Nieuws van de Hargahoeve 'Marokkaanse jongens op het juiste spoor' VERGETEN! R#B BOON Zestigjarig huwelijksfeest De toppertjes dag 2 halen, 1 betalen 1 ONDER 4 OGEN U wilt toch ook het beste voor uw Fiat 1.75 3.69 3.39 4.79 4.99 3.79 9.99 6.99 Waar blijft het sociale gevoel van het ROG? Mentorenproject Moustakbel boekt eerste successen Retourette deels overgenomen Spreekuur over chronische pijn JMDO 8 9 10 Het Nieuwe Stadsblad Autobedrijf J. van der Voorde 2 3 HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM WOENSDAG 20 SEPTEMBER 2000 38 - 1441 TEN NISPARK SPIERINGSHOEK (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 SCHIEDAM - Wekelijks zetten we in deze krant en kele tijdelijke bewoners van dierenasiel de Hargahoeve in de schijnwerpers. Deze week zijn dat Vector en Nik- ky.Zij zitten in de dierenop vang te wachten op een nieuwe baas. De medewer kers van de Hargahoeve doen een boekje open over dit fraai ogende tweetal. Vector is een gesteriliseerd teef je, kruising Mechelse herder, van 7 jaar oud. Ze is bij ons ge bracht omdat ze niet bij kleine kinderen kan. Vector kan wel op schieten met kinderen vanaf een jaar of acht. Ze is er niet zo dol op om alleen te zijn, maar voor een halve dag lukt dat best aar dig. Deze dame kan prima met andere honden en katten over weg. Wie komt haar halen? Nikky is een gesteriliseerde Per zische poes van 4 jaar oud. Zij is bij ons gebracht, omdat ze niet met de andere kat in huis over weg kon. Nikky is dol op aan dacht, en zit dan ook graag op schoot. Ze is lief voor kinderen. Wanneer het ook maar een beet je aangenaam weer is mag ze graag op balkon in het zonnetje liggen, maar een afgesloten tuin zou ook geweldig zijn. Dierentehuis Hargahoeve is te vinden aan de Sportlaan 2 in Schiedam. De openingstijden zijn dinsdag t/m vrijdag van 10 tot 12 uur en van 13 tot 16 uur. Op zaterdag van 10 tot 15 uur. Zondag en maandag is het asiel gesloten. Voor informatie over de dieren kan gebeld worden: tel. 4714151. door Look J. Boden SCHIEDAM - Het hebben van een ongeneeslijke ziekte is een persoonlijk drama, dat het leven doorgaans wei nig kleurrijk maakt. Vaak kunnen aanpassingen in de omgeving ervoor zorgen dat de dagelijkse gang van za ken verlicht wordt. Maar om dat gedaan te krijgen, moeten diverse instanties hiervoor hun fiat geven. Mia Broxks maakte haar gang naar het ROG, maar voelt zich in plaats van ge holpen een pion in een kat- en-muisspel. Alsof een fobische aandoening en een kwaadaardig gezwel in een eerder stadium van haar le ven nog niet genoeg waren, werd de Schiedamse Mia Broxks (1940) vorig jaar getroffen door de ongeneeslijke ziekte ALS. Dit is een afkorting die staat voor Amyotrofisch Lateraal Sclerose, wat zoveel betekent als een ver harding van de buitenste schil van zenuwcellen, die vermoede lijk ontstaat door een verstop ping van de uiteinden daarvan. Het directe gevolg daarvan is dat de aan die zenuwen verbonden spiergroepen steeds moeilijker impulsen krijgen, waardoor zij minder goed kunnen werken. Het wegvallen van de kracht of het simpelweg niet meer kunnen bewegen van ledematen zijn een uitvloeisel daarvan. Mia Broxks leeft ermee, zo goed en zo kwaad als het kan. Haar man Aad, nog niet eens zo lang geleden getroffen door een her seninfarct, zet alles op alles om haar de beste steun te geven die ze maar kan krijgen. Echter, de grootste steun zou ze wel kun nen gebruiken van enkele voor haar belangrijke instanties. Ze noemt haar verhuurder (Woon- plus), maar ook het Regionaal Orgaan