Koopkrachtverbetering minima van korte duur' Tijd voor mosselen Zwanger via de dokter Vrijwilligers fietsen voor vrijwilligers nssf Pasje gestolen HER DER Een kind dat goed de handen wast, mag met de volwassenen eten Honderden oldtimers bijeen BON Vanaf september 2000 starten de volgende cursussen: Bel nu (010) 413 00 16 of stuur de bon in voor nadere informatie. WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2000 37-NS1-10 'Tijdens een dagje uit in Rotterdam werd in de metro mijn portemonnee uit mijn tas gestolen. Eerst had ik helemaal niets in de gaten. Toen ik het ontdekte heb ik natuurlijk gelijk m'n pasje laten blokkeren. Maar wat blijkt? Ze hebben er toch 2000 gulden mee opgenomen. Vóór ik die pas heb laten blok keren. Terwijl ik mijn pincode echt nergens had opgeschreven. Ik wilde die 2000 gulden terug. Maar nu heeft de bank mijn eis afgewezen. Kan ik nog iets doen?' De Consumentenbond adviseert om tijdig met de klacht naar de Geschillencommissie Bankza ken in Den Haag te gaan. Het klachtengeld bedraagt 75 gul den. Dit wordt teruggestort als de commissie het met de klager eens is. Aan een uitspraak van de geschillencommissie moeten beide partijen zich houden. De klager zal moeten bewijzen dat hij de pincode geheim gehouden heeft. En de bank zal moeten bewijzen dat hij dat niet heeft gedaan. De commissie beoor deelt beide kanten van de zaak. Als de klager gelijk krijgt, kan de commissie de bank verplich ten een schadevergoeding te betalen. Daar gaat dan wel het eigen risico van 350 gulden af. Dit eigen risico geldt omdat de opname gedaan is vóór dat de pas geblokkeerd is. Het telefoonnummer van de geschillencommissie is 070- 310 53 10. Dit is een artikel van de Consumentenbond. SOS-Kiiiderdorpen ...want ieder kind verdient een thuis... Honger, droogte en een slecht milieu, daar denken veel mensen aan als ze over Afrika horen. Steeds meer Afrikanen gaan zuiniger met het milieu om. Eén miljoen leerlingen van basisscholen in West-Afrika hebben een nieuw vak: milieukunde. Of het helpt? Volgens Alion Tounkara, onderwijzer in Mali, in ieder geval een beetje. In Mali, een land in West- Afrika, zie je veel dorre grond en weinig groen. De woestijn rukt op en dat brengt de produc tie van voedsel in gevaar. Het bord bij de ingang van een basis school aan de rand van de Malinese hoofdstad Bamako spreekt duidelijke taal: Halte au Desertification, oftewel Stop de verwoestijning! Op de binnen plaats zijn leerlingen bezig de bladeren van de bomen en ander afval bij elkaar te vegen. De bla deren worden later met een ezelskar opgehaald en buiten de stad tot mest verwerkt. De rest van het vuil verdwijnt in afval bakken. Om iets voor negenen gaat de bel. In een mum van tijd zitten alle kinderen op hun plaats. Meester Alion Tounkara van groep acht heeft 35 meisjes en 23 jongens in zijn klas. Ze staan op als hij binnenkomt. Meteen trekt hij een blauw gordijn weg voor het bord en begint te lezen: 'Overal vinden veranderingen plaats. Veranderingen zijn niet per se slecht. Maar als een vee houder teveel koeien laat grazen of als dorpelingen teveel bomen kappen voor brandhout, dan wordt de natuurlijke cyclus doorbroken. De begroeiing wordt dan minder en de bodem spoelt weg. Dit proces heet ero sie.' Hij wijst twee leerlingen aan die de tekst herhalen. Andere leerlingen stellen de klas vragen over de tekst. Een van de meisjes kan precies vertellen waarom ze milieukun de krijgt. 'Een kwart eeuw gele den was hier een grote droogte en daardoor ontstond er hon gersnood. Er stierven duizenden mensen en heel veel vee ging dood. Nog steeds is er vaak droogte. We leren dat dat komt door het oprukken van de woe stijn. In de les leren we zuiniger om te gaan met ons milieu.' Drinkwater Op een kwart van alle basisscho len in Mali, en zeven andere lan den van West-Afrika, is milieu kunde een vast onderdeel van het lesprogramma. In totaal pro fiteren een miljoen kinderen van dit zogenaamde Training- en Informatieprogramma voor het Milieu. Meester Tounkara volg de een cursus om milieules te kunnen geven. In Mali deden nog 3.500 onderwijzers dat. Zij werken nu allemaal met een handleiding. De inhoud van de lessen wordt afgestemd op de plaatselijke omstandigheden. Zo gaat in Mali veel aandacht naar de ver woestijning. Op scholen in de hoofdstad Bamako komt ook de verwerking van vuilnis aan de orde. Dat wordt vaak zo op straat gedeponeerd. In een ander land gaat het meer om het tegengaan van het afbrokkelen van de kust of de bescherming van het drinkwater. Meester Tounkara vraagt de leerlingen hun lei en krijtje te pakken. Geconcentreerd schrij ven ze de tekst van het bord over. Ook al zit de klas helemaal vol, het is er toch rustig. Als ze klaar zijn vraagt hij wie thuis al iets in de praktijk brengt van het op school geleerde. Een meisje steekt haar hand op. 