www.kbk.nl HOGESCHOOL VOOR HOOGVLIEGERS www.kbk.nl KORTWEG VLAARDINGEN VOOR EEN DUBBELTJE GEBOREN? SURFING TO THE FUTURE www.kbk.nl Kleine Winst, grote kwaliteit EEN GOED PRODUCT VERKOOPT ZICHZELF www.kbk.nl Polderfietsen Verspeek toont werk in Soenda Kennis maken met de Vrije Academie Wandelconcert Literair tijdschrift Renaissance vanaf zaterdag herboren als glossy magazine GROOT VLAARDINGEN DINSDAG 31 AUGUSTUS 2000 35 - 1516 VLAARDINGEN - Nog tot 20 oktober zijn in Dienstencentrum Soenda de schilderwerken te zien van kunstenares Nelly Verspeek (1950). Na jarenlang creatief bezig te zijn geweest met het ontwerpen van diverse trouw- en geboortekaartjes, kwam zij acht jaar terug in aan raking met het Mandalatekenen. Bij Greetje Molenaar in Schiedam heeft zij de tweejarige cursus Basis Mandala tekenen gevolgd. Vervolgens ontwikkel de zij haar technieken met de cursus Intuïtief tekenen en de opleiding Mandala Symbool- kaarten. Meditatie en haar inte resse in het mystieke vormen de bron van de inspiratie voor Verspeek, van waaruit zij schil dert. Zij vindt het belangrijk om een goed sfeer op het doek of papier te creëren. Alles wordt vanuit de fantasie, het gevoel en de emotie geschilderd. Het Dienstencentrum Soenda ligt aan de Soendalaan 4, en is open van ma-vrij van 9.00-16.30 uur. VLAARDINGEN - In het kader van haar 35-jarig bestaan organi seert de Vrije Academie op 2 en 3 september een kennismakings weekend voor iedereen die inte resse heeft in kunstzinnige en creatieve vorming. Voor zowel beginners als gevorderden, en voor jong en oud worden er diverse cursussen aangeboden. Zo kan men zich onder andere verdiepen in tekenen schilde ren, zeefdruk, fotografie en dans theater. In het kennismakingsweekend is het mogelijk proeflessen of workshops bij te wonen. Per les hoeft slechts 10 gulden te wor den betaald. Om zeker te zijn van een plaats kan men zich van tevoren opgeven voor een van de proeflessen. Maar het is ook mogelijk op de dagen zelf bin nen te lopen en dan een keuze te maken. De Vrije Academie is gevestigd in het Hollandiagebouw aan de Oosthavenkade 42. Zaterdag 2 september is zij geopend van 10.30-16.30 uur, zondag 3 sep tember van 13.30-16.30 uur. Uiteraard is er een folder met het volledige programma verkrijg baar. VLAARDINGEN - Het wan delconcert in de Grote Kerk aan staande zaterdag belooft zeer verrassend te worden. De muziek van onder andere Purcell, Bach Parry, Stanislaw en Trotter staat daar garant voor. Het van Peteghemorgel wordt bespeeld door Aad Zoutendijk. Andere medewerkenden zijn de sopraan Ina vd Velden, de tenor Bert van der Meer, de harpiste Laurencia den Hollander en de organist Nico den Hollander. Zaterdag 2 september, aan vang 15 uur, toegang gratis VLAARDINGEN - Het bedrijventerrein Hoogstad blijkt in de afgelopen jaren een gouden plek te zijn voor interessante vondsten uit de oudheid. Vier jaar geleden werd een platgedrukte dui ker uit circa 120 na Christus gevonden. Nu de conservering is afgerond, en de verschillende delen aan elkaar zijn gezet, blijkt dat het niet om een duiker, maar om een boomstam kano gaat. De gedane vondst is tamelijk uniek, aangezien er uit de Romeinse tijd wel boten bekend waren, maar niet van inheemse makelij. Destijds lag er in Vlaardingen een uitgebreid kre kenstelsel dat in verbinding lag met de Oude Maas, waardoor de kano voor de inheemse boeren het vervoersmiddel bij uitstek zal zijn geweest. Ze onderhiel den er langeafstandscontacten mee, en'dreven een levendige ruilhandel. De 'duiker' die in de zomer van 1996 werd aangetrof fen, was door de druk van het erboven gelegen damlichaam geplet, zodat de oorspronkelijke vorm toen niet te bepalen was. Wel was opvallend dat de duiker aan één uiteinde opliep. Dit kon destijds niet worden verklaard. Nadat het vierjarige conserve- ringsproces was afgerond, kon den de