Dierentehuis Hargahoeve betaalt tol voor werk aan Beneluxtunnel en A4 Brandveiligheid in woning onderschat SPORTAGENDA SCHIEDAM VAT Gf) KUNSTGEBITTEN In het licht van 100 Vrienden Juf in 't zonnetje VAT 69 I") INGEZONDEN BRIEF Binnen waren de zware trillingen goed voelbaar Schiedam, wat maak je me nou? 4Ê Groeneveld Opticiens GALL £1 GALL 7°d 1Q 99 GALL&GALL t Uw Groeneveld g Opticien heet u van j harte welkom bij de Oogzorgdagen! 1 Wk* HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 4 OKTOBER 2000 40 - 1442 Geboorteaangiften ni Nikki d.v. Langkemper-Weber; Maarten z.v. Nieman-Mettes; Kelly d.v. Immerzeel-Esbach; Selbin d.v. Elbir-Elbir; Aielynn C. d.v. Kleian; Imane d.v. Khat- tabi-Hammoudi; Dilivio J. z.v. Abdulmuni-de Pruyssenaere de la Woestijne; Yannick J. z.v. Jue- van Tienen; Erdenay M. z.v. Al- tin-Altin; Shuthurley S. z.v. Apostel; Yunus z.v. Nazir; Lilia d.v. Morad; Koen P.A. z.v. Klun- der-du Chatinier; Amin z.v. Tahi- ri-Bousraa; Jasper J. z.v. Boeren- van den Berg; Tessa d.v. Wagen- veld-Meijer; Rachel P. d.v. Ma- liepaard-Dankelman; Beyonce d.v. Fortes dos Santos-da Cruz; Andrew z.v. Bissot-Amofa; So- ner z.v. Karadas-Karadas; Fabio z.v. Bindels-Hermans; Joey z.v. Danner-Dekker; Floor d.v. Koers-Pelupessy; Joep z.v. van Keulen-van Cruchten; Daisy d.v. Bruggeman-Bussching; Melanie M. d.v. Louisa-Marte Abreu; Quincy M. z.v. Sen-Liefden; Marjoleine d.v. Kerstens-Taffijn; Alexandra E. d.v. Kroes-Capora- Ie; Precious z.v. Bikayi Marie; Michelle C. d.v. van Dop-Sut- herland. Aangetekend R.G.C. van der Linden 37 jr. en J.E. Lech 22 jr.; L.H. van Ze- ijderveld 31 jr. en N.C. van Ger- ven 29 jr.; M. van Leeuwen 30 jr. en W.G.B.L. van Dijk 27 jr. Gehuwd/partnerschapsregis tratie P.M. van der Meijden 37 jr. en M.L. van Daal 59 jr.; H. van den Berg 24 jr. en M. Veldman 21 jr.; R.W. Hofland 30 jr. en A.M. Pil- lard 31 jr.; v. Henzen 28 jr. en K. Worms 22 jr.; B. Punt 27 jr. en E. de Vries 26 jr.; J.M. van Giezen 25 jr. en K.E. Heijdra 24 jr.; R. Beekenkamp 36 jr. en M.l. Mo lina Hernandez 27 jr.; T. Bot 62 jr. en J.D. Willems 64 jr.; C. van der Ende 52 jr. en W.J.C.M. Palm 48 jr.; J.S. Fuljhari 31 jr. en S. Raghoe 26 jr.; R.H.L. Mattijs 30 jr. en M. Hagens 30 jr.; S. Groeneweg 28 jr. en M. Glas 22 jr.; J.J.H. van Hassel 42 jr. en C.A. Panis 42 jr.; M. Stavenuiter 45 jr. en A.J. van Wijk 43 jr.; A. de Rijke 35 jr. en A.M. Koever mans 32 jr.; E. Spinhoven 29 jr. en L.J.M. Vermeer 26 jr.; E.P.H.G. de Bruin 31 jr. en E.J. Peitsman 25 jr.; J.H. Zoetmulder 30 jr. en A. Bogaert 26 jr.; D.N.G. Noordijk 29 jr. en A.A. Brussaard 26 jr.; M. Meulen- kamp 31 jr. en C.J. Nooteboom 29 jr. Overleden H. van der Linden 74 jr., vr., geh.gew.met: A. Dekkers; M.L. de Jager, 82 jr., vr, geh.met: J.M. van Wamelen; J. Hoogwerf 77 jr., man; H.B. Sol, 85 jr„ vr.; E. van 't Veer, 74 jr., man; T.N. Schotman, 61 jr., man; C.J. Ver meulen 47 jr., man SCHIEDAM - Trouwen kun je natuurlijk op vele manieren doen. Maar niets is zo gezellig als je juffrouw bent, en al je leer lingen speciaal voor jou bij het stadhuis staan! Dat overkwam juffrouw Moni que van Toledo van basisschool De Violier in de Woudhoek, toen zij vrijdag het jawoord gaf aan Marco van de Minkelis. Al enige weken van tevoren wa ren de kinderen geïnstrueerd om hun juf flink in het zonnetje te zetten. Na de plechtigheid stonden de kinderen van haar klas (groep 6) dan ook met erebogen voor het stadhuis, terwijl