'Ik heb op ons erf een boom geplant en geef hem elke dag water.' Een jongen: 'Wij hebben twee gei ten. Ik let erop dat ze niet meer het veld inlopen en de oogsten van anderen opeten, 's Ochtends ga ik voer voor ze snijden.' En wie let erop als jij naar school bent? 'Dan zitten ze vast aan een touw.' Brandhout De klas heeft een toneelstukje ingestudeerd dat ze voor de ouders opvoeren. Een vader en moeder hebben steeds ruzie. De vader moppert op het eten, ter wijl de moeder klaagt dat er te weinig brandhout is om goed te kunnen koken. In de omgeving van hun hut zijn bijna alle bomen gekapt en voor een bun del brandhout op de markt heb ben ze geen geld. Terwijl ze ruziën komt een buurvrouw het erf op en vraagt wat er aan de hand is. Zij vertelt dat zij zelf een nieuw soort oven in gebruik heeft die maar eenderde van de hoeveelheid brandhout nodig heeft om dezelfde warmte te geven. De moeder en de vader besluiten die nieuwe oven ook aan te schaffen. Volgens meester Tounkara reageren de ouders positief op het stuk. 'Er zitten wat grappen in en de ouders wilden graag een keer op school komen kijken.' Maar is het gewoon dat kinderen hun ouders vertellen wat ze moeten doen in plaats van andersom? 'Normaal gesproken luistert een kind naar zijn ouders. Maar we hebben ook een gezegde: Een kind dat goed de handen wast, mag met de vol wassenen eten. Daarmee wordt bedoeld dat er naar een jongere die iets op een respectvolle manier vertelt echt wordt geluis terd. De meeste ouders zijn zelf nooit naar school geweest. Ze betalen schoolgeld en verwach ten dat hun kinderen meer gaan weten dan zij zelf.' Verfbaden Het is belangrijk dat jongeren bewuster met het milieu omgaan en dat zij het geleerde thuis doorgeven. Uiteraard is dat niet genoeg. De bedenkers van het Trainings- en Informatieprogramma voor het Milieu willen het programma ook onder andere groepen ver spreiden. Zo hebben ze een groep werkloze jongeren geor ganiseerd om elke dag op de scholen de bij elkaar geveegde bladeren op te halen om die te composteren. 'Dat is goed voor het milieu en de jongeren ver dienen zo een beetje', legt pro grammadirecteur Brehima uit. Het project gaat zich ook richten op de vele vrouwen in Bamako die wat geld verdienen met het verven van textiel. Ze dompelen lange lappen onder in verfbaden tot die de gewenste kleur krij gen. Aan het eind van de dag kieperen ze de teilen met het verfwater zo leeg. Dat is slecht voor het milieu. 'We zijn met een groep vrouwen in discussie om het verfwater op te vangen zodat het niet rechtstreeks in de grond of de riolering komt.' Ten slotte wil Brehima dat milieukunde ook in het middel baar onderwijs een vak wordt. Meester Tounkara is het daar helemaal mee eens. 'Mijn leer lingen zijn nu enthousiast. Maar het gaat erom dat ze doorgaan als ze van de basisschool af zijn'. Beide mannen weten dat milieubehoud cruciaal is voor Mali en de andere landen van West-Afrika. Om de slogan Stop de verwoestijning! overbodig te maken moet er nog heel wat gebeuren. De minima zijn volgend jaar hun koopkrachtverbetering van één pro cent weer kwijt. Dat blijkt uit berekeningen die de vakcentrale FNV heeft gemaakt. De cijfers, die rekening houden met de effecten van de aangekondigde lastenverlichting, zijn door Haagse ambtenaren bevestigd. De FNV doet een dringend beroep op het kabinet om de groeiende inkomenskloof bij de komende begrotingsbesprekingen te dichten. Federatiebestuurder Agnes Jongerius: 'Het is niet te verteren dat het kabinet weer terugneemt wat zij vorig jaar met gepaste tegenzin aan de Kamer heeft