Medicijnen beware a: vijf tips van de apotheker mmJM De hofnar herrijst Nieuwe opleiding voor startende ondernemers Monumenten van het water Zwanger? Wat te doen bij wespenplaag? Fransen hebben de grootste hekel aan boodschappen doen Handboek vermiste personen ïïj^% Grootgrutter helpt late beslissers Medewerkers DE doen boodschappen op het werk Uit onderzoek blijkt dat maar liefst tachtig procent van de Nederlandse huishoudens op de winkelvloer pas beslist wat er 's avonds op tafel komt. En dat kan soms knap lastig zijn. Albert Heijn wil de klant een handje helpen en introduceert gratis receptkaarten, die volgens de grootgrutter 'inspireren tot lek kere en snelle maaltijden'. 'De gerechten zijn snel en met weinig inspanningen te berei den', meldt de kruidenier. Naast de maaltijdsuggestie, de berei dingstijd en de voedingswaarde, staan alle benodigde ingrediën ten op een rijtje. Bovendien wordt een passende wijnsugges tie gegeven. De kleuren op de kaart verwijzen naar het soort gerecht. Blauwe kaarten beschrijven een recept met vis, rood betekent dat het om een vleesgerecht gaat en vegetari sche gerechten zijn te herkennen aan de groene kleur. Iedere twee weken worden de receptkaarten vervangen door twaalf nieuwe maaltijdsugges ties. De veertiende Open Monumentendag staat in het teken van de relatie tussen water en monumenten. Over dit onder werp heeft de Stichting Open Monumentendag een boek uit gegeven met de titel 'Nederland waterstaat', geschreven door journalist Toon Schmeink. In 128 pagina's wordt het ver haal van Nederland verteld. Want water is bepalend geweest voor het ontstaan en verdere ont wikkeling van Nederland en veel monumenten zijn daar getuige van, zoals molens, gemalen, sluizen, forten, schepen, vuurto rens, watertorens. Maar er zijn nog veel meer aan water gerela teerde monumenten. Denk aan watermolens, rioolgemalen, badhuizen, wasserijen en bier brouwerijen. Al deze gebouwen die zowel de strijd tegen, als de verbondenheid met het water symboliseren komen in het boek aan bod. Genoemde watermonumenten spelen de hoofdrol tijdens de Ópen Monumentendag in het weekend van 9 en 10 september. Ongeveer duizend medewerkers van Sara Lee/DE kunnen vanaf eind augustus op het werk hun boodschappen per computer bestellen. Bestellingen die voor 12.00 uur 's middags worden doorgegeven, kunnen dezelfde dag vanaf 16.00 uur worden opgehaald in een speciaal daar voor ingerichte ruimte op het bedrijfsterrein. De levensmiddelengigant wil met het initiatief 'de balans tus sen het werk- en privé-leven van de medewerkers optimaliseren'. De proef duurt drie maanden. Wie uitgerekend is in oktober of november, moet zich nu echt gaan voorbereiden op de beval ling. Geestelijk, lichamelijk maar ook met praktische zaken. Lichaamshouding en conditie, ontspannings- en ademhalings oefeningen kunnen helpen tij dens de zwangerschap en de bevalling. Servicepakket Opmaat organiseert hiervoor de cursus zwangerschapsgym. Tijdens de bijeenkomsten is er ook ruimschoots de tijd om met mede cursisten te praten over het verloop van de zwangerschap, voeding, zwangerschapsver schijnselen, de bevalling en de kraamtijd. Er zijn nu nog enkele plaatsen beschikbaar voor men sen die zijn uitgerekend in okto ber of november. De cursus bestaat uit 10 bijeen komsten van 19.00 tot 20.00 uur of van 20.00 tot 21.00 uur. De eerste cursus start op 7 septem ber, de laatste eindigt op 30 november. Startdatum en cursus tijden zijn afhankelijk van de plaatsen waar de cursus wordt gehouden. Er zijn nu nog plaatsen beschik baar in Dordrecht (Schuilenburg én Van Godewijckstraat), H.l. Ambacht, Ridderkerk^ Zwijndrecht. Leden van Servicepakket Opmaat betalen 40 gulden. Voor meer informatie bel Opmaat Zorglijn 0900-8664 (22 ct. per minuut). In de zomer en nazomer zijn er veel wespen. Zeker dit jaar, omdat de afgelopen winter rela tief zacht was. Soms vormen ze een heuse plaag, zeker als zich in de woning een nest bevindt. Wespen maken hun nesten op beschutte plaatsen, zoals zol ders, achter spouwmuren, vlie ringen, onder dakpannen, holle bomen, oude muizengaten, machines, naden