Gehandicaptenvoorzie ningen (ROG). Deze twee zou den haar moeten kunnen helpen om aanpassingen in het huis mo gelijk te maken, zodat zij in staat is zoveel mogelijk te doen met zo weinig mogelijk fysieke in spanning. Maar volgens de fa milie stuiten ze op grote weer stand. Nadat de diagnose van de neuroloog gesteld was, werd het ROG in Maassluis ingeschakeld. Immers, zij is wettelijk belast met de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten, en in die hoedanigheid verant woordelijk om aanpassingen aan bijvoorbeeld de woning te reali seren. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de huidige woning moest en kon worden aangepast. Daarop werd een advies uitgebracht van een arts, die verbonden is aan ZVN Advies NV Zijn bevindin gen wezen op een plateaulift (voor de zware rolstoel), beugels in de douche (en andere sanitai re voorzieningen) en op- en af- zitjes. Het ROG wuifde dit ad vies in de wind, en weigerde de aanpassingen te doen, 'omdat het te duur zou zijn,' aldus een verbijsterde Aad Broxks. 'Waar blijft het sociale gevoel van het ROG?' schrijft buurvrouw Cor- rie Angenent, die als raad en daad optreedt, in een brief. Later zou het ROG tegenover deze krant beweren dat de aanpassin gen op de bovenetage wettelijk niet toegestaan zijn. 'Wij voeren hier de wet uit,' zegt ROG-ma- nager Hakkenbroek gedeci deerd, en vervolgt: 'Bij de fami lie Broxks hebben wij het maxi male gedaan wat wettelijk mo gelijk is.' Ook het aangehaalde persoonlijk leed brengt hem niet in beweging. 'Hoe kan ik weten wat er aan de hand is? Wij heb ben meer dan 9000 cliënten.' Ondertussen krijgt de familie een aanbod om met een premie van 5000 gulden ('Da's gewoon een oprotpremie') vóór 2003 te verhuizen. Daarmee is de ach terdocht van Broxks wel gewekt, 'want het lijkt zo alsof ze die huizen gewoon duur willen ver kopen. Zodra de huurders eruit gaan, worden ze voor een paar ton verkocht.' Erik van Staveren, unitmanager van Woonplus, is enigszins ver baasd dat het zo moet gaan. Hij komt vrij alert met het dossier op tafel, en draait niet om de za ken heen. 'Wat bij mij bekend is, is dat woonaanpassingen via het ROG gaan. Wij hebben slechts een verzoek gekregen tot aan passing van de deur en het toilet. Maar er staat hier niets over een lift.' Nog heel recent, op 8 sep tember, kreeg Woonplus toe stemming van het ROG om de aanpassingen te doen. 'Maar over die lift zullen wij di rect met hen contact opnemen.' Eigenlijk had het in zijn ogen al lemaal zo niet gehoeven. 'Met een paar goede gesprekken kom je veel verder dan met formele brieven. Laten we daar gewoon mee stoppen. Dan kunnen wij aangeven waar wij als corporatie goed op moeten letten. Wij kij ken niet alleen naar wat tech nisch, maar ook sociaal mogelijk is.' Aan het ROG de volgende zet om daar invulling aan te ge ven. De wet is al star genoeg. SCHIEDAM - Het Marok kaans mentoraatproject Moustakbel, dat op initia tief van de Marokkaanse ge meenschap in Schiedam jongens in de leeftijd van 12 tot 16 jaar een betere start positie wil geven in de Ne derlandse samenleving, claimt na een jaar de eerste voorzichtige successen. Het project beoogt de situatie van de Marokkaanse jon gens op school te verbete ren, hun sociale vaardighe den te vergroten en hen hun vrije tijd op correcte wijze te laten invullen. De resulta ten van het aanloopjaar stemmen de initiatiefne mers hoopvol. Intensieve begeleiding door Marok kaanse mentoren heeft bij het grootste deel van de jon gens tot aanzienlijke verbe