Koopzondag moet het zonder Bertus doen Sponsors SCHIEDAM NODIG? Binnenstadsdag Wl x Schiedams water in bibliotheken Seizoen NWH weer van start r\fmmIC FTf I m Oud-voorzitter Rorije en nieuw bestuur in de clinch Bawana brengt rust in de vaart der volkeren Milieuklachten uit uw regio LOTERIJ Sponsor' Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigen raam lil HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 7 SEPTEMBER 2000 36 - SCHIEDAM - Activiteiten in de bibliotheken zullen vanaf aan staande zaterdag nog de gehele maand september in het teken staan van 'Schiedams Water'. Op zaterdag 9 september is er van alles te doen in de biblio theek aan het Stadserf. Voor kin deren is er van 12.00-15.00 uur een waterspellenwedstrijd, waar mee leuke prijzen te winnen zijn. Verder zijn de clowns Miko en Joke aanwezig: zij knutselen met bal-lonnen en schminken de kleintjes. Om 13.00 is er een op treden van het Toonkunst Jeugd koor Schiedam. Voor wie wil uitrusten is er een doorlopend videoprogramma en om 15.15 uur worden de prijswinnaars be kend gemaakt van de fotowed strijd 'Kijk op Schiedams Wa ter'. Alle ingezonden foto's zijn in de bibliotheek te bewonderen. De rest van september staan in de verschil-lende bibliotheken verschillende Schiedamse wa terpartijen, zoals de havens, Pol dervaart en Nieuwe Waterwerg met Gusto en Wilton, centraal. SCHIEDAM - De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen opent dinsdagmiddag 12 sep tember om 13.30 uur het nieuwe verenigingsseizoen. Die middag wordt opgeluisterd door de Sin- ging Birds uit Rotterdam. Zij zingen en spelen toneel, echter ook cabaret is een onderdeel van hun programma. Zowel leden als niet-leden zijn welkom in Mag- nalia Dei Kerk aan de Albardas- traat 67. Toegang kost een tien- lm.k KmIm iaat dan «u een hoogrendement comfei/cvketef installeren met GarantieLease van warnite-Gaiwit Gegarandeerd het hele jaar CONTANTE betaling Snelle SERVICE! 0800 02440; Warrnto}JUjGarmnt loods (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 Hoewel de temperaturen niet meer tot warme hoogten stijgen, is het nog redelijk aangenaam om even naar buiten te gaan en een frisse neus te halen. Het hart van Schiedam had dit weekend dan ook weer prima publiek tijdens de Koopzondag. Hij stond geheel in het teken van Country Western, en dat was te merken ook. Het natte weer van zaterdag echter had niet veel goed betekend voor diverse linedancegroepen, die daags daarop in Schiedam zouden op treden. Zij zegden af, tot teleurstelling van de organisatie, die erop had gehoopt een heus kampioenschap te kunnen organiseren. Ook de beroemde mechanische stier Bertus zou acte de présence op de Koemarkt, maar die hield het helaas ook voor gezien. Zaterdag werd hij voor de eerstkomende twee maanden uitgeschakeld, omdat het mechanisme het in de stromende regen voor gezien hield. Maar het sfeertje was er in ieder geval niet minder om. Er wordt nu al weer reikhalzend uitgekeken naar de volgende Koopzondag, die plaats heeft op 1 oktober. door Chrit Wilshaus SCHIEDAM - Matthijs Ro rije, initiator en jarenlang motor achter Vereniging Kinderboerderijtje de Gor zen, is het totaal niet eens met de veranderingen die onlangs zijn doorgevoerd door het bestuur van de kin derboerderij. Zo is er onder andere volgens Rorije beslo ten op geniepige wijze ande re sloten te plaatsen op het gebouw. Ook is de voormali ge voorzitter van de kinder boerderij het oneens met de constatering van het be stuur dat de dieren teveel worden gevoerd, waardoor het voer te snel opraakt. Bo vendien vindt Rorije het on zin dat de door een aantal vrijwilligers aangeschafte lama weer het veld moet ruimen. In een brief aan onder andere de media schrijft Rorije er 'de laat ste tijd een hard hoofd in te heb ben gehad dat het nog zou luk ken met de kinderboerderij. Juist nu het gebouw zo goed als klaar was, er drommen bezoekers op afkwamen en het storm liep met schoolklassen.' Rorije meent dat het slinkende