en kieren en soms keukens. Deze nesten wor den slechts één jaar bewoond. Wanneer de winter aanbreekt, sterft de nestbevolking. Slechts de jonge koninginnen overwin teren op beschutte plaatsen. In het voorjaar beginnen zij ieder afzonderlijk hun nest te bouwen. In de directe omgeving van mens en dier kunnen wespen bij zonder hinderlijk zijn. De steken zijn pijnlijk en kunnen zelfs gevaarlijk zijn. Dit geldt vooral als iemand in de mond gestoken wordt of overgevoelig is voor het gif van wespen. Wie een nest ontdekt wordt geadviseerd nooit de uitgang af te sluiten. De wespen zoeken dan een andere uitgang en dat kan wel eens binnenshuis zijn. Beter is het een deskundige in te schakelen. Deze is veelal aange sloten bij de Nederlandse Vereniging van Ongediertebestrij dingsbedrij ven (NVO). Zo'n NVO-lid stelt eerst een onderzoek in. Aan de hand van deze bevindin gen zal hij, indien noodzakelijk, aanbevelingen doen om toekom- stige overlast van wespen te voorkomen. Aansluitend infor meert hij over de wijze waarop de wespenoverlast bestreden kan worden. Er zijn verschillende bestrij dingswijzen. Het wespennest kan bespoten worden. Dit moet bij voorkeur in de avondscheme ring te gebeuren, omdat alle wespen zich dan in het nest bevinden. Een andere methode is het bespuiten van de nestingang met een poeder. Dit kan ook overdag. Voordeel van deze methode is dat de in- en uitvliegende wes pen het poeder verspreiden en zo 34 - 1001 de koningin en de larven doden. Voor een bestrijdingsbedrijf in de buurt kan gebeld worden met de NVO, telefoon 070- 35 14 851. Of kijk op internet: www.ongedierte.nl. Terwijl Europa op bestuur lijk niveau steeds meer ver groeit tot één geheel, doen de Europeanen dat voorlo pig nog lang niet. Nationale verschillen zijn nog steeds prominent aanwezig en lij ken eerder groter te wor den dan kleiner. Dat is de belangrijkste conclusie van een onderzoek dat markt onderzoekbureau NFO Trendbox de afgelopen drie jaar heeft uitgevoerd in tweeëntwintig Europese landen. Ook in het koopgedrag is de 'Europese gedachte' nog ver te zoeken. Een meerderheid van de consumenten in bijvoorbeeld Duitsland, Frankrijk, Spanje en Italië zegt een duidelijke voor keur te hebben voor producten uit eigen land. Daarentegen is de vermelding 'made in Holland' voor slechts achttien procent van de Nederlandse consumenten een belangrijke reden om een product te kopen. Ook op andere aspecten ver schilt de Nederlandse consu ment aanzienlijk van de overige Europese consumenten. Zo kan slechts achttien procent van de Nederlandse consumen ten zich vinden in de stelling 'Ik koop liever een product waar veel reclame voor wordt gemaakt, dan een product waar je nooit wat van hoort', terwijl deze stelling in de overige Europese landen door een meer derheid van de consumenten wordt onderschreven. Waar het gaat om het boodschappen doen bestaan er eveneens aanzienlijke verschillen tussen de consumen ten in de verschillende Europese landen. In Engeland en Nederland geeft driekwart er de voorkeur aan te geven alle boodschappen te doen in één grote supermarkt. In Spanje (vier op de tien) en voor- ■MRS 11 5^ al Duitsland (twee op de tien),is' dit bij een minderheid het geval. Daar is men kennelijk nog gesteld op de kruidenier in de buurt. Boodschappen doen wordt het leukst gevonden in Nederland, Engeland en Duitsland, waar 'slechts' eenderde van de consu menten het ervaart als een nood zakelijk kwaad. De Fransen heb ben de grootste hekel aan bood schappen doen: meer dan de helft de Fransen vindt bood schappen doen een noodzakelijk kwaad en een op de vijf Fransen zegt supermarkten te haten, de hoogste score in Europa. Tenslotte blijkt ook in dit onder zoek dat consumenten steeds- meer letten op de sociale verant woordelijkheid van het bedrijf achter een product of merk. Meer dan de helft van de Europese consumenten zegt meer dan vroeger te letten op de maatschappelijke verantwoorde lijkheid van het bedrijf waar men producten of diensten van afneemt. In Italië is dit percentage zelfs tachtig procent. In Nederland zegt slechts een kwart van