y Oproep voor spullen uit 'Noodwoningenwijk' Groei van de stad belicht in het Gemeentearchief Inschrijven kunstklassen nog steeds mogelijk Kinderopvang voor herintredende WW'ers SCHIEDAM Burgerlijke stand KUNSTGEBITTEN EnergieAgenda voor schooljeugd Korps Jacob van Heemskerck maakt zich op voor vaardag en Schiedam Roeit HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 6 SEPTEMBER 2000 36 - 1442 3 t/m 18 augustus Geboorteaangiften: Rico z.v. Ni- colaas - Hoogeveen; Tanko I. d.v. Tepe - Haruna; Roy z.v. Zwarte- waalsloot - Turfrijer; Sofie A. d.v. Reinders - de Kinkelder; Di- ma d.v. Mansour - Zatar; Noah I.K. z.v. Klepke; Berivan R.S. d.v. Aksu - Aksu Demi d.v. de Blok - Hubregtse; Zineb d.v. Outmani - Belhadj; Anouska d.v. Looijen - Vollebregt; Lotfi z.v. Ouchan - El Kadouri; Jurlie C. z.v. Sonneveld; Noah K. z.v. Ramdajal - Korstanje; Berkay K. z.v. Coskun - Coskun; Jeremy z.v. anzen - Pil; Zoë d.v. de Wilt - van der Gaag; Thomas M. z.v. Ha- zebroek - van der Ree; Lily E. d.v. van Pelt - Bobeldijk; Sila Z. d.v. Altunay - Ankarali; Ozyen O. z.v. Mijna; Chayenne M.C. d.v. Voogt - Scholte; Charley d.v.Sonneveld - Mak; René A. d.v. Crama - Crama; Chakir z.v. El Gannour - Akachar; Jill d.v. Snelleman - Bierma; Roy z.v. Torenvliet - Heijstek; Mike J. M. z.v. Zegers - Mathot; Pascal J. z.v. Lincleijer - van Buel; Oual z.v. Al Hahaoui - Ettahere; Samuel M.F. z.v. Karskens - van Etten; Sophie E. d.v. Hersbach - van Veen; Kalle z.v. van der Geer - Hoogland; Meike A. d.v. Hoekstra - Vroegh; NikTfa d.v. van der Gaag; Hana d.v. Kahriman - Sul- janovic; Patrizio L. z.v. V. Man- goendikromo; Kürzad S. z.v. Altin - Iz; Thomas z.v. Uljee - Kooi; Ri- vano z.v. Heijkoop - Gloudi; Dele- na d.v. Baso§lu - Spruit Bleeker; Annabel A. d.v. Koelewijn - van de Wiel; Emma A.C. d.v. Lager waard - de Jong; Charly d.v. Botschuijver - Garrigues; Jilya H. z.v. Tara Jalal Mahmood; Zargai z.v. Momand; Viresh R. z.v. Dha- niramsingh; Meryem A. d.v. Ata- lar - Atalar; Alessia d.v. Frisina - Fauste Domingues; Adam W. z.v. Jama; Ryan J, z.v. Cattel - Baker; Cas z.v. Rietveld - van Dijk Aangetekend: F. Bijl 37jr. en M. Theunisse 21 jr.; J. van Wagten- donk 25jr. en L. Evers 23jr.R. van der Gaag 38jr. en A.M. van der Veen 32jr.; P. Sonneveld 48jr. en C.M. Segeren 38jr.H. Ouds hoorn 45jr. en M.J. Tintel 40jr. P.M. van der Meijden 37jr. en M.L. van Daal 59jr.; S. Alih 42jr. en H. Alici 44jr.; C.L.M. van der Ende 52jr. enW.J.C.M. Palm 48jr.; E.L. van Teeseling 47jr. en I.M. Fernandes 35jr.; J.J.W.P. van Gas tel 31 jr. en J.M. Goudswaard 3 ljr.; A.J. van der Spek; 27jr. en B.C. den Boon 27jr. Gehuwd partnerschapsregistra tie: A.P. Lussenburg 35jr. en M. Bhugwandass 28jr.M.L. van Dop; 28jr. en J.P. de Bruijn 24jr.; H. Verhoeven 30jr. en D.M. Kooi 25jr. H.J. Menkhorst 3 ljr. en D.N. Sheehy 27jr.- M. Olthuis 36jr. en S.C. Meunier 29jr.; H. Olthuis 37jr. en S.A. Selhorst 35jr.B. Steenbergen 5 ljr. en C.E. Quispel 55jr.L. Mostert 42jr. en J.M. Hoedt 35jr.E. van der Nol 32jr. en B.D. Klaassen 29jr.; FJ van He- ijningen 28jr. en E. Braad 2 ljr. R.R. Ras 28jr. en P. de Waal 26jr.; A.H. Pil 48jr. en E. Emmanuel 29jr.; C.R.J. Harrewijn 34jr. en L. Jansen in de Wal 22jr. Overleden: D. Pijman 83jr. vrouw weduwe van J. van Kralingen; E. Herrewijn 82jr. man; J. Stijns 78jr. man; P.E. de Ridder 8ljr. vrouw weduwe