Kortweg Info Sponsors ƒ«,- L TUD VOO SCHIEDAM De gezellige saamhorigheid van traditioneel Ethiopisch eten Sponsort Auto op z'n kant Van Velzen wint Zomerbridge Feestvandalen Man bekneld door kraan 'Mijn baas dacht dat ik problemen had in de privé-sfeer sim Excelsior'20 en DRGS/za in Schiedamse finale LOTERIJ Kentex Vouwfiets Het Nieuwe Stadsblad lÈJPH io,- ƒ9,- ƒ7,- ƒ6,- ƒ5,- Autoservice Eigenraam *1 HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 33-1475 Op de Linzenakker kwam zater dagavond de auto van een 46-ja- rige Schiedammer op zijn kant terecht. Dat gebeurde nadat hij rond half acht in botsing kwam met de wagen van een 40-jarige plaatsgenoot. Deze reed op de Linzenakker en wilde De Akkers oprijden. Hij verleende daarbij geen voorrang aan de 46-jarige Schiedammer. Door de klap sloeg zijn auto om. De bestuur der liep daarbij lichte verwon dingen op. SCHIEDAM - De heer H. van Velzen is bij de slotdrive van de Zomer Bridge Instuif als win naar uit de strijd gekomen. Na dat tien weken lang gemiddeld 37 paren hun kaarten op tafel legden in de race om een goede plaats op de eindranglijst. Na mens DSR ontving Van Velzen de fraaie trofee en een VVV-bon. Het paar dat als 2e eindigde, de heren A. Smit en W. van Gelde ren, kreeg eveneens een VVV- bon. Uitslag 10 beste scores: 1. kam pioen H. v. Velzen 60,45, 2. Smit-v. Gelderen 60,15, 3. H. Marquinie 59,79, 4. hr Branden burg 59,39, 5. mw Loeve 58,73, 6. echtp. vd Weijden 58,41, 7. dms v Erp-Brandenburg 58,34 8. mw Redeke 57,91 en hr de Jong- mw v Prooijen 57,15, 9. dms Reijmer-Heezen 56,79, 10 L. Poot 56,64. VLAARDINGEN - Het was ze ker geen feestduo, die 14-jarige Schiedammer en 16-jarige Vlaardinger. De twee zetten in het Oranjepark een mes in het zeil van een feest tent. Oom agent lag echter op de loer en greep het tweetal bij de kladden. In Vlaardingen konden ze ge woon doorgaan met feesten, het duo werd na een bezoekje aan het bureau doorverwezen naar bureau Halt, om het voorgoed af te leren. SCHIEDAM - Bij een bedrijf aan de Karei Doormanstraat in Schiedam kwam vorige week een 29-jarige man uit Pernis klem te zitten tussen een muur en de kabine van een kraan. Hoe die ongelukkige situatie was ontstaan werd in eerste in stantie niet duidelijk. Het slacht offer werd met beenletsel over gebracht naar het Dijkzigtzie- kenhuis. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 door TRUDI DE KOK SCHIEDAM - Ze behoren tot de oudste nog levende dieren op deze aardbol. He laas lijkt het erop dat hun pantser hen niet langer be schermt, want het aantal schildpadden in de vrije natuur neemt drastisch af. In de meeste Nederlandse dierentuinen kan wel een groepje familieleden van Stoffel bewonderd worden, maar de reptielensoort is ook bij sommige particulie ren populair. Nienke Kluiwstra is een van hen. Urenlang kan ze het gekeu- tel van haar beestjes in hun bak gadeslaan. 'Veel en veel leuker dan televisie', vindt ze zelf. Eigenlijk had de Schiedamse se cretaresse helemaal niets met reptielen, totdat ze haar huidige levenspartner ontmoette. Hij bleek dol op slangen. 'Doodeng vond ik het aanvankelijk', herin nert ze zich nog. Maar echte lief de laat zich door niets weerhou den, zodat op een gegeven ogen blik zelfs gezamenlijk in de rep tielenspeciaalzaak voedsel voor boa en korenslang werd gekocht. 'Ja en wat ik daar toen zag... Ik had nooit gedacht dat er zo'n verscheidenheid aan reptielen soorten bestond.' Vooral één bak trok haar aan dacht. Er zaten babyschildpadjes in. Zeer jonge exemplaren van de soort geochelone pardalis, ook wel panterschildpadden ge noemd. 'Ik was er direct hele maal weg van. Iedere keer als we in de winkel kwamen, ging ik bij die ukkies kijken. Wat een schat- jes. De manier waarop ze door dat terrarium heenschooierden en zich volledig uitrekten om zich op te kunnen warmen, enig.' Het kon niet uitblijven of Nienke werd na enige tijd de trotse eige nares van zo'n leuk beestje. 