Onderzoek naar drank en drugs onder jongeren KOMPLEETGEPRIJSD! cLeZwicWSter Monumentendag 2000 kiest voor het water IN KRANT Technisch New Shoes Herinnering moet doorslag bij hoger beroepszaak geven Last van overgewicht? loods Inbeslagname van vuurwapen Aanrijding met onbekend letsel Poldervaartplan toegelicht Zonder rijbewijs Met een borrel achter het stuur Kortingspas in Schiedam bijna honderd gulden duurder dan in Vlaardingen LANCIA 0318 - 698 698 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 2000, JAARGANG 52 Nr. 36 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM KIJK OP B£ RUBftlEKSPAGINA S WÊÊÊÊÊKÊÊÊÊ TOTALE OPLAGE: HNS Geen Bertus op zondag Knuppels in hoenderhok bij Gorzen Djembé als rustpunt in het leven SCHIEDAM - Een 30-jarige Rotterdammer is maandagavond aangehouden op de Schiedamse- weg aangehouden, omdat hij een 23-jarige man uit Schiedam op de Matlingeweg zou hebben be dreigd met een gaspistool. De politie vond het vuurwapen bij de man in de auto, waarop het in beslag werd genomen. En pas sant werd ook een laser-shield uit de auto gehaald. Dit apparaat waarschuwt automobilisten voor snelheidsradars, en is wettelijk verboden. De politie heeft de man tweemaal een proces ver baal gegeven. SCHIEDAM - Bij een aanrij ding op de Buitenhavenweg raakte maandag een 31-jarige vrouw uit Rotterdam gewond. Zij fietste over de weg, toen een 48-jarige Schiedammer in een bedrijfsauto tegen haar aan bot ste. De vrouw is met onbekend letsel overgebracht naar het Vlietland Ziekenhuis, lokatie Schieland. SCHIEDAM - Aanstaande za terdag zal in het kader van de Open Monumentendag door de afdeling Groen en Natuur extra aandacht worden besteed aan de historische Poldervaart. Door medewerkers wordt onder ande re informatie gegeven over het poldervaartplan dat moet leiden tot een doorgaande fietsroute vanaf de nieuwe Bene-luxtunnel tot aan het open poldergebied van Midden-Delfland. Verder zijn verschillende werk-tuigen te zien die te maken hebben met onderhoud van de watergangen in Schiedam, bijvoorbeeld een maaiboot en een slootkraan. Ou dere handwerktuigen leggen een brug naar het verleden. De stand die gelegen is bij de entree van volks-tuinencomplex Vijfsluizen is van 10.00 tot 16.30uur te be zoeken. 0 Autocentrum Kroes -u ABBA een eigen plein krijgt in de Zweedse wijk Sveaparken, kan het Ne derlandse deel van Schie dam uiteraard niet achter blijven. Althans, dat vond Willem Gies- selbach, de nieuwe eigenaar van het café aan de Hoogstraat 192. In plaats van nostalgie uit Scandinavië kiest hij muzikaal voor het roemruchte verleden van de nederbeat. Giesselbach is al van qjngs af aan fan van The Shoes. Duide lijk dat hij deze naam ook heeft geko zen voor zijn nieuwe café. Bandleider Theo Vaness vond het zo'ti leuk idee, dat hij bereid was het zondagmiddag te openen, hetgeen op feestelijke wijze gebeurde. Volgens de fans mag het dui delijk zijn dat café The Shoes zeer op haar plaats is aan de Hoogstraat num mer 192. Alsof toeval zou bestaan, was '192* ooit de zendfrequentie van Radio Veronica, het station dat naast The Shoes een groot aantal andere groepen succesvol maakte. De jingle *192, goed idee' is menig oudere jongere in het ge heugen gegrift. Later ging Veronica op de middengolf overigens over op 538, een frequentie die voortleeft in het ge lijknamige station van Erik de Zwart. SCHIEDAM - De politie con stateerde dinsdagochtend op de Matlingeweg dat een 44-jarige Rotterdammer in een auto reed waarvan het rijbewijs van de kentekenhouder ongeldig was verklaard. De bestuurder kwam met een nogal warrig verhaal. Op het politiebureau bleek dat de man zonder geldig rijbewijs reed en dat tegen hem nog een boete openstond van 150 gulden. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. SCHIEDAM - Een 47-jarige au tomobilist uit Rotterdam reed dinsdagavond op de Newton- straat tegen een gestalde fiets aan. Hierdoor raakte het vehikel beschadigd. De ter plaatse gearriveerde poli tie nam de verdachte mee naar het bureau, wegens het vermoe den dat er alcohol in het spel zou zijn. De test wees uit hij 1,80 promille in zijn bloed had zitten. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. door Wim Schelberg Per 1 september biedt de Stichting Ouderenwerk houders van een Rotter dampas een gemiddelde korting van 35% op tal van activiteiten. In Vlaardingen kost de Rotterdampas f. 25,- voor 65-pIussers. In Schie dam daarentegen moet f. 120,- worden neergeteld. Dat verschil is onaccepta bel, vinden zowel het AOV als de Stichting Ouderen werk Schiedam. Gestegen kosten vormden voor de Stichting Ouderenwerk Schiedam een reden om cursus sen en activiteiten in de dien stencentra duurder te maken. "Het gaat hier vooral om activi teiten die begeleid worden door vakkundige krachten", aldus El len van Wietingen van Ouderen werk. "Met de Rotterdampas is er zelfs helemaal geen sprake van stijgende prijzen." In Vlaar dingen wordt de pas sinds maart aan 65-plussers aangeboden voor het bedrag van 25 gulden. In Schiedam werd precies een maand daarvoor die ouderenkor- ting teruggedraaid. In een brief van 1 februari 2000 die de gemeente aan Schiedamse ouderen zond, werd uitgelegd waarom die maatregel werd te- ruggedraaid. De gemeente was van mening dat de pas zou moe ten worden gebruikt waarvoor hij primair bedoeld was: voor mensen met een minimuminko men. 'Een speciaal tarief voor alle 65-plussers past niet in deze visie,' stelt het schrijven. 'In eer ste instantie is namelijk niet de leeftijd van belang maar het in komen om in aanmerking te ko men voor de Rotterdampas.' Vanaf dat moment betaalden dus alle Schiedammers die een inko men hadden boven het mini mum, de volle mep voor de pas. De korting geldt alleen, wanneer het gezamenlijk netto maandin komen lager is dan f. 2.400,-, of lager dan 1.700 gulden (alleen staanden). Wethouder Peter Groeneweg, verantwoordelijk voor het oude renbeleid binnen de gemeente, licht de beslissing als volgt toe: "Het heeft ermee te maken dat de wethouder van Sociale Zaken het geld voor de korting op de Rotterdampas ten laste bracht van het armoedebeleid. Uitein delijk waren B&W en de raad het ermee eens, dat het geld be ter op zijn plaats was bij armoe debestrijding." Catelijne Raaphorst-de Groot van het AOV wil die opmerking nuanceren. "De ouderenbonden waren het destijds met de beslis sing eens en legden geen voor behoud. Het AOV deed dat wel. Wij hadden graag een proefpe riode gezien van een jaar, zodat kon blijken hoeveel ouderen door de maatregel gedupeerd werden". Dat veel ouderen zijn gedupeerd, bleek onlangs tijdens de opening van de Schiedamse dienstencentra. "De verkoop van de Rotterdampas is duidelijk ge stagneerd," meldt Van Wietin gen. "Veel ouderen vonden die gewoon te duur." Kennelijk zagen zij ook niet de mogelijkheid om de pas voor een tientje aan te schaffen. Vol gens cijfers van het Bureau Rot terdampas lagen de verkoopcij fers in voorgaande jaren bedui dend hoger. Zo werden in 1998 in Schiedam van de in totaal 4.100 Rotter- dampassen ongeveer 900 exem plaren verkocht voor het 65- plustarief. In 1999 waren dat er nog ruim 800. Het AOV laat bij monde van Ca telijne Raaphorst-de Groot we ten de maatregel een beperking te vinden van de bewegingsvrij heid van ouderen. "Het is schrij nend dat juist in Vlaardingen de ze maatregel niet nagevolgd is. Daar kunnen ouderen wel goed koper aan de pas komen." Ook voelen ouderen zich in hun trots aangetast. Juist ouderen blijken in de praktijk moeite te hebben met het overleggen van hun fi nanciële gegevens. "En dat is de enige grond waarop je nu in Schiedam korting kunt krijgen," aldus het AOV Ellen van Wietin gen bevestigt dat: "Ouderen zijn nog steeds huiverig om met 'steun' een goedkope pas te krij gen." Peter Groeneweg begrijpt dat het