TTt Meeslepende grootsheid van de Carmina Burana Paul van Soest na vijftien jaar weer solo Een snufje zout en een druppeltje water CONNY JANSSEN DANST ROTTERDAM instinct Akoestische theatertoer begint in Schiedam Conny Janssen danst op Instinct 20,— korting Concertgebouw De Doelen 40 - 1002 Vrijdag 6 oktober MUZIEK 20.15 Normaal, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.00 Van Muiswinkel Van Vleuten, Luxor Theater, Rotter dam. 20.45 De reddingsbrigade, Rotterdamse Schouwburg (tot en met 8 oktober) 20.30 De Hollandsche Revue, Rotterdamse Schouwburg, klei ne zaal. 20.00 Lenette van Dongen, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. ÉL 20.15 Een zomerjurk vol ver driet, SCC De Goote, Brielle. 20.30 Van der Knaap cè Van der Wal, Theater Zuidplein, kleine zaal. Zaterdag 7 oktober MUZIEK 20.15 Wibi Soerjadi, de Doelen, grote zaal, Rotterdam 20.15 Der Graf von Luxembourg, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.30 Johan Verminnen, Theater de Schuurkerk, Maassluis. THEATER 20.00 Van Muiswinkel Van Vleuten, Luxor Theater, Rotterdam. 20.15 Dubbelcabaret II, SCC De Goote, Brielle. 20.15 Stem van je hart, Theater Twee Hondjes, Hellevoetsluis. 20.30 Pinter2, Theater Zuid plein, kleine zaal, Rotterdam. Zondag 8 oktober DANS 19.00 Flamenco Directo, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, Rotterdam. Dinsdag 10 oktober DANS 20.15 Conny Janssen danst, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. THEATER 20.15 Andre Manuel, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. Woensdag 11 oktober DANS 20.15 Conny Janssen danst, Theater Zuidplein, grote zaal, Rotterdam. MUZIEK 20.15 Herman van Veen, de Doelen, grote zaal. 20.15 Harry Sacksioni, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. Een voorstelling waarmee Taante haar 75-jarig opvoedingsjubileum viert, samen met Jetty, Stanley en het publiek. Taante wil een feestje; maar niet zo'n feestje waar niks wordt gezegd, nee, Taante wil het overal over hebben. Over jong leven, oud leven en overlev(er)en; over voedsel, broedsel en levenskunst; over huiskamerwijsheden en respect. Oh ja, en natuurlijk over dat konijn. Jetty Mathurin stelt met verfrissende (zwarte) humor en luchthartige ernst de hedendaag se Neo-Intellectuele-Multi- Universele-Pedagogische nor men en waarden aan de kaak. Deze meetbare N.I.M.U.P.-nor- men en -waarden worden aange vuld met de elementaire zaken die neef Stanley, Taante en al die langslopende, meeëtende of logerende neeljes, nichtjes en randgroep-familieleden aandra gen. Wat de kranten ervan von den: 'Jetty plaagt, in laconieke observaties die veel te danken hebben aan het feest der herken ning, voortdurend naar twee kanten. Er worden onbekommerd grap pen gemaakt over zowel zwarte mensen als witte mensen' (NRC Handelsblad). 'De witten in het publiek zullen zich zeker niet buitengesloten voelen. Daarvoor is Mathurin veel te slim en zijn de thema's te universeel' (de Volkskrant). 'Zoveel dwingende (podium-)aanwezigheid zie je maar zelden in het theater' (Algemeen Dagblad). 'Mathurin verstaat de kunst een zaal als een huiskamer vol neven en nichten te beschouwen' (Haagsche Courant). 'Golven van hilariteit spoelen voortdurend door de zaal, maar ze heeft ook nummer tjes orenwassen bij de hand waarmee ze haar neefjes en nichtjes goed stil krijgt' (De Telegraaf). 'Er valt veel te lachen, soms uit plaatsvervan gende schaamte' (Noordhol lands Dagblad). Mathurin staat maandag 9 okto ber in het Luxor Theater te Rotterdam, telefoon 010- 413 83 26. THEATER 20.15 Ajax, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, Rotterdam. 