Gekrompen Recordaantal vacatures Rare vlekken in de zomer: Meestal een schimmel Nederlanders en Duitsers hebben meeste werkplezier Verwij deringsbij drage auto's opnieuw omlaag Vertrouwen consument blijft onverminderd hoog Veilig gekleed op de motor Is de computer een meisje of een jongen? HER DER Pottenkijken op plantenvakbeurs Week van het Platteland <0,000 PorvTg-rv Een dagje kijken in de keuken van de Nederlandse boomkwe kerij; dat kan zaterdag 26 augus tus op Plantarium 2000 in Boskoop/Hazerswoude. Zo'n tweehonderd kwekers tonen vanaf woensdag 23 augustus op deze internationale vakbeurs voor de boomkwekerij hun pro ducten. Dat doen zij voor colle gakwekers, handelaren, expor teurs en tuincentrumeigenaren en bloemistwinkeliers in binnen- en buitenland. De zaterdag is speciaal voor de liefhebbers van vaste planten, heesters en bomen. De toegang op die publieksdag is vrij. De kosten voor het parkeren bedragen 5 gulden. Zelfs die uit gave kan worden bespaard, want vanaf het station in Boskoop rij den pendelbussen die het publiek kosteloos naar de beurs brengen. Plantarium 2000 is op 26 augustus van 9.00 tot 17.00 uur geopénd. 'Na een knallend, maar erg rokerig feest, heb ik mijn nieu we jurk laten stomen. Keurig verpakt kreeg ik hem weer terug. Hij kon zo weer in de kast. Toen ik die feestjurk daar laatst weer uithaalde, sloeg de schrik me om het hart. Ik kreeg hem met geen mogelijk heid meer over mijn heupen! En ik weet toch zeker dat ik niet ben aangekomen. Ik ben natuurlijk gelijk gaan klagen bij die stomerij. Maar daar wezen ze mijn klacht van de hand. Ik had namelijk binnen drie weken moeten klagen. Dat stond in de algemene voorwaarden. Dat is toch niet redelijk? Het is toch logisch dat je een jurk pas weer aan trekt als je hem nodig hebt?' De stomerij heeft gelijk. En mag inderdaad van de klant eisen dat hij binnen drie weken klaagt als er iets* mis is met een kledingstuk. Het is voor een stomerij erg lastig om klachten die meer dan drie weken later binnenkomen te controleren. Bovendien kan een kledingstuk m de tussen liggende periode gedragen zijn. Of bijvoorbeeld nog een keer gestoomd zijn. Dit is een artikel van de Consumentenbond. Eind maart 2000 bedroeg het aantal openstaande vacatures bij particuliere bedrijven 201 dui zend. Dat is 33 duizend meer dan eind december vorig jaar. Naast de vacatures bij particulie re bedrijven stonden 15 duizend vacatures open bij de overheid. Nooit eerder heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zoveel vacatures gemeten. Het grote aantal vacatures bevestigt het beeld van een aan houdend grote vraag naar arbeid in het eerste kwartaal van 2000. Uit eerder gepubliceerde CBS- cijfers over de banenontwikke- ling bleek al dat de groei van het aantal banen onverminderd doorgaat. Het aantal geregistreerde werk lozen bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 217 dui zend. Kaftjes voeren? Boerenlandpaden ontdekken? Proeven van streekeigen pro ducten? Dit en nog veel is er te beleven tijdens de Week van het Platteland van vrijdag 15 tot en met zondag 24 sep tember. Tegelijkertijd vinden de Landelijke Voetpaddagen plaats. Meer dan honderd lokale natuur- en wandelorga nisaties hebben samen met agrarische organisaties aan trekkelijke wandelroutes uit gezet op het platteland. Een gratis krant met alle acti viteiten in de Week van het Platteland is verkrijgbaar bij VVV, ANWB, Rabobank en Intratuin. Of raadpleeg het internet: www.platteland.nl. 35 - 1001 'Dokter, ik heb zulke rare vlekken op m'n borst.' Een klacht die tij dens de zomermaanden in veel spreekkamers van huisartsen te belui steren