'TCBfï! Heden en verleden ontmoeten elkaar in Oud Katholieke kerk De toppertjes dag SCHIEDAM Björn Again! ft Nieuws van de Hargahoeve Middelburgse 'Slijter van het Jaar' gehuldigd in Schiedam Cliff Richard in Blauwe Brug Huisvrouwen hakten de knoop door na heftige raadsdiscussies Woorden van vroeger - mensen van nu GASTOUDERS GEZOCHT! Vrouw uit de put Koninklijke onderscheiding U wilt toch ook het beste voor uw Fiat HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 6 SEPTEMBER 2000 36 - 1441 SCHIEDAM - Het Fortis Theater aan de Schie opent haar seizoen vrijdag 7 september op een wel heel bijzondere manier. Dan bestijgt namelijk de succes volle look-a-like band Björn Again het podium, die de groot ste hits en evergreens van ABBA ten gehore zal brengen. Sinds de Zweedse artiesten in 1974 het Eurovisie Songfestival wonnen met het legendarische nummer Waterloo zijn deze niet meer uit de popgeschiedenis weg te den ken. Vele imitaties volgden, maar slechts één heeft stand we ten te houden: Björn Again. De leden ervan lijken nagenoeg pre cies op Björn, Benny, Agnetha en Anni-Frid, en zingen vrijwel identiek. De look-a-likes ontke tenen een feest van herkenning met meezingers als Mamma Mia en Dancing Queen. Ook vrijdag zal het dak van het Fortis Theater gaan. Er zijn nog enkele kaarten voor dit unieke optreden verkrijgbaar bij de kassa van het theater aan het Stadserf, of tele fonisch: 010-246 74 67. De show begint om 20.15 uur. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug vindt zondag 10 september een Cliff Richard The Shadows meeting plaats. Van 12.00-19.00uur kunnen be zoekers genieten van The Sting rays', Mark Lavender en andere artiesten. Ook zijn er fanclubstands en een grand café met sfeervolle Cliff muziek. De toegangsprijs be- draag f. 15,00. Voor meer informatie kunt u bel len: 010 -470 54 12. N00RDEINDE 2 SCHIEDAM-KETHEL TELEFOON 010-470 68 74 www.pash.nl TENNISPARK SPIERINGSHOEK Het Nieuwe Stadsblad loods (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 SCHIEDAM - Wekelijks zetten we in deze krant en kele tijdelijke bewoners van dierenasiel de Hargahoeve in de schijnwerpers. Deze week is dat Nassau. Zij zit in de dierenopvang te wachten op een nieuwe baas. De me dewerkers van de Harga hoeve doen een boekje open over dit fraai ogende beest je. Nassau is een cypers met witte poes, die op dinsdag 29 augustus bij ons op het asiel werd ge bracht. Ze is vernoemd naar de Nassaulaan, omdat ze daar is ge vonden. Het beestje had geen bandje om, en haar leeftijd wordt zo ongeveer op 10 jaar ge schat. Op dit ogenblik is zij nog onder behandeling van een die renarts. Wie kent deze kat en weet waar ze thuis hoort? Oorspronkelijk zou hier ook een verhaal komen over de zwarte kat Moby, maar die heeft geluk kig al weer een goed tehuis ge vonden. Dierentehuis Hargahoeve is te vinden aan de Sportlaan 2 in Schiedam. De openingstijden zijn dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Op zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Zondag en maandag is het asiel gesloten. Voor informatie over de dieren kan gebeld worden: tel. 4714151. Met de presentatie van het boek 'Om de gunst van de koper' werd vrijdagmiddag de veelomvattende viering van '50 jaar Schiedamse centrummarkt' ingeluid. Een in het oog springend onderdeel van de evenemen ten rond het 725 jarig be staan van de stad. De histo rie van de markten van Schiedam voert overigens nog verder terug dan 1275, het jaar dat vissersdorp Schiedam zijn stadsrechten kreeg. Lang daarvoor had Schiedam al zijn jaarmarkt die later faam kreeg als 'ze deloze kermis'. Maar ook de vismarkt, koemarkt, ap pelmarkt, de paarden- en varkensmarkt vormen een boeiend stuk geschiedenis. De marktkooplui hadden het niet altijd gemakkelijk in het verle den, zo bepaalde Schiedam in 1548 dat ze niet alleen het ter rein schoon moesten houden maar ook zelf het gras tussen de stenen weg moesten halen. Als marktstad maakte Schiedam, on danks zijn gunstige ligging, nooit echt furore, het was de ha ringvisserij die tot ver in de 17e eeuw het beeld bepaalde totdat de moutwijnindustrie de 18e eeuw tot een gouden eeuw maakte voor Schiedam. Terwijl in heel Nederland de economie stagneerde bloeide Schiedam op. 