van J. Scheele; H.A. Wuijster 85jr. man; F. Abrahams 72jr. vrouw weduwe van H.B. Sij- mens; M.A. Slavenburg 87jr. -vrouw weduwe van M. van 't Hof; J.L. Brinkman 9 ljr. vrouw wedu we van H. van Leeuwen; C.M. van Dijk 67jr. vrouw gehuwd met H.J.P. Koporaal; A.J. Ravensber- gen 85jr. than; E.F. Dilaver 63jr. vrouw gehuwd met B.A. Dilaver; A.J. van Galen 95jr. man; W.H.A. Stolk 75jr. vrouw; G.H. Corde- mans 86jr. vrouw weduwe van M.W. de Vries; S.S. Petit 85jr. man; N.W Jansson 72jr. man W.A. van der Wal 83jr. vrouw weduwe J. Breman; G.L. van Vliet84jr. man; M.Bakker 8ljr. vrouw weduwe van PC. Ooster- berg; A. van der Windt 84jr. man; H.E. Steenbergen 80jr. vrouw ge huwd met M. de Vries A.M. Nijs 67jr. man; G. van der Steen 8ljr. man; S. Ejupovié 75jr. vrouw we duwe van E. Ejupovic; J. van Bog- gelen 86jr. vrouw weduwe van E.H. Lepolder; H.C.J. van den Bout 83jr. vrouw T. van Eijk 64jr. man; A. van Buuren 67jr. man; M.L. Gundlach 84jr. vrouw weduwe van J.H.J. Roeters. Tandprothetische Praktijk Veringmeier et de nieuwe EnergieAgenda van ONS Energie kan het school jaar 2000-2001 eigenlijk niet meer stuk. Leerlin gen van de Annie M.G. Schmidt- school in Schiedam ontvingen die agenda dinsdag uit handen van wethouder Anneke Meijer van Milieu.Evenals voorgaande jaren kregen de leerlingen van de hoogste groepen van het ba sisonderwijs in de Branderstad ook dit jaar een agenda van ONS Energie. In de agenda draait al les om bewust omgaan met ener gie. De leerlingen kunnen zo al les te weten komen over de ver schillende vormen van duurza me energie en daarnaast staat de agenda boordevol tips om zelf thuis energie te sparen. Leer krachten kunnen de Energie- Agenda gebruiken om leerlingen vertrouwd te laten raken met het gebruik van een planner. Daar naast kan door middel van de agenda in de klas aandacht wor den besteed aan energiebespa ring in relatie tot het milieu. Koning Neptunus kwam met veel ceremonieel de nieuwelingen dopen tijdens het traditionele zomerkamp waarmee de zeekadetten, ook die uit Schiedam, hun seizoen afsloten. Een waar spektakel, dat erg leuk was voor de slachtoffers, meer waarschijnlijk nóg leuker voor de toeschouwers. En ook de buitenlandse gasten werden niet gespaard! Zij waren nu eenmaal voor het eerst op een Nederlands zo merkamp, dus ook zij kon den er niet onderuit. Het zomerkamp, dat dit jaar sa men met vrijwel alle Nederland se korpsen vanuit Middelharnis werd gehouden op en rond (en soms in) de wateren van het Hol lands Diep, Haringvliet en Bies- bosch. De Schiedamse kadetten namen aan het kamp deel met hun eigen varende korpsschip, de ondiep water mijnenveger Van Versendaal. Ruim een week lang was dit schip hun onderkomen tijdens de sportieve ontmoetingen met medekadetten uit heel Neder land. Maar dat is niet zo'n pro bleem, want het schip is goed uitgerust met goede verblijven, kooien (zoals aan boord van schepen de bedden genoemd worden), wasruimten én natuur lijk een goede kombuis, want je wordt flink hongerig als je de hele dag op het water bezig bent! Naast de Van Versendaal gingen er ook nog enkele zeil- en mo torvaartuigen mee voor onder steuning, veiligheid én natuur lijk zoveel mogelijk zeilen. De landelijke kampen worden jaarlijks gehouden, en zijn erg populair onder de zeekadetten. Lekker een week lang zoveel mogelijk op, rond, en