SCHIEDAM y1 <0 In het licht van 100 Vrienden Sunflowers zet bloemen buiten Gouden Burgerlijke stand Kortweg Info Correctie KUNSTGEBITTEN Kabouterstad herleeft tijdens expositie Artoteek 44 79V> vJ HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 20 SEPTEMBER 2000 37 - 1442 periode 1 t/m 7 september GEBOREN: Saliha d.v. Altinsoy-Altinsoy; Johnny z.v. Trouwborst-van Wagtendonk; Farma F.S. z.v. Shawkat-Nawroz Saleh Shaw- kat; Tomas z.v. Van Klaveren- Klein; Tim z.v. Giessen-Liefheb- ber; Djee D. z.v. Musluk; Furkan z.v. KÜQÜkbalci-KÜQÜkbalci; Danielle C. d.v. Merkenij-Foks; Misha d.v. Hollaar-Flokstra; De vi z.v. Robbemond-Flulspas; Stefano z.v. Siemsen-Levens; Quinty d.v. Kok-Douwes; Okan C. z.v. Özbek-Özbek; Junylisha A.E. d.v. Pers; Kamar N. d.v. Velthuijzen-Mehdaoui; Reinal- do T.G. z.v. Michel; Elma d.v. Barakovic-Gal; Aysenur d.v. Ataydir-Ataydir; Zahra d.v. Sa- fieddine-Kenaan. AANGETEKEND: A.J.C. Schellingerhout 33 jr. en S.L. Rousse 32 jr.; P.A.M. Rem- mig 35 jr. en M. van der Niet 35 jr.; I. Keklik 22 jr. en S. Aagli 18 jr.; S. Malinovic 28 jr. en A. Dra- ganovic 26 jr.; B. Teuthof 27 jr. en T.M. Benner 24 jr.; G. D. de Heer 27 jr. en E.H. van Sorge 28 jr.; J. F. J. Vroemen 33 jr. en S.E. Hurenkamp 30 jr.; F. W. van der Meer 34 jr. en Y.M. Rieken 29 jr. GEHUWD: I. Demirci 32 jr. en D. Aoban 25 jr.; R. Saas 22 jr. en B. Borgstijn 27 jr.; R. Eijkelestam 32 jr. en E.E. v. Wingerden 30 jr.; R.H. v.d. Heiden 34 jr. en J.C. v. Schaften 32 jr.; R.A. de Klerk 41 jr. en W.V Jones 40 jr.; M. v.d. Bosch 33 jr. en P.A. Vitalis 37 jr.; B.P. Bosman 50 jr. en G. v. IJ- zendoorn 50 jr.; J.J. Filbri 35 jr. en M. v. Wieringen 38 jr.; F. v.d. Lee 28 jr. en P. Scheffers 23 jr.; P.A. den Boef 30 jr. en E.A. v. 't Klooster 29 jr.; J.M. Struik 26 jr. en L.E. v.d. Meij 20 jr.; A.L. Buurman 35 jr. en N.G.G. We- ijnen 28 jr.; J.L.M. Lammers 41 jr. en H.J. Meier 42 jr.; F.M. v.d. Ende 45 jr. en W.A. Schouten 53 jr.; F.W. Schreijnders 38 jr. en M.C. Lambillion 32 jr.; G.J. de Sterke 41 jr. en M. Koldeweid 35 jr.; M. Binnendijk 34 jr. en C.M. Oostrum 39 jr. OVERLEDEN: M. Kenter, vr., 82 jr., geh.gew.met: J.G. Petit.; C. van Schie, man, 88 jr.; J.M. Glim merveen, vr., 77 jr., geh.gew.met; G. de Niet.; N. Poot, vr., 79 jr., echtgen. Van: B.B. Bruss. T.J.C. Etman, vr., 93 jr., geh.gew.met: J.J. Kuiters.; R. Ve- dder, man, 93 jr.; D. Winters, man, 76 jr.; J.A.C. van Dorst, vr., 93 jr., geh.gew.met: M. Swaap.; N. Suvaal, vr., 77 jr., geh.gew.met: G. Groot.; J. van der Beek, vr., 80 jr., geh. Gew. Met: H.L. Brökling.; A.B.W. Alewijnse, man, 57 jr.; A. Hui- sen, vr., 76 jr., geh.gew.met: H.E. Brouwer.; T. Sluijters, man, 80 jr.; C.G.H. Zuidgeest, vr., 95 jr.; J.L. de Waard, man, 72 jr.; B. Markx, vr., 87 jr., geh.gew.met: A. Jansson. SCHIEDAM Vannavond organiseert Passa ge (Christelijk Maatschappelijke Vrouwenbeweging) voor leden en belangstellenden een bijeen komst om 20 uur in een van de zalen in de Vredeskerk, aan de Olmendreef. Mevr. Cita Lampers zal het heb ben over het begrip Mandala en hoe er creatief mee kan worden omgegaan. Morgen ontvangt Harmonia dhr. Ray Zeegers aan de hand van helderziende/voelende waarnemingen worden blokka des weggenomen. Aanvang is om 20.00 uur in wijkcentrum Wibautplein 165, entree f8,50. SCHIEDAM - In de woensda geditie van deze krant stond vo rige week een artikel (Zakelijk Bekeken) over het autobedrijf Van der Wal Co. in de Van Deventerstraat. In het artikel werd abusievelijk alleen de naam Van der Wal genoemd. Tandprothetische Praktijk Veringmeier t- XK f/ÊB 'HfcJf UOOTT ^]NDe tmp, fl-T ik l£T5 M STfiM A IBRcN 24-09-00 