Het licht in de tunnel Nieuwe Mac steelt de show Hi-tech stad in zuurstokkleurtjes m irimSnai Surfende papegaai Diablo II: tovenarij en zwaardgevechten NIEUWE MEDI@ 'i Terug naar school imnp 'M ■889 m WKÊÊmmmmmmm hh Webcartoons met slechte smaak 33 - 1043 De zomer loopt alweer bijna op z'n einde en zo ook de vakantie. Het begin van het nieuwe schooljaar komt alweer zeer dichtbij. En dan geldt: met een goede voorbe reiding is het halve school jaar al een stuk leuker! Een nieuw kapsel of ander haarkleurtje kan al een fris nieuw begin betekenen. Inspiratie is te vinden op www.compositecolors.nl (van l'Oreal) en www.goldwdl.com. Maar uiteindelijk gaat het op school niet om uiterlijk, maar om prestaties. Handige sites op internet kunnen een hand je helpen bij huiswerk en opdrachten. Www.scholie- ren.com bijvoorbeeld heeft van alles in huis om school een stukje aangenamer te maken: uittreksels, werkstuk ken en zelfs spiektips. Een goede voorbereiding op het leven na school kan ook geen kwaad: www.tkmst.net helpt scholieren bij het maken van een goede studiekeuze. Op wat kortere termijn is er natuurlijk ook nog leven na school: weekend! Dan moet er gestapt worden. Www.uit- gaan.com is je gids. En wie weet wordt dit wel het schooljaar van de eerste echte grote liefde. Bereken op www.liefdestest.nl of het echt wat wordt. Veel plezier! De Leidschenveense tunnellicht krant is na ruim een jaar weer online. De lichtkrant in een tun neltje voor fietsers en voetgan gers nabij Den Haag is een inter actief kunstwerk. Op de site van het project, www.factory.org/tunnel, kunnen bezoekers teksten invoeren, die vervolgens op de lichtkrant in de tunnel vertoond worden. Het kunstwerk werd op 11 sep tember 1998 reeds in gebruik genomen, ledereen was enthou siast over dit instrument voor vrije meningsuiting. Maar al spoedig begonnen de proble men. Een dag na de ingebruik name verscheen reeds de eerste schuttingtaai op de lichtkrant en daar was het college van burger meester en wethouders van de gemeente Leidschendam niet blij mee. Tegen het einde van die maand besluit het college van b w de tunnelkrant af te sluiten. De gemeente stelt voor een mede werker aan te stellen die alle via de website ingevoerde tekst van tevoren screent om vervuiling van de lichtkrant de kop in te drukken. Het ontwerpteam van de lichtkrant kan zich hier niet in vinden omdat zo het interactieve karakter van het kunstwerk ver loren zou gaan. De ontwerpers voelen meer voor het instellen van een volledig geautomatiseerd, dynamisch fil ter, waarbij bezoekers van de site zelf kunnen aangeven welke woorden zij ongewenst vinden. De wethouder van cultuur vindt echter dat er ook een vaste lijst van te filteren woorden moet worden opgenomen. De partijen geraken in een patstelling en om een lang verhaal kort te maken: er volgt een hoop getouwtrek. Half november besluit het ont werpteam weer signalen van het internet door te geven naar de lichtkrant in de tunnel. Wederom niet voor lang, want nog geen half jaar later, op 1 mei 1999 wordt de lichtkrant letterlijk afgesloten, omdat de gemeente weigert nog langer de energiere kening voor het kunstwerk te betalen. Na een kort geding stelt de advocaat van de gemeente voor dan toch maar een dynamisch filter in te bouwen. Een jaar daarvoor had Hans Muller dat idee reeds voorgelegd aan b w. Maar goed, op 23 juli jongst leden deed de tunnelkrant het weer. Met een volledig geauto matiseerd filtersysteem, zonder vaste woordenlijst. Bezoekers van de website kun nen ongewenste woorden voor twee maanden van de lichtkrant verbannen. Korte tijd na de her opening van het kunstwerk blijkt al dat niet alleen 'vieze' woor den door het publiek gefilterd worden. In sommige boodschap pen zijn meer sterretjes dan let ters te lezen. En daarnaast kan het effect van het filter omzeild worden door het gebruik van p.u.n.t.j.e.s. of s*t*e*r*r*e*t*j*e*s*. Vorige maand vond weer de jaarlijkse Macworld Expo plaats in New York plaats, het evenement waar Apple-baas Steve Jobs en zijn medewerkers hun nieuwste geesteskindjes pre senteren. De show aldaar werd groten deels gestolen door het waan zinnige