aantal vrijwilligers de reden is dat het volgens hem niet goed gaat met kinderboer derijtje de Gorzen. Maar ook hij zelf kreeg minder tijd om als vrijwilliger actief te zijn, door dat hij met een eigen zaak be gon. Twee maanden geleden be sloot hij af te treden als voorzit ter. Daarmee volgde hij het voorbeeld van de secretaris. Ro rije trad af omdat hij niet meer verantwoordelijk wilde zijn voor een situatie die hij 'niet meer on der controle' beweerde te krij gen. Afgelopen zomervakantie was hij nog wel actief op de kin derboerderij. Het plaatsen van andere sloten is Rorije duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. Dat zou vol gens hem op een geniepige ma nier zijn gebeurd. Dat er teveel voer wordt gegeven, is ook niet waar, meent hij. De dierenarts zou zelfs het tegenovergestelde beweren. Verder kan Rorije het niet begrijpen waarom het be heer nu goeddeels wordt overge laten aan iemand afkomstig van het Steunpunt Vrijwilligerswerk, die naar zijn zeggen niet vol doende begeleid wordt, terwijl dit wel het geval zou moeten zijn. Monique Streijl, verant woordelijk voor de dierencoör- dinatie verwijt Rorije het feite lijke werk aan Cemal, een vijf tienjarige medewerker te hebben over gelaten, 'omdat ze liever op de camping verbleef.' Volgens de oud-voorzitter deed Cemal 'zijn stinkende best', was hij gek op dieren en mag hij er nu ook niet meer in. Zonder het zelf te weten, maakt de door een aantal vrijwilligers van het circus dat pas op de Maasboulevard stond aange schafte lama eveneens deel uit van het conflict. Het dier zou in de ogen van Rorije na overleg zijn aangeschaft, hartstikke lief zijn en beslist niet spugen. 'Kin deren kunnen er zelfs op rijden.' De lama werd door een aantal vrijwilligers zelf bekostigd, om dat het bestuur vond er op dat moment geen geld voor te heb ben, aldus Rorije. In het onder houd zou de lama niet duur zijn. 'Het dier eet en drinkt weinig, en dan nog brood en groenvoer dat we gratis kregen.' 'Natrappen' In een brief aan Annemarie Ro rije en Elly de Waard, kennelijk degenen die de lama hebben aangeschaft, schrijft Helma de Jongh namens het huidige be stuur het vervelend te vinden 'dat jullie ons met een lama heb ben opgeschept, wetend dat een gevolg ervan zou zijn dat de schapen 's winters dakloos wor den.' Maar volgens Rorije is dat on zin. De lama zou een sterk dier zijn die gemakkelijk altijd bui ten kan blijven. Het bestuur blijft echter bij haar opvatting dat de lama, die volgens hen boven dien niet op een kinderboerderij thuishoort, voor 11 september ergens anders gestald moet wor den. 'Indien deze termijn ver strijkt zonder reëel zicht op een oplossing, dan zullen wij zelf overgaan tot herhuisvesting, uit plaatsing of anderszins en de kosten ervan op jullie verhalen,' schrijft het bestuur aan Rorije en De Waard. Het bestuur is boven dien van mening dat alle kosten die het verblijf van de lama met zich meebrengt, door de betrok ken vrijwilligers zullen worden gecompenseerd. Hoewel het be stuur hoop de kwestie 'langs minnelijke weg' te kunnen op lossen, schuwt zij er niet voor gerechtelijke stappen in het vooruitzicht te stellen, mocht dit niet lukken. Over de hele gang van zaken en over de nieuwe werkafspraken die het bestuur opstelde zijn de vrijwilligers per brief geïnformeerd. Met die ver anderingen hoopt het bestuur 'meer enthousiaste wijkbewo ners aan te trekken, want er is genoeg te doen. Opnieuw zal aandacht worden besteed aan sponsorwerving. Hierover zijn we in overleg met de bewoners vereniging Schiedam-Zuid (BVSZ).' Onlangs besliste het bestuur van de BVSZ positief over bestuurlijke ondersteuning op afstand op een aantal onder delen. Hoewel het bestuur erkent dat Rorije verdienste heeft gehad als mede-stimulator van de kinder boerderij, heeft hij volgens dat zelfde bestuur 'ook heel veel vrijwilligers uit de wijk 'ver bruikt." Het bestuur vindt het bovendien 'jammer dat Rorije natrapt nu we tot enkele structu rele verbeteringen