs verschenen rapport 'Het milieu in de regio Rotter dam 2000' wordt gesteld dat 'slechts' 75 huizen te dicht langs routes voor het wegtransport van gevaarlijke stoffen liggen. Voor een tiental huizen geldt hetzelf de voor het transport per trein. Verder blijken bedrijven de mi lieuregels steeds beter na te le ven, al kreeg vorig jaar nog altijd een kleine tien procent van de grote bedrijven en ruim eender de van de kleinere bedrijven een aanschrijving aan de broek. De wettelijke norm voor het ge vaar van industriële installaties voor woonhuizen wordt nergens in de regio overschreden. Nauw keuriger: nergens is de kans gro ter dan één op een miljoen dat er in een jaar één dodelijk slacht offer in het gebied valt. Trans portroutes zijn in deze kansbere kening niet meegerekend. Plek ken waar de kans tussen de één en honderd miljoen ligt, krijgen van de milieudienst speciale aandacht. Het gaat om Geervliet en Heenvliet, de randen van Hoogvliet en Vlaardingen die aan de industrie grenzen en het oostelijk gedeelte van Rozen burg. In de rest van de regio is de kans op een dodelijk ongeval dus kleiner dan één op de hon derd miljoen, wat door de over heid als 'verwaarloosbaar' wordt bestempeld. 'Maar natuurlijk proberen we ook de veiligheid in die gebieden te verbeteren', be nadrukt Kuijper. Minister Pronk heeft voorgesteld gevaarlijke be drijven te registreren, maar dat is volgens Milieudefensie slechts een eerste stap. De actiegroep pleit voor een vast informatie punt per provincie, waar bewo ners vragen kunnen stellen over gevaarlijke bedrijven in hun woonwijk en waar ze hun zorg kunnen uiten. Onderzoek van de 224 meldingen zou de eerste daad van het infopunt moeten zijn. Daarnaast stelt Milieude fensie Pronk voor om in bestem mingsplannen veiligheidszones rondom gevaarlijke bedrijven op te nemen. Verder zou de vergun ningverlening voor alle gevaar lijke bedrijven in handen van provincies moeten komen. Lo kale overheden hebben volgens Duyvendak niet altijd voldoende kennis in huis om een welover wogen beslissing te nemen. Ten slotte wordt gepleit voor een fonds waaruit de schadevergoe ding aan bedrijven bij verplaat sing of sluiting wordt betaald. Milieudefensie heeft de gemelde bedrijven gevraagd te reageren. Bijna alle bedrijven uit de regio laten weten dat er geen reden voor ongerustheid is. De volledi ge reacties zijn te lezen op het internet (www.milieudefensie.nl). door: Wim Schelberg SCHIEDAM - De overgrote meerderheid van de Nederlan ders gaat wel eens op vakantie. Dat is af en toe nodig. Je komt in een andere omgeving even bij van de beslommeringen van alledag, bezigheden thuis of op het werk. Dat vindt ie dereen normaal. Het is bijna een recht, zou je kunnen zeg gen. Maar zelfs het op vakan tie zijn kan problemen veroor zaken. Dat ondervindt Esther Verweij dagelijks. Gewoon tij dens haar werk. Ze is leiding gevende in het Logeerhuis Schiedam. Het Logeerhuis is bestemd voor kinderen met een verstandelijke en/of lichamelijke handicap. Zij komen er in het weekend en tij dens de vakantieperiode even op vakantie. Dat is natuurlijk leuk voor de kinderen zelf. Maar het ontlast niet minder de ouders of verzorgers van die kinderen. Op die manier krijgt iedereen de ge legenheid om even 'bij te ko men'. En dat vormt een pro bleem, vinden sommige buurt bewoners. Verweij: "Mensen klagen nu. Als we hier twee keer hoesten, hangen ze bij wijze van spreken al aan de telefoon van wege geluidsoverlast". En dat vormt niet het enige probleem waar de omgeving zich druk om maakt. Ook parkeerproblemen zijn het onderwerp van klachten. Het team van het logeerhuis kan maar twee van de drie auto's op de oprit kwijt. Als er een team vergadering is, zijn er soms wel tien auto's. En dan zijn er de mo menten waarop ouders hun kin deren komen halen of brengen. Aan de geluidsoverlast werd een hoop gedaan. Zo werden pla fonds en wanden van het pand geïsoleerd. Verweij heeft deels begrip voor de klachten. "Maar wij proberen er ook iets aan te doen. Als je in een wijk met veel opgroeiende kinderen woont, dan heb je deze problemen ook. Helaas is deze wijk wat rusti ger". Toch zijn er voldoende mensen die het logeerhuis een warm hart toedragen. Zij bieden zo af en toe de helpende hand of komen spelletjes brengen voor de kin deren. "Die mensen kan ik wel zoenen", aldus Esther Verweij. Ook