Anton Geesink schenkt eerste Nationale Sportbon Een op de tien komt moeilijk rond Een leven lang zelfstandig y 'Postbezorging PTT onder de maat' Computeronderwij s voor kleuters en peuters' Ziekmakend asbest eist steeds meer slachtoffers HER DER Onheilsspeld N/oi.^7 ft Dik Voormekaar terug op de radio TicketBox verlengt contract met KNVB 36 - 1001 Anton Geesink heeft vorige week de eerste Nationale Sportbon uit gereikt aan Samen Verder; een stichting die sportactiviteiten voor kinderen met een handicap verzorgt. De nieuwe cadeaubon is verkrijgbaar in de coupures 7,50 Euro, 10 Euro, 15 Euro, 20 Euro en 50 Euro. De bon is te koop en in te wis selen bij honderden sportaccommodaties en sportdetaillisten in Nederland, herkenbaar aan posters, flyers en stickers van De Nationale Sportbon. De tweevoudig ex-wereldkampioen schaatsen Hein Vergeer, heeft zich als ambassadeur aan De Nationale Sportbon verbonden. Meer informatie op internet: www.sportbon.nl. Een op de tien huishoudens gaf in 1998 aan moeilijk rond te komen met hun inkomen. Dat zijn ruim 650 duizend huishoudens. De helft van alle huishoudens zegt gemakkelijk rond te komen. De resterende veertig procent heeft het noch uitgesproken moeilijk, noch uitge sproken gemakkelijk. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij huishoudens met een laag inkomen liggen de verhoudingen anders. Van deze groep kan ruim een kwart moeilijk rondkomen, ter wijl een even grote groep dit gemakkelijk kan. Een laag inkomen is in dit verband afgeleid van het bijstandsniveau en hangt af van de samenstelling van het huishouden. De lage-inkomensgrens bedroeg in 1998 voor bijvoorbeeld een alleenstaande 1660 netto per maand, voor een éénoudergezin met twee kinderen was dit 2480 gulden per maand. Van alle probleemsituaties duurde tweederde slechts één jaar. Voor dertien procent van de gevallen duurde financiële krapte vier jaar of langer. Het merendeel van de huishoudens die moeilijk konden rond komen, gaf aan over onvoldoende geld te beschikken om versleten meubels door nieuwe te vervangen, jaarlijks op vakantie te gaan of regelmatig nieuwe kleren te kopen. Ruim een derde van deze huis houdens kon niet tenminste één keer per maand kennissen of familie te eten vragen. Verder verklaarde twaalf procent onvoldoende geld te hebben om het huis goed te verwarmen. 0* Span-n jZZt 1 - £3 «r 'Ik was net terug van vakantie. Met een tas vol vuile was natuurlijk. Doet mijn wasmachi ne het niet! Ik heb gelijk maar een reparateur laten komen. Voor 75 gulden onderzocht hij wat het probleem was. De pomp was kapot; er moest een nieuwe in. Daar had ik even geen geld voor. Een handige kennis van me wilde wel even kijken of hij me kon helpen. En wat bleek? Er zat een haarspeld in de pomp. Toen deze er uit was, deed de wasma chine het weer. Kan ik nu die onderzoekskosten terugkrijgen? Die reparateur heeft kennelijk met z'n neus gekeken.' Volgens de Consumentenbond is het antwoord 'ja'. De klant sluit met de reparateur een onder zoeksovereenkomst. Die mag er dan van uitgaan dat hij zijn werk vakkundig uitvoert. Dat heeft hij niet gedaan, nu bleek dat door het verwijderen van die haar speld het probleem verholpen was. De klant heeft dan ook recht op teruggave van de onder zoekskosten. Het advies van de bond: schrijf de reparateur een brief waarin de klacht wordt voorgelegd. En vraag hem de onderzoekskosten binnen twee weken terug te stor ten. Bewaar altijd een kopie van de brief. Wie er samen niet uit komt, en de reparateur is aange sloten bij een Geschillencommissie, kan con tact opnemen met de Stichting Geschillencommissies, Surinamestraat 24, 2585 GJ Den Haag, telefoon 070-310 53 10. Dit is een artikel van de Consumentenbond. TicketBox blijft ook de komende voetbalseizoenen hét distributie kanaal, voor alle toegangskaarten voor wedstrijden in de KPN Eredivisie, Totodivisie, Amstel Cup, Uefa Competitie, Champions Leaque en het Nederlands Elftal. De Staatsloterij, eigenaar van TicketBox, verlengde vorige week het contract met de KNVB/Cotass voor een periode van zeven jaar. De vorige overeenkomst tussen de Staatsloterij en de KNVB dateerde van 1995. Inmiddels maken alle betaald