zelfs in het water verblijven met al je vrien den! Wie wil dat nu niet? Op de wekelijkse korpszaterdagen leert de kadet spelenderwijs een hele boel over varen en alles wat daarbij komt kijken, zoals zei len, veiligheid, navigatie, kno pen, steken en splitsen, kaartle zen en scheepskennis en onder houd. Zo'n zomerkamp is dan een uitstekende gelegenheid om het geleerde nog eens uitgebreid in de praktijk te brengen, en je te kunnen meten in wedstrijden met kadetten uit andere steden. Landen-ontmoeting En niet alleen andere steden! Traditiegetrouw waren er ook dit jaar weer vele gasten van zeeka- detkorpsen uit verre landen. Uit onder anderen Canada, Hong kong, Groot Brittanië, Zweden, België, Japan en Zuid-Afrika waren van de partij. Eén Schie damse kadet moest helaas het zomerkamp missen omdat zij op hetzelfde moment zélf gast was van de Canadese zeekadetorga- nisatie, en het zeekadettenleven in Canada van dichtbij aan het bekijken was. Zeilen, roeien, trektochten, nau tische estafettes vormden het hoofdprogramma hoewel er na tuurlijk ook genoeg gelegenheid was voor onderlinge uitwisselin gen en het bezichtigen van el- kaars schepen. Kadetten van de verbindings diensten bewonderden eikaars radiohut, machinisten van klein tot groot kregen oliehanden bij het vergelijken van eikaars ma chinekamers, en de korpskoks inspecteerden natuurlijk eikaars kombuis! En de vele jongens en meisjes maakten graag van de gelegenheid gebruik om elkaar eens iets beter te leren kennen. Datje van een ander korps bent, maakt niet uit: je bent allemaal zeekadet, toch? Zeekadet ben je samen! En dat het weer af en toe niet helemaal zijn best deed, en er soms meer water in de lucht was dan onder de sloepen, mocht de pret niet drukken. Met z'n allen maak je er gewoon wat van. Met een regenpak aan kun je óók zeilen, en een zeekadet leert hoe hij van iedere situatie het beste kan maken. Schiedam Roeit Na een korte zomerstop begin nen de zeekadetten van het Schiedamse korps Jacob van Heemskerck deze week al weer aan hun 49ste korpsjaar. Het nieuwe seizoen brengt weer veel activiteiten met zich mee. Naast de vaardag met genodigden en het Schiedam Roeit spektakel in september, zullen de nodige zeiltochten- en kampjes zich ook wel weer aandienen, evenals de gebruikelijke uitstapjes en ex cursies... Kortom: een prima periode om het zeekadetbestaan eens een kans te geven, niet? Jongens en meisjes tussen de 12 en 15 jaar die eens een middag mee willen doen zijn van harte welkom. Bel voor verdere informatie of een afspraak gerust met de heer L.J. van Ewijk, commandant van het Schiedamse korps, telefoon (010) 4732533, of met bestuurs voorzitter F.J. Bergvelt, (010) 4702840. In verband met het 5-jarig bestaan geeft Musica Voca lis Scydam zaterdag 30 sep tember een jubileumcon cert in de Grote of Sint Janskerk. Het koor, dat is opgericht door de huidige dirigent Johan Sonneveld, bestaat uit 16 gemotiveerde zangers die muziek uit ver schillende tijdvakken ter hand nemen. In de afgelo pen vijf jaar bezongen zij met veel enthousiasme di verse stijlperioden, varië rend van oud tot romantiek en modern. Op 30 september brengt het koor muziek ten gehore van oude meesters als Claudio Montever di, Johannes Schein en dé com ponist van oude muziek in Ne derland, Jan Pieterszoon Sweel- inck. Uit de romantische