OOGMETING PERU MILD Verdachte steekpartij gepakt IN DEZE KRANT Invloedrijk trio Schiedam slechte zakenstad Kwaliteit en winkelsfeer, Gebr. de Block Soepdievegge PAUL BERG Heel lang geleden. loods Botsing tussen auto en motor Man gewond na aanrijding Geef 'De Goudsbloemeen nieuwe toekomst RA.van. der KOOIJ BRILMODE R#B BOON Meer dan 700 tips in zaak Nienke NS KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA S geven net iets meer Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: interlanden Spreigroep Bei: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur door Wim Schelberg SCHIEDAM - Een 28- jarige Tilburgse met twee kinderen werd zaterdagmiddag aan het Nieuwlandplein aangehou den op verdenking van win keldiefstal. De vrouw wordt verdacht van het stelen van een pakje soep. Ook zou ze haar kinderen aangezet heb ben tot het achterover druk ken van een pak kaas en een doos pennen. Actie geldig met Bonuskaart LET OP: Nu ook bezorgservices bij ah en Gall Gall A H. - Call Call - Etos 0ebr_ de Blockshop Retourette Groenelaan, Schiedam Natuurlijk bij: Schiedam Hof van Spaland 5 Tel. (010) 4701730 SCHIEDAM - De politie Schiedam heeft naar aanlei ding van een landelijk oproep meer dan 700 tips binnenge kregen in de zaak Nienke. De politie was op zoek naar een man die op de dag van de moord op één van de beide bankjes bij de achterkant van de kinderboerderij heeft gezeten. In het belang van het onderzoek wilde de politie niet kwijt of de tips kunnen leiden tot meer informatie over de toedracht. Het stoffe lijk overschot van het 10- jarige Schiedamse meisje werd op 22 juni aangetroffen in het Beatrixpark. Een 11- jarig vriendje werd ernstig mishandeld. O P T IC I E N Dineke Berg over... service en garantie: at de Plantage een prachtig historisch park is, wisten we al een tijdje. Maar dat er oer mensen, Romeinen, Middel en Goudeneeuwers rondlie pen was nog niet bekend Hoewel de his torische jonkvrouwen en Romeinse krij gers modern gekleed waren, gaven zij zich over aan de grillen van hun tijd. Rui ge spelletjes als keigooien en ringsteken in Romeinse strijdwagens tot en met Oud hollandse spelen als tollen en hoepelen. Het was maar voor één dag, maar een lol dat de Schiedammertjes hadden. Net als Robin Hood mochten ze boogschieten. Of als Ben Hur in de strijdwagen staan om ring te steken. Wat een feest. Als het leuke uit de historie werd vrijdag waar heid. Geen oorlogen, inquisitie of beel denstormen maar lekker genieten van al het moois van heel lang geleden. De Plantage was in ieder geval een goede gastheer. Het oudste stadspark van Ne derland kent de geschiedenis van Schie dam als geen ander. De verhalen rusten in het groen. Over de kruinen van de bomen zweven oude sagen en legenden en in de aarde zijn de voetstappen van vele ge slachten verankerd. SCHIEDAM - Op de kruising van de Van Heekstraat en de Brauwweg vond zaterdagmid dag een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motor fiets. Een 48- jarige automobilist zag op de kruising een 32- jarige motorrijder over het hoofd. Een botsing was niet meer te voorko men. De motorrijder raakte ge wond en werd overgebracht naar het Sint Franciscus Gasthuis in Rotterdam. SCHIEDAM - Als het straks allemaal klaar is, heeft ook de noordelijke entree naar de binnenstad weer een accepta bel gezicht. Er moet nog een hoop gebeuren, maar het ge bied tussen de Raam en de St.- Anna Zusterstraat krijgt con tour. Langzaam trekken nieu we bewoners in de pas opgele verde huizen. Geleidelijk dringt weer leven door in het gebied. Historische grond is het - je leeft er in de schaduw van overblijfselen van Schie dams hoop op welvaart: de je neverindustrie. Echt af zou het zijn wanneer ook de voormali ge mouterij 'De Goudsbloem' - nu restaurant De Mouterij - in de facelift wordt betrokken. Eigenaar Hans de Ruiter loopt er wel warm voor; de gemeen te laat lang op zich wachten. Al in november vorig jaar zond hij een brief naar Burgemeester en Wethouders. Kort daarvoor leerde hij in de media van het 'Kanjerfonds'. Dat fonds was op gericht met het doel subsidies te verstrekken aan monumenten die een grote opknapbeurt wel konden gebruiken. Het moest dan wel gaan om bedragen van meer dan drie miljoen gulden. "Maar dat bedrag haal je op je