20.00 Eric van Sauers, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Donderdag 12 oktober MUZIEK 20.15 Herman van Veen, de Doelen, grote zaal. 20.15 Marlies Helder, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.15 Caridad Hierrezuel, Het Kruispunt, Barendrecht. 20.00 Wereldpremière De Irvin Berlin Musical, Luxor Theater, Rotterdam. 20.00 Julya Lo'Ko, Stadsge hoorzaal, Vlaardingen. THEATER 20.15 Eric Koller, Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. 20.15 Ajax, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal, Rotterdam. door ELS NEIJTS Normaal heeft het 'achter lijk druk", vertelt Bennie Jolink op een repetitie voor een besloten Rabobankfeestje in Lochem. Want ter gelegen heid van het vijfentwintig jarig bestaan van de band moeten er twéé cd's uitko men waarvan één akoesti sche. Met dit 'softe, roman tische, zelfs lieve' repertoire wordt een speciale theater- toer ondernomen die op vrijdag 6 oktober in het Schiedamse Fortis Theater aan de Schie van start gaat. Terwijl ondertussen het 'normale' gehok langs het super- en gewone feestten tencircuit gewoon doorgaat. 'We hopen met die akoestische toer Effen Zitten een nieuw publiek aan te boren', biecht Jolink op. 'Mensen die niet van de bekende heksenketel houden en graag zonder risico in hun mooie kleren uitgaan. Een ro mantische kant is er bij ons trou wens altijd al geweest. In de loop der jaren hebben we meer dan genoeg lieve liedjes verza meld om wel drie cd's mee te vullen. Maar die zijn altijd in alle publi citeit verzopen, hebben gewoon nooit aandacht gekregen. Toch staan op die nieuwe softe cd zes tien, melodieuze, nieuwe num mers. Twee daarvan zijn covers, de rest zelf geschreven. En opgenomen in mijn eigen hooi schuur.' 'Er schuimbekkend tegenaan moet óók!' Volgens Jolink heeft de hang naar de intieme beslotenheid van het theater en alles wat daarbij hoort niks te maken met het stij gen der jaren. Mogelijkerwijs al opa zijn doet hier niets ter zake. 'Nee, absoluut niet", schudt hij driftig zijn krullen. 'Ik ben de oudste, nèt 54. Mick Jagger is nog steeds 5 jaar ouder. Ik ben de gebruikelijke feesten met een losgeslagen meute van een paar duizend rondrennende en wilde fans nog lang niet zat. Die zijn nog steeds dé motor van alle enthousiasme. En zelf voel ik me daarbij als een sportman voor de wedstrijd: met opge stroopte mouwen even flink in de handen spugen en er schuim bekkend tegenaan. Ik hou van power, van motoren, van fans die totaal uit hun dak gaan. Dat móet zelfs van mij en ik ben de baas!' Het repeteren in de schouwburg van Lochem loopt gesmeerd. Al na drie kwartier weet iedereen wel weer 'hoe het ook al weer moest'. Alleen Doedoewatof- doedieniks - Achterhoeks blijft voor een buitenstaander een vreemde taal - moet drie keer over. De reden wordt niet echt duidelijk, de teneur van het lied zelf achteraf wél verklaard: 'Dat is al tien jaar oud. En ja, het is kritiek op slappelingen maar niet zozeer alleen op jongeren. Op alle Nederlanders die overal verstand van denken te hebben, over teveel vrije tijd beschikken en daar niks zinnigs mee doen, niet creatief zijn en geen fantasie aan de dag leggen maar wel overal overheen lopen en dan ook nog klagen.' Wie een boodschap wil zal zelf moeten zoeken Toch wil Jolink absoluut geen dichter genoemd worden en er ook niet van verdacht worden dat hij een boodschap zou heb ben. Tk niet, dat mag duidelijk zijn! Van mij geen gepreek vanaf de kansel. Wie een boodschap wil zal hem zelf moeten zoeken.' Bij nader inzien doet hij verder wel zo ongeveer alles. Tot en met het ontwerpen van posters, flyers en een t-shirt, allemaal speciaal voor de komende thea tertoer. 