Het Nieuwe ClMflrltlM#! Hèt autonieuws voor JTggSPigq J Schiedam en omgeving Opel Movano 'on the move' Sportieve StreetKa van Ford Aansluiting tussen Peugeots 2.0 en V6 WOENSDAG 9 AUGUSTUS 2000 32-445 Begin dit jaar presenteerde Opel de geheel nieuwe Movano en daarmee het compleet nieuw opgezette dealernetwerk voor de Op el Bedrijfswagens. Na vijf maanden is duidelijk geworden dat de Movano een regelrecht succes genoemd mag worden. De oorspronkelijke jaarplanning van 1.000 Movano orders is nu reeds bereikt en met een nieuwe, middelzware bedrijfswagen op komst heeft Opel in het bedrijfswagen segment een solide basis gelegd. De duidelijk omlijnde verwachtingen, die Opel Nederland begin dit jaar voor de Opel Bedrijfswagens had vastgesteld, blijken nu reeds overtroffen, Leo Wennekers, bij Opel Nederland belast met de marketing van de Opel Bedrijfswagens: "Afgelopen jaar kende de bedrijfswagenmarkt een behoorlijke groei, gedreven door een zich voorspoedig ontwikkelende economie. Met name het segment van de zwaardere bestelwagens nam toe tot zo'n 22.000 verkochte auto's. Samen met de middelgrote bestel wagens laat dit segment ook voor dit jaar een verdere groei zien, die zich nu afspiegelt in een stevige ordernotering van de Movano. Opvallend is dat ook de kleinere bedrijfswagens van Opel, waar onder de Combo, de Astra Van en de Campo, van het succes van de Movano profiteren en een stijging in de verkopen laten zien." Fords huisontwerper Ghia heeft een ontwerpstudie gemaakt van een tweedeurs en tweezits sportcabriolet op basis van de Ka. Het ontwerp is al aan het publiek van de Turijnse autotentoonstelling getoond. Het beroemde Turijnse designhuis Ghia, dat eigendom is van Ford heeft met het ontwerp van de StreetKa ingehaakt op de huidige behoefte van een jong Europees koperspubliek naar indi vidueel gestileerde sportieve modellen. De lijn van de StreetKa is gebaseerd op het New Edge-design, wat door Ford in 1996 met de Ka is geïntroduceerd. Ook de sportieve Cougar coupé en de Focus zijn New Edge-gestyleerd. De StreetKa is uitgevoerd in zilver metallic-lak met een mauve tint en een donkerblauwe kap. Voor een extra sportief accent zorgen de 17-inch zesspaaks lichtmetalen wielen met speciaal ontworpen Pirelli-banden, die de wielkasten maximaal vullen. De lederen bekleding vna de twee kuipstoelen past bij de kleur van de kap, terwijl het dashboard is gemaakt van transparante kunst stof met geanodiseerd aluminium accenten. De bestuurder van de StreetKa kan in een handomdraai van instrumentarium wisselen. Voor normaal gebruik is een analoge snelheidsmeter en bediening van radio/cd-speler, voor sportief gebruik is er een toerenteller en een rondetijdenchronometer. De StreetKa wordt aangedreven door de 1,7-1 Zetecmotor van Ford en heeft het onderstel en een trans missie van de race-Ka. Peugeot presenteert de 406 met 2,2 liter benzinemotor (116 kW/160 pk). Deze nieuwe variant vormt een denkbeeldige springplank tussen de 2,0 liter motor (99 kW/138 pk) en de V6-motor (152 kW/210 pk). De 406 2.2 valt met name op door veel kracht te koppelen aan een opvallend soepel motorkarakter. De krachtbron, luisterend naar de naam EW 12J4, dankt zijn voorbeeldige loop vooral aan de toepas sing van dubbele balansassen. De 406 2.2 wordt deze zomer ver krijgbaar op de Nederlandse markt. Met de 406 heeft Peugeot een middenklasser van formaat in huis. Al snel na de introductie in 1996 fungeerde met name de wegligging van deze fraaie Peugeot als benchmark in zijn klasse. In 1998 bracht Peugeot het model met moderne Hdi-motor (90 kW/110 pk). Een jaar later verscheen een mildere en zuinigere Hdi-variant (66 kW/90 