sloffen", aldus De Ruiter. Sinds november is de brief in behande ling. Verdere reacties van ge meentelijke zijde zijn nooit ge komen. "Het is een beetje vreemd dat B&W nog niet in houdelijk hebben gereageerd op die brief', zegt Hans de Ruiter. "Ze zouden best wat meer en thousiasme mogen tonen voor het plan". Dat plan staat overi gens nog in de kinderschoenen. Maar De Ruiter is ervan over tuigd dat van 'De Goudsbloem' SCHIEDAM - De 23- jarige man die woensdagmiddag is aange houden op verdenking van poging tot doodslag wordt vrijdag voorgeleid voor de Officier van Justitie in Rotterdam. De man wordt ervan verdacht op zaterdag 17 juni omstreeks 2 uur 's nachts voor een woning aan de Edisonlaan een 29- jarige Schiedammer te hebben neergestoken. De 29-jarige werd twintig minuten later zwaar gewond aangetrof fen op de Lorentzlaan, waarna hij werd overgebracht naar het Dijkzigt ziekenhuis. De twee mannen kenden elkaar en hadden in de bewuste nacht onenigheid. WOENSDAG 19 JULI 2000, Joke Kolijn in Raad SCHIEDAM/ROTTERDAM - Twee Rotterdammers en één Schiedamse werden dit weekeinde aangehouden wegens het rijden onder invloed. Afscheid van Liane Pielanen Weer van slag Zaterdagavond omstreeks kwart over negen werd op de Hargalaan een 59- jarige Rotterdammer gesnapt die een glaasje teveel op had. De man blies 1,82 promille. Zijn rijbewijs is ingenomen. Een tweede Rotterdammer, die zich niet liet rijden, werd zondagochtend vroeg op de Schuttevaerweg aangehou den. De 35-jarige man wilde geen blaastest en moest zijn rijbewijs inleveren In de nacht van zondag op maandag werd in de De Gheijnstraat het rijbewijs van een 35- jarige Schiedamse vrouw ingevorderd. De vrouw had diep genoeg in het glaasje gekeken om 1,42 pro mille te blazen. Ook zij moest haar rijbewijs afgeven. JAARGANG 52 Nr. 29 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: SCHIEDAM - Een 27- jarige man uit Spijkenisse raakte in de nacht van zaterdag op zondag gewond aan zijn hoofd na een aanrijding op de kruising No- lenslaan/Nieuwe Damlaan. De man kreeg geen voorrang van een 34- jarige automobiliste uit Rotterdam, waardoor een aanrij ding niet meer te voorkomen was. De man werd voor onder zoek overgebracht naar het Vlietland Ziekenhuis in Schie dam. heel wat te maken is. Schiedam schaamt zich immers niet langer voor zijn zwarte jene ververleden. In de afgelopen ja ren werd 'De Gekroonde Bran dersketel' geopend, werden ver schillende molens gerestaureerd, kregen twee Schiedamse cafés officieel het predikaat 'jenever café' en werden door de VVV echte jenevertours en -proeverij- en georganiseerd. Stuk voor stuk kunnen die zich verheugen in een voldoende mate van belang stelling. Ze maken voor toeristen het verleden werkelijk proef- baar. In verschillende opzichten. En wat zou in die lijn logischer zijn dan de trotse molen-moute rij-branderij? "Het is werkelijk een uniek monument. In feite zijn in Nederland de mouterijen die nog in redelijk authentieke staat zijn, op één hand te tellen". Er is dus niet echt veel keuze wat het aantal te restaureren mouterijen betreft en het lijkt bijna een buitenkans om dat in Schiedam wel te kunnen doen. De ligging van 'De Goudsbloem' leent zich uitermate goed voor een dergelijk project: er is een korte loopafstand van molens als 'De Palmboom' en 'De Twee- lingh'. Verder liggen Korenbeurs en 'De Gekroonde Branderske tel' ook praktisch om de hoek. "Nu zie je al, dat bijvoorbeeld die twee molens behoorlijk wat publiek trekken. Maar ze kunnen geen groepen van meer dan der tig personen verwerken. Het res taurant fungeert dus al als schar nierpunt: een deel van de groep drinkt er koffie; een ander deel bezoekt de molens. Dat rouleert dan allemaal en het functioneert prima". Niet alleen het jeneververleden was voor De Ruiter een reden om het balletje op te gooien. De Mouterij biedt immers ook huis vesting aan het 'Instituut voor Restauratie en Decoratie', een bedrijf dat cursisten trekt uit heel Nederland en nauw aansluit bij de initiatieven van Jan des Bouvrie. In de toekomst zou dus de mouterij voor Schiedam op meer dan één manier nuttig kun nen zijn: het gebouw zou, een maal gerestaureerd, een bijdrage leveren aan zowel het imago van Schiedam als jeneverstad, alsook aan het imago van de