valt. Meestal gaat het om pityriasis versicolor; een onregelma tige, vlekvormige verkleuring van de huid. Oorzaak? Een opdringe rige schimmel. De afgelopen jaren is er steeds meer bekend geworden over het ziekteverwekkende effect van schimmels en de factoren die hierop van invloed zijn. Deze toegenomen kennis heeft geleid tot nieuwe behandelingsmethoden. Krachtige antischimmel middelen spelen een sleutelrol. Pityriasis versicolor is een aandoening die vooral opvalt door een plaatselijke verkleuring van de huid. Bij iemand met een ongebruin de huid zullen er donkere plekjes verschijnen en bij iemand met een gebruinde huid kleuren de plekjes juist lichter op. De huidletsels kun nen afzonderlijk voorkomen, als ronde ovale vlekken, maar ook samenvloeien tot grillig gevormde oppervlakken. Bij krabben ont staat er meestal een zeer fijne, regelmatige schilfering. Pityriasis ver sicolor komt meestal voor op het bovenste deel van de romp, de hals en de bovenarmen. Soms verschijnen de vlekjes echter ook op de onderarmen, de handen, het onderlichaam en de dijen. De meeste patiënten hebben geen last van jeuk, maar vinden het wel een ontsie rend gezicht om met zo'n vlekkerig lichaam rond te moeten lopen. Pityriasis versicolor komt over de hele wereld voor, maar in tropische en subtropische streken toch beduidend vaker dan in het koele Nederland. De oorzaak van pityriasis versicolor is een schimmel die de naam Pityrosporum draagt. Onder normale omstandigheden geeft de aan wezigheid van Pityrosporum op de huid geen problemen. Het even wicht in de huid is echter zeer delicaat. Zodra het om wat voor reden dan ook verstoord raakt, ziet Pityrosporum zijn kans waar. De schim mel gaat 'in overgroei' zoals dat heet en kan 'invasief' worden, ofte wel: dringt het weefsel binnen. Er zijn behoorlijk wat factoren die het evenwicht in de huid kunnen verstoren. Een hoge luchtvochtigheid en warmte bijvoorbeeld. Maar ook een vette huid en overmatig transpi reren. Verder spelen erfelijke factoren een rol en kan het gebruik van ontstekingremmende medicijnen of chemotherapie bevorderend wer ken. Tot slot wil Pityrosporum nog wel eens toeslaan bij zwangere vrouwen en bij mensen die slecht eten. Het vermoeden bestaat dat ook het gebruik van kokosoliebevattende antizonnebrandmiddelen kan bijdragen aan het ontstaan van pityria sis versicolor. Kokosolie bestaat voor ongeveer 46 procent uit lauri- nezuur, een verbinding die bacteriën doodt. Dus ook nuttige. Iedereen heeft wel eens een onverklaarbaar vlekje. In veel gevallen is een schimmel de aanstichter, maar dat is uiteraard niet altijd het geval. Het verdient daarom aanbeveling om altijd even een bezoekje aan de huisarts te brengen, zeker als het vlekje niet weggaat, groter wordt of als er meer vlekjes verschijnen. Nederlanders en Duitsers heb- Nederlanders het minst geneigd ben het meeste plezier in hun om zichzelf eens goed in de wat- werk. Dat meldt NFO Trendbox, ten te leggen. Zes van de tien dat de afgelopen drie jaar men- Nederlanders beaamt de stelling sen uit 22 Europese landen heeft 'Als je zo hard werkt als ik doe, ondervraagd over tal van onder- moet je jezelf af en toe verwen- werpen. nen'. Samen met Engeland (57 De manier waarop werken wordt procent) is dat de laagste score ervaren in het dagelijkse leven in Europa. Wellicht dat het calvi- verschilt aanmerkelijk van land nisme van de Hollander hier om tot land in Europa. Iets meer dan de hoek komt kijken. De acht van de tien werkzame Fransen hebben daar in elk geval Nederlanders zegt plezier te geen last van. Driekwart van de hebben in het werk dat men Fransen vindt dat