'In 1744 werd in de geschriften vermeld 'dat er meer dan hon derd en tachtig Ketels staan, die gemeenlyk, 't gansche jaar door driemaal 's daags worden afge- stookt', zo valt te lezen in het door Henk Slechte en Marianne de Bruyn geschreven markt- boek.Schiedam was al 13 jaar marktloos toen de stad op 1 sep tember 1950, dankzij eendrach tige strijd van de huisvrouwen, weer een weekmarkt kreeg. Ter wijl middenstanders en gemeen tebestuur verhitte discussie voerden over de voors en tegens van zo'n handelsplaats, hakten de huisvrouwen de knoop door. Maar liefst 1059 dames stemden bij een enquête onder Schiedam se organisaties voor de markt, slechts 31 tegen. Ook vanuit de marktkooplui was er volop ani mo voor Schiedam. Voor de 102 beschikbare plaatsen kwamen een halve eeuw geleden meer dan 400 inschrijvingen binnen. Bij loting werd bepaald wie wel kom was, dat waren in ieder ge val geen visverkopers. Die wer den in de begindagen geweerd van het marktterrein. Zuinigheid Wethouder Bochove waar schuwde in zijn openingstoe spraak de huisvrouwen om bij hun marktbezoeken toch vooral goed uit te kijken, hun hand niet te snel naar de portemonnee te brengen en met evenveel overleg te werk te gaan als hijzelf. Een wat overbodig advies gezien de magere beurs van de vele huis vrouwen van wie de echtgenoot zo'n fl. 1,12 per uur verdiende. De markt werd niettemin een succes, zodanig dat na een jaar proefdraaien de Schiedamse centrummarkt voor de tweede maal werd geopend, ditmaal door burgemeester Peek in eigen persoon. De markt kreeg al snel de reputatie een van de betere markten in Nederland te zijn. In 1958 verzucht marktmeester Van Hoogdalen publiekelijk: 'De markt op het Broersveld is feite lijk overbelast, zowel wat klan ten als kooplui betreft.' Door de welvaart verandert allengs ook het beeld van de markt. Mochten de kooplui hun waren in de jaren vijftig nog met de handkar of bakfiets aanvoeren, rond 1960 ziet de achterkant van de kramen er heel anders uit. Daar staan dan kleine bedrijfswagens, voor al VW-busjes die aanvankelijk slechts in beperkte mate en via een wachtlijst te krijgen waren. Standwerkersconcours De komst van de eerste Neder landse vestiging van Albert He- ijn naar Schiedam en later het verschijnen van uitheemse pro ducten als knoflook, champig nons, aubergines en kiwi's tus sen de koopwaar drukten hun stempel op het marktgebeuren. Evenals de standwerkers: 'De advocaten van de straat, aan- smoezers, het zout in de pap van de markt', zoals de radpratende kooplui in het boek worden om schreven. Sinds 1975 wordt in Schiedam jaarlijks gestreden om het nationaal kampioenschap standwerken. Als één van de ac tiviteiten in verband met het 725-jarig bestaan van Schiedam wordt dit op zaterdag 23 septem ber voor de vijfentwintigste keer gehouden, en belooft een gezel lig festijn te worden. door: Chrit Wilshaus/Wim Schelberg SCHIEDAM - De Oud-Ka tholieke kerk aan de Dam 28-30 staat in het kader van Monumentendag in het te ken van een bijzondere dub- bel-expositie. In de kerk staan vitrines met kerkzil- ver; aan de wanden zal de kruiswegstatie van Janneke van Nus te bewonderen zijn. Zeker de moeite van een be zoek waard. Pastor P. van Tilburg doet er nog al nonchalant over: "Het is echt een rariteitenkabinetje. Sommi ge dingen, zoals de monstrans, gebruik ik niet meer. Het is bijna decadent. Ik heb er een keer een dienst mee gedaan en toen voel de ik me doodongelukkig." Toch zitten er voor Schiedam bijzon dere stukken tussen. De hier be sproken monstrans bijvoorbeeld werd in 1724 door Allegundis én Anna de Groot aan de toenmali ge schuilkerk geschonken. Het stuk barst van de symboliek. "Bijna mooi van lelijkheid - of lelijk van mooiheid; het is maar hoe je het bekijkt", grapt pastor Van Tilburg. "Het is een heel ba rok stuk - en daar moet je van houden." En zo is er meer. Bij voorbeeld kandelaars, wie-rook- vaten, een lavaboschotel en een beaardingsdoosje. "Eigenlijk een heel leuk stuk," licht Van Tilburg toe. In het doosje werd as van palmbladeren gebruikt, die