sTf Het Beste van Straattheater Taptoe Grandiozer dan ooit I f fi Schiedamfilms op de kabel en in Aleidazaal Pleziervaart Schiedam resultaat van positief overleg H Hi »ls II Schiedam centrum K ft mm Tekst: Wim Schelberg Ontwerp: Look J. Boden Grafische Uitvoering: Marjolein Dirksen Dit jaar worden tijdens de Brandersfeesten de straten van Schiedam bevolkt door professionele en amateur-straattheater- gezelschappen. Al vanaf juli zijn de Stichting Centrummanagement en de Stichting Brandersfeesten Schiedam druk in de weer geweest met de programmering. Die mag er - nu het bijna zover is - dan ook zijn. Op donderdag 21 september wordt rond 10.00uur 'Het Beste van Straattheater' trots gepresenteerd. Op het programma voor de gehele Brandersfeesten staan onder andere Alien Voyagers, Circus Theater Vladimir, Mr. Jules, trio Limousientje en enkele amateur- theateracts. En dat is nog maar een deel van de gehele pro grammering. Alien Voyagers presenteren een gevarieerd programma van fantastische acts, die beweging, dans, poppentheater en pyro- technische effecten combineren. Hun shows 'Aeromaniacs' en 'Dragon Birds' staan garant voor futuristisch spektakel. Trio Limousientje is van een totaal ander kaliber. Zij presenteren wer velende acrobatiek met een flinke dosis humor. Ook Circus Theater Vladimir brengt grote-poppentheater van het hoogste niveau. Tussen de bedrijven door zullen amateurgezelschappen bewijzen dat zij nauwelijks onderdoen voor de professionele theatermakers. Maar dit is slechts een klein voorbeeld van het gevarieerde totaal. 'Het Beste van Straattheater' laat zich nau welijks beschrijven; het moet bekeken worden. En dat kan in Schiedam van donderdag 21 september tot en met zondag 24 september in de middag en de avond. SCHIEDAM - De voor de Brandersfeesten geplande taptoe zal dit jaar grootser worden dan ooit. Niet zozeer vanwege de taptoe zelf, die als altijd in een rijk gescha keerd aanbod van drum- en andere bands voorziet, maar vanwege het feit, dat daarna de ruïne in het 'zonnetje' wordt gezet. Tijdens de taptoe treden ver schillende drumbands uit de regio op. De Drumguards uit Delft verzorgen in samenwer king met Valentine een geza menlijke Michael Jackson Show. Natuurlijk is er de Euroband uit Rotterdam, Thalita uit Vlaardingen en de Rijnmond en Jeugd-Rijnmondband uit Schiedam. Na de taptoe zal burgemeester Scheeres de lichten op de ruïne en het standbeeld van Aleida ontste ken. "Het idee om dat te doen bestond al langer. Want het beeld en de ruïne vormen natuurlijk Schiedams zichtbare band met het verleden", aldus Raymond Vredenbregt. Al langer werd er gespeeld met de gedachte de ruïne een -mm weer wat acceptabeler aan zien te geven. "Eigenlijk is het hetzelfde als met een verbou wing: er zijn bepaalde dingen die er een tijdlang niet van komen. Op een bepaald ogenblik ben je dat goed zat en pak je het aan. 725 Jaar Schiedam was een goede reden om dat te doen". De 'versierselen' zijn volgens Vredenbregt permanent aan gebracht. Voortaan zullen dus elke avond Schiedams ruïne en stichteres in het licht staan. Van woensdag 20 september tot en met zaterdag 23 september zijn via het mozaïkkanaal van de ONS-Groep van 20.00 tot 21 .OOuur zelden of nooit vertoonde 'Schiedamfilms' te zien. Een greep uit het te vertonen materiaal levert beelden op van de, het bezoek van koningin Juliana (1962), 'Schiedam kiest voor het Water' (1962/63) van cineast Jan Schaper, een journaal van Wilton-Feijenoord (1968), Schiedam 700 jaar (1975) en Nieuwland centraal (1989). Laurens Priester, directeur van het gemeentearchief is enthou siast