Ouderen willen meer info 'Noveau' autoloze zondag in overvol Schiedam I Kruidenexcursie Randstad Rail komt eraan Zeekoningin 1 Drie organisaties ontwikkelen 'Over wonen voor ouderen gesproken' Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM DONDERDAG 20 JULI 2000 29 - 1475 SCHIEDAM - De afdeling na tuurontwikkeling, sector stede lijk beheer van de gemeente Schiedam op organiseert 30 juli in de heemtuin 't Hoefblad in het Prinses Beatrixpark de excursie 'kruiden in het wild' De gidsen Piet Thijsen en Ad Slinger laten voorbeelden van bruikbare kruiden zien die zom aar in het wild groeien. Zo bloeit van juli tot september 'boeren- wormkruid'. Deze plant is dan zeer geschikt om geplukt en ge droogd te worden. Het verjaagt muggen, motten en dierenvlooi- en. Na afloop wordt er een kop je (kruiden) thee geschonken. Start om 14 uur. Toegang vrij. Info 246 55 22 De snelle openbaar vervoers- verbinding tussen Rotterdam en Den Haag lijkt er nu echt te komen. Onlangs tekende ver keersminister Netelenbos een principeakkoord met verte genwoordigers van genoemde steden. De minister trekt 1,4 miljard gulden uit voor RandstadRail. Er is 260 miljoen extra be schikbaar, vooral bedoeld voor een geboorde tunnel tus sen Rotterdam Centraal en de Hofpleinlijn, waarover Rand stadRail deels gaat rijden. Eerder liet Netelenbos nog weten zo'n variant te prijzig te vinden. RandstadRail verbindt de spoorlijnen van Rotterdam, Den Haag en Zoetermeer, zo dat de Rotterdammer straks zonder overstappen naar het Scheveningse strand kan. Tus sen de steden razen voertui gen die het midden houden tussen metro en trein. 'Light rail' heet dat in vervoersiar gon. Duitsland kent al een dergelij ke vorm van openbaar ver voer. Volgens plan moet RandstadRail in 2004 groten deels klaar zijn. De geboorde tunnel vanaf de Kleiweg naar Rotterdam CS staat later op het programma. Als Rand stadRail gereed is, zullen drie keer zoveel mensen inwoners kiezen voor openbaar vervoer, is de verwachting. Overigens zijn de financiën nog niet helemaal in kannen en kruiken. Er is nog een gat van zo'n vierhonderd miljoen gulden. Met private investeer ders en bezuinigingen op de nieuwe stations, onder meer aan de Rotterdamse Staten- weg en Berkel-Westpolder, moet dit gedicht worden. HOOFDKANTOOR: (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 Hoewel de afvaart geschiedde vanaf de Koningin Wilhelmina- kade op de Rotterdamse Kop van Zuid, mag buurstad Vlaar- dingen zich vereren met het feit dat daar het grootste zeilschip ter wereld is afgebouwd. De Royal Clipper voer gisteren avond voorlopig voor het laatst over de Nieuwe Maas, en nam afscheid van de Vulcaanhaven, waar zij enige maanden haar verblijf had. Het kolossale ge vaarte zal vanuit Monaco gaan dienen als cruiseschip, en biedt plaats aan 225 passagiers en 106 bemanningsleden. Het schip is ruim 134 lang en 16 meter breed, en voert volledig getuigd zo'n 5202 vierkante meter zeil met zich mee. Tijdens het 'afscheidsfeestje' onthulde de dochter van eige naar Mikael Krafft het houten boegbeeld, dat is vervaardigd door het kunstenaarsechtpaar Claus en Birgit Hartmann. Na de vele felicitaties en een laatste blik op de Rotterdamse kade voer zij statig over het licht kabbelende water richting de zee. De koningin onder de zeil schepen is niet meer een van ons. Maar de geest van Vlaar- dings vakmanschap draagt zij voor altijd met zich mee. mm door Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - De Samenwer kende Ouderenbonden in Schiedam, de Stichting Gehan dicapten Platform Schiedam en Humanitas Nieuwe Water weg Noord hebben de handen ineengeslagen. De drie organi saties ontwikkelden een cursus voor gehandicapten en mensen boven de vijftig die willen na denken en meepraten over hun huidige en toekomstige woon situatie. Men beoogt informa tie