toegezegd.' De Sociaal Economische Raad adviseerde vorig jaar unaniem om de koopkracht voor de minima in 2000 met één procent te verbeteren. Bij de algemene beschouwingen van 1999 vroeg een Kamermeerderheid aan het kabinet om het SER-advies onverkort uit te voeren. Daardoor verbeterde de koopkracht van de minima met gemiddeld één procent. Volgens de nieuwste berekeningen gaan de modale inkomens er 4 a 4,25 procent op vooruit. De minima profite ren met een koopkrachtverbetering van 3,25 procent het minst van de zeven miljard gulden kostende lastenverlichting. Bovendien dreigt de inkomenspositie voor de minima nog verder te verslechteren nu minister Vermeend de arbeidskorting met 5 a 6 procent wil verhogen, aldus de vakbond. De FNV hoopt dat de Tweede Kamer ook dit jaar aandringt op een reparatie van het inkomensplaatje van de minima. De Leidse Groenoordhallen zijn in het weekeinde van 14 en 15 okto ber gevuld met honderden klassieke automobielen. Daarnaast treft de bezoeker van het Super Oldtimer Festival verkoopstands aan, met onder meer boeken, folders en miniaturen. De Groenoordhallen liggen op tien minuten loopafstand van het treinstation. Er is ruime parkeergelegenheid. Het festival is geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Entree kost 17,50 gulden. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar betalen een tientje. Steeds vaker komt er bij de Nederlander een stukje vis op het bord. Maar het kan altijd beter, moet het Nederlands Visbureau gedacht hebben. Met aantrekkelijke receptenboekjes probeert het bureau de consument aan de vis te helpen. Onlangs verscheen het derde deeltje uit de serie 'Tijd voor vis', waarin mosselen en garnalen de hoofdrol spelen. Het boekje geeft algemene informatie over de bereidingswijzen van de meest gangbare vissoorten en schenkt ditmaal speciale aandacht aan de mossel. Dit schelpdier is van half juli tot half april verkrijg baar, maar is in de maanden met een 'r' op zijn best, is te lezen. Met een jaarlijkse productie van 100 miljoen kilo is Nederland een van de grootste mosselproducenten. De recepten in het boekje - mét wijntip - zijn ook voor de mindere culinaire goden te behappen. Minpuntje voor de ware keukenprins: een pak kant en klare paella op het boodschappenlijstje voor dit pop ulaire Spaanse rijstgerecht. Dat kan natuurlijk véél lekkerder. Eén op de vijf vrouwen, geboren tussen 1945 en 1979, die voor de eerste maal zwanger willen worden, raadpleegt de dokter omdat de zwangerschap uitblijft. Van de vrouwen die al één kind hebben, stapt één op de tien naar de dokter omdat het niet lukt opnieuw zwanger te raken. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij veel vrouwen zijn de vruchtbaarheidsproblemen zo ernstig dat medisch ingrijpen noodzakelijk is. Eén op de tien vrouwen met een kinderwens krijgt een medische behandeling om in verwachting te raken van een eerste kind. Ook onder moeders met één kind komt een medische behandeling om een tweede kind te krijgen nog vrij vaak voor: één op de twintig krijgt een dergelijke behandeling. Vrijwel altijd wordt de vrouw behandeld. Het aantal mannen dat een medische behandeling ondergaat is zo'n 20 keer lager. Een medische behandeling heeft meestal succes. Rond 80 procent van de vrouwen raakt zwanger nadat ze zijn behandeld. Overigens is het mogelijk dat ze ook zonder die behandeling zwanger zouden zijn geworden. Zonder medische hulp heeft een vrouw van beneden de dertig jaar een kans van 9 procent om ongewild kinderloos te blijven. Mét een medische behandeling daalt deze kans naar 3 procent. Wanneer een vrouw dertig jaar of ouder is, stijgt zonder medische hulp de kans op onvrijwillige kinderloosheid naar 13 procent. Dank zij de medische mogelijkheden bedraagt in de praktijk de kans op onvrijwillige kin derloosheid voor vrouwen van boven de dertig slechts 8 procent. Sinds 1970 is - door langer onderwijs en de wens eerst een aantal jaren te werken - de gemiddelde leeftijd waarop een vrouw haar eer ste kind krijgt opgelopen van 24 jaar naar 29 jaar. Maar als een vrouw met haar poging moeder te worden wacht tot na haar dertigste, stijgt de kans op onvrijwillige kinderloosheid van 3 naar 8 procent. Vrijwilligers