De Kast op de bres voor de panda Witlof voor beginners voor 'Tijd voor toen' wil cultuur aaibaar maken De troostkoffer voor huilerige baby's HER DER Groepsonderdak Rechten au pair zwart op wit Mojo verbiedt crowdsurfen Bellenblazen: wetenschap van water, glycerine en Dreft Duizenden Surinaamse migranten dreigen uitkering te verliezen Brood is meer dan halfje wit mm 33 - 1001 Er op uit met familie, vrienden of personeel? Op zoek naar onderdak in eigen land voor groepen? De nieuwe gids 'Groepsaccommodaties in Nederland 2001' geeft voor elk type gezelschap verschillende suggesties voor onderdak op maat: van herberg tot kasteel en van boerderij tot congrescen trum. De gids bevat ruim tweehonderd overnachtingadressen voor groe pen. De opgenomen bedrijven zijn geclassificeerd van één tot en met vijf sterren door de Stichting Classificatie Kampeer en Bungalowbedrijven. De accommodaties zijn per pro vincie ingedeeld. Op een provin ciekaartje wordt de vestigings plaats van de bedrijven aangege ven. Per bedrijf wordt een omschrijving gegeven van de faciliteiten, het maximale aantal gasten, de kosten, de recreatie mogelijkheden op het bedrijf en in de omgeving. Door middel van pictogrammen ziet de lezer in een oogopslag of er maaltij den gemaakt worden of groepen zelf kunnen koken, wat de afstand van het logeeradres is tot het openbaar vervoer, of er voor zieningen voor gehandicapten zijn en of het betreffende bedrijf een activiteitenprogramma kan organiseren. De gids is vanaf 8 september af te halen bij alle VVV's, ANWB- kantoren en ANVR-reisbureaus. OMZETGROEI - De omzet van de detailhandel is in de eer ste helft van dit jaar 4,7 procent hoger dan in dezelfde periode van 1999, zo blijkt uit cijfers van het CBS. De afgelopen vijf jaar steeg de omzet alleen in het eerste half jaar van 1998 sterker. De rechtspositie van de au pair in Nederland is sinds kort een stuk duidelijker. Dit blijkt uit het Tussentijds Bericht Vreemdelingencirculaire (TBV) betreffende uitwisse ling, dat sinds vorige week van kracht is. In de circulaire worden wederzijdse rechten en plich ten expliciet benoemd en ook moeten zowel au pair als ont vangend gezin voortaan een officiële overeenkomst onder tekenen. Een au pair mag maximaal twintig uur per week worden ingezet. De vakbond FNV ijvert zich sinds een paar jaar voor de rechtsbescherming van de au pairs in Nederland. Samen met au pair-bemidde- lingsbureau's en belangen groeperingen drong zij bij staatssecretaris Cohen aan op meer duidelijkheid in de regelgeving en meer controle op de bestaande wetgeving. Ondanks het succes is Kitty Roozemond, vice-voorzitter van de FNV, er nog niet hele maal gerust op. 'De Arbeidsinspectie moet wel actief toezicht houden en niet alleen in actie kunnen komen als er een klacht wordt gemeld.' Bovendien vindt Roozemond dat er een laag drempelig en vertrouwd meldpunt moet komen voor au pairs met vragen, klachten of problemen. De directie van Mojo Concerts heeft besloten om met onmid dellijke ingang het zogenoemde crowdsurfen tijdens door haar georganiseerde concerten en fes tivals te verbieden. 'De kans dat crowdsurfers zichzelf of anderen letsel toebrengen, is onaanvaard baar groot geworden', stelt de concertpromotor. Het eerste eve nement waarbij het verbod geldt, is A Campingflight To Lowlands Paradise dat op 25,26 en 27 augustus in Biddinghuizen wordt gehouden. Crowdsurfers zijn bezoekers van concerten en festivals die zich tijdens optredens over de hoof den van andere bezoekers een weg richting het podium banen. Dit verschijnsel leidt volgens Mojo tot veel hinder en ergernis bij overige bezoekers en kan bovendien lichamelijk letsel tot gevolg hebben. Bezoekers die het verbod overtreden, lopen het risico te worden verwijderd van het concert of het evenement. De veiligheid op en rond concer ten en festivals kreeg onlangs opnieuw veel aandacht na de tra gische gebeurtenissen op het Deense Roskilde-festival. Daar vonden negen mensen de dood door verdrukking. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) start woensdag 6 sep tember in samenwerking met de TROS-televisie de 'Week van de Panda'. Ook de Friese band De Kast draagt een steentje bij en bezocht een aantal WNF-projec- ten in Zuid-Afrika. Ook namen ze samen met de Zuid- Afrikaanse gospelgroep Bergville Vuka het speciaal voor het WNF geschreven nummer 'Leven en Laten Leven' op. Het nummer verscheen onlangs op een speciale mini-cd die gratis wordt toegezonden aan iedereen die tijdens de actieweek dona teur van het WNF wordt. De leden van De Kast hoefden niet lang na te denken toen het WNF hen voor de actie vroeg. 'We zijn allemaal gek op de natuur', vertelt zanger Syb van de Ploeg. 'Dat kan ook niet anders als je op het Friese platte land bent opgegroeid, want daar komt de natuur elke dag aan de oppervlakte. We zijn ook altijd blij als we weer terug in Friesland zijn. Ik vind het heer lijk om daar te kanovaren of door de velden te rennen. Kees Bode houdt weer ontzettend veel van birdwatching, het ontdekken van zeldzame vogels. En zo heeft elk van ons op zijn manier wat met die natuur.' Toch was het niet alleen omwil le van de natuur waarom De Kast zijn medewerking aan dit project gaf. 'Het is natuurlijk ook het avontuur dat je daar beleeft. Het is een ander land, een andere cultuur. Daar waren we allemaal heel nieuwsgierig naar. Bovendien kregen we zo de kans om ter plekke te zien waar het geld dat het WNF ophaalt naar toe gaat.' Het opnemen van de cd had nog heel wat voeten in de aarde, ver telt Syb. 'Wij hebben het eerst in de studio van Henk Temming en Sander van Herk in Loenen aan de Vecht opgenomen. Die opna me is toen via internet naar Zuid-Afrika gestuurd. Daar is het nummer gedownload, waar na Bergville Vuka het heeft inge zongen. Vervolgens is het hier gemixt en tot slot is de gemixte versie weer naar Zuid Afrika gestuurd zodat wij het als play back konden gebruiken bij onze optredens daar.' Voor dezelfde mini-cd nam De Kast in Zuid- Afrika nog vier nummers op. 'Een ervan is een origineel Zulu- lied dat we samen met muzikan ten uit Shaka Zulu hebben gezongen. Geen idee hoe de titel luidt. Wij hobbelden maar een beetje mee. Maar leuk is het wel en er zit een enorme swing in.' Het bezoek van De Kast aan Zuid-Afrika wordt op 9 septem ber op TV 2 door de TROS uit gezonden. Voorafgaande aan de muziekspecial staat de docu mentaire 'De Reuzenpanda, de laatste vluchteling' op het pro gramma. De TROS start de Week van de Panda op 6 septem ber met de BBC-documentaire 'Walvissen in Beeld'. Op 8 sep tember is er een speciale afleve ring van Amazone Report vanuit Brazilië. Daarin praat Anniko van Santen onder andere met de Nederlander Mare van Rosmalen. Deze wetenschapper bestudeert al vele jaren planten en dieren in de Amazone. Onlangs ontdekte bij een nieuw soort aap. Samen met Anniko gaat hij raar de plek in de jungle waar deze apen leven. De actie week wordt op 11 september afgesloten met een talkshow. door MARK KIVIT en ROB KOKKELINK Bellenblazen kinderspel? Niks van waar. De zeepbel is niets minder dan Wetenschap. En de wisse lende kleurschakeringen van een vliegende bel vol doen aan de hoogste esthe tische normen. Niet voor niets hebben natuurkundi gen lijvige boeken over het onderwerp geschreven en wisselen fanatici op inter net formules voor het per fecte sopje uit. Eerst wat elementaire zeepbelfy- sica. De bel bestaat uit drie lagen, namelijk een zeer dunne laag water met aan weerszijden zeepmoleculen. Die maken het water elastischer. De bewegende water- en zeepmoleculen veroor zaken stromingen, die het licht steeds anders weerkaatsen. Alhoewel de meeste bellen voor tijdig knappen voltrekt het natuurlijke stervensproces zich door lucht die langzaam uit de bel ontsnapt, ontdekte de Amerikaanse zeepbelgoeroe Eiffel Plasterer. De vettige zeep moleculen vertragen zo'n einde, net als een afgesloten ruimte. Ruwe handen en voeten De receptuur voor een goede bel bevat in ieder geval afwasmid- del, water en glycerine. Bezuinig niet op het afwasmiddel. Goedkopere merken geven een ongelijkmatige, waardeloze structuur