mu- ziekperiode zijn componisten als Claude Debussy en Max Reger gekozen. Als opstap naar de mo derne muziek wordt vroeg werk uitgevoerd van Schönberg, waarna muziek van componisten als Olivier Messia en Francis Poulenc volgt. Mirjam vd Burg wisselt het vocale gedeelte af met fluitspel Het koor is in juni 1995 opge richt door de huidige dirigent, Johan Sonneveld. Het bestaat uit zestien gemotiveerde zangers die muziek brengen uit alle mo gelijke tijdvakken, zowel a ca- pella als met instrumentale be geleiding.. Het koor gaf in het 5-jarig be staan al heel wat concerten, ge middeld twee per jaar met eigen repertoire en daarnaast werken de zangers sinds 1996 mee aan een cantatedienstserie in Maas sluis. Per jaar worden vier canta tes uitgevoerd in de Grote Kerk van Maassluis. Daar voerde Mu sica Vocalis Scyedam in maart vorig jaar voor het eerst de Jo hannes Passion op van J.S. Bach. De volgende uitvoering staat al weer gepland in maart 2001 Maar eerst brengt Musica Voca lis op 29 september zijn lustrum concert ten gehore in de Grote Kerk van Maassluis, alvorens dat muzikale hoogstandje 30 september aan de Schiedammers wordt gepresenteerd. Het koor repeteert elke vrijdag avond van 19.45 en 21.45 uur in de Lutherse Kerk aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam. Ieder een is daar welkom tijdens de re petities. VLAARD1NGEN - Streekmuseum Jan Anderson zoekt voor een ex positie over de voormalige noodwoningenwijk in de Babberspolder, die in het najaar te zien is, fotomateriaal, straatnaamborden, delen van winkelinventarissen en nota's en inpakpapier van winkels. Zestig jaar geleden, werd na het bombardement op Rotterdam, de wijk gebouwd. Er kwamen zo'n 3000 gedupeerde Rotterdammers wonen. 410 woningen en 11 winkels in een nieuw stukje Vlaardin- gen. Het dorp Vlaardinger ambacht had geen apparaat om het karwei op korte termijn te klaren, vandaar dat het dorp bij Vlaardingen werd gevoegd. De autochtone bewoners protesteerden niet, ook niet tegen de komst van de stadse Rotterdammers, die toch heel anders leefden dan zij. Nog geen vijfjaar geleden was een deel van de noodwonin gen nog bewoond, sommigen zelfs vanaf 1941Het Streekmuseum is vooral geïnteresseerd in overblijfselen van de 11 winkels. Hiervan is bijna geen materiaal gevonden. Kethelweg 50, tel. 434 38 43 SCHIEDAM - Het Gemeentearchief Schiedam besteedt ruimschoots aandacht aan het 725-jarig bestaan van de stad in de vorm van een tentoonstelling in de Stadswinkel. Aan de hand van kaarten, tekenin gen en prenten en vooral (lucht)foto's schetst het archief de groei en ontwikkeling van Schiedam van circa 1560 tot heden. De nadruk ligt op de groei van de stad in de twintigste eeuw, en dan in het bijzonder op de uitbreiding na 1945 wanneer in een straf tem po wijken als Nieuwland, Spaland en Groenoord de weilanden rond om Schiedam terugdringen. Op het moment dat de laatste nieuw bouwwijk (Sveaparken) gestalte krijgt, verdwijnen alweer stukken van eerdere stadsuitbreidingen onder de slopershamer. Het Gemeentearchief bestaat 103 jaar, weliswaar 600 jaar korter dan Schiedam, maar toch oud genoeg om de Schiedammers een bijzon der geschenk te geven. Via de digitale fotocatalogus SKOPEO ('er gens naar kijken') kunnen bezoekers van de tentoonstelling hun fa voriete Schiedamfoto uitzoeken, waarna zij hiervan