voetbalclubs in Nederland gebruik van de diensten van TicketBox. Het dis tributienetwerk, met 850 ver kooppunten op dit moment, breidt zich nog steeds uit. Voetballiefhebbers kunnen daar door voor elke wedstrijd terecht bij een nabijgelegen verkoop punt. Bovendien kunnen ze via telefoon en internet 24 uur per dag informatie verkrijgen over wedstrijden. Het legendarische radiopro gramma De Dik Voormekaar Show keert terug. Ferry de Groot en André van Duin zijn binnenkort wekelijks op de zaterdagmiddag te horen. Onlangs presenteerde de Tros de programmering voor het komen de seizoen. Een bloemlezing. Nieuw op televisie is de come dyserie Verkeerd Verbonden met Bert Kuizenga, Elsje de Wijn en Mary Lou van Steenis. De twin- tigdelige serie wordt vanaf maandag 2 oktober uitgezonden op Nederland 2. Vanaf 4 maart 2001 worden er dertien nieuwe afleveringen van Spangen uitge zonden, met Linda de Mol en Monique van de Ven. Op 25 november beleeft Postcodeloterij Miljoenenjacht zijn première, gepresenteerd door Linda de Mol. Door middel van kennisvragen worden uit duizend deelnemers van de Nationale Postcodeloterij twin tig kandidaten geselecteerd. Afvallers worden vervangen door nieuwe mensen uit het publiek. Uiteindelijk blijft er een kandidaat over, die tien miljoen kan winnen door zeven vragen goed te beantwoorden. Vanaf januari 2001 brengt de TROS de TV Kapper. In Amsterdam wordt een pand gekocht en ingericht als kap perszaak. Overal zijn camera's en geluidsapparatuur. Big Brotherachtige taferelen dus. Mireille Bekooij presenteert vanaf maandag 2 oktober, regel matig afgelost door Bert Kuizenga, Lunch TV. Het pro gramma is 'mix van zinnige informatie en prettige nostalgie voor de grootste familie van Nederland'. Vaste gast in het programma is meesterkok Ad Jansen. Het zijn er nogal wat, men sen die vroeger met het gevaarlijke asbest hebben gewerkt. In de bouw, in de scheepvaart, in fabrieken en garages. Als automon teur, asbestcementspuiter, produktiemedewerker of loodgieter, je kunt het zo gek niet bedenken. Naar schatting meer dan 300 duizend mensen tot 1993, toen er in Nederland een asbestverbod kwam. Veel mensen zijn inmiddels ziek. Ze hebben Asbestose, longkanker of mesotheli oom, de meest verwoesten de van alle asbestziekten. En hun aantal neemt nog toe. Lang hebben politiek en bedrijfsleven de proble matiek van de asbestslacht offers niet onder ogen wil len zien. Maar met de komst van het Instituut Asbestslachtoffers is daar, in ieder geval voor slacht offers met mesothelioom, verandering in gekomen. Ook bestaat er voor deze groep nu een financiële regeling. Mesothelioom is een dodelijke longaandoening. Het duurt vaak tientallen jaren voordat men er last van krijgt, maar dan is het ook gelijk goed mis. Veel patiën ten overlijden binnen een jaar. Een aantal jaren geleden organi seerde het Comité Asbestslachtoffers een bijeen komst voor nabestaanden van asbestslachtoffers. Een van de aanwezigen vertelde over het aftakelingsproces van zijn vader als volgt. 'Mijn vader werd ziek in sep tember vlak voor de geboorte van zijn kleinkind. Tijdens het schilderen van de babykamer waren er de eerste symptomen van wat later mesothelioom bleek te zijn: pijn tussen de schouderbladen, benauwdheid en lusteloosheid. Tijdens kerst hadden we een diner en kon hij geen eten meer zien of ruiken. Op zondag 29 januari, precies twee maanden na zijn zestigste verjaardag is hij ingeslapen. Zo'n 30 jaar voorbereiding en een paar maanden waren er dus voor nodig om zo'n sterke kerel als mijn vader uit ons midden PTT post komt zijn plicht om 95 procent van alle brieven de vol gende dag te bezorgen niet na. Vooral poststukken die op zon dag in de brievenbus gaan en brieven die geadresseerd zijn aan postbussen komen te laat op hun bestemming. Verkeerd bezorgde en teruggestuurde post wordt slecht afgehandeld en raakt nogal eens zoek. Dat meldt de Consumentenbond, die eind januari en april 2400 handge schreven brieven naar 15 ver schillende adressen stuurde. Slechts 89 procent van de brie ven met een streekpostbestem- ming werd de volgende dag bezorgd, terwijl PTT Post op grond van het Besluit Algemene Richtlijnen Post (BARP) de