Vaandeldragers van Ierse folk terug in Nederland mi I Daylight Dancing op levensechte beats Rotterdams talent Gedeon brengt haar eerste cd uit Q RotterdamseEngelsman Gea Russ el met 'Company' op Geen Daden Maar Woorden De molenaar vertelt r 39-1002 Vrijdag 29 september FILM 21.00, Mansfield park, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. 21.00, Shower, Filmhuis Het Zeepaard, Vlaardingen. THEATER 20.30, Maarten en Nicolien, Bi bliotheektheater, Rotterdam. 20.15, Fool for love, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.30, Lawine, Theater West, Rotterdam. 20.00, Bert Visscher, Luxor Theater, Rotterdam. 20.30, De Wespenfabriek, RO Theater, Rotterdam. 20.00, Rob Urgert Jacqueline Kerkhof Eeef Coo, Stadsge hoorzaal, Vlaardingen. 20.30, Peter R/Prullenbakje de lete, Theater Zuidplein, kleine zaal, Rotterdam. Zaterdag .30 september DANS 20.15, Conny Janssen Danst, Theater Zuidplein, Grote Zaal, Rotterdam. FILM 21.00, Shower, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. 21.00, Mansfield park, Filmhuis Het Zeepaard, Vlaardingen. MUZIEK 19.30, Music for the millions, de Doelen, Grote Zaal, Rotterdam. 20.15, Henk Westbroek Con sorten met De Hemel, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.30, Eric Koller, Bibliotheek theater, Rotterdam. Li 20.15, Dubbelcabaret, SCC De Goote, Brielle. 20.30, Jules Deelder Bart Chabot, Theater de Schuurkerk, Maassluis. 20.15, Bert Klunder, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Zondag 1 oktober FILM 15.00, Naked, Lantaren/Venster, Rotterdam. 14.00, Xynix, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. MUZIEK 19.00, Hindoestaans/Indiaas concert, de Doelen, grote zaal, Rotterdam. 21.00, St. Germain, Calypso, Rotterdam. 14.00 en 20.00, Ik ben blij dat ik je niet vergeten ben, Luxor Theater, Rotterdam. 14.00, Lunchconcert, Theater de Schuurkerk, Maassluis. 12.00, Meesterlijke Melodieën, Theater Twee Hondjes, Helle voetsluis. 15.30-22.00, Alle Tonen Festival, Theater Zuidplein, bei de zalen, Rotterdam. Dinsdag 3 oktober THEATER 20.00, Van Muiswinkel Van Vleuten, Luxor Theater, Rotter dam. Woensdag 4 oktober THEATER 20.15, Mylene d'Anjou, Theater de Teerstoof, Schiedam. Donderdag 5 oktober FILM 21.00, Rent-a-friend, Filmhuis in de Teerstoof, Schiedam. MUZIEK 20.15, Joop Visser, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.00, Verzameld Werk, Stadsge hoorzaal, Vlaardingen. Henny Orri, één van de grootste toneelspeelsters van Nederland, vond het een paar jaar geleden welletjes en nam na een lange, rijke carrière afscheid van het toneel. Vitaal en energiek is zij nog altijd. De kans leek daarom niet ondenkbeeldig dat zij nog eens te strikken zou zijn voor een mooie rol in een mooi stuk. Na vijfjaar is dat gelukt: Henny Orri gaat Rose spelen, een rol in het gelijknamige stuk van Mar tin Sherman. Vorig seizoen was 'Rose' in de vertolking van Olympia Dukakis bij het Nation al Theatre in Londen een enorm succes. 'Sad, funny and beauti fully observed', schreef de Fi nancial Times over de voorstel ling. In 'Rose' wordt het ongelooflij ke maar waargebeurde verhaal verteld van een joodse vrouw die terugkijkt op haar turbulente leven en daarmee ook op het grootste deel van de twintigste eeuw. Het leven van Rose begon in een dorpje in de Oekraïne. Ze overleefde het getto in Wars chau, kwam na de Tweede We reldoorlog in Duitsland terecht, voer met de 'Exodus' naar Is raël, waar ze door de Engelsen werd teruggestuurd naar Duits land en belandde uiteindelijk in Amerika. Onderweg verloor ze haar familie, drie echtgenoten, haar geloof