verschil tussen Schiedam en Vlaardingen steekt. "Aan de an dere kant kunnen overheden nu eenmaal niet altijd aan de lei band lopen van het wegwerken van verschillen tussen gemeen ten onderling. Er zijn wel meer verschillen tussen Schiedam en Vlaardingen. Die mogen er ook best zijn." Ook de gebruikswaar de van de pas wordt per gemeen te vastgesteld. Dat wil overigens niet zeggen, dat er helemaal geen overleg plaatsvindt waar het het ouderenbeleid betreft. "Er is wel degelijk overleg tus sen de wethouders van Vlaardin gen, Maassluis en Schiedam, waarin gepoogd wordt het oude renbeleid af te stemmen." In ie der geval vindt Groeneweg dat de reactie van het AOV wat laat komt. Het gebruik van cannabis door scholieren gaat - voor het eerst sinds zestien jaar - niet langer omhoog. Bij XTC en amfetamine is spra ke van een daling. Dat blijkt uit de eerste resultaten van het vierjaarlijkse onderzoek van het Trimbos-instituut naar roken, drinken en drugsgebruik onder scholie ren van 10 tot 18 jaar. Van scholieren in het voortgezet onderwijs heeft een op de vijf wel eens cannabis gebruikt. Een op de tien deed dit in de vier we- KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur ken voor het onderzoek, het zo genoemde actuele gebruik. De percentages zijn iets lager dan in 1996. Het actuele gebruik van hasj of marihuana onder middel bare scholieren was vorig jaar 9,3 procent. In 1996 was dit 10,7 procent. De meeste actuele ge bruikers beperken zich tot een of twee keer blowen in de laatste vier weken. Een op de drie actu ele cannabisgebruikers gebruikt frequent, dat wil zeggen gemid deld meer dan twee keer per week in de periode voor het on derzoek. Onder leerlingen van het basisonderwijs komt vrijwel geen hasj- of marihuanagebruik voor. Het recente gebruik van paddo's - paddestoelen met een halluci nerende uitwerking - in 1999 was 1,2 procent, tegen 1,5 pro cent in 1996. Voor XTC liep het actuele gebruik in 1999 terug naar 1,4 procent en voor amfeta mine naar 1,1 procent. Dat was respectievelijk 2,2 en 1,9 pro cent. Het gebruik van cocaïne bleef nagenoeg gelijk met 1,2 procent en dat was ook zo voor heroïne met 0,4 procent. Het actuele gebruik van tabak daalde licht: van 29 procent in 1996 naar 27 procent in 1999. Er zijn bijna evenveel jongens als meisjes die dagelijks roken. Van deze groep roken jongens meer sigaretten per dag dan meisjes: 40 procent van de jongens en 28 procent van de meisjes rookt meer dan 10 sigaretten per dag. Van de leerlingen in het basison derwijs heeft een op de zes wel eens gerookt en een op de veer tig rookte in de vier weken voor het onderzoek. Dagelijks roken komt op de basisschool vrijwel niet voor. Van de leerlingen in het basison derwijs heeft ruim een kwart wel eens gedronken, tweemaal zo veel jongens als meisjes. Een op de acht dronk in de vier weken voor het onderzoek, maar meest al niet vaker dan een of twee keer. Het Peilstation-onderzoek, het vijfde sinds 1984, vond in het najaar van 1999 plaats samen met drieëntwintig afdelingen Jeugdgezondheidszorg van GGD-en. Bijna tienduizend leer lingen uit groep 7 en 8 van het basisonderwijs en uit alle leeija- ren van het voortgezet onder wijs, vulden op school een vra genlijst in over roken, drinken, drugsgebruik en gokken. Daar bij werd gevraagd naar het ge bruik in het hele leven en in de vier weken voor het onderzoek. Eethoek PIMORA SCHIEDAM - De betrouwbaarheid van de herkenning van een 27-jarige verdachte van een overval op een groothandel in sanitair, op 22 december 1997, wordt nu tijdens de hoger beroepzitting voor de Haagse rechter in twijfel getrokken. Daarom is de Maast richtse criminoloog Prof. Van Koppen verzocht hiernaar een on derzoek te doen. Hiertoe is de zitting overigens met drie weken opgeschort. Van Koppen, verbonden aan het Nederlands Studiecentrum voor Criminaliteit en Rechtshandhaving wil twee slachtoffers inzetten, wiens