design van de Power Mac G4 Cube; een kubusje van twintig bij twintig centi meter dat een razendsnelle, complete computer huis vest. Ook binnenin de nieuwe Mac is een knap staal tje designwerk te vinden. Door het verticale ventilatieka naal in het midden van de kubus is geen ventilator nodig om de hardware te behoeden voor over verhitting. En dat scheelt een hoop ruimte en geluidsoverlast. De processor van de G4 Cube heeft een kloksnelheid van 450 MHz, waarmee deze computer overigens sneller is dan een Windows-pc van 450 MHz. Verder is de Cube standaard uit gerust met onder andere 64 mb geheugen, een DVD-speler, opti sche muis en groot, transparant toetsenbord. Een monitor moet er los bij gekocht worden.Ondanks het wonderlijke uiterlijk van de G4 cube hebben critici hun twijfels over het slagen van het compu tertje. Er hangt een pittig prijs kaartje aan, van zo'n 4500 gulden, en daarnaast is het vrij lastig om de machine uit te breiden. Tot overmaat van ramp bestaat er ook nog een bedrijf dat enkele jaren gele den al een kubusvormige com puterserver op de markt bracht onder de naam 'Qube'. Dit bedrijf, Cobalt, bezit een patent op dit ontwerp en vindt dat de Cube van Apple wel erg veel overeenkomsten vertoont met de Qube... Tenzij het tot een slepende rechtszaak komt, is de G4 Cube vanaf deze maand in de winkels te bewonderen. door CARLA SCHERPE- NISSE Zelden is een internetfeno- meen zo snel zo groot geworden als Napster, het programmaatje waarmee internetters wereldwijd mp3-muziekbestanden kun nen uitwisselen. En zelden is een internetfenomeen ook zo snel weer in elkaar gestort. Eind juli besliste een Amerikaanse rechter dat Napster niet langer muziekbestanden mag ver spreiden waarop auteurs recht rust. Vorig jaar ging Napster van start, een klein programmaatje waarmee muziekliefhebbers van over de hele wereld via internet mp3-tjes van eikaars harde schijf kunnen downloaden. Geheel gratis. Zet daar tegenover de nog steeds hoge prijzen van cd's en het enorme succes van het program maatje is verklaard. Binnen zeer korte tijd kende het Napsternetwerk miljoenen gebruikers. Universitei-ten ver banden het programma zelfs van hun computernetwerken omdat de centrale servers de enorme datastroom niet meer aankon den. Dat het uitwisselen van muziek niet zo legaal is, maakt het alleen maar leuker en spannender voor veel gebruikers. De muziekindus trie was echter geheel niet in zijn nopjes. Platenmaatschappijen zagen hun verkoopcijfers al instorten door deze piraterij. Onderzoeksbureaus als Jupiter Communications constateerden echter het tegenovergestelde. Door muziek te downloaden via programma's als Napster zouden mensen juist meer cd's gaan kopen. De 2258 ondervraagde Napster-gebruikers bleken gemiddeld 45 procent meer uit te geven aan cd's dan niet- gebruikers. Een verklaring daar voor is dat Napster-gebruikers grote liefhebbers van muziek zijn en sowieso veel geld aan cd's besteden. Piraterij Daarnaast willen veel muziekliefhebbers toch graag 'the real thing' hebben omdat de kwali teit van mp3's toch een beetje tegenvalt; het blijft een compressief ormaat waarbij bepaalde tonen uit het geluidsspec trum weggelaten worden. En een verzameling bijeen gesprokkelde mp3's van één cd geeft toch niet het zelfde gevoel als het bezitten van het originele glimmen de schijfje. De platenmaat schappijen, artiesten en de RIAA (Recording Industry Association of America) waren echter niet te vermurwen en begonnen een heksenjacht tegen Napster. Metallica was eerder dit jaar de eerste band die alle gebruikers die hun muziek verspreidden, liet afsluiten van het netwerk. Andere artiesten volgden niet lang daarna. Aan het begin van de vorige maand kondigde de RIAA een rechtszaak aan tegen Napster wegens piraterij. Enkele weken later werd het vonnis geveld: Napster verloor de zaak. Een voorkomen. Voorlopig kunnen Napster-gebruikers alleen nog maar legale mp3-bestanden uit wisselen. Woede Het nieuws sloeg in als een bom bij de 20 miljoen gebruikers. Velen uitten hun woede en frus tratie online in discussieforums. Anderen gingen rap op zoek naar andere platforms om muziek uit