pk) en ook onderging de 406 enkele lichte retouches. Nu komt Peugeot met de 2,2 liter benzinekrachtbron. Tevens is het uitrustingsniveau beduidend rijker en vooral ook veiliger geworden met onder meer standaard zij-airbags voor elke uitvoering. Anjès Verhey Of er in het midi MPV-seg- ment van de automarkt ei genlijk wel behoefte is aan nóg een populaire, veelzij dige, compact en gezins vriendelijke ruimtewagen valt te bezien. Voor Nissan, samen met Mitsubishi ooit een van de eerste merken die een dergelijke auto had den bedacht, vormt de drukte in deze hoek van de markt echter geen bezwaar om de nieuwe Tino er mid denin te zetten. Tino daagt ze allemaal uit en dat noe men we dus lef! Net zoals de Scenic is gebaseerd op het onderstel van de Mégane en de Picasso op het Xsara-chas- sis staat, gaat de Tino op Alme- ra-benen door het leven. Een eerste blik op de nieuweling leert dat het een vriendelijk af geronde, smaakvol gevormde auto is. De Tino heeft enkele kenmerken die duidelijk bij an dere merken werden geleend. Zoals de gescheiden grille die wel wat weg heeft van die van eerder genoemde Scénic en de achterlichten die door vorm en plaatsing nogal aan die van de Punto doen denken. Maar dat laat zich nauwelijks vermijden zonder extravagant te worden. In bepaalde periodes heersen nu eenmaal bepaalde tijdgeesten en die bepalen vervolgens het aan zien van de dingen waarmee we ons omringen. Doe je niet mee, val je uit de boot. Aangezien de Tino midden in de tijdgeest valt, spreken we dus van een mooie auto. Speciale kenmerken van de Tino zijn de aërodynamisch ogende flapjes bij voor- en ach terwieluitsnijdingen, de speels getekende, dynamiek suggere rende raampartij opzij en de rondom doorlopende matzwarte stootrand. Kortom, Tino is een mooie auto die de nieuwe lijn van Nissan, ingezet met Primera en Almera, prachtig voortzet. Jong en dynamisch De Tino is vanaf 1 augustus le verbaar en mikt op het jonge ge zin met opgroeiende kinderen. Omdat de auto vanaf het begin met dat doel werd ontwikkeld, heeft Nissan nu eens niet alleen volwassenen laten meedenken over het concept, maar ook de kinderen aan het woord gelaten. De vormgeving van in- en exte rieur alsmede de inrichting vie len zodoende jong en dynamisch uit terwijl je binnen een aantal jeugdige accenten vindt. Zo neemt de bestuurder plaats in een soort cockpit waarin vanaf de armsteun in de deur tot aan de voorruit alles oplopend is ge plaatst. Het instrumentarium is overzichtelijk gegroepeerd en de klokken sportief afgezet met aluminium randen. Midden op het dashboard zijn de radio en de standaard airco voorzien van knoppen die zijn afgeleid van die van een gettoblaster. Alles bevindt zich binnen handbereik en is overzichtelijk gerang schikt. Het stuurwiel is niet klein, pakt prettig aan en is wat schuin geplaatst om het imago van een veredelde transporter, dat veel MPV-rijders ondervin den, wat te onderdrukken. Dat gevoel komt echter bij de Tino al helemaal niet op want zowel het dashboard als de stevige bekle- dingsstoffen zijn mooi en in twee op elkaar afgestemde con trastkleuren uitgevoerd. Voorin straalt de auto speelsheid en ruimtegevoel uit. Met opbergmogelijkheden sprong Nissan allerminst karig om. Overal in het interieur zijn vernuftig bedachte, handige ruimtes te vinden. Van beker houder, opbergvakken- en netten in portieren tot en met een GSM-sleuf in de middenconso le, alles heeft een plaats of je vindt er wel wat voor. Onder de stoelen voorin opbergladen en achterin volledig aan het zicht onttrokken vakken waarin waar devolle zaken als camera's, lap tops enz. tijdelijk kunnen wor den weggeborgen. Onder de vloer bij de