4? Brandersfeesten 2000 in het teken van 725 jaar Schiedam Programma van vier dagen feest Jê donderdag 21 tot en met zondag 24 september 25ste Standwerkersconcours tijdens Brandersfeesten 2000 SCHIEDAM - De Brandersfeesten 2000 wor den dit jaar gecombineerd met de viering van het 725-jarig bestaan van Schiedam als stad. Natuurlijk staat een aantal inmiddels traditionele eve nementen op het program ma, zoals onder andere de Dwaze Branders- Donderdag, de kermis, de Heineken Music Niqht en de 'Bootjestocht'. Dit jaar is het feest dubbel: een hoop evenementen staan in het teken van het feit, dat in 1275 het dorp Schiedam stadsrechten kreeg. En dat wordt groots gevierd. De Schiedamse jeugd heeft dit jaar de primeur. Zij presen teert op donderdag 21 sep tember om 10.00 uur de eer ste Kinderstadsgids aan burgemeester Scheeres. De gids 'Kijk de reuzen zwaaien! Schiedam voor kinderen' werd speciaal ter gelegenheid van het 725-jarig bestaan van de stad uitgebracht. De kinderstadsgids is tot stand gekomen in het kader van Het geheim van Holland, een samenwerkingsverband tussen de steden Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem en Schiedam. Ook de andere steden zijn inmiddels bezig met de uitgave van een kin derstadsgids, die wordt uitge geven door uitgeverij De Inktvis. Het boekje richt zich op kinde ren vanaf 8 jaar en is opgezet als een wandeling door de binnenstad van Schiedam met veel aandacht voor de cultuurgeschiedenis van die stad. Nadat een 'historische figuur' de kinderstadsgids heeft uit gereikt aan burgemeester Scheeres, zal de laatstge noemde samen met de aan wezige kinderen aan de hand van de gids een wandeling door de binnenstad van Schiedam maken. Tentoonstellingen Ook het gemeentearchief, dat dit jaar 103 jaar bestaat, draagt haar steentje bij aan de viering van het 725-jarig bestaan. In de Stadswinkel aan het Stadserf wordt een speciale tentoonstelling inge richt, die gratis toegankelijk is. Aan de hand van kaarten, prenten en foto's schetst het archief de groei en ontwikke-- ling van Schiedam vanaf ongeveer 1560. Bovendien kunnen bezoekers van de ten toonstelling hun favoriete Schiedamfoto uitzoeken in SKOPEO (de digitale fotocata logus van het gemeente archief). Ze krijgen bovendien van de foto een afdruk cadeau. Constant Kroeze is - evenals andere medewerkers van het archief - nauw betrok ken geweest bij de totstand koming van de digitale catalo gus. Het digitaliseren en katalogise- ren van de ruim 40.000 foto's die het archief in haar bezit heeft, was - en is nog steeds - een heidens karwei. "Ongeveer de helft van alle foto's is momenteel via SKO PEO beschikbaar. Maar er zijn nog steeds foto's die we niet precies thuis kunnen bren gen", aldus Kroeze. Vandaar de incidentele oproepen in het Stadsblad om informatie. Ook de Grote Kerk is expositie ruimte. Hier zijn de tentoonstellingen 'Om de gunst van de koper' en '700+25' te zien. De eerste tentoonstelling wordt gehou den naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van de Schiedamse centrummarkt. Hierover verscheen onlangs een boekje met dezelfde titel. '700+25' is een speciale tentoonstelling van de Historische Vereniging Schiedam, die 25 jaar geleden werd opgericht en inmiddels dus haar vijfde lustrum viert. Groot Schiedams Terras Het hoogtepunt van de viering van het 725-jarig bestaan van Schiedam is ongetwijfeld het Groot Schiedams Terras op het Stadserf. In een sfeervolle ambiance met ruimte voor maar liefst 550 gasten presen teren vele Schiedamse restau rants hun culinaire kunsten. Deelnemende bedrijven zijn de Branderskelder, Indonesisch restaurant Rawit, 'tPaard, Le bourgondier, le Pêcheur, de Gauwigheid, Au Bon Clochard, Bij Heeren, Asher, de Noordmolen en Kaapverdiaans restaurant Estosa. Er is een speciale kin derhoek met pannenkoeken en voor een gezellige sfeer zorgen onder andere Latin Culture Brass, de Knopenman en een sneltekenaar. Latin Culture Brass is een vermaar