'Dit soort schildpadden kan los in huis en loopt als een hondje ach ter je aan', kreeg ik bij de aan schaf te horen. Nou, mooi niet dus. Ondanks het feit dat we ons van tevoren zo goed mogelijk trachtten te informeren, deden we bij dit eerste diertje bijna al les fout. Na verloop van tijd werd het snipverkouden. Nogal logisch, want we bleken een exemplaar van een tropische soort in huis te hebben gehaald, die behoefte heeft aan een be haaglijke omgeving met speciale lampen om zich op te warmen. Onze kille vloerbedekking be viel hem niks. Inmiddels hadden we een piepk lein soortgenootje in huis ge haald. Twee schildpadden is nu eenmaal leuker dan een. De nieuwe aanwinst werd vrijwel onmiddellijk doodziek, at niet meer, bewoog nauwelijks en we vreesden voor zijn leven. Mijn baas polste op een gegeven ogenblik of ik soms problemen had in de privé-sfeer, want 'ik kwam zo gespannen over'. Snik kend deed ik hem toen het hele relaas.' Negatief imago Ze kan er nu smakelijk om la chen. In een ruime bak in een hoek van de huiskamer ligt de voormalige patiënt, inmiddels met een doorsnede van enkele decimeters, vergenoegd te bak ken onder de warmtelamp, ter wijl zijn kameraadje zich gulzig volpropt met groente. 'De laatste reddingspoging van onze dierenarts, een nieuwe me- dicijnenkuur, sloeg gelukkig aan. Mede op zijn advies zoch ten we toenadering tot de Neder landse Schildpadden Vereniging (NSV), waarvan we de naam al eens op Internet tegen waren ge komen. Door de goede contacten die we daar opbouwden weten we inmiddels veel meer van de ze reptielen af.' Inmiddels is Nienke Kluiwstra vaste bezoekster van de landda gen die de NSV twee keer per jaar organiseert. Ze is zelfs zo enthousiast over de vereniging dat ze enige tijd geleden pr-func- tionaris werd om het negatieve imago dat reptielenliefhebbers door instanties als de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Dieren wordt aangesmeerd, bij te stellen. 'Figuren die hun slangen laten ontsnappen of een krokodil in een singel middenin de stad lozen, stellen deze lief hebberij in een slecht daglicht', vindt ze. 'Het is echter onrede lijk iedereen over een kam te scheren en het houden van dit soort dieren bij de wet te verbie den, iets waar de Dierenbescher ming al enige tijd op aan stuurt. Uit een onderzoek zou gebleken zijn dat negentig procent van de Nederlanders tegen reptielen als huisdier is. Maar wat weet de ge middelde Nederlander nu van deze, toch nog vrij onbekende, hobby af? Men ziet immers al leen de uitwassen.' Ze benadrukt dat sommige leden van de NSV hun dieren welhaast wetenschappelijk benaderen. 'Bestudering door mensen thuis heeft feiten over sommige soor ten opgeleverd, die observaties in de vrije natuur niet aan het licht brachten. Fantastisch toch! Bij al onze leden staat het wel zijn van de dieren voorop en het onderling uitwisselen van kennis draagt daartoe bij.' Uitsterven De NSV distantieert zich van de handel in exotische diersoorten. 'En uit eigen ervaring kan ik daar nu over meepraten', zegt Nienke. 'Handelaren beschikken meestal over weinig kennis en willen alleen maar snel veel geld verdienen. Ze speculeren op im pulsieve aankopen van mensen, die soms later zitten opgezadeld met dieren waar ze niet voor kunnen zorgen.' Ze benadrukt dat de huidige ont wikkelingen ertoe leiden dat sommige populaties van reptie lensoorten alleen in gevangen schap voor uitsterven behoed kunnen worden. Een goed voor beeld daarvan is de situatie van de schildpadden in China. 