aan het sop, blijkt uit eigen onderzoek. Het Canadese merk Ultra Ivory Blue of het Amerikaanse Joy schijnen top pers te zijn, maar de meeste Nederlandse A-merken voldoen ook prima. Glycerine - niet te verwarren met nitroglycerine - zorgt voor de stevigheid van de bel en is voor een paar piek per flesje te koop in zo'n beetje elke apotheek. Wie na het bellenbla zen glycerine overhoudt: het is een probaat middel tegen ruwe handen en voeten. Over de ideale verhoudingen tussen genoemde ingrediënten verschillen de meningen. Voor normaal gebruik volstaan twee. a drie koppen afwasmiddel, drieënhalf tot vier liter water en twee a drie eetlepels glycerine. Wie een stevige bel wil blazen neme eenderde deel gewone bel lenblaas, eenderde deel water en eenderde deel glycerine, wordt getipt op het internet. Er is een bel mee geblazen die wel drie maanden stand hield. Zeggen ze. Maar wat is er leuker dan zelf te experimenteren? Schroef daarbij vooral het aandeel glycerine in de brouwsels eens flink op. En wees niet al te scheutig met afwasmiddel. Gooi een geslaagd sopje na gebruik nooit weg, maar bewaar het in een open potje. Omdat de alcohol lang zaam uit het afwasmiddel ver dampt wordt het er met de dagen alleen maar beter op, is de ver onderstelling van ene Marcia uit Canada. Hulpmiddelen Wie een grote bel wil blazen doet er goed aan een automa tisch bellenblaaspistool te kopen met uitschuifbaar 'mondstuk'. Een afstand van circa vijf centi meter tussen luchtopening en mondstuk blijkt ideaal. Voor pakweg een tientje te koop in bijna elke speelgoedwinkel. Wie het echt groots aan wil pakken gaat aan de slag met grote cir kels en dito sopbakken. Bellenblazers die kiezen voor kwantiteit kopen een professio nele bellenblaasmachine. Kost een paar dollars maar dan heb je er ook een hele hoop. Leuk voor de minder gevulde portemon nee: een wybervormige con structie van circa vier bij acht centimeter. In de bellenblaas ermee, een zwiepende armbewe ging en het regent zeepbellen. Te koop in feestwinkels, vaak in champagnevormige flessen. Wie op elk moment een bel wil kun nen blazen - en wie heeft af en toe geen onbedwingbare behoef te - koopt bij de speelgoedwin kel een bellenblaaspen. Overigens mag ook de symboli sche waarde van de zeepbel niet onderschat worden. Een zoekop dracht met een populaire brow ser levert al gauw negenhonderd pagina's op waarin de zeepbel een rol speelt. Wie het wereld wijde web afzoekt ('soapbub- ble') treft een veelvoud aan. Tussen al die pagina's een enke le met praktische informatie over het fenomeen - www.explo- ratorium.edu is een absolute must - maar vooral veel zeep belsymboliek. Soms wordt de bel misbruikt door gebakken lucht te suggereren. Vaker wordt gezinspeeld op de kwetsbaar heid van de bel. Zoals bij de zeepbeleconomie, die elk moment uit elkaar kan spatten. Kwestie van een beetje glycerine toevoegen, weten we nu. Tips voor de mooiste, grootste en stevigste bel, het ultieme mondstuk of het perfecte sopje? Bel 010-469 97 56 of mail havenloods@havenloods.wege- ner.nl. Niet iedereen is er dol op: witlof. Toch is de groente een graag geziene gast in restaurants. Witlof is goed te combineren en ziet er bovendien fraai uit. Voor de gezondheidsfreak: naast mineralen bevat witlof veel cal cium, natrium, ijzer en vitamine B en C, jubelt groentegigant The Greenery. Witlof stamt uit de familie van de cichorei, hiertoe behoren ook andijvie en roodlof. De Romeinen, Grieken en Egyptenaren kenden de cicho- reibladeren al als groente. Pas rond 1890 begon de teelt van witlof in een aantal Belgische plaatsen, waaronder Brussel. Frankrijk, België en Nederland zijn de belangrijkste witlofpro- ducerende landen. En inmiddels is Nederland de grootste Europese exporteur van witlof. Kropjes witlof worden op bij zondere wijze geteeld. In de lente wordt er gezaaid op het land. Hier groeien dan wortels uit. Deze wortels, pennen genaamd, worden in het najaar uit de grond gehaald en bewaard in een koelcel. De pennen wor den rechtop in houten bakken gezet, waar ze dicht op elkaar