de bevolking meer dan vroeger te letten op het soci aal-maatschappelijk gedrag van het bedrijf waar men een product of dienst van afneemt. Opmerkelijk genoeg lijken de Zuid-Europese consumenten milieubewuster dan de consu menten in het noorden van Europa. Gele en roze tabletten, blauwe capsules, een flacon oogdruppels, een strip zet pillen, een kruidenmiddel... Hoe hou je ze goed en waar bewaar je ze veilig? De apotheker geeft advies. Als ze te warm, te vochtig of in het licht worden bewaard, kun nen sommige medicijnen beder ven en bij de meeste gaat de werking achteruit. Kies voor medicijnen een droge, donkere plek waar het niet warmer wordt dan 25 graden. Bijvoorbeeld een doos bovenin een slaapka- merkast. Bewaar de geneesmid delen in de originele verpakking met de bijsluiter erbij. Ais een geneesmiddel op een andere manier bewaard moet worden, dan staat dat in de bijsluiter of op het etiket. Een medicijnkast je in de badkamer is geen goede plek: te vochtig. De koelste plek in de koelkast is achterin, op het rek boven de groentela of onder het vriesvak. Dat is de beste plaats voor mid delen die koel bewaard moeten worden, zoals sommige oog druppels. Maar ijskoude oog of oordruppels indruppelen is niet fijn. Voor het gebruik kan men zo'n geneesmiddel een minuut of vijf in de hand opwarmen. Mooie tabletjes, een interessant flesje... maar een kind kan er flink ziek van worden. Zorg dat kinderen er dus niet bij kunnen. Heeft een kind toch van medi cijnen gesnoept, bel dan de huisarts en vertel wat het kind heeft geslikt. Is de huisarts niet bereikbaar, bel dan een eerste- hulpdienst van een ziekenhuis of de apotheek. Blijf rustig en ga niet zelf dokteren. Net als bij levensmiddelen, staat er op geneesmiddelverpakkin gen een uiterste gebruiksdatum, ook bij middelen zonder recept en bij kruidenmiddelen Bij stripverpakkingen staat die datum op elke strip. Er staat bij voorbeeld 'exp' of 'houdbaar tot'. De uiterste datum geldt zolang de verpakking niet is aangebroken en juist is bewaard. Bij aangebroken ver pakkingen is de houdbaarheid verschillend. Kort houdbaar zijn aangebroken flesjes, tubes en potjes roet oog-, oor- en neus druppels, dranken en crèmes. Ga zorgvuldig om met genees middelen. Sluit na gebruik de verpakking goed af en maak maatbekertjes, pipetjes en spa tels na gebruik schoon met water en een tissue. Als het geneesmiddel van uiterlijk ver andert als bet verkleurt, troe bel of 'vlokkig' wordt - gebruik het dan niet, maar vraag advies bij de apotheek. Houd af en toe opruiming in de medicijndoos of kast. Doe oude of overtollige medicijnen niet in de vuilnis bak, maar breng ze naar de che- mocar of terug naar de apo theek. Wie meer wil weten, kan terecht bij de apotheek. De hofnar. In lang vervlogen tijden verlevendigde hij met zijn grappen en grollen vorstenhuizen en kastelen. Als het aan de stichting Milieubewustzijn ligt, keert hij terug, ditmaal in bedrij ven en instellingen. De potentiële verdiensten van de hofnar zijn enorm, jubelt de stichting in een verklaring. 'Een ieder van ons heeft zijn of haar eigen beeld van de wereld. Dit beeld wordt bepaald door de verscheidenheid aan ervaringen die we in de loop van ons leven hebben opgedaan. Heel specifiek wordt dit beeld vormgegeven en uitgewerkt door de rol die we dagelijks spelen. Dé plek waar dit principe een belangrijke rol speelt is de werk omgeving binnen de organisatie. De hofnar is als geen ander in staat om mensen bewust te maken van de bril waardoor ze naar de werkelijkheid kijken. De hofnar kan ons zelfs even uit onze alle daagse, soms wat verroeste, houding halen en de wereld even helemaal op de kop zetten. Hierdoor worden deuren geopend naar nieuwe manieren van samenwerken binnen de organisatie en ont staat vreugde en vrijheid voor de medewerkers op alle niveaus om zich opnieuw te verbinden met hun werk.' De stichting is hard op zoek naar organisaties die wel iets voor het idee voelen. Bedrijf en hofnar maken vervolgens een projectplan. De nar wordt ondersteund door een lokaal team van werknemers, zodat hij de organisatie snel leert kennen. Daarnaast