ver plichting heeft 95 procent van de post de volgende dag te bezor gen. Bij de overige bestemmin gen is het nog slechter gesteld. Eén op de vijf komt de volgende dag niet aan. Post gericht aan bedrijven komt ook niet altijd even goed aan. Vooral de post weg te nemen. Het tempo waar in dit aftakelingsproces zich vol trok was ronduit onthutsend.' Geen bescherming maar melk Uit de verhalen van asbestslacht offers komt een en hetzelfde beeld naar voren. Ze hebben jaar in jaar uit onbeschermd met asbest gewerkt. In veel bedrijven kregen werknemers, in plaats van adembescherming, melk te drinken om het asbeststof weg te die naar een postbus wordt ver zonden: minder dan 60 procent kwam de volgende dag aan. Op zondag geposte brieven blij ken niet onder het ééndagsstre- ven van de PTT te vallen. 94 van de honderd brieven naar een postbusnummer komt pas dins dag aan. Brieven van standaard- maten hebben de grootste kans om de volgende dag aan te komen. Net zoals het bevorder lijk voor een snelle bezorging schijnt te zijn om duidelijk te schrijven. Bij standaardpost naar de Verenigde Staten verdwijnt er zoveel dat de dienst beter kan worden opgeheven, meent de Consumentenbond. Slechts 22 procent komt aan binnen de toe gezegde acht tot twaalf werkda gen. Gemiddeld is een brief een maand onderweg en van de hon derd brieven kwamen er twintig niet aan. Eén op de vijf brieven spoelen. En dan ook nog eens selectief. In een productiebedrijf voor asbesthoudend talkpoeder moesten medewerkers die de busjes vulden melk drinken. Voor de mensen van de inpakaf- deling, waar ook asbeststof in de lucht zat, vond men dat niet nodig. Niet dat het iets zou hebben uit gemaakt, maar toch. Het geeft aan hoe er werd gedacht over werken met asbest. Gevolg is dat er jaarlijks ongeveer 300 mensen aan mesothelioom overlijden. komt nooit meer boven water. De prestaties voor post met een priority zegel zijn over het alge meen heel behoorlijk. Opvallend is dat de post vanuit het buiten land naar Nederland gemiddeld korter onderweg is dan anders- De verwachting is dat dit aantal de komende 20 jaar geleidelijk zal oplopen tot ruim 700 gevak len per jaar. In totaal gaan er nog ongeveer 20 duizend slacht offers vallen. Veel asbestslachtoffers willen schadevergoeding van hun (vroegere) werkgever. Het pro bleem is dat een gewone proce dure voor de rechter meestal lang duurt. Vaak is de patiënt vóór de uitspraak al overleden. Het Instituut Asbestslachtoffers nvtaMppT om. Positief is dat alle verstuurde vijftig brieven en vijftig pakket ten met een duidelijk zichtbare waardevolle inhoud zonder pro blemen zijn aangekomen. in Den Haag is opgericht om veel sneller resultaat te bereiken. Het Instituut is begin dit jaar van start gegaan na afspraken tussen werkgevers, vakbonden, verze keringsmaatschappijen en de overheid. Er zijn afspraken gemaakt over de hoogte van de schadevergoeding, het medische onderzoek en het onderzoek naar het arbeidsverleden van het slachtoffer. Daardoor is snelle afhandeling mogelijk. Bemiddeling is alleen mogelijk als beide partijen, werkgever en werknemer, daarvoor kiezen. Het is dus geen verplichting. De werkzaamheden van het Instituut zijn overigens voor de werknemer gratis. Het Instituut behartigt voorlopig alleen de belangen van (oud) werknemers met mesothelioom, dus niet als er sprake is van asbestose of longkanker. Schadevergoeding De schadevergoeding die de werkgever na bemiddeling door het Instituut moet betalen, bestaat uit een standaardbedrag van 90 duizend gulden voor aan gedaan leed (smartengeld). Daar bovenop komt een gewone scha devergoeding van minimaal 10 duizend gulden. Dat kan dus meer zijn als het slachtoffer aan toont dat zijn schade hoger is. Als de werkgever niet meer bestaat, bijvoorbeeld na faillis sement, kan de werknemer zijn schade niet meer verhalen. Hetzelfde geldt als de werkgever zich beroept op verjaring. De overheid heeft voor deze slacht offers een financiële regeling getroffen. Wie aan de voorwaar den voldoet heeft recht op een uitkering van 35 duizend gul den. Ook nabestaanden van slachtoffers die na 6 juni 1997 zijn overleden kunnen recht op een uitkering hebben. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) voert deze 'regeling tege moetkoming asbestslachtoffers' uit. Het instituut verricht voor de SVB het vooronderzoek. Het instituut heeft sinds de oprich ting tientallen zaken succesvol afgerond. Meer informatie via telefoon nummer 045-579 69 69. De Consumentenbond vindt de uitkomsten van het onderzoek schokkend, omdat ah sinds 1998 beterschap is beloofd. De bond wil op korte termijn een gesprek met PTT Post om tot een oplos sing te komen. Zo lang mogelijk zelfstandig leven is het devies in de oude renzorg. Daarvoor is voldoende en laagdrempelige ondersteu ning thuis noodzakelijk. 'Door het bonte palet aan diensten die veelal verschillend georgani seerd en gefinancierd zijn, is het lastig een afgewogen keuze te maken', meent de ouderenbond ANBO. Daarom roept de bond vijftigplussers op mee te werken aan een enquête. Daarin wordt de mening van senioren gepeild over de dienstverlening aan huis en de voorwaarden voor 'een leven lang zelfstandig'. De resultaten van de enquête wor den gebruikt voor een symposi um over 'Een leven lang zelf standig' op 11 december in de Reehorst te Ede. Daar zullen vertegenwoordigers van lande lijke, regionale en lokale overhe den en maatschappelijke woon-, zorg- en welzijnsinstellingen bij eenkomen. Deelnemers aan de enquête ont vangen als dank gratis de Senioren ThuisTest ter waarde van 7,50 gulden. Daarmee kun nen zij beoordelen of hun woning en woonomgeving geschikt zijn om langer zelfstan dig te kunnen blijven wonen. Het is ook mogelijk om er een programma van eisen voor een nieuwe woning mee op te stel len. Vijftigplussers die aan het onderzoek willen meewerken kunnen de enquête opvragen via telefoonnummer 030-233 00 77 (Willemijn Boone). Of schrifte lijk bestellen via ANBO, ant woordnummer 2200, 3500 WB Utrecht en per fax 030- 233 00 70, onder vermelding van enquête 'Een leven lang zelfstandig'. Vanaf 18 september is de enquête ook via de lokale ANBO-afdelingen verkrijgbaar. Verder is de enquête in te vullen via internet: www.anbo.nl. De ingevulde papieren dienen uiterlijk vrijdag 13 oktober te worden geretourneerd. Kinderen moeten al op heel jonge leeftijd kennis maken met compu ters en Internet. Kunnen omgaan met informatie- en communicatie technologie (ICT) zal in de komende jaren uitgroeien tot een belang rijke voorwaarde voor een volwaardige deelname aan de samenle ving. Om te voorkomen dat er een tweedeling ontstaat tussen mensen mét ICT-vaardigheden en mensen zonder die vaardigheden, moeten kinderen al in een vroeg stadium wegwijs worden gemaakt in de wereld van de ICT. De overheid moet overwegen al in de laagste klas sen van de basisschool of zelfs al op kinderdagverblijven met ICT- onderwijs te beginnen. 'Waarom zou je kinderen wel leren vinger verven of hutten bouwen en niet leren op een leuke en verstandige manier met computers om te gaan?' Dit schrijft minister Van Boxtel voor Grote Steden- en Integratiebeleid in een bijdrage op de discus siesite www.toekomst.overheid.nl. De bewindsman is binnen het kabinet verantwoordelijk voor het informatiebeleid van de overheid. Minister Van Boxtel heeft de discussiesite in het leven geroepen om een maatschappelijke discussie te starten over de toekomstige relatie tussen burgers en overheid in het ICT-tijdperk. De discussie volgt op de ICT-nota 'Contract met de toekomst' die hij op 22 mei naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Nu de minister weer terug is van het zomerreces, zal hij zich de komende weken actief in de discussie gaan mengen. De discussie loopt tot Prinsjesdag. De site is sinds 10 juli in de lucht en sindsdien is die ruim 9000 keer bezocht. In totaal zijn 200 berichten geplaatst door ongeveer 75 dis cussiedeelnemers. De gemiddelde sitebezoeker blijft ongeveer 5 minuten op de site. Naast het deelnemen aan de discussie kunnen bezoekers van de site ook een Opiniewijzer invullen, die aan de hand van een aantal vragen bepaalt of de bezoeker klaar is voor het ICT- tijdperk. Deze Opiniewijzer is inmiddels al 750 keer ingevuld. Instituut asbestslachtoffers helpt werknemers met mesothelioom foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 15