in stromend water staan. De bak ken worden bewaard in een don kere ruimte waar de temperatuur goed te regelen is. Hierdoor kan elke pen in drieëntwintig dagen uitgroeien tot een kropje witlof. Dit zorgt ervoor dat witlof het hele jaar door vers verkrijgbaar is. Het is dus onterecht dat veel mensen denken dat witlof een echte wintergroente is. Wie witlof koopt, moet er op let ten dat de groente blank tot gelig van kleur is. Om de kropjes hun kleur te laten behouden, kan men ze het beste op een donkere plaats bewaren. Als witlof te veel in het licht komt, wordt het namelijk groen. Witlof heeft een heel karakteristieke eigen smaak. Liefhebbers houden van het 'bittertje'. Deze bitterheid kan eventueel weggenomen wor den door circa een halve centi meter van de pit weg te snijden. Door het koken verliest witlof zijn heldere witte kleur. Een paar druppels citroensap in het water voorkomt dat. Witlof wordt bij voorkeur op een koele en donkere plek bewaard. In de ijskast blijft witlof een week vers. Door zijn veelzijdigheid is wit lof te gebruiken in en bij allerlei schotels. Het struikje is boven dien op allerlei wijzen te berei den. Zo past gekookte witlof prima bij een stukje vlees, zoals rollade of een gehaktbal. Rauwe witlof maakt een salade knappe rig en fris. Gestoofde witlof smaakt goed bij ontbijtspek, ham en ossentong. Een tip voor roerbakken witlof in een pastagerecht (hoofdge recht voor 4 personen). Kook 400 gram pasta beetgaar. Snijd 4 kropjes witlof in grove stukken. Het witlof in een wok met twee eetlepels olijfolie roer bakken. Witlof eruit nemen. In de wok 150 gram verkruimelde blauwsehimmelkaas, 150 decili ter witte wijn en evenzoveel room tot een sausje roeren. Rooster 100 gram pijnboompit ten in een droge koekenpan tot ze bruinig zijn. Het witlof nog even verwarmen in de saus. Vervolgens de pasta op de bor den leggen en het witlof met saus erover verdelen, pijnboompitten. Garneren met De FNV start een proefproces als de regering de problemen rond de Wet Beperking Export Uitkeringen (BEU) niet oplost. In een brief aan het kabinet schrijft de vakcentrale dat vele duizenden Surinaamse migranten hun recht op een uitkering dreigen te verliezen. De Wet BEU, die op 1 januari is ingegaan, moet controle op het gebruik van uitkeringen mogelijk maken. Mensen die in Nederland rechten hebben opgebouwd kunnen hun volledige uitkering bij terugkeer naar het vaderland slechts behouden wanneer de Nederlandse staat met het remigratieland een handhavingsverdrag heeft. In dit verdrag staan bepalingen over het toezicht op het gebruik van uitkeringen zoals de AOW, WAO en de Kinderbijslag. Voor een groot aantal 'exportlanden' waaronder Turkije en Marokko, bestaat inmiddels een handhavingsver drag. Tussen Nederland en Suriname is er nog steeds niets geregeld. Gevolg is dat Surinamers noodgedwongen afzien van hun voornemen om terug te keren. Anderzijds dreigen Surinamers die voor 1 januari al waren teruggekeerd alsnog in 2003 hun uitkering te verliezen. De FNV dringt bij het kabinet aan op een noodoplossing waarbij de Nederlandse ambassade in Paramaribo de controletaak op zich neemt. De FNV herinnert het kabinet er aan dat veel juristen de wet strijdig vinden met internationale verdragen. Ook het Lisv en de Sociale Verzekeringsbank wezen in hun adviezen hierop. In de Eerste Kamer hing het wetsvoorstel daardoor lange tijd aan een zijden draadje. De FNV heeft inmiddels een lijst met namen van personen die in een proefproces hun zaak voor de rechter willen brengen. In maart was er nog een drukke protestbijeenkomst waar Surinaamse belangenorga nisaties, ouderenbonden en de FNV hun misnoegen uitten over de Wet BEU. In Suriname is inmiddels door de vader van Ruud Gullit een actiegroep opgericht. Meer mensen warm laten lopen voor het Nederlands cultuurhisto risch erfgoed; dat hoopt het bureau voor Toerisme Recreatie AVN te bereiken met een dertigtal dagexcursies. Thema is 'Tijd voor toen'. De bezoekcijfers van musea en monumenten kunnen stijgen als cul tuur 'aaibaar' en smaakmakender