design- en interieurstad Schiedam. Ideeën heeft Hans de Ruiter vol doende. "Oorspronkelijk had de mouterij bijvoorbeeld een dub bele kap. Die is bij een brand, tientallen jaren geleden, verloren gegaan. Het zou aardig zijn als die kap weer terugkwam. Dan heeft het pand weer de vijf eta ges die het altijd gehad heeft. Ook zou het bijzonder aantrek kelijk zijn als de eest weer veilig zou kunnen werken, zodat er bij bijzondere gelegenheden weer een vuur gestookt zou kunnen worden in de ontvangstruimte". Maar niet alleen nostalgische overwegingen spelen een rol. Een grondige restauratie moet ook niet het praktisch nut in de weg zitten. Zeker niet in dit ge val. Dus zou het pand moeten worden uitgerust met een goed trappenhuis en een lift, moeten er nieuwe kozijnen en ramen ge plaatst worden en zullen vloeren en sanitaire voorzieningen onder de loep moeten worden geno men. "Alles natuurlijk volgens de huidige veiligheidsvoor schriften", vult Hans de Ruiter aan, "Want het pand krijgt uiter aard een multifunctionele maar vooral publieke invulling". Over de precieze invulling moet ver der gepraat worden. Voorlopig gaat het De Ruiter al leen maar om een reactie op zijn idee. "Het gaat erom dat je van deze mouterij weer een vooraan staand historische en toeristische trekpleister maakt. Het liefst voor de komende eeuwen. En als het college oren heeft naar het plan, dan vinden we ook wel we gen om het te verwezenlijken". Jaarlijks stelt het blad Bizz samen met het handelsinformatiebu reau Dun Bradstreet een top 100 van zakensteden op. In de lijst over 2000 is Schiedam geduikeld van de 24e naar de 67e plaats. Ter vergelijking: Vlaardingen steeg van 81 naar 63, Delft van 67 naar 43, Oud Beijerland komt nieuw binnen op 12. De lijst wordt aangevoerd door Hoogeveen. De snelheid van antwoorden en het nakomen van afspraken door de gemeenten wordt door Schiedam se ondernemers lager gewaardeerd dan door hun collega elders in het land. Ook het kennisniveau van ambtenaren wordt door de za kenwereld in Schiedam zeer laag ingeschat. De lijst is het resultaat van het verwerken van de miljoenen gege vens waarover Dun Bradstreet beschikt. 15.000 balansen en ver lies en winstcijfers over 1998 uit alle gemeenten worden vergele ken. De volgorde wordt bepaald door winst en winstgroei of ver- liesombuiging, die beide voor 35% meetellen, soliditeit (weegt voor 20% mee) en betalingsgedrag (10%). Zo ontstaat een score die een beeld moet geven van de sterkte van de bedrijven in een zakenstad. Dat begrip moet breed genomen worden; ook een deel gemeente of industriegebied wordt als zakenstad beschouwd. Dat zegt bijvoorbeeld iets over de faillissementbestendigheid. Bizz signaleert dat Rotterdam (van 80 naar 88) en regio het slecht doen: Botlek gaat van 48 naar 100, Spijkenisse van 83 naar 98. De oor zaak wordt gezocht in het feit dat er in het onderzoek gegevens uit 1998 gebruikt worden. De Rotterdamse haven werd toen getroffen door de crisis in Azië en Rusland, die leidde tot een groot aantal lege containers. Rotterdam profiteert blijkbaar minder van de groei. Die zit vooral in andere sectoren dan waarin de stad goed is. Een schrale troost is de positie van Amsterdam: 97e. Ook de ondernemersvriendelijkheid van een aantal gemeenten werd onderzocht. Dit onderzoek werd verricht door het Onder zoeksbureau Research voor Beleid van het Ministerie van Econo mische Zaken. Hiertoe gaven ondernemers uit 25 grotere steden rapportcijfers aan hun gemeenten voor dienstverlening in het al gemeen, het nakomen van afspraken, de snelheid van antwoorden en het kennisniveau van ambtenaren. rxn*> De Havenloods - Oplage: 937.148 Rotterdam en omstreken 4 PAKKEN A 250 CRAM VOOR jÊÊM to.- u SCHIEDAM - 's-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 4621033 (zie onze voorwaarden in de winkel) "Wij garanderen optimaal zicht met multifocale glazen. Maar bent u niet tevreden, dan bieden wij u een gratis alternatief." Historische 'kanjer' Schiedamse binnenstad blijft links liggen Nieuwe ■liStadsblacI In de Mouterij zie je de overblijfselen van de oude Schiedamse hoop op welvaart: de jeneverindustrie. Foto HANS KE1JZER Arm Schiedam, cijfers wijzen uit dal het een slechte zakenstad is

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1