teringen geleid. In het nieuw begonnen seizoen zullen de activiteiten worden voortge zet en uitgebreid. Het project is een gezamenlijke activiteit van de Marokkaanse stichting Narcis, de Stichting Welzijn Schiedam en de Stich ting Medelanders. Het richt zich alleen op jongens, voornamelijk in groep 7 en 8 van de basis school. Het project werd ingegeven door de constatering, dat Marokkaan se jongens op steeds jongere leeftijd risicogedrag vertonen. Ze spijbelen en komen veel va ker dan Nederlandse leeftijdge noten in aanraking met de poli tie. In het eerste jaar van het pro ject werden het afgelopen schooljaar de wensen en moge lijkheden afgetast. De computer lessen, sportactiviteiten bleken populair, terwijl de huiswerkbe geleiding slechts door een op de drie deelnemers werd benut. De excursies naar een tropisch zwemparadijs, een pannenkoe kenhuis en Duinrell bleken ech ter zeer in trek. Het eerste jaar werden 28 poten tiële deelnemers aangemeld. De meeste werden voorgedragen door hun school, waar zij zich schuldig maakten aan onaccep tabel gedrag tegenover mede leerlingen en/of studenten. Uit eindelijk werden er 18 daadwer kelijk ingeschreven. Twee daar van moesten na een week op aandringen van hun vader al weer worden uitgeschreven. De resterende zestien bestonden uit 13 Marokkaans Berberse en 3 Marokkaans Arabische jongens. Driekwart van hen zijn in Neder land geboren. Bij aanvang van het project werd vastgesteld dat ze over het alge meen wantrouwend waren, aan faalangst leden en niet snel iets nieuws zouden proberen. Ze hadden grote moeite om te gaan met afspraken, of hun grenzen en verantwoordelijkheden te kennen. Veelal voelen zij zich snel gekwetst en gediscrimi neerd. Ze waren onrustig, kon den nauwelijks stilzetten en had den dus de grootst mogelijke moeite hun aandacht vast te hou den. Ze waren verlegen, in zich zelf gekeerd en legden niet ge makkelijk contact. Na een jaar begeleiding door de negen Marokkaanse mentoren, vrijwilligers, die voor hun grote inzet een vaste onkostenvergoe ding ontvangen, is de situatie op school in de meeste gevallen verbeterd. In een enkel geval re sulteerde dit zelfs in de overgang naar een hoger schooltype. Ook op het gebied van de sociale vaardigheden werden grote ver beteringen geconstateerd. Af spraken worden beter nageko men, er wordt minder rondge hangen, de jongens hebben meer omgang met Nederlandse leef tijdgenoten gekregen, zijn zelf verzekerder geworden, wat zich bijvoorbeeld uit in het feit dat zij nu durven te telefoneren. Ze vul len hun vrije tijd op een correcte manier in. De lijst van activitei ten omvat voetballen, omgang met meisjes, skaten, zwemmen, televisiekijken, computeren, thaiboksen. Project Moustakbel constateert dat het nog een lange weg te gaan heeft. Het vergroten van de betrokkenheid bij en ken nis van het Nederlands onder wijs bij de Marokkaanse ouders blijkt niet mee te vallen. Vervol gens wil men ernaar streven, de mogelijkheden om binnen het onderwijs Marokkaanse jongens op te vangen en te begeleiden, te vergroten. In het nieuwe school jaar wil men de begeleiding van de huidige groep voortzetten en intensiveren, hoewel een deel zal moeten worden 'losgelaten' om dat de leeftijdsgrens wordt over schreden. Er wordt gerekend op een nieuwe instroom van 15 tot 20 jongens in het schooljaar 2000 - 2001Dat wordt het twee de jaar van Moustakbel, dat voorlopig als driejarig experi ment geldt. Met interessante aanbiedingen Van 11 t/m 30 september 2000 BRILMODE SCHIEDAM - Op 8 september