Het CImJ«»LImJ Hèt autonieuws voor Nieuwe ^WIHISOMCICI J Schiedam en omgeving Chrysler PT Cruis er: Super Sport Roadster wordt werkelijkheid Voorlichtingscampagne Verkeersbrigadiers Uitbreiding van Volvo's S80-reeks Door Anjès Verhey Terug naar de jaren vijftig. Gangsterfilms, Bette Davis, drooglegging. Alles doet je eraan herinneren wanneer je oog in oog komt te staan met de nieuwe Chrysler PT Cruiser. Glimmende wieldoppen, hoge carrosserie, bonkige neus en platte achterzijde. MPV volgens Amerikaans voorbeeld uit vervlogen jaren. Dat doet mensen omdraaien, lachen, wij zen en duimen omhoog steken. General Motors (GM) heeft aan gekondigd dat het bedrijf de in novatieve Chevrolet SSR con cept car, die nog het meest weg heeft van een kruising tussen een pick-up en een supersportie- ve roadster, in productie gaat ne men. Begin dit jaar wist dit stu diemodel op diverse autoshows, waaronder die van Detroit en Genève, de harten van de vele bezoekers te stelen. Volgens G. Richard Wagoner, President en Chief Executive Officer van GM, staat de SSR vanaf begin 2002 in de Amerikaanse showrooms. De Chevrolet SSR haakt op 88 jaar Gevit-traditie en is een blik- kentrekker bij uitstek. Door zijn uitgebouwde wielkasten oogt hij als een pick-up, maar in feite is hij uitgerust met een elektro hy draulisch wegklapbaar dak. On der de motorkap is een dikke V8 te vinden, die is gekoppeld aan een viertraps automatische transmissie, en met zijn achter wielaandrijving beschikt de SSR over de basiskarakteristieken en prestaties van een echte roadster. De Chevy SSR (Super Sport Ro adster) werd oorspronkelijk ont worpen als toonbeeld van GM's positie als fabrikant van innova tieve modellen en de doelstelling die het bedrijf zichzelf heeft op gelegd om meer spannende au to's op de markt te brengen. Wa goner: 'Nog geen tien maanden geleden bestond deze auto uit niet meer dan een schets op het computerscherm van een ont werper. En wat voor een schets! Maar wij zijn er in geslaagd om de au to binnen drie maanden te bou wen, zodat hij nog net op tijd klaar stond voor de Detroit Mo tor Show, begin dit jaar.' Dit jaar wordt voor het eerst de campagne 'Ook wij staan er weer' gevoerd. Deze campagne is een initiatief van de Stichting Verkeersbrigadiers. Ongeveer 55.000 verkeersbrigadiers zijn in Nederland elk jaar actief bij het veilig oversteken van de school gaande kinderen. De Stichting Verkeersbrigadiers sluit met de campagne 'Ook wij staan er weer' aan bij de 3VO-eampagne 'De scholen zijn weer begonnen.' De verkeersbrigadiers in Nederland, 37.000 volwassenen en 18.000 jongeren, hebben een opleiding gekregen van de politie en zijn officieel aangesteld als verkeers- brigadier. Ze zijn allen verzekerd. Hun uniform is een oranje fluo rescerende jas en om het verkeer te regelen, hanteren ze een stop bord. Wie het stopbord negeert, kan een stevige boete krijgen. Hoewel het moeilijk is om personen enthousiast te maken voor dit verantwoordelijke werk, neemt het vrijwillige verkeersbrigadiers- werk nog steeds toe. Uit gegevens blijkt dat er nauwelijks onge vallen plaatsvinden tijdens het brigadieren. Op tv zal de komende twee maanden een spotje over het werk van de verkeersbrigadiers te zien zijn. Ook kunt u de internetsitevan de Stichting Verkeersbrigadiers bekijken. Deze vindt u via de site: 'www.3vo.nl'. Voor meer informatie: Mariëtte van Leeuwen, coör dinator Stichting Verkeersbrigadiers. tel. (035) 5248855. Zelden reden we in de afgelopen jaren met een auto die zoveel op