afzonderlijke 'brokken' aan elkaar worden gepast. Paul Schuiten van het bedrijf Archeoplan herkende in de vorm een hergebruikte kano, die was afgekapt om als duiker te dienen en zodoende langer zal zijn dan de genoemde vijf meter. Overigens mag ook de duiker zelfbijzonder genoemd worden. Het is één van de vijftien die bekend zijn uit het Nederlandse deltagebied. Daarbuiten komt dit fenomeen in West-Europa verder niet voor. Gezien de zeld zaamheid van de duiker en de uitzonderlijk goede staat waarin het hout van de duiker zich nog bevond, lag de conservering voor de hand. Het is de tweede duiker in West-Europa uit de Romeinse tijd die geconser veerd is. Nu blijkt dat de duiker eerst door het leven is gegaan als kano, mag het helemaal als een nationaal topstuk gezien wor den. Voorlopig kan de kano/dui ker door ruimtegebrek niet wor den getoond aan het publiek. Echter, op de Open Monumentendag (9 september) is hij voor even te zien in de wer kruimte van Museum Hoogstad. Dit is te vinden aan de Westlandseweg 258 in Vlaardingen. door Peter Braad VLAARDINGEN Renaissance goes glossy. Het sinds februari 1997 bestaande literaire tijd schrift verschijnt vanaf zaterdag viermaal per jaar op groter formaat en in kleur. Hoofdredacteur Look J. Boden klinkt zelf herbo ren. 'We wilden zelfstandig blijven, maar op een gege ven moment krijg je het advies om subsidie aan te vragen. Dat is gelukt en we krijgen ook giften van de VSB, Europoort Botlek Belangen en andere geren ommeerde bedrijven. En ja, als wij het niet aanvragen, pakken anderen het geld.' Een klein groepje kameraden kreeg rond 1994 het idee om een tijdschrift te beginnen. "Wij wil den een podium bieden aan proza en poëzie", verduidelijkt Boden (1974). "Op dat gebied bestond er toentertijd nog niets. Helemaal niks. Na lang aarzelen hebben we in 1996 de knoop doorgehakt en zijn we in eigen beheer een blad begonnen. Vooral samen met Steven Verhelst (1976). Vervolgens hebben we de dichtersgroep Rotonde benaderd om wat poëti sche bijdragen te leveren, want die had geen eigen blad. Ook volgde een spontane reactie van Cor Maarleveld. In februari 1997 volgde de officiële presen tatie." De naam 'Renaissance', een naam uit de wereldgeschiedenis van eeuwen geleden, is die niet een beetje oubollig? "Welnee", reageert de hoofdredacteur hef tig. "Het staat voor de wederge boorte van de literatuur. Ik had genoeg van schrijvers als Giphart en Zwagerman. Renaissance betekent de weder geboorte van het individu. New Renaissance 's coming up." Kijken wat wethouder K. van der Windt van Cultuur ervan vindt, want hij krijgt zaterdag het eerste nieuwe exemplaar aangeboden tijdens een presen tatie met muziek in Boekhuis Den Draak aan het Veerplein. Schrijvers en dichters gaan al jaren hand in hand in het blad, onder aanvoering van Look J. Boden. Een gedicht van hem uit het laatste nummer, getiteld 'Critici': Moerassen met kwakende vis sen/staan open voor alles/wat dicht is/Verzuipend in de stin kende kragen/van verdriet en hulpeloosheid/Prijzend datge ne/wat de aarde tot het hoogst verhevene/heeft gecreëerd/en vliegt als een buizerd/over de opkijkende reigers/die niet méér kunnen/dan hun snavels te slui ten. Boden kent als baas van het tijd schrift een aantal vaste mede werkers; vrienden van het eerste uur als Steven Verhelst en Benne van der Velde (1974). Van die laatste ook wat mooie poëzie met als titel 'Gezellig stappen': Hij wees, priemend blikte/zijn meute mee,/nam gisterenavond het recht/in eigen wijsvinger/Duimen draaien/al werkten gladiatoren/alsof hun leven ervan af hing/was ster ven.../Gevaarlijk uitgeruste maten/stonden, klaar/om laf aards uit te stoten./1 'held'maar, altijd al./ 'Ik kom jou nog wel tegen...,/vriend.'