herkenning mogelijk van dienst kan zijn. De van oorsprong Rotterdammer werd vorig jaar opgepakt naar aanleiding van de herkenning door twee medewerkers van de groothandel. Zijn ad vocaat is minder gelukkig met deze gang van zaken. Hij stelt dat de herkenning moeilijk zal zijn, omdat detaillistische herinnering met de loop der jaren steeds ffagmentarischer wordt. Overigens is het frappant dat Van Koppen hieraan zijn medewer king verleend. Hij geldt in de juridische wereld als een autoriteit op het gebied van criminaliteit en herinnering, en deed in diverse geschriften duidelijk blijken dat herinnering eerder uitzondering is dan een regel. SCHIEDAM - De Open Monumentendag zal dit jaar in het teken staan van het water. En wat dat betreft heeft Schiedam voldoende te bieden. Tussen 10.00 en 11.00 uur zal in de tentoonstellingsruimte van de Stadswinkel door burgemeester Scheeres en wethouder Groe neweg het officiële startsein voor de dag gegeven worden. Op de dag staan activiteiten op, rond en over het water centraal. Vanaf 10.00uur zijn er kano's te huren bij het Zakkendragershuisje. Verder zijn er in de Lange Haven historische schepen te bezichtigen en is een pa trouillevaartuig van het gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam in de vaart. Topattracties zullen waarschijnlijk de klassieke brandblusboot 'Jan van der Heide' en de stoomsleepboot 'Hercules' uit 1915 vor men. Tenslotte is er vanaf 11 .OOuur een havenrondvaart. Ook op het land valt voldoende te beleven. Zo rijdt weer de histori sche autobus rond. Vanaf 11 .OOuur vertrekt die elk half uur vanaf de Vismarkt. De bus voert zijn passagiers onder meer langs het Pomp station, de brugkelder van de Koninginnebrug en de informatiestand van de afdeling Natuurontwikkeling bij Vijfsluizen. Een gemeente raadslid zal als gids optreden en informatie verstrekken over de be zienswaardigheden tijdens de rit. Tenslotte kan een kijkje genomen worden in onder andere de restau ratiewerkplaats van de Molenmakers in de Elzensteeg, Molen de Walvisch en diverse kerken. Meer uitgebreide informatie staat in het programmaboekje. Dat is op te halen bij o.a. het Gemeentelijk Infor matiepunt, bij de VVV en bij de bibliotheken. Bent u geschikt voor deelname? HNS Nieuwe Het Stadsblad De Havenloods - Oplage: 937.148 Rotterdam en omstreken Elektraweg 2E 3144 CB Maassluis telefoon: 010-5911455. Bel voor gratis cursusgids: of surf naar: rovc.nl Ni Fdh. xioerqvxnujto Prij sverschil Rotterdampas leidt tot onvrede bij AOV en Ouderenwerk Diverse activiteiten, zoals sporten, worden voor ouderen minder interessant als de prijs van de Rotterdampas zo hoog blijft. TECHNISCHE OPLEIDINGEN Tafel 140x90 cm. in aluminium/wit met vier aluminium stoelen met stoffen zitting in zwart. ■eeneemprijs! I Van 699,- voor Hoofdweg 18. Capelle aan den IJssel. lel. 010 451 88 44 Hillelaan-30-39. t.o. metrostation Ri|nhaven Rotterdam-Zuid. tol 010 48 c2 - i Wilt u serieus iets doen aan uw overgewicht? Doe dan mee aan een onderzoek met een nieuw geneesmiddel om overgewicht te behandelen. In dit onderzoek krijgen ólle deelnemers dieet- en bewegingsadviezen en worden intensief begeleid om gewichtsverlies te bewerkstelligen. Het geneesmiddel (tabletten met werkzame stof) wordt toegevoegd aan de behandeling en vergeleken met een placebo (tabletten zonder werkzame stof). Drie van de vier deelnemers krijgen de werkzame tabletten. Het onderzoek duurt ruim twee jaar, waarin u een aantal keren een bezoek zult brengen aan het ziekenhuis (St. Franciscus Gasthuis) voor onderzoeken. Om deel te kunnen nemen aan het onderzoek moet u tussen de 18 en 75 jaar oud zijn en flink overgewicht hebben. Wanneer u interesse heeft in deelname aan dit onderzoek, kunt u bellen met tel. 010-4616520. Mevr. Drs T. M. H. Neumann, arts-onderzoeker Dr J. W. F. Elte, internist

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 1