in God en uiteinde lijk zelfs iets van de trots op de staat Israël. Het verhaal van Rose zit vol leed, maar ook vol joodse humor en ironie: 'God is net de politie, wanneer je 'em nodig hebt is 'ie er niet'. Tegelijkertijd is het een indringende metafoor voor de krachten in de wereld die de joodse identiteit hebben ge vormd tot wat die nu is. Henny Orri deed in 1947 eind examen aan de toneelschool in Amsterdam, waarna zij bij het Vrije Toneel werd gecontrac teerd. Vanaf dat moment stond zij elk seizoen op de planken, niet alleen in toneelstukken, maar ook in musicals en klein- kunstprogramma's. 'Rose' is te zien in Barendrecht (Het Kruispunt, 3/11), Rotter damse Schouwburg (12/11) en Capelle a/d IJssel (20/2). ioor Emile van der Velde 'Zoals de band er nu uit ziet, wil ik hem houden. Deze samenstelling wérkt.' Aan het woord is Gea Rus sell, de Engelse singer/song writer die sinds ie in Rot terdam is neergestreken op verschillende manieren met zijn muziek naar buiten trad. Zo won ie enkele ja ren geleden als solo-artiest de verkiezing tot beste sin ger/songwriter van Zuid- Holland. tegenwoordig wordt Russell omringd door een talentvolle band waarmee hij al op de groot ste popfestivals van het land speelde. Aanstaande zaterdag staat Gea Russell Company op het podium van de Rotterdamse Schouwburg bij Geen Da den Maar Woorden, een festival met spoken word en muziek dat wordt georgani seerd door het literaire tijdschrift Passionate. De band waar Russell zo enthou siast over is, bestaat uit zijn vas te muzikale partner Philip Powel (met wie Russell ook het platen label Rub Recordings oprichtte) als achtergrondzanger, toetsenist Martin Denev, bassiste Arwen Linneman (ook bekend van De Nits) en Gil Ramalho op drums. 'Zij begrijpen de songs en wat de songs nodig hebben', vertelt Russell. 'We hebben allemaal een ver schillende achtergrond, maar als we bij elkaar komen, veranderen we onze houding. Het is niet zo dat de ene zich als jazzmuzikant beschouwt en zich dan geroepen voelt om ook alleen maar met jazz uit de hoek te komen, nee, het gaat om waar de song om vraagt. Elk geluid in onze mu ziek is er met een bepaalde re den, de muziek is vrij minimaal, ik hou van ruimtes in een song. Als het goed is komt binnen en kele maanden onze eerste EP uit, hij gaat Feel Free heten, we zijn ook al met een compleet album bezig.' Inspiratie Ongeveer drie jaar woont Rus sell nu in Rotterdam. De dertig jarige muzikant (afgelopen weekend vierde hij zijn verjaar dag) is afkomstig uit Notting ham. De eerste muziek waar hij naar luisterde was reggae, maar als actief muzikant was het hip hop dat de klok sloeg. Met de hiphop-band 3:6 Philly stond Russell in het voorprogramma van het Amerikaanse Spearhead en leek een Engelse doorbraak in het verschiet. 'Maar toen we klaar waren met die tour, bleek iedereen iets anders te willen, de inspiratie was totaal verdwenen, bij mij ook. Ik wist dat ik, om nieuwe inspiratie op te doen, weg moest gaan. Ik had Philip op vakantie ontmoet en ik kwam in Rotterdam terecht. Ik heb er verder niet over nagedacht, nog steeds niet eigenlijk. Ik weet ook niet hoe lang ik hier zal blijven.' Op Geen daden Maar Woorden staat Russell met zijn band tus sen Nederlandse schrijvers en dichters. 