/Verwijst zich wel vaker, chemisch gnuivend tegenwoordig. Zij die zich geroepen voelen tot het dichten of proza, kunnen zich altijd melden bij de redactie van Renaissance, verzekert Boden. "Maar het werk moet wel inhoud hebben, -literair ver antwoord zijn. Als we het niet willen plaatsen, leggen we uit waarom niet. Iedereen krijgt in ieder geval antwoord. Ik heb ontzettend veel vertrouwen in het nieuwe tijdschrift. Natuurlijk heb ik weieens gedacht: zal ik ermee stoppen? Dat kan ik niet. Als ik zie wat mensen allemaal weer opsturen." De introductie van de herboren Renaissance gaat gepaard aan een expositie aan de veerboot tussen Vlaardingen en Pernis, waarop Benne van der Velde als matroos werkt. Onder het motto 'Verboden aan te plakken' gaat het op het pontje om (toch) opgehangen biljetten met gedichten gedurende een maand. Brillen op dus, want wat doe je anders tijdens een overtochtje dan lezen? Renaissance kost 19,80 gulden per jaar voor abon nees en 5,95 in de losse verkoop. VLAARDINGEN - In samen werking met het Vlaardingse Stadsarchief publiceert Groot Vlaardingen iedere eerste don derdag van de maand (behalve in juli en augustus) de rubriek 'Toen en Nu'. Met het oog op Open Monumentendag (9 sep tember) verschijnt het nu een week eerder. In deze rubriek komen allerlei historische wetenswaardigheden aan de orde. Soms aansluitend op de actualiteit, soms juist niet, en weer een andere keer naar aanleiding van een foto, waar op één of meer onbekenden staan. De studiezalen van het Stadsarchief zijn voor het publiek geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur; op donderdag bovendien van 17.00 tot 22.00 uur, maar dan is het aanvra gen van foto's en archiefstuk ken vóóraf noodzakelijk. Jaarlijks wordt op de tweede zaterdag in september in heel Nederland Open Monument gehouden, sinds 1990 ook in Vlaardingen. Op veel plaatsen in de stad wordt dan op allerlei manieren aandacht gegeven aan een lande lijk thema, waarbij er in Vlaardingen vaak ook nog een plaatselijk aandachtspunt aan wordt toegevoegd. Zo is dit jaar het landelijke thema: Nederland Waterstaat, terwijl het plaatselij ke accent ligt op het Oude Stadhuis dat dit jaar zijn 350e verjaardag viert! De zogenaamde kerngroep (die bestaat uit Bert van Bommel, Harm Jan Luth, Arie Ouwendijk en Tim de Ridder) draagt met hulp van vele anderen - die op de een of andere manier met het thema te maken hebben - zorg voor de programmering van die dag en voor de totstandkoming van een publicatie. Dit jaar zijn dat er zelfs twee geworden: Het Oude Stadhuis te Vlaardingen 350 jaar, door Matthijs A. Struijs en: De blauwdruk van Vlaardingen, een verzameling van 25 bijdragen van diverse deskundige auteurs met veel afbeeldingen over het thema in Vlaardingen. Hieronder volgt een kleine selectie uit het programma voor 9 september 2000, zodat de lezer alvast een indruk krijgt van wat er die dag in vier stadsgebieden in Vlaardingen te beleven valt. De deuren van het Oude Stadhuis staan vanaf 10.00 uur open. In de Oude Hal is een expositie ingericht over het jari ge Stadhuis, terwijl bovendien de bekende - pas gerestaureerde - Delflandkaart van Cruquius en de Rederijkersblazoenen te bezichtigen zijn. In de Trouwzaal is een tentoonstelling over de Vlaardingse zusterstad Moravska Trebova te zien, ter wijl het ServiceTeam VVV Vlaardingen rondleidingen ver zorgt door het Oude Stadhuis. Rondvaart De veerboot 'Burgemeester Van Lier' wordt ingezet voor een rondvaart door de Koningin Wilhelminahaven en de Vulcaanhaven. Verder hebben Het Delta Hotel (een modern monument), het Havenkantoor (bediening van sluizen en brug gen) en het Visserijmuseum (gratis) zoals het op Open Monumentendag hoort, van 12 tot 5 uur hun deuren open voor het publiek. Uniek is tenslotte de eenmalige openstelling van de zolder van een haringpakhuis! Vlaardinger Ambacht en omstreken Nabij de Molen zullen in het Buizengat tussen 1 en 4 uur door de Brandweer demonstraties gegeven