ftUTOVWjg ZBWM SCHIEDAM - Auto's laten staan en lekker op de fiets. Dat is een van de ideeën achter de autoloze zondag, die op 24 september wordt gehouden. De dag zal geheel in het teken staan van Gezondheid. Er vinden allerlei activiteiten plaats die op dat thema be trekking hebben. Van 13.00 tot 17.00 zal de Lange Nieuwstraat/Tuinlaan afgesloten voor autoverkeer. Wie daar wel mogen komen zijn mensen die houden van kin derspelen, of interesse hebben in een steprace en een inf omarkt over het dagthema. Bovendien zijn er nog diverse extra's, zoals het volgen van proeflessen Tai Chi, yoga en callanetics. Tussen 13.30 en 14.00 uur vindt er een autoped-promotietour plaats. Deze promotie is voor professionals en Schie- damse amateurs. Als zij mee willen doen, moeten zij wel hun eigen step meenemen. Bovendien geldt er een mini mumleeftijd van 12 jaar. Niet alleen bovenstaande ge zonde en ontspannende activiteiten dragen bij aan het thema gezondheid, maar natuurlijk ook de aanwezige ge zonde broodjes. De autovrije zondag wordt mede mogelijk gemaakt door het VSB Fonds, de Nederlandse Hartstichting en de Zuid-Hollandse Milieufederatie. SCHIEDAM - Vanaf zater dag 23 september wordt in de Artoteek Schiedam werk van Hein de Koster (1927- 1978) tentoongesteld. Hein de Koster (beeldend kun stenaar, querulant, provo, dichter, schrijver, uitvinder, kabouter, organisator van kunstmanifestaties) had voldoende ideeën om de maatschappij grondig te hervormen. Vooral is hij be kend geworden om zijn in gezonden stukken, het op zetten van een kunstuitleen en het ontplooien van een veelheid aan activiteiten. De Artoteek Schiedam bezit een groot aantal schilderijen van Hein de Koster. Heden ten dage is zijn werk nog altijd geliefd bij een groot publiek. Het werk van De Koster dankt zijn aantrekke lijkheid aan zijn spontane indruk en kleurrijke compositie. Veel Schiedammers kennen Hein de Koster niet zozeer als beeldend kunstenaar danwel als excen triek stadsgenoot uit de jaren ze stig en zeventig. In navolging van Amsterdam was Schiedam de stad met onder meer een ac tieve kraakbeweging. Daarnaast was Schiedam Ka bouterstad. Op 6 maart 1970 sprak Han van der Horst vanaf de kansel in de aula van het Ste- delijk Museum de proclamatie van Oranje Vrijstaat uit, waar van de beginregels luidden: "Oranje Boven! Schiedam is Vrij!". Individueel soort woede Han van der Horst, die de ten toonstelling opent, herinnert zich Hein de Koster als een ex centrieke, maar heel vriendelijke persoonlijkheid. "Tijdens een bijeenkomst over het jeugdbeleid in het Stedelijk Museum Schiedam werd door ons Schiedam Kabouterstad uit geroepen. Er waren al plannen voor iets anders, maar toen in Amsterdam Roel van Duin de kabouterbeweging oprichtte, volgden wij onmiddellijk. Schie dam is dan ook tweede kabou terstad in Nederland". Van der Horst schetst Hein de Koster als een heel excentrieke en vriende lijke persoonlijkheid. "In feite flankeerde hij onze acties. Hij was natuurlijk een stuk ou der dan wij, maar hij stelde wel onmiddellijk zijn huis in de Vriendschapsstraat ter beschik king voor bijeenkomsten van de Kabouters. Hij is trouwens ook de reden dat wij nooit aan de ge meenteraadsverkiezingen heb ben deelgenomen: De Koster deed mee met zijn Kiesbewe ging VOTUM en wij wilden hem niet in zijn vaarwater zitten", al dus Van der Horst. Hein de Koster kon heel associa tief redeneren. "Dat kenmerkte zich vaak door de inspiratie van het moment", zegt Han van der Horst. Misschien blijkt dat nog het best uit zijn schilderijen. "In ieder geval: het was dermate vreemd dat ik er zo snel geen