te wisselen. Uitwisselingsprogrammaatjes als Scour en Gnutella kregen na de rechterlijke uitspraak een hoop downloads te verwerken. Deze pro- werken niet met centrale servers, zoals Napster doet. Daardoor zijn deze pro gramma's lastiger aan te pakken wegens illegale praktijken. Een site die (voorlopig) niet met de RIAA in de clinch zal raken is iMesh; de thuisbasis van deze muziekruilsite met gebruiks vriendelijke interface ligt in Israël. Het uitbannen van illegale muziekkopieën op het internet lijkt een verloren zaak. Als de ene muziekverspreider wordt verboden, duiken elders wel weer andere alternatieven op. En voor de internetter is het zo simpel: met een relatief goedkoop setje speakers met een subwoofer wordt een gewone pc al een booming stereo-installatie. En met een portable mp3-speler, gaat de muziek overal mee naar toe. WÊSm BMVl Pifivcom use* smt im/ l J Netbabyworld is een internet- community voor gamers die is gemaakt door vijf Zweedse ont werpers en programmeurs. De community is het beste te omschrijven als het Zweedse antwoord op Japanse fenomenen als Pokémon en Hello Kitty. Alle spellen op Netbabyworld zijn uitgevoerd in dezelfde her kenbare, vriendelijke stijl met mierzoete kleurtjes. Anders dan bij bijvoorbeeld Pokémon, komt in de Netbabygames geen geweld voor en seks al helemaal niet. Dat maakt Netbaby erg geschikt voor een brede doel groep: kleine en grote kids van een jaar of 7 tot 40 voelen zich aangesproken door de inwoners van de hi-tech stad Nettown. In deze op een schiereiland gele gen stad woont de Netbaby familie: Digger, Ninja, Slacker, Copernicus, Pekka, Moniq en Burg. Digger is de hoofdfiguur en mascotte van Netbabyworld. Hij is 28 maanjaren oud, woont in een strandvilla aan de oostzij de van het schiereiland en is dol op vissen. Digger is opgegroeid op de maan en verhuisde na een succesvolle carrière als tv-pre- sentator naar Nettown. De bezoekers van Netbabyworld spelen een actieve rol in de ont wikkeling van Nettown; zij kun nen op de site eigen teams samenstellen en nieuwe karak ters creëren. Het aanbod van de games varieert van sportieve spelletjes als 15-love en Hi- Jump tot Postoffice en Ninjagirl. Van spelers die zich registreren op de site worden de scores opgenomen in nationale en wereldwijde ranglijsten. Leden van de Netbabyclub kunnen via e-mail vrienden uitnodigen om lid te worden van een eigen team. Netbabyworld is geheel gratis voor bezoekers, maar de makers van de community moe ten natuurlijk wel geld verdie nen. Daarom is er ook een shop te vinden op de site. De Netbabyfans kunnen hier pop pen, t-shirts, sleutelhangers etc. aanschaffen. Goedkoop is anders, maar bij ieder artikel zit wel een unieke code waarmee de eigenaar in de toekomst toegang krijgt tot verborgen onderdelen van de site en nieuwe avonturen van de Nettown bewoners. Liefhebbers van tekenfilms als Beavis and Butthead, Ren Stimpy en Cow and Chicken kunnen sinds kort terecht op www.stickyf- licks.com voor nog meer smakeloos vermaak. Medewerkers van eerdergenoemde car toons hebben de handen ineengeslagen voor deze nieuwe cartoonsite. Oprichters David Burke en Eli Balser zijn van mening een sterk team van animators in huis te heb ben: niets wordt uitbesteed aan derden. De webtoons van StickyFlicks zijn in tegenstelling tot veel andere cartoons op het web geen gewone Flash-animaties. De tekenfilms worden geheel met traditionele animatietechnieken gemaakt en pas daarna omgezet in Flash, de software die onder andere veel gebruikt wordt voor het maken van animaties voor het web. Voor de makers van StickyFlicks-cartoons is Flash dus eigenlijk niet meer dan een compressiemiddel; Flash-animaties zijn namelijk vrij snel in te laden, ook met tragere internetverbindingen. Sinds de première van de site zijn de eerste afleveringen van vier animatieseries online te bekijken. 