kan de stichting nog hofnarren gebruiken. Gezocht wordt naar mensen voor wie 'welzijn - zowel van werknemers als van de organisatie - en het ontwikkelen van een prettige, zinvolle en zingevende werksfeer centraal staan'. Voor een opleiding wordt gezorgd. Meer informatie via telefoonnummer 035-655 93 59 of e-mail hofnar@milieubewustzijn.nl. Ondernemers hebben vanaf 1 januari 2001 geen middenstandsdiploma AOV meer nodig. Daarmee vervalt ook de verplichting om de omvangrijke cursus van 32 weken te volgen. Bij het intrekken van het Vestigingsbesluit AOV heeft minister Jorritsma (Economische Zaken) echter benadrukt dat zij er van uitgaat dat 'het veld' zelf zorgt voor een ondernemersopleiding, In reactie daarop presenteert het Nederlands Onderwijs Instituut (NOI) samen met de organisaties voor ondernemersonderwijs IMKO en CMO de Opleiding Ondernemen. Deze bereidt in der tien weken voor op het ondernemerschap in midden- en kleinbe drijf (mkb). Vakkennis en ondernemersgeest zijn niet genoeg om succesvol te zijn in het mkb, stelt het NOI. 'Om te slagen moet een onderne mer ook beschikken over kennis en vaardigheden op het gebied van marketing, financiering, organisatie, personeelszaken en administratie. Dat geldt zeker voor starters. Zij blijken met een goede opleiding een veel grotere kans te hebben de eerste vijfjaar te overleven.' Het nieuwe ondernemersdiploma is volgens het NOI van belang voor toekomstige ondernemers in detailhandel, horeca, ambacht, groothandel en particuliere en zakelijke dienstverlening. Daarnaast is de cursus nuttig voor werknemers die taken van hun werkgever willen overnemen of een carrièrestap willen maken op administratief of commercieel terrein. De opleiding is op meer dan 250 plaatsen te volgen. Wie dat wil, kan het programma splitsen in twee lesblokken van elk dertien weken. In dat geval wordt ook het examen in twee delen afgelegd. Ook is het mogelijk slechts een gedeelte te volgen en een deelcer tificaat te behalen. De opleidingen starten half september en begin februari. De examens worden afgenomen in januari en mei. Het is mogelijk de lesstof via internet deels zelfstandig te verwerken. De cursus vergt een lesavond en een huiswerkavond per week. Op aanvraag is documentatie beschikbaar bij educatieve uitgever ij het Nederlands Onderwijs Instituut, telefoon: 035-541 67 43. Ook de website www.noi.nl geeft nadere details over de ondernemersopleiding en over de ruim 250 cursusplaatsen. Of ga naar de Startersbalie van de plaatselijke Kamer van Koophandel. Jaarlijks worden bij de politie zo'n 12.500 personen als vermist opge geven. Achterblijvers verkeren in grote onzekerheid over het lot van de vermisten. Zij zijn dikwijls in paniek en willen maar een ding: hulp bij opsporing. Reden voor het Meldpunt Vermissing Nederland een handboek samen te stellen, waarin alle organisaties beschreven staan die zich direct of indirect bezighouden met vermissingen. Het Vademecum Vermiste Personen is vooral bedoeld als verwijsgids, maar ook achterblijvers kunnen hun voordeel doen met de informa tie in dit boek. Uit politiecijfers blijkt dat driekwart van de vermisten binnen vieren twintig uur terecht is, levend of dood. Een op de tien wordt gevonden op de tweede dag en jaarlijks worden ongeveer 1600 mensen enkele weken of langer vermist. Naar schatting blijven tien tot vijftien men sen langer dan een jaar vermist. De kans dat zij gevonden worden, wordt met het verstrijken van de tijd steeds kleiner. Het Vademecum Vermiste Personen is totstandgekomen door een samenwerkingsverband tussen Stichting Meldpunt Vermissing Nederland, Het Nederlandse Rode Kruis, Slachtofferhulp Nederland en het Korps Landelijke Politiediensten. Het kost 29,50 gulden en is verkrijgbaar in de boekhandel of via NIZW Uitgeverij, Postbus 19152, 3501 DD Utrecht, telefoon 030-230 66 07, e-mail bestel@nizw.nl. loods Een wesp uit 1824 uit de collectie van het Natuurmuseum. foto: LEUNIS VERLINDE Meerderheid Europeanen koopt het liefst producten uit eigen land foto: LEUNIS VERLINDE I

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 15