voorbeeld bij kan bedenken. Maar De Koster was wel iemand die sterk betrokken was. Hij koesterde een individueel soort woede tegen de grote hypocrisie van de maatschappij. Dat uitte zich in een bepaald soort dwars heid, die helemaal in die tijd past." Nooit veranderd Waar mogelijk ventileerde Hein de Koster zijn vaak scherpe, maar altijd steekhoudende kri tiek op de samenleving. Vaak waren in de kranten ingezonden stukken van zijn hand te lezen. Ook verkondigde hij ze in De Blijde Boodschap, het orgaan van Schiedam Kabouterstad. Of het doel nu bereikt werd of niet: Hein de Koster hield niet op met het nastreven van zijn idealen. Het schilderspalet hanteerde hij met verve. Meestal deed hij dat uitbundig - getuige de in de Ar toteek geëxposeerde werken. Toch had ook het leven van Hein de Koster zijn schaduwzijde; weerspiegeld in enkele sombere werken. De Koster bleef zijn uit bundige levensstijl tot het eind toe volhouden. Hij is niet oud geworden. De grote kring van gelijkgestemde mensen om hem heen uit de 'kaboutertijd' leidt inmiddels een heel wat rustiger bestaan, maar de herinneringen aan hem zijn nog talrijk. De ex positie zal deze alleen maar ver nieuwen en verlevendigen. Bijzondere Schiedammer De Artoteek Schiedam wil Hein de Koster niet alleen als beel dend kunstenaar laten zien maar ook als inwoner van de stad Schiedam in een kleurrijke pe riode van haar 725-jarig bestaan. Naast werk uit de collectie van de Artoteek wordt ook een deel van het archief getoond van Del ta Vrijstaat - het kabouterarchief - dat in het bezit is van het Ge meente Archief Schiedam. Ook is er materiaal en werk uit privé- bezit te bezichtigen. De Artoteek is geopend van woensdag tot en met vrijdag van 13.30-17.30 uur, op donderdag van 19.00-21.00 uur en op zaterdag van 11.00- 17.00 uur. De opening vindt plaats op za terdag 23 september om 17.00 uur. Historicus Han van der Horst zal de opening verrichten. SCHIEDAM - Op donder dag 14 september is in het Filmhuis het nieuwe film seizoen van start gegaan. In de eerste week worden me teen al twee toppers ge draaid: donderdag 14 en vrijdag 15 september 'Ame rican Beautyvan regisseur Sam Mendes; zaterdag 16 september 'Magnolia' van regisseur Paul Thomas An derson. In dit eerste week end krijgt het publiek ook gratis wat extra's voorge schoteld in de vorm van lek kere hapjes vooraf en in de pauze van de films. "We hebben weer een ijzersterke programmering voor het ko mend seizoen," aldus Mariane Looyen. "Bovendien zijn bezoe kers steeds enthousiaster en zit er bovendien in de aantallen een stijgende lijn. Da's altijd pret tig." De opening van het seizoen brengt meteen twee toppers. In 'American Beauty' - een zwarte komedie - is fraai acteerwerk te zien van Anette Bening en Kevin Spacey. De film is vergelijkbaar met de in het afgelopen seizoen vertoonde film 'Happiness'. In de film draait alles om de copy writer Lester Burnham, die - on gelukkig getrouwd als hij is - smoorverliefd wordt op een vriendin van zijn dochter. Hij gooit zijn leven radicaal om: hij neemt ontslag, werkt aan zijn conditie, geniet van weed-siga- retjes en keert helemaal terug naar de jaren '70, de periode waarin hij zelf tiener was. Lester is dus weer zo jong als hij zich voelt, maar realiseert zich niet dat het voorwerp van zijn liefde eigenlijk helemaal geen diep gang heeft, in tegenstelling tot bijvoorbeeld zijn eigen dochter Janc. Magnolia is een film van verge lijkbaar kaliber. In de kern draait hij om twee mannen die aan kan ker lijden: de één steenrijk en mediatycoon; de ander een tele visiepresentator die een tamelijk verstoorde