'Vi Marge' gaat over een dapper meidenkoppel op een truck in het cross-countrylandschap van de US of A. De titel van de tweede serie, 'Tasteless Joke Theater' spreekt voor zich. De titels van de overige series luiden 'Jarnak - The Jive-Ass Jerk From Jupiter' en 'Mr. Pants'. Alle cartoons duren niet langer dan drie minuten, dus 56k- modemvriendelijk, en vanaf het eind van augustus verschijnen iede re week nieuwe afleveringen op www.stickyflicks.com. David Burke geeft toe dat veel van de filmpjes oneerbiedig en soms zelfs volkomen smakeloos zijn, maar laag bij de gronds zijn ze nooit. Er zijn mensen die een grijze papegaai aanschaffen omdat deze diertjes zo leuk van alles nazeggen en zo gezellig zijn. 's Ochtends en 's avonds krijgen de gevederde vriendjes volop aandacht, maar overdag moet het baasje werken. De papegaai blijft acht tot negen uur, of zelfs langer, alleen. En dan slaat de verveling toe: de pape gaai gaat letterlijk om aandacht krijsen, begint zijn staart kaal te plukken en kan zelfs agressief worden. Onderzoekers van het Massachussets Institute of Technology (MIT) proberen een methode te vinden om de verveling van pape gaaien te verdrijven door... ze te laten surfen op het internet. Papegaaien zijn intelligent, nieuwsgierig en gek op sociale inter actie, net als kleine kinderen. Op basis van dit gegeven moet het mogelijk zijn een papegaai om te leren gaan met een computer en internetverbinding. De onderzoekers van het MIT-Media Lab trainen momenteel een 20 maanden oude grijze papegaai die een speciale joystick tot zijn beschikking heeft waarmee hij plaatjes en muziek kan selecteren. Althans, dat is de bedoeling. Als papegaai Arthur eenmaal door heeft hoe hij het uiterlijk van zijn beeldscherm en de muziekjes die hij hoort, kan veranderen, zou hij in theorie kunnen omgaan met iedere software die de onderzoekers voor hem ontwikkelen. In de toekomst willen de professoren Arthur laten chatten met mensen, andere papegaaien en mogelijk zelfs met andere dier soorten. Ook zal Arthur videospelletjes leren spelen en een muziekinstrument met vier noten bespelen. Via het internet zal Arthur live videobeelden van wilde papegaaien kunnen bekijken. Met het project Interpet Explorer willen de leden van het onder zoeksteam dus de kwaliteit van huisdierenlevens verbeteren met behulp van technologie. Veel huisdieren die dagelijks voor lange tijd alleen worden gelaten in huis, ontwikkelen gedragsproble men. De band tussen het baasje en het huisdier verslechtert en sommige dieren worden agressief. Speciaal voor dieren ontwik kelde computertoepassingen kunnen deze problemen mogelijk verminderen. Arthur wordt overigens niet gedwongen zijn computer te gebrui ken. Zijn trainers laten zien hoe de apparaatjes werken en laten Arthur vrij in de keuze om wel of geen gebruik te maken van zijn joystick. De grijze papegaai krijgt gewoon zijn dagelijkse maaltje, ook als hij alleen maar met zijn snavel naar de foto's van soortge noten op de monitor pikt. Sinds het begin der tijden zijn de krachten van het goed en kwaad al in een voortdurende strijd verwikkeld om het lot van de wereld te bepalen. Nu manifesteert deze strijd zich ook in het rijk der aardse stervelingen. En geen mens, demon of engel zal er onge deerd uit komen. Zo, dat is duidelijk: Diablo II is uit, het spel waar menig game- liefhebber reeds jaren op zit te wachten. Aan de andere kant van de oceaan ontstond een ware stormloop op de winkels voor dit geavanceerde computerspel vol zwaardgevechten en tovenarij. Slechts een week na de release waren al twee patches voor het spel verschenen en was het moeilijk om toegang te krijgen tot het druk bezochte Battle.net, het online platform voor Diablo II. Voor degenen die de eerste editie van Diablo al kennen, zal het hak- en slachtwerk bekend voorkomen, Diablo II is echter een veel complexer en groter spel. Dat dat ten koste gaat van de kwaliteit van de graphics, moet de speler maar voor lief nemen. De speler kan in de duistere fantasiewereld kiezen uit vijf karak ters om de afgelegen gebieden te verkennen, tegen nieuwe schur ken te vechten, schatten te ontdekken en oude mysteries te ont sluieren. En dat alles met het doel om de opperslechterik, The Lord of Terror, voorgoed uit te schakelen. loods Illegale muziek laat zich niet zo makkelijk uitroeien ÖX<X<£*> 2 THt WWOP» tc mian w? <m<n j'CÖ

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13