was het feest voor de familie Koog- je. In zaal Marijke vierde het echtpaar Koogje het zestigjarig huwe lijksfeest. Johannes Koogje (1917) en Jansje Nagelhout (1923) gaven elkaar in 1940 het ja-woord - en dat werd nooit verbroken. Het stel - hij Schiedammer van geboorte; zij Harderwijkse - geniet nog steeds met volle teugen van het leven. En dat was - ook tijdens het feest - duidelijk. Op 12 september bracht burgemeester Scheeres om 10.00 uur een bezoek aan het diamanten bruidspaar, dat op 29 augustus een gelukstelegram van Hare Majesteit de Koningin mocht ontvangen, alsmede een geschenk van de gemeentp. Dolverrast waren ze, toen ineens de burgemeester op de zesde etage van een flat aan het Bach- plein, waar de Koogjes wonen, voör de deur bleek te staan. Johannes Marinus Koogje is een telg uit de bekende bloemistenfami lie Koogje. Hij had jarenlang een bloemenstal op het Wibautplein en was daar decennialang een bekend gezicht. Uit het huwelijk werden drie kinderen geboren: twee zoons en een dochter. Inmiddels kunnen Johannes en Jansje genieten van het nageslacht daarvan: in totaal 8 kleinkinderen en maar liefst twaalf achterkleinkinderen. SCHIEDAM - De Raad van Bestuur van Essent heeft onlangs een overeenkomst getekend met Retourette Holding bv in Schiedam. Hiermee is vastgelegd dat Essent een aandeel in het bedrijf verwerft van 55 procent. De Retourette heeft bij onder andere supermarkten vele inzamelpunten voor klein huishoudelijk afval, wat voor Essent de mogelijkheid biedt om in contact te komen met de particuliere markt. Daarbij sluit de doelstelling en het maatschappelijk imago van het Retourette-concept goed aan op de activiteiten en het imago van Essent (energie-, kabel/telecom- en milieudiensten). De Retourette, waar 8 mensen werkzaam zijn, had in 1999 een om zet van 3,5 miljoen gulden, welke voornamelijk is gehaald door de verkoop van de formule alsmede het beheer en onderhoud van de Re- tourettes. SCHIEDAM - De Stichting Pijn/Hoop houdt in samenwerking met het Vlietland Ziekenhuis een inloopspreekuur voor mensen met chronische pijn. Hier kunnen mensen, die constant met pijn moeten leven, informatie krijgen over wat de stichting voor hen kan betekenen. De Stichting is een landelijke patiëntenvereniging die zich specifiek voor deze groep inzet. Op dit moment zijn er in Nederland ongeveer 800.000 mensen met chronische pijn. Het spreekuur wordt gehouden op maandag 25 september naast het bureau patiëntenvoorlichting van het Vlietland Ziekenhuis aan de Burgemeester Knappertlaan 25, en duurt van 14.00-16.00 uur. Voor verdere vragen kan men contact opnemen met André Ban- dell, telefoon 0348-50 22 59. 5e Industriestraat 39, 3133 EL Vlaardingen Tel. 010 - 434 81 57 uruc ingen Halve prijs: Chiquita bananen kilo, van voor 200 gram halen, 100 gram betalen: OflYorkham 200 gram, van -7:38" Danone fruitkwark o.a. vanille of vanille/framboos 2 bekers 450 gram naar keuze, van Iglo pizza crossa o.a. Milanese 2 dozen 300 gram naar keuze, van -9^8" Nescafé specialiteiten bv. espresso of cappuccino 2 doosjes naar keuze, van -938T Bros, Lion, KitKat, Rolo, Smarties of Nuts hazelnoot mini's 2 zakken naar keuze, van -7£fT voor Coca-Cola regular of light q aq 2 flessen 2 liter naar keuze, van-6rt8 voor J.Uj Lindemans bin 50 shiraz of bin 65 chardonnay 2 flessen 0.75 liter naar keuze, van -Hk§8~ voor Kleenex Premium toiletpapier 2 pakken 6 rollen, van -1ASS voor Elvive shampoo of crèmespoeling 2 flacons naar keuze "7 /I Q van -1438T voor voor voor voor voor