vrijwilligers dragen hun steentje bij. Gelukkig is dat een meerderheid. Aan de andere kant staat daar nog steeds een deel van de maatschappij tegen over, die gehandicapten niet ac cepteert. "Dat ben ik overal al te gengekomen: in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. In Vlaardingen wordt zelfs al ge sproken van het mongolendorp". Het gaat dan om vier geschakel de woningen voor verstandelijk gehandicapten, die ook in een woonwijk liggen. De roep om meer voorzieningen enorm is in de randstad. Verweij krijgt kin deren te logeren die helemaal vanuit Dordrecht komen. Er zijn immers maar twee logeerhuizen - in Barendrecht en Schiedam - in de regio. Op korte termijn zou er nog één bijkomen. Weggestopt "Toen we begonnen waren er geen problemen. Mensen stellen zich altijd van die lieve, schatti ge mongooltjes voor. Tijdens de opening door de burgemeester was de hele buurt er. Je kent dat wel: hapje, drankje, hartstikke gezellig". Tegenstanders van het logeerhuis ziet Verweij niet meer. Maar juist die zouden eens een kijkje moeten gaan nemen. Want de groep is meer divers. Nu gaat het om zo'n 49 kinderen die in roulerende groepjes loge ren. Daar zitten ook de 'minder schattige' autisten bij of kinde ren met een gedragsstoornis. "Vroeger werden ze weggestopt, maar dat kan niet meer", zegt Verweij. "Mongooltjes zijn leuk: het zijn zachte, lieve kinderen die leuk kwijlen en waar je mee kunt kroelen. Iedereen kent ze van Henny Huismans Jostiband. Andere verstandelijk gehandi capten worden nog steeds maar moeilijk geaccepteerd. Voor een deel is dat onkunde. Het is eng. Maar tenslotte kan iedereen zo'n kind krijgen". Het was de bedoeling dat het Lo geerhuis fulltime geopend zou zijn. Wegens geldgebrek is dat onmogelijk. Terwijl aan de ande re kant de vraag enorm is. Zo zijn er bijvoorbeeld te weinig mogelijkheden voor naschoolse opvang en voor speciale clubs voor geestelijk en verstandelijk gehandicapten. "Soms zijn ou ders gewoon op. Die heb ik echt huilend aan de telefoon" zegt Verweij. "Als je een wat ouder verstandelijk gehandicapt kind hebt, kom je er ineens achter dat daar maar heel weinig opvang mogelijkheden voor zijn. En hoe veel je als ouder ook van je kind houdt: het eist enorm veel van je". Een begeleid woonproject in dezelfde straat ontmoet nauwe lijks weerstand. Dat is het krom me. "Maar dan gaat het om ver standelijk gehandicapten met een hoog niveau. Daar hebben mensen geen moeite mee". Een kind moet daarentegen ook kind kunnen zijn. Kinderen zijn luid ruchtig. Zeker als ze uit logeren gaan. Want dat vinden alle kin deren leuk. "Het is een prachtig mooi Logeerhuis", besluit Ver weij. "En we kunnen niet alle maal perfect zijn; de beste baan en de mooiste auto hebben. Maar we mogen toch wel alle maal op vakantie?". Als mensen willen helpen, dan is dat altijd welkom. Esther Verweij is op dinsdag- en don derdagochtend bereikbaar on der 06 - 235 43 943. Het Gemeentearchief van Schie dam is bezig met de uitbreiding en beschrijving van haar fotobe stand en roept daarbij de hulp in van Schiedammers. Hier een foto van omstreeks 1950 genomen op het punt waar de Stationsstraat en de Reau- murstraat samenkomen. In een strenge winter is de waterleiding gesprongen en moest water met een emmer worden opgehaald. Wie herkent een of meer van de personen op de foto en wie kan vertellen wanneer precies deze foto is gemaakt? U kunt hierover op zaterdag 15 juli tussen 2 en 3 uur in de mid dag bellen naar het programma van de Ziekenomroep, ZOS-Ma- gazine, dat rechtstreeks wordt uitgezonden via de kabel op 91.5 MHz Telefoonnummer van de Ziekenomroep is 426 00 00. Ook kunt U contact opnemen met het Gemeentearchief Schie dam, Stadserf 1 (derde etage), telefoon 246 57 57. eerst naar... verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 30Ö0 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Acht bedrijven uit Rijnmondgebied 'risicovol' voor omliggende wijken 'Het gaat ook niet alleen om die zachte, lieve en leuke mongooltjes' M van Beethovensinge! l24,Vlaardingen.Telefoon 010 - 435 79 00 PEUGEOT U vindt ons ook in Schiedam en Naaldwijk ÉlÉiil De koffers staan gepakt, lekker op vakantie! Ook kinderen met een verstandelijke handicap moeten die rtiogelijkheid hebben. Foto: ED DEWAERHEIJT Foto: Gemeentearchief Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3