hef veroorzaakte. Even een boodschap bij de plaatselijke su per doen. Bij terugkomst vijf man tegen de ruiten gedrukt. Over de snelweg en de bestuur der van een Maserati, toch ook niet de eerste de beste, blijft ter gend langzaam voor je rijden om je toch vooral te laten inhalen, zodat hij de auto van alle kanten kan bewonderen. Duim omhoog en dan wegspurtend. Wie aan dacht wil, neemt een PT Crui ser! Althans voorlopig, want het model is apart, maar dat was de Renault Twingo een aantal jaren terug ook en wie kijkt daar nu nog van op? Daimler-Chrysler brengt de PT Cruiser op de markt in het MPV- segment. Het populaire type au to voor het hele gezin, de hond en de bagage en wat al niet meer. De PT ziet er niet uit, zoals de meeste varianten uit dit segment en het zal ook niet de eerste in geving zijn als je hem ziet, dat het om een veelzijdig te gebrui ken ruimtewagen gaat. Eerder om een collectors item, waarmee je opvalt en teruggrijpt naar ver vlogen jaren. Verschil met toen: alle vormen van huidige auto techniek zijn erin verwerkt. De buitenkant wordt gedomineerd door de stoere neus met forse open grille en gestroomlijnde koplampen. De motorkap dekt het geheel glad af met het stoere Chrysler-logo prominent aanwe zig. De zijkanten zijn getailleerd door forse ronde wielkasten en in de carrosserie meegevormde dorpels. De achterzijde biedt de grote gladde vijfde deur die van dorpel tot dakrand toegang biedt naar het variabel op te stellen in terieur. Aan weerszijden geflan keerd door wat kleine achterlich ten. Maar één motor Chrysler brengt de PT voorlopig op de markt met een 2.0i DOHC 16V 4-cilindermotor. De keuze bestaat uit handgeschakeld of een 4-traps automaat. Er zijn 3 uitvoeringen verkrijgbaar, waar bij de Classic de voordeligste is. Daarnaast bestaat de Touring en de Limited, welke wij voor deze test reden. Verschil tussen de drie uitvoeringen zijn voorna melijk de anders uitgevoerde banden en wieldoppen, eventu ele dakconsole met kompas en buitentemperatuurmeter, de be kleding, mistlampen voor en een eventueel roofrack. Ondanks zijn klassieke uiterlijk is de auto zeer compleet uitgerust met alle moderne technologieën van deze tijd en een overcompleet veilig heidspakket dat bestaat uit ABS met traction control, airbag voor bestuurder en passagier, side- airbag, en verstevigingsbalkcn. Qua comfort beschikt de auto over standaard airco, elektrisch bedienbare ramen voor en ach ter, alsmede centrale deurver grendeling. De buitenspiegels zijn verwarmbaar en inklapbaar. De bestuurdersstoel is elektrisch verstelbaar en beschikt over een opklapbare armsteun. Wie in stapt in de PT zal moeten wen nen aan het interieur. Knipogend naar de eerder genoemde jaren vijftig zijn de meeste klokken glimmend en rond in aparte be huizingen op het dashboard aan gebracht. De binnenverlichting bestaat uit een tweetal forse ogen en alle bedieningsknoppen zijn vrij groot vormgegeven, snel te vinden en makkelijk te bedienen. De PT Cruiser is vrij zwaar en dit merk je duidelijk, met name als je snel wilt accele reren om in te halen bij voor beeld. Je hebt dan echt tijd nodig om de gewenste snelheid te be reiken: een gewaarschuwd mens telt voor twee is hier dan ook van toepassing. Bovendien, maar dat is meer persoonlijk hoort een dergelijke pure Amerikaans ge schoeide auto uitgerust te zijn met een automatische versnel lingsbak om het comfortabel rij den nog een tikje plus te geven. Vrijetijds-auto De PT Cruiser, eigenlijk zegt de naam het al. Je moet geen