achterbank bevinden zich twee uitneembare mandjes waarin kinderen speelgoed kun nen opbergen of meenemen. Ook vinden ze achterin een 12- volts aansluitpunt voor bijvoor beeld een portable mini-TV, een walkman of een gameboy. Ingenieus ontworpen hoedenplank In eerste instantie wordt de Tino met vijf afzonderlijke stoelen op de markt gebracht. Indien de vraag er is, zal er later wellicht nog een versie met zeven zit plaatsen worden uitgebracht. De huidige stoelen laten zich op 24 verschillende manieren in het in terieur opstellen. De ook via een ingenieus ontworpen hoeden plank bereikbare bagageruimte is onverwacht groot en natuur lijk variabel, door omklappen van meubilair nog extra te ver groten. Opnieuw rekening houdend met kinderen heeft men de achterste stoelenrij wat hoger geplaatst dan die voorin zodat de kinderen niet voortdurend tegen de rug leuning aankijken maar ook naar voren vrij zicht hebben. Het zicht uit én het overzicht over de Tino is goed. Als be stuurder zit je wat hoger boven het verkeer waardoor je eventu ele obstakels of hindernissen di rect ziet. Meteen bij het instap pen geeft de auto je een plezierig ruimtegevoel dat bijdraagt aan ontspannen rijden. De stoelen zijn comfortabel en noch te hard noch te zacht van opbouw. Ook de wendbaarheid van deze toch niet kleine auto draagt bij aan het gevoel van ontspannen com fortabel reizen. De draaicirkel is met 10,4 meter relatief klein. Ti no is geen sport- of racewagen. Maar in alledrie de motorise- ringsvarianten is hij voor ons land al veel te snel. De accelera tie is voldoende en in die disci pline wint de 2.2. liter direct geïnjecteerde diesel het met zijn royale trekkracht van diesel het met zijn royale trekkracht van de eveneens niet trage 1.8 en 2.0 li ter benzinemotoren. De Tino wordt (voorlopig) lever baar in een carrosserieversie met drie uitrustingsvarianten: de comfort, dan de ambiance en tenslotte de luxury. Alledrie uit rustingsvarianten kunnen wor den gecombineerd met alledrie de motoren. Dat zijn in volgorde van cilinderinhoud eerst de 1.8 benzinemotor met 114 pk, dan de uitsluitend met CVT-auto- maat te combineren 2.0 benzine motor met 136 pk en tenslotte de 2.2 liter direct ingespoten diesel motor die 114 pk levert. De op de voorwielen aangedreven Tino is standaard in 1.8 en 2.2 liter uitgerust met een handgescha- kelde vijfbak. In totaal zijn er tien verschillende Tino's. De ba sisuitvoering kost fl. 41.495, en voor de meest compleet uit geruste 2.2 Di 5 d luxury betaalt u fl. 53.495,--. Indien u afziet van de standaard airco (maar waarom zou je....?) levert dat een reductie van fl. 750,-- op. Voor de ambiance-uit- voering betaalt u fl. 1.500,—, het luxury-pakket kost fl. 1.100,—. Wilt u de Tino echt "mooi" heb ben kiest u voor metallic lak. Die kost dan fl. 795,— meer. Voor dynamische families is er voortaan een nog passender au to: de nieuwe Seat Alhambra, de "sportiefste ruimtewagen op de markt", zoals Seat zelf zegt. Sinds de introductie in 1996 heeft de Seat Alhambra uitste kende verkoopresultaten ge boekt, waarbij het marktaandeel gestaag is toegenomen. Vorig jaar zijn er wereldwijd 25,000 eenheden verkocht, een stijging van 17,1 procent ten opzichte van 1998. Alle uitvoeringen van de nieuwe Seat Alhambra worden stan daard geleverd met een handge- schakelde zesversnellingsbak. Het programma benzinemodel len bestaat uit de 2.0 met 115 pk (85 kW), de 1.8 20V Turbo met een vermogen van 150 pk (110 kW) en het nieuwe topmodel, de reeds hierboven genoemde Al hambra 2.8 V6 24V met 204 pk (150 kW). Dit is de eerste Seat met een V6-motor en een ver mogen van meer dan 200 pk. De beide dieselmodellen