Nog veel mis bij krantenbezorging Help oorlogskinderen met gezellig etentje Prestatiecontract NS kritisch onthaald Dag van het Oor Koopbereidheid blijft groot Gezondheidsraad: meer vitamine D en calcium nodig Reïntegratie RSIpatiënten met 'beeldschermbegrenzer' Bedrijven ontmoeten studenten op Nationale HBO Carrièredag Slimme verpakking controleert voedsel Elft** Gratis onderzoek naar borstkanker 40 - 1001 De Nationale Hoorstichting organiseert op zaterdag 28 okto ber de jaarlijkse Dag van het Oor. Thema is 'Het genietende oor'. Nederland tel meer dan een mil joen slechthorenden. Het aantal neemt nog steeds toe. Naast ver grijzing is lawaai een belangrij ke boosdoener, meldt de stich ting. Lawaai op het werk en in disco's is verantwoordelijk voor een sterke toename van slecht horendheid onder werkenden en jongeren. Deze gehoorschade is onherstelbaar. Op de Dag van het Oor kan men voor informatie aankloppen bij audiciens, audio- logische industrieën, audiologi- sche centra, ondernemingen op het gebied van gehoorbescher- ming en voorlichtingscentra voor slechthorenden. Ook enke le slechthorenden-scholen en KNO-praktijken doen mee. Zij houden die dag van 10.00 uur tot 16.00 uur open huis. Een over zicht van de deelnemers is te vinden op internet: www.oora- kel.nl. Het vertrouwen van de consu ment in de economie is in sep tember nagenoeg even groot als in augustus. Ook de koopbereid heid blijft hoog. Dat blijkt onder andere uit het feit dat de consu ment het een gunstige tijd vindt voor grote aankopen zoals een computer of televisie. Al het hele jaar is het consumen tenvertrouwen, net als de koop bereidheid, nagenoeg stabiel op een relatief hoog niveau, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wie twijfelt of het varkenslapje in de koelkast nog niet is bedor ven, is aangewezen op zijn neus en een oppervlakkige blik. En dat gaat, blijkens het aantal men sen dat jaarlijks een voedselver giftiging oploopt, niet altijd goed. De oplossing voor dit pro bleem komt uit Canada. Daar is een folie ontwikkeld met een waarschuwingslabel dat ver kleurt als het voedsel niet meer geschikt is voor consumptie. Dat meldt het blad Syntrends. Het is niet waarschijnlijk dat het product snel op de Nederlandse markt komt. Amerikaanse toe zichthoudende instanties moeten hun goedkeuring nog geven en de productie van stoffen die de schadelijke bacteriën herkennen blijft ver achter de potentiële vraag naar de 'intelligente' ver pakking. Bij de bezorging van kranten was vorig jaar nog veel mis. Zo werden ochtendkranten vaak bezorgd door kinderen jonger dan 15 jaar en trokken 15-, 16- en 17-jarigen er voor zessen op uit. Dat is in strijd met de Arbeidstijdenwet. Wel kwamen overtredingen minder vaak voor dan in 1998. Dit constateert de Arbeidsinspectie. In totaal werden vorig jaar 88 distributeurs gecontroleerd. Bij 71 dis tributeurs bleek er sprake te zijn van overtredingen. 26 overtredingen waren zo ernstig dat direct proces-verbaal is opgemaakt. Bij de vori ge controles in 1998 werden bij 94 van de 99 geïnspecteerde distri butiepunten tekortkomingen aangetroffen. Nadat die distributeurs opnieuw waren bezocht bleek dat 60 procent het leven gebeterd had Naar aanleiding van de inspecties in 1998 zijn alle distributeurs en rayonleiders geïnformeerd over de wet- en regelgeving op het gebied van arbeidstijden en arbeidsomstandigheden. Bovendien is door de Nederlandse Dagbladpers, de belangenbehartiger van uitgevers van kranten, een model opgesteld van een risico-inventarisatie en -evalu atie. Iedere werkgever is verplicht met zo'n inventarisatie aan te geven welke risico's voor de werknemer in het bedrijf aanwezig zijn n de modehnventarisatie wordt ook aandacht besteed aan het voor komen van agressie en geweld, omdat is gebleken dat één op de vijf ieU,g Agtï krant,enbezorgers hier in zij" werk wel eens mee te maken had. Ook wordt