de combinatie van drummers en blazers die bestaat uit ongeveer 20 leden. De muziek is een samenstelling van ritmi sche muziek afkomstig uit ver schillende delen van het Caribisch gebied: merengue, soca, calypso, salsa en samba. Alle hapjes kosten f 5,00; voor drankjes moet f 2,50 betaald worden. Overigens is het enig geldige betaalmiddel voor dit reuzen- restaurant de speciale jubi- leummunt, die op de avond zelf kan worden aangeschaft. In de foyer van het Fortis Theater aan de Schie kan gra tis worden geswingd op de klanken van een stevige blues formatie 'Souled Out The Trouble Horns' Jeneverproeverijen Geen Brandersfeesten zonder jenever. Dus ook dit jaar weer de mogelijkheid tot het proe ven daarvan. Bijvoorbeeld tij dens het open huis van de Branderij de Gekroonde Brandersketel van het Gedistilleerd Museum. Op het terras voor de branderij kan genoten worden van een 'versgestookte' borrel. Bovendien zijn er op gezette tijden demonstraties van het Zakkendragersgilde St. Anthonis. Ook in Jeneverie 't Spul de traditionele jeneverproeverij. Voor vijfen twintig gulden kunnen daar tien jenevers worden geproefd. Natuurlijk vergezeld van diverse hapjes en drankjes om de verschillende smaken te neutraliseren. Deze Brandersfeesten heb ben, kortom, alle ingrediënten in zich voor een wederom spetterend evenement. Donderdag 21 september 10.00 uur: Uitreiking Kinderstadsgids bij de ruïne Opening Brandersfeesten 2000 Introductie Het Beste van Straattheater 09.00-17.00 uur: •Tentoonstelling Gemeente archief in Stadswinkel. Toegang gratis. 09.00-21.00 uur: Dwaze Brandersdonderdag met straatartiesten en muziek. Extra gezellige koopavond. Het Beste van Straattheater in de avond: Komisch straattheater: mr. Jules •Trio Limousientje 12.00-16.00 uur: •Tentoonstellingen 'Om de gunst van de koper' ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Schiedamse centrummarkt en '700+25' ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Historische Vereniging Schiedam. 12.00-17.00 uur: Het Beste van Straattheater in de middag: Alien Voyagers •CircusTheater Vladimir Amateurstraattheateracts 12.00- 0.00 uur: Kermis in Schiedam- centrum (Boterstraat/Kreupelstraat) 20.00 - 22.00 uur: •Traditionele Taptoe op het Stadserf. Welkomstwoord door burgemeester Scheeres. Ontsteken van de lichten bij de ruïne Huis te Riviere Vrijdag 22 september 09.00 -17.00 uur: •Jubileum-weekmarkt met diverse attracties, straat theater en muziek. Het Beste van Straattheater in de middag: Glitterbirds en Psychedelic Butterflies Rozenstraten en Rozenstraten amateur straat- theateracts •Tentoonstelling Gemeente Archief Schiedam (zie 21 sep tember) 12.00-16.00 uur: •Tentoonstelling in de Grote Kerk (zie programma 21 sep tember) 12.00 - 0.00 uur: Kermis in Schiedam- centrum 20.00 - 01.00 uur: Heineken Music Night in het Fortis Theater aan de Schie. Toegang f. 27,50 p.p. met Mr. Boogie The Firesweepbluesband Tyree Glenn jr Band 20.00 - 02.00 uur: •Horeca Music Night De Unie: Arie Kuit Quintet Van Diggelen: D.I.S.C.O. Band Klein Thalia: surpriseband •d'Ooievaar: Paul Bradley 20.30 uur: •Jeneverproeverij in Jeneverie 't Spul. Deelname f. 25,00 p.p. Zaterdag 23 september 10.00-17.00 uur: Nieuwe Passage: Mini Mario Promobiel Brocanterie op het Broersveld Nationaal Standwerkerscon cours in de Lange Kerkstraat 11.00 uur: Vertrek Tour d'Elegance: oude motoren. Start hoek Grote Markt Brede Marktsteeg. 11.00-16.00 uur: 'Schiedam roeit 2000' op locatie Schiedam Buitenhavenweg. De jaarlijkse MEVO-bazar van de Hervormde gemeente Schiedam in de Grote Kerk. Grote boeken- en snuffel- markt met veel kinderspeel goed, curiosa en demon straties. 11.00-17.00 uur: Met vlag en wimpel: Schiedam (plezier)vaart in de Lange Haven en deel Korte Haven. Organisatie ONS- Groep. 11.00-17.00 uur: Open Huis Branderij de Gekroonde Brandersketel van het Gedistilleerd Museum Lange Haven 74 met terras. Demonstraties Zakken dragers. Cultuur en historie aan Lange Haven en Oude Sluis in samenspraak met musea. 