'Of ik mezelf een dich ter vind? Dat weet ik niet, ik noem mezelf altijd maar sin ger/songwriter. Maar het is wel zo dat ik wat ik zeg belangrijk vind. Ik sta achter elk woord dat ik zing, elk woord is gemeend. Mijn teksten komen van binnen, anders is er geen plek voor. De laatste tijd gaan mij teksten vaak over iets persoonlijks; per soonlijke ervaringen of relaties. Vroeger minder, mijn oude songs gaan meer over sociale misstanden. Eén van de nieuwe re nummers gaat bijvoorbeeld over een zwart monster, daarmee bedoel ik mezelf. Ik beschrijf mezelf in een vreemde stad, in een isolement waardoor ik zo paranoïde word dat ik in een zwart monster verander. Nee, die stad is niet Rotterdam, het gaat over een nacht in Londen. En het gaat maar over één nacht hoor, tegenwoordig ben ik niet paranoïde meer.' Doe Maar Russell weet nog niet welk ge deelte van zijn werk op Geen Daden Maar Woorden te horen is. 'In ieder geval wil ik een co ver van Doe Maar spelen, Tijd Genoeg, met de leadzang in het Engels en de achtergrondvoca len in het Nederlands. Ik heb Doe Maar dit jaar in Ahoy' zien optreden en ik was erg onder de indruk; een goeie band met goeie songs. Wel grap pig dat de populairste Neder landse band aller tijden een reg- gaeband is. Soms als het simpel is, kan ik Nederlandse teksten ook wel verstaan, maar ik ben te lui om Nederlands te leren. Mensen vinden het vaak juist wel fijn om met me in het En gels te praten, en ach, ik vind het wel best zo: ik ben gewoon een Engelsman in Rotterdam, en dat is ok.' Geen Daden Maar Woorden wordt georganiseerd door het Rotterdamse literaire tijdschrift Passionate. Het festival vindt vrijdag 29 en zaterdag 30 sep tember plaats in de Rotterdamse Schouwburg. Vrijdag staan on der meer op het programma: schrijver/dichter Remco Cam- pert, acteur John Buijsman, striptekenares Barbara Stok, ex perimentele muziek van De Kift en een hiphop-uitvoering van het verhaal Van den vos Reynaarde. Zaterdag is het onder meer de beurt aan Gea Russell Com pany, schrijver Joost Zwager man, rapper MC Brainpower en een solo-optreden van Thé Lau, zanger van The Scene. Kaarten voor het festival kosten 25 gul den voor één avond en veertig gulden voor twee dagen. De fameuze Ierse folkgroep The Dubliners komt dit najaar voor een uitgebreide tournee naar Ne derland. Van 26 september tot 9 oktober worden elf concerten gegeven. The Dubliners mogen zo langza merhand gerust een fenomeen genoemd worden, want hoewel de harde kern van het gezel schap al bijna vier decennia meedraait in het vak, is er geen avond waarop de muzikanten plichtmatig hun nummertje op voeren. Integendeel, het speel- plezier staat nog steeds voorop. De harde kern van The Dubli ners wordt gevormd door banjo speler Barney McKenna en vio list John Sheahan. Een tweetal dat in 1962 aan de wieg stond van wat uit zou groeien tot een van de markantste groep in de historie van de Ierse folk. Maar zanger/gitarist Sean Cannon en gitarist Eamonn Campbell delen ook alweer heel wat jaartjes lief en leed met de beide rasmuzi kanten. En inmiddels mag zan ger Paddy Reilly zich eveneens tot de veteranen rekenen. Ook in het nieuwe millennium houden The Dubliners de fakkel van de traditionele Ierse volksmuziek brandend. In de loop der jaren is er een verfijning in hun repertoi rekeuze ontstaan, waardoor de muziek meer en meer aan warm te wint. Een avondje Dubliners betekent anno 2000 een even wichtige mix van opgewekte jigs en reels en gevoelige ballads. Maar uiteraard ontbreken Dubli- nerskrakers als The Black Velvet Band en The Wild Rover niet. The Dubliners lijken steeds weer door nieuwe generaties ontdekt te worden. Alsof ouders hun lief de voor de traditionele folk van de vijf leren op hun kinderen overdragen. Maar de groep is en blijft dan ook uniek. John She ahan zei hier ooit over: 'Er wordt wel eens gepraat over eventuele opvolgers van The Dubliners. Het is moeilijk