zij het kersverse bruidspaar uit volle borst toe zongen. Leve juf Monique, leve het bruidspaar! Scotch Whisky Vernieuwen: in overleg met uw wensen Tandprothetische Praktijk Veringmeier Standwerker Peter Middag heeft de gemeente, het Nutsbedrijf en de ze krant een fax gestuurd waarin hij zijn ongenoegen kenbaar maakt over de muziekoverlast die naar zijn mening de deelnemers het NK- Standwerken het leven zuur maakte. Hieronder zijn betoog: Muziek, trommels, steltlopers op de locatie van het standwerkers concours en muziek zodat horen en zien je vergaat. Vanaf 13 uur za terdag, het uur waarop de meeste mensen naar een evenement komen en je wat kan gaan verkopen. Dan sta je daar met je 40 jaren ervaring je te verbijten, niet omdat ik een van de laatste plaatsen had, maar meer om waar deze plaats was. Onder de klep van een hoogwerker met fruit, die veel te dicht op zijn collega stond. Vijftig meter verder in de straat stond een tent waar muziek gespeeld werd, dit was nog re delijk. Helaas hadden de organisatoren er geen rekening mee gehou den dat er ook buiten deze tent muziek gemaakt werd. Uit enorme boxen, waar een geluid uitkwam waardoor je mekaar niet kon ver staan, laat staan dat je een stand kon opbouwen, dit was ten ene ma le onmogelijk. Na enige tijd (ongeveer een uur) is door de marktmeesters gepro beerd hier wat aan te doen, echter ze waren nog niet weg of daar be gon het weer. Ook na tussenkomst van P.E. Zappeij bleef het precies hetzelfde. Na nog diverse keren te hebben geprobeerd om in een stand te komen, heb ik de handdoek maar in de ring gegooid. En ik niet alleen, minstens acht collega's hadden hier zoveel last van dat van werken totaal niets terechtkwam. Ik was het meer dan zat; twee dagen extra gewekt om er wat van te maken en dat dit. Ik dacht dat er tijdens een concours geen muziek gemaakt mocht worden, laat staan tijdens een Nederlands Kampioen Standwerken. Zo zie je maar, de organisatie heeft hier ook weer eens de plank goed misgeslagen: in plaats van ons iets extra's te laten verdienen heeft dit alleen maar geld gekost aan de meeste standwerkers. Peter Middag, Zwaag door Chrit Wilshaus SCHIEDAM - Het lijkt er sterk op dat de aanleg van de tweede Beneluxtunnel- buis en de reconstructie van de A4 nadelig uitpakt voor de gebouwen van dieren asiel en -pension De Harga hoeve. Op meerder plaatsen zijn scheuren ontdekt. Cees van Huizen, voorzitter van de Dierenbescherming afde ling Schiedam, heeft het sterke vermoeden dat deze veroorzaakt zijn door hei werkzaamheden, en het in de grond drillen van dam- wanden. "Dat gebeurde op een afstand van circa 900 meter van de Hargahoeve. Binnen waren deze zware trillingen goed voelbaar." En dat is geen gelukkige constatering op de feestdag van Franciscus van Assisi. Bovendien is de nieuwbouw van het dierentehuis, waar voor de financiering rond is, nu op losse schroeven ko men te staan. "Enige tijd geleden ontdekten medewerkers van de Hargahoeve dat deuren begonnen te klem men," vertelt Cees van Huizen. "Bij nadere inspectie werden tal van scheurtjes en scheuren ont dekt in de plafonds, in de bin nenmuren, in de vloeren en in de buitenmuren. Onmiddellijk heb ben we daarop foto's gemaakt en onze bevindingen in een rapport vastgelegd. Vervolgens hebben we Bouw- en Woningtoezicht van de gemeen- rex--.; te Schiedam hiervan op de hoog te gesteld. Een deel van de ge bouwen, de oudbouw, de