over het nieuwe project. "Het archief heeft een heel aardige collectie films en video's. Die verdienen meer bekendheid dan ze nu hebben. Mensen konden alleen in de studiezaal naar de films komen kijken. Misschien dat men nadat een selectie vertoond is, sneller de weg naar het archief vindt, om zelf de films te komen zien". Dat niet zomaar elke film op de kabel kan heeft vooral te maken met de rechten. "Van de bioscoopjournaals van Wilton- Feijenoord hebben we zelf de rechten, maar van andere films, zoals bijvoorbeeld de Boomplantdag 1927, hebben we die niet. En dan kunnen we die films ook niet zomaar via de kabel verto nen". Daarnaast waren de kosten soms een probleem. "Het Audio-Visueel Archief in Hilversum heeft werkelijk fantastisch materiaal. Maar dat wordt per seconde afgerekend. Je komt dan op bedragen uit die voor het archief niet haalbaar zijn", aldus Priester. Het experiment heeft wellicht in de toekomst een ver volg. "Maar dat heeft ook te maken met de belangstelling die men aan de dag legt voor de vertoning van de films". Een pro bleem wat dat betreft zou het feit kunnen zijn, dat de films in 'prime-time' (van 20.00-21 .OOuur) worden uitgezonden. "Bovendien zijn de Brandersfeesten aan de gang. Maar we hopen dat mensen toch even hun tv afstemmen op het mozaïk kanaal". In de Aleidazaal worden op 23 september in samenwerking met het filmhuis films vertoond die vanwege de rechten niet op de kabel konden worden uitgezonden. Voorbeelden hiervan zijn films over de boomplantdag (1927), de onthulling van de konin gin Emmabank (1935) en het protest tegen de afbraak van de brandersbuurt (1967). De vertoningen in de Aleidazaal vinden plaats van 12.00- 16.OOuur en van 19.00-22.OOuur. Op zaterdag 23 en zondag 24 september 2000 zal de Lange Haven weer vol zijn met het varend materieel van watersportverenigin gen uit Hellevoetsluis, Katwijk, Rotterdam en Schiedam. Ongeveer 100 gepavoiseerde en verlich te pleziervaartuigen en historische vaartuigen zul len te bezichtigen zijn. Hellevoetsluis het Gedistilleerd Museum en van 13.00-17.00 uur roeit Schiedam in de Buitenhaven, van Glasfabriek tot Buitensluis. Rond de Lange Haven is er straat theater en zijn er sproitde- monstraties op het schip van watersportvereniging 'De Nieuwe Haven', nabij de Appelmarktbrug. En natuurlijk is er het de schepen uit Hellevoetsluis zit het weekend er dan op: zij vertrekken rond een uur of één 's-middags weer richting de thuishaven. Om 17.OOuur komt aan de Schiedamse (ple- zierjvaart een einde. Mari Dingenouts benadrukt dat juist positief overleg over deze pleziervaart nu al een groot succes garandeert, "ledereen is met elkaar om de Op zaterdag 23 september staan er waterspelen door Scouting Nederland en de Rode Valken op het program ma. Van 11.00-15.00 Uur is er een vlottenrace; van 13.00-15.00 uur is er pikhaakhangen en boegsprietlopen. Om 13.OOuur bezoeken gasten uit smartlappenfestival nabij de Korte en de Lange Haven. Op zondag 24 september beginnen de waterspelen in de Lange Haven om 13.00 uur; ze eindigen twee uur later. Wederom is er straattheater en zijn er sportdemonstraties. Op zondag wordt het Gedistilleerd Museum bezocht door gasten uit Katwijk. Voor tafel gaan zitten en heeft met elkaar gepraat en naar elkaar geluisterd. Dat heeft tot deze gezellige dagindeling geleid. Ineens zijn een heleboel din gen mogelijk. Als volgend jaar de zaken op dezelfde manier worden aangepakt, kunnen we mis schien nog meer bereiken". "I f P P Brandersfeesten, een lekker lang weekend plezier 725 JAAR

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 11