relatie met zijn ver slaafde dochter heeft. Zij vor men het middelpunt van een ca leidoscopische groep persona ges die allemaal op de één of an dere manier met elkaar verbon den zijn. In de San Fernando Valley in Los Angeles maken we een dag mee uit hun leven. Alle leugens worden laag voor laar afgepeld; de ontluisterende waarheid over de karakters is al les wat overblijft. Toch is het geen loodzware film. Overigens werd die bekroond met de Gou den Beer op het filmfestival van Berlijn. In de hoofdrollen schit teren Tom Cruise, Julianne Moore, Jason Robards en Philip Seymour Hoffmann. Andere toppers voor het komend seizoen zijn onder meer Rent-a- Friend van Eddy Terstall, The Isider (Michel Mann) en Being John Malkovich (Spike Jonze). Nieuwe brillen Tot de kerst kan het Schiedams publiek weer genieten van het gevarieerde aanbod. Daarna gaat het Filmhuis ongeveer drie we ken dicht. Dan krijgen de toilet groep en de garderobe een op frisbeurt. Mariane Looyen: "Maar eigenlijk is dat beschei den uitgedrukt. Er is veel in het Filmhuis geïnvesteerd in de af gelopen jaren. Nu komen einde lijk de toiletgroep en de gardero be aan de beurt." Daarvoor werd al het een en ander verbeterd aan de stoelen, het filmscherm en de geluidsinstallatie. Tot genoegen van de bezoekers, overigens. "De zomerstop heeft voor de meeste mensen al lang genoeg geduurd," aldus Mariane Looy en. "We willen dus zeker niet te lang dicht. Waarschijnlijk zitten de nieuwe brillen er begin janu ari op." Niet bij iedereen valt het Film huisprogramma in de smaak. Dat bleek bijvoorbeeld uit de re sultaten van de CKV-program- mering van het vorig seizoen. "In samenwerking met Schie- damse scholen werd elke maand voor het vak culturele en kunst zinnige vorming in het Filmhuis speciaal voor jongeren een film gedraaid. Vorig jaar was proef jaar," meldt Van Looyen desge vraagd. "Het project was zeer succesvol, maar uiteindelijk liet de doelgroep het een beetje af weten." Veel jongeren wisten het Filmhuis niet te vinden. Vaak vinden ze de programmering ou bollig. Op verzoek van de scho len krijgt dit jaar het CJV-project in het Filmhuis wederom een kans. "Afgelopen dinsdag was daarvan de introductiedag. Die wordt in de vorm van een quiz gegoten. Misschien heeft dat meer aantrekkingskracht." Het Filmhuis is gevestigd in ge bouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam. De aanvang van de films is steeds om 21.00 uur. De toegangsprijzen bedragen f. 12,50 (voor donateurs f. 10,00). Rotterdampashouders hebben de eerste keer gratis toegang en be talen vervolgens slechts vijf gul den per voorstelling. De kassa's zijn een halfuur voor aanvang geopend. Het actuele filmprogramma is de vinden op wwjv.filmhuis- .dsv.nl of de Nederlandse Bio scoopladder op internet (www.bioscoop.com). Kaarten kunnen worden gereserveerd op dinsdag tot en met zaterdag van 13.00-17.00 uur. Met de expositie in het licht van 100 Vrienden' sluit het Stedelijk Museum de reeks jubileumten toonstellingen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan af. Centraal in deze reeks staat de samenwerking tussen het muse um en verschillende verenigin gen. Na de Historische Vereni ging en kunstenaarsvereniging Stichting Kunstwerkt, is nu de beurt aan de in 1954 opgerichte vereniging Vrienden van het Ste delijk Museum. 