en beroepskrachten van Slachtofferhulp Nederland heb ben zaterdag voor de tweede keer de Slachtofferhulp Sponsorfietstocht gereden. Met het geld dat bij elkaar is gefietst, gaat Slachtofferhulp Nederland in 2001 - door de Verenigde Naties uitge roepen tot het internationaal jaar van vrijwilligers - op grootscheep se wijze vrijwilligers werven voor de 75 Bureaus Slachtofferhulp. Momenteel zijn daar zo'n 1500 vrijwilligers werkzaam. Dit aantal blijft redelijk constant terwijl de werkdruk toeneemt. Naast een gestage stijging van het aantal slachtoffers - ruim honderdduizend in 1999 - stijgt ook de ingewikkeldheid van de zaken. De zittende vrijwilligers zijn tevreden over hun werk, meldt Slachtofferhulp. Onderzoek wijst uit dat 90 procent positief denkt over de inhoud van het werk en dat de coaching en training vanuit de organisatie wordt gewaardeerd. De belangrijkste motivatie om dit werk te verrichten is 'andere mensen helpen'. Dit doen vrijwilligers door praktische en emotionele hulp en juridische begeleiding. Zadkine Contract Activiteiten BV en Delta Jobtraining verzorgen praktijkgerichte cursussen op basis van open inschrijvingen voor bedrijven, overheidsinstellingen en particulieren in verschillende sectoren. UITERLIJKE VERZORGING HORECA MANAGEMENT/MARKETING NIMA-A GEBRU1KERS-INFORMATICA EIGEN ZAAK BEGINNEN TALEN EUROPEES COMPUTERRUBEWIJS BEVEILIGING i.s.m. SPN ARBO EN VEILIGHEID (ABM) óók praktijkl OPTIEK Ja, ik wil graag meer informatie. Stuur mij direct de uitgebreide folder. 00-3~ Tekföon (OÏOT413 00 16 T~eïëfa"x7ÖÏÖ)~433~ 15~Ö8 SOS-Kinderdorpen geeft wees kinderen en verlaten kinderen een nieuwe moeder, een huis, broertjes en zusjes en een opleiding. Overal ter wereld. Steunt u ons werk als Huisvriend voor 10,- per maand? Bel (020) 408 01 90 voor meer informatie! SOS-Kinderdorpen GIRO 2280 0 Milieu een apart vak op basisscholen in West-Afrika Een van de blikvangers op de beurs is de Cadillac Eldorado Biarritz uit 1958. Er zijn er slechts 815 van gemaakt, waarvan drie voor de Europese markt. foto: OLDTIMERFESTIVAL kC PAST U MORGEN TOE IN DE PRAKTIJK. MBO-opleidingen - (allround) Kapper (allround) Afrokapper - Schoonheidsverzorging - Voetverzorging Cursussen - Wax extension - Visagie - Kunstnagels met officieel MBO-diploma Sociale Hygiëne Basisbekwaamheid Horeca SECRETARIEEL/ADMINISTRATIEF Midden Management Masterclass Verkoper - Vertegenwoordiger Direct Result Trainingen - Klantgericht telefoneren - Klantgericht schrijven - Kansen in klantenservice - Acquisitie - Professioneel verkopen - Strategisch verkopen - Onderhandelen voor professionals - Resultaatgericht werken - Overtuigend presenteren met PowerPoint - Functioneringsgesprekken - Succesvol solliciteren Introductie PC-gebruik Computertypen/Tekstverwerken Windows 98 MS Office 97 MS Office 2000 Word Excel Access PowerPoint Opleiding Ondernemen - landelijk erkende examens Bedrijfscorrespondentie Engels Conversatie Engels Conversatie Spaans Secretarieel Administratief Medewerker (SAM) Bedrijfscorrespondentie Nederlands Notuleren Introductie PC-gebruik Computervaardigheden Tekstverwerken (Word) ECONOMIE/ADMINISTRATIE Basiskennis Boekhouden (BKB) BKB Plus Basiskennis Calculatie (BKC) Praktijkdiploma Boekhouden (PDB) Moderne Bedrijfsadministratie (MBA) Computercursussen a la carte (op het tijdstip dat u wenst) afgesloten door het erkende Europese Examen TECHNISCHE INFORMATICA Praktijkdiploma Informatica (PDI-1W) Netwerkbeheer voor Windows NT (MN-2) PC-troubleshooting BasisCAD 14 Advanced AUTOCAD 14 TECHNIEK Basiscursus ISDN-monteur Gevorderdencursus ISDN-monteur Technicus datacommunicatiesystemen Praktijkopleiding besturingstechnicus industriële automatisering Betontekenaar-constructeur BV Veiligheidscertificaten VVA-1 en VVA-2 Basiscursus Bedrijfshulpverlening (BHV) Herhalingscursus BHV Algemeen Beveiligings Medewerker I Assistent-contactlensspecialist Contactlensspecialist Bedrijf Naam Adres Telefoon Gewenste cursus Postcode Plaats www.zadkine.nl Stuurt u de bon in een gesloten envelop naar: ZADKINE CONTRACT ACTIVITEITEN ANTWOORDNUMMER 1480, 3000 VB ROTTERDAM (Postzegel niet nodig)! Uftzeridburo

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 15