hebben beslo ten.' Rorije ondertussen ziet maar één oplossing voor het voortbestaan van de kinderboerderij en dat is dat de gemeente haar overneemt. door Look J. Boden REGIO - De van oorsprong Senegalese Ibou Niang leeft zijn leven op een ontspan nen manier. Niets in zijn houding verraadt een zweem van gejaagdheid, die de Europese bevolking zo eigen is. Hij geeft voor de organisatie Bawana les in muziek op de djembé, een Afrikaanse trommel, waar mee hij mensen terugbrengt bij de basis van zichzelf. Ontspanning en communi catie zijn de sleutelwoorden van zijn cursussen. Eigenlijk is het nog geen 'offi ciële' organisatie, maar ze tim mert dusdanig aan de weg, dat ze niet onopgemerkt zal blijven: Bawana. Oorspronkelijk de naam van een traditioneel Afri kaans ritme, wilde de Hoekse Ger van Eijk hem gebruiken voor zijn groep vrienden, met wie hij de gejaagde burger de technieken van het spelen op de djembé wil bijbrengen. De trom mel is hét instrument bij uitstek, om even lekker te ontspannen, maar ook om te communiceren. Van Eijk vertelt met vuur over 'zijn' Bawana'; "Ik had ooit djembéles van een Nederlandse jongen in Bergen op Zoom. Dat is echter een heel andere erva ring dan wanneer je een Afrikaan daarop hoort spelen. Vier jaar na dat ik gestopt was met die lessen hoorde ik iemand trommelen op een markt in Noord Holland. Ik was meteen weer gegrepen, en vroeg hem om naar Hoek van Holland te komen om daar te spelen. Maar op een gegeven moment gingen we toch op zoek naar een ander om de lessen te kunnen geven. Via een vriendin had ik een flyer gekregen, waar op de naam van Ibou Niang stond vermeld. Ik heb toen opge beld, en het klikte." Zijn vriendin Natascha Hattem, en de vrouw van Ibou, Denise Paulat, werken er hard aan mee om de cursussen en workshops tot een succes te maken. Maar als Ibou eenmaal achter de djembé zit, hoefje hem niets meer te ver tellen. Zijn uitstraling zegt ge noeg om de inmiddels tientallen cursisten aan te sporen tot uit bundig samenspel. "En we zijn eigenlijk nog niet eens zo heel lang geleden begon nen," zegt Van Eijk en kijkt naar zijn vriendin. "Inderdaad," zegt ze. "Bawana is ontstaan in de millenniumnacht, en nu al (nog maar een aantal maanden verder) zien we dat er grote interesse be staat voor de djembé. Ongeloof lijk." Workshops Maar het gaat niet om muziek maken alleen. Van Eijk: "Door middel van de trommel kunnen mensen naar elkaar toe komen. Want in Afrika is de djembé een communicatiemiddel." Denise Paulat vult hem aan: "Je kunt er mee loskomen van de stress van het alledaagse leven." Van Eijk maakt een treffende vergelijking: "Wat voor ons de mobiele tele foon is, is voor hen de trommel. Dorpen communiceren zo met elkaar om er een geboorte of trouwerij mee aan te kondigen." Hoe gaat Ibou Niang eigenlijk te werk, om de gejaagde geesten als het ware in rustiger vaarwater te krijgen? Het zal toch niet een voudig te zijn die westerse figu ren het Afrikaanse ritme mee te geven. "Mensen moeten eerst het gevoel aanleren," zegt Niang. "Eerst geef ik ze het alfabet van de djembé mee. Dan probeer ik zo goed mogelijk naar hun ka rakter binnenin te kijken, zodat mensen niet alleen met elkaar trommelen, maar ook door mid del daarvan met elkaar praten." Djembé spelen is dus eigenlijk een vorm van onthaasting, wat ook voor veel bedrijven een aan leiding is om workshops voor hun personeel aan te vragen. Het ziet er in ieder geval naar uit dat dat meer handen op elkaar krijgt dan het onconventionele 'hete- kooltjes-lopen'. Bawana biedt in Vlaardingen een introductiecursus aan op 13 september, gevolgd door een cursus van 10 weken vanaf 20 september. De lokatie hier van wordt nog bekend ge maakt. Ook op diverse andere plaatsen in de regio, waaron der in Maassluis en Capelle a/d IJssel kunnen beginners en gevorderden met de djembé aan de slag. Meer informatie bij Ger van Eijk en Natascha Hattem, op telefoon 06-20 99 76 93. U 1 NEDERLANDSE 1 SEPTEMBER getal 1 t/tn 22 109142108 01 