te verwerven over de pro blemen die ouderen en gehan dicapten bij het bewonen en vinden van een nieuwe woning ondervinden. Tegelijkertijd wordt al die informatie onder de deelnemers gedeeld, zodat die beter in staat zijn op hun huidige of toekomstige behoef ten in te spelen. Piet Tijsen: 'De groep ouderen, zeg maar van 50 tot 100 jaar, is minstens zo gemêleerd als de groep van 0 tot 50. Alleen wordt die eer ste groep altijd over één kam geschoren, terwijl dat voor de laatste groep niet het geval is. Lichamelijke ongemakken ko men bij de één eerder dan bij de ander; niet iedereen krijgt precies op zijn 65e ineens veel meer vrije tijd.' Piet Tijsen is voorzitter van de Samenwerkende Ouderenbon den (SOB), Joke van der Lans vertegenwoordigt het Gehandi capten Platform Schiedam en L. Ebbinge Wubbe-van Praag is voorzitter van Humanitas NWN. Ze stellen vast dat de belangen van de organisaties vaak parallel lopen en dat men bij bijeenkom sten van elkaar vertegenwoor digd is. Samen ontwikkelden ze een vijf weekse cursus, van één middag per week, voor gehandi capten en ouderen. Die categorie is ruim bepaald, de grens wordt gelegd bij 50 jaar, maar ook die-' wordt niet strikt gehanteerd. Tij sen, ook PvdA-gemeenteraads- lid: 'Rondje vijftigste verandert het leven van veel mensen dras- tisch. De kinderen zijn de deur uit. Er wordt overwogen te ver huizen, omdat het huis te groot geworden is. Omdat mensen daarna niet vaak meer willen verhuizen, wordt het bij het nieuwe koop- of huurhuis be langrijk te denken over levens- bestendig wonen'. Huizen kun nen worden aangepast. Later komt voor velen ook de thuis zorg om de hoek kijken. Het pakket dat zij aan verzorging bieden komt aan bod. Aanpassingen Gehandicapten hebben ongeacht hun leeftijd te maken met aan passingen aan woningen en pro blemen op het gebied van toe gankelijkheid te overwinnen en te bereiken. Tijsen: 'We willen signalen oppakken, materiaal verzamelen. In Maasluis en Vlaardingen wordt door de GGD al aan een dergelijke inventarisa tie gewerkt. De ouderenorgani- saties en het gehandicaptenplat form willen dat ook in Schie dam ontwikkelen. Het aantal ou deren, gehandicapten en gehan dicapte ouderen in kaart bren gen, hun noden en toekomstige behoeften trachten in beeld te krijgen. Op basis daarvan hopen we dat met kracht van argumen ten te kunnen bereiken. Dat be staande woningen voor bewo ning door ouderen en gehandi capten geschikt worden ge maakt. De noodzakelijke aan passingen zijn vaak voor een groot deel dezelfde. Het gaat zeker niet alleen om ou deren. In de nieuwbouw bestaat onvoldoende oog voor de wen sen van ouderen en gehandicap ten, al is er ten opzichte van vroeger heel veel verbeterd.' Voorbeelden van drie treetjes naar de keuken of een hoogte verschil tussen balkon en huis geven aan dat het zelfs op een etage of in een flat moeilijk of onmogelijk te wonen is voor ie mand die minder goed ter been is. Toiletpotten De Vrouwen Advies Commissie bekijkt de tekeningen van nieuwbouw en renovatie. Het later individueel aanpassen van huizen kost de WVG elke keer veel geld. Het zou veel goedko per zijn om in complexen, die daarvoor in aanmerking komen, direct bij de bouw al een aantal voorzieningen te treffen die het ouderen en gehandicapten mo gelijk maken er te blijven wo nen, ook als hun handicap groter wordt. In Brabant werd een com plex bezichtigd, waar alles met een afstandsbediening geregeld kan worden: de deur, het licht, zonwering en een spreek- en luisterverbinding. Als men de deur uitgaat schakelt alles uit, behalve de koelkast en eventueel de verwarming. Ook zijn er vei ligheidsvoorzieningen inge bracht. Als er 's ochtends op een bepaalde tijd nog geen beweging is geconstateerd, wordt automa tisch alarm geslagen. Aanleg bij nieuwbouw kost 15.000 gulden per woning. 