aandacht besteed aan seksuele intimidatie. De Gezondheidsraad heeft de aanbevolen hoeveelheden voor vita mine D en calcium verhoogd. Deze stoffen spelen namelijk een belangrijke rol bij de preventie van botontkalking (osteoporose). De aanbevolen hoeveelheid vitamine D voor volwassenen is in Nederland verhoogd van 0-2,5 microgram per dag naar 2,5-5 micro gram per dag. De lage aanbeveling van 2,5 microgram per dag geldt voor mensen die dagelijks tenminste een kwartier buiten zijn met handen en gezicht onbedekt. Hierdoor kan vitamine D in de huid worden aangemaakt. Bij gebrek aan (zon)licht geldt de hogere aan beveling van 5 microgram per dag. Omdat met het ouder worden het vermogen van de huid om vitamine D te maken afneemt, gelden voor senioren hogere aanbevelingen. De aanbevolen hoeveelheid calcium voor volwassenen is verhoogd tot 1 gram per dag (was 0,7-0,9 gram per dag). Ook van calcium heb ben senioren meer nodig: 50-plussers 1,1 gram per dag en 70-plus- sers 1,2 gram per dag. De Gezondheidsraad denkt dat deze nieuwe aanbevelingen voor calcium ook gunstig zijn voor de bloeddruk en tevens de kans op kanker aan de dikke darm verkleinen. Voor het eerst heeft de Gezondheidsraad aanvaardbare bovengrenzen vastgesteld, waarboven de kans op ongewenste effecten bestaat, zoals kalkafzetting in organen. Voor volwassenen is de aanvaardbare bovengrens voor vitamine D 50 microgram per dag, voor calcium 2 5 gram per dag. Ik wil gaan scheiden en vraag me af of ik recht heb op alimentatie en zo ja, voor hoe lang. Ik heb mijn sofinummer ergens op geschreven en het vervol gens zo goed opgeborgen dat ik niet meer weet waar het ligt. Ik ben zwanger en vraag me af hoe lang het zwangerschapsverlof duurt. Het is slechts een kleine greep uit de vragen die elke dag binnenkomen bij Postbus 51. Een kijkje in de keuken van de informatie dienst van de rijksoverheid. Ik po6T$U6 51 h'NSQFlN. U waar IK L In de regio Zuidwest Nederland zijn vorig jaar ruim 100 duizend vrouwen onderzocht op borst kanker. In 531 gevallen is de ziekte ook geconstateerd. Deze cijfers presenteert de Stichting Bevolkingsonderzoek Borstkanker Zuidwest Nederland (SBBZWN) in haar jaarverslag over 1999. Bij twee derde van de vrouwen bij wie borstkanker wordt opgespoord via het bevolkingsonderzoek, bevindt de tumor zich in een gunstig stadium. Wanneer borst kanker op een andere manier wordt gevonden, is slechts bij eenderde van de vrouwen sprake van een tumor in een gunstig sta dium. Vroege ontdekking van borstkanker vergroot derhalve de kans op genezing en maakt vaak een minder ingrijpende behandeling mogelijk. Door de groei van de doelgroep met vrouwen van 70 tot en met 75 jaar en een tekort aan labo- rantes, wordt verwacht dat er in 2000 ongeveer evenveel onder zoeken zullen worden verricht als in 1999. De periode tussen twee onderzoeksrondes kan lan ger worden dan de gebruikelijke twee jaar. Indien dit het geval is, worden vrouwen hierover schrif telijk geïnformeerd. In totaal komen in de regio Zuidwest-Nederland bijna 300.000 vrouwen van 50 tot en met 75 jaar in aanmerking voor het bevolkingsonderzoek borst kanker. Zij krijgen eens per twee jaar een uitnodiging. In 1999 zijn ruim 140.000 vrouwen uit genodigd. Daarvan heeft 73 pro cent deelgenomen. Het onder zoek vindt plaats in (verplaats bare) onderzoekscentra en is gratis. De SBBZWN verzorgt de orga nisatie en uitvoering van het bevolkingsonderzoek in onder meer de regio's Rijnmond Noord en Zuid en de Zuidhollandse Eilanden. De eerste die op maandagmor gen belt, is Anke Mastenbroek uit Geleen. De dag ervoor wilde ze bij een videotheek in haar woonplaats een band huren en kreeg dat alleen voor elkaar als ze een kopie van haar paspoort gaf. Anke vraagt aan de voor lichter van Postbus 51: 'Mag de eigenaar van een videotheek dat zomaar aan je vragen?' Het ant woord van de voorlichter luidt dat het huren van een