dienst woning en de schuur, huren wij namelijk van de gemeente." "Toen een constructeur van de gemeente bij ons op bezoek was, waren er net bouwactiviteiten gaande. Espenblad Als gevolg hiervan trilden de muren op dat moment als een es penblad. Gelukkig maar, zou je bijna zeggen. Inmiddels heeft de opdrachtgever van de bouw werkzaamheden, Rijkswa terstaat, een bureau in de arm genomen om de oorzaak van de scheuren vast te stellen, en - bij ons gelijk - een schadebedrag te berekenen. De heer Van Rossum van Rijks waterstaat en woonachtig in Vlaardingen, zegt in zijn veer tigjarige praktijk nog nooit zoiets op zo'n afstand te hebben gezien. Op dit moment zitten we volop in de onderhandelingen," aldus Cees van Huizen. "Om te constateren of de ver zakkingen zich blijven voor doen, hebben we inmiddels ze ventien peilstiften rondom de Hargahoeve aangebracht. Geble ken is ondertussen dat de houten heipalen niet droog zijn komen te staan. Als dat wel het geval was, zou den ze zeker gaan rotten. Met al le gevolgen van dien. Dit lijkt er op te wijzen dat het waterpeil dus niet is gezakt." Losse schroeven De nieuwbouw van de Harga hoeve is door de hele situatie op losse schroeven komen te staan.t "Voor de nieuwbouw moeten we pulspalen gaan slaan, en dat dur ven we nu niet. Pulspalen zijn holle buizen, die de grond in worden gedreven en vervolgens worden volgestort met beton. Gewone heipalen kunnen hier niet worden gebruikt. Die zou den 23 meter lang moeten zijn, en de heistelling die daarvoor gebruikt dient te worden, is te zwaar voor de grond hier. Laatst sprak ik nog iemand die op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan woont. Daar is het ook volop kermis geweest. Het duur de wel drie jaar voordat dat alle maal afgehandeld was. Maar ik wil dat het vlugger gaat; het kost ons allemaal veel geld, terwijl, ik zei het reeds, de gebouwen deels van de gemeente zijn." Cees van Huizen vindt trouwens dat hij alle medewerking van de gemeente krijgt bij het oplossen van de problemen. Beschermheer "Daarbij komt nog dat de burge meester onze beschermheer is. Ik hoop en verwacht in ieder ge val dat we binnen afzienbare tijd tot overeenstemming kunnen ko men. Voorlopig, zo is ons verzekerd, kunnen we onze activiteiten in de Hargahoeve voort zetten, maar dan moet de situatie uiter aard niet verslechteren." Met de expositie 'In het licht van 100 Vrienden' sluit het Stedelijk Museum de reeks jubileumten toonstellingen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan af. Centraal in deze reeks staat de samenwerking tussen het muse um en verschillende verenigin gen. Na de Historische Vereni ging en kunstenaarsvereniging Stichting Kunstwerkt, is nu de beurt aan de in 1954 opgerichte vereniging Vrienden van het Ste delijk Museum. 100 Vrienden kozen in de depots van het mu seum - soms na een lange zoek tocht, soms met een goed voor bereide trefzekerheid - 100 kunstwerken die samen een ka- leidoscopische dwarsdoorsnede van de verzameling vormen. Hun keuzes lopen uiteen van heel klein (een paneeltje van Hendrik Valk) tot heel groot (een installatie van A.P. Komen en Karen Murphy), van 50 jaar oud tot 1 jaar jong, van internationa le bekendheid (Karei Appel) of regionale faam (Kees Franse), van internationaal veelgetoond topstuk (Constants Verschroeide Aarde) tot bijna vergeten de potdochter (Nel Simon). Bij de tentoonstelling verschijnt een speciaal en dubbeldik