worden, terwijl de watertoren in het Hof (uniek!) geopend is en beklommen mag worden. Het Stadsarchief en Streekmuseum Jan Anderson zijn natuurlijk ook open en bie den beide exposities over 'Water' dat in Vlaardingen zo'n grote rol speelde en nog steeds speelt. Daarnaast worden bij het Stadsarchief demonstraties papier maken gegeven. Bovendien geven de stadsgidsen vijf keer een rondleiding langs de 'waterstaatkundige'(l) plek ken in Vlaardinger-Ambacht. Hoogstad/Broekpolder Museum Hoogstad toont behal ve zijn gewone schatten voor het eerst een bijzondere, pas gecon serveerde, duiker uit de Romeinse tijd en laat verder zien hoe water door de eeuwen heen belangrijk was voor Vlaardingen. De rondvaartboot van Natuurmonumenten vertrekt een aantal keren vanaf jachthaven Bommeer voor een rondvaart door het gebied van de vlieten en ook dit jaar is de 'Eendenkooi' voor bezoek opengesteld. VLAARDINGEN In Wijkcentrum 't Nieuwelant, Rotterdamseweg 176, start 4 september van 19.30 tot 21.30 uur een cursus aquarelleren, duur 10 lessen, kosten f85,- met R'dam-pas f60,-, tijd van 19.30 tot 21.30 uur. Cursus zelfverde diging voor jongens, start 6 september van 19.30 tot 20.30 uur, 8 lessen f60,- met R'dam- pas f39,-. Cursus zelfverdedi ging voor vrouwen, start 6 sep tember van 20.30 tot 21.30 uur, 8 lessen f75,- met R'dam-pas f50,-. Cursus bridge voor gevor derden, start 6 september van 19.30 tot 22.30 uur, 13 lessen f115,- met R'dam-pas f75,-. Voor info: tel. 4349978. De Stichting School voor Filosofie organiseert een prak tische filosofie voor beginners aan de Grote Markt 25, start 12 september om 19.30 uur, vooraf gaand is er 5 september een open avond om 19.30 uur, tel. 4736846. Maatschappelijke Dienstverlening Nieuwe Waterweg start 4 oktober de cur sus vaardigheden voor ouders, het is bedoeld voor ouders met kinderen tussen de 3 en 17 jaar, duur 12 bijeenkosten op woens dagavond van 19.30 tot 21.30 uur in bureau AMW van Schiedam, Van Swindensingel 40, kosten f70,-. Voor info+aan- melden: tel. 4731033 of 5914499 vooraf vindt er een aanmeldingsgesprek plaats. De FES start 27 september voor mensen met fybromyalgie een lotgenotencontactgroep voor informatie+aanmelden T. de Goede tel. 2340312 of A. van Straten tel. 4751109. Zaterdag is er een rommel markt bij wijkcentrum 't Niewelant, Rotterdamseweg 176, van 10 tot 15 uur, toegang gratis, een tafel huren fl 5,-. Voor info: 4349978. De S.O.W. Wijkgemeente Holy-Zuid start zaterdag met de maandelijkse tweedehands boe kenbeurs in zaal 10 van kerk centrum Holy, Reigerlaan 46 van 9.30 tot 12 uur, tevens kan oud papier ingeleverd worden op het parkeerterrein tegenover het kerkcentrum. In wijkcentrum Holy start 9 september een danscursus, les van de le jaars van 18 tot 19 uur, 2 september info/inschrijfmid- dag van 14 tot 17 uur, 's avonds openingsbal om 20 uur in wijk centrum Holy, Aristide Briandring 90. Bij de bloedbank, Galgkade 1 is t/m 8 november een expositie van Iris-Nadine Hoekstra, er is een serie etsen in kleur te zien, openingstijden maandag t/m donderdag van 14 tot 20 uur, vrijdag van 11.30 tot 17.30 uur. Informatie over het werk op deze expositie bij Iris Hoekstra tel. 4561332. Toneelgroep Tam Tam (CJV- Vlaardingen) zoekt nog een aan tal volwassen spelers voor het toneelstuk 'Heksen zijn niet te vertrouwen, en kabouters ook niet..' Iedere woensdag van 20.30 tot 22 uur wordt er gerepe teerd in Obadja, Willem Beukelszoonstraat 49. Voor info: Everlyne Mostert tel. 4602503. Jongerenkoor Real Choice zoekt nieuwe leden en pianist(e) er wordt iedere zondag gerepe teerd van 19.30 tot 21.15 uur in de Ichtuskerk, van Maerlantlaan 2. De liederen die er worden gezongen zijn; rustige ballads, gospels, christelijke popliederen tot jazzinvloeden. Voor informa tie: Marcel Vermeulen tel. 4601551. Vrijdagavond 6 september organiseert Het Trefpunt (voor