010-4. IN KRANT Massaal naar Harg-verkoop 'Te stil in de straat waar geen auto rijdt' Aantal werkende vrouwen Schiedam ruim onder het landelijk gemiddelde Racevandalen en loos alarm in Liduinahof 13-jarige brommerrijder op vlucht 6 keer de fout in loods Winkeldievegge van 12 betrapt Oplichter gearresteerd Opgepakt voor poging doodslag PAUL BERG Schiedammer aangehouden na mishandelen politieman Rechter vernietigt besluit sloopvergunning Frans van Thienen sluit onaangekondigd na 79 jaar de deuren in Broersveld het FRAHS .JTHIETlEri 1,989 Inbreker met drugs opgepakt WOENSDAG 9 AUGUSTUS 2000, JAARGANG 52 Nr. 32 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM KIJK OP DE RUBRIEKSPAGfNA S TOTALE OPLAGE: Groenbeheer: 'Resten gif blijven in grond achter' 'Wie is Wie' op die oude schoolfoto? SCHIEDAM - Winkelpersoneel hield in een supermarkt aan het Nieuwlandplein een 12-jarig meisje uit Schiedam aan dat had geprobeerd een pot crème ter waarde van negen gulden weg te nemen. De jonge winkeldieveg ge werd overgedragen aan de po litie en overgebracht naar het bu reau. Het meisje is doorverwezen naar Bureau Halt. SCHIEDAM - Een 41-jarige man probeerde vorige week zon der succes om met een valse kas sabon geld te krijgen van een winkelbedrijf aan de Vlaarding- weg. Hij nam een fles motorolie van het schap en probeerde die met behulp van de valse bon 'te rug te brengen' in ruil voor con tanten. Het personeel vertrouwde het echter niet en seinde de politie in. De oplichter werd meegeno men voor verhoor en kreeg een proces-verbaal. SCHIEDAM - De politie moest zondagavond uitruk ken toen twee Schiedammers na een ruzie verwikkeld raak ten in een hevige vechtpartij. Daarbij had een 39-jarige Schiedammer een 41-jarige plaatsgenoot geslagen en hem bedreigd met een hakbijl en een stok. De 39-jarige man werd aan gehouden wegens een poging tot doodslag, overgebracht naar het politiebureau en in de cel gezet. De bijl en de stok zijn in beslag genomen. De politie onderzoekt de zaak. OPTICIEN Willy Edenburg over... de montuurcollectie: "Voor f199,- heeft u bij ons al een complete leesbril." KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Rijen dik stonden de Schiedammers zaterdagmorgen te wachten om bij de openbare verkoop iets van de in ventaris van het inmiddels gesloten verzorgingshuis De Harg in de wacht te kunnen slepen. 'Het was een compleet gekkenhuis' verklaart een woordvoerster van De Harg/Spaland, 'voor al de eerste anderhalf uur liep het storm. Maar tot vijf uur liepen er mensen binnen.' Er is na die drukbezochte uitverkoop van spul len dan ook niet veel meer over van de inboedel van De Hatg. De restanten, de spullen waarin kennelijk nie mand interesse had, worden dezer dagen door een opkoper meegenomen. Daarnaast was er nog een deel van de inventaris dat zaterdag niet onder de hamer ging. Daar worden straks men sen in arme landen mee geholpen. 'We hebben een partij textiel en kleding al direct apart gehouden. Dat gaat naar Roemenië. Ook een aantal oude ziekenhuisbedden en rolstoelen gaan naar de Derde Wereld', zo wordt gemeld. SCHIEDAM - Een gebod om af te stappen viel zater dagmorgen verkeerd bij een 24-jarige Schiedammer die over het Broersveld fietste. De man schold de politie mensen die hem aanspraken uit en beledigde hen. Toen hij vervolgens weer wegfietste, pakte een van de politiemen sen de weerspannige Schiedammer beet. De man pikte dit niet, hij stapte van zijn fiets en stompte een poli tieman in zijn gezicht. Dat pikten de politiemensen op hun beurt niet. De agressieve Schiedammer werd aange houden en overgebracht naar het bureau waar hij een pro ces verbaal kreeg voor mis handeling en beledigen van een ambtenaar in functie. Met een dagvaarding werd hij tenslotte weer heengezon den. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam heeft ten onrechte het bezwaar dat de laatst overgebleven bewoners van de J.C. van Markenstraat tegen de verleende sloopvergunning hadden ingediend, ongegrond verklaard. Mr. T. Tan, presi dent van de rechtbank op de Kop van Zuid heeft het be roep alsnog gegrond verklaard en het besluit van de ge meente vernietigd om een sioopvergiinning te verlenen voor de flatgebouwen in het deelgebied Parkweg Oost, dat onderdeel uitmaakt van het beheerplan Nieuwland. Eer der wonnen de bewoners zaken waarmee het vroegtijdig kappen van bomen werd voorkomen. De gemeente handelde onzorg vuldig, heeft ten onrechte geen heroverweging van de sloopver gunning verricht nadat meer as best dan verwacht werd gecon stateerd en heeft onvoldoende kennis vergaard omtrent de fei ten en de af te wegen belangen. Evenmin werd de beslissing op het door de bewoners ingediende bezwaar, zoals de wet vereist, deugdelijk gemotiveerd. Tot dit oordeel komt de president van de arrondisementsrechtbank te Rotterdam in de zoveelste zaak die de laatst overgebleven bewo ners van de J.C. van Marken straat tegen de gemeente Schie dam hadden aangespannen. Toen werd geconstateerd dat zich in de twee niet meer be woonde flats veel meer asbest bevond dan uit de asbestinventa- risatie bleek, heeft de gemeente naar het oordeel van de recht bank niet de juiste maatregelen genomen. Dat de sloopactivitei- ten werden gestaakt en dat de gemeente 'passende maatregelen zou hebben getroffen waarbij al het mogelijk is gedaan om de veiligheid en volksgezondheid voor een ieder te waarborgen', is volgens de president van ue rechtbank onvoldoende. De ge meente had nader onderzoek moeten laten verrichten naar de werkelijke hoeveelheid asbest die zich in de flats bevond en naar de wijze waarop dat asbest op een veilige manier verwijderd kon worden uit de flat. De ge meente overtrad daarmee de ei gen bouwvergunning, aldus de rechtbank. Ook zou het nodig zijn geweest het bezwaar dat de bewoners hadden ingediend te heroverwe gen. Niet alleen is dat niet ge beurd, de gemeente heeft ver zuimd de noodzakelijke kennis te verzamelen over de verschil lende belangen waartussen een afweging diende te worden ge maakt. In gewoon Nederlands betekent dat zoiets als: de ge meente heeft alleen de belangen van de ene partij, niet van de an dere willen zien en zelfs niet ge probeerd het standpunt van de ander te onderzoeken. De ge meente handelt daarmee in strijd met de Algemene wet bestuurs recht. De afwijzing van het be zwaar geschiedde bovendien zonder dat werd uitgelegd op welke gronden de gemeente vond dat de bewoners ongelijk hadden. Ook dat is in strijd met de Algemene wet bestuursrecht. Opnieuw rechtzaak Derhalve stelt de president van de rechtbank de bewoners op nieuw in het gelijk. De ongelijke strijd, die in het Nieuwe Stads blad eerder al werd vergeleken met die tussen David en Goliath of een klein dorpje, nota bene zonder toverdrank, tegen de gro te boze buitenwereld, kent een verrassend scoreverloop. Bij de bewoners klinkt het, niet zonder enige triomf en vol vertouwen ook de volgende stap te winnen: 'Op 11 september staan we op nieuw voor de rechter over de uitzettingsprocedure. Dan gaat het over geld.' De bewoners menen, dat de ge meente hen onvoldoende schadeloos stelt voor de aanpas singen die zij aan hun woningen hebben verricht, voor verhuis kosten en de kosten van juridi sche bijstand. Deze zaak heeft de gemeentekas naast de reke ning van de eigen raadsman al weer wel 1.420 gulden aan advo- caatkosten voor de bewoners en de 225 gulden griffierecht ge kost. Want tot betaling daarvan werd de gemeente door de presi dent tevens veroordeeld. De gemeente heeft de mogelijk heid binnen zes weken beroep aan te tekenen bij de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Theo H.B. Schoenmakers SCHIEDAM - Geheel onverwacht heeft weer een gevestigd Schiedams bedrijf de deuren voorgoed gesloten. Tot verbij stering van buren en voorbijgangers hingen Frans van Thienen en zijn vrouw zondagavond, na de koopzondag, borden voor de met gordijnen afgesloten ramen. Op de borden kondigden ze aan, de zaak na 71 jaar te hebben gesloten. Maandagmorgen stonden al voor half negen de eerste verraste buurtbewoners voor de deur van de doe- het-zelf-zaak de borden te lezen en te becommentariëren. 