num mer van het Bulletin Stedelijk Museum Schiedam, met 99 ver halen (twee vrienden schreven één verhaal) achter 100 werken en foto's van Vrienden bij hun favoriete kunstwerk. Op vijf zondagen (3 en 17 sep tember, 1, 15 en 29 oktober) van 14.00 tot 14.45 uur worden er rondleidingen door de tentoon stelling georganiseerd. Een aan tal Vrienden licht de komende weken in deze krant zijn of haar keuze toe. Pieter Sanders (1938) heeft zijn oog laten vallen op een werk van Sylvie Zijlmans: De vraag voor deze tentoonstel ling een keuze uit de collectie te maken vind ik moeilijk te beant woorden. Zoveel schilderijen en beelden herinneren mij aan mu- seumbezoeken in mijn jeugd of zijn goede bekenden uit mijn ou derlijk huis, die ik na jaren weer terugzie in de collectie. Er is echter ook veel nieuws. Daarom kies ik een werk van de jonge, Nederlandse kunstenaar Sylvie Zijlmans met de toepasselijke ti tel Antwoord op een hele moei lijke vraag. Ik houd van haar werk omdat het geestig speelt met woord en beeld en daarmee even tot na denken dwingt. Zo herinnert een beeld van haar bij mij thuis fijn tjes aan de onzekerheden van het bestaan. Want als ik naar boven ga, raak ik soms in het voorbij gaan even het huisje van Sylvie Zijlmans aan dat op de overloop staat. Het is een huisje van rub ber, gemonteerd op een stevige basis van beton. Het begint dan licht te zwaaien alsof het wil zeggen: denk erom, de basis van je bestaan mag stevig zijn, het is maar een wankel evenwicht. Veiligheid in huis. De mees te mensen denken dan me teen aan inbraakbeveiliging of aan traphekjes en deur stoppers voor de kinderen. Pas later schiet hen ook de brandveiligheid te binnen. Minder dan een kwart van de Nederlanders, ouder dan dertig met een eigen huis of kinderen, heeft een rook melder in huis geplaatst. Toch rukt de brandweer on geveer zevenduizend keer per jaar uit naar een wo ningbrand met vaak ernsti ge gevolgen. Om het tij te keren wordt van 6 tot 14 ok tober de Nationale Brand preventieweek gehouden. Op de internetsite www.ni- bra.nl is te lezen welk brandweerkorps met welke activiteiten meedoet. Elke willekeurige brandweer man zal hetzelfde zeggen: Ne derlanders onderschatten het ri sico van brand in hun woning. Sterker nog, uit onderzoek van Trendbox in opdracht van First Alert, fabrikant van brandbevei ligingsproducten, blijkt dat meer dan de helft van de Nederlanders nooit stil staat bij de kans op brand. Van de ondervraagden heeft maar 24 procent het huis beveiligd met rookmelders. In Engeland ligt dat percentage veel hoger. Daar is in 86 procent van de huizen een rookmelder geplaatst. Brand, en daarmee rookontwik keling, ontstaat vaak zonder dat de bewoners van een huis het in de gaten hebben. De meeste doden vallen 's nachts, als mensen slapen. Kort sluiting, een vonk uit de nog smeulende open haard, een ver geten kaars, blikseminslag of vlam in de pan zijn veel voorko mende oorzaken. Giftige gassen Bij brand komen giftige gassen vrij, die slapende bewoners in een diepere slaap brengen, waar door het reukvermogen drastisch vermindert. Het gevolg hiervan is dat mensen rook niet kunnen ruiken. Als een bewoner toch wakker schrikt, kan rook je bin nen drie minuten verstikken. Rook is heet, pikzwart en zeer giftig. Het inademen ervan leidt tot snel verlies van het bewust zijn. Ondanks deze feiten denkt 38 procent van de mensen dat ze wel wakker worden door de geur