'Ik heb het achterlijk druk, ja. Twee platen, drie tournees en onze jubileumtoer langs de gewone feesttenten. Het repete ren schiet er gewoon bij in. Nee, ik geef ook niks uit handen. Ik vind het allemaal nog veel te leuk en interessant. En boven dien: alles wat je niet zelf regelt, wordt een rotzooitje.' Al is het voorlopig niet aan de orde, voor overname van het cul tureel erfgoed heeft Jolink onbe doeld toch gezorgd. De band van zijn zoon - Jovink en de voeder beatles - 'draait tegen alle ver wachting in heel goed'. Met een repertoire van een zo mogelijk nog hoger 'Achterhoekgehalte'. Tk heb het hem aan alle kanten afgeraden maar met het slechte voorbeeld bij de hand doet hij het boven verwachting. Vooral financieel zelfs beter! Normaal komt met de Effen Zitten-toer op vrijdag 6 okto ber naar het Fortis Theater aan de Schie, staat op zaterdag 7 in de Rijswijkse Schouw burg, op 2 november in De Stoep in Spijkenisse, op 22 november in de Stadsge hoorzaal in Vlaardingen, op 24 november in De Kunstmin, Dordrecht en op 25 november in Het Kruispunt, Baren drecht. Carl Orff (1895 - 1982) was altijd al gefascineerd door oude teksten en oude vormen van muziek. Vanaf 1935 wijdde hij zich hele maal aan toneelmuziek waarin deze voorliefde duidelijk tot uiting komt. Hij ontwikkelde een heel eigen stijl, waarbij de teksten grote uitdrukkingskracht kregen. Klank en ritme werden door hem op een heel natuurlijke wijze omgezet in een soort spreektaal, die de basis van zijn muziek vormt. Vaak bediende hij zich van oude talen, zoals het Latijn, Oudgrieks en het Beierse dialect. Zijn ontegenzeggelijke persoonlijke eigen muziek werd door veel componisten nage volgd, maar niemand wist zijn intelligente dramatiek te evena ren. Zijn populairste werk is wel de Carmina Burana geworden, die juist door zijn eigenzinnige muzikale opvattingen al vanaf 1937 het lievelingswerk van alle klassieke muziekliefhebbers is geworden. Het Philharmonia Orkest Moldova heeft in zijn ruim zestigjarig bestaan grote triom fen gevierd. De grootste Roemeense componist George Enescu heeft onder andere dit orkest geleid. Wereldvermaarde solisten traden bij dit orkest op, waar onder bijvoorbeeld violist Igor Oistrach, pianist Svatoslav Richter en cellist Mstislav Rostropovitsj. Het internationaal vermaarde Moldova Koor, opge richt in 1953 heeft het grote koorrepertoire helemaal in de vingers. Grote bekendheid kreeg dit gezeldschap met de uitvoe ringen van de Requiems van Mozart en Verdi. De dirigent is Alexandra Lascae, de vaste gas- tdirigent van het Philharmonia Moldova. Hij is onder andere ook dirigent van het Arion Ensemble en het Brabant Chamber Orchestra. Ook diri geerde hij het Haagse Resi dentieorkest, waarbij hij tevens tweede concertmeester is. Een drietal vermaarde solisten verlenen hun medewerking. Allereerst sopraan Elena Gherman, die veelvuldig tour nees in heel Europa heeft gemaakt met onder andere La Traviata en Rigoletto; zij is uitermate geknipt voor de hoge lyrische sopraanpartij in de Carmina. Verder werkt als 'gebraden zwaan' de tenor Robert Nagy mee, ook al een internationaal bekende lyrische tenor, die aan de Nationale Roemeense is verbonden en al