'In bepaalde wijken zou er bij nieuwbouw of renova tie zeker over gedacht moeten worden de woningen hiervoor geschikt te maken. Vergeet niet dat in Tuindorp 75% van de be woners hiermee gebaat zou zijn. Bij de renovatie van die huizen worden de te kleine wc-potten al wel vervangen door 6 centimeter hogere toiletten, die voor oude ren gemakkelijker zijn', bena drukt Tijsen Niet alleen de WVG en het ROG, ook Woonplus heeft een verantwoordelijkheid. Het ROG levert de beugels voor in het toilet, Woonplus installeert die. Om dat bij de renovatie massaal te doen, is veel goedko per dan elke keer met een indivi duele aanvraag het hele traject te doorlopen. Bijkomend effect van de bijeenkomsten kan zijn dat er inzicht ontstaat in de aan wezige voorraad aangepaste wo ningen in de stad. 'Daar is geen inventarisatie over' zegt Tijsen. 'Als een huis is aangepast, wordt het als het ware vergeten. Als er een woning vrijkomt, komt is die niet automatisch beschikbaar voor de doelgroep.' Bijzondere aandacht willen Tij sen, Van der Lans en Ebbinge Wubbe geven aan allochtone se nioren. 'Die hebben het extra moeilijk, Ze zijn nog niet ver westerd, zoals de tweede en der de generatie. In hun cultuurpa troon verwachten ze dat de derde generatie voor hen zorgt en in huis neemt. De kinderen werken en zijn daartoe niet meer in staat of bereid. Hun grootouders zijn met de bestaande mogelijkheden vaak niet bekend. In verzor gingshuizen is het eten anders dan ze gewend zijn'. De eerste bijeenkomst vindt plaats op 25 september. Aan melden kan vanaf nu, alleen schriftelijk of per e-mail.Stuur een brief naar: P.C. Tijsen,. Nieuwe D.amlaan 539, 3119 AM Schiedam. E-mail: tij- sen@kabelfoon.nl. En: 'Over de leeftijdsgrens doen we niet moeilijk, want ouder worden we allemaal. SCHIEDAM - Een zelfonder zoek van het Stedelijk Muse um Schiedam naar de museale verwervingen in de periode van 1940 tot en met 1948, heeft uitgewezen dat het museum tijdens de bezetting geen enkel geroofd kunstwerk heeft ver worven door aankoop van of schenking door Duitsland of daarmee collaborerende in stanties. Dat is te lezen in de conceptversie van het onder zoek. De definitieve versie zal binnen afzienbare tijd be schikbaar zijn. In 1998 verzocht de Nederland se Museumvereniging haar le den een zelfonderzoek uit te voeren, met als doel of er moge lijk sprake was van onvrijwillig bezitsverlies dat de oorspronke lijke eigenaren voor of geduren de de tweede wereldoorlog gele den hadden. Hoewel het Stede lijk de noodzaak van het onder zoek van meet af aan onder schreef, konden begin dit jaar pas de middelen ervoor vrijge maakt worden. De opdracht werd verstrekt aan historicus dr. A.J. Bonke, die eerder onder zoek verrichte voor diverse Rot terdamse museale instellingen. Geen geroofde kunstwerken dus. Enkele etsen in de collectie zijn wel van dezelfde kunstenaars van wie werk werd gestolen of hun werk onder dwang moesten inleveren. Ook de titels zijn ver gelijkbaar. In al die gevallen be treft het een onderwerp dat door de kunstenaar meerdere malen is afgebeeld of er bestaan meerde re afdrukken. Volgens Bonke's rapport is de kans uitermate klein dat in de toekomst alsnog aanspraken op deze werken wor den gemaakt. Er zijn in of na 1940 geen gestolen joodse voor werpen in het museum terecht gekomen.. De voorwerpen die voor 1940 werden verworven zijn van onverdachte herkomst. Wel heeft het museum een schil derij van Isaac Israels in bezit dat in 1942 werd geschonken door de toenmalige directeur van Boijmans van Beuningen. In verband met het oorlogsverleden van de schenker werd er een on derzoek gedaan naar de her komst van het werk. Hieruit bleek dat hij het schilderij in no vember 1940 al in bruikleen ge geven heeft, zodat het vrijwel uitgesloten is dat het afkomstig is uit gestolen Nederlands joods bezit.Voorwerpen