van rook. 17 procent gaat ervan uit gewaarschuwd te worden door huisdieren, 10 procent door de buren en anders door het ge luid van vuur of andere bewo ners. Eenmaal wakker meent 74 pro cent van de ondervraagden min der dan vijf minuten nodig te hebben om zichzelf en het gezin uit het brandende pand te krij gen. Kostbare seconden In de praktijk kost het wakker maken van gezinsleden en kin deren en daarna het op de tast vinden van de buitendeur, veel meer tijd. En dat terwijl vuur zich in twee a drie minuten door het hele huis kan verspreiden. Het is dan ook zaak zo vroeg mogelijk te wor den gewaarschuwd bij brand. Een goed geluidsalarm is de eni ge manier om slapende mensen te waarschuwen. De geluidssterkte van een rook melder gemeten op drie meter ligt rond de 85 decibel en is bij zonder doordringend. Sinds in de jaren zeventig een begin werd gemaakt met het plaatsten van rookmelders is het aantal doden en gewonden door brand in woonhuizen afgeno men. Toch is slechts minder dan een kwart van alle huizen of ap partementen in Nederland uitge rust met een rookmelder. De bij de Brandpreventieweek betrokken organisaties dringen al jaren aan op het plaatsen van rookmelders: Als alle huizen in Nederland voorzien zijn van rookmelders, daalt volgens hen het jaarlijks aantal van 60 doden door woningbranden met min stens 20. Het aantal gewonden zal ook fors dalen. Per 2001 zijn rookmelders bij wet verplicht in alle nieuwbouwhuizen. .jM'- M. Stolk Gratis vakkundige oogmeting plus een cheque van 50,- cadeau! Na- dAt keetje Schiedam, Hoogstraat !7.Tel. (010) 426 76 65, Pieter Sander met Antwoord op een hele moeilijke vraag. van donderdag 5 t/m woensdag 11 oktober *^OETBAL - zaterdag: VVK-HVO(14.30 uur), PPSC-Gravenzande( 14.30 uur), Zwaluwen-HBSS( 14.30 uur), ZW-DRGS/za( 14.30 uur), GTB- HSC/za(14 uur). Zondag' SVVSMC-AFC'34(14 uur), Neptunus-Excelsior20(14 uur), Donk- Hermes DVS(14 uur), Jai Hind-Spaland( 14.30 uur), SVDPW-Duivesteyn(14 uur) Blijdorp-Demos(14 uur), RKWIK-Schiedamse Boys( 14.30 uur), DRGS/zo-VOB( 14.30 uur). DAMESVOETBAL: zaterdag HBSS-PPSC(14.30 uur). G-VOETBAL: zaterdag HBSS-Meeuwenplaat( 10.30 uur). ZAALVOETBAL: donderdag Groenoordhal 20 uur Dreamboys-Excelsi- or'20,21 uur Hermes DVS-DVO'32; maandag MSV'71 2-PPSC, NOC-Groe- noord, Margriethal 20 uur HBSS-RS, 21 uur Excelsior'20-MVV'27, 22 uur Spaland-Schiedamse Boys. BADMINTON: zondag Castellum-TSF. BASKETBALL: zaterdag sportzaal Oost 19.30 uur Juventus-Baros 2(da); zondag Niels Stensen-Juventus(h). HANDBAL: zondag Swift/A-Ventura(da), DES'" Ventura(h), Thurlede 1115 uur DWS-Oase(da). HOCKEY: zondag Aeolus-Spirit(da), Thurlede 12.45 uur Asvion-Evergr- een(da), 14.30 uur Asvion-Leiden(h), Hargalan 14.30 uur Spirit-Baren- KORFBAL: donderdag Erasmus-Harga(20.30 uur); zaterdag KVK- ODI( 16 uur). >'72-DWS(h), Atomium- TAFELTENNIS: zaterdag US-NOAD, zaal Dr.Kuyperlaan 17 uur Bran- dersstad-Avanti, 17 uur Brandersstad-Amsterdam'78(da). VOLLEYBAL: zaterdag Groenoordhal 16.30 uur Rijnmond-Jeans Cent- re/ER(da), 19 uur Rijnmond-Vanilla VC(h). loods H' NEST SCOTCH WHISlO nsniLERS. FIILSHI HOH. KXJIUSf «Dol 'te Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Geniet, maar drink met mate. Aanbieding is geldig t/m 31 oktober 2000 en zolang de voorraad strekt. Voor uw dichtstbijzijnde Gall Gall, bel: 023 - 56 60 555. www.gall.nl drecht(h). r

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 9