12.00-16.00 uur: Sport en bewegen mani festatie op het Stadserfplein: Skateschool Nederland. 12.00-17.00 en 19.00- 22.00uur: In de Aleidazaal van het Stadskantoor wordt elk uur historisch filmmateriaal gedraaid. •Verder loopt nog steeds de tentoonstelling van het gemeente archief. Toegang gratis. 12.00 - 0.00 uur: Kermis in Schiedam- centrum 19.00 - 23.00 uur: Groot Schiedams Terras op het Stadserf. 18.30-19.30 uur: •Avondstadswandeling met een gids vanaf VW-vestiging Buitenhavenweg. De deelna me is gratis. 19.30-20.00 uur: Carillonconcert Oude Sluis en Kerktuin. 12.00-01.00 uur Horeca Music Schiedam Van Diggelen: verschillende bands vanaf 14.00 uur. 't Spul: The Ten Glasses vanaf 21.00 uur Branderskelder: The Red Roosters vanaf 21.00 uur 't Sterretje: Partners vanaf 21.00uur De Dam: surprise band De Unie: Footloose vanaf 15:30-19.00 uur Klein Thalia: The Urn vanaf 20.30 uur Het Weeshuis: Dirty Work vanaf 21.00 uur Op de Koemarkt ver schillende optredens van dj's en live-bands. 20.30 - 23.30 uur: Shanty Koren festival op het Stadserfplein Festival van het Levenslied: Nederlandse smartlappen en meezingers met 20 deelne mers die strijden om leuke prijzen aan de Lange Haven bij de Oude Sluis. 10.00-22.30 uur: Het Beste van Straattheater in de middag: Close Act: Amazing Aliens en Incredible Insecto •De top van Europa: Michael Shalton De Parade •Vele andere straattheater- acts Het Beste van Straattheater in de avond: Petra van de Pas andere straattheateracts Zondag 24 september 12.00-17.00 uur: Extra koopzondag in het centrum Steltlopers, klimwand en Promobiel •Zondagsmarkt, Het Beste van Straattheater, Muziekprogramma, Met Vlag en Wimpel 12.00 - 0.00 uur: Kermis in het centrum 12.00-17.00uur: Nieuwe Passage Schiedam: Steltloper Klimwand Promobiel 'Zondagsmarkt aan het Broersveld, de Broersvest, Lange Kerkstraat en Hoogstraat. Met Vlag en Wimpel: Schiedam pleziervaart. Cultuur en historie aan de Lange Haven en Oude Sluis 13.00-19.00uur: Warming-up programma op de Megashow Truck van Fair Play Centre Schiedam op de Broersvest met bekende artiesten, spelletjes en vele verrassingen. Optreden van Lee Towers om 16.30uur 14.00-19.00uur: •Horeca Music Schiedam: De Unie: Undercover, 15:30- 19:00uur Het Weeshuis: Julius Schulz (15.00-18.00) Klein Thalia: Paul Bradley (14:00-18.00) •Van Diggelen: diverse artie sten vanaf 14.00uur Op de Koemarkt van 14.00- 21 .OOuur verschillende dj's en live-bands. 19.00-23.00uur: Televisieopnamens van Staatsloterij Muziekland op het Stadserfplein met vele bekende Nederlanders en internationale artiesten Ook dit jaar wordt tijdens de Brandersfeesten weer het Nederlands Kampioenschap Standwerken georganiseerd. Eén en ander vindt plaats op 23 september van 11.00-17.OOuur aan de Lange Kerkstraat. Aan het concours zullen dit jaar 35 standwerkers uit verschillende windstreken van het land deel nemen. Alle deelnemers zijn winnaars van de voorrondes die in het afgelopen jaar in diverse steden in het land zijn gehouden. Nederlands kampioen Jaap Brouwer zal met zijn artikel (ver banddozen) de wisselbokaal van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel verdedigen. Rond de klok van 18.OOuur zal wethouder Aad Wiegman de prijswinnaars bekendmaken in Zaal Beatrix. Voor de winnaars zijn tien prijzen beschikbaar; voor de overige deelnemers is er een aandenken. Ongetwijfeld is de Lange Kerkstraat weer het decor van gratis en doldwaas cabaret, als de verschillende marktkooplieden zich als ware marktharlekijnen ontpoppen en speculeren op de kooplust van hun gehoor. Er is natuurlijk weer van alles te koop, variërend van afslankthee tot schroevendraaiers. Daarnaast proberen de standwerkers het publiek ook te verleiden tot de aankoop van minder gangbare artikelen, zoals blaaspennen, warmtekus- sens en kabelritsers. ^oeRSFe^ 2000 SCHIEDAM

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9