videoband bij een videotheek eigenlijk het sluiten van een overeenkomst is. De eigenaar van een videotheek mag zijn klant om een kopie van het paspoort vragen als voor waarde voor het aangaan van zo'n overeenkomst. Sommigen vinden het noteren van het pas poortnummer echter al voldoen de. Mevrouw Reijerkerk uit Den Haag belt met de vraag of zij na haar scheiding recht heeft op ali mentatie voor haar en de kinde ren. Een dergelijke vraag is natuurlijk niet zomaar met 'ja' of 'nee' te beantwoorden. Het wel of niet toekennen van ali mentatie hangt onder meer af van de vraag of beide partners een vast inkomen hebben en hoe oud de kinderen zijn. De mede werker van Postbus 51 stelt dan ook voor om eerst een folder over alimentatie toe te zenden. Wanneer mevrouw daarna nog vragen heeft, kan zij vanzelf sprekend het gratis telefoon nummer weer bellen. Niet alleen over alimentatie is schriftelijke informatie beschik baar, maar ook over het verdelen van het ouderdomspensioen bij een scheiding, over ouder schapsverlof, over het combine ren van werk en privé, over huursubsidie en over de school vakanties in de komende jaren. In totaal zijn duizend folders over verschillende onderwerpen gemaakt. Ze zijn allemaal afkomstig van de rijksoverheid. Sommige zijn ook verkrijgbaar in postkantoor en bibliotheek. Meestal staan daar'de folders over onderwerpen waar op dat moment ook een televisie- en radiospot over te horen ofte zien is. Plantenspuit De heer Vliet belt op met de vraag of het water uit de plan- tensproeier nog wel gebruikt kan worden als deze al een tijd in een zonnige vensterbank staat. Hij heeft de laatste tijd veel gehoord over de legionellabacterie en vraagt zich af of deze bacterie ook in de plantensproeier kan ontstaan. Alhoewel de voorlichters van Postbus 51 de hele dag informa tie over uiteenlopende zaken geven, betekent dit natuurlijk niet dat zij alle informatie uit het hoofd weten. Gelukkig hebben zij de beschikking over een com puter waarin meer dan driedui zend documenten zijn opgesla gen en waaruit zij razendsnel de gevraagde informatie kunnen halen. In het geval van mijnheer Vliet geven zij het advies om de plantenspuit na gebruik te laten leeglopen en steeds voor het sproeien opnieuw te vullen. Mieke de Jong uit Haarlem wil weten hoe lang het zwanger schapsverlof is. 'Mijn ene vriendin heeft in totaal zestien weken verlof gehad, de ander bijna achttien weken. Hoe zit dat nu?', vraagt zij. 'Het aantal weken zwangerschapsverlof', luidt het antwoord, 'is afhanke lijk van de lengte van de zwan gerschap. Iedereen heeft mini maal zestien weken verlof. Meestal wordt zes weken voor de uitgerekend datum vrijaf genomen en tien weken na de bevalling. Wanneer het kindje later komt dan gepland, kan het voorkomen dat de moeder voor de bevalling ruim zeven weken verlof heeft. De tien weken vrij af na de bevalling blijven echter overeind. Een moeder waarvan het kindje later komt dan ver wacht, heeft dus langer zwan gerschapsverlof.' Sofi-nummer kwijt Mijnheer Vier uit Groningen belt een beetje paniekerig op en meldt dat hij zijn sofi-nummer heeft opgeschreven en daarna zo goed heeft opgeborgen dat hij nu niet meer weet waar het nummer ligt. Wat moet hij nu doen? De Postbus 51 medewerker stelt hem gerust en vertelt hem dat hij zich nu met een legitimatiebe wijs moet melden bij het belas tingkantoor. Dan kunnen zij hem daar verder helpen. Wie ook een vraag aan de rijks overheid heeft, kan op werkda gen van 9.00 tot 21.00 uur de gratis informatielijn bellen. Het telefoonnummer is 0800-8051. De informatie van Postbus 51 is ook te vinden op internet, www.postbus51.nl. De site geeft informatie over veel gestelde vragen en ook is het mogelijk door te surfen naar de sites van de ministeries. Een vraag stellen per e-mail kan ook. Het adres is vragen@postbus51.nl. Op een mailtje volgt binnen twee werk dagen een reactie. Via