'Daar leven in het wild dus vrijwel geen inheemse soorten meer. Al lemaal opgegeten, want schild paddenvlees is in die contreien ongekend populair. Chinese handelaren hebben inmiddels hun oog laten vallen op de om liggende landen, zodat het er naar uitziet dat deze dieren bin nen korte tijd in heel Zuidoost Azië verdwenen zullen zijn. Doodzonde. De NSV probeert door deze gang van zaken naar buiten te brengen een bewust wordingsproces te creëren bij de Chinese overheid. Schildpadden eten? Oké, maar dan wel speci aal daarvoor gekweekte dieren en niet de hele vrije natuur lee groven.' Om het kweken van schildpad den en andere reptielensoorten te controleren ontstond de Stich ting Overkoepelend Orgaan Stamboeken (OOS), die streeft naar zo zuiver mogelijke popula ties en slechts nakweek naar be hoefte propageert. 'Je voorkomt zo dat mensen in het wilde weg kweken en er uiteindelijk een overschot aan diertjes ontstaat, waarvoor slechts een uitweg is: de handel', aldus Nienke. Haar twee zo geliefde panterschild padden behoren tot een catego rie waarvan er reeds veel in ge vangenschap leven, zodat de markt inmiddels behoorlijk ver zadigd is. Nakweek wordt haar dan ook binnen de vereniging ontraden. DNA-onderzoek Haar jongste aanwinstjes, drie Moorse (nakweek) landschild- padjes, bieden in dat opzicht nieuwe perspectieven. 'Vakan tiegangers brachten de soort vaak illegaal mee uit Noord- Afrika, waardoor de dieren in het wild zeldzaam werden. Vele belandden uiteindelijk als 'ge schenk' bij dierentuinen, omdat men zich bij nader inzien geen raad wist met de verzorging. In 1992 werd er voor hen een stam boek opgericht. Sinds enige tijd is namelijk duidelijk dat de groep Moren allerlei ondersoor ten telt, hoewel het uiterlijk van de beestjes dat nauwelijks ver raadt. Door middel van DNA- onderzoek in het AMC van der tig exemplaren wil de NSV vast stellen welke dieren qua groep bij elkaar horen. Daarmee kan dan op verantwoorde wijze ge kweekt worden, zodat in de toe komst misschien zelfs terug plaatsing in het land van her komst mogelijk is. Het leuke is dat Diergaarde Blij dorp enthou siast zijn medewerking verleent aan het project en verschillende dieren uit eigen bezit voor dit doel beschikbaar heeft gesteld.' Nienke is erg blij met deze ont wikkeling. 'Dierentuinen nemen particulieren vaak weinig seri eus, terwijl deze over het alge meen meer tijd, ruimte en geld beschikbaar hebben om zich volledig op het houden van een soort te richten.' Ze hoopt dat ook haar baby- Moortjes over een aantal jaren in het stamboek opgenomen wor den. 'Voorlopig zijn ze nog veel te klein. Schildpadden worden gemiddeld wel zestig tot tachtig jaar, dus hun groei naar volwas senheid gaat in een rustig tempo. Ja, dit is een prachtige liefhebbe rij, die niet alleen veel voldoe ning schenkt, maar waarvan sommige diersoorten wat betreft hun voortbestaan zelfs afhanke lijk zijn.' Meer info bij Nienke Kluiwstra, telefoon: 010 - 2730687. Kijk ook eens op internet: http://www. igr.nl/users/nsv. SCHIEDAM - Voor wie ver der wil kijken dan zijn culi naire neus lang is, zijn er te genwoordig vele alternatie ven voor de reeds jaren be kende keukens. Nog steeds genieten de Franse, Itali aanse en Oosterse keuken een warm onthaal bij het Nederlands publiek. Maar er komen hoe langer hoe meer mogelijkheden om ook eens wat anders te pro beren. Zo kan men in Schiedam sinds kort genieten van de Ethiopische keuken in restaurant Taitu aan de Broersvest. Dit is genoemd naar de vroegere Ethiopische prinses Taitu, die zo'n honderd jaar te rug het eerste restaurant in Addis Abbeba opzette. Geheel in de traditionele stijl wordt de hele maaltijd begeleid door de vrien delijke eigenaars Esayias Berhe en zijn vrouw Tiqist Melakeki- wot. Waar de bovenruimte op de begane grond nog vrij 'basic' is ingericht ('Daar gaan we bin nenkort verandering in aanbren gen,' verzekert Berhe ons), waant men zich bij het afdalen van de trap in een werkelijk smaakvol aangeklede ruimte, die zich kenmerkt door zachte kleuren, en warme materiaal soorten. Direct vallen de grote 