aan te geven wie dat dan moeten zijn. Wij hebben altijd als voordeel gehad dat eik lid van de groep een min of meer markante persoonlijkheid is. De meeste andere groepen hebben dat niet, meestal is er eentje die de aandacht trekt. De rest blijft in de schaduw op de achter grond, bij wijze van spreken. Dat is naar mijn bescheiden me ning een van de redenen waarom wij als The Dubliners nog steeds uniek zijn.' De Dubliners zijn 3 oktober in De Doelen, Rotterdam. Bel of bezoek Ticket Service 0900- 300 1250 (99 cent per minuut) of de 150 grotere postkantoren. Op zondag 1 en 8 oktober om 11.00 en 14.00 uur vertelt de molenaar van de Pendrechtse Molen hoe de molen werkt, wat een molenaar doet en hoe er honderd jaar geleden gewoond werd in de molen. Het is gratis, maar je moet wel van tevoren re serveren. Voor meer informatie en reserveringen kun je bellen met Groenservice Zuid-Holland, 010-298 10 10. De Pendrechtse Molen ligt aan de Charloisse Lagedijk 365, in het Zuidelijk Randpark. Heb je zelf nog leuke tips voor in de Kidsgids, dan kun je bellen met de redactie Kidsgids Rotter dam 020-672 35 38. Op zondagmiddag 1 oktober start het nieuwe seizoen van Daylight Dancing. De eerste edi tie van deze Afrikaanse dans- middag wordt gestart met een workshop Afrikaanse dans (14.30 uur) onder leiding van Bennet Jaltoh uit Guinnee. In te genstelling tot voorgaande jaren treedt iedere middag een andere Afrikaanse muziekgroepen op. Op 1 oktober is dit Lanyi. De band - hun muziek doet denken aan Youssou N'dour - speelde vorig jaar met veel succes op de Amsterdamse Uitmarkt. Daarbij werden binnen 30 minuten meer dan 100 van hun cd's verkocht. De cd is uiteraard ook te koop tijdens Daylight Dancing. De le vensechte beats van Lanyi wor den afgewisseld door Neder lands meest gevraagde world- beat DJ Caliente. Het speciale kinderprogramma bestaat dit jaar uit schminken, haarvlechten, Afrikaanse spelle tjes en speelgoed. Ook is er een Afrikaanse kleermaker die prachtige petten op maat maakt. Voor Afrikaanse hapjes en drankjes wordt gezorgd. Day light Dancing vindt iedere eerste zondag van de maand (van okto ber tot maart) plaats in Night- town aan de West-Kruiskade 26 in Rotterdam. Aanvang 14.00 uur, entree 15 gulden (kinderen tot vijf jaar gratis toegang, kin deren van 5 tot 12 jaar 7,50 gul den). Al enkele jaren wordt de Rotter damse zangeres/gitariste Elian Gedeon beschouwd als een groot talent voor de toekomst. Nu, op haar negentiende, vond Gedeon het tijd om een volwaar dige cd op te nemen. Spirit In A Cage heet het schijfje dat sinds vorige week bij een aantal Rot terdamse platenzaken te koop is. Vooral muziekliefhebbers met een voorliefde voor de duistere kanten van het leven moeten de cd, met acht nummers er op, maar eens luisteren. Gedeon heeft zich namelijk voorgeno men te zingen over de werkelijk heid die we niet altijd zien, zoals ze zelf zegt. 'For all the creatu res of the night, who are now in heaven', zingt ze ergens met haar karakteristieke lage, soms haast grommende stem. Daarbij begeleidt ze zichzelf met een rauw scheurende elektrische gi taar, niet voor niets wordt ze door sommigen omschreven als een vrouwelijke Jimi Hendrix. Spirit In A Cage van Elian Ge deon is onder meer te koop bij Velvet, Boombox. de Plaatboef, Black Widow en Punch. Voor meer informatie: www.eliange- deon.mv web.nl. oods foto: GIJS HAAK Indringende metafoor met Henny Orri 'Ik sta achter elk woord dat ik zing' Gea Russell foto: LEUNIS VERLINDE V foto: HARRIE MUIS KiPS Lanyi. V'CCi&tt.

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9