snel heidsmonster verwachten, maar een auto waarmee je gerieflijk de weg op kan om een dag of een lang weekend rustig mee te toe ren. Comfort heeft de PT Crui ser volop, de zetels ontspannen je, zijn flink van formaat, alhoe wel mensen met langere benen wat steun onder de bovenbenen zal ontbreken. Ook geven de stoelen weinig houvast, wat ui teraard vooral in bochten minder prettig is. Echt een vrijetijds-au to. Na wat gewenning heb je de handling van de wagen snel on der de knie en is het wat zwaar sturen alleen nog hinderlijk bij in- en uitparkeren of plotselinge uitwijkmanoeuvres. Ook de ac celeratie kan je daarbij parten spelen. De PT heeft volgens de brochu re een gemeten topsnelheid van 190 km/uur (handgeschakeld), maar daar doet hij dan ook heel lang over. De PT Cruiser is ein deloos veelzijdig in te vullen en uit te voeren. Stoelen zijn weg te klappen, eenvoudig tot tafeltje om te klappen e.d. Hiermee heb je als bestuurder alles watje no dig hebt. Een verhuisauto, slaap wagen, vergader- of eetkamer. En alles in een sfeervolle am biance van de jaren vijftig. De nieuwe C-klasse doet opnieuw van zich spreken: vier maanden na de start van de serieproductie van de limousine presenteert Merce des-Benz een nieuwe, zelfstandige variant: de Sportcoupé. Tijdens de automobielsalon van Parijs begin oktober wordt deze aantrekkelijke tweedeurs auto voor het eerst aan het grote publiek getoond. Tempe rament en jeugdige charme zijn de Sportcoupé van de C-klasse let terlijk op het lijf geschreven: de voor het merk karakteristieke grille met de centrale ster kenmerkt de tweedeurs variant onmiskenbaar als een lid van de club sportieve Mercedes modellen. De vier koplampen van het front en de krachtige lijnen van de carrosserie markeren de sportieve uitstraling en geven de Sportcoupé als nieuweling in de Mercedes-Benz C-klasse naast de limousine een geheel eigen karak ter. Een karakteristiek kenmerk van het geheel nieuwe coupédesign is ook de hoge achterkant met de geïntegreerde spoiler en de donkere tweede achterruit tussen de achterlichten. De ontwerpers van Mer cedes hebben dit markante lijnenspel bewust gehanteerd om het dy namisch progressieve karakter van de tweedeurs variant nog sterker te benadrukken. Bovendien zorgt de hoog liggende spoilerrand van de achterzijde van de Coupé voor perfecte aërodynamische waarden en de stilistisch interessante tweede achterruit biedt de bestuurder een voor een Coupé ongebruikelijk goed zicht naar achteren - voor al ook tijdens het inparkeren. Het als optie leverbare Panorama- schuifdak maakt het interieur nog lichter en luchtiger. Met een druk op de knop glijdt de voorste helft naar achteren waarbij de dakope ning eenderde groter is dan bij een conventioneel schuifdak. Omdat het Panorama-schuifdak naar buiten toe opent, wordt de hoofdruim te van de passagiers niet verkleind. Twee elektrische rolgordijnen aan de binnenzijde beschermen het interieur tegen binnenvallend zonlicht als het schuifdak is gesloten. Moderne vicrcilinder motoren met een hoog vermogen maken een sportieve rijstijl mogelijk. Met de 2,3 liter motor (145 kW/197 pk) van de Roadster SLK beloopt de acceleratie van de nieuwe C 230 Kompressor van 0 naar 100 km slechts 8 seconden, de topsnelheid pis 240 km/uur. Tot het motorenprogramma behoren verder de 120 kW/163 pk 2.0 liter motor met mechanische kompressor, de vierci- linder van de C 180 (95 kW/129 pk) en de 2,2 liter CDI-motor met common railtechniek (105 kW/ 143 pk). De juiste bandenkeuze is