over het graf werd uitge strooid. Op het deksel zit een klein lepeltje vast. Het kistje meet nog geen tien centimeter. Toch is er met uiterste precisie in de 17de eeuw de tekstInder Eu- wigheyt suld y niet sondighen' en 'Ghedenckt u uuterste des doots' in gegraveerd. Het zijn - in al hun verscheidenheid - voor al aardige stukken om eens te bekijken. Vooral gezien het feit, dat een hoop stukken binnenkort naar het Schielandhuis gaan. "Er ligt hier een heleboel materiaal dat oorspronkelijk uit Rotterdam afkomstig is. Na het bombarde ment van mei 1940 kwam dat onder het puin van de verwoeste kerk aan de Nobelstraat van daan. Het gaat binnenkort weer terug naar de plek van her komst," licht Van Tilburg toe. Bijzondere Kruiswegstatie De kruiswegstatie van Janneke van Nus is de tweede bijzonder heid, die aanstaande zaterdag te bewonderen is. De verstandelijk gehandicapte Janneke van Nus verbeeldde het lijdensverhaal van Jezus Christus op een wijze, die zeker tot de verbeelding moet spreken. Zij werkte eerder in Galerie Atelier Herenplaats in Rotterdam, waar mensen met een verstandelijke handicap een aangepaste kunstopleiding ge nieten. Ze kunnen er tevens ge bruik maken van gezamenlijke werk- en expositieruimtes. Het werk is onder andere opgeno men in Collection de l'Art Brut in Lausanne, in Museum De Stadshof in Zwolle en in vele particuliere collecties. Daar naast staat Herenplaats jaarlijks op de KunstRAI in Amsterdam. De statie van Janneke van Nus heeft kracht: de kracht van de verbeelding. De kracht van het niet vastzitten in conventies. Dat is te zien - en zeker het bekijken waard. Van deze kruiswegstatie worden in de kerk kaarten verkocht. Ook wordt middels het tijdschrift 'Witte Wolken' de aandacht ge vestigd op het atelier, dat vol gend jaar een werkweek in de Oud-Katholieke kerk organi seert. Bijzonder gebouw Ook de Oud-Katholieke kerk zelf is de moeite van een bezoek zeker waard. Al in 1549 wordt het 'Huis te Poort' genoemd. Na de reformatie in 1572 werd het gebouw als schuilkerk door de katholieken gebruikt. In 1861 werd het gebouw opnieuw opge trokken. Het werd op 16 juli 1862 inge wijd. Bij de eerste steen zicht baar in de Pieterssteeg werd een loden koker met perkamenten rol ingemetseld. Deze oorkonde werd getekend door de pastoor en de kerkmeesters W.B. Verkerk en W.J. Heyligers. Ook het inte rieur van de kerk is bijzonder. Vooral het houtsnijwerk valt di rect in het oog. Overigens komt de levensbeschrijving van Lidui- na door Pater Brugman ook uit de kerk: het boekje werd in 1954 'ontdekt' door toenmalig pastoor C. Tol op de zolder van de pasto rie. Ook dit boekje is zaterdag te bezichtigen. Het orgel, dat in april 1866 in gebruik werd genomen, is in 1983/84 geheel gerestaureerd door de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. Ook het interieur van de kerk rechtvaardigt dus een bezoek. "Het is een plaats waar al bijna 400 jaar de ere dienst wordt gevierd. Het ge bouw is een stille getuige van vier eeuwen mensenleven," zegt Van Tilburg. "Alles met de woor den van vroeger en de mensen van nu." STICHTING KINDEROPVANG SCHIEDAM VLAARDINGEN - Het RIAGG organiseert dit najaar de cursus 'Vrouwen uit de put'. Vrijwel overal ter wereld komen depressies bij vrouwen twee keer zo veel voor dan bij mannen. Er is geen verkla ring voor maar aangenomen wordt dat mannen en vrouwen verschil lend reageren op en omgaan met problemen. De cursus is bedoeld voor vrouwen van 20 tot 60 jaar met lichte tot matige depressieve klachten, waarin de deelnemers leren om te gaan met hun sombere gevoelens. In de cursus wordt uitgegaan van de huidige situatie. Het is een echte doe-cursus met onderwerpen als: hoe leer je omgaan met depressiviteit en hoe overwin je het. 