100 Vrienden kozen in de depots van het mu seum - soms na een lange zoek tocht, soms met een goed voor bereide trefzekerheid - 100 kunstwerken die samen een ka- leidoscopische dwarsdoorsnede van de verzameling vormen. Hun keuzes lopen uiteen van heel klein (een paneeltje van Hendrik Valk) tot heel groot (een installatie van A.P. Komen en Karen Murphy), van 50 jaar oud tot 1 jaar jong, van internationa le bekendheid (Karei Appel) of regionale faam (Kees Franse), van internationaal veelgetoond topstuk (Constants Verschroeide Aarde) tot bijna vergeten de potdochter (Nel Simon). Bij de tentoonstelling verschijnt een speciaal en dubbeldik num mer van het Bulletin Stedelijk Museum Schiedam, met 99 ver halen (twee vrienden schreven één verhaal) achter 100 werken en foto's van Vrienden bij hun favoriete kunstwerk. Op vijf zondagen (3 en 17 sep tember, 115 en 29 oktober) van 14.00 tot 14.45 uur worden er rondleidingen door de tentoon stelling georganiseerd. Een aan tal Vrienden licht de komende weken in deze krant zijn of haar keuze toe. Bert van Kan (1952) koos voor New Babylon van Constant als expositiebijdrage. Hij zegt er over: "In elk architectuuroverzicht staat het: New Babylon is een begrip voor naoorlogs Neder land als het gaat om de ruimte lijke inrichting. En wij, Schie dammers, bewaren stiekem een deel ervan in ons museum. In die wederopbouw-tijd-van-toen was het een schilder die met een vi sionair oog het maatschappelijk verlangen naar een structureel en ruimtelijk optimisme over het land verspreidde. Het zou ruimtelijke eenheid en schoonheid moeten bieden en aanleidingen voor plaatselijke verbijzonderingen vormen. Wat is er mis met deze eerlijke, een voudige, originele en principiële benadering? Hoe staat het trouwens met de plaatselijke thema's in dat ka der? Zou de stadsvisie genoeg 'visie' hebben? Zijn er politici en ambtenaren genoeg die 'sa menhang' hoog in het vaandel hebben? Is er ruimte voor afwij kende ideeën, behoefte aan een luisterend oor? In het vermoeden dat al enige tijd hier sterke behoefte is aan die New Babylonische elemen ten, ligt mijn beweegredenen om juist dit werk hier te presenteren. Visie nodig? Constant!" Zakelijk bekeken Ruim 25 jaar geleden werd de allereerste vestiging geopend. Onlangs mocht Schiedam de inmiddels elfde Sunflowers-vestiging in heel Ne derland verwelkomen. "We hebben gekozen voor de Hof van Spa- land, omdat we een assortiment bieden dat daar nog niet aanwezig was", aldus dhr. Kas. Hij hanteert nog steeds het al ruim 25 jaar geldende concept: "We zijn groot geworden door klein te blijven. Inmiddels bezorgen we wereldwijd en kunnen we alle vormen van bloemwerk leveren, of het nu gaat om rouwboeketten, trouwboeket ten, relatiegeschenken voor bedrijven, of het bloemetje voor in de huiskamer". Sunflowers werkt met een gezellige, jonge en vooral vakbekwame ploeg. "Dat is belangrijk. Zo ontstaat er een positieve uitstraling naar de klant toe. Deze ploeg doet zijn werk met plezier en dat zie je onmiddellijk". Bovendien biedt Sunflowers een breed assortiment tegen scherpe prijzen. Behalve bloemen en planten vindt de klant er ook exclusieve snuisterijen, cadeauartikelen, glaswerk en collectors-items. Het is, kortom, een bloemen- en plantenzaak met een dikke plus. Kas: "Bo vendien richten we ons op een doelgroep van spijkerbroek tot man telpakje. Er is hier voor elk wat wils - in elke prijsklasse". Sunflowers Bloemen en Planten, Hof van Spaland 56, tel. 2470211. 010 6-Deiig state» kindercouvert, bestaande uit vork. mes, 2 iepels, bord en beker. Hoogstraat 50, 3111 HJ Sohiedam Telefoon: OIO - 436 89 19 Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 l/Wt£ 4w'~n> 2ÖH&AC- Schiedam laat lekker de auto staan De Koster had een bepaald soort dwarsheid" ACTie VAN' t>S KUiTUUUmCUTSR Opening nieuw Filmhuisseizoen 0' assess KELTUM

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 21