'Het is het beleid van de ge meente, daar deugt helemaal niks van', concludeert de een. Het citaat is enigszins aangepast omdat zij een vierletterwoord gebruikte, waarmee ook het zit vlak wel wordt aangeduid. De ander ziet de jonge Frans nog rij den op de ronde van Schiedam in de Lange Nieuwstraat. 'Op zijn bakfiets was dat, prachtig mijnheer. Maar ja, dat kan alle maal al lang niet meer in Schie dam hè.' Er zijn van die winkels die altijd in Schiedam gevestigd lijken te zijn geweest. Veel zijn daarvan in de loop der jaren al verdwe nen. Ten prooi gevallen van de slopershamer om plaats te ma ken voor nieuwbouw. Verdwe nen omdat het assortiment niet werd aangepast op de eisen van de moderne tijd. Beëindigd we gens gebrek aan opvolging. Of gesneuveld onder de concurren tie van de filialen van de groot winkelketens. De laatst overge bleven instituten onder het Schiedamse winkelbestand lij ken de laatste jaren in rap tempo te stoppen. Het betreft steeds fa miliebedrijven, waarvan de zo veelste generatie het bijltje erbij neergooit. Zo verdween kort na de opening van de Nieuwe Pas sage, drogisterij Van der Sman van de Hoogstraat. Vorig jaar sloten, eveneens aan de Hoog straat, muziekhandel Hakkert en Bedderie Verwaaijen na langdu rige uitverkopen voorgoed de deuren. Frans Van Thienen sloot zijn Doe-het-zelf-zaak, die met trots 'sinds 1929' boven de deur ver- meldt, zondagavond volledig on aangekondigd. 'Etalage-uitver koop', had er op het raam ge staan tijdens de braderie die zon dag in Broersveld, zoals elke eerste zondag van de maand, werd gehouden. Maar wie zocht daar nu wat achter. Zondag om vijf uur sloot Van Thienen de winkel. Hij trok donkerbruine gordijnen dicht achter de ramen, waarop hij één groot en twee kleine gele borden had beves tigd. 'Broersveld was ooit de straat van mijn dromen...' staat op het bovenste. 'Bedankt voor 71 ja ren, wij zullen de herinnering bewaren' op het onderste. Op het grote bord daartussen geeft Van Thienen de gemeente onomwon den de schuld voor zijn plotse linge stap. 'Generaties verdienden er hun brood', vervolgt hij over het Broersveld, 'Nu is het helaas ho ge nood. Stil in de straat waar geen auto rijdt. Het schijnt te ho ren in deze tijd. Kuituur, ge meentebeleid en moraal... de één vindt het prima, de ander zegt, niet normaal. Winkelcentra, me- gastores, zelfs overdekt. Het is een verschijnsel dat de kleine winkel nekt. De tijden zijn aan 't veranderen, men zegt het hoort erbij. Ga mee in de vaart der vol keren, maar dan wel zonder mij!' Maandagmorgen blijft iedereen staan. Er is sprake van versla genheid bij de bewoners die Van Thienen, die tegen de zestig moet lopen, en daarvoor zijn va der 71 jaar lang dagelijks zagèn en groetten. Zij maken zich zor gen om zijn welbevinden. Buurt bewoners herinneren eraan, hoe Van Thienen nog niet zolang ge leden ook zijn tweede pand, schuin tegenover nummer 123 op Broersveld, plotseling sloot. Van Thienen, die volgens buren een teruggetrokken man was, die leed onder een teruglopend ge zichtsvermogen, wordt geschetst als een man van weinig woor den. Hoewel de stap onverwacht komt en wordt getreurd om het verlies van weer een winkel 'die er altijd al is geweest', staat men zich echt te kijken van deze stap van Frans van Thienen. 'Hij was al langer uitgekeken op de straat en had geen goed woord over voor de plannen die de gemeen te met Broersveld heeft', zegt er een. 