wordt, menen de initiatiefnemers. Een aantrekkelijker, levendig en verrassend aanbod moet het ver meende stoffige imago van cultuurtoerisme verdrijven en het erfgoed toegankelijker maken voor een gevarieerd publiek. Het excursieprogramma biedt voor ieder wat wils. Wat te denken van een rondleiding door de Gildekamer en een excursie in en onder het eeuwenoude monument De Hampoort in Grave, gecombineerd met een cursus kruisboogschieten; voorzien van knapzak een tocht per Schokkerwagen door de oude straatjes van Schokland maken; op pad gaan met de Hanzekoopman in Hattem of Zwolle; een theaterrond leiding door, over en onder het fort van de Nieuwe Hollandse Waterlinie; meedoen aan een verrassende gevelstenenzoektocht door Blokzijl of onder begeleiding van kunstenaars beeldend aan de slag gaan in Sloten. De eerste excursies vinden plaats op 9 en 10 september. Daarna kan men ieder weekend gedurende drie maanden direct een arrangement boeken. Deze staan wekelijks in De Reiskrant van De Telegraaf en in een groot aantal huis-aan-huiskranten. Daarnaast zijn ze vanaf begin september te vinden op internet: www.tijdvoortoen.nl. De excursies zijn zeven dagen per week telefonisch te boeken, zelfs tot op het allerlaatste moment tijdens de koffie op een weekendochtend. In 'Tijd voor toen' werken zes cultuurhistorische projecten samen: de Friese Elf Steden, De Hanzesteden, De Gouden Cirkel, De Nederlandse Vestingsteden, VOC en Utrecht Historisch Hart van Nederland. Brood is meer dan het stoffige halfje bruin of wit. Brood is genieten. Want het 'is een puur en eerlijk product dat past in de hedendaagse trends van intenser leven, genieten, kwaliteit boven kwantiteit en ont haasten.' Althans dat wil het Voorlichtingsbureau Brood ons laten geloven. Op de vernieuwde internetsite www.brood.net probeert het bureau de missie kracht bij te zetten. Met informatie over de ruim vijfenzeventig broodsoorten die in Nederland worden gebakken, belegsuggesties, een broodquiz en recepten. Een mediterrane uitsmijter voor twee personen. Snijd een lii en grote rode paprika in reepjes. Verhit twee eetlepels olijfolie in een koeken pan en roer de reepjes op matig vuur in circa drie minuten gaar. Roer er een theelepel tijm doorheen en breng op smaak met zout en peper. Snijd twee kleine ciabatta's open, leg op elk een plak ham en verdeel het paprikamengsel over de broodjes. Bak in dezelfde koekenpan vier spiegeleieren. Bedek ze met evenzoveel plakken mozzarella. Laat de kaas smelten en maal er wat peper over. Leg de spiegeleieren op de ciabatta's. De ene baby huilt meer dan de andere en sommige baby's huilen gewoon veel. Door het kindje te troosten, krijgt het een gevoel van vertrouwen, warmte, veiligheid en geborgenheid. Mensen die op zoek zijn naar een passende manier om hun kindje te troosten kun nen, op indicatie van de wijkverpleegkundige, in aanmerking komen voor de troostkoffer. Voor de samenstelling van de troostkoffer is een beroep gedaan op mensen die met huilbaby's werken. Naast een informatiemap met brochures en literatuur bevat de koffer onder meer een slang(draagdoek), babyhangmat, babybadstoeltje en video's. De troostkoffer kan rustig thuis worden uitgeprobeerd, waar bij men zonodig wordt begeleid. Hulpmiddelen waarop een kindje goed reageert, kunnen ook worden gekocht. Ouders die lid zijn van het Servicepakket van Opmaat kunnen de troostkoffer op verwijzing van de wijkverpleegkundige twee en zo nodig vier maal weken huren. De huurprijs bedraagt 12,50 gulden per week. Ouders die nog geen lid zijn kunnen zich aan de uitleenbalie aanmelden, waarna ook zij de troostkoffer kunnen huren. Het lid maatschap kost 25 gulden per kalenderjaar. Meer informatie via de Opmaat Zorglijn: 0900-8664 (22 et. per minuut). De Kast in Zuid-Afrika foto: WNF/MARTIJN VAN TRIEST De breekbare schoonheid van een verstilde ademtocht sa» Het bellenblaaspistool (rechts) is ideaal voor grote bellen, de 'wyber' moet het hebben van kwantiteit. foto: XEES QUAADGRAS

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 11