'padde stoelen' op, rieten manden mei een deksel, die als tafel gebruikt worden. Zij worden mesob ge noemd, en worden ook in het da gelijkse Ethiopische leven veel vuldig gebruikt. Verder zijn er tweezitsbankjes met prachtig houtsnijwerk, en bescheiden maar degelijke stoeltjes voor in dividuele zitters. De maaltijd wordt geserveerd op een grote schaal, die precies op de mesob past, en waarvan ie dereen die aanzit gezellig kan eten. Bestek ontbreekt, want de Ethiopiërs eten alles met de hand. Zij maken gebruik van een soort pannenkoek, die 'engera' (spr. uit: endzjerra) wordt ge noemd. Dit is het basisvoedsel, dat wordt gemaakt uit gebakken dun deeg van gegiste tef fijne graan soort) of tarwe en maïs. Hiervan worden kleine stukjes afgehaald, waarmee men het vlees, de groenten, de aardappelen en de saus in kleine, maar smakelijke hapjes van de schaal kan pak ken. Het is niet alleen de bedoe ling dat men zichzelf voedt, maar dat men ook hapjes geeft aan vrienden of collega's. Eten wordt daardoor een werkelijk sociale gebeurtenis, iets wat men in het westen snel over het hoofd ziet. Het menu bestaat uit diverse lek kernijen, die niet onderdoen voor de andere keukens die we totnogtoe gewend zijn. Kip- en rundvleesgerechten met gekrui de, en zelfs hele pittige sauzen, strelen de verbaasde Hollandse tong. Ui, knoflook en rozemarijn zijn favoriete smaakmakers in de keuken van Taitu. Verse kaas ook, en er wordt zelfs boeren kool geserveerd. Weliswaar op een iets andere wijze bereid, maar daarom niet minder aan trekkelijk. Wanneer men zich tegoed heeft gedaan aan al dat heerlijke eten, kan voor tropisch fruit als nage recht worden gekozen. Maar het is ook mogelijk een kopje Kaffa- koffie nemen, die door de goed lachse Tiqist vers in de keuken worden gebrand. Ook weer op traditionele wijze wordt zij ge serveerd, en kan vanwege haar milde karakter gewoon zonder melk worden gedronken. Na een gezellige avond Taitu kan men maar één conclusie trekken: eenmaal hier geweest, wil men graag nog een keer ko men genieten. Ethiopisch restaurant Taitu, Broersvest 46/B, Schiedam. Keuken is geopend ma/di/do 17.00-23.00 uur, vrij/za 16.00- 24.00 uur. Reserveren niet ver plicht, wel gewenst. SCHIEDAM - Excelsior'20 staat alweer in de finale van het toer nooi om het Schiedams kam pioenschap. Twee jaar geleden lieten de zwartwitten zich nog overtroe ven door Hermes DVS, maar vo rig jaar gingen ze wel met de eindzege aan de haal en ditmaal lijkt de triomf weer 'een fluitje van een cent' te worden. Alleen de zaterdagformatie van DRGS kan nog een spaak in het wiel van de tweedeklasser ste ken.Helemaal onmogelijk is die afloop niet, want de formatie van coach Mario Krabbendam is na het kampioenschap van de vijfde klas en de promotie in de winning-mood. Dat bewezen ze in de voorronde van het Schie damse toernooi en vervolgens ook in de halve finale waarin GTB met 4-1 aan de kant werd gezet. Of ze echter in staat zul len zijn om Excelsior'20 van zich af te schudden valt te betwijfelen. De titelverdediger bleef in de voorronde makkelijk overeind en droogde in de halve finale Hermes DVS met 7-1 af. Toch is het niet voor het eerst, dat een 'underdog' - en dat is DRGS zeker - met de winst aan de haal gaat. De finale, die om 15 uur begint, wordt gespeeld op het hoofdveld van PPSC in sportpark Thurlede. Aan het beginsignaal gaat een o ptreden van de Vlaardingse zan geres Angelina van Dijk vooraf. Mocht het duel in een gelijk spel eindigen, dan is er een ver lenging met een 'sudden death'. Acteur Pieter Lutz zal daarna de prijzen uitreiken. SCHIEDAM De afdeling vreemdelingendienst is tot en met 18 augustus geslo ten voor publiek. De afdeling is wel dagelijks tussen 8.30 en 12 uur en 13 en 14 uur telefonisch bereikbaar voor vragen en spoedzaken. Het vreemdelingenloket op het Stadskantoor is wel