een afdruk ca deau krijgen. Het jarige Gemeentearchief vraagt ook een cadeau van de Schiedam mers in de schoolfoto's, een afbeelding van de werkplek, straat, wijk, verenigingsbijeenkomst etc. Voor details over de fotoactie kan men contact opnemen met het archief zelf. SCHIEDAM - Al veertig jaar organiseert het Stedelijk Museum Schiedam kunstklassen voor kinderen en volwassenen. De lessen vin den plaats in de museumzaal, die als creatieve werkplaats is inge richt. Het museum wil kinderen en volwassenen in de gelegenheid stellen hun creatieve en kunstzinnige mogelijkheden te ontdekken en te ontplooien. De komende jaren groeit het museum toe naar een nieuwe organisa tie. De collecties oude en moderne kunst worden gescheiden en er wordt naar nieuwe huisvestihg gezocht. De kunstklassen zullen gaan deweg mee veranderen en daarvan merkt de deelnemer nu al iets. In het reguliere aanbod komen twee workshops van zes weken in plaats van de reguliere kunstklas op de dinsdagochtend. Deze workshop. Fotogrammen maken, vindt plaats in een mobiele donkere kamer die in het museum zal worden opgesteld. Op woensdag en zaterdag wor den de lessen voor kinderen gegeven. Meer informatie over de kunst klas is te vinden in het kunstklasboekje, verkrijgbaar bij de receptie van het museum. Voor nadere informatie kunt u contact opnemen meElsa Morais, tel.: 010-2463666. Er komt een regeling voor de financiering van kinderopvang voor WW'ers en arbeidsgehandicapten die bezig zijn met een reïntegra- tietraject, zoals scholing of het opdoen van werkervaring. Dat staat in een wetsvoorstel van staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, dat naar de Tweede Kamer is gestuurd. De fi nanciering van de kinderopvang wordt opgedragen aan het Landelijk instituut sociale verzekeringen (Lisv). WW'ers of arbeidsgehandicapten die een reïntegratietraject volgen, moeten soms op korte termijn kinderopvang regelen. Dat is niet al tijd mogelijk vanwege de soms lange wachtlijsten die voor kinderop vangplaatsen bestaan. Dit kan een belemmering vormen voor de reïn tegratie. Doordat het Lisv als 'werkgever' van de uitkeringsgerechtigde op treedt, is hij of zij niet langer aangewezen op de gesubsidieerde kin deropvang, maar kan ook in de particuliere sector een opvangplaats worden gezocht. Het Lisv krijgt tevens de bevoegdheid een tege moetkoming voor kinderopvang toe te kennen aan een werkgever, als die een uitkeringsgerechtigde in dienst neemt die een reïntegratietra ject heeft gevolgd. De tegemoetkoming aan de werkgever geldt voor maximaal twaalf maanden. Bij het vaststellen van de hoogte van het bedrag wordt rekenïng gehouden met de ouderbijdrage. De regeling is van toepassing op zowel alleenstaande als samenwo nende uitkeringsgerechtigden. De kinderopvang is bedoeld voor kinderen van 0 tot 12 jaar. Er be staat geen recht op kinderopvang. Het Lisv maakt per aanvraag de af weging of het financieren van kinderopvang de kans vergroot dat ie mand werk vindt. Hoogstraat 50, 3111 Schiedam Telefoon: OIO - 436 89 19 Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 M k-é'S.M: Ws* Koning Neptunus doopt nieuwelingen bij zomerkamp van zeekadetten Musica Vocalis geeft lustrumconcert Het koor in actie tijdens een concertrepetitie foto: RICHARD HOOGEVEEN

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13