e-mail is het ook mogelijk om folders te bestellen. Gezellig uit eten en daarmee kinderen in oorlogsgebieden helpen. Dat kan op woensdag 11 oktober. Dan wordt voor de tweede keer Feast for Peace gehouden. Meer dan 250 restau rants schenken op die dag een deel van hun omzet aan War Child. Doel van Feast for Peace is, naast het genereren van inkomsten, veel Nederlanders te informeren over het werk van War Child. De organisatie richt zich in de eerste plaats op hulp projecten in verschillende lan den en investeert principieel geen geld in grote fondswerven- de acties. Daarom is gekdffen voor een eenvoudig concept, met als achterliggende gedachte dat Feast for Peace geen grote inves tering van War Child en geen enorme organisatie van de deel nemende partijen vergt. War Child heeft als doelstelling directe hulp te verlenen aan kin deren in oorlogs- en naoorlogse gebieden, ongeacht leeftijd, nationaliteit of etnische afkomst. Het betreft vaak hulp aan getrau matiseerde kinderen, waarbij voornamelijk gebruik wordt gemaakt van creatieve thera pieën. Doordat de gasten van Feast for Peace op 11 oktober genieten van de Nederlandse gastvrijheid kunnen oorlogskin deren genieten van War Child's creatieve en muzikale activitei ten. Zo kunnen ook oorlogskin deren weer even echt kind zijn. Op diverse plaatsen in het land is inmiddels geoefend. In de keu ken van het bekende sterrenres taurant Kaatje bij de Sluis in Blokzijl bakten de leerlingen van basisschool de Rolpaal gevulde pannenkoekjes, de zogenoemde wraps. Voor een vriendenprijsje werden de wraps verkocht aan inwoners van Blokzijl en passanten. Degenen die een reservering maakten voor een diner op 11 oktober in een van de Blokzijlse restaurants kregen de wraps gra tis. De school wist alle restau rants van Blokzijl over te halen om aan de actie op 11 oktober mee te doen. Anneke en Fons van Groeningen van Kaatje bij de Sluis zijn ambassadeurs van Feast for Peace. Ze zijn laaiend enthou siast over de landelijke actie. Fons: 'Het woord is nu aan de gasten. De reserveringen lopen erg goed door de actie van de scholieren. Ouders, grootouders, buren, iedereen is enthousiast geworden. Het leuke is dat er voor iedere portemonnee een maaltijd is. De prijzen variëren hier in Blokzijl van 17,50 tot 40 gulden.' De wraps worden in Blokzijl op 11 oktober beoor deeld door schrijfster Marja Berk, die onder meer een kinder kookboek produceerde. Ook in de rest van het land zijn op 11 oktober speciale activiteiten, waarbij schoolkinderen worden betrokken. Deelnemers In de regio doen de volgende bedrijven mee aan de actie: Golden Tulip Hotel/Restaurant Fresco (Barbizonlaan 2, Capelle aan den IJssel), Restaurant Wantijpaviljoen (Wantijpark 1, Dordrecht), New York Pizza (Stationsweg 10, Hoek van Holland), Tandartspraktijk R. Zee (Van Goyenstraat 14, Oud-Beijerland), Hotel Mercure Papendrecht (Lange Tiendweg 2, Papendrecht), Restaurant La Fontaine (Parkweg 1, Papendrecht) en Novotel Schiedam (Hargalaan 2, Schiedam). Deelnemende res taurants in Rotterdam zijn: Best Western Hotel Rotterdam Airport (Vliegveldweg 59-61), De Twaalf Heeren (Molenwaterweg 5), Eden Savoy Hotel (Hoogstraat 81), Hilton Rotterdam (Weena 10), Holiday Inn Rotterdam (Schouwburgplein 1), Hotel Inntel/De Papilion (Leuvehaven 80), Hotel Pax Best Western (Schiekade 658), Hotel Restaurant Van Walsum (Mathenesserlaan 199), Kontiki (Willemsplein 1), Millers (Voorhaven 3), New York Pizza (Binnenwegplein 35) en Restaurant The Empress (Westersingel 70). Voor een landelijk overzicht kijk op internet: www.warchild.nl. Consumentenorganisaties vinden dat het prestatiecontract, waar- uVeirjr* nc^S€ Spoorwegen en de minister vorige week op hoofdlijnen overeenstemming hebben bereikt, niet ver genoeg gaat. Ze zijn van mening dat de prijs van het treinkaartje niet auto matisch met twee procent bovenop de inflatie mag stijgen. Verder moet de