'Ik zeg toch, er deugt geen reet van', herhaalt de'ander. SCHIEDAM - Het aantal vrouwen dat in Schiedam deelneemt aan het arbeidsproces ligt ruim onder het niveau in de rest van het land. Dat is niet te wijten aan gebrek aan animo van het vrouwe lijk deel van de Schiedamse bevolking, maar aan de werkgelegen- heidsstructuur van de stad, zo wordt aangegeven in het gemeente lijk maandoverzicht van het bevolkingsverloop. In Schiedam zor gen vooral de industrie, handel en bouwnijverheid voor veel werk. Juist deze sectoren worden van oudsher door mannen gedomi neerd. De werkgelegenheid in de zakelijk en overigen dienstverle ning, waar relatief veel vrouwen werken is in Schiedam minder dominant. Maar aangezien deze sectoren duidelijke groeiers zijn in Schiedam, ziet het er naar uit dat de dames de komende jaren een inhaalslag zullen maken op de arbeidsmarkt. Ook de arbeidsdeelname van mannen valt in Schiedam wat lager uit dan gemiddeld. Dit is een gevolg van de in de jaren '6fl en '80 opgetreden snelle daling van de industriële werkgelegenheid. De daardoor overtollig geworden werknemers konden slechts gedeel telijk in andere sectoren aan de slag. Velen van hen werden ar beidsongeschikt of maakten gebruik van vervroegde pensionering. SCHIEDAM - In ouderenwooncomplex Liduina wordt regelmatig geklaagd over senioren die met hun scooters door de gangen 'racen'. Dat loopt soms uit de hand, zo valt te lezen in het augustus-nummer van Passe-partout, het maandblad voor de senioren in Schiedam. 'In de Liduinahof reed zo'n mobiel een teakhouten bakje helemaal aan barrels. In de Havenzaal reed een scooter enkele tafels omver waar op de nodige flesjes limonade stonden' zo valt te lezen. 'En owee, als je zo'n 'coureur' aanspreekt op het rijgedrag.' De brandweer rukte tweemaal uit naar de Liduinahof. Eenmaal om dat een dame de melk liet aanbranden en het alarm in werking trad door de forse rookontwikkeling. 'De tweede keer kwam de brand weer voor nop. Nou, wat heet.' Een medewerkster van de huishoude lijke dienst was bij een dame flink aan het soppen geslagen. 'Toen de brandweer binnenkwam stond ze op de ladder en was de brandmel der aan het soppen.' Waardoor bok ditmaal het stil alarm was afge gaan. De soplust van de geschrokken aanstichtster van dit loos alarm is sindsdien aanmerkelijk bekoeld. SCHIEDAM - Een 13-jarige brommerrijder sloeg vorige week op de vlucht toen de politie hem wilde aanhouden. De jongen, die zonder helm en verzekeringsplaatje op zijn brommer over de Lorentzlaan reed, keerde razendsnel om toen de politie het stopteken gaf en ver dween een woonwijk in. Even later verscheen hij weer op de Lorentzlaan en reed opnieuw met hoge snelheid weg. Op de Overschiesestraat negeerde hij het rode verkeerslicht en vervolgens nogmaals het stopteken van de politie. Op de Grote Markt stopte de 13-jarige uiteindelijk toch voor het stop teken van de voor hem opdoemende politie. Hij werd voor verhoor meegenomen naar het bureau waar becijferd werd dat hij welgeteld zes verkeersovertredingen had gemaakt. SCHIEDAM - De politie hield dinsdagochtend vroeg, na een mel ding, een 18-jarige Rotterdammer aan die even daarvoor had gepro beerd in te breken in een school aan de Burgemeester Stulemeijer- laan. Tijdens fouillering bleek de man in het bezit te zijn van een ge- bruikershoeveelheid cocaïne. Hij werd voor nader onderzoek inge sloten. Na een melding dat een man probeerde om een fiets te stelen op het Stationsplein, greep de politie daar zondag een 34-jarige Rot terdammer in de kraagl. Op het plein troffen de agenten twee fietsen aan die enigszins beschadigd waren. Omdat er geen aangifte is ge daan door de eigenaren werd de man na verhoor heengezonden. NS Nieuwe Stadsblad Qj De Havenloods - Oplage: 937.148 Rotterdam en omstreken DAT IS DUIDELIJK Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 foto; 80NAUJ STAM Bewoners Van Markenstraat krijgen het gelijk opnieuw aan hun kant WSiiiM, Op de etalageruit is een aanklacht tegen de gemeente opgehangen foto: HANS KEIJZER V

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1