van de door de Duitsers verboden vrijmetse larij komen uit de persoonlijke collectie van een NSB'er die voor de oorlog vrijmetselaar was. In 1948 kreeg het museum van de Stichting Nederlands Kunstbezit zestien schilderijen in bruikleen. De bruiklenen, waaronder tenminste één kunst werk van omstreden herkomst, zijn in 1959 teruggegeven. Het museum wacht momenteel nog het onderzoek af dat het Bureau Herkomst Gezocht (inspectie cultuurbezit) verricht naar het schilderij 'Liggend Naakt' (1911) van Jan Sluijters. Het werk is sinds 1967 in bruileen en afkomstig uit de collectie van de Stichting Nederlandsch Kunst bezit. WATERWEG - Ouderen hebben behoefte aan meer informatie en advies over voorzieningen. Dat bleek uit onderzoeken en pro jecten die de Stichting Ouderen werk Nieuwe Waterweg Noord vorig jaar verricht heeft. Uit een zogenaamde 'quickscan', die in een aantal wooncomplexen ge daan is, is boven water gekomen dat de ouderen onvoldoende op de hoogte zijn van de voorzie ningen. De ouderen hebben ech ter wel behoefte aan informatie en advies. Tijdens huisbezoeken bij 80- plussers in de Vlaarding- se en Schiedamse wijken, wer den vele vragen gesteld. Op ver zoek kwam een medewerker van Ouderenwerk nogmaals langs om nadere informatie te vers trekken. Deze signalen hebben er toe geleid dat Ouderenwerk gaat onderzoeken of er behoefte is aan 'ouderenadviseurs'. Het uitgangspunt van de Stich ting is om ouderen zo lang mo gelijk zelfstandig keuzen te laten maken en niet afhankelijk te la ten worden van derden. Het be schikken over informatie is vol gens Ouderenwerk hiervoor een basisvoorwaarde. In Vlaardin gen is eep ouderenkatern in de gemeentegidsen samengesteld en wordt vier keer per jaar het ouderenblad 'De Omroeper' uit gebracht. Gezien het succes van het blad wil Ouderenwerk in Schiedam een soortgelijk maga zine uit gaan brengen. Naast informatievoorziening zet Ouderenwerk haar in totaal 575 vrijwilligers in voor taken in de dienstencentra, maaltijdvoorzie ning en visiteclubs. In de dien stencentra komen wekelijks ge middeld zo'n 5616 bezoekers. Om in de toekomst een rol te blijven spelen worden er regel matig nieuwe activiteiten en pro jecten voor de ouderen ontwik keld. SCHIEDAM - Milieudefensie Schiedam organiseert op zondag 24 september in samenwerking met het Landelijk Overleg Auto vrije Zondag (LOAZ) voor de tweede achtereenvolgende maal de autovrije zondag. Het thema is rust en ruimte. In ruim negen tig gemeenten worden wegen en straten autovrij gemaakt. Eén dag is de straat van fietsers, voetgangers, skaters en spelende kinderen. Oude tijden lijken te herleven. De herinnering gaat te rug naar 1973. Toen ging het om een oliecrisis, nu om de leef baarheid van de stad. Een zon dag met schone lucht, ruimte en rust op straat. Volgens Milieude fensie bijna niet voor te stellen het overvolle Schiedam maar wel te verwezenlijken. De voorbereidingen voor de au tovrije zondag zijn in volle gang. Milieudefensie en Groen Links zetten zich in voor het afsluiten van straten waardoor het moge lijk is om bijvoorbeeld yoga- en calleneticslessen te volgen. Ver der zullen er diverse activiteiten in de stad plaatsvinden. J HW Koenen "loods verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax: (010) 4.602,727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, tel. privé (010) 4,359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS 'Maak woningen geschikt voor ouderen en gehandicapten' Piel Tijsen zet zich in voor aanpast wonen van ouderen en gehandicapten Stedelijk Museum bezit geen gestolen kunstwerken uit 1940-1948 Uit onderzoeken blijkt dat ouderen veel behoefte hebben aan informatie. Sommi gen weten zelf wel waar Abraham de mosterd haalt, anderen moeten erbij gehol pen worden. DOCKl f Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3