'Vrouwen uit de put' bestaat uit elf bijeenkomsten van twee uur, telkens op de donderdagmiddag van twee tot vier uur. De eerste bijeenkomst is op 19 oktober; de laatste op 25 januari 2001. Kosten zijn 150 gulden. Geïnteresseerden kunnen zich drie we ken voor de start aanmelden. Deelnemers hebben eerst een ge sprek met de cursusleidsters. Info: 445 34 53 SCHIEDAM - Drank verkopen is natuurlijk één, slijter van het jaar worden is twee. Wijnkoperij Van Leerzum uit Middelburg mag zich dit jaar die (onder slijters toch felbegeerde) titel toeëigenen. Reeds in juni werd bekendgemaakt dat Van Leerzum de verkiezing voor Slij ter van het Jaar had gewonnen. De jury keek voornamelijk naar des kundigheid en vakkennis, verzorging en uitstraling van de slijterij, het assortiment en pr-activiteiten. Het slijtersechtpaar en familie en vrienden bezochten vorige week Schiedam, de bakermat van het Ne derlands Gedestilleerd. Op het programma stonden een rondvaart met Koninklijke De Kuyper, een bezoek aan het Nederlands Gedes tilleerd Museum en Branderij De Tweelingh. Hier ontving het echt paar Van Leerzum een bos bloemen en een fles 10 jaar gelagerde No taris XO uit handen van commercieel directeur Holleman. SCHIEDAM - In mei van dit jaar werd de heer A.J.A. Lingen bij Ko ninklijk Besluit benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Op dinsdag 5 september mocht hij uit handen van burgemeester Scheer- es de versierselen behorende bij de benoeming ontvangen. De heer Van Lingen was en is naast zijn directeursfunctie actief op politiek en kerkelijk terrein. In de periode 1978-1990 was hij raadslid en frac tievoorzitter voor het CDA. Verder is hij sinds 1987 lid van het pa rochiebestuur van de H. Liduina en O.L. Vrouwe Rozenkrans. Sinds 1992 is hij vice-voorzitter van hetzelfde parochtiebestuur. Gedu-ren- de de gehele periode hield hij zich intensief bezig met de restauratie van de St. Liduina Basiliek. Gedurende de restauratie, die ruim 17,5 miljoen gulden heeft gekost, wist Lingen voortdurend een groot team vrijwilligers te moti-veren. Tenslotte was hij gedurende een aantal ja ren penningmeester bij de afdeling Zuid-Holland van Unicef. Autobedrijf J. van der Voorde 5e Industriestraat 39, 3133 EL Vlaardingen Tel. 010 - 434 81 57 1 CU Broccoli - on 500 gram, van-1997 voor 1.^" 2 ChCiabatta, ciabattina of focaccia verpakt, van -2AT "1 7Q n j voor 2/ 3 OU Goudse kaas jong 48+ met of zonder komijn Q van 13307TE90T voor O.yU 2 halen, 1 betalen: 4 Hero fruitontbijt 7ft 2 flesjes 0.25 liter, van -33IT voor 5 OhPerla mild snelfiltermaling verpakt 4 pakken 250 gram van JrSrlfT voor XU.UU 6 Verkade Sultana - no per pak, van -23T voor 1."" 2e halve prijs: 7 Mars, Snickers, Bounty, Twix, Milky Way of Skittles mini's r- no 2 zakken naar keuze, van JAK voor O."O 3 halen, 2 betalen: 8 Coca-Cola, Fanta of Sprite 3 six-packs 0.33 liter naar keuze, i n H O van Jr5#7" voor AU.3O 9 Alle Italiaanse wjjnen: Nü met 25% Bonusvoordeel bv. Cecchi chianti classico, fles 0.75 liter, van -H99" «or 8.99 2 halen, 1 betalen: 10 Cd Italiaanse pasta: penne rigate, farfalle, fusilli of spaghetti 1 2 zakken 500 gram, van 3r98~ voor l.UU Schiedam WINTERTENNIS DAG-, AVOND- EN WEEKENDKAARTEN Het huren van een baan Lessen voor elk niveau. Clubs voor de beg. en gevord.; Jeugdclubs v.a. 6 jaar in de winter tennissen met zomerse mogelijkheden en prijzen. Voor onze leden gratis competitie op di. en dond. Vraag onze folder. Inl. tel. 010-470.22.41 of op het tennispark, Ln. van Spieringshoek 203 verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telethon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 KanTOoruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, (010)4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS 'Zedeloze kermis' was voorloper van vrijdagse centrummarkt Gastouderbureau Schiedam is op zoek naar enthousiaste gastouders. Vindt u het leuk om kinderen op te vangen en te verzorgen, dan is gastouderschap misschien iets voor u. De opvang vindt plaats bij u thuis en u kunt zelf aangeven op welke dagen en tijden u opvang zou willen bieden. De vergoeding is vanaf 1 januari 2000 4.50 per uur per kind. Het GOB vraagt 25.- inschrijfgeld. Heeft u interesse of vragen neem dan vrijblijvend contact op met Simone Brockhus-Jansen of Ank de Gier van het Gastouderbureau, Van Ostadelaan 120, 3117 XM Schiedam. Tel. 010-4265819. ketel 4 C - Foto: HENK VOS Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart t/m 10 september a.s.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3