worden aangedreven door moderne 1,9 TDi-motoren met pompverstui- vertechniek. Deze leveren re spectievelijk 90 pk (66 kW) en 115 pk (85 kW). Later dit jaar zal Seat enkele uit voeringen van de Alhambra ook aanbieden met vierwielaandrij- ving. Het gaat daarbij om de 2.8 V6 24V met 204 pk (150 kW) en de 1.9 TDi met 115 pk (85 kW). De nieuwe Seat Alhambra biedt tal van aansprekende novi teiten. Zo zorgen de nieuwe benzine en dieselmotoren voor uitstekende prestaties. Naast de handgeschakelde zesversnel lingsbak is als optie ook een au tomatische transmissie moge lijk. Door het Tiptronic-systeem kan deze ook handmatig, se quentieel worden geschakeld. De Alhambra is verkrijgbaar in drie uitvoeringen: Stella (basis), Sport (sportief) en Signo (luxu eus). Het verder verbeterde on derstel resulteert in een nog be ter rijgedrag en meer rijcomfort. Praktische en veilig- heidsverhogende opties zijn het elektronische stabiliteitspro gramma ESP, de Xenon koplampen, sensoren in de achterbumper die het parkeren en manoeuvreren gemakkelijker maken, en een praktisch, geïnte greerd kinderzitje waarin kinde ren nog veiliger kunnen meerij den. De nieuwe Alhambra staat van af heden bij de dealer. De prijs lijst begint bij 58.995 gulden. Mitsubishi wil de verkoop van de Carisma een impuls geven door een stuntaanbieding met een audio-navigatiesysteem. Normaal kost zo'n GPS-systeem voor de Carisma 4.000 gulden. Tot eind augustus 2000 levert de Mitsubishi-dealer een origineel Mitsubishi-navigatiesysteem, dat volledig in het dashboard wordt opgenomen, voor slechts 500 gulden. Overigens wijst dit systeem niet alleen overal de weg, het omvat tevens een RDS- radiocassette-cd-combinatie en een boordcomputer met kleurendisplay. Het navigatie systeem gebruikt de standaard meegeleverde cd-rom database van de Benelux (andere cd-roms zijn leverbaar), en satelliet-in formatie voor nauwkeurige plaatsbepaling en het uitstippe len van de gewenste route. Op het kleurendisplay toont het systeem de plaats van bestem ming en eenvoudige grafische instructies, terwijl een vrouwe lijke stem de bestuurder de weg wijst. Naast topografische aan wijzingen biedt het systeem nut tige informatie over restaurants, attractieparken, benzinestations en dergelijke. Voorzien van dit systeem is de Carisma een bij zonder complete auto. Immers, deze in ons land gebouwde auto heeft standaard airco en een air bag. Vanaf de Comfort-versie zijn onder meer elektrisch be- dienbare ramen, afstandsbedie ning voor de centrale deurslui ting en elektrisch bedienbare en verwarmbare buitenspiegels standaard. De Carisma GDI voegt daar nog ABS aan toe. Vanafprijs voor de Carisma: 37.695 gulden. Extra aantrekkelijk is verder momenteel de Carisma GDI- motion. Dit sportieve model heeft van huis uit een verlaagd onderstel, 16 inch lichtmetalen velgen met 205/50 R16 banden, achterspoiler, metallic-lak, breedstralers, met leder bekleed stuurwiel, dito pookknop en nog veel meer. De GDI-motion kost compleet met navigatiesysteem 50.495 gulden. Mitsubishi Motors heeft overi gens een serie nieuwe technie ken ontwikkeld die in de toe komst de veiligheid in de auto en op de weg kunnen verhogen. In een trio prototypes onder de noemer Advanced Safety Vehi cles (ASV-2) heeft Mitsubishi de nieuwe vindingen gebundeld. Het gaat om de ITS-ASV, de Hi- mobility-ASV en de Smart Cruise ASV. De Mitsubishi- ingenieurs streven ernaar de technieken op korte termijn toe te passen in productiemodellen. Almera Tino: smaakvol gevormde gezinsauto van Nissan Nieuwe Alhambra van Seat bij dealer navigatie- aanbod Mitsubishi Carisma met

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9