verscheidene tournees in heel Europa heeft gemaakt met ope ra's van Rossini en Donizetti. Tenslotte wordt de grote bariton solopartij gezongen door In de Rotterdamse Schouwburg gaat donderdag 5 oktober het vierde soloprogramma van Paul van Soest in première. In het stuk, 'De Reddingsbrigade', probeert Van Soest op tragi-komische wijze de absurditeit van het dagelijks leven te grijpen. Hij maakt zich druk om wereldpolitiek en futiele details, waarbij de lachspieren van de toe hoorder niet worden gespaard, wordt beloofd. Van Soest speelde onder meer bij John Lantings Theater van de Lach, FACT en De Gasten Komen. In de tachtiger jaren maakte hij al eens drie solovoorstellingen. Van Soest staat tot en met zondag 8 oktober in de Schouwburg. Het telefoonnummer is 411 81 10. Daarna is hij nog te zien in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen (19 oktober), het Isala Theater in Capelle aan den IJssel (28 oktober) en Theater de Teerstoof (Schiedam). Van zaterdag 7 oktober tot en met zondag 14 oktober wordt de vijftiende Wetenschaps en Tech niekweek gehouden. In het Nederlands Architectuurinsti tuut kun je een plattegrond maken van snoepjes, zout en water en het Natuurmuseum opent zijn depots en laat gepre pareerde monsters zien. Ook de Dubbelde Palmboom en het Keringhuis hebben extra kinder activiteiten. Er is een gratis programmakrant af te halen bij de VVV's, bibliot heken en deelnemende instellin gen. Of kijk op het internet: www.wetenschapsweken.nl. Heb je zelf nog leuke tips voor in de Kidsgids, dan kun je bellen met de redactie KidsGids Rotterdam 020-672 35 38. (MfiQ Conny Janssen's tiende productie Instinct gaat woensdag 11 okto ber in Theater Zuidplein in première. Instinct is: je handen voor je uitstrekken als je valt, je ogen slui ten als er iets op je afkomt. Instinct is een oerdrift die het bereke nende verstand aan de kant schuift en tot handelen aanspoort. Choreografe Conny Janssen noemt zich een instinctief maker en zij ziet instinct als de drijvende kracht in haar werk. In dit jubileumprogramma wil Janssen instinct als uitgangspunt nemen. Maar dat kan eigenlijk niet want instinct is iets waar je niet bij nadenkt, iets dat niet te plannen is. Het is zoiets als het ongrijpbaar maken. Dus kan het behoorlijk spannend worden. In de opzet die Conny voor ogen heeft is er alle ruimte voor de dan sers om hun opmerkelijke kwaliteiten te laten zien. En valt er te lachen als het instinct zich vergist. Choreografie: Conny Janssen. Dansers: Aline Barbou van Roosteren, Yanaica Holle, Iris Reyers, Yvette Schipper, Jens van Daele, Stefan Ernst, Home Homeman en Froilan Medina Hernandez. Reserveringen via telefoonnummer 010- 481 65 00. theater zuidplein rotterdam 10 en 11 oktober kassa 010 481 65 00 Christian Rudic, ook al een gevierd zanger van de Nationale Opera in Bukarest, die tevens vaak aan de Weense Volksopera valt te bewonderen. Bij inlevering van deze advertentie bij de kassa van de Doelen ontvangt u van CarCOrff ZO. 22 OKIOBER 15.00 uur kaartverkoop: Kassa De Doelen 010-217 17 17 uitgevoerd door philharmonisch koor orkest van Moldavië o.l.v. Alexandru Lascae foto: JANSSEN DE KIEV1TH Echt Surinaams in Luxor foto: JANSSEN DE KIEVITH foto: BERND BOHM Wie echt van Normaal houdt, moet op 't pluche foto: JANSSEN DE KIEVITH KiPS illustratie: JET VIOLIER nu op tournee bel (020) 623 37 00 of kijk op www.iwv.nl foto: GIJS HAAK op wn M'wlc ranji toegangskaart: normale prijs emm mm

Het Nieuwe Stadsblad | 2000 | | pagina 13