f COMPUTERDIE VEN - Een 21- jarige Schiedamse en een 29-jarige man uit Capelle a/d IJssel werden zaterdagochtend op de Horvathweg aangehouden op verdenking van in braak. Even ervoor werden op het Brandewijnpad spullen gevonden, die vermoedelijk afkomstig waren uit een kantoorpand aan de 's-Gra- velandseweg. Ook op de Delfsland- seweg werden goederen aangetrof fen. Getuigen hadden een man en een vrouw zien slepen met spullen in de richting van de Horvathweg. Daar in de bossages van het talud trof de politie de verdachten temid den van een grote hoeveelheid com puterapparatuur. De verdachten werden aangehouden, waarbij de man zich verzette. De vrouw had bij de inbraak haar hoofd gestoten aan een glasscherf. Zij is hiervoor in het Vlietland Ziekenhuis behandeld. Het tweetal is in verzekering geteld. Wat een mooie mode deze winter!! Vrouwen lopen er volgens de toon aangevende tijdschriften als Elle en Vogue weer als echte dames bij en de heren doen ook een duit in het zakje. Zagen we deze zomer al veel kleur; roze, rood, oranje en turkoois doen het ook aankomende winter uitstekend, voor zowel hem als haar. Rokken zijn tot op de knie en worden gecombineerd met torenhoge naaldhakken of een knie-laars met hakje. Al dat nieuws was voor ons reden genoeg om afgelopen weekend de grote optiekmodebeurs in Utrecht te bezoeken om voor u de bijpassende monturen in te kopen. De oogst? Heel veel kunst stof brillen in mooie, warme tinten. Opvallend is dat het kunststof vaak in meerdere kleuren is uitgevoerd. De voorkant is dan bijvoorbeeld donker, de achterzijde in een lichte tint. Dit staat prachtig op de huid, ook als we in de winter (helaas) ons zomerkleurtje verliezen. In de modebladen is het montuur dit najaar een belangrijk accessoire. En dan met name een bril met getinte glazen; oranje, lichtgrijs en groen schijnen zeer populair te worden! Ook de zonnebril 'moet' doorgedra gen worden. Ik zou zeggen, laat u eens door ons verrassen, kom gauw even langs! i 6 RO Schiedam WINTERTENNIS DAG-, AVOND- EN WEEKENDKAARTEN Het huren van een baan Lessen voor elk niveau. Clubs voor de beg. en gevord.; Jeugdclubs v.a. 6 jaar in de winter tennissen met zomerse mogelijkheden en prijzen. Voor onze leden gratis competitie op di. en dond. Vraag onze folder. Inl. tel. 010-470.22.41 of op het tennispark, Ln. van Spieringshoek 203 verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen BV Rotterdam en Sijt hoff Pers BV Rijswijk, beide behoren de tot Wegener NV Oplage 40.816 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010)4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17,00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 55.133.049 Lokaal accountmanager: E.H. den Breejen, tel privé: 06 53.67.38.84 Teammanager: C. Vijfvinkel, (010)4.359.421 Regionaal accountmanagement: (010) 4.699.215 REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 loods De Havenloods is een uitgave van Wegener Sijthoff Weekbladen B.V. en telt 29 edities. Totale oplage 937.148 HOOFDKANTOOR: Wegener Sijthoff Weekbladen BV, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd advertentie exploitatie: C.H. Ratelband Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Starre wetsuitvoering van regionaal orgaan leidt tot grote verbijstering Oo0ee Schiedam I lol van Spa land 5 lel.: (010) 170 I 730 mKiwmmmm'irM umff Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart t/m 24 september as. WET VOORZIENINGEN CfHANDlCAPTEN (Wvg)

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 3