ro 26 16 10 24] 18 j34 \15 05 44 33 23 41: 45 06 43 03 28 Heeft a meat deze getallen een volle kaart, dan wint u de ïhuisBingo van 25.000,- gctal 23 t/m 36 17 10.000,-| 20 20,-1 39 1.000,- 38 40,- 07 30 ƒ30,- 31 ƒ6,- 136 25,-"I 40*™" ƒ5,- Voormeer informatie: Volkswagen Lu po 15.02.24-021 www.sponsorloterij.nl Ledenservice 0900-300 1400 (35 cpm) BINGO SURPRISE Lot 1 Lot 2 Lot 3 xixj X X xl X X XjX Bij elk lot voegt de Sponsor Loterij de drie laatste cijfers toe. de heer mevrouw Naam: Adres: Postcode: Plaats: gv NEDERLANDSE LOTERIJ jloods warmte en warm water voor enkele tientjes per maand! mogelijk tegen allerlaagste Prijs voor meer informatie Bel GRATIS naar ppstfeHsas, 2M0«Rldderfcerk verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, (010)4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel, (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: .Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Foto: SJOERD VAN LUYN Rake knuppels in het hoenderhok bij kinderboerderijtje De Gorzen Djembé spelen is een manier om het gejaagde in de mens te temmen 3»W Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van E bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een overzicht van klachten van de afgelopen week. (A\»«udlen,t K'i"m0na 9 9 Vliegtuiglawaai Een Boeing 737-800 vanTransavia, veroorzaakte bij het opstijgen vanaf Rotterdam Airport op 28 augustus rond kwart voor negen 's avonds drie lawaaiklachten. In totaal kwamen de afgelopen week 69 klachten over vliegtuiglawaai uit het Rijnmondgebied bij de DCMR binnen. De overige 66 vliegtuiglawaaiklachten kwamen verspreid over de dagen binnen en gingen over vele verschillende vliegtuigen. De klachten worden doorgegeven aan de Commissie Milieuhygiëne Luchtvaartterrein Rotterdam. Deze commissie is verantwoordelijk voor de rapportage vliegtuiglawaaiklachten aan het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Verbrand rubber Op 29 augustus meldden vier bewoners van Rotterdam- Centrum stankoverlast. Zij roken 's nachts rond vijf uur verbrand rubber. De DCMR heeft niet kunnen achterhalen wat de bron van de klachten was. De milieuklachtentelefoon van de DCMR: (010) 47 33 333, (24 uur per dag). Bureau Binnenstad organiseert samen met het City Informatiecentrum gemeente Rotterdam de op zondag 10 septembervan 12.00 tot 17.00 uur op het voetgangersgebied langs de Doelen aan de Karei Doormanstraat. Het thema is 'de Attractiviteit van de Binnenstad' Op de informatiemarkt presenteren makelaars, projectontwikkelaars en gemeentelijke diensten hun plannen en projecten voor de Rotterdamse binnenstad Tussen 16.30en 17.30 kunt u vragen stellen aan of in discussie gaan met Hans Kombrink, wethouder Ruimtelijke Ordening en Grondzaken, en om 17.30 wordt de winnaar bekend gemaakt van het beste binnenstads idee. Verder treden er ballonvouwers op, is er een echt schminktheater en kunt u tegen gereduceerd tarief van fl 3,50 uzelf per fietstaxi van het World Trade Center naar de informatiemarkt laten vervoeren Meer info: City Informatiecentrum, tel: (010) 413 .40.11 t\3 Zetfouten voorbehouden Lil Ja, ik wil de hoofdprijs winnen: een auto met 1 miljoen gulden. En ik pak mijn kans op de tienduizenden prijzen in de maandelijkse trekkingen en in SponsorBingo Mijn lotnummers beginnen met: dag maand jaar Ik machtig u hierbij tot wederopzegging voor elke maandelijkse trekking en de jaarlijkse Extra Trekking 10,- per lot per maand van onderstaande rekening af te schrijven. Deelname houdt in aanvaarding van het reglement, op aanvraag verkrijgbaar, tel. 0900-300 1400 (35 cpm). De loterij is goedgekeurd door de Staatssecretaris van Justitie onder nummer L.O. 730/00021829 d.d. 19/12/1997. (Post)banknummer: Bel mij bij een prijs boven 10.000,- tel: Geboortedatum: (dag-maand-jaar) Datum: Handtekening: 140.00.08 Bon opsturen (zonder postzegel) naar: Nederlandse Sponsor Loterij, Antwoordnummer 875, 1100 VG Amsterdam.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3