alle allcengaanden en alleen staanden vanaf 25 jaar) een ont moetingsavond in het centrum van Rotterdam. Voor informatie: C. Oskam tel. 4233430 of M. Wiedeman tel. 4333353. EHBO-vereniging St. Sebastianus start 18 september met de cursus, voor informatie of aanmelding tel. 4341352/ 4743380/ 4745495. De Nederlandse Hartstichting organiseert een reanimatiecur- sus op 5 en 12 september om 20 uur in het Holy-ziekenhuis, voor een herhalingsles kunt u zich 19 september opgeven. Voor aan- melden+informatie: tel. 4750189. Excursies van natuurmonu menten naar Eendenkooi Aalkeetbuiten op 7 en 14 sep tember om 19 uur, wandelexcur sie, verzamelen bij de ingang van de Eendenkooi. Naar de Vlietlanden op 6 (aanvang 14 uur) en 16 september (aanvang 10 uur) een vaarexcursie, kosten flO,- voor leden, anders fl 2,50, kinderen t/m 12 jaar f5,-, vertrek vanaf de Willemoordseweg, kade Vlaardingervaart. Van tevo ren aanmelden van dinsdag t/m vrijdag tijdens kantooruren bij de boswachter J. Hofman tel. 4741032. Zondag houdt de Revival Family Centre in het Groen van Prinsterer College aan de Rotterdamseweg om 10.30 uur een speciale dienst met zang en muziek mmv gospelzangeres Efi Knevel en de evangelist Wim Breedveld ZAKELIJK BEKEKEN Schoenmakerij De Kleine Winst bestaat 1 september alweer 3 jaar. In deze tijd is de gezellige buurtwinkel een goedlopende schoenmakerij, stomerij en steu- telservice geworden. Vooral de stomerij met zijn scherpe prijzen (2 pantalons voor 1,95) en snelle service (binnen twee werkdagen klaar) doet het goed. Tevens is er en groot assortiment aan tassen, riemen en lederwaren die per seizoen veranderd worden. Zaterdag jongstleden is het Telderfeest een succes geworden voor de Kleine Winst door gratis schoenen te poetsen met Sitil- snelpoets. Deze poets bespaart tijd en voorkomt vieze handen. Tevens zijn er veel reacties gekomen op de speciaal-schoe- nen. Dit zijn schoenen voor dia betici, mensen met reuma of ver vormingen enz. Dit zijn lichtge wicht lederen schoenen met een elastisch gedeelte. Verder heeft de zaak een groot aantal (naar wens te graveren) naamplaten, een uitgebreid assortiment schoencosmetica en succesvolle gelzolen. Voor de aankomende winter kunnen mensen terecht voor de Janira wol-katoenen kousevoetjes. Voor wie op zoek is naar kwali teit voor een bijzondere prijs, komt naar de Kleine Winst, Prof. Rutgersstraat 8. Telefoon: 010- 435 24 66. VLAARDINGEN - Lekker fietsen door de Broekpolder en ook nog wat opsteken... dat kan op 16 september. De VVV organiseert onder leiding van Frans Assenberg een historische fietstocht. De Broekpolder was in het verleden een oase van rust. Veel Vlaardingers wandelden, tussen de kerkdiensten en een bezoek aan opoe door, in de Broekpolder. Ze genoten van de rust en de eeuwenoude boerderij en. Bulldozers en blubber maakten een eind aan de prachtige idylle. Maar de polder is na de opspuitingen gewoon groen gebleven en een heerlijk oord om te verblijven. De tocht duurt zo'n anderhalf uur. Vertrek om half elf vanaf het Ibishotel aan de Westlandseweg. Kosten vijf piek. Opgeven bij de VVV, Westhavenkade 39, tel. 434 66 66. DAGOPLEIDING FINANCIEEL MANAGEMENT MARKETING MANAGEMENT KBK Hogeschool 010-4550128 DAGOPLEIDINGEN MET OV JAARKAART EN STUDIEFINANCIERING KBK Hogeschool 010-4550128 DAG- EN AVONDOPLEIDINGEN MAKELAARDIJ, MARKETING KBK Hogeschool 010-4550128 Unieke duiker blijkt hergebruikte kano Dichten en schrijven met vrienden Hoofdredacteur Look J. Boden: "Natuurlijk heb ik weieens gedacht: zal ik ermee stoppen? Dat kan ik niet." Foto: ED DEWAERHEIJT Toen en nu in teken van 'Nationale Open Monumentendag 2000' Het Oude Stadhuis met daarnaast de oorspronkelijk bebouwing aan de Markt. Foto: Collectie Stadsarchief DAG- EN AVONDOPLEIDING SALES A/B KBK Hogeschool 010-4550128

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13