er na het werk dagelijks doet. Een percentage niet alleen ruimte moet zijn voor dat alleen overtroffen wordt door ontspanning, maar ook voor de de Duitsers, waar 86 procent nodige verwennerij, zegt dagelijks fluitend naar het Het zijn ook de Fransen, samen werk te gaan. In het zuiden van met de Italianen, die het meest Europa wordt met het minste gecharmeerd zijn van het con- plezier gewerkt. Slechts 57 pro- cept van onthaasten. In beide cent van de Spanjaarden en 63 landen zegt meer dan 40 procent procent van de Italianen ant- het eens te zijn met de stelling: woordden bevestigend op de 'Ik zou voor meer vrije tijd met vraag of men plezier heeft in het minder inkomen genoegen werk. Voor de Nederlander zijn nemen'. In Nederland is dit per contacten met collega's en zelf- centage - ondanks brede maat- ontplooiing de belangrijkste schappelijke discussie over dit redenen om naar het werk te onderwerp - iets minder dan 30 gaan.Na het werk zijn de procent. Auto Recycling Nederland ge is bedoeld voor een milieu- (ARN) en De Rijwiel en verantwoorde verwerking van de Automobiel Industrie (RAI) wil- huidige autowrakken. De laatste len de verwijderingsbijdrage eigenaar van een auto kan deze voor auto's opnieuw verlagen, kosteloos inleveren bij een door Per 1 januari aanstaande kan de Auto Recycling Nederland verwijderingsbijdrage, die nu gecertificeerd demontagebe- 150 gulden bedraagt bedraagt, drijf. De regeling bestaat sinds omlaag naar 45 euro, oftewel 1995 en is volgens genoemde circa 100 gulden. De verlaging organisaties een groot succes, is mogelijk doordat in de afgelo- Sindsdien zijn ruim 1,2 miljoen pen drie jaren aanmerkelijk autowrakken gerecycled. Het is meer nieuwe auto's zijn verkocht de autobranche inmiddels gelukt dan verwacht. RAI en Auto zesentachtig procent van het Recycling Nederland stellen dit gewicht aan materialen waaruit voor in de aanvraag voor een auto's bestaan door hergebruik nieuwe Algemeen Verbindend buiten de afvalstroom te houden. Verklaring (AVV), die op 1 janu- De doelstelling van Auto ari 2001 van kracht moet wor- Recycling Nederland is het recy- den. De aanvraag is onlangs clingpercentage ruim voor 2015 ingediend bij het ministerie van op vijfennegentig procent te VROM. De verwij deringsbij dra- brengen. Het vertrouwen van de consu ment in de economie is in augus tus vrijwel even groot als in juli. Het oordeel over het economisch klimaat is vrijwel even positief als vorige maand. Uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt verder dat de koopbereidheid hoog blijft. Als rekening wordt gehouden met seizoeninvloeden is het vertrou wen iets lager dan in het begin van het jaar. Al het gehele jaar is het consu mentenvertrouwen vrijwel sta biel op een relatief hoog niveau. Het is echter gebruikelijk dat consumenten in het begin van het jaar pessimistischer zijn dan gemiddeld, terwijl ze in de zomer juist extra optimistisch zijn. Als rekening wordt gehou den met deze seizoeninvloeden is het vertrouwen van de consu ment in juli en augustus iets lager dan in het eerste halfjaar van 2000. De koopbereidheid van de con sument blijft in augustus even eens hoog. Al het gehele jaar is de koopbereidheid relatief sta biel op een hoog niveau, ook als seizoeninvloeden buiten beschouwing worden gelaten. De hoge koopbereidheid blijkt onder andere uit het feit dat de consument het een gunstige tijd blijft vinden voor grote aanko pen zoals bijvoorbeeld de aan schaf van computers of televi sies. Hoewel er geen kleding voorschriften zijn, op de helm na, doet de motorrij der er verstandig aan zich te beschermen tegen welke weersomstandigheid dan ook. Eerste surveillant Henri Bartol van de motor ondersteuning van het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) ziet ze vaak genoeg; de motor rijders die denken dat ze niet kapot te krijgen zijn. De motorsurveillanten weten wel beter. Bartol: 'Ik ben net terug van Sicilië en ook bij die dertig graden Celsius daar, draag ik een Ieren motorpak met laar zen, handschoenen en een integraalhelm.' Gekkenwerk in die hitte? 