van groot belang voor de actieve vei ligheid va een auto. Voor een op timale veiligheid moet de band niet alleen passen bij auto en rij gedrag, maar eigenlijk ook bij de weersgesteldheid. Zo is alleen voldoende profiel geen garantie voor een perfect weggedrag on der koude en winterse omstan digheden. De winterhanden van Vredestein zijn optimaal afge stemd op winterse omstandighe den, onder meer door uitgebrei de testprogramma's, en bieden automobilisten in de winter maanden meer veiligheid. In de autosport is de juiste bandenkeu ze essentieel. Daarbij speelt de buitentemperatuur en de tempe ratuur van het wegdek een be langrijke rol bij de keuze van een bepaald type compound cq profiel. Maar ook in het dage lijks verkeer, en zeker onder nat te en koude omstandigheden, is een goede band met het wegdek een eerste vereiste voor een vei lig weggedrag. Hierbij gaat het niet om tienden van seconden, maar om iets dat veel belangrij ker is: mensenlevens. Daarom l__ heeft Vredestein winterhanden De Volvo S80 is met zijn topprestaties, hoogstaand comfort en uitgebreide standaarduitrusting niet meer weg te denken uit menig Nederlands wagen park. Volvo breidt de succesvolle S80-serie nu uit met een nieuwe uitvoering: de Volvo S80 2.4T. Een auto met een 2,4 liter vijfcilinder lagedruk turbomo tor die de ruimte opvult tussen de Volvo S80 2.4 en de Volvo S80 2.9. Een n°g gevarieerder aanbod, dat is voor Volvo de reden om een nieuwe uitvoe ring van de succesvolle Volvo S80 te introduceren. Hierdoor wordt het pro gramma logischer ingevuld en krijgt de klant meer mogelijkheden die motor te kiezen die het best bijzijn of haar wensen past. Het gaat om de 2.4T-variant die net als de versie met de 2.9 liter motor een vermogen heeft van 200 pk. Het heerlijk roffelende geluid van de vijfcilinder, zijn snelle acceleratie (van uit stilstand naar 100 km/uur in 7,9 seconden) en de grote trekkracht bij lage toerentallen geven de Volvo S80 2.4T een heel sportief karakter. Sportiever dan de Volvo S80 2.9, een zescilinder lijnmotor die van de S80 een comfor tabele, prestigieuze limousine maakt. De Volvo S80 2.4T is leverbaar met een handgeschakelde vijfversnellingsbak of een vijftraps automaat, bekend uit de versies met 140 pk en 170 pk. De auto is voorzien van 16 inch stalen velgen. Ter introductie is de Volvo S80 2.4 T leverbaar met het Limited Edition pak ket. Hiermee beschikt de auto over mooie lederen bekleding, ECC (Electro nic Climate Control), verwarmbare voorstoelen, mistlampen voor, met leder bekleed stuurwiel, cruise control, boordcomputer, automatisch dimmende binnenspiegel en grondverlichting via de buitenspiegels. Bovendien is er een keuze uit 16 inch lichtmetalen wielen. Uiteraard is dit pakket uit te breiden met Mobility Line, Family Line en de bekende opties. De meerprijs voor de Limited Edition bedraagt f 8.252,89. ontwikkeld die niet alleen onder winterse omstandigheden maxi male grip bieden, maar die in al le gevallen bij temperaturen on der de 7 graden Celsius meer grip en remvermogen hebben dan normale banden. Zonder dat de automobilist ook maar iets hoeft in te leveren op het gebied van comfort en wegligging. Daarmee neemt de kwaliteit van Vredestein alle negatieve voor oordelen tegen winterhanden weg. Sterker nog: de winterhan den van Vredestein presteren op het gebied van comfort en weg ligging beter dan veel zomer- banden. Sfeervolle ambiance van de jaren '50 C-klasse doet van spreken

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9