geopend. In de Erker is 17 augustus een pyama-disco voor kinderen van 5 tot 12 jaar, aanvang 19 uur, s' nachts mogen de kinderen die dat wil len blijven slapen, hiervoor opgeven tot 16 augustus tot 22 uur, kin deren die niet blijven slapen, kunnen om 10 uur worden opgehaald. Zaterdag is er in zwembad-zuid een Pokémon-ruilbeurs van 10 tot 14 uur kan er geruild worden op de ligweide, tevens kan er gezwom men en gespeeld worden, toegang fl,-, Radio Schiedam zal live uit zenden vanaf het zwembad. *In Kluphuis Oost, Boerhaavelaan 79, is 21 augustus een spelletjes middag voor volwassenen van 14 tot 16 uur. Vanaf 22 augustus is er elke dinsdagavond bingo, de prijs is fl 7,50, aanvang 20 uur, zaal open 19 uur. Klaverjassen vanaf 23 augustus aanvang 20 uur, kosten f3,- per avond. Voor info: tel. 2451818. *De U.VV, werkzaam in het Vlietlandziekenhuis, is op zoek naar enthousiaste vrijwilligers voor verschillende taken zoals: gastvrouw bij opname, verzorgen van bloemen/fruit etc. Tel. 4706882 of 4705351 De Groei&Bloei organiseert een cursus bloemschikken, start 6 september onder leiding van dhr. Rens Rijntalder in Natuurcentrum 'De Boshoek', Bospad 3. Kosten f30,- voor 7 lessen (lx per 2 weken) voor leden anders f40,-, aanvang 20 uur. Voor info: tel. 4714391, 4712389 of 4737913. De Chr. Muziekvereniging Harpe Davids is weer gestart met de re petities o.l.v. de nieuwe dirigent dhr. Jos den Boer (hoornist bij de Koninklijke Militaire Kapel en muziekdocent). In het nieuwe seizoen worden cursusssen gegeven op verschillende avonden in het vereni gingsgebouw aan het Nijhoffplein 20, voor dwarsfluit, klarinet, trompet/trombone en saxofoon, er is eerst een oriëntatiecursus van 8 lessen, een muziekinstrument wordt gratis ter beschikking gesteld. Voor alle afdelingen kunnen zich nieuwe leden aanmelden, vooral leerlingen en gevorderden die een koperen blaasinstrument bespelen en mensen voor het slagwerk voor het harmonie-orkest en B-orkest. Voor verdere informatie: tel. 4491591. r ft NEDERLANDSE SPONSORBINGO 1Z AUiarUSiIUa getal I tAn 22 18 11 01 26 37 34 43 20 06 03 40 16 19 22 39 31 32 21 07 36 getal 23 t/m 36 41 ƒ20,- 10 1 000 - 25 44 f 100,- 45 23 50.- 09 15 40.- 35 42 50.- 02 04 25,- 124 Heeft u met deze getallen een volle kaart, dan wint n de ThuisBingo van 25.000- Volkswagen Lupo Voor meer informatie: 21.09.88-001 www.sponsorloterijnl Ledenservice: 0900-300 1400 (35 cpm) 19 AUGUSTUS Lot 3 xixlx xjxix xixix Bij elk lot voegt de Sponsor Loterij de drie laatste Naam: Adres: Postcode: LOTERIJ I I I I I I I I I J eerst naar... U vindt ons ook in Schiedam en Naaldwijk loods verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, (010)4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Schiedamse op de bres voor bedreigde schildpad JOHN WIJNTJES O O O O CM H RIIXÏOX CT ÏOPDlCr Zetfouten voorbehouden la, ik wil de hoofdprijs winnen: een auto met 1 miljoen gulden. En ik pak mijn kans op de tienduizenden prijzen in de maandelijkse trekkingen en in Sponsor Bingo. Mijn lotnummers beginnen met: dag maand jaar Lot 1 Lot 2 1 Ik machtig u hierbij tot wederopzegging voor elke maandelijkse trekking en de jaarlijkse extra trekking 10,- per lot per maand van nevenstaande tekening af te schrijven. Deelname houdt in aanvaarding van het reglement, op aanvraag verkrijgbaar, tel. 0900-300 1400 (35 cpm). De loterij is goedgekeurd door de Staatssecretaris van Justitie onder nummer L.O. 730/0002/829 d.d. 19/12/1997. de heer mevrouw 140.00.08 Plaats: (Post)banknummer: Bel mij bij een prijs boven 10.000,- tel: Geboortedatum: (dag-maand-jaar) Datum: Handtekening: NEDERLANDSE Bon opsturen (zonder postzegel) naar: Nederlandse Sponsor Loterij, Antwoordnummer 875, 1100 VG Amsterdam. van Beethovensingel l24,Vlaardingen.Telefoon 010 - 435 79 00 PEUGEOT

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3