reiziger al bij een vertraging van twintig minuten zijn geld terugknjgen. Volgens het contract is dat pas na dertig minu ten het geval. De consumentenorganisaties zouden ook graag zien dat de kans op een zitplaats in het contract wordt geregeld. De NS hebben onlangs bekend gemaakt dat volgend jaar de tarie ven met ruim drie procent stijgen. De Meermanskaart en het Avondretour worden afgeschaft. Ook tegen dit plan voor de korte termijn zullen de consumentenorganisaties zich verzetten. FNV Bondgenoten brengt samen met het bedrijf Full Moon Humatics een nieuwe versie uit van de Beeldschermtachograaf. Dat is een computerprogramma dat werknemers wijst op te lang en te intensief beeldschermwerk. De nieuwe versie zou een rol kunnen spelen bij de reïntegratie van mensen met RSI, oftewel een muisarm De instellingen zijn namelijk individueel in te stellen, waardoor men- sen die RSI hebben of hadden eerder een waarschuwing kunnen krij- Nieuw is ook dat de werknemer via de tachograaf oefeningen aange boden krijgt, die tijdens het werk kunnen worden gedaan. Het gaat om ontspannings, bloedcirculatie bevorderende en rekoefeningen. De nieuwe versie geeft ook aan wanneer er 'micropauzes' genomen moeten worden. Dat zijn pauzes van twintig tot veertig seconden waardoor het lichaam zich ontspant en zo beter herstelt. Uitgangspunt van de tachograaf is de Arbowet in Nederiand, die zegt dat er na maximaal twee uur beeldschermwerk een pauze van 10 minuten moet worden genomen. Bovendien mag iemand maximaal zes uur per dag achter de computer werken. Naar schatting werken al /O duizend mensen met de Beeldschermtachograaf. Op de internetsite www.beeldschermtachograaf.nl is meer informatie te vinden. De bladen staan er vol van: door de krapte op de arbeidsmarkt moe- ten bedrijven steeds meer moeite doen om nieuwe werknemers te interesseren voor de eigen organisatie. Op de Nationale HBO Carrieredag ontmoeten meer dan tachtig topbedrijven een specifieke doelgroep, namelijk derdejaars, vierdejaars en net afgestudeerde stu denten van de HEAO en HTS. De persoonlijke ontmoeting tussen student en bedrijf, daar draait het allemaal om. De carrièredag vindt dit jaar plaats op vrijdag 1 december, in de Jaarbeurs te Utrecht. De Nationale HBO Carrièredag, georganiseerd door NHC en Nobiles Media Exploitatie, biedt verder verschillende workshops, presenta ties en entertainment. Zo is er een workshop professioneel netwerken en lobbyen van de internationale trainer Harry Boyé. In de workshop Hoge Status/Lage Status leert trainer/toneelschrijver Richard Korver de student zich beter te presenteren. Aan het eind van de middag u'j-r1'6611 forum plaats waar drie vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven aan zullen deelnemen. Het publiek krijgt via de centra le microfoons de kans om te reageren en commentaar te geven of vra gen te stellen. Ook is het mogelijk een gratis persoonlijkheidstest te doen. Aan het eind van de dag is het tijd voor ontspanning bij de bor rel en een optreden van de Hermes House Band. Begin november wordt op alle hogescholen, in een oplage van 30 dui zend exemplaren, het Nationaal HBO Carrièreboek uitgedeeld. In dit boek presenteren de deelnemende bedrijven zich en vindt men infor matie over de dag. Via het inschrijfformulier in het boek of de web site www.carrieredag.nl kan men zich aanmelden. De toegang is dan gratis. Wanneer studenten nog gerichter aan deze dag willen deelnemen kunnen zij hun CV voor maximaal drie bedrijven naar keuze opstu ren. De organisatie zorgt ervoor dat deze bij de verschillende con tactpersonen van de deelnemende bedrijven terechtkomen, zodat ze voor een persoonlijk gesprek kunnen worden uitgenodigd. De stu denten maken hierbij ook kans op een skivakantie. loods foto: LEUNIS VERLINDE Postbus 51van Alimentatie tot Zwangerschapsverlof 1

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13