'Ik heb genoeg gezien bij mijn werk om de warmte bij aan- en uitkleden te verdragen. Eenmaal rijdend merk je er niets meer van. Bij het korps hebben we sinds kort de beschikking over een zomer- pak met allemaal minuscule gaatjes waar de wind dwars doorheen gaat, maar ik gebruik nog het warmere dichte pak. Al onze pakken zijn van leer of van Cordura, dat wind- en water dicht is, aangevuld met Kevlar- protectoren. Deze combinatie zorgt ervoor dat je beter over de weg glijdt als je valt. De mense lijke huid is daar niet voor geschikt.' Zelf is Bartol voor het laatst in 1970 onderuit gegaan. Spiegelglad Banden met een goed profiel en uitstekende remmen zijn erg belangrijk, anders ben je sowieso verloren bij slechte wegomstandigheden. Bartol: 'Vooral het ZOAB (zeer open asfaltbeton) kan link zijn. Gedurende de droge periode ver zamelen zich olie, rubber en ander afval in de poriën van het wegdek. Bij de eerste goede regenbui komt die troep omhoog en wordt de weg spiegelglad. Ook moet je voorbereid zijn op af en toe een plas diesel of olie in een scherpe bocht aan te tref fen. Niet iedere automobilist sluit zijn tank of oliereservoir goed af. Dan wil er nog wel eens iets op het wegdek klotsen. Diesel ruik je vaak nog eerder dan dat je het ziet.' Een ander punt dat motorrijders nog wel eens willen verwaarlo zen is de gezichtsbescherming. Bartols: 'Als surveillant draag ik altijd een integraalhelm. Ook bij warm weer doe ik mijn kinband je vast. Ik zie het veel mensen los dragen, maar dan kun je net zo goed geen helm dragen. De helm moet overigens precies passen, zodat hij niet kan schui ven. Heb je geen helm met een vizier, draag dan op zijn minst een motorbril. Een bromvlieg voelt al gauw aan als een steen.' Weerman Bart Overigens, wie een weerman zoekt die de motorrijder begrijpt kan terecht bij internetweerman Bart. Achter Bart schuilt Arie Verrips, die hem de dagelijkse weerverwachting influistert. Op donderdag zijn de voorspellin gen voor het weekeinde al te zien, inclusief de verwachtingen voor toerparadijzen als de Duitse Eiffel en de Belgische Ardennen. Bart laat het echter niet bij weersvoorspellingen. Hij geeft ook kledingtips aan de hand van het weer, waarschuwt voor bietencampagnes, gevaar lijke plekken en vliegenepide- mieën (vizier dicht houden). Als eerste digitale motorgoeroe brengt Bart de bezoeker boven dien op de hoogte van toertips, motorhappenings en de daarbij behorende drukte. Bart is te vin den op www.louis.nl. Leren werken met de computer is even belangrijk als leren lezen en schrijven. Daarover bestaat gqen misverstand. Maar is de computer nu een meisje of een jongen? Uit onderzoek blijkt namelijk dat niet alle jongens en meisjes op dezelfde manier tegen computers aankijken. Dat kan te maken hebben met ver schil in hun belangstelling. En ook het milieu waaruit ze afkomstig zijn, hun etnische achtergrond en de school spelen daarbij een rol. Dat blijkt uit de studie 'Nieuwe media, nieuwe verschillen' van Edith van Eek (SCO- Kohnstamm Instituut) en Monique Volman (Vrije Universiteit Amsterdam). Zij ondervonden dat meisjes meer geïnteresseerd zijn in de praktische toepasbaarheid van computers dan in de technische aspecten. De school, maar ook ouders en grootouders kunnen daarop inspelen door meisjes een eigen website of homepage te laten ontwerpen of ze te leren e-mailen en surfen op internet. Omdat meisjes graag samen aan de computer werken, moet ook dat mogelijk worden gemaakt. Belangrijk is vooral dat stereoty pen als 'de mannelijke iet- docent', 'de slimme computer jongen' en 'het hulpeloze meis je' worden doorbroken, menen de onderzoekers. Ook daarop kunnen zowel onderwijskrach ten als ook (groot)ouders letten. Niet alleen de maatschappij, ook het onderwijs speelt een rol bij het ontstaan en in stand houden van sekseverschillen. Zo sluit het computeronderwijs soms minder aan bij de interesse en aanpak van meisjes. Kennisnet - dat is het elektronisch netwerk dat alle scholen met elkaar ver bindt - zorgt ervoor dat alle kin deren in elk geval op school de computer kunnen gebruiken. Eind 2001 zijn alle scholen aan gesloten op kennisnet (zie www.kennisnet.nl Er zijn wel wat tips te geven om het verschil in computergebruik tussen jongens en meisjes te doorbreken. Een docent die een nieuw softwarepakket moet kie zen, kan zich bijvoorbeeld voor af een aantal vragen stellen. Zoals: wie moeten met het pak ket gaan werken? Wat gaan de leerlingen er precies mee doen? En niet te vergeten de vraag: 'Spreekt dit programma qua vormgeving en werkwijze niet alleen jongens, maar ook meis jes aan?' Een docent kan ook jongens en meisjes laten samen werken bij het maken van opdrachten op de computer. Meisjes werken graag samen, terwijl jongens liever de compe titie aangaan. Ook ouders kunnen een steentje bijdragen aan het wegwerken in verschillen in computergebruik tussen jongens en meisjes. Ze kunnen ervoor zorgen dat er in elk geval op School en eventueel ook thuis een computer is met internet, e-mail en tekstverwer ker. Dat laatste omdat meisjes meer houden van tekstverwerken en van chatten, terwijl jongens meer zien in spelletjes en pro grammeren. Het onderzoek laat ook zien dat meisjes vooral houden van gede tailleerde en kleurrijke afbeel dingen van mensen, dieren en planten. Jongens doen liever spelletjes met actie en geweld. Bij het uitzoeken van een spelle tje voor een kind kunnen ouders ook daarop letten. Natuurlijk zijn er ook spelletjes die voor allebei leuk zijn en waarvan kinderen tegelijk iets kunnen leren zoals: dinosaurus sen, de Ègyptenaren, adventure games (avontuur). Aardige voorbeelden Er zijn op het internet een hele boel aardige voorbeelden te vin den van sites en programma's die speciaal bedoeld zijn om de mogelijke achterstanden van meisjes in het iet-gebruik weg te werken. Bovendien dagen ze meisjes uit actief met de computer aan de slag te gaan: http://www.pruple-moon.com http.V/www.girlsite. org http://www.girlgamesinc.com http://www. technikal0.nl http://meiden.pagina. nl http://www.webgrrls.nl (10-18 jaar) Over het onderzoek 'Nieuwe media, nieuwe verschillen' heeft het ministerie van OCenW een brochure met dezelfde naam uit gebracht. De tekst ervan staat op het docenten- en het ouderdo mein van kennisnet: www.ken nisnet. nl/ouders of www.kennis- net.nl/docenten. De brochure is ook te- bestellen bij Sdu-servicecentrum, Postbus 20014,2500 EA Den Haag, tele foon 070-378 98 30, onder ver melding van AOCenW 1676. loods De hoge koopbereidheid blijk onder andere uit het feit dat de consument het een gunstige tijd blijft vinden